Shaip-Muja

Deputeti i pavarur që flet në emër të PDK-së, tash sulmon Xhavit Drenorin

Deputeti i pavarur, Shaip Muja por që thotë se ende është në PDK, ka folur rreth zgjedhjeve të jashtëzakonshme në Drenas.

Periskopi.com Lajme

Në Tribuna Channel, Muja ka thënë se kandidati i pavarur për kryetar të Drenasit, Xhavit Drenori, asnjëherë nuk ka qenë pjesë e Partisë Demokratike të Kosovës.

Sipas Mujës, ai ka ardhur nga Nisma Iniciativa Qytetare dhe në këto zgjedhje ka shfrytëzuar hapësirat e disa problemeve që sipas tij, nuk përputhen me realitetin.

“Xhavit Drenori kurrë nuk ishte pjesë e PDK-së, ka qenë anëtarë i Grupit Parlamentar, ka ardhur nga Nisna Iniciativa Qytetare me 150 vota dhe ai i ka shfrytëzuar hapësirat e disa problemeve të cilat nuk përputhen me realitetin. Por në çdo menaxhim komunal mund të ketë edhe lëshime ka edhe që rrjedhin nga niveli qendrorë”, tha Muja.

Ndryshe, nuk duhet harruar se Muja gjatë gjithë kohës ishte krah Ramiz Lladrovcit në fushatë, nga një odë në tjetrën.

 

pdk-1

PDK akuzon Agim Bahtiri se po e çon komunën drejt humnerës

Partia Demokratike e Kosovës dega në Mitrovicë gjatë një konference kanë thënë se kulminacioni në këtë qytet ka arritur me fillimin e ndërtimti të murit te Ura e Ibrit. 

Periskopi.com Lajme

Për këtë shqetësim të tyre kanë thënë se kërkojnë një përgjigje edhe të institucioneve vendore dhe atyre ndëkombëtare, transmeton Klan Kosova.

Kurse për kryetarin e kësaj komunë Agim Bahtiri kanë thënë se po e çon atë drejt humnerës.

“Përpjekjet e tij për të përfituar politikisht nga zhvillimet në veri, e kanë rënduar së tepërmi gjendjen atje. Klima që ka krijuar ai me politikën e tij të papjekur i ka dëmtuar më së tepërmi banorët shqiptarë të veriut. Sa herë ka zhvillime pozitive vrapon të merr kurorën e lavdisë, ndërsa kur ka telashe justifikohet me nivelin e ultë të përgjegjësisë”, është thënë në konferencë.

“Ne kemi tërhequr vëmendjen shumë herët se Agim Bahtiri do ta thelloj situatën, meqë ai nuk e ka ndjenjën më të vogël të përgjegjësisë. Ai ka marrë mbi supe pesha që nuk i bartë dot, duke dhënë premtime që nuk i realizon. Krejt çka ka bërë ai është hapja e problemeve, me të cilat mandej duhet të merren të tjerët”.

Dega e Partisë Demokratike të Kosovës në Mitrovicë, kërkon nga Agim Bahtiri, që të mos krijoj huti për atë që po ndodh në Mitrovicë, meqë po krijon një situatë që ai nuk mund ta kontrolloj. Papërgjegjësia e tij po e rrezikon jo vetëm Mitrovicën, por gjithë vendin.

Astrit Dehari

Deputeti i PDK-së kërkon seancë për Astrit Deharin

Kryetari i Komisionit Parlamentar për Arsim, Nait Hasani, ka thënë se nuk duhet assesi t’i iket seancës së jashtëzakonshme të Kuvendit për rastin e Astrit Deharit.

Periskopi.com Lajme

Këto deklarime Hasani i dha Klan Kosova, duke shtuar poashtu se duhet pasur material për një seancë të tillë në Parlamentin e Kosovës, për të kuptuar në detaje dhe për të gjetur përgjegjësit institucional për rastin e vdekjes së Astrit Deharit në Qendrën e Paraburgimit në Prizren.

“Rrethanat në burgun e Prizrenit i njoh, por ajo tashmë është një çështje politike se sa çështje e ekspertize”.

“Nuk duhet t’i iket seancës duhet të mbahet seanca për të arritur të gjendet dhe përgjegjësia e secilit për rastin Dehari”, ka përfunduar Hasani.

Xhavit Drenori

Drenori u jep kohë deri nesër në orën 12:00 Lladrovcit dhe Xhemajlajt (Dokument)

Periskopi.com Lajme

Por, ai ka bërë një marrëveshje, në të cilën janë shkruar gjashtë veprime që janë urgjente për realizim në qeverisjen lokale 2017, në periudhën tre deri gjashtë mujore.

Këtë marrëveshje ai u ka dorëzuar të mërkurën, të dy kandidatëve që janë në balotazh, Ramiz Lladrovci nga PDK-ja dhe Isa Xhemajlajt nga NISMA, raporton Periskopi

Drenori thotë se deri nesër në orën 12:00, cilido që e nënshkruan këtë marrëveshje, do të kërkon nga votuesit e tij, që ta përkrahin atë person.

Ndërsa, Drenorir thotë se do të vazhdon të jetë anëtar i kuvendit komunal (Asamblist) dhe nga ai pozicion do ndjek mbarëvajtjen e marrëveshjes nëse ajo do nënshkruhet nesër, dhe nënshkruesi i saj do jetë kryetar i ardhshëm.

Sqarimi i plotë i Drenorit:

 

Të nderuar bashkëvendës të komunës së Drenasit,

të nderuar përkrahës të vizionit tonë,

kaluan dy ditë që nga përfundimi i zgjedhjeve lokale në Drenas. Kohë e mjaftueshme që me ekipen time të analizojmë edhe njëherë të gjithë procesin si dhe rezultatet.

Rezultatet e zgjedhjeve, ekipën time e renditën të tretën, përderisa dy kandidatët tjerë, z. Ramiz Lladrovci nga PDK dhe z. Isa Xhemajlaj nga NISMA për Kosovën do dalin edhe njëherë në garë me 18 dhjetor 2016.

Shumë nga Ju, përkrahës të nderuar, më keni shkruar dhe këshilluar se çfarë qëndrimi të mbajmë në balotazh.

Shumë nga Ju, tashmë jeni njoftuar se për kënd unë nuk do të votoj me 18.12.2016.

Me ekipin tim, kemi punuar në mënyrë intensive këto dy ditë që të provojmë të gjejmë argumente sa me të arsyeshme që të mund t’ju ndihmojmë në përcaktimin e Juaj për mbështetje të njërit apo tjetrit kandidat.

Duke qenë se programi ynë dhe vendosmëria jonë për të luftuar korrupsionin dhe krimin e organizuar në qeverisjen lokale në Drenas në zgjedhjet e 04 Dhjetorit ishte “arma” e fortë që u pozicionuam si të pavarur në pozitën e tretë, sot zyrtarisht ju dërguam një ofertë për marrëveshje të dy kandidatëve në garë, gjashtë veprime që janë urgjente për realizim në qeverisjen lokale 2017, në periudhën tre deri gjashtë mujore.

Veprimet dhe kohën e realizimit të tyre i gjeni në dokumentet e bashkangjitura me këtë postim.

Unë dhe ekipa ime kemi vendosur që definitivisht mos të jemi pjesë e qeverisjes lokale të vitit 2017, mirëpo për t’ju lehtësuar Juve vendimin se cili kandidat do duhej të mbështetej me 18 Dhjetor, nënshkrimi i kësaj marrëveshje ose jo, deri nesër në ora 12:00 do të jetë sugjerimi ynë për Ju.

