Mësohet se çfarë u bisedua në takimin e opozitës me William Walker

Periskopi.com Lajme

Ish-shefi i Misionit  të OSBE-së, në Kosovë, William Walker është takuar  sot në Prishtinë me kryetarët e subjekteve politike në vend, VV, AAK, NISMA dhe AKR.

Përderisa partitë opozitare deklaruan se nuk ka asnjë marrëveshje për koalicione parazgjedhore, Periskopi merr vesh se çfarë u bisedua në takim.

Burime të portalit bëjnë të ditur se takimi ka qenë i një natyre jo të zakonshme.

Bëhet e ditur se është biseduar se si gjatë fushatës elektorale të mos merren me njëri-tjetrin.

Në takim është vlerësuar se fokusin duhet të kenë kundër pushtetit gjatë gjithë fushatës.

Kujtojmë që zgjedhjet në Kosovë është caktuar që të mbahen më 11 qershor të këtij viti./Periskopi.com

Lulzim Basha arkiv

Sot proteston opozita në Shqipëri

Periskopi.com Lajme

Opozita në Shqipëri sot do të protestojë në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, në Tiranë. Ndonëse opozita ka deklaruar se protesta do të jetë paqësore do të angazhojë një numër të lartë punonjësish policie, të cilët pritet të sigurojnë mbarëvajtjen e tubimit.

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, një ditë përpara protestës së opozitës, deklaroi se do të “rrëzohet me forcën e bashkimit republika e vjetër e korrupsionit”.

“Nesër merr rrugën shpresa. Nesër bashkohen në këtë shesh qindra mijëra të rinj e të reja, sepse e dinë që me bashkimin e tyre dhe me vendosmërinë për të mos pranuar zgjedhje të diktuara nga krimi e droga, do t’i hapin rrugën arsimit dinjitoz. Do të marrë fund kaosi korruptiv me maturantët. Me ne bashkohen nesër qindra mijëra sipërmarrës të vegjël, të cilët kanë përjetuar taksat e larta dhe inspektorët e pashpirt. Republika e re do të çlirojë bizneset e vogla nga taksat e larta. Nesër bashkohen me ne qindra mijëra fermerë të lënë në dëshpërim. Zero subvencione dhe investime për ta. Por, nga ky shesh do i kthehet fermerëve shpresa dhe mundësia përmes subvencioneve dhe investimeve që produktet e tyre të shiten. Nesër bashkohen në këtë shesh pensionistët, me pensionet që u rritën më pak se inflacioni. Pensionistët bashkohen për republikën e re, që brenda 4 viteve do të mundësojë që pensioni minimal të jetë jo më pak se 250 mijë lekë (të vjetra) në muaj për çdo pensionist. Do të përgjysmohen edhe biletat e urbanit në të gjithë vendin”, tha Basha.

Policia e Shtetit ka marrë të gjitha masat për të shmangur incidentet apo situatat e dhunës.

Rreth 2 mijë efektivë nga 6 komisariatet e kryeqytetit do të jenë në terren ndërkohë që në gatishmëri do të kalojnë edhe Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë dhe reparti RENEA.

Për të ulur tensionet, kordonet me police femra siç jemi mësuar të shikojnë në protesta të ngjashme, nuk pritet të mungojnë as paraditen e së shtunës.

Në terren dhe mes protestuesve nuk do të mungojnë as agjentët civilë ndërkohë që edhe qarkullimi rrugor ka marrë masa për shmangien e trafikut në pikat hyrëse si pasojë e mjeteve që do pritet të vijnë nga rrethet.

Mustafa-opozitës: PDK ju përdori si vegël

Periskopi.com Lajme

Kryeministri në detyrë i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa në një intervistë për “Speciale” të RTV21, tha se nuk e ka pritur një veprim të tillë që partnerët e koalicionit ta votojnë mocionin për rrëzimin e Qeverisë.

“Kjo qeveri ka qenë qeveri e koalicionit, në të cilën themi aksionarë kryesor kemi qenë ne, LDK-ja dhe PDK-ja me numër të njëjte të ministrave  dhe përgjegjësi të ndara”, ka thënë Mustafa, duke shtuar se ai ka menduar  se PDK-ja edhe përkundër asaj që mund të kenë një lloj rivaliteti me LDK-në, megjithatë i respektojnë ministrat dhe përgjegjësitë e tyre, tha ai në nëj intervistë në RTV 21

“Në qoftë se ka nevojë të bëhet mocioni, atëherë do të duhej që PDK-ja ta bënte vet këtë dhe jo që të shfrytëzonte opozitën si vegël, ose të bëhet vet vegël e opozitës për rrëzimin e Qeverisë”, shtoi Mustafa.

Sipas tij, ky nuk është një mocion i tradhtisë për ta, por nëse është tradhtuar dikush atëherë janë tradhtuar vet ministrat ose anëtarët e kabinetit të PDK-së.

