Horror në Korçë: 32-vjeçari i hedh benzinë nënës së tij

Një 32-vjeçar nga Korça ka tentuar të djegë nënën e tij, pas një konflikti për motive të dobëta, duke i hedhur benzinë në trup, raporton albeu.

Periskopi.com Lajme

Emiljan Tushini, banues në Korçë i dënuar më parë për veprat penale: “Vjedhje” dhe “Plagosje e lehtë me dashje”, është arrestuar në flagrancë nga policia.

Arrestimi i tij u bë në lagjen nr 8 në Korçë, në banesë.

Dyshohet se 32-vjeçari, pas një konflikti për motive të dobëta me nënën e tij shtetasen M.T, 52 vjeç, i ka hedhur kësaj të fundit lëndë djegëse (benzinë) në trup dhe më pas i ka vënë flakën.

Për pasojë shtetasja M.T, ka pësuar djegie trupore dhe është transportuar për ndihmë mjekësore në Spitalin Rajonal të Korçës, ku ndodhet nën kujdesin e mjekëve.

Emiljan Tushini, është larguar menjëherë nga vendi i ngjarjes, por është kapur më vonë nga Policia.

Punëtorët e RTK-së: Mentor Shala na kërcënoi me vrasje, nesër e paraqesim në polici

Kryetari i Sindikatës së pavarur të RTK-së, Fadil Hoxha thotë se drejtori i Televizionit, Mentor Shala i ka kërcënuar me vrasje.

Periskopi.com Lajme

E për këtë sipas Hoxhës do e paraqesin në Polici.

“Fjalori i drejtorit gjeneral te RTK-se, Mentor Shala ndaj punëtoreve te vet është kërcenim për vrasje. Si Sindikate, qysh nesër rastin do ta paraqesim ne polici. Ju anëtarë te bordit te RTK-se, me heshtjen tuaj po e aprovoni këtë veprim te tij”, tha ai./ Periskopi

 

 

 

Mentor Shala me fjalor banditesk, kërcënon punëtorët e RTK-së dhe linçon mediat tjera

 

 

.

.

 

Mustafa tregon deri ku do hynte treni serb nëse nuk do ishin Policia dhe ndërkombëtarët

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, pasi që dëgjoi një debat të gjatë në seancën e Kuvendit tha se institucionet e Kosovës do të zbatojnë ligjin dhe Kushtetutën në tërë territorin e Kosovës.

Periskopi.com Lajme

Kryeministri i Kosovës gjatë fjalës së tij tha se po mos të ishte Policia e Kosovës dhe ndërkombëtarët treni do të vinte deri në Kaçanik.

Mustafa tha se përderisa njësitet e Policisë kanë qenë në kufi me Serbinë, treni i nisur nga Beogradi nuk do të hynte me asnjë kusht.

Ai tha se Policia e Kosovës nuk ka dal atje për të bërë humor me askënd, por për ta mbrojtur sovranitetin e shtetit të Kosovës.

Drejtori i KEDS-it merret në pyetje nga Policia

Drejtori i KEDS-it George Karagutoff është marr në pyetje nga Policia e Kosovës të hënën e kësaj jave në stacionin e Dardania në Prishtinë, raporton lajmi.net.

Periskopi.com Lajme

Arsyeja e marrjes në pyetje të Karagutoff-it është për shkak të largimit nga puna të punëtorëve e që Inspektorati i Punës ka marr vendim të dy shkallë që KEDS-i t’i kthej në punë.

Një zyrtar i Policisë së Kosovës e ka konfirmuar për lajmi.net se Karagutoff është intervistuar nga Policia e Kosovës.

“Është intervistuar në cilësinë e të dyshuarit për veprat penale të parashikuara në nenin 221 Cenimi i të drejtave nga marrëdhënia e punës dhe për veprën penale nga neni 222 Cenimi i të drejtave të punësimit dhe papunësisë. Këto vepra penale të parashikuar në Kodin penale të Republikës së Kosovës  në bazë të kallëzimit penal të ushtruar nga Avokati i Sindikatës së Punëtorëve të KEDS-it”, ka thënë një hetues i Policisë së Kosovës për lajmi.net.

KEDS-i ka larguar përnjëherë afër 100 punëtorë nga puna, ndërsa Inspektorati i Punës ka marr vendim që të larguarit të kthehen në punë.

KEDS-i ende nuk e ka zbatuar vendimin e Inspektoratit, ndërsa lënda është dërguar nga avokati i punëtorëve në Gjykatën Themelore në Prishtinë për përmbarim.

Qeshni me lot /Gruaja ankohet për çmimin e marihuanës në polici, ja çfarë bënë oficerët

Një grua nga Australia, identiteti i së cilës nuk dihet, ka kontaktuar agjentët e policisë së për t'i pyetur nëse ata mund të zgjidhnin problemin e saj. Ajo i pyeti nëse ata mund të hetojnë se pse kishte paguar një sasi të lartë për marihuanën, duke kërkuar të dijë nëse çmimi është rritur apo jo.

Periskopi.com Lajme

Përdorimi i kanabisit është i ndaluar në Australi dhe zona e veriut është dekriminalizuar, por pavarësisht nga kjo, gruaja e varur kur agjentët e kanë pyetur për të dhënat personale, e ka mbyllur celularin.

