Era Istrefi nuk ka ide për dhuratë (Foto)

Era Istrefi ka vendosur t'i dhurojë para motrës së saj për ditëlindje, pasi që nuk mund të blinte diçka 'firmato' në Prishtinë.

Periskopi.com Limonada

Ajo tani ka shëtitur botën, duke punuar për karrierën e saj që çdo ditë e më shumë po shkon në rritje.

Kështu, Era e din se çfarë është një dhuratë e mirë. Por, kohët e fundit ajo po qëndron në Kosovë dhe ka hasur në një ‘problem’, shkruan lajmi.net.

Në Snapchat këngëtarja ka postuar një fotografi ku shihen disa para, ku ka treguar se ajo ka bërë gati që t’i dhurojë dikujt këto të holla, pasi në Prishtinë nuk gjen ndonjë dyqan ku mund të blejë diçka nga firmat e mëdha botërore.

E burime të lajmi.net mësojnë se të hollat janë për ditëlindjen e saj, Nitën.

Një dhuratë kjo shumë me mend nga motra më e vogël.

16128807_10210671190128295_1254710445_n

Biden thirrje më të pasurve që të ndajnë nga pasuria

Biden tha se më të pasurit në botë doemos duhet të paguajnë më shumë tatime, dhe shtoi “Një përqindja e theksuar nuk e mban peshën”

Periskopi.com Lajme

Zëvendëspresidenti në largim i SHBA-ve, Joe Biden, sot u bëri thirrje një për qind të më të pasurve në botë, që ta ndajnë pasurinë e tyre, raporton Anadolu Agency (AA).

Në ditët e fundit të administratës së presidentit Barak Obama, Biden mbajti një fjalim në Forumin Ekonomik Botëror në Davos, për herë të fundit si zëvendëspresident, duke ndarë mendimet e tij për ekonominë globale dhe për sigurinë, duke përfshirë edhe marrëdhëniet mes SHBA-ve dhe Rusisë.

Biden tha se më të pasurit në botë doemos duhet të paguajnë më shumë tatime, dhe shtoi “Një përqindja e theksuar nuk e mban peshën”.

Në kundërshtim me liderin e ardhshëm të SHBA-ve, Biden e konsideroi Rusinë si kërcënimin më të madh për rendin liberal botëror, duke theksuar se “Doemos duhet urgjentisht të veprojmë për të mbrojtur rendin liberal ndërkombëtar.”

Serbia ende në shok pas lirimit të Haradinajt: Pacolli feston, shqiptarët “shkelin” me pare!

Mediat serbe dhe politika në Serbi janë bërë bashkë në “kukatjen” për lirimin e Ramush Haradinajt nga Gjykata e Apelit në Colmar të Francës.

Periskopi.com Lajme

Qe nga momenti i lirimit të Haradinajt (lirim me kusht), si pushteti ashtu edhe mediat kinse liberale serbe janë hedhur në sulm për të akuzuar së pari Francën, pastaj SHBA-të, Shqipërinë e tërë lobin shqiptar për lirimin e Haradinajt, shkruan lajmi.net.

Megjithatë, është një politikan tjetër kosovar të cilin mediat serbe qe nga arrestimi Haradinajt e mbajnë nëpër ballina. Bëhet fjalë për ish presidentin, Behgjet Pacollin, për të cilin në disa raste kanë thënë se ai po paguan dhe ka paguar për lirimin e Haradinajt.

“Pacolli feston. Shqiptarët paguajnë që Interpoli t’ia heqë fletarrestin Haradinajt”, kështu është titulli në numrin e sotëm të ballinës së gazetës më të madhe serbe, “Blic”.

Në këtë artikull përplot mllef dhe konspiracione ndaj shqiptarëve, Haradinajt dhe Pacollit, shkruan nder tjerash se “lobi shqiptarë e ka fituar betejën e parë për lirinë e Haradinajt, lideri i UÇK-së është liruar nga burgu, por mbetet në Francë deri te vendimi për ekstradim. Caku i ardhshëm i atyre (shqiptarëve) është anulimi i fletarrestit nga Interpoli”.

Në këtë tekst po ashtu janë përfshirë edhe deklarata e Edi Ramës, kryeministrit të Shqipërisë, pastaj ka folur Obrad Kesiq, politikan serb që jeton në Serbi, etj.

“Ekzistojnë dy nivele të lobimit: njëri nga bashkësia shqiptare dhe tjetri nga diplomatët amerikanë. Në të dytin janë figura të rëndësishme si ish kongresisti, Xhozef Diogardi dhe kolegu i tij, Elit Engel”, thotë Kesiq.

“Lobimi shqiptar nuk është risi, kështu që nuk ka shqiptar i cili të paktën nuk i ka dhënë pesë euro për Ramushin në Hagë”, thotë analisti i njohur serb, Dushan Janjiq.

mediat-serbe

18-vjeçarja nga Kosova mashtron zviceranin 59-vjeçar

Një vajzë 18 vjeçe ka luajtur me dashurinë një burri 59 vjeç, duke e shfrytëzuar financiarisht. Tani ajo dhe tutori i saj janë arrestuar, raporton gazeta zvicerane “Blick”.

Periskopi.com Lajme

Ngjarja ka ndodhur në Uster të Zvicrës, ku vajza ka arritur t’i rrëmbejë atij rreth 2000 franga në emër të dashurisë për interes”.

18­vjeçarja është shqiptare nga Kosova, gjithashtu dhe tutori i saj 40 vjeç.

“Shqiptarja e ka shfrytëzuar 59­vjeçarin për operacione të ndryshme, pagesa dhe për shpenzime të tjera. Të martën e kaluar, 59­vjeçari kuptoi mashtrimin e saj dhe e paraqiti rastin përpara policisë së Uster, që filloi vëzhgimin e çiftit nga Kosova.

Nuk shkoi gjatë dhe 18­vjeçarja i paraqitet përsëri burrit në moshë për t’u takuar dhe qëllim për ta shfrytëzuar ekonomikisht.

Policia në momenti që e pa duke zbritur nga vetura e tutorit, i arrestoi të dy me akuzën “mashtrim për favore seksuale”.