An ultra-Orthodox Jewish boy with handcuffs looks out of the window of a bus, carrying some of 80 Ashkenazi parents who were to report to jail for defying the Supreme Court ruling, during a rally in Jerusalem June 17, 2010. Tens of thousands of ultra-Orthodox Jews protested in Israel on Thursday against the court order to desegregate a religious school and force Jewish girls of European and Middle Eastern descent to study together. The boy was wearing the handcuffs in solidarity with the parents on the bus. REUTERS/Ronen Zvulun (JERUSALEM - Tags: POLITICS CIVIL UNREST RELIGION IMAGES OF THE DAY)

Policia gjermane arreston katër kosovarë të dyshuar për 40 vjedhje

Policia gjermane pas një hetimi të gjatë ka zbuluar autorët e shumë vjedhjeve të kryera. Mësohet se pas këtyre vjedhjeve qëndrojnë katër shqiptarë nga Kosova, shkruan ;neë-facts.eu’.

Periskopi.com Lajme

Në qendër të vëmendjes kanë qenë shumë biznese komerciale, sidomos restorantet, përcjell albinfo.ch. Përveç tyre kishin marrë edhe të holla dhe gjësende tjera me vlerë.

Procedura e tyre pothuajse gjithmonë ka qenë e njëjtë. Ata kishin thyer derën me forcë, kurse në disa raste, kishin thyer edhe kasafortat.

Fokusi i vjedhjeve ka qenë në qytetin e Biberach. Por, vjedhje ka pasur edhe në qendrat e biznesit dhe objekteve sportive në Attenëeiler, Ëarthausen dhe Ummendorf, njofton albinfo.ch

Në përgjithësi autorët kanë plaçkitur prona deri në 30 mijë euro, kurse dëmi është vlerësuar rreth 65 mijë. Pas një hetimi më se tre muaj, grupi hetimor ka shpjeguar se bëhet fjalë për 40 vjedhje të kryera.

Dyshimi është drejtuar te katër shqiptarë nga Kosova, të cilët kishin ardhur për disa muaj në Biberach. Ata janë të moshës 20-26 vjeçare, derisa njëri nga të dyshuarit është marrë në paraburgim.(albinfo.ch)