Agjentëve iu duk telefonatë shumë argëtuese dhe e ndanë bisedën në rrjetet sociale, duke shkruar:

“Nëse njeh ndonjë trafikant droge që po të vjedh, na telefono, ne mund të të ndihmojmë”. Ky status u shndërrua në një status viral. /JOQ.

Plaçkitje si në filma në tre pika të derivateve në Prishtinë brenda pak orësh

Të maskuar dhe me armë, dy persona kanë hyrë brenda objekteve, e dy të tjerë janë parë brenda veturës teksa i kanë pritur të armatosurit.

Periskopi.com Lajme

Brena pak orësh në Prishtinë, gjithçka është shndërruar si në film, raporton periskopi

Ata kanë plaçkitur tre pika të shitjes së derivateve, duke ua marrë paratë që kishin në arkë të mbledhura gjatë gjithë ditës.

Jo vetëm kaq. Ata krejt këto plaçkitje i kanë bërë më një veturë të vjedhur vetëm pak orë më parë.

Madje, burime të Periskopit bëjnë të ditur se të njëjti person pak orë para se të kryenin plaçkitjet në pikat e derivateve, kanë plaçkitur edhe një barnatore në Prishtinë.

Kjo ka ndodhur në natën mes 30 janar dhe 31 janar, e Policia e Kosovës asnjërën nga këto plaçkitje nuk i ka evidentuar te raporti 24 orësh.

Plaçkitja e parë ka ndodhur në një pikë derivatesh në dalje të Prishtinë, rrugës për në Mitrovicë, tjetra pas disa minutash te një pikë deritavesh në qendër të Prishtinës te lagja e njohur “Hani i Dilit” dhe e treta krejt pak minuta më vonë te një pikë tjetër në dalje të Prishtinës rruga për në Podujevë.

Pikat e shitjes nuk janë të së njëjtës kompani.

Pronarët e pikave të derivateve kur janë bërë plaçkitjet, nuk kanë dhënë detaje, por kanë konfirmuar për Periskopin se kjo ka ndodhur./ Periskopi

 

 

Flet babai i personit që gjuajti me armë pranë ambasadës holandeze në Prishtinë

Pasditen e djeshme Policia e Kosovës ka bastisur shtëpinë e një personi në lagjen “Velania” në Prishtinë, pas raportimit për të shtëna me armë. Ndonëse ishte sqaruar se gjuajtja kishte ardhur si pasojë e një ahengu familjar, portalet serbe kishin raportuar se rasti kishte të bënte me një sulm që disa kosovarë i kanë bërë Ambasadës së Holandës e cila gjendet në këtë lagje.

Periskopi.com Lajme

Lidhur me këtë, ka reaguar pronari i shtëpisë nga e cila personi ka gjuajtur me armë në ajër, rast të cilin e ka konfirmuar edhe Policia e Kosovës.

Në një prononcim për “Indeksonline”, Burhan Pajaziti ka sqaruar rastin duke thënë se djali i tij ka bërë një veprim të pamatur, por që nuk ishte menduar se edhe një aheng familjar do të keqpërdorej deri në atë pikë sa të spekulohej për sulm ndaj ambasadës.

Paraziti ka thënë se Policia e Kosovës i ka përdorur pikërisht kamerat e Ambasadës së Holandës për të hetuar rastin.

“ Të shtënat kanë ndodhur në ajër, prej djalit tim, do të thotë arsyeja ka qenë ajo. Nuk ka pasur motiv kërcënimi apo sulm ndaj dikujt tjetër, e në veçanti ndaj Ambasadës së Holandës, nuk ka qëllime sipas spekulimeve serbe që është sulmuar ambasada. Ajo nuk është e vërtetë. E vërteta është që djali im diku rreth orës 17:00 ka shkrepur me një armë automatike në ajër e cila vërtetohet edhe nga Policia e Kosovës, në bazë të incizimeve të marra nga Ambasada e Holandës”, është shprehur ai.

Tutje, Pajaziti ka thënë se në kohën kur Kosova po përballet me situata të njëpasnjëshme, veprimi për gjuajtje me armë ka qenë krejtësisht i pamenduar. Për këtë, ai ka bërë thirrje tek të gjithë qytetarët që që as në raste festive, as në raste hidhërimi të mos i përdorin armët.

 

Ndryshe, ai ka treguar se rasti është sqaruar si në Policinë e Kosovës, ashtu edhe në Ambasadën e Holandës.

“E kemi sqaruar rastin edhe në Polici, edhe unë kam pasur takime me zyrtarë të Ambasadës së Holandës si qytetar, si banor i lagjes ju kam kërkuar falje për shqetësimin jo vetëm atyre, por gjithë qytetarëve të Kosovës dhe banorëve të lagjes. Ka qenë një veprim i pamatur, veprim i nxituar. Ndoshta në kohën me të cilën po përballet Kosova nuk është dashur të veprohet me gjëra të tilla, duke mos e menduar që do të vjen situata e tillë që dikush të mundohet ta keqpërdorë edhe një aheng familjar për qëllime tjera”, ka thënë Pajaziti për “Indeksonline”.

