Deputeti i LDK-së refuzon rritjen e pagave për deputetët

Deputeti i LDK-së, Shpejtim Bulliqi kundërshton rritjen e mëditjeve për deputetët.

Periskopi.com Lajme

Ai thotë se ende nuk ka parë asnjë dokument të tillë, por nëse dërgohen në Kuvend thotë se do e kundërshton, raporton Periskopi

Sipas tij, Qeveria duhet të alokojë mjetet në drejtime të tjera, siç janë rastet sociale, shëndetësia, arsimi e të tjera.

Postimi i tij i plotë:

Nuk di sa është e vërtetë kjo çështja e rritjes së mëditjeve për deputetët, unë nuk jam në dijeni për këtë çështje, vetëm çka lexova nëpër portale. Nëse një propozim i tillë vjen në parlament, unë nuk do ta përkrahu sepse nuk ka nevojë, deputetet e kanë të rregulluar bukur mirë çështjen financiare.

Prioritet për qeverinë për të alokuar mjete të tilla duhet të jenë sektorët tjerë si psh: rastet sociale, shëndetësia, arsimi etj.

Sh. B.

Deputeti i Kuvendit të Kosovës kërkon edhe uljen e pagave për deputetët dhe zyrtarët

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Vetëvendosjes, Faton Topalli thotë se me ligjin e ri për pagat duhet të ulen rrogat e deputetëve dhe zyrtarëve të lartë shtetëror.

Periskopi.com Lajme

Ai thotë se kuhs dëshiron të pasurohet le ta bëjë përmes ekonomisë, jo në kurriz të qytetarëve.

“Ligji për Pagat duhet të sillet në Kuvend, por jo t’i ngris por t’i ulë pagat e funksionarve të shtetit. Ky ligj duhet të krijoj kushtet e nevojshme që marrja me politikë të mos jetë atraktive për pasurim personal. Kush don të pasurohet le të merret me ekonomi, por jo me politik dhe në kurriz të shumicës së qytetarëve të varfër të Kosovë”, thotë Topalli./ Periskopi

Profesori i UP-së që mori 7 mijë euro pagë për një muaj

Profesori i Universitetit të Prishtinës, Safet Merovci, mori një pagë prej 7 mijë e 289 eurosh në muajin janar të këtij viti.

Periskopi.com Lajme

Siç njofton Klan Kosova, për katër muajt e parë të vitit 2016, Merovci ka marrë një pagë mesatare prej rreth 4 mijë eurosh.

Profesori i cili ligjeron në Fakultetin Ekonomik e arsyeton pagën me angazhimin e tij në universitet. Në një prononcim për Klan Kosovën, ai ka thënë se mban mësime shtesë për të rritur shumën e pagës së tij.

Safet Merovci

“Rroga e profesorit të asocuar neto është 1,238.23 euro. Paga shtesë është edhe për gjashtë orë mbi normë, që e mbajmë mësimin në Master. Ekonomiku e ka edhe degën në Mitrovicë. Shtesat i marrim vetëm përmes ligjeratave”, ka thënë Merovci.

Merovci thotë se nuk merr para pa vendim ligjor, dhe se të gjitha transaksionet e pagës së tij bëhen përmes bankës.

“Asnjë cent nuk e marrë pa një vendim ligjor dhe të gjitha përmes kontos”, pohon profesori i Fakultetit Ekonomik.

Ndërsa ish-ministrja e Energjisë dhe Minierave të Kosovës, Justina Pula, e cila ligjëron në Universitetin e Prishtinës, merr një pagë mesatare prej 2 mijë e 800 eurosh në muaj në këtë institucion.

Siç njofton televizioni Klan Kosova, ish-ministrja e cila ligjëron në Fakultetin Ekonomik në UP, Justina Pula, për katër muaj gjatë këtij viti ka marrë 11 mijë e 260 euro nga paga e saj.

