A e dini pse vellot e nuseve janë të bardha

Tradita se çfarë dhe si duhet të vishet nusja në ditën e saj të martesës ndryshon vazhdimisht, mirëpo ngjyra asnjëherë

Periskopi.com Lajme

Zakonisht velloja është e bardhë mirëpo le ta kemi një vështrim pse duhet të jetë kjo ngjyrë e jo ngjyra e gjelbër, e kuqe apo çfarë do ngjyre tjetër?!

Themi “zakonisht vellot janë të bardha” sepse nuk duhet të harruar se te kulturat e popujve të ndryshëm e bardha shpesh simbolizon vdekje, shkruan rtv21.tv.

Nejse, kthehemi te historia e vellos së bardhë. Gjatë një ceremonie martese, nusja e veshur më të bardhë simbolizon pastërtinë e shpirtit dhe jo vetëm kaq.

Rituali për një fustan të bardhë në dasmë ka ardhur nga pallatet e princave dhe u përhap ngadalë në fillim të shekullit XIX. Në fillim të vitit 1920 fustani i bardhë ka përfaqësuar klasën borxheze-kishtare, nusja me fustan të bardhë simbolizonte virgjërinë dhe pajtimin e prindërve për martesën e saj.

Mirëpo, ekzistojnë edhe disa mite rreth ngjyrave të fustaneve gjatë ceremonisë martesore, mendohet se fustani i bardhë tregon se nusja ka bërë zgjedhjen e duhur,  i ziu tregon se dëshiron të kthehet prapa, për paradoks te disa kultura ekziston miti se fustani i kuq tregon se nusja e dëshiron veten të vdekur.

Megjithatë, miti mbetet mit, vazhdimisht po ndryshojnë trendet e modës kështu që nusja mund ta ketë vellon edhe me ngjyrë tjetër e jo vetëm të bardhë. /21Media

Nusja pëson keq teksa bënte fotografi

Periskopi.com Video