Kujtojmë se dje lidhur me ngjarjen kishte spekuluar portali serb “Informer”, ku kishte vendosur titullin “Kaos në Prishtinë: Njerëz të maskuar gjuajnë me armë në ambasadën Holandeze në Prishtinë”. Menjëherë pas hetimit të rastit, Policia e Kosovës kishte dalë me komunikatë se ky informacion është plotësisht dezinformues, çka më pas ka vijuar edhe me reagimin e Burhan Pajazitit, babait të djalit i cili kishte gjuajtur me armë automatike gjatë ahengut familjar.

rrahje-620x330_1485454047-3646409

Shqiptari u vetëdogj në Polici, thotë se ia morën vajzën për prostitutë… (Video)

Dy ditë më parë 57 - vjeçari Marko Silo tentoi t'i japë fund jetës duke u vetëdjegur me benzinë në ambientet e Zyrës së Shërbimit për Qytetarët në policinë e Fierit, ndërsa sot nga shtrati i spitali në QSUT, ai tregon për News 24 dhe BallkanWeb arsyet e këtij akti ekstrem.

Periskopi.com Lajme

Silo shprehet se vajza e tij është zhdukur prej vitesh de për këtë ai ka denoncuar 3 persona, pasi dyshon që mund ta kenë trafikuar si prostitutë dhe akuzon shtetin se nuk ka bërë asgjë për ta ndihmuar.

“Akti im ishte protestë për indiferencën e shtetit. Unë shkova në polici për vajzën time të zhdukur Armela, ata u treguan indiferentë. Kam denoncuar 3 persona që më morën vajzën. Një nga rrëmbyesit ishte i kërkuar edhe nga Interpoli. Vajza para një viti kërkoi të tërhiqnim denoncimin, besoj se vajza ime është nën presionin e rrëmbyesve”,- thotë ai.

Ndërsa ka frikë për jetën e familjarëve, Silo kërkon mbrojtje nga ministrat Tahiri e Majnnai.

Informacion paraprak nga Policia e Fierit:

Më datën 19.01.2017, rreth orës 13:00, ka hyrë në ambientet të Zyrës së Pritjes së Qytetarëve në Drejtorisë Vendore të Policisë Fier, shtetasi M.S, 57 vjeç, banues në Levan, Fier, dhe pa komunikuar me personelin e shërbimit, ka tentuar të djegë veten me benzinë.

Falë ndërhyrjes së shpejtë të Shefit të Sektorit të SHCBA, dhe personelit të zyrës së shërbimit të qytetarëve u bë e mundur fikja në kohë e flakëve duke shpëtuar kështu jetën e këtij shtetasi, i cili ndodhet në Spitalin Rajonal Fier nën kujdesin e mjekëve jashtë rrezikut për jetën.

Lidhur me këtë ngjarje ju sqarojmë se bashkëshortja e shtetasit të lartëpërmendur, më datën 20.09.2016 ka kallzuar pranë DVP Fier se në vitin 2014 i është larguar vajza nga banesa dhe dyshon se mund të shfrytëzohet për prostitucion jashtë shtetit.

Pezullohen 21 OJQ “të rrezikshme” në Kosovë

Të paktën 21 organizatave jo qeveritare iu është pezulluar veprimtaria brenda vitit 2016, me vendim të autoriteteve të rendit në Kosovë për shkak të, siç thuhet, aktiviteteve të jashtëligjshme.

Periskopi.com Lajme

Një liste prej 13 organizatash që u pezulluan në vitin 2015, i është shtuar edhe numri prej 8 organizatave të tjera, një vit më vonë (2016), duke rritur numrin e OJQ-ve të përfshira në veprimtari të paligjshme.

Vendimi për pezullimin e aktiviteteve të këtyre organizatave, i marrë nga Ministria e Administratës Publike në Kosovë, është ripërsëritur vit pas viti që prej vitit 2014 me dyshimin “se kanë rënë ndesh me rendin Kushtetues të Kosovës dhe kanë cenuar sigurinë e përgjithshme”.

Zyrtarët e Ministrisë së Administratës Publike thanë për Radion Evropa e Lirë, se pezullimi i veprimtarive të OJQ-ve të caktuara, u “bazua në kërkesën e organeve kompetente dhe ai është ripërsëritur”.

Bajram Kosumi drejtor i Departamentit për Organizatat Joqeveritare në Ministrinë e Administratës Publike, tha se “janë gjithsej 21 organizata joqeveritare ndaj të cilave departamenti për OJQ ka marrë vendim për pezullim të veprimtarisë së tyre gjatë vitit të kaluar”..

“Organizatat për të cilat është marrë vendimi që t’u pezullohet puna janë kryesisht ndërkombëtare”, tha Kosumi.

Sipas listës së Ministrisë së Administratës Publike, organizatat joqeveritare të cilave u është hequr e drejta për të punuar në Kosovë, kanë shtrirë veprimtarinë në gjithë territorin e vendit.

Një pjesë e tyre kanë punuar në jug të Kosovës në qytetin e Prizrenit dhe një numër syresh të regjistruara në Prishtinë kanë shtrirë, thonë zyrtarë qeveritarë, aktivitetin në pjesën qendrore të vendit.