Ne, ekipa Drenori, jemi të vetëdijshëm që votuesit dhe përkrahësit tanë do kenë mirëkuptim për pozicionin tonë si ekipë, meqë behët fjalë për parime, ne do të vazhdojmë të ndihmojmë secilin kandidat që fiton mandatin e kryetarit për të qeverisur mirë, dhe e kundërta do ti dalim me gjithë forcën demokratike përpara për ta penguar të punoj jashtëligjshëm.

Unë do vazhdoj të jem anëtar i kuvendit komunal (Asamblist) dhe nga ai pozicion të monitoroj mbarëvajtjen e marrëveshjes nëse ajo do nënshkruhet nesër, dhe nënshkruesi i saj do jetë kryetar i ardhshëm.

Përndryshe, unë dhe ekipa ime nuk kemi qenë të etur për pushtet sa kemi qenë dhe jemi të etur për ndryshime pozitive në qeverisjen lokale në Drenas.

Shpresojmë dhe besojmë në mirëkuptimin e Juaj.

Me respekt,

Ekipa Drenori/ Periskopi

15326037_10154318438763772_1097879457197506228_o 15304289_10154318439428772_920330343615056178_o 15338894_10154318439833772_6397658724631893461_n 15380486_10154318440748772_4627696937258413389_n 15355604_10154318442008772_6891413989574657151_n 15319289_10154318442733772_8007417680370318936_n 15326568_10154318443143772_2639270767726635766_n 15420909_10154318443958772_1051363883193502803_n 15283942_10154318444498772_7008755363608026764_n 15055670_10154318445373772_7297707554092086383_n

 

takimi i ramiz lladrovcit dhe veselit ne drenice

PDK arsyeton dështimin në Drenas, fajëson NISMA-n dhe Xhavit Drenorin

Partia Demokratike e Kosovës ka akuzuar oponentët e saj për kryetar të Drenasit, se të njëjtit, kanë tubuar vota duke u thirrur në emër të partisë së tyre dhe presidentit të vendit, Hashim Thaçi. Kështu ka deklaruar në një intervistë për “Indeksonline”, deputeti nga rajoni i Drenicës, Shaip Muja.

Periskopi.com Lajme

Ai thotë se kandidati nga NISMA, Isa Xhemajli dhe Xhavit Drenori kanë përdorur elektoratin e PDK-së për të arritur deri në balotazh.

“Mendojë se ne i kemi arritur të gjitha votat e tona mirëpo disa kandidatë kanë spekuluar në emër të PDK-së, siç është z.Isa Xhemajli si dhe Xhavit Drenori. Ata kanë përdorur elektoratin tonë duke spekuluar se kanë marrëveshje edhe me ish-liderin e PDK-së. Elektorati them se ka në një mënyrë ka qenë i hutuar”, ka thënë ai.

(Foto: Shaip Muja gjatë zgjedhjeve të 4 dhejtorit)

Megjithatë, Muja thekson se në zgjedhjet e 18 dhjetorit do të jetë përgjigjja e saktë e elektoratit dhe bastioni i PDK-së, Drenica, do të rikthehet në pozicionin e njëjtë siç ka qenë.

Më tej, ai tregon se partia e cila udhëhiqet nga Kadri Veseli deri më tash nuk ka arritur asnjë koalicion parazgjedhor për garën e balotazhit ndërmjet Ramiz Lladrovcit dhe Isa Xhemajlit.

“Unë s’kam asnjë informacion për bashkëpunim me partitë tjera por ne kemi koalicion me qytetarët e Drenasit. Ne kemi punuar dhe dihet se struktura jonë politike ka punuar me përkushtim të madh për Drenicën. Prej marrjes së pushtetit në qeverisjen e PDK-së nga 2008-ta ka filluar zhvillimi në këtë pjesë”, ka thënë Muja.

Në fund, deputeti i Kuvendit ka dhënë edhe një porosi për rivlat e tij politik në komunën e Drenasit.

“Ata të cilët mendojnë që do ta bëjnë ndryshe gabojnë sepse 70 vite nuk është ndërtuar në Drenicë dhe normal se nuk është ndërtuar ende komplet infrastruktura, kanalizimi, ndriçimet; janë ato që nuk mund të bëhen brenda ditës dhe një kohe të shkurtër”, është shprehur ai. /Indeksonline

zgjedhjett

“Qytetarët kuptuan kurdisjet e PDK-së, andaj ‘tradhtuan’ Lladrovcin”

Të dielën janë mbajtur zgjedhjet në Komunën e Drenasit, ku nga rezultatet e shpallura, PDK dhe Nisma për Kosovën do të shkojnë në balotazh.

Periskopi.com Lajme

Kandidati i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Ramiz Lladrovci, nuk ka arritur që në rundin e parë  të zgjidhet kryetar i Drenasit. Në Drenas votuan vetëm 40 për qind të të regjistruarve dhe kjo do të thotë se edhe mbi 60 për qind që nuk dolën në zgjedhje, ia kthyen shpinën PDK-së.

Kjo është hera e parë që nga paslufta që zgjedhja e kryetarit të Drenasit do të përcaktohet në raundin e dytë të zgjedhjeve, pasi që PDK-ja në vazhdimësi kishte siguruar fitore bindëse pa u detyruar të shkojë në balotazh. Lladrovci do të detyrohet që edhe në raundin e dytë të zgjedhjeve të garojë me Isa Xhemajlajn e “Nismës për Kosovën”. Në zgjedhjet e fundit lokale të vitit 2013 kandidati i PDK-së, ish-kryetari Nexhat Demaku, i cili kishte fituar rreth 64 për qind të votave, në zgjedhjet e së dielës Lladrovci ka fituar rreth 45 për qind të votave apo 19 për qind më pak se në zgjedhjet paraprake.

Njohësit e çështjeve politike kanë pohuar se qytetarët e Drenasit nuk e duan Ramiz Lladrovcin, për shkak të përfshirjes së tij në listën e zezë të SHBA-së.

Sipas tyre, Drenasi ka vendosur që përfundimisht ta zgjedhë një kryetar që nuk ka probleme me Ligjin, dhe kjo është një reflektim i mirë që edhe qytetarët kanë filluar të vetëdijesohen që t’i thyejnë barrierat partiake, për ta votuar me të mirin.

Drenasi ka qenë bastion i PDK-së, që nga paslufta

Njohësi i çështjeve politike, Islam Krasniqi ka pohuar se Drenasi ka qenë bastion i PDK-së, që nga pas lufta, mirëpo edhe këtu u thye heshtja, kur PDK-ja ishte e bindur së do të fitojë bindshëm zgjedhjet, mirëpo një gjë e tillë nuk ndodhi, ku qytetaret i thanë jo Lladrovcit.

Ai ka pohuar se qytetarët e Drenicës tani janë vetëdijesuar për arsye se nuk pranuan që të udhëhiqen nga një kryetar i cili duket si sundimtar (Monark), ku pasuria e tij milionëshe nuk dihet nga ka ardhur, gjithashtu Lladrovci është edhe në listën e Zezë të SHBA-ve, dhe mbi të gjitha nuk gëzon njohuri të udhëheqë një komunë.

“Balotazhi pritet të mbahet më datën 18 janar, ku kandidatet do të jenë z. Lladrovci nga PDK-ja dhe z. Xhemajli nga Nisma për Kosovën, ku do të jetë një garë tepër interesante në mes të dy ish partiakëve, sepse deri në këto zgjedhje Drenasi së ka shikuar kandidatin por partinë, mirëpo kanë filluar edhe qytetarët t’i hapin sytë, të mos votojnë statuja ashtu siç ka ndodhur deri me tani. Drenasi ka vendosur që përfundimisht ta zgjedhë një kryetar që nuk ka probleme me ligjin dhe kjo është një reflektim i mirë që edhe qytetarët kanë filluar të vetëdijesohen që t’i thyejnë barrierat partiake, për ta votuar më të mirin”, ka thënë Krasniqi për gazetën Bota sot.

zgjedhjet_lokale

Muja: PDK-ja të hyjë pa koalicion në balotazh

Ramiz Lladrovci i PDK-së dhe Isa Xhemajlaj i “Nismës për Kosovën” do të ballafaqohen më 18 dhjetor në garën e balotazhit për kryetar të Drenasit. Mirëpo, të dy kandidatët  ende nuk kanë menduar nëse do të lidhin koalicion me ndonjërën nga partitë që fituan më pak vota.

