Haxhi Shala tregon se çfarë po vjedh Hashim Thaçi

Deputeti i Nismës, Haxhi Shala nuk mund ta fshehë gëzimin që ka se Kosova më në fund do të bëhet me ushtri, iniciativë kjo e presidentit Hashim Thaçi që e zyrtarizoi dje përmes Projektligjit.

Periskopi.com Lajme

Mirëpo, ai ka edhe vërejtje në këtë iniciativë e cila sipas tij mund të ketë qasje përfituese nga vetë presidenti si meritori për ushtrinë e Kosovës. Ai pa dashur të nënvlerësojë iniciativën, nuk hamendësohet derisa e quan Thaçin hajdut meritash.

“Thaçi është njëfarë “hajduti” që i kap meritat e të tjerëve, por sidoqoftë është një iniciativë e mirë dhe ne për këtë arsye e mbështesim çdo iniciativë nacionale në shërbim të qytetarëve pavarësisht se kush e merr, ne nuk jemi opozitë e sidomos tani kur është në pyetje Ushtria e Kosovës”, deklaroi Shala për KosovaPost.

Ndërkohë që Shala mirëpret iniciativën e presidentit Hashim Thaçi, mirëpo thotë se Kosova nuk duhet të zbrapset për formimin e Ushtrisë, pavarësisht reagimeve nga jashtë. Ai mendon se para se presidenti të marrë iniciativën për formimin e ushtrisë me Projektligj, paraprakisht është dashur të konsultohet me bashkësinë ndërkombëtare. Sido që të jetë Shala thotë se nuk ka kthim prapa, por të vazhdojmë këtë proces.

‘Nuk duhet të zbrapsemi për formimin e Ushtrisë së Kosovës, pa marrë parasysh presionet ndërkombëtare që veç kanë filluar, sidomos presioni serb. Ne nuk guxojmë të biem nën presionin e Serbisë dhe të tërheqim iniciativën e presidentit për formimin e Ushtrisë. Ushtria duhet të formohet.Veprimi është bërë, konsultat është dashur të bëhen paraprakisht me partnerët tanë pa të cilët nuk mund të bëjmë ushtri, siç janë SHBA dhe NATO”, është shprehur Shala për KosovaPost.

Hasani: Krijimi i Ushtrisë çështje e brendshme e Kosovës

Krijimi i ushtrisë është dhe duhet të mbetet çështje e brendshme e Kosovës. Kosova është shtet i pavarur dhe sovran i njohur ndërkombëtarisht dhe si i tillë Serbia nuk ka çka t’i fus hundët në punët e brendshme të Kosovës.

Periskopi.com Lajme

Kështu ka komentuar zhvillimet e fundit, anëtari i kryesisë së Nismas për Kosovën, Bajram Hasani. Ai në profilin e tij në ‘Facebook’, ka shkruar se është koha e fundit të bëhet Ushtri në vete.

Hasani thekson më tej se është bërë mjaftë kompromise  për çdo çdo zhvillim në Kosovë

Statusi i plotë i Hasanit:

Krijimi i ushtrisë është dhe duhet të mbetet çështje e brendshme e Kosovës. Kosova është shtet i pavarur dhe sovran i njohur ndërkombëtarisht dhe si i tillë Serbia nuk ka çka t’i fus hundët në punët e brendshme të Kosovës.

Është koha e fundit që Kosova të bëhet me ushtri të veten. Mjaft bëmë kompromise për çdo zhvillim në Kosovë. E dimë dhe gjithmonë i mbetemi falënderues miqve tanë që na ndihmuan në kohërat më të vështira dhe në ndërtimin e shtetit të Kosovës.

Kërkesa jonë pra e opozitës për krijimin e ushtrisë ka qenë e kamotshme. Ne kemi kërkuar ndryshimin e ligjit qe shumë kohë. Edhe dje kemi shfaqur dyshimet tona karshi iniciativës së Thaçit.

Nuk është koha që të provojmë të marrim poenë politik duke e përdorur ushtrinë, por të punojmë dhe të gjejmë zgjidhje që sa më shpejt ky proces të shkojë përpara.