“Si veprime nuk janë veprime të mira, sepse ato ishte dashur të jenë të hapura edhe të diskutohen më herët që ata kanë tendencë të bëjnë të tillë, sepse më vonë u pa që gjithë ata e kanë përgatitur këtë, sepse dolën edhe deklaratat e Kryetarit të Kuvendit dhe përgatitjet e Presidentit”, përfundoi Mustafa, në tv21

Opozita thërret protestë për të hënën (Video)

Periskopi.com Lajme

Qeveria e Kosovës të hënën edhe zyrtarisht do ta procedojë për në Kuvend marrëveshjen e Demarkacionit me Malin e Zi.

Kërkesa e kryeministrit Mustafa ka bërë që opozita edhe një herë të mobilizohet si nga brenda Kuvendit ashtu edhe jashtë tij.

Partitë opozitare i kanë konfirmuar televizionit Tribuna Channdl se për të hënën kanë thirrur protestë qytetare për ta kundërshtuar këtë marrëveshje.

Dhurata Hoxha flet për rrëzimin e Qeverisë

Periskopi.com Lajme

Partia e Demokratike e Kosovës ka mbajtur një mbledhje të rregullt këtë t premte ku është diskutuar për aktualitetin politik në vend, përfshirë edhe mocionin për rrëzimin e Qeverisë.

Anëtarja e lartë e PDK-së, Dhurata Hoxha ka thënë se aty nuk është marrë ndonjë vendim për mocionin nga ky subjekt politik, njofton Klan Kosova.

“Është një qëndrim unik i kryesisë, që opozita nuk mund ta rrëzojë qeverinë”, ka thënë Hoxha në Ora e Fundit.

“Ne jemi në diskutim edhe me LDK, po diskutojmë, po flasim se gjërat kanë ngecur dhe se duhet të ecin më shpejtë”, ka shtuar ajo.

Ajo ka theksuar se çështja e shkuarjes në zgjedhje të parakohshme, do të merret vetëm nga partnerët e koalicionit.

“Çfarëdo vendimi që do ta marrim, do të jetë për të mirën e qytetarëve”, ka shtuar Hoxha që ushtron detyrën e ministres së Drejtësisë.

Flet Fatmir Limaj për mocionin: E kanë nënshkruar jo vetëm deputetët e opozitës

Periskopi.com Lajme

Kreu i NISMA për Kosovën, Fatmir Limaj ka folur për mocionin për rrëzimin e Qeverisë.

Ai thotë se teksti është harmonizuar me partitë opozitare dhe është mbështetur nga ato parti.

Në Tribuna Channel, Limaj ka pranuar se janë mbledhur 41 nënshkrimet dhe se po koordinojnë hapat me nënshkruesit.

Por, ka shpjeguar se nuk mund të kalojnë 6 ditë pa u dërguar në Kuvend.

Nënkuptohet që nesër duhet bërë kërkesën për ta dërguar në rend dite në Kuvend.

E drejta e deputetëve është të thërrasin edhe seancë të jashtëzakonshme.

Limaj ka pranuar se mocionin  e kanë nënshkruar edhe disa deputetët të pozitës, por nuk ka dhënë emra.

Ai ka thënë se nuk ka më asnjë arsye apo shpresë për rregullime problemesh, që kjo Qeveri të vazhdoj mandatin.

Ai pret se mocioni do të kalojë suksesshëm në Kuvend dhe do shfaqet mosbesimi ndaj Qeverisë./ Periskopi

Mocioni ka mbështetje edhe nga deputetë të PDK-së e LDK-së

Periskopi.com Lajme

Deputeti nga radhët e NISMA-s, Haxhi Shala ka deklaruar që kjo parti ka vlerësuar që të gjitha institucionet janë jashtë funksionit si pasojë e keqqeverisjes andaj edhe e kanë parë të arsyeshme nismën e mocionit për votëbesimin e qeverisë.

Sipas Shalës, përveç partive opozitare këtë mocion po e mbështesin edhe deputetë nga partitë e koalicionit gjithashtu edhe nga minoritetet.

“Ka mbështetje të madhe nga opozita, mirëpo edhe nga deputetët e partive pozitare dhe nga deputetë të minoriteteve. Shefat e grupeve parlamentare të AAK-së dhe NISMA-s, janë duke mbajtur takime për të formuar tekstin e mocionit, i cili do të jetë i gatshëm javën e ardhshme” ka thënë Shala në një intervistë në Info Magazine të Klan Kosovës.

Tutje Shala ka shtuar që aktualisht nuk kanë ndonjë koordinim me partitë pozitare, LDK-në dhe PDK-në, megjithatë deputetë nga të dy këto parti, sipas tij do të vendosin nënshkrimet në mocionin për rrëzimin e qeverisë, njofton Klan Kosova.