Periskopi.com Lajme

Përfaqësues të partisë më të madhe në vend (PDK) thonë se në balotazh duhet shkuar si të vetëm, pa marrëveshje me kandidatët e tjerë, shkruan sot, gazeta Zeri.

“Koalicion PDK-ja ka me qytetarët e jo me individët edhe me grupet të cilat nuk përputhen as në qëndrimet e asnjërës parti atje, nuk i janë përputhur kur thirren për balotazh. Propozimi im është që PDK-ja të shkojë pa asnjë koalicion sepse nuk ka nevojë, pasi nuk janë koalicionet e vlefshme atje”, ka thënë për “Zërin” deputeti i PDK-së, Shaip Muja, i cili vjen nga komuna e Drenasit, porse, sipas tij, vendimin përfundimtar e merr Kryesia e PDK-së.

Deputeti Muja ka folur edhe për shkaktarët që çuan PDK-në në balotazh në këtë komunë, të cilën tradicionalisht e kanë fituar qysh në rundin e parë. “Unë mendoj që qytetarët janë spekuluar nga dy grupe, nga kandidati i pavarur, i cili ka spekuluar veten se është i PDK-së e ai s’ka qenë i PDK-së, ai ka qenë i ‘Nismës’ dhe ka kaluar në PDK me 150 vota, ka krijuar një identitet me PDK-në. Po ashtu kandidati i ‘Nismës’ është thirrur që unë jam me PDK-në, por ju votoni për mua se mund të jem më i përkushtuar”, ka theksuar ai, duke shtuar se kjo ka bërë që elektorati të hutohet. Por shpreson se elektorati do të ketë mundësi të reflektojë dhe në asnjë rrethanë nuk do të paraqet shkurorëzim nga PDK-ja.

pdk-2

Balotazhi në Drenas, fillimi i tatëpjetës së PDK-së

Rezultati më i dobët zgjedhor që nga paslufta për PDK-në në Drenas vlerësohet se do të ndikojë negativisht edhe në zgjedhjet e ardhshme parlamentare. Analistët politikë nuk e përjashtojnë mundësinë që edhe në Drenas të ndodhë skenari i Prishtinës, ku kandidati i dytë me më shumë vota ta fitojë garën e balotazhit.

Periskopi.com Lajme

Rezultati i zgjedhjeve të parakohshme lokale në Drenas, i cili çoi në balotazh PDK-në dhe “Nismën për Kosovën”, mund të jetë vetëm fillimi i tatëpjetës së PDK-në, shkruan sot, gazeta Zeri.

Kështu vlerësojnë njohësit eçështjeve politike në Kosovë pas rënies në vota që pësoi subjekti më i madh politik në vend në bastionin kryesor të saj që nga paslufta, në Drenicë. Kjo është hera e parë që kandidati i PDK-së detyrohet të garojë edhe në rundin e dytë të zgjedhjeve në Drenas, pasi që vazhdimisht kishin siguruar fitore bindëse në rundin e parë.

Në raport me zgjedhjet e fundit lokale të vitit 2013, kandidati i PDK-së në Drenas, Ramiz Lladrovci, ka marrë rreth 19 për qind vota më pak se paraardhësi i tij në këtë komunë, ish-kryetari i Drenasit, Nexhat Demaku.

Nga ana tjetër, përfaqësues të “Nismës për Kosovën”, kandidati i së cilës më 18 dhjetor 2016 “do t’i masë përsëri forcat” me Lladrovcin e PDK-së, kanë pohuar se pas këtij rezultati ky subjekt do të vazhdojë të kërkojë edhe më shumë zgjedhje të parakohshme. Sipas tyre, rezultati i zgjedhjeve në Drenas tregon qartë se PDK-ja ka filluar të zbehet.

Megjithatë, në PDK janë të bindur se Lladrovci do ta konfirmojë fitoren në balotazh, njëjtë siç ka fituar më së shumti vota nga të gjithë kandidatët në zgjedhjet e së dielës që lamë pas.

ramiz

Drenasi e vë PDK-në nën presion

Derisa Partia Demokratike e Kosovës gjendet nën presion pas rezultatit zgjedhor në Drenas, analistët parashohin rënien e saj edhe në rajonet e tjera, të cilat kjo parti i ka konsideruar bastione të veta.

Periskopi.com Lajme

Partia që tani udhëhiqet nga Kadri Veseli, për herë të parë nga paslufta nuk arriti të fitojë pa balotazh në zgjedhjet për kryetar të Komunës së Drenasit, shkruan sot Koha Ditore.

Kandidati i PDK-së, Ramiz Lladrovci, që arriti t’i marrë rreth 45 për qind të votave, do të përballet edhe një herë me Isa Xhemajlajn e Nismës, i cili doli i dyti me 26 për qind.

Megjithëse PDK-ja nuk e ka marrë si “tragjike” shkuarjen në balotazh, analistët parashohin trend në rënie të votave për partinë që qeveris në nivel qendror bashkë me LDK-në.

fras2

I gatshëm për burg të përjetshëm nëse dëshmohet se e ka sulmuar Kuvendin (Video)

Zëdhënësi i Lëvizjes Vetëvendosje, Frashër Krasniqi, i cili është në burgim shtëpiak për më shumë se tre muaj, thotë me këmbëngulje se as ai e askush nga aktivistët e Vetëvendosjes nuk kanë gisht në sulmin ndaj Kuvendit për të cilin akuzohen.

Periskopi.com Intervista

Në një intervistë për Periskopi.com, ai thotë se Kadri Veselit nuk po i konvenon të zbardhet rasti i vrasje së dhunshme të Astrit Deharit, siç e quan ai.

Krasniqi flet për Demarkacionin dhe pjesëmarrjen e mundshme të Vetëvendosjes në Komisionin e ri të formuar nga gjeodetë, i paralajmëruar nga Isa Mustafa, flet për zgjedhjet që beson se do mbahen shumë shpejt, dhe tregon për kë kanë vija të kuqe e kujt do ia mundësonin të ndryshonin.

Thotë se Dehari u vra në mënyrë të dhunshme nga shteti, se Kadri Veseli ose i ka kërcënuar ose premtuar diçka deputetëve që tërhoqën nënshkrimet për një seancë të jashtëzakonshme për rastin Dehari.

E pranon se me një seancë në Kuvend nuk do të arrinin asgjë në zbardhjen e rastit, por thotë se shtetet demokratike nuk duhet ta zaptojnë në këtë mënyrë Kuvendin.

Për Periskopin ai thotë se Kadri Veseli ka deklaruar se kanë bërë vetëvrasje edhe Arbënor edhe Astrit Dehari, madje edhe Prokuroria, e kjo nuk do duhej të thuhej pa përfunduar hetimet.

Krasniqi hetohet për terrorizëm. Vetëm një herë është marrë në pyetje nga Porkuroria, e cila rrallëherë po i shkon te dera.

fras


 

Periskopi: Kadri Veseli në seancën e fundit tha se mund të mbahet një seancë ku do diskutohet për Astrit Deharin, pse mendon se tani po e pranon ai?