Veprimtaria e paligjshme në fushën mikrofinanciare, ndërkaq, i kushtoi me mbyllje, pak kohë më parë, njërës organizatë joqeveritare, thanë zyrtarë të Bankës Qendrore të Kosovës.

Një zyrtar i BQK-së, Besnik Kada, i tha Radios Evropa e Lirë se “në vitin 2014 kanë hasur në një institucion të dyshimtë mikrofinanciar, të cilit i është ndaluar veprimtaria”.

“Në këtë drejtim, theksohet rasti i vendimit të BQK-së i datës 25 shtator 2014, ndaj IMF Kosova Aid and Development të cilit i pezullohen të gjitha aktivitetet e lejuara me regjistrimin e datës 2 dhjetor 2015 të lëshuar nga BQK-ja me arsyetimin se:

“Me datë 17 shtator 2014 Ministria e Administratës Publike, Departamenti për Organizata Jo-Qeveritare ka nxjerrë vendim përmes të cilit ka pezulluar veprimtarinë e Organizatës Joqeveritare “Kosova Aid and Development” pas kërkesës që i është bërë nga organet kompetente të sigurisë”, ka thënë Kada në një përgjigje përmes postës elektronike.

Ndërkohë, vendimi për pezullimin e punës së 21 OJQ-ve ndërkombëtare në Kosovë gjatë vitit 2016 u mor, siç i thanë Radios Evropa e Lirë mekanizmat e sigurisë në Kosovë, për faktin “e përkrahjes dhe shtytjes së ideve ekstremiste, mos arsyetimit të shpenzimeve të donatorëve si dhe mos raportimit në Ministrinë e Administratës Publike të aktiviteteve vjetore”.

Zëvendësministri i Punëve të Brendshme, Valdet Hoxha, njëkohësisht koordinator nacional kundër terrorizmit, tha se mekanizmat e sigurisë në Kosovë po i përcjellin me kujdes aktivitetet dhe “organizimet e ndryshme që vlerësohen si të dyshimta dhe të kundërligjshme” dhe nënvizoi se përveç OJQ-ve këtu përfshihen edhe “individë të caktuar”

“Është fjala për individë të cilët mund të kenë kaluar në OJQ-të e tjera, pas pezullimit të OJQ-ve në të cilat kanë vepruar e të cilat janë pezulluar nga MAP, për shkak të aktiviteteve të cilat bien ndesh me ligjin”, tha zëvendësministri i brendshëm, Hoxha.

Vazhdimin e veprimtarive të ‘paligjshme të individëve’, të cilëve u janë mbyllur OJQ-të me vendim të autoriteteve pak kohë më parë, e kanë pohuar edhe predikues të fesë.

Imami i një xhamie në qytetin e Podujevës, Idriz Bilalli, i tha Radios Evropa e Lirë se ‘individë të caktuar po vazhdojnë punën e tyre pavarësisht pezullimit’ dhe, siç tha, “për këtë është në dijeni edhe vetë Bashkësia Islame”.

“Më e keqja është se një numër i madh i këtyre aktivistëve të cilët kanë themeluar dhe kanë udhëhequr këto OJQ, edhe vendore edhe të huaja, ndërkombëtare, janë punëtorë të BIK-ut dhe punëtorë të tjerë. Ata janë të njëjtit njerëz. Unë mendoj se BIK-u, gjegjësisht kryesia, duhet të merret me këta njerëz, të cilët thjesht me ato veprimtari të tyre kanë rënë ndesh me ligjin. BIK-u duhet të marrë masat e duhura sepse nëse eventualisht atyre iu është mbyllur zyrtarisht një zyrë ata veprojnë punojnë në forma të tjera sepse e kanë hapësirën dhe mundësin sepse janë të instaluar brenda BIK-ut qoftë në xhami qoftë në institucionet e tjera që janë nën menaxhimin e BIK-ut”, tha Bilalli.

Ndërkohë, Bashkësia Islame e Kosovës nuk e përjashtoi pohimin se “persona që kanë punuar në organizata të ndryshme joqeveritare e që janë mbyllur, janë ose mund të kenë qenë pjesë të tij”.

“Kemi pasur edhe raste kur imamët tanë kanë punuar me shoqata të ndryshme, të cilat kanë vepruar këtu deri tash në mënyrë legale. Por, pas ndalimit me ligj unë besoj se pushon veprimtaria dhe puna e tyre dhe këto gjëra do t’i rregullojmë të gjithë edhe ne si institucion”, tha Ahmet Sadriu zëdhënës i BIK-ut, në një përgjgije për Radion Evropa e Lirë.

Një numër organizatash joqeveritare, nga vende të ndryshme të botës, e kanë ndihmuar Kosovën në procesin e rimëkëmbjes së saj dhe në fazën e emergjencës, disa vite pas përfundimit të luftës.

Autoritetet ndërkombëtare dhe më pas edhe autoritetet e Kosovës, pas shpalljes së pavarësisë më 2008, kanë ndaluar një numër syresh që të veprojnë në Kosovë, për shkak të siç thuhet, ‘veprimtarisë së paligjshme dhe rënies ndesh me ligjin’.