Dardan Sejdiu: Jemi të gatshëm për bashkim opozitar

Periskopi.com Lajme

Njëri nga njerëzit më me ndikim në Vetëvendosje, Dardan Sejdiu në emisionin “Personale” në RTV Dukagjini ka theksuar se ata janë të gatshëm për një koalicion opozitar.

Sipas tij, një koalicion i cili do ta ndryshoj qeverisjen në vend, raporton Gazeta Blic.

Ai ka folur edhe për prishjen e opozitës.

Sipas tij, nuk ishte Vetëvendosje ajo që e prishi bllokun opozitar.

Sipas tij, gjithçka u prish tek lista zgjedhore.

Sejdiu ka folur edhe për Alternativën e themeluar nga Mimoza Kusari- Lila dhe Ilir Deda.

Sipas tij, ky pushtet nuk rrëzohet me formimin e subjekteve të reja politike.“Sa të jem në politikë, do të jem në Vetëvendosje”, tha ai.

Lulzim Basha tenton vetëvrasjen!

Anri Bala Opinione

Lulzim Basha, tenton për herë të dytë vetëvrasjen. Herë e parë, ishte kur mori vendimin “qesharak sekret”, për të kopjuar një çadër, sipas modelit “bunkeri” dhe për t’u ngujuar në të, në emër të demokracisë së “nëpërkëmbur”, nga qeveria e “krimit” pa bërë asnjë krim.

Futja në çadër, kishte si qëllim rritjen e interesimit dhe ndjeshmërisë së partnerëve ndërkombëtar, për atë që po ndodhte në Shqipëri. Modeli që zgjodhi, ishte ai sllavo-maqedonas, por me sens të kundërt. Ndërsa miku i tij Gruevski kërkon qeveri pas votimeve… por pa shqiptarë, Basha kërkon qeveri para votimeve pa shqiptarë por… me pazar.

Ndërsa Gruevski nuk la ambasador amerikan dhe europian, përfaqësues të dipolomacisë dhe “gjykatës pa të drejtë vote” pa sharë e “goditur”, duke i akuzuar si ushtarë të Sorosit dhe Edi Ramës, Lulëzimi nuk la një fjalë t’i binte poshtë miku sllavi, me të njënjtat akuza që hodhi nga çadra , pa u skuqur dhe pa u zverdhur.

Qeveri pa votim nuk ndodh të bëhet dhe nuk do ndodhë kurrë, në një shtet të konsoliduar ligjor, siç është sot Shqipëria, anëtare e NATO-s dhe kandidate e penguar e BE-së, nga çadra, që i ka zënë rrugën angazhimit më të madh euro-amerikan… atij në drejtësi.

Ndaj qëllimi për ngritjen e një kauze me mashtrime dhe gënjeshtra, ishte një gabim i madh, një tentativë vetëvrasje për liderin “de jure”, i cili humbi dhe emrin dhe vulën, duke u quajtur kryetari i çadrës. Tani pistoleta i ka ngelur në tëmthin e majtë, me siguresë të hequr dhe gati për të shpërthyer, por e sigurtë është vetëm një gjë, që kjo do të jetë një alibi, sepse këmbëzën do i’a tërheqin të tijët, ata që me iniciativën donkishoteske i mori në qafë… i la pa karrige… pa parti… pa deputetë… pa gojë… si antiqeveritarë dhe opozitarë.

Dje dhe sot, ai bëri tentativën e dytë për vetëvrasje. Prej shumë kohësh, na është dukur si njeri me çrregullime psiqike. Fjalimet e tija qesharake si: “do vras, do pres, do vdes, do sakrifikohem, nëse ndodh kjo ose ajo”, tashmë janë kthyer në anekdota rrugësh e portalesh. Dalldija që e ka kapluar, e përzjerë me frikë dhe tmerr pë të ardhmen që e pret, e detyron që të mos mund t’i mbuloi simptomat e sëmundjes paranoiake. Duke menduar se njerëzit rreth e rotull kanë inteligjencë me standartet e tij, zoti Kryeçadër më në fund i “gjeti” armiqtë e vërtetë të demokracisë në Shqipëri.

Ashtu si dikur diktatori Hoxha, Basha tashmë me imagjinatën e një psiko-paranoiaku deklaron se: “Europianët, amerikanët dhe të gjithë ata që nuk e përkrahin atë: “udhëheqësin botëror të demokracisë çadriste”, janë të shitur dhe të blerë nga krimi, droga, korrupsioni dhe tek “krimineli” që nuk ka vrarë njeri… Edi Rama.