Populli i Kosovës e kërkon krijimin e ushtrisë sepse vetëm në këtë formë Kosova do të jetë shtet i fuqishëm.

NISMA komenton deklaratën e Mogherinit, tregon nëse ndryshoi qëndrim

NISMA për Kosovën thotë se nuk ndryshojnë qëndrim pavarësisht deklaratave të përfaqësueses së Lartë për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini, që tha se duhet votuar Demarkacioni në mënyrë që të bëhet liberalizmi i vizave për kosovarët.

Periskopi.com Lajme

Madje, ky subjekt flet edhe për ofendimet që një ditë më parë u bënë në Qeverinë e Kosovës ndaj atyre që nuk votojnë demarkacionin.

Sekretari i këtij subjekti, Bilall Sherifi tha për Periskopi.com se nuk kanë ndryshuar qëndrim.

“Në mungesë të provave qeveritarët kanë filluar të bëjnë kërcënime. Por kot e kanë. Sepse deputetët tanimë janë të bindur se ky version i demarkacionit është i gabuar prandaj nuk do të nënshtrohen para asnjë  kërcënimi”, thotë ai për Periskopin

“Asgjë re nga “fronti” për demarkacionin! Asnjë argument shtesë nuk solli zonja Mogherini në mënyrë që opozita të ndërrojë qëndrim mbi versionin aktual të demarkacionit me Malin e Zi”, ka thënë ai./ Periskopi

Bajrami thotë se koha e gazit ka kaluar, nuk përjashton protestat (VIDEO)

Shefja e Grupit Parlamentar të Nisma për Kosovën, Valdete Bajrami, thotë se ky subjekt politik kundërshtimin e marrëveshjes së demarkacionit kur të kalon në kuvend nuk e kanë më pjesë të planeve të tyre.

Periskopi.com Lajme

Bajrami në emisionin “Kontakt” në Tribuna Channel, nuk ka përjashtuar mundësinë e protestave, sipas saj, Nisma do të jetë gjithmonë pranë qytetarëve.

“Nisma për Kosovën qysh me kthimin tonë se koha e gazit ka kaluar ndërsa sa i përket protestave, ne jemi gjithmonë me qytetarët. Për momentin nuk kemi ndonjë vendim por brenda Kuvendit, vota jonë do të jetë kundër demarkacionit”, tha Bajrami në “Kontakt”.

Deputetja e Nisma për Kosovën, shpreson që ata deputet të pozitës që e kanë kundërshtuar marrëveshjen e demarkacionit do të jenë të vendosur dhe siç e quan ajo nuk do ta kontrabandojnë votën.

“Shpresoj që të gjithë deputetët kanë me qenë shumë të vendosur dhe nuk do të hyjnë në lojrat e presioneve politike. Po harrojnë liderët e partive të tyre politike që ata kanë ardhur me votë të popullit. Unë besoj që edhe ata që e kanë kontrabandu votën e tyre, do ta marrin ndëshkimin nga qytetarët”, shtoi Bajrami.

 

Sherifi i NISMA-s thotë se Gjykata e Francës po bën ‘lojëra’ me rastin e Haradinajt

Sekretari i Përgjithshëm i Nismës për Kosovën, Bilall Sherifi, e ka quajtur të papranueshme vendimin e autoriteteve të drejtësisë në Francë lidhur me shtyrjen e verdiktit për ish-kryeministrin, Ramush Haradinaj.

Periskopi.com Lajme

Në një prononcim për “Indeksonline”, ai ka thënë se jo vetëm shtyrja e vendimit për 2 mars, por e i tërë procesi lidhur me Ramush Haradinajn, që nga ndalimini i tij në Francë, ka qenë i padrejtë.

“As fshehja pas procedurave e gjykatës në Colmar nuk mund të justifikojë këtë vendim të padrejtë. Edhe vonesat janë padrejtësi ndaj Ramushit dhe vlerave në emër të të cilave luftoi Ramushi së bashku me botën e demokratike pjesë e së cilës ishte edhe Franca”, ka thënë ai.

Ndryshe, Gjykata e Apelit në Colmar ka marrë vendim për shtyrjen e marrjes së vendimit përfundimtar për 2 mars.