Krasniqi: Realisht Kadri Veseli nuk pranoi të mbahet seancë ku do te flitet për Astrit Deharin, po i pengon shumë. Ajo që e paralajmëroi më shumë ishte shprehje e inatit, për shkak se Kadri Veseli në seancën e fundit u demaskua tërësisht, ishte një shprehje e inatit gjoja do të mbajmë një seancë për të kuptuar se përse disa nga aktivistët po mbahen të arrestuar e disa jo. Është shumë interesante se si në Parlamentin Evropian, në zyrat e Parlamentit Evropian, në komisionet e Parlamentin Evropian në Strasburg diskutohet për rastin e Astrit Deharit, në OKB diskutohet për të, kurse Kuvendi i shtetit, në duart e të cilit ka vdekur dhunshëm Astrit Dehari nuk e mbanë një seancë të jashtëzakonshme, në fund të fundit jo për Astrit Deharin si aktivistët i Vetëvendosjes, por për një qytetar të Kosovës, për një student të Fakultetit të Mjekësisë i cili është arrestuar pa asnjë fakt dhe ka vdekur në institucionet që do të duhej të ishin më të sigurtat të shtetit të Kosovës. Kuvendi i Republikës së Kosovës nuk e bënë këtë seancë, bëhen 25 mijë nënshkrime të qytetarëve, Kuvendi nuk pranon me diskutu.

Pra, Kadri Veseli e ka shndërruar Kuvendin në një mekanizëm përmes të cilit ai krejt çka bënë është e promovon vetëm, dhe del herë pas here e mbanë ndonjë fjalim, po realisht Kuvendi  e ka humbur legjitimitetin e vet si përfaqësuesi i popullit. Cili është kuptimi me pas një Kuvend nëse asnjë peticion që është mbajtur nga qytetarët nuk është diskutuar në Kuvend, as peticioni për Demarkacionin, as peticionet e mëhershme, as peticioni tash për Astrit Deharin i cili peticion i mblodhi vetëm për dy ditë mbi 25 mijë nënshkrime, i cili tregon për sentiment shumë të madh në mesin e qytetarëve për këtë çështje.

Periskopi: Pse mendon se nuk po pranojnë të mbajnë seancë?

Krasniqi: Mendoj që ka disa arsye, por arsyeja kryesore që nuk pranojnë të mbajnë seancë për të diskutuar për Astrit Deharin është për shkak se Astrit ka vdekur në duart e shtetit i cili menaxhohet prej po këtyre njerëzve, dhe vdekja e tij e dhunshme dhe e dyshimtë, me shumë kundërthënie në raportet zyrtare, është përgjegjësi e shtetit të Kosovës. Dhe, për vdekjen e Astrit  Deharit duhet të japin përgjegjësi pikërisht këta njerëz që nuk po pranojnë me organizu seancë për të. Është interesante, jo vetëm që nuk po pranojnë me diskutu por edhe po kërcënojnë deputetët që kanë dhënë nënshkrime për të mbajtur seancë të jashtëzakonshme.

Kadri Veseli i ka shti në zyre deputetët që e kanë dhënë nënshkrimi, ata të pozitës, dhe pasi kanë dal nga zyra e Veselit ata i kanë tërhequr nënshkrimet për seancën e jashtëzakonshme. Pra, është një person këtu, sidomos një person , që është ka i pengon të diskutohet për Astrit Deharin, e ai person është Kadri Veseli. I cili, për me tepër në seancën e kaluar shpalosi një mori shpifjesh dhe gënjeshtrash, që e lëndojnë familje e Astrit Deharit, e edhe neve si shokë dhe shoqe të tij dhe gjithë qytetarët e Kosovës që janë prekur nga vdekja e dhunshme e Astrit, ai jep deklarata të tilla sepse është personi kyç që duhet të jap përgjegjësi për çka po ndodh në Kosovë bashkë me Isa Mustafën dhe Hashim Thaçin.

Periskopi: A po thoni që u ka premtuar diçka deputetëve që i kanë tërhequr nënshkrimet për mbajtjen e seancës për Astrit Deharin?

Krasniqi: Kadri Veseli funksionon me premtime dhe kërcënime, tash cilën e ka përdorur në rastin deputetëve që u tërhoqën në mënyrë shumë të paturpshme nga vet fjalët e veta dhe nga nënshkrimi për një seancë shumë të rëndësishme nga një seancë që ka të bëjë me drejtësi, me vet thirrje për drejtësi për vdekjen e Astrit Deharit, vet fakti që ata iu tërhoqën nënkupton se Kadri Veseli ose e ka përdorur karotën ose shkopin.

Periskopi: Çka prisni të arrini me këtë seancë?

Krasniqi: Fillimisht ne konsiderojmë se rasti i Astrit Deharit e shpërfaqi një fenomen shumë të madh që Lëvizja Vetëvendosje ka folur që shumë kohë: që në Kosovë nuk ka drejtësi, që në Kosovë shteti është i tillë i ndërtuar dhe menaxhohet në mënyrë të tillë sa që arreston, burgos të rinj e të reja pa asnjë fakt, pa asnjë provë, dhe i nxjerrë të vdekur nga burgu. Ky është shteti i Kosovës. Shtet që nuk e ofron as minimumin e drejtësisë për qytetarëve të vet, për rininë e këtij vendi e cila do të duhej ta trashëgonte një shtet shumë më të mirë se ky që po e trashëgojmë. Dhe ky lloj shteti, doli në pah, sidomos pas vdekjes së Astrit Deharit. Ne presim që ky shtet të ndërtohet në një mënyrë shumë më të drejtë dhe më të përgjegjshme karshi qytetarëve të vet, por kjo nuk është e mundur me këta politikanë në pushtet. Kështu që, me një seancë parlamentare ne nuk presim që do të rregullohet situata në Kosovë, mirëpo ky do të duhej të ishte minimumi që do të duhej të bënte Kuvendi i Kosovës për një qytetarë të Republikës që e përfaqëson ky Kuvend, i cili ka vdekur në duart e shtetit.

Kur flitet në Evropë, në Strasburg, pse mos të flitet në Kuvendin e Kosovës, sepse ky nuk ka qenë qytetar i asnjë shteti tjetër, ka qenë i Kosovës, Kosova duhet me fol sepse e ka humbur një qytetar në duart e institucionet që ish dashtë me qenë më i sigurti në vend. Prandaj, mendojmë se kjo seancë të ishte e rëndësishme, të diskutohet dhe të bëhet thirrje në mënyrë unanime edhe nga pozita dhe nga opozita për drejtësi në rastin e Astrit Deharit dhe për hetim të pavarur, sepse shteti tashmë është palë, nuk ka kuptim të kemi hetim nga shteti, ne e pamë sa kontradiktat i nxori shteti në këtë të ashtuquajtur hetim, këtu ka kuptim vetëm një hetim i pavarur, me hetues të cilët i cakton familja, dhe kjo lejohet me ligj, nuk e di pse po hezitojnë institucionet e Kosovës ta pranojnë këtë kërkesë shumë legjitime që e parasheh edhe Ligji i Kosovës.

Periskopi:  A ka diçka Vetëvendosje që planifikon ta shpalos në seancën e thirrur për Deharin e që nuk është thënë ende, e po ia kanë frikën kësaj?

Krasniqi: Krejt çka ka fol Vetëvendosje për Astrit Deharin, prapë nuk mjafton, gjithmonë kemi çka me fol për Astrit Deharin dhe për aktivitetin e tij, është e pamundshme në vazhdimësi të mos flasim për të.

Ne i kemi thënë të gjitha publikisht, nuk është problemi se kemi nevojë me i thanë publikisht, i kemi thënë çdo ditë, është shumë e rëndësishme me u shënu që Kuvendi i Kosovës ka diskutuar për këtë padrejtësi dhe me e vendos një precedent në këtë vend, që kur ndodh një rast i tillë kaq i padrejtë, kaq makabër, kaq i tmerrshëm, Kuvendi i Republikës së Kosovës është në krye të detyrës, për kurgjo tjetër, së paku për seriozitet dhe shqetësim që një gjë ka ndodhur në shtetin tonë.