Të gjitha këto akuza i bën Lulzim Xhelal Basha, njeriu i “ndershëm dhe i pa përlyer”, që nuk ka vjedhur kurrë as vota dhe as prona, që nuk ka vrarë kurrë as pula dhe as lepuj… por njerëz, që ka shërbyer si informatorë tek të huaj, për t’i “shërbyer” çështjes kombëtare. Këtë, zanatin e informatorit, që ne i themi spiun pa pagesë, e mësoi në Kosovë, kur paguhej për të “mbrojtur” popullin serb nga “kriminelët” e UÇK-së.

Këtë profesion kaq të nderuar, nuk e harroi, ndaj në çdo vend që shkon si i ftuar apo i pa ftuar, me pagesë e bileta, apo me çeqe dhe blloqe, ai nuk harron pa sharë Shqipërinë dhe shqiptarët, që nuk i ka kapur paranoia si atë: Ëndrra për pushtet e një të marri, që nuk është i aftë në gjendjen që është, as të shërbej si pastrues koridoresh burgu, punë që nëse del nga çadra e pengimit të drejtësisë, shumë shpejt do e provoj i pari në kurriz!

Askush nuk të ndalon që të heqësh nga goja kasetën e vajtimit për drogën, që e bekove me vite, apo për krimin me shumë të vrarë, që je pjesë edhe vetë, si i pa gjykuar dhe i pa dënuar, por askush nuk të lejon që të tallesh me të ardhmen tonë. T’u drejtohesh atyre që kanë investuar dhe po investojnë në këtë vend, për një të ardhme më të mirë se janë hajdutë, të korruptuar dhe injorantë të painformuar, e sidomos e thënë nga ti… informatori i antishqiptarizmit, nuk është gjë tjetër veçse një krim, ndaj gjithë atyre që prosperitetin e Shqipërisë nuk e shikojnë siç e shikojnë anormalët.

Tashmë je i damkosur si gënjeshtarë e i pafytyrë. Mjafton të të kujtojmë një nga gënjeshtrat më ordinere, kur po të ndiqnin mijëra shqiptarë, në emisionin e mikut tënd Fevzo, ku maashtrove se, nuk kishe marrë pjesë në lëvizjen studentore të viteve 1991-’92, sepse na kishe qenë i mitur vetëm 7 vjeç, e sot me siguri duhet të jesh 33 për 34-tër. Kaq gënjeshtar dhe i pacipë je, sa fjalimet me heroizma për të glorifikuar veten, për ata që të njohin, janë si letër higjenike e përdorur. Mos u tall me të ardhmen tonë, ti “demokrat”, që nuk të lidh asgjë me demokracinë. As me ata që kujton se po i gënjen, por që nuk gënjehen kollaj dhe po u soset durimi, duke i’u servirur si miq dhe partnerë të Shqipërisë gjithfarë kllounësh me biografi sterr si e jotja, e që nga vendet që vijnë, përfaqësojnë “faqen e zezë” të politikanit të korruptuar.

Po ku të bëhen të gjithë bashkë xhanëm, italiani, austriaku, gjermani, ameriakano-greko anti shqiptari, që na e paraqite si anëtar i stafit të Trump, të gjithë personazhe barsaletash të padrejtësisë, korrupsionit dhe të krimit në vendet e tyre?! Kjo është pyetje retorike, sepse fjala e urtë që tenxherja e gjen kapakun, është shqiptare e mirëfilltë dhe nuk ka vend për ta “përshtatur”!

Për një gjë të jesh i sigurtë, e djathta europiane, që ti e quan të korruptuar, që nga Merkel, Hahn, Mogherini e deri tek Lu e Vlahutin, ta kanë dhënë “kartonin e verdhë”. Me deklarimet e fundit, shumë shpejt do të marrësh të “kuqin”, duke i humbur vendit opozitën, me largimin e PD nga PPE. Atëherë ti nuk do mund të shpëtosh nga vetvrasja politike dhe as nga kthetrat e drejtësisë që deri sot i je shmangur! /Zathur.Net/

Çka është mocioni i mosbesimit dhe çka nëse nuk ka vota të mjaftueshme

Deputeti i LDK-së, Arben Gashi, ka thënë se mocioni i mosbesimit ndaj kryeministrit pa pëlqimin e deputetëve, siç ka thënë ai, të pushtetit është i pamundur.

Periskopi.com Lajme

Ka numëruar arsyetim që gjenden në Neni 30 Mocioni i mosbesimit për Kryeministrin

  1. Me propozimin e një të tretës (1/3), përkatësisht të 40 deputetëve të Kuvendit, mund të merret mocioni i mosbesimit për Kryeministrin.
  2. Mocioni i mosbesimit, i nënshkruar nga së paku një e treta (1/3), përkatësisht nga 40 deputetë, pranohet kur për të voton shumica e të gjithë deputeteve të Kuvendit.
  3. Mocioni i mosbesimit vihet në rendin e ditës, jo me vonë se pesë (5) ditë dhe jo më herët se dy (2) ditë nga dita e parashtrimit të tij.
  4. Nëse mocioni i mosbesimit votohet për Qeverinë në tërësi, Qeveria konsiderohet në dorëheqje.
  5. Nëse mocioni i mosbesimit dështon, një mocion tjetër i mosbesimit mund të parashtrohet vetëm pas nëntëdhjetë (90) ditëve të ardhshme.

