Tentim grabitje në Drenas, plagoset një person (Foto)

Si pasojë e një tentim grabitje në qendrën Al Trade në Drenas është plagosur një person.

Periskopi.com Lajme

Ngjarja ka ndodhur para pak minutash, raporton Periskopi.

Persona të armatosur kanë provuar të grabisin arkën e qendrës, kanë thënë dëshmitarët për Periskopin.

Plagoset me armë zjarri një 39 vjeçar

Një plagosje me armë zjarri është shënuar gjatë mesditës në Dibër. Nga të dhënat e para, albeu raporton se plagë ka marrë një 39 vjeçar, ndërsa ndodhet nën kujdesin e mjekëve.

Periskopi.com Lajme

39 vjeçari Adi Losha, është plagosur me armë zjarri në këmbë, dhe ngjarja ka ndodhur në fshatin Kacni.

Ai është përgjegjës i rojeve të sigurisë në HEC Selishtë. Ende nuk dihet dinamika e vërtetë e ngjarjes, ndërsa policia ka nisur hetimet për identifikimin dhe kapjen e autorëve.

KMDLNJ dënon ashpër sulmin e mbrëmshëm në veri, ku pati të plagosur

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut (KMDLNJ), Qendra Rajonale në Mitrovicë, e ka dënuar rastin e sulmit më armë që ka ndodhur një ditë më parë në familjen e vëllezërve Emin, Esat dhe Ekrem Barani në lagjen Kroi i Vitakut në Mitrovcë, ku Ekremi ka marrë plagë në kokë.

Periskopi.com Lajme

“Dje, më 27.X.2016, rreth orë 14:00, në lagjen Kroi i Vitakut pjesa e okupuar e qytetit të Mitrovicës, banditë kriminelë çetnikë serbë shkrepën armë zjarri prej kah breshëri plumbash goditën disa shtëpi në lagjen Qendra 1 në Mitrovicë. Më këtë rast disa plumba qëlluan në ballkone, shtëpi dhe oborre të vëllezërve Emin, Esat dhe Ekrem Barani, një plumb e qëllon në kokë Ekrem (Halim) Barani (56 vjeç), baba i katër fëmijëve, i cili që i shtyrë të kërkoi ndihmën e mjekut, ndihmë kjo që iu dha në spitalin e përgjithshëm të Mitrovicës”, thuhet në kumtesën e KMDLNJ-së, përcjell ksp.

KMDLNJ kërkon nga organet e sigurisë, përkatësisht Policia e Kosovës, policia e EULEX-it, karabinierët italianë, të cilët vazhdimisht kujdestarojnë matanë urës kryesore të lumit Ibër, përkatësisht shumë afër lagjes, prej nga erdhën plumbat dhe nga paqeruajtësit, të cilët janë të thirrur për siguri të qytetarëve, që sa më parë t’i kapin akterët dhe t’i nxjerrin para drejtësisë në mënyrë që t’iu jepet dënimi i merituar.

“Duhet të ceket se jo rrallë në pjesën e okupuar të Mitrovicës, natën ditën dhe në çdo kohë dëgjohen të shtëna nga armë të ndryshme automatike dhe jo rrallë plumbat godasin çatitë e shtëpive të lagjeve Ilirida, Qendra 1 etj.”, thekson KMDLNJ.

Plagosja e sotme e 15 vjeçarit ka lidhje me të shtënat në Beer Fest

Plagosja e sotme e një 15 vjeçi në Prishinë sipas policisë është e lidhur me të shtënat në “Beer Fest” në fund të korrikut.

Periskopi.com Lajme

Sot në Rrugën “Nazim Gafurri” të Prishtinës u plagos një 15 vjeç, ndërsa policia këtë plagosje e lidh me të shtënat gjatë “BeerFestit” po në Prishtinë më 29 korrik, pas një mosmarrëveshjeje mes disa të miturve.

“Personat e përfshirë në incidentin e sotëm janë po të njëjtit persona të cilët kanë qenë pjesë e incidentit në ‘BeerFest’,” tha zëdhënësja e Policisë Rajonale të Prishtinës Florie Ahmeti-Haziraj për KALLXO.com.

Policia sot arriti ta kapë të dyshuarin për plagosjen e 15 vjeçit në Prishtinë.

Pas të shtënave që ndodhën derisa po zhvillohej “BeerFest-i” në Sheshin “Zahir Pajaziti” më 29 korrik, të pranishmit në festën e birrës filluan të largohen në panik nga të gjitha drejtimet e mundshme, ndërsa 42 persona u lënduan.

I dyshuari për këto të shtëna u arrestua nga policia më 19 gusht, ndërsa atij më pas iu caktua paraburgimi.