Pse duhet me i pengu kjo Kadri Veselit? Gjithkund nëpër botë kur ndodh një rast që është një rast tragjik politik, nuk është vdekje e zakonshme, është politike, Astrit Dehari është mbajt në burg pa asnjë provë, pa asnjë fakt, për të vetmen arsye: që është aktivist i Vetëvendosjes. Kur ndodh një rast si ky në një vend demokratik, Kuvendi diskuton për këtë punë, madje japin përgjegjësi njerëzit, japin dorëheqje, e madje madje shkojnë edhe në burg. Normalisht kjo i pengon politikanëve në Kosovë, i pengon Kadri Veselit e edhe Isa Mustafës sepse janë vet përgjegjës.

Periskopi: Çka quani hetim të pavarur në rastin e Deharit, nga kush do formohej ekipi, nga kush do përzgjidheshin?

Krasniqi: Fillimisht është kërkesë e familjes Dehari, është kërkesë e Vetëvendosjes që në procesin e hetimeve dhe të shfaqjes së provave ose qasjes në to, të marrin pjesë edhe dy mjeko-ligjorët e përzgjedhur nga familja, këtë nuk e ka lejuar Prokuroria, dhe sinqerisht nuk e kuptoj pse. Nëse ata nuk kanë çfarë fshehin, nëse ata janë të gatshëm ti japin të ashtuquajtura prova që nuk e dimë sa janë autentike, tua japin mediave që janë të afërta me pushtetin, pse nuk duhet dy mjeko-ligjor profesionist me përvojë shumë të madhe nëpër vendet e Evropës me pas qasje te provat.

E dyta, familja e edhe Vetëvendosje kërkon që të krijohet një ekip e re hetuese, në të cilin do të marrin pjesë edhe hetues që caktohen nga familja, dhe po e them sërish se kjo lejohet me ligj dhe nuk e kuptoj pse po ju pengon institucioneve.

Ka modalitete të ndryshme, por e rëndësishme është që çfarëdo lloj ekipi që bëhet të lejohen edhe hetuesit e pavarur që caktohen nga familja, kjo parashihet, atëherë kur familja është e pakënaqur ose dyshon në ato që prezantohen kanë të drejtë të propozojnë hetues të pavarur, të cilët duhet ti pranojë shteti, që të marrin pjesë në procesin e hetimit.

Por, në vend që të ketë hetime, kemi deklarime të Kadri Veselit që del dhe thotë se Astrit Dehari paska ba vetëvrasje.

Periskopi: Edhe Prokuroria e tha se vetëvrasje, madje mbajtën konferencë për këtë, si e vlerësoni punën e tyre?

Krasniqi: Veseli në seancën e fundit tha Astrit Dehari ka bërë vetëvrasje, madje tha se e dhe vëllai i tij, Arbënor Dehari ka bërë vetëvrasje e që nuk asnjë konkludim, asnjë konfirmim zyrtar që ndonjëri prej tyre ka bërë vetëvrasje.

Me këtë deklaratë të Kadri Veselit e kuptuam më në fund, tërësisht, se përse Nexhmi Krasniqi komandant i rajonit të Prizrenit ka dal fillimisht ka thënë se Astrit ka bërë vetëvrasje. Opsioni i vetëvrasjes është opsion me të cilin institucionet tona po duan me përmbyll këtë rast. Kadri Veseli po donë me përmbyll këtë. Kadri Veseli me shumë gjasa e ka shti edhe Nexhmi Krasniqin që është njeri i SHIK-ut në krye të Policisë, me u ngut me thanë që është vetëvrasje, e njësoj e kanë shti edhe Sylë Hoxhën me u ngut me thanë që është vetëvrasje ende pa përfunduar hetimet.

Nëse këta janë të sigurt që është vetëvrasje pse ju kanë bërë thirrje britanikëve që të hetojnë në Kosovë, nëse qenkan kaq të sigurt, por, këta kanë dashtë me mbyll këtë rast dhe na e dimë që pushtetet totalitare që drejtohen nga kriminelët si Kadri Veseli mbyllin shpesh raste të tilla, duke i paraqitur si vetëvrasje, ne e dimë si e kanë mbyllur rastin e Dino Asanajt i cili 15 herë pati therje me thikë.

Metoda të tilla janë përdorur shpesh nga pushtetet autoritare, se qysh një njeri i PDK-së, Nexhmi Krasniqi thotë se ka pas vetëvrasje, tani del obduksioni që thotë se s’ka qenë vetëvrasje por asfiksi, mungesë e frymëmarrjes. Më tutje, del deklarata e mjekës e cila e pa e para trupin e Astritit, që thotë se ka pasur puls dhe frymëmarrje, tash nëse ka vdekur nga asfiksia qysh paska pas ende frymëmarrje, ai që vdes nga asfiksia i ndalet fryma.

Më tutje, e kemi deklaratën e Sylë Hoxhës që thotë se të gjitha privat janë konfiskuar dhe janë të sigurta, të nesërmen dalin një pjesë e tyre, ato që u shkojnë për shtati versionit të pushtetit, dalin në mënyrë absolutisht jo ligjore dhe  të papranueshme për familjen, dolën në mediat e afërta me pushtetin.

Dhe e fundit, Prokuroria del me një raport ende pa u kry hetimet, e përmbyll rastin si vetëvrasje ndërkohë që Ministria e Drejtësisë i bënë thirrje britanikëve që të vijnë për hetime. Krejt këto kontradikta tregojnë që ky pushtet po do me fsheh diçka, këto tregojnë që ky pushtet po do me u ngut, me mbyll diqysh këtë rast, me u harru ky rast dhe mos me u diskutu më.

Qysh ka kuptim, në cilin vend në botë qohet kryetari i Kuvendit, njëri nga institucionet kryesore të vendit, edhe e konkludon si vetëvrasje vdekjen e Arbënor Deharit, vëllait të Astritit, kur asnjë raport i Policisë nuk e thotë atë, apo asnjë raport i mjeko-ligjorëve, e hetimet ende nuk janë mbyllur.

Ai ka konkluduar diçka, çka po dinë Kadri Veseli që po thotë se ka bërë vetëvrasje?, apo për të vetëvrasje po thojka diçka tjetër?.

Përderisa ai e quan vetëvrasje edhe vdekjen e Dino Asanajt, atëherë qytetarët e kanë vështirë me e kuptu këtë lloj për çka po flet ai. Prandaj frikësohen këta me diskutu në Kuvend.

Periskopi: Ju thoni që e ka vrarë shteti, mendoni që e kanë shtyrë drejtë vetëvrasjes apo e kanë bërë përmes dikujt?

Krasniqi: Nuk i di detajet, nuk kam marr pjesë në procesin e hetimeve, unë çka di është se Astrit Dehari ka hyrë në burgun e Prizrenit, pas asnjë provë, pa asnjë fakt është mbajt për 68 ditë për arsye politike, dhe unë e di që Astrit Dehari ka dal i vdekur nga ai burg në mënyrë të dhunshme qysh edhe e kanë konkluduar vet mjeko-ligjorët.

Astrit Dehari ka vdekur në duart e institucioneve të Kosovës. Mos me pas qenë Astrit Dehari në burg, sot do të ishte në mesin tonë, e Astriti ka qenë në burg vetëm pse ka qenë aktivist i Vetëvendosjes.

Sot e asaj ditë janë tre muaj, hala Prokuroria nuk ka prezantuar asnjë fakt apo provë domethënëse në lidhje me neve, e Prokurori del deklaron se po i pret rezultatet e Forenzikës. Testet e forenzikës neve na i kanë bërë para tre muajve.

Periskopi: Kur dhe sa herë ju ka marr në pyetje Prokurori?