Edhe njohësi i çështjeve të Kuvendit, Albert Krasniqi, ka thënë se opozita e ka të vështirë inicimin e mocionit ndaj Qeverisë.

Krasniqi nga Instituti Demokratik i Kosovës, që monitoron punën e Kuvendit, në një intervistë për kp, ka thënë se opozita e ka të vështirë inicimin e kësaj nisme meqë duhen 40 nënshkrime të deputetëve, të cilat pa ndihmën e deputetëve të pozitës nuk mund t’i arrijnë.

“Konsideroj se do të jetë e vështirë vet inicimi i kësaj procedure, sepse kërkon një të tretën e votave të deputetëve, përkatësisht 40 nënshkrime të deputetëve dhe në rast se votojnë për këtë mocion të mosbesimit të kryeministrit duhen që të jenë së paku 61 vota për, çka nënkupton se duhet të dalin përtej votave të deputetëve opozitar, pra të ketë përkrahje edhe të partive që janë në pushtet. Në rast se i merr 61 e më shumë vota, atëherë qeveria konsiderohet e shkarkuar dhe vendi shkon në zgjedhje të jashtëzakonshme. Mirëpo në rast se nuk kalon ky mocion i mosbesimit atëherë për 90 ditë të tjera nuk ka të drejt të inicimit të një mocioni të ri të mosbesimit të Qeverisë”, tha Krasniqi.

Por, për zgjedhje të parakohshme janë shprehur edhe disa nga deputetët e pozitës e në veçanti ata nga Partia Demokratike e Kosovës. Shaip Muja, Shukri Buja dhe Nait Hasani tash e disa javë edhe publikisht kanë kërkuar që të prishet koalicioni LDK-PDK dhe vendi të shkojë në zgjedhje.

Dy partnerët e koalicionit, kur kishin nënshkruar marrëveshjen për bashkëqeverisje, në një prej pikave të marrëveshjes është edhe pika për mospërkrahjen e mocioneve që vijnë nga palët tjera.

Arrestohet gjatë protestës lideri kryesor i opozitës ruse

Lideri kryesor i opozitës ruse, Alexei Navanly është arrestuar gjatë një proteste anti-korrpsion në Moskë.

Periskopi.com Lajme

Këtë e kanë bërë të ditur dëshmitarët për BBC, teksa kanë pohuar se protestuesit tentuan ta parandalonin furgonin e policisë i cili po e tërhiqte liderin e tyre gjatë protestës së organizuar, njofton Klan Kosova.

Navalny është i njohur për fushatën e tij anti-korrupsion, i cili ka në shënjestër zyrtarët e lartë në afërsi të Kremlinit.

Edhe pse u arrestua, thuhet se ai ka kërkuar nga të pranishmit që të vazhdojnë protestën edhe pa prezencën e tij.

Nisma e AAK garojnë me listë të përbashkët, e lënë të hapur kthimin e VV-së

Nisma e AAK do të garojnë me një listë të përbashkët në zgjedhjet e reja.

Periskopi.com Lajme

Deputeti i AAK-së, Bali Muharremaj, lë të hapur mundësinë edhe për rikthimin e LVV-së, për çka thotë se mund të ketë marrëveshje të re në të ardhmen.

Këto komente i bëri në “Rubikon” të KTV-së.

“Nuk jemi ndarë përfundimisht pasi të gjithë jemi në opozitë. Nuk është e thënë se nuk mund të ulemi e të bisedojmë edhe një herë”, ka thënë ai.

 

 

E gjithë opozita në protestë për Ramush Haradinajn (Foto)

Protesta që po mbahet në sheshin "Skënderbeu" në Prishtinë në përkrahje të Ramush Haradinajt i ka bërë bashkë të gjithë pa dallime partiake.

Periskopi.com Lajme

Mijëra qytetarë janë mbledhur në shesh në protestë paqësore pas shtyerjes së vendimit për ish komandantin e UÇK-së, Ramush Haradinajn.

Anëtarët e shoqërisë civile, deputetë të PDK-së, Vetëvendosjes,  dhe të gjitha partive të tjera janë në rendin e parë të protestës./Indeksonline/

‘Hashim Thaçi po mashtron për vizat, po bënë presion që ta kaloj Demarkacionin!’

Përfaqësuesit e opozitës konsiderojnë se deklarata e Hashim Thaçit që nëse miratohet demarkacioni menjëherë do të ndodhë liberalizimi i vizave për Kosovë, është një mashtrim.

