lekaj

Lekaj: Serbia duhet ta kuptoj realitetin se Kosova është e pavarur

Kryetari i Grupit Parlamentar të AAK-së, Pal Lekaj ka qëndruar në Mitrovicë për tryezën e organizuar nga KDI lidhur me dialogun Kosovë - Serbi: Impakti në jetën e qytetarëve.

Periskopi.com Lajme

Lekaj bashkë me kryetarin e Komisionit për Punë të Jashtme i Kuvendit të Kosovës dhe Kryetarin e Mitrovicës Agim Bahtirin, vizituan Urën e Ibrit, e cila po rindërtohet, ku shprehi qëndrimin se kjo urë duhet t’i ketë të gjitha elementet e dikurshme dhe duhet të jetë një shenjë e bashkimit të qytetit dhe qytetarëve, pa dallime.

Njoftimi i plotë i GP të AAK-së:

Kryetari i Grupit Parlamentar të AAK-së, Pal Lekaj ka qëndruar në Mitrovicë për tryezën e organizuar nga KDI lidhur me dialogun Kosovë – Serbi: Impakti në jetën e qytetarëve.

Lekaj bashkë me kryetarin e Komisionit për Punë të Jashtme i Kuvendit të Kosovës dhe Kryetarin e Mitrovicës Agim Bahtirin, vizituan Urën e Ibrit, e cila po rindërtohet, ku shprehi qëndrimin se kjo urë duhet t’i ketë të gjitha elementet e dikurshme dhe duhet të jetë një shenjë e bashkimit të qytetit dhe qytetarëve, pa dallime.

Pastaj në tryezën e organizuar nga KDI, në prezencën e përfaqësuesve të OJQ’ve, ai shprehu qëndrimin e tij se marrëveshjet e arritura deri tani janë shumë pakë të konsultueshme me qytetarët, në emër të të cilëve dhe për të cilët në fakt do të duhej të arriheshin ato, përmendi rastin e marrëveshjes për targat, atë të kodit telefonik dhe të drejtësisë, për të gjitha këto marrëveshje ka të ngritur vetëm flamuj të fitoreve politike nga Republika e Kosovës dhe Serbia, por nuk ka implementim të tyre, për të rregulluar jetën e qytetarëve.

Nënkryetari i AAK-së e kritikoi mospjesëmarrjen e Goran Rakiçit (kryetar i pjesës Veriore të Mitrovicës), duke theksuar se edhe ai do të duhej të ishte prezent për të ndëgjuar qëndrimet tona dhe për të thënë qëndrimet e tij për këtë temë.

Serbia duhet ta pranojë realitetin se Kosova është shtet i pavarur e qytetarët serbë të Kosovës duhet të kthejnë kokën e bashkëpunimit nga qeveria e Kosovës, theksoj në fund të fjalës së tij, kryetari i Grupit Parlamentar të AAK-së, Pal Lekaj.

pal lekaj

Lekaj: S’është i rastësishëm sulmi në të njëjtën kohë ndaj Haradinajt nga Isa Mustafa dhe mediat serbe

Situata është më tensionuar në Kuvend se sa po duket në media, me u shpërnda Kuvendi sa nuk është bë vonë.

Periskopi.com Lajme

Pal Lekaj, Kryetar i Grupit Parlamentar të AAK-së ka thënë se nuk është i rastësishëm sulmi që po ndodh në të njëjtën kohë ndaj Ramush Haradinajt nga Isa Mustafa dhe mediat serbe.

Shefi i deputetëve të AAK-së ka theksuar se situata në vend është më zi se ajo çka po transmetohet ne media.

“Situata po doket se është më e tensionuar në Kuvend se sa po del në media”, ka thënë Lekaj, duke shtuar se Kuvendi duhet me u shpërnda sa nuk është bë vonë.

Ai ka shtuar se Qeveria e Isa Mustafes duhet të shkoj te shpija sa më shpjet ngase nuk ka ma legjitimitet qytetar me udheheqë vendin.

Sipas tij, për me zgjidhe krizën institucionale, vendit i duhen zgjedhjet e jashtëzakonshme.

“Aleanca është  që nëse ka seriozitet me udhëheqë shtetin, patjetër që ka me qenë krah i fuqishëm i tij, por sikur po shihet nuk ka një seriozitet në udhehëqjen e shtetit dhe zgjidhja më e mirë është që vendi të shkoj në zgjedhje”, ka theksuar nder të tjera Lekaj.

pal lekaj

Lekaj: Veseli po e luan rolin e kryeministrit

Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së Pal Lekaj, ka vlerësuar se kryeparlamentari Kadri Veseli shpeshherë po e luan rolin e kryeministrit.