Krasniqi: Na ka marr në pyetje vetëm një herë pas vdekjes së Astritit, sepse ne kemi të tilla institucione që duhet vetëm të ndodh diçka e madhe që pastaj këta të lëvizin me ba diçka. Herë tjetër nuk na kanë marr në pyetje, kësaj here vetëm pas presionit publik.

Ka vetëm një arsye pse nuk na kanë marr në pyetje e edhe pse e kanë mbajt Astrit Deharin në burg pa e marr në pyetje: sepse nuk kanë pas asnjë fakt dhe asnjë provë, nuk kanë pas çka me na marr në pyetje. Forenzika i vonon rezultatet sepse nuk ka asnjë lidhje, asnjë shenjë e gishtave apo lidhje të ADN-së tonë dhe atyre që janë gjetur në mjetet që është sulmuar Kuvendi.

Periskopi: A e mohon personalisht që ke të bësh me sulmin në Kuvend dhe a mohon që nuk e kanë bërë askush nga aktivistët e Vetëvendosjes?

Krasniqi: E mohoj, jo vetëm që mohoj por është thjesht fakt, nëse Prokuroria e Gjykata dalin me vetëm një fakt të vetëm, që cilido nga aktivistët nga ne që jemi të arrestuar, por edhe aktivistët të tjerë të Vetëvendosjes ka gisht në sulmin atëherë nga nesër le të më fusin në burg kurrë mos të më nxjerrin nga aty.

Asnjë fakt nuk e kanë, se përndryshe tu e pa zellin e tyre për të luftuar dhe burgosur aktivistët e Vetëvendosjes, moti e kishin bërë. Por si është e mundur që mua më kanë mbyllur në shtëpi e nuk vijnë Policia nga 10 ditë me pa a jam këtu. I kanë marr tre në paraburgim me arsyetimin se në liri mund ti ndikojnë dëshmitarët, mund të ikin dhe e dhe përsërisin veprën, e mua më kanë lënë këtu, edhe unë mund t’i bëjë të gjitha.

Unë mundem me ik, me përsërit sulme, unë mundem me dal, Policia nuk janë askund, cili është kuptimi që unë qenkam terrorist, po më lënë me një masë kaq të vogël të sigurisë, thjeshtë është persekutim i Lëvizjes Vetëvendosje, i cili ka kulmuar me vdekjen e Astrit Dreharit, që është e pafalshme, e paharrueshme dhe nuk kanë me na ndalë derisa të vihet në vend drejtësia.

Periskopi: Gjithçka filloi me Demarkacionin, po përmendet se brenda këtij vitit do dërgohet në Kuvend, cila është përgjigja që keni tash, ngase u kërkua një Komision i ri i përbërë nga gjeodetë?

Krasniqi: Përgjigja e Lëvizjes Vetëvendosjes, e besoj edhe e krejt opozitës, shpresoj  edhe atyre, është e qartë se nuk mund të ketë Demarkacion me Malin e Zi nëse Kosova humb qoftë edhe një metër katror të tokës së asaj, kjo është e papranueshme.

Marrëveshja që është nënshkruar nga Hashim Thaçi dhe Skender Hyseni nuk mundet me kalu në Kuvendin e Kosovës, nuk ka nevojë për fakte shtesë, thjeshtë nuk ka me kalu qysh nuk ka kaluar edhe deri tash.

Moskalimi i Demarkacionit me Malin e Zi i ka dëshmuar dy gjëra, e para që rezistenca qytetare kundër një projekti të dëmshëm me Kosovë kjo mund të ketë sukses, pra kur kemi vendosmëri, dhe e dyta tregon se kjo Qeveri ka nënshkruar diçka që nuk e ka ditë as çka po nënshkruan, dhe e ka bërë gjithë atë zhurmë, gjithë atë intervenim policor nga Vetëvendosjes për me mbrojt një marrëveshje për të cilën është bindur edhe vet se është e dëmshme. Sot kemi zyrtar të BE-së që po vijnë dhe po thonë se nuk bahet nami edhe me rishiku këtë marrëveshje. Kemi zyrtar ndërkombëtar dhe vendor që po tregojnë se kjo marrëveshje është vënë kusht për liberalizimin e vizave me kërkesë të vet kryeministrit dhe personave të tjerë të rëndësishëm në institucione.

Pra, krejt këtë zhurmë e kanë bërë për një marrëveshje të dëmshme, mirëpo ju ka hasur sharra në gozhdë, pikërisht për shkak të angazhimit qytetar dhe pikërisht për shkak të këtij angazhimi nuk do të mundemi me kalu këtë demarkacion.

Nëse ndryshohet Komisioni, nëse përfshihet opozita, nëse vijnë ekspertët e pavarur dhe e nxjerrin një marrëveshje të re e cila nuk e cenon territorin e Republikës së Kosovës, atëherë Lëvizja Vetëvendosje do të jetë e hapur për të nënshkruar, pranuar e të tjera.

Periskopi: A do jeni të gatshëm të jeni pjesë e Komisionit të paralajmëruar së fundmi në lidhje me Demarkacionin?

Krasniqi: Është shumë e rëndësishme me ditë kush do ta drejtoj atë Komision, kush do e krijoj, çfarë përbërje do të ketë, dhe kur të vjen konkretisht atëherë do të mund të vendosim nëse do marrim pjesë Në parim, ne jemi të gatshëm të shpalosim argumentet tona, të ofrojmë kontributin tonë profesional e politik që të vijmë te një marrëveshje e cila nuk cenon territorin e Republikës së Kosovës.

Qeveria është tërhequr nga Demarkacioni, këtë që po e thonë do e sjellim javën tjetër apo atë tjetrën, këto janë thjesht llafe të kota me të cilat Isa Mustafa po mundohet me e mbuluar dështimin e vet, me thanë që nuk kam dështu, Demarkacioni është ende në agjendë, por jo. Ajo mund të sillet në Kuvend vetëm atëherë kur të rinegociohet si marrëveshje.

Periskopi: Nëse të dyja palët jeni aq këmbëngulës, a i shihni zgjedhjet si zgjidhje?

Krasniqi: Është një problem i madh që po ndodh në Kosovë, e kjo është që e kemi një mazhorancë që nuk ka më legjitimitet popullor edhe pse i ka numrat në Kuvend, kanë dështu në shumë raste për shkak të reagimeve gjithëpopullore.

Duhet me shku në zgjedhje, është shumë indikative që këta nuk po dojnë me shku në zgjedhje, sepse e dinë që e kanë humbur shumicën e elektoratit, prandaj po dojnë me shty edhe pak, sa të munden, sepse ka pakënaqësi të madhe qytetare, e do detyrohet kjo Qeveri me shku në zgjedhje.

Periskopi: Meqë zgjedhjet po thua se do të vijnë me kë do bëni koalicion parazgjedhor  e me kë pas zgjedhor?

Krasniqi: Lëvizja Vetëvendosje ka treguar edhe më herët që ne e konsiderojmë që nuk do të ishte pushtet për ndryshim të kësaj gjendje, një pushtet brenda të cilit do të merrte pjesë edhe PDK-ja, e cila e ka kapur shtetin dhe çdo instancë ekonomike, drejtësinë etj. Nuk mundesh me ndryshu gjendjen në Kosovë pa e larguar PDK-në nga pushtet, dhe nuk mundesh me ndryshu gjendjen në Kosovë nëse bashkëpunon me LDK-në që drejtohet nga Isa Mustafa i cili ka bërë gabime dhe dëme të pafalshme për Kosovën. Vetëvendosje, kur të ofrohet data e zgjedhjeve do të vendos edhe rreth koalicioneve dhe bashkëpunimeve, normalisht që për të gjitha këto vendos anëtarësia me referendum të brendshëm.