Periskopi.com Lajme

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Shqipe Pantina ka theksuar për Gazetën Blic se “këto janë deklarata dëshpëruese të Thaçit i cili po përpiqet me çdo formë të bëje presion për kalimin e marrëveshjes se demarkacionit, të cilën  ai vet e ka nënshkruar”.

Sipas saj, Kosova natyrisht se duhet t’i ketë të  përcaktuara vijat kufitare me te gjithë fqinjët e saj përfshi Malin e Zi.

Por, shton ajo kjo marrëveshje duhet rishikuar dhe në  ato pjesë ku Kosova humb territor, të  korrigjohen ashtu siç ka qenë kufiri administrativ para shpërbërjes se Jugosllavisë.

Ndërsa, sekretari i Nismës për Kosovën, Bilall Sherifi thotë për Gazetën Blic se Thaçi është i fundit që ka të drejtë të flasë për  afatet e liberalizimin e vizave.

Sipas tij, Thaçi sa i përket afateve asnjëherë nuk ka qene i saktë me qellim a pa qellim.

“Ai në vitin 2010 ka deklaruar se liberalizimi i vizave do të ndodh për 15 muaj, dhe kanë kaluar me vite e nuk janë realizuar këto premtime. Sa here Thaçi flet për viza dijeni që nuk janë informata kredibile”, thotë Sherifi.

Sipas tij, Thaçi synim ka vetëm që ta kaloj demarkacionin që e ka nënshkruar, dhe në ketë mënyrë po i bën shantazh deputetëve.

“Nuk duhet të merren seriozisht deklaratat që Thaçi i bën për viza”, thotë Sherifi për Gazetën Blic.

Kurse analistët politik konsiderojnë se Thaçi e ka ekzagjeruar me deklaratat për liberalizimin e vizave.

“Deklarata e Presidentit Thaçi se po nuk kaloi demarkacioni tani qytetarët e Kosovës do të presin me dekada për lëvizje të lirë patjetër se është një hiperbolizim për të vënë nën presion deputetët dhe shoqërinë. Është shpërthim nervoz i një presidenti që nuk respekton demokracinë, demosin, të drejtën autonome në vendosje të deputetëve”, ka theksuar analisti politik, Jon Leka në një deklaratë të dhënë për Gazeta Blic.

Sipas Jon Lekës, kjo kampanjë nuk i takon atij.

“Është çështje e qeverisë. Ai duhet të thotë mendimin dhe të lusë por jo të kërcënohet për gjëra që nuk janë në duart e tij”, tha ai.

Leka shton se, nga ana tjetër tashmë është e vërtetë se pa rregullimin e demarkacionit nuk ka lëvizje të lirë.

“Për shkak të fajit të qeverive Thaçi – Mustafa qytetarët janë vënë në një pashtegësi të panevojshme që në diktat të vendosin për diçka që s’duan”, tha ai.

Protesta e opozitës në Tiranë, protestuesit qëndrojnë në shesh (Video)

Para dhjetëra mijërave njerëzve të mbledhur në Tiranë, kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha, ka thënë se janë aty për të marrë vendim e madh, që të largojë qeverinë e Edi Ramës.

Periskopi.com Lajme

Ai ka bërë thirrje shqiptarëve të tubuar aty që të qëndrojnë në shesh deri sa vendi të shkojë në zgjedhje të lira, e deri atëherë të krijohet një Qeveri teknike.

———————————————————————————-

Mijëra protestues janë mbledhur në bulevardin e Tiranës, së bashku me ta dhe kryetari i PD-së Lulzim Basha, ish kryeministri Sali Berisha, por dhe deputetë demokratë.

Protestuesit mbajnë në duar pankarta kundër Rilindjes, por dhe tre dordolecë me figurën e kryeministrit Edi Rama, ministrit të Punëve të Brendshme Saimir Tahiri dhe ministrit Ilir Beqaj, dy ministrat më të përfolur për korrupsion.

Protestues dhe anëtarë të Partisë Demokratike nga e gjithë Shqipëria janë nisur drejt Tiranës që herët në mëngjes. Nga Gjirokastra, Berati, Fieri, Kukësi, Korça dhe Elbasani, i janë përgjigjur thirrjes së kreut të Partisë Demorkatike mijëra qytetarë, të cilët janë nisur drejt kryeqytetit me dhjetëra furgona e autobusa.

Protesta e opozitës zhvillohet kundër qeverisë, e cila sipas Partisë Demokratike, është pozicionuar kundër zgjedhjeve të lira e të ndershme. Fillimi i protestës së sotme të opozitës, sipas policisë është programuar të zgjasë deri në orën 16.00, por në kërkesën e saj, Partia Demokratike, nuk e ka vendosur përfundimin e saj. Një ditë më parë Lulzim Basha tha se momentin e përfundimit të saj do e vendosin qytetarët.