“Prokurori shtetëror francez ka kërkuar informacione shtesë nga Serbia për shumë çështje, përfshirë edhe saktësimin e dokumenteve të caktuara, si dhe informacione shtesë për procedurën penale në Serbi”, ka thënë zëdhënësja e gjykatës, Sandra di Rosa.

 

Ky është kandidati për kryetar të Gjilanit nga radhët e NISMA’s

Bajram Hasani është rizgjedhur kryetar i NISMA për Gjilanin. Në mbledhjen e Këshillit të degës Hasani ka marrë besimin e të gjithë anëtarëve. Në këtë mbledhje ka marrë pjesë edhe lideri i NISMA për Kosovën, Fatmir Limaj.

Periskopi.com Lajme

Me këtë rast kryetari Hasani i ka falendëruar për besimin e dhënë duke premtuar fuqizim të mëtutjeshëm të NISMA’s në këtë Gjilan.  Sipas tij viti 2017 është vit zgjedhor dhe do të punojë sa më shumë që ta shtrijë ndikimin e NISMA’s në këtë qytet është thënë në një komukiatë për medie të lëshuar nga Zyra për Informim e kësaj dege.

“Ju falenderojë edhe një herë për besimin që ma dhatë që unë të drejtoj edhe një mandat degën e NISMA’s në Gjilan. Nga këtu ju premtoj se dega jonë do të fuqizohet edhe më shumë dhe do të shtrirja e saj do të jetë më e gjerë dhe këtë do ta dëshmojmë edhe në zgjedhjet lokale të këtij viti”, ka thënë Hasani.

Hasani, ndër të tjera ka shpalosur punën e degës që ai ka udhëhequr gjatë këtyre dy vjetëve. Ai ka falënderuar për punën gjithë anëtarët e Nisma-s në Gjilan, duke potencuar se rruga e Nismas nuk ka qenë fare e lehtë. “Gjatë kësaj kohe  NISMA në Gjilan është shtrirë në çdo lagje dhe çdo fshat të qytetit. Por ky është vetëm fillimi, ne do të vazhdojmë të punojmë çdo ditë e më shumë që të shpijmë përpara politikat e NISMA’s.”, ka thënë Hasani.

Hasani ka vlerësuar se NISMA ka lindur dhe vazhdon të jetë si nevojë e qytetarëve të Kosovës.

“Me punën tonë ne kemi sjellë ndryshime të mëdha në skenën politike të vendit por edhe të qytetit tonë. Ne jemi një subjekt serioz e me qëllime të sakta”, ka shtuar ai.

Këshilli i degës përveç kryetarit ka zgjedhur  edhe anëtarët e kryesisë së Nisma-s për Gjilanin.

Limaj: Po i shërbeve vendit, këta të çojnë në burg, ose të vrasin

Lideri i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj, ka deklaruar se “në Kosovë duhet të jesh mashtrues për të ecur shpejt, por po i shërbeve vendit, ose të çojnë në burg, ose në Shtime, ose të vrasin”.

Periskopi.com Lajme

Ai këto komente i Limaj i bëri në Kuvendin Zgjedhor të degës së Nismës për Kosovën në Mitrovicë, ku tha se veriu vazhdon të mos qeveriset nga institucionet e Kosovës por nga Serbia e cila është edhe e organizuar në atë pjesë si asnjëherë më parë.

“Veriu as nuk administrohet, as nuk qeveriset, ku si asnjëherë më parë Serbia është prezente, e organizuar. Njerëzit po largohen dhe çka bënë Prishtina, hesht. Këtu ndërtohet muri para syve, ata thonë se nëse ndërtohet do ta rrënojmë, ata thonë duhet ta rrënojnë qytetarët e Mitrovicës”, transmeton KP.

Sipas tij, në Kosovë asnjëherë nuk ka qenë më vështirë për një njeri që dëshiron t’i shërbej vendit të vet, madje as në kohën e Rankoviqin.