Vetëvendosje do të jetë e hapur për të gjithë ata që janë të gatshëm në mënyrë të sinqert që ta ndryshojnë këtë realitet të padrejtë në Republikën e Kosovës, kushdo që është i gatshëm për një shtet me zhvillim ekonomik, me mirëqenie sociale, me sovranitet, pa krim pa korrupsion, dhe shtet që nuk fal territore apo shtet, me të tillë jemi të hapur. Normalisht që kemi kriteret apo kërkesat tona por kjo çështje vendoset sa më afër zgjedhjeve.

Periskopi: Edhe nëse PDK-ja bëhet kaq e sinqert?

Krasniqi: E thamë që PDK-ja duhet me shku në opozita, përndryshe Kosova nuk çlirohet nga kriminalizimi i institucioneve që ka ndodhur në vendin tonë.

Periskopi: Për LDK-në a vlen e njëjta?

Krasniqi: Me LDK-në e Isa Mustafës që drejtohet nga ai, prapë kemi vija të kuqe. Një LDK që eventualisht do të reformohej duke ndryshuar drejtimin e saj, duke ndryshuar këtë nomenklaturë e cila e ka kap vet LDK-në e po e qon çdo herë e më afër PDK-së, e po ja përshtat interesave të PDK normalisht që është vështirë bashkëpunimi./Intervistoi: Teuta GASHI

 

pdk-2

PDK-ja ankohet se militantë të AKR-së pa ID po sillen si komisionerë

Zyrtarët e Partisë Demokratike të Kosovës kanë shprehur shqetësimin e tyre për pjesëmarrjen e militantëve të partive politike si komisionerë në vendvotime, pa ID të certifikimit nga KQZ-ja.

Periskopi.com Lajme

Në vendvotimin e shkollës “Naim Frashëri” në fshatin Bletar, ish-Gllobar, sipas tyre, dy komisionerë të AKR-së janë pa ID të certifikimit nga Komisioni Qendror Zgjedhor.

PDK thotë se zyrtarët e saj kanë kërkuar nga udhëheqësit e vendvotimit që t’i largojnë menjëherë këta dy komisionerë nga radhët e AKR-së.

20161203083440917646

Vetëvendosje dhe PDK  kundërshtojnë buxhetin e 2017-s të Fushë Kosovës

  “Grupi i këshilltarëve i PDK për shkak qasjes spekulative dhe improvizuese si të hartimit, ashtu edhe të shpenzimit të buxhetit me premisa të larta për vazhdimin e keqmenaxhimit, keqpërdorimit, e shpërdorimit të fondeve publike dhe për shkak efekteve zero në ekonomi punësim dhe mirëqenie të qytetarëve ka kundërshtuar këtë formë të ndarjes së buxhetit”, ka thënë Grajçevci.

Periskopi.com Lajme

Zyrtarët opozitarë të PDK-së e LVV-së kanë thënë se pushteti i Fushë-Kosovës vazhdon të shpërdorojë paranë publike. Sipas tyre, komunarët janë duke investuar në zonat ku banojnë ata, ndërsa po i anashkalojnë ato lagje që shënjestrohen si të opozitës. Këshilltarët e të dyja partive thonë se e kanë kundërshtuar këtë buxhet dhe se ata të LVV-së e kanë braktisur edhe seancën në ditën kur është miratuar ai.

Ramiz Lladrovci

Ramiz Lladrovci nuk mori pjesë në asnjë debat, e në oda pati probleme

Ramiz Lladrovci la postin e të ngarkuarit me punë në Ambasadën e Kosovës në Tiranë, e erdhi si kandidat i PDK-së për kryetar të Drenasit.

Periskopi.com Lajme

Që në fillim kandidimi i tij u përcoll me probleme. Në fakt partia e zgjodhi të jetë ai kandidati, apo thënë më saktë kreu i PDK-së , Kadri Veseli e zgjodhi, raporton Periskopi

Por, që nga ai moment, tre persona që dolën nga PDK-ja kandiduan si të pavarur. Dy prej tyre u penduan më vonë, dhe u kthyen në krahët e Kadri Veselit, e Xhevat Drenori vazhdoi deri në fund.

Shumëkush e kritikoi Laldrovicin, e fushatën që e filloi shumë herët, normalisht nëpër oda në fshatrat e Drenasit, pati shumë probleme.

Kishte nga ata që e kundërshtonin, disa nga ata që kërkonin përgjegjësi prej tij dhe Veselit për shumë gjëra, e tonet ngiteshin vazhdimisht.

Por askush jashtë odave, edhe pse as aty nuk u dëgjua mirë nga zhurmat, nuk e di programin e tij.

Ai nuk mori pjesë në asnjë debat televiziv, në asnjë të vetëm.

Opinionisti Astrit Gashi ka deklaruar se Ramiz Lladrovci nuk e ka aprovimin e PDK-së për të dalë në debate televizive.

Gashi thotë se Lladrovci është kandidati kryesor.

Ndryshe, Lladrovcit iu shpalosën shumë gjëra gjatë fushatës, ndër kryesoret është akuza se ai ka keqpërdorur paratë e mbledhura në luftë./ Periskopi

milaim

Edhe Milaim Zeka flet për zgjedhjet në Drenas

Gazetari Milaim Zeka përmes një postimi në Facebook tha se krejt këta bosat e mëdhenj të PDK-së se, azganat e Prishtinës, që kurr një kafe nuk e kanë pirë në Drenas, vetëm kur vjen koha e fushatave, besoni që veq sa po e damtojnë kandidatin e tyre: Ramiz Lladrovcin, përcjell Gazeta Blic.

Periskopi.com Lajme

Zeka theksoi se PDK-ja është kundër PDK-së.

Postimi i plotë:

PDK ja kundër PDK se në Drenas
krejt këta bosat e meëhaje të PDK se, azganat e Prishtinës, që kurrë një kafe pi nuk e kanë në Drenas, vetëm kur vjen koha e fushatave, besoni që veq sa po e damtojnë kandidatin e tyre: Ramiz Lladrovcin.
Ma mirë u kanë bre hiq mos me shku nëpër ata njerëz të lodhur, sepse, saherë po folni, burrat e mençur të Drenicës po thojnë: Sa mirë do ishte me kanë qashtu!!! Demek po rreni.
Ej Zot kthejllja trurin kombit tim…!

Zenel Topalli

Vdes kryetari i degës së PDK-së në Graçanicë

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, shprehë ngushllime me rastin e ndarjes nga jeta të kryetarit të degës së PDK-së, në Graçanicë, Zenel Topalli. Veseli me këtë rast vlerësoi kontributin e tij në ngritjen dhe forcimin e degës së PDK-së, në Graçanicë.

Periskopi.com Lajme

“Në emër të gjithë anëtarësisë së PDK-së, ju shprehim ngushëllime për humbjen e më të dashurit tuaj dhe tonit.  Kontributi i veprimtarit Zenel Topalli ishte i madh dhe ne sot po ndahemi nga një njeri fisnik dhe i dashur për të gjithë. Ishte më meritori në ngritjen, strukturimin dhe forcimin e degës së PDK-së në Graçanicë. Virtytet e tij jetësore ju bëjnë ju familje e nderuar dhe ne si bashkëveprimtarë të tij krenarë dhe ne do të vazhdojmë ta kujtojmë përherë Zenelin dhe veprimtarinë e tij. Në këto momente të dhimbjes tuaj jemi me ju ne të gjithë bashkëveprimtarët, në mënyrë që të përballoni më lehtë dhimbjen për më të dashurin tuaj.”-u shpreh me këtë rast kryetari i PDK-së, Kadri Veseli.

Varrimi i kryetarit të degës së PDK-së, në Graçanicë, Zenel Topalli bëhet sot në ora 14:00, në fshatin Baincë të Drenasit

albert-krasniqi

Krasniqi: PDK me vetura zyrtare në fushatën zgjedhore në Drenas (Video)

Monitoruesi i Institutit Demokratik të Kosovës, Albert Krasniqi ka thënë se gati të gjithë kandidatët për kryetar të komunës së Drenasit e kanë filluar fushatën zgjedhore para hapjes zyrtare të fushatës duke e shfrytëzuar mosanksionimin me ligj.