Zyrtarët në Kosovë thonë se një numër i OJQ-ve, patën shtrirë ndikimin e tyre dhe kanë “ndihmuar” në, siç thuhet, “rekrutimin e të rinjëve nga Kosova për në zonat e luftës në Lindjen e Mesme”. (REL)

Policët ende pa sigurim shëndetësor dhe pagë të pamjaftueshme

Nënkryetari i Sindikatës së Policisë së vendit, Shaban Tasholli ka thënë se Qeveria e Kosovës nuk ka marr në konsideratë projektligjin e tyre të ri që kërkon sistemizimin e pagave të policisë.

Periskopi.com Lajme

Sipas Tashollit, qeveria ka nxjerr një projektligj të ri që aspak nuk përputhet dhe nuk përkon me kërkesat e punëtorëve të këtij institucioni të sigurisë, njofton Klan Kosova.

Këto deklarime Shaban Tasholli i dha në Ora e Fundit derisa ka shtuar se edhe çështja e sigurimit shëndetësor është problem për policinë e Kosovës madje sipas tij dhe çështja e rritjes së pagave për policinë është harruar.

”Qeveria nuk ka marr në konsiderat projektligjin që ne kemi bërë”.

”Kemi kërkuar sistemizimin e pagave të policisë por Qeveria nuk e ka përfill atë, ajo ka bërë një projektligj që për ne është i papranuehsëm”.

”Ne në fund të vitit kemi kërkuar një shtesë, ajo shtesë nuk ka ndodh, janë arsyetuar se kemi disa projekte të reja për veteranët”.

”Ne kemi pritur rritje të pagës, ne skemi rritje të pagës tash e disa vite”.

”Nga 2016 është premtuar e poashtu nga 2015-ta e tani po fillojmë edhe 2017-ën dhe sigurimi shëndetësor nuk po ndodh”.

”Kemi afër 2000 policë që janë të lënduar në detyrë. Kemi një rregullore në policinë e Kosovës që policëve të lënduar shpenzimet e trajtimeve iu largohen”.

”Objekti në stacionin 4 nuk është  pronë e Policisë. Nuk e di si do të përfundojë por besoj që do të ketë një hapësir për objektin tonë”.

”Kishim bisedë telefonike me grupin parlamentar për siguri, por ata ende nuk e dijnë sakt projektligjin”.

”Sindikata do të marrë hapa të tjerë se si të vazhdohet më tutje në rast se nuk pranohen kërkesat tona”, ka përfunduar Tasholli, njofton Klan Kosova.

 

Këshilli Nacional për Luginë: Serbia e ka shtuar armatimin afër kufirit me Kosovën (Video)

Kryetari i Këshillit Nacional për Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë, Jonuz Musliu, në një intervistë për InfoBox të RTV Dukagjinit, ka folu për provokimet që po i bën shteti serb në Luginë të Preshevës.

Periskopi.com Lajme

Ai mendon se të gjitha këto provokime janë të planifikuara dhe të nxitura nga zgjedhjet presidenciale që mbahen këtë vit në Serbi.

Musliu fajëson edhe Rusinë që po tenton që të faktorizohet në Ballkan, përmes shteteve si Mali i Zi, Greqia, Maqedonia, e sidomos Serbia.

Madje, sipas tij, pas zhvillimeve provokuese që shteti ynë fqinj i bëri së fundmi, këta të fundit e kanë shtuar armatimin e rëndë në bazën, që gjendet jo më larg se 15 km larg kufirit me Kosovë.

“Ditëve të fundit ka pas disa maune të cilat që kanë qenë me topa dhe që kanë qenë kanë ardhur nga Leskovci në drejtim të Bujanocit”, tha ai.

Musliu u ankua në dy qeveritë, atë të Kosovës dhe Shqipërisë, për mos angazhim të duhur karshi shqiptarëve të Luginës./Telegrafi-RTV Dukagjini

 

Policia e Kosovës refuzon të tregojë nëse ka plan që nesër ta ndalojë trenin serb

Serbia po bëhet gati që nesër pas 18 vjetësh ta lëshojë në qarkullim linjën hekurudhore Beograd-Mitrovicë.

Periskopi.com Lajme

Ndërkaq autoritetet e Kosovës përveç se këtë veprim të Serbisë e kanë quajtur ilegal, nuk kanë deklaruar se cili do të ishte hapi konkret që do ta ndërmarrin nesër për ta pamundësuar një gjë të tillë.

Madje as Policia e Kosovës si institucion mbrojtës i vendit nuk po ka guxim të tregojë nëse kanë ndonjë plan për ditën e nesërme apo nëse kanë marr ndonjë urdhër politik që do të duhej nesër ta zbatonin.

Lajmi.net ka tentuar të marr një prononcim për të kuptuar se çfarë do të bëjë policia e Kosovës të shtunën kur treni serb të hyjë në shtetin e Kosovës. E këta të fundit nuk kanë qenë të qartë në përgjigjen e tyre.

Zëdhënësi i Policisë së Kosovës Baki Kelani na udhëzoi që për këtë t’i drejtoheshim institucionit përkatës, pa e cekur se për cilin institucion e kishte fjalën.