Policia njoftoi një ditë më parë se nuk ka informacione për akte dhune gjatë protestës. Sot do të angazhohen rreth 1 mijë efektivë të komisariateve dhe Forcave të Ndërhyrjes së Shpejtë. Si rrjedhoje e masave të marra në kuadër të protestës, do të këtë bllokime të kufizuara në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit” dhe në disa akse që lidhen me të.

Edi Rama / ARKIV

Ndodh edhe kjo: Edi Rama shpërndan protestën masive të opozitës

Në Tiranë një protestë masive po ndodh ende. Ajo është organizuar nga opozita atje.

Periskopi.com Lajme

E këtë protestë e ka shpërndarë në rrjete sociale vet Edi Rama.

Madje ka thënë se është krenar që po bëhen protesta si kjo, pa tela e gjemba, dhe asnjë frikë e trysni nga shteti.

Shkrimi i saj i plotë:

Vetëm 6 vjet më parë, Ziveri, Hekurani, Aleksi, Faiku u vranë nga pushkët e shtetit të kapur prej pushtetit, pikërisht në bulevardin ku në këtë moment protestohet, pa gardhe telash me gjemba dhe asnjë frikë e trysni nga shteti. Prandaj s’mund të mos jemi sot krenarë, edhe për këtë ndryshim kaq rrënjësor në rrugën tonë për të bërë shtet, ku padiskutim ka rezistencë e pakënaqësia të natyrshme.

Është padyshim një rrugë shumë e vështirë. Reformat e vërteta nuk janë aspak të lehta, madje shpesh janë operacione mjaft të dhimbshme. Por s’ka asnjë të ardhme të sigurt për vendin, shoqërinë, fëmijët tanë, pa i operuar me kurajo pjesët e kalbëzuara në vite të organizmit të shtetit. Shumica dërrmuese e shqiptarëve e kuptojnë këtë. Ata janë të vetëdijshëm edhe për vështirësitë, edhe për domosdoshmërinë e reformave.

Por s’ka dyshim se Shqipëria dhe shqiptarët e lënë 25 vjet në baltën e një tranzicioni të gjatë pa reforma, meritojnë vazhdimin me vendosmëri të tyre, e veçanërisht të reformës në drejtësi! E cila duhet zbatohet një orë e më parë duke filluar nga vettingu. Ne do të ndjekim e dëgjojmë me respekt, çdo shprehje pakënaqësie të pakicës, por nuk do të ndalemi asnjë minutë në përmbushjen e misionit tonë për të bërë shtet.

Ju uroj të gjithëve një fundjavë të mbarë!

Matoshi – kryeministrit: Nuk është marre me e lut opozitën (Video)

Analisti i RTV21, Halil Matoshi iu drejtua kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafës, duke i thënë se nuk është marre që një kryeministër ta thërrasë opozitën për të ndërtuar një koncenzus kombëtar.

Periskopi.com Lajme

“Nuk është marre një kryeministër ose një president me e thirr opozitën përditë me i lut me ardh në takime edhe me ndërtu koncenzus kombëtar për çështje e mëdha të interesit vital të Kosovës të shtetit edhe të kombit”, tha ndër të tjerash Matoshi, shkruan rtv21.tv

Matoshi shtoi se duhet lutur dhe thirrur publikisht edhe serbët por edhe opozitën, kjo pasi që siç tha ai Kosova po humb shumë kohë e kemi sfida të mëdha shtetërore si ajo e formimit të ushtrisë.

 

 

 

Opozita e gatshme për rezistencë të fortë kundër Asociacionit dhe Demarkacionit

Partitë opozitare paralajmërojnë rezistencë të fortë për të mos lejuar kalimin në Kuvend të Marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi, si dhe themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe. Ato thonë se nëse këto marrëveshje sillen në Kuvend do të rikthehet edhe gazi lotsjellës, shkruan sot, gazeta Zeri.

Periskopi.com Lajme

Deputetët e opozitës përsëri do të hedhin gaz lotsjellës në seancat e Kuvendit të Kosovës nëse Qeveria e Kosovës e riprocedon në legjislativ Marrëveshjen për Demarkacionin me Malin e Zi dhe Marrëveshjen për Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe. Megjithatë, partnerët e koalicionit qeverisës këmbëngulin se këto marrëveshje do të miratohen në Kuvend.

Bajram Gecaj, këshilltar i kryeministrit Isa Mustafa, ka deklaruar për gazetën “Zëri” se Kosova e ka për obligim ta themelojë Asociacionin.

“Ne e kemi obligim ligjor themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumice Serbe. Prandaj do të themelohet në harmoni me ligjin e vitit 2013 dhe me vendimin e Gjykatës Kushtetuese”, ka thënë Gecaj, duke shpresuar “se opozita është mbushur mend dhe nuk do t’i kthehet metodave primitive të politikëbërjes”. “Të shpresojmë se janë mbushur mend e nuk do t’i kthehen metodave të tilla primitive”, ka deklaruar Gecaj.