Periskopi.com Lajme

 

Ai ka thënë se veprimet e fundit të Veselit e Zëvendëskryeministrit Ramiz Kelmendi, të cilët po marrin pjesë në përurime të fabrikave e shkollave të ndryshme, bëhen zakonisht në kohë fushatash elektorale.

“Kjo çështja e investimeve dhe turrit për të prerë shirita sidomos në kohërat e fushatave elektorale, tashmë është bërë e zakonshme. Mjerimi është që nuk po punohet për shtetin por shtetin po ja përshtatin vetes disa funksionar, e kjo është më rrezik për të ardhmen e Kosovë”, ka deklaruar Lekaj në një prononcim për Zëri.info.

Sipas tij, këto premtime e prerje të shiritave për kinse investimeve, kanë bërë që qytetarët të humbasin besimin komplet në sistemin politik të vendit.

Në këtë drejtim siç është shprehur Lekaj, shpesh ka edhe përzierje të funksioneve, siç është rasti i kryetarit të kuvendit.

“Në këtë drejtim ka nganjëherë, ngatërresa edhe të funksioneve, ta zëmë e sheh shpesh kryeparlamentarin duke e luajtur rolin e kryeministrit, presidenti takohet me strukturat partiake e më mësimdhënës të vendit ku shpejt do të kemi zgjedhje e kështu radhazi, aspak nuk respektohet rendi shtëpiak i shtetit dhe nuk kuptohet kush në të vërtetë është çka”, ka shtuar tutje Lekaj.

Deputeti i AAK-së gjatë bisedës, ka thënë se gjendja në Kosovë është në stagnim total.

Sipas tij, çdo ide se vendi nuk ka nevojë për zgjedhje është një hap mbrapa për Kosovën.

“Kosova jo që ka nevojë urgjente të shkojë në zgjedhje, por çdo ide në çdo moment, se nuk kemi pse organizojmë zgjedhje, se gjithçka po shkon mirë, për Kosovën është vendnumëro mbrapa, jo vetëm ndalje, që nesër do të jetë një rifillim shumë i vështirë”, ka përfunduar Lekaj.

pali

Lekaj – ministres së Drejtësisë: Dikush është dashur të jap dorëheqje për rastin e Deharit

Shefi i grupit parlamentar të AAK-së, Pal Lekaj, gjatë mbledhjes së Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit, në lidhje me diskutimin e ftesës së raportimit e Kryeprokurorit të Prokurorisë Themelore të Prizrenit, Sylë Hoxha dhe Ministres së Drejtësisë, Dhurata Hoxha, në lidhje me sqarimin e vdekjes së Astrit Dehari, ka thënë së paku deri më tani është dashur që dikush nga zingjiri komandues i Ministrisë së Drejtësisë të japë dorëheqje morale shkruan "zeri.info".

Periskopi.com Uncategorized

“Ky proces nuk është menaxhuar në mënyrë profesionale si nga policia dhe prokuroria. Ajo që më çudit është që askush nuk ka dhënë përgjegjësi. Është dashur që moralisht të largohet apo të suspendohet dhe me këtë duhet të dihet se shteti po ndërmerr diçka në lidhje më këtë rast. Duke mos dashur që të politizoj më këtë rast, por, është dashur që dikush të japë dorëheqje. Ky rast ka krijuar dilema të shumta dhe kjo është për të ardhur keq. Unë mendoj që duhet ta përkrahim idenë për raportim të kryeprokurorit Sylë Hoxha dhe Ministres së Drejtësisë”, ka thënë Lekaj.

AAK

AAK nuk shkon më në takimet e Rashitit për Demarkacion

Shefi i Grupit Parlamentar AAK-së, Pal Lekaj ka dhënë lajmin për ndërrimin e pozicionit të AAK-së në lidhje me takimet me parti tjera.

Periskopi.com Lajme

Ai ka thënë se nuk do të marrin më pjesë në takimet që organizohen nga Naim Rashiti i shoqërisë civile, ku flitet për një marrëveshje për demarkacion dhe daljen nga ky bllokim politik, transmeton Koha.net.

Lekaj më pas ka thënë se kanë qenë politikanët kosovarë që kanë vënë indirekt kusht për viza demarkacionin.

“Kur europianët i kanë pyetur se a ka problem kjo çështje të kalojë në Kuvend, këta i kanë thënë që nuk ka problem dhe është futur si kusht”, ka shtuar Lekaj.

Pal Lekaj ka zgjedhur një ‘Zonjë të hekurt’ në Kosovë

Harrojeni MArgaret Theatcherin, tash e tutje./ Periskopi

Periskopi.com Uncategorized