“ Lidhur me këtë pyetjë t’i referoheni institucionit kompetent”, ishte përgjigjja e Kelanit për lajmi.net.

Kurse sot gjatë ditës për trenin serb ishte deklaruar edhe ministri Zharku i cili në një prononcim për lajmi.net tha se hyrja e trenit serb në Mitrovicë është ilegal.

Reagime ka pasur edhe nga ministrja për dialog Edita Tahiri, sikurse edhe nga ish kryeparlamentari Jakup Krasniqi. Ky i fundit tha se nuk ka më ndonjë dëshmi tjetër sikurse kjo e trenit serb sipas të cilit qeveria e Kosovës do të duhej të jepte dorëheqje.

Nesër, para promovimit të kësaj linje, do të organizohet vozitje e lirë me lokomotivën e dhuruar nga Rusia.

Përveç kësaj, Serbia është kujdesur që ky tren të përmbajë provokime të rënda për shtetin e Kosovës, duke e “lulisur” me motive kulturore dhe fetare të Serbisë dhe Kosovës.

Në tren po ashtu janë vendosur edhe mbishkrime provokuese si “Kosova është Serbi” në disa gjuhë, duke përfshirë edhe gjuhën shqipe, kineze.

treni2-640x358-1 treni4-1 treni5-1

Kapet rrjeti serb në Peru me 2 tonë drogë (Video)

Më shumë se dy ton kokainë u gjetën në Peru të fshehura në kuti shpargjesh të paketuara. Ngarkesa kishte për destinacionin Amsterdamin.

Periskopi.com Lajme

Një serb dhe katër peruanë u vunë në pranga nën dyshimin se ishin ata krerët e rrjetit të narkotrafikut, i cili përdorte biznesin ushqimor për kalimin e lëndëve narkotike. Policia sekuestroi gjatë operacionit blic edhe dy makina tip SUV, 75.000 dollarë kesh si dhe një pistoletë Glock. Të gjitha këto u gjetën në banesën e eksportuesit në periferi të Limas.

Ndërhyrja e policisë erdhi pas një pune të kujdesshme të shërbimeve të inteligjencës që sinjalizuan zhvillimin e aktivitetit kriminal. Rrjeti i drogës besohet të jetë financuar nga dy shtetas serbë, njëri ndër të cilët është edhe personi i vënë në pranga.

“Trafikun e drogës e kanë drejtuar serbët, të cilët ishin dhe financuesit e kësaj veprimtarie. Shtetasi serb që ne kemi ndaluar është një prej krerëve dhe e ka financuar aktivitetin e narkotikëve, ndërkohë që kishin këtu një koordinator kryesor. Pikërisht ky koordinator ishte ngarkuar me grumbullimin e drogës dhe kishte për detyrë të garantonte sigurimin e transportit të saj deri në port”, deklaroi shefi i policisë së Limas, Hector Loayz, transmeton TCH.

Në rrugët e Europës, vlera e kësaj sasie të kapur kokaine do të ishte tejet e lartë.

“Me destinacion Europën, ku në Belgjikë një kilogram e kësaj droge shitet 87,000 dollarë, vlera e gjithë sasisë së sekuestruar do të mbërrinte në 174 milionë dollarë”, tha Loayz.

Trafiku i lëndëve narkotike nga portet peruane është rritur ndjeshëm pas miratimit të një ligji të ri në 2015-n, i cili autorizonte ushtrinë që të qëllojë e të rrëzoje avionët e drogës në xhunglën e vendit.

 

Hajnat vjedhin lokalin në qendër të Ferizajt – 60 mijë euro dëme (VIDEO)

Hajnat kanë thyer pasmesnate lokalin “Ardi Fashion” në qendër të Ferizajt duke vjedhur materiale në vlerë prej 60 mijë eurosh.

Periskopi.com Uncategorized

Pa ndonjë nguti hajnat bënë punën e tyre për rreth 12 minuta në lokal.

Ata morën orët, syzet dhe gjërat e tjera të shtrenjta.

Me të mbushur dy çantat, grabitësit u larguan pa nguti.

Pronari i këtij lokali, Ardian Jaha, që u informua nga policia mëngjesin e së shtunës, tregoi se pas kësaj vjedhjeje është në rrezik që t’i falimentojë biznesi.

Për kthimin e mallit të vjedhur ai po shpreson shumë në punën e policisë.

Nga kjo e fundit, Zëvendës Drejtori i Rajonal, Besnik Shabani, bëri me dije se nuk ka akoma ndonjë të dyshuar me atë që i ngjau këtij biznesmeni.

Megjithëkëtë hetuesit janë duke e bërë intensivisht punën e tyre.

 

Kosovarët, dhunë ndaj grave

Shumë raste mbesin të pa raportuara. Por, sipas statistikave zyrtare në dy raste të ndryshe është ushtruar dhunë ndajë grave vetëm gjatë ditës së djeshme, ndërsa në një rast është kërcënuar një grua nga ish bashkëshorti.

Periskopi.com Lajme

Fillimisht, Policia e Kosovës ka pohuar se një grua është sulmuar fizikisht të premten rreth orës 22:00  nga bashkëshorti i cili kishte shkuar në gjendje të dehur në shtëpi.