Nëntë policë nën hetime për protestën e opozitës

Nëntë pjesëtarë të Policisë së Kosovës kanë përfunduar në hetime për shkak të dyshimeve se kanë tejkaluar përgjegjësitë e tyre gjatë ndërhyrjes në një protestë të opozitës, dy vjet më parë.

Periskopi.com Lajme

Sipas zëdhënësit të Inspektoratit Policor, Arbër Beka, pas përfundimit të hetimeve në lidhje me veprimet e zyrtarëve policorë gjatë kësaj proteste, nëntë raste janë trajtuar me elemente të veprës penale për keqtrajtim gjatë ushtrimit të detyrës zyrtare.

Protesta e 27 janarit solli për herë të parë përdorimin e pothuaj gjithë arsenalit që kishte në dispozicion Policia e Kosovës duke përdorur topat e ujit, autoblindat, kamionët e blinduar, gazin lotsjellës e plumbat e gomës.

Protesta u mbajt si reagim ndaj një deklarate së ish-Ministrit Aleksandër Jabllanoviq, ndërsa kërkohej nga kryeministri Isa Mustafa ta shkarkojë atë.

Sipas një raportit të Inspektoratit Policor të Kosovës, atë ditë nga përleshja u lënduan 107 policë, 53 protestues dhe 10 qytetarë.

Në këtë ditë, një polic kishte goditur deputetin e Lëvizjes vetëvendosje, Albin Kurti.

KALLXO.com e kishte xhiruar momentin kur Kurti u godit nga ana e policit të njësisë speciale.

Nuk ishin vetëm protestuesit ata që u lënduan e lënduan.

I pyetur nga KALLXO.com, se a ka pasur zyrtarë policorë të hetuar nga IPK-ja gjatë protestës së 27 janarit, zëdhënës i IPK-së, Arbër Beka tha se nga gjithsej 40 raste të dërguara në Departamentin për Krime të Rënda, 9 nga to kanë rezultuar me elemente të veprës penale apo keqpërdorim të detyrës zyrtare.

“IPK ka përfunduar hetimet, në konsultim dhe me udhëzim të prokurorit të rastit, ka dorëzuar në Prokurorinë Themelore konkretisht në Departamentin për Krime të Rënda në Prishtinë raportin përmbledhës për të gjeturat dhe veprimet e ndërmarra nga IPK. Nga gjithsej 40 raste, 4 raste IPK i ka dërguar në DSP për trajtim disiplinor, kurse në raportin përmbledhës për prokurorinë janë të përfshira 36 raste, ku 9 prej tyre mund të trajtohen si raste me elemente të veprës penale për keqtrajtim gjatë ushtrimit të detyrës zyrtare ose autorizimeve publike dhe lëndim trupor, ndërsa për 27 raste nuk është mundur vërtetohen apo të gjinden elemente të veprës penale”, tha Beka për KALLXO.com.

Sipas tij, IPK-ja ka zhvilluar një inspektim të jashtëzakonshëm në Policinë e Kosovës lidhur me vlerësimin e performancës policore në menaxhimin e protestës së 27 janarit të vitit 2015.

Opozita refuzon të bëhet pjesë e dialogut, kërkon zgjedhje

Partitë opozitare nuk do t’u përgjigjen thirrjeve të Qeverisë që t’i bashkohen dialogut me Serbinë, i cili është paralajmëruar të vazhdojë në nivel presidentësh dhe kryeministrash.

Periskopi.com Lajme

Nisma për Kosovën, fraksion ky i dalë nga Partia Demokratike e Kosovës, i ka bërë përgjegjës ish-kreun e PDK-së, aktualisht presidentin Hashim Thaçi, dhe kryeministrin Isa Mustafa për degradimin e dialogut, shkruan sot Koha Ditore.

Madje, sipas kryetarit të Këshillit Kombëtar të Nismës, Jakup Krasniqi, dialogu i filluar në vitin 2011 nga qeveria Thaçi 2, “pa ndonjë përgatitje serioze, nuk kishte shans të përfundonte ndryshe”.

“Nga atëherë deri më sot dialogu nuk u përdor asnjëherë si mjet për forcimin e shtetit të Kosovës dhe nxjerrjen e Serbisë nga veriu i vendit, por u përdor nga Thaçi për forcimin e pushtetit të tij personal dhe kthimin e Serbisë në Kosovë, përmes Listës serbe”, ka theksuar Krasniqi gjatë një konference për media.

Kundër dialogut me Serbinë nga Franca është deklaruar edhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, sipas të cilit Prishtina po dëshmon inferioritet dhe përulje ndaj Beogradit.