 

Shuhret Fazlliç

Ky është kryetari i komunës që ia uli pagën vetes, i vinte turp për pagën e lartë që kishte

Ndodh rrallë që politikanët të ulin me dëshirën e tyre pagën, por një politikan në rajonin e Ballkanit është ndryshe nga të tjerë.

Periskopi.com Uncategorized

Bëhet fjalë për kryetarin e Bashkisë së qytetit Bihac në Bosnjë dhe Hercegovinë, i cili ka vendosur që të ulë pagën e tij.

Kryebashkiaku Shuhret Fazlliç ka miratuar ndryshimin e pagës së tij, sigurisht me ulje, ndryshe ngase ndodh zakonisht, shkruan syri.net.

Këshilltarët bashkiakë kanë vendosur që të rrisin pagat për punonjësit e organeve administrative të qytetit dhe kryebashkiaku ka kontribuar për këtë.

Paga e tij është reduktuar me 40 për qind, duke hequr nga portofoli i tij rreth tre paga mesatare neto në Federatën Boshnjake.

Nga 4500 KM (rreth 2500 euro), në 2.500 KM (rreth 1300 euro).

“Më vjen turp që të kem të ardhura të tilla të mëdha në kohët e sotme. Ky është një mesash që të gjithë ne duhet të ndryshojmë qëndrim për sa i përket fondeve publike. Duhet të shpenzojmë në mënyrë modeste. Kjo është mënyra e vetme për të jetuar më mirë në qytetin tonë”, tha kryebashkiaku.

b_160916053 suhret_fazlic_kandidat_za_gradonacelnika_bihaca uhret-fazllic

Trump refuzon pagën e presidentit prej 400 mijë dollarë në vit

Presidenti i sapozgjedhur amerikan Donald Trump refuzoi pagën presidenciale prej 400 mijë dollarë në vit.

Periskopi.com Lajme

Trump më 17 shtator në tubimin e tij në New Hampshire tha se në rast të zgjedhjes së tij si president do të refuzojë pagën që i takon si president, raporton AA

“Gjëja e parë që do të bëj kur të bëhem president? Do të refuzoj pagën e Presidentit. Kjo për mua nuk është ndonjë gjë e madhe”, pati thënë Trump.

Thaçi inkurajon mësimdhënësit për paga më të larta

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, gjatë një darke, e cilësuar si tradicionale, me mësimdhënës të komunës së Kaçanikut ka premtuar se edhe në të ardhmen do t’i mbështesë mësimdhënësit kur është në pyetje ngritja e pagave, nëse Qeveria do të ndërmerrte një vendim të tillë.

Periskopi.com Lajme

 

“Sonte nuk kam ardhur për t’iu premtuar mësimdhënësve se do t’ia rrisë pagat, por nëse Qeveria e Kosovës do të merrte një vendim të tillë atëherë unë do t’ju përkrahë, por nëse është nevoja edhe do t’iu inkurajoj. Është kënaqësi e veçantë të takohemi serish me ju në këto angazhime të përbashkëta shtetërore, andaj jemi të përkushtuar se do ta fuqizojmë edhe më shumë shtetin tonë”, ka thënë midis të tjerash Thaçi në Kaçanik, raporton Koha.net.

Ai ka potencuar se shoqëria mund të lëvizë përpara vetëm me një nivel të lartë të edukimit sepse kemi vlerësuar dhe do të vlerësojmë gjithmonë se edukimi është çelësi i çdo suksesi për shoqërinë e Kosovës dhe i së ardhmes së sigurt.

Ndërkaq, Ministri i arsimit, Arsim Bajrami, mësimdhënësve të kësaj komune u ka premtuar ndërtimin e dy shollave për të ardhmen.

“Në Kaçanik pak kohë më parë kemi përuruar objektin e shkollës së mesme por nuk do të ndalemi me kaq sepse do t’i ndërtojmë edhe dy shkolla të tjera në të ardhmen”, ka thënë Bajrami.