Periskopi.com Lajme

 

Monitoruesi i Institutit Demokratik të Kosovës, Albert Krasniqi ka thënë se gati të gjithë kandidatët për kryetar të komunës së Drenasit e kanë filluar fushatën zgjedhore para hapjes zyrtare të fushatës duke e shfrytëzuar mosanksionimin me ligj.

Krasniqi në emisionin “Kontakt”, ka thënë se shqetësuese në fushatën zgjedhore kanë marrë pjesë fëmijë , e për të cilën gjë sanksionohet me legjislacionin në fuqi.

Ai ka thënë se përdorimi i veturave zyrtare është vërejtur në fushatën e Partisë Demokratike të Kosovës. Ai thotë se kjo nuk do të duhej të ndodhte dhe bartësit e këtyre institucioneve, sektorëve do të duhet të ndërmarrin masa dhe ti ndëshkojnë këto keqpërdorime.

Ai në këtë emision ka folur për reformën zgjedhore, peticionin e dorëzuar në Kuvend për rastin e Astrit Deharit, si dhe për projektbuxhetin e vitit 2017.

zgjedhjet_lokale

Fushata parazgjedhore për kryetar të Drenasit nuk pritet të përcillet me tensione

Njohësi i proceseve zgjedhore, Blerim Burjani, ka thënë për gazetën “Epoka e re” se PDK-ja është favorite absolute përballë të tjerave për faktin se buron nga rajoni i Drenicës.

Periskopi.com Lajme

“Pres që fushata parazgjedhore do të kalojë pa tensione. Meqë PDK-ja e ka origjinën nga ky regjion, është favorite absolute përballë të tjerave, të cilat i kanë gjasat më të vogla. Po ashtu, të gjitha gjërat janë rregulluar në taborin e PDK-së që të mos ketë përçarje. Pra, PDK-ja është mobilizuar shumë edhe për shkak të dorëheqjes së ish-kryetarit të mëhershëm, dhe përkrahja po vjen edhe nga Hashim Thaçi e Kadri Veseli, me ç’rast dy fabrika të reja priten të funksionalizohen si rezultat i dërgimit të investitorëve atje”, ka deklaruar Burjani, duke shtuar se PDK-ja është duke bërë përpjekje maksimale për të mos i ikur nga duart Drenasi.

Në këtë kontekst, ai ka thënë se nuk pret të ketë balotazh.

Edhe Albert Krasniqi nga “Demokracia në Veprim” ka thënë për gazetën “Epoka e re” se nuk pritet të ketë fushatë të “nxehtë” për mbledhjen e votave në Drenas.

Zgjedhjet në Drenas u paraprijnë zgjedhjeve nacionale

Zgjedhjet komunale në Drenas janë afruar, ndërsa nesër edhe zyrtarisht pritet që të filloj fushata zgjedhore.

Periskopi.com Lajme

Derisa KQZ-ja dhe kandidatët e partive politike të kësaj komune janë bërë gati për këto zgjedhe, edhe në nivel qendror, ndonëse në heshtje po përgatiten për zgjedhje nacionale.

Adrian Çollaku, njohës i rrethanave politike thotë se mungesa e numrave të mjaftueshëm në Kuvend për t’i kaluar marrëveshjet dhe ligjet e rëndësishme, detyrimisht e shtynë vendin që të shkoj në zgjedhje të parakohshme jo më larg se në pranverë.

“Edhe pse kemi një koalicion me 2/3 i bie që nuk i kanë votat për të kaluar një marrëveshje, dhe në situata të tilla zgjidhja e vetme janë zgjedhjet. Shtyrja e zgjedhjeve deri në vitin e ardhshëm vetëm i dëmtojnë vend, duhet që kjo Qeveri ti nënshtrohet edhe një herë votës”, thotë ai pë Tribuna

Çollaku, thotë se zgjedhjet në Drenas janë me rëndësi të veçantë  për shkak se shefi i ri i PDK-së, Kadri Veseli duhet të kaloj testin e parë të tij.

“PDK me të gjitha mjetet që i ka, më të gjitha kapacitet  po dëshiron ta fitoj këtë Komunës, sepse duan realisht që shefi i tyre të jetë i suksesshëm në sfidën e parë”, thotë Çollaku.

Ndërsa në KQZ thonë se për zgjedhjet në Drenas janë të gatshëm për zgjedhje, e sipas tyre, kurdo që u kërkohen edhe zgjedhjen nacionale ata janë të gatshëm.

Të gjitha partitë anë shprehur të gatshme për të hyrë në një proces të tillë, ndonëse jo të gjitha u konvenon kjo gjë.

 

oda5-730x487

Fushata nis para kohe

Drejtuesit e partive të koalicionit qeverisës kanë nisur para kohe fushatën zgjedhore, duke përuruar çdo ditë fabrika e shkolla të reja. Analistët politikë thonë se udhëheqësit e shtetit në vend që të fokusohen në zgjidhjen e çështjeve të rëndësishme për qytetarët, po merren me çështje sekondare, shkruan sot, gazeta Zeri.

Periskopi.com Lajme

Kryeparlamentari Kadri Veseli po përuron fabrika e shkolla në Drenas, ndërsa zëvendëskryeministri nga radhët e LDK-së, Ramiz Kelmendi, po zhvillon takime me biznesmenë në qytete të ndryshme të vendit.

Edhe paraardhësi i Kelmendit në Qeveri, ish-zëvendëskryeministri Behgjet Pacolli, i cili njëherësh është president i partisë Aleanca Kosova e Re (AKR), ditë më parë ka vendosur gurthemelin e dy fabrikave në Drenas.

Përfaqësues të opozitës dhe analistë politikë thonë se dy partitë e koalicionit qeverisës, si dhe drejtues të disa partive jashtëparlamentare, tashmë kanë nisur fushatën, ende pa u caktuar data e zgjedhjeve të parakohshme në vend.

PDK-ja vlerëson se veprimet e Veselit nuk kanë të bëjnë fare me një gjë të tillë. Megjithëkëtë, përfaqësues të këtij subjekti thonë se janë të gatshëm kurdoherë që të shkojnë në zgjedhje. Ndërkohë, deputetë nga LDK-ja, vlerësojnë se përurimi i fabrikave dhe përdorimi i këtyre vizitave për qëllime politike, nuk ndodh vetëm në Kosovë.

Xhavit Haliti

Xhavit Haliti thotë se Bashkimi Evropian s’ka kohë ta presë Kosovën

Kryetari i Komisionit Parlamentar për Stabilizim Asocim BE-Kosovë, Xhavit Haliti, ka vlerësuar se nëse Kosova dëshiron liberalizimin e vizave dhe integrimin e saj të plotë evropian duhet t’i përmbushë të gjitha kushtet e kërkuara nga Bashkimi Evropian.

Periskopi.com Lajme

Në intervistën për Epokën e Re, Haliti ka thënë se BE-ja nuk ka kohë ta presë Kosovën derisa t’i përmbushë kriteret e kërkuara.Ai ka theksuar se nëse Kosova i kryen detyrat askush nuk ia ndalon liberalizimin e vizave dhe integrimin në BE.

Sipas tij, në këtë çështje Kosova shpeshherë e fajëson BE-në pa të drejtë.Haliti nuk ka shprehur optimizëm nëse do të ndodhë liberalizimi këtë vit.“Janë disa arsye që tani është vështirë për ta zënën hapin që kemi humbur gjatë vjeshtës. Një ndër arsyet është se në vitin tjetër shtetet kryesore të BE-së kanë zgjedhje”, është shprehur Haliti.