“Viktima femër K-Shqiptare, ka raportuar se pas një mosmarrëveshje dhe nën ndikim te alkoolit, është sulmuar fizikisht nga bashkëshorti i saj. Viktima ka pësuar lëndime trupore dhe e njëjta ka pranuar tretman mjekësor. Njësiti policor ka bastisur shtëpinë e të dyshuarit ku ka gjetur dhe konfiskuar një arme zjarri me një karikator me 10 fishke. Nuk raportohet për te arrestuar. Me urdhër te prokurorit rasti shkon ne procedure te rregullt”, thuhet në njoftimin e Policisë, shkruan lajmi.net.

Një tjetër rast është raportuar në Rahovec, ku burri e ka rrahur gruan aq shumë sa qe ka kërkuar ndihmë mjekësore.

“Viktima femër K-Shqiptare ka raportuar se është sulmuar fizikisht nga bashkëshorti i saj, i dyshuari mashkull K-Shqiptar. Viktima ka pësuar lëndime trupore dhe e njëjta ka pranuar tretman mjekësor. Nuk raportohet për te arrestuar. Me urdhër te prokurorit rasti shkon ne procedure te rregullt”, ka treguar Policia.

Rasti ka ndodhur në Rr. Milazim Isma në Rahovec rreth orës 18:00h.

Gjatë natës së parmbrëmshme, në Vushtrri burri e ka kërcënuar ish bashkëshorten dhe babanë e sajë, rasti është lajmëruar në Polici, por ende nuk ka të veprime konkrete. “Ankuesja femër K-Shqiptare raporton se i dyshuari mashkull K-Shqiptar, ish bashkëshorti i saj,  e ka kanosur përmes telefonit atë dhe babin e saj . Nuk raportohet për të arrestuar. Me urdhër të prokurorit rasti shkon në procedurë të rregullte”.

Ndryshe, nga gratë që pësuan nga dhuna mashkullore, një grua nga Deçani është treguar më e zonja. Ajo, fillimisht është arrestuar e pasi kishte postuar një video në rrjetin social duke mbajtur armë në dorë, por më pas e njëjta është liruar. “Me 06.01.2017 është arrestuar e dyshuara femër K-Shqiptare pasi e njëjta në një video incizim shihet duke përdorur armë zjarri. Me urdhër të prokurorit e dyshuara pas është intervistuar në lidhje me rastin është liruar”, thuhet në raportin e Policisë.

Policët e Kosovës bllokohen nga bora në kufirin me Serbinë

Periskopi.com Video

Këta janë 15 personat më të kërkuar në Kosovë (Foto)

Policia e Kosovës vazhdon të kërkojë 15 persona, të cilët kanë kryer vepra të ndryshme penale, duke filluar nga vrasjet, deri te pengimi i komunitet të lezbikeve, homoseksualëve, biseksualëve dhe transeksualëve në Kosovë.

Periskopi.com Lajme

Policia nuk ka dhënë detaje për çka kërkohen serbët Radomir (Uros) Kasaloviç, Dusan (Dragoljub) Jovanoviç, Ratomir (Radun) Bozovic, Branislav Rakic, si dhe shqiptari Petri (Salih) Salihu.

Kurse, Korab (Mehush) Zogjani nga fshati Halilaq komuna e Fushë Kosovës, kërkohet si i dyshuar për veprën penale vrasje e rendë dhe për posedim ose shfrytëzim të pa autorizuar të armëve.

Agron Ramadan Kryeziu kërkohet është vrasje e rëndë që nga viti 2007.

Policia po kërkon edhe 7 persona të dyshuar të cilët penguan promovimin e revistës “Kosova 2.0″.

Ata po dyshohen për veprën ” Nxitja e urrejtjes, e përçarjes ose e mosdurimit kombëtar, racor, fetar a etnik; lëndim i lehtë trupor; shkelja e statusit të barabartë të banorëve të Kosovës; parandalimi ose pengimi i tubimit publik; dëmtim i pasurisë së luajtshme; që ndodhi më 14 dhjetor 2012 tek Salla e Kuqe, Pallati i Kulturës Rinisë dhe Sporteve në Prishtinë”

Hetimi Kosova 2.0 përfshin shtatë incidente të veçanta që janë duke u hetuar nga një ekip i përbashkët i Policisë së Kosovës dhe EULEX-it. Përveç incidentit që ka ndodhur më 14 dhjetor 2012 tek Salla e Kuqe, Pallati i Kulturës, Rinisë dhe Sporteve në Prishtinë, ka pasur edhe disa incidente të tjera në ose afër datës së njëjtë.

Të gjitha incidentet kanë të bëjnë me veprat penale kundër komunitet të lezbikeve, homoseksualëve, biseksualëve dhe transeksualëve (LGBT) në Kosovë. Deri tani hetimet e policisë kanë rezultuar me identifikimin e 12 personave si të dyshuar të mundshëm për vepra të ndryshme, kundër 5 prej tyre Prokurori ka hapur një hetim formal.

auto_p_1483343581-18571301483345694

 

Policia me apel për festën e Vitit të Ri

Policia e Kosovës ka apeluar tek çdo prind që të jenë të kujdesshëm dhe vigjilentë në parandalimin e përdorimit në mënyrë të rrezikshme të mjeteve piroteknike nga fëmijët, me qëllim të shmangies së rrezikut që mund të shkaktojnë mjetet plasëse, fishekzjarrët, ku si pasojë e përdorimit të tyre duke përfshirë edhe armë të ndryshme në vitet paraprake janë evidentuar edhe incidente me pasoja të rënda.

Periskopi.com Lajme

Policia vlerëson se nga aspekti i rendit dhe sigurisë publike, përmbyllja e këtij fundviti dhe fillimi sa më i mbarë i vitit të ri 2017, është prioritet yni dhe kjo mund të arrihet vetëm me një përkushtim dhe vigjilencë të të gjithë qytetarëve dhe institucioneve të vendit tonë.

“Sikurse edhe viteve të kaluara Policia e Kosovës edhe këtë vit për festat e fundvitit ka përgatitur planin operativ “Fundviti 2016 dhe fillimi i vitit 2017”, për të ofruar siguri, rend dhe qetësi publike në tërë territorin e Republikës së Kosovës.

Qëllimi i këtij planifikimi dhe angazhimi të Policisë së Kosovës, është ruajtja e rendit dhe qetësisë publike në mbarë vendin, parandalimi dhe luftimi i dukurive negative dhe akteve të ndryshme kriminale të natyrave të ndryshme.

Po ashtu pjesë e planit është edhe shtimi i prezencës policore në trafikun rrugor si dhe shtimi i prezencës dhe vigjilencës policore në ambiente të hapura, në sheshe të qyteteve të ndryshme ku do të mbahen organizime festive.

Me qëllim të parandalimit të aksidenteve të mundshme në trafik Policia e Kosovës apelon tek të gjithë qytetarët e vendit, që të respektojnë dispozitat ligjore që dalin nga ligji për rregullat e trafikut rrugor, të respektojnë shenjat e trafikut, kufizimet e shpejtësisë, t’u përshtaten kushteve të rrugës, mos të përdorin telefonin gjatë vozitjes si dhe të mos drejtojnë automjetet nën ndikim të lodhjes dhe alkoolit”, thuhet në komunikatën e Policisë së Kosovës.

Po ashtu, Policia e Kosovës është e përkushtuar të ndërmarr të gjitha veprimet e menjëhershme ligjore kudo që vëren se janë përdorur armë apo mjete tjera të kundërligjshme gjatë festimeve të fundvitit.

Për Vit të Ri mobilizohet policia në veri

Mbi 200 policë do të kujdesen për rendin dhe qetësinë publike në veri të Kosovës gjatë festës së Vitit të Ri.

Periskopi.com Lajme

Këtë e  ka konfirmuar shefi operativ i Policisë së Kosovës për Veriun, Zeljko Bojiq, në intervistën e Vitit të Ri për portalin “KoSSev”, përcjellë Klan Kosova.

“Ne tashmë kemi përgatitur një plan operativ për festat e Vitit të Ri. Kemi vizituar vende në të cilat  festohen, kemi bërë vlerësimet e numrit të qytetarëve tanë për të festuar Vitin e Ri në vende publike. Në rrugë do të ketë numër më të madh të policëve”, tha Bojiq

Në të njëjtën kohë ai i bëri thirrje qytetarëve të jenë të disiplinuar, të mos lëvizin në gjendje të dehur me vetura dhe ta presin Vitin e Ri pa përdorimin e armëve të zjarrit dhe mjeteve piroteknike.

Tentohet rrëmbimi i 7 vjeçarit në një shkollë në Ferizaj, policia s’hap rast

Tentojnë ta rrëmbejnë fëmijën 7-vjeçar brenda objektit të shkollës “Gjon Serreqi” në Ferizaj. Prindërit janë të shqetësuar për nivelin e ulët të sigurisë, derisa hedhin dyshime se i dyshuari për rrëmbim “është pedofil”.

Periskopi.com Lajme

Ndonëse thonë se kanë dhënë deklarata në polici ata bashkë me dëshmitarët e tjerë prezentë në shkollë, policia thonë se nuk ka rast të regjistruar. As drejtori i kësaj shkolle, Milazim Dërguti, e as zëvendësi i tij Nazmi Heda, nuk ka pranuar të flasin për rastin, raporton KTV.

I pari, prapa kamerës, vetëm e ka konfirmuar se rasti ka ndodhur dhe se rasti është lajmëruar në polici. Por, zëdhënësi i Policisë në Ferizaj, Agim Gashi, ka mohuar të jetë hapur ndonjë rast lidhur me këtë ngjarje, ani pse mësuesja dhe dy prindër i kanë thënë televizionit se kanë dhënë deklarata në polici.

Se Policia është e njoftuar për rastin e thonë edhe në Drejtorinë Komunale të Arsimit në këtë komunë Muhamet Halili.

Ai ka pranuar se objektet e shkollave në këtë komunë nuk mbikëqyren nga pjesëtarë të sigurisë, por ka njoftuar se synojnë që kjo të bëhet nga viti i ardhshëm.