“Kjo sepse në institucione nëntë punojnë mbrapsht e një mirë. Prandaj ne duhet të angazhohemi që nëntë të jenë në shërbim të vendit. Në këtë vend duhet të jesh laper e mashtrues për të ecur shpejt. Po i shërbeve vendit, këta ose të çojnë në burg, ose të çojnë në Shtime, ose të vrasin”, tha ai.

Ai ka folur edhe për kabinetin qeveritar.

“Ka ministra që kur të zgjohen në mëngjes, para se të shkoj në punë, dalin para pasqyrës dhe thotë: a thua njëmend jam ministër? Ee gruaja e tij i thotë: edhe unë po çuditem se nuk e di si të kanë marrë”, tha ai.

Bajrami: Ministrja e Drejtësisë në mbrojtje të drejtuesve të klanit pronto

Shefja e grupit parlamentar të NISMA për Kosovën, Valdete Bajrami thotë se ministrja e drejtësisë, Dhurata Hoxha mbrëmë në emisionin Rubikon, foli gjerë e gjatë për vete, për shefat e saj partiak dhe pak edhe për sistemin e drejtësisë në Kosovë.

Periskopi.com Lajme

Përmes një shkrimi, ajo ka analizuar vetëm një pjesë të intervistës së ministres, përkatësisht atë pjesë ku ajo përpiqet të përgjigjet në pyetjet për aferën Pronto, raporton Periskopi

Shkrimi i plotë i Valdete Bajramit:

Edhe një shikues i zakonshëm dhe jo shumë i vëmendshëm, me lehtësi do të vërente se ministrja e drejtësisë kur fliste për aferën pronto ishte gjithçka tjetër, veç e drejtë nuk ishte. Mënyra se si iu qas kësaj çështje ajo mbrëmë, është një dëshmi se ajo aty është emëruar nga protagonistët e klanit pronto për t’iu shërbyer e mbrojtur ata dhe jo qytetarëve e drejtësisë në Kosovë.

Në fillim ajo bëri përpjekje që këtë temë e cila rëndon mbi supet e drejtuesve të PDK-së ta kalojë shpejt me fjalitë standarde dhe boshe se: “Kjo është çështje e drejtësisë” dhe “Të gjithë janë të barabartë para ligjit”.

Vetëm deri këtu ishte në funksion të postit që e mban. Të gjitha ato që më pas ajo i tha lidhur me këtë temë ishin në shërbim të shefave të saj partiak. Në vazhdim të intervistës ministrja Hoxha tha se: “Besoj që nuk është vetëm PDK’ja që i ka biseduar këto gjëra, por të gjitha partitë politike, edhe ato opozitare që menaxhojnë komunat në ditët e sotme veprojnë njëjtë”.

Pra ministrja e drejtësisë e din këtë nga përvoja personale si zyrtare e PDK-së, por asnjëherë nuk ka qenë e gatshme që të denoncojë shkeljet e tilla të ligjit sepse duke qenë edhe vet produkt i kësaj logjike të veprimit ajo ka përfituar nga këto shkelje.

Më pas thotë se: “Ky është një mentalitet i së kaluarës ku funksionarët e lartë politik nga komunizmi që me një thirrje telefonike i kanë vendosur ose zhvendosur personat të cilët kanë qenë të afërt me ta në pozita të caktuara” . Sikur e shini nga kjo pjesë, ministrja Hoxha e pranon se udhëheqësit e partisë së saj udhëhiqen nga një mentalitet komunist.

Në këtë pjesë të “sqarimeve” të saj duke thënë se : “Nuk mund të themi se janë domosdoshmërisht të njëjtit persona, sepse shefi i grupit parlamentar ka detyra të caktuara dhe të mos kthehem në marrëveshjet politike që janë bërë”, ajo nxjerr në shesh misionin e saj që e ka si ministre e drejtësisë, e që është ekskluzivisht mbrojtja e shefave të saj Hashim Thaçi dhe Kadri Veseli nga përgjegjësia që kanë për këtë aferë. Në këtë pjesë ajo qartë vihet në mbrojtje të shefave të saj Thaçi dhe Veseli dhe bën me gisht kah, sipas saj, përgjegjësi i vetëm shefi i grupit parlamentar Adem Grabovci. Tani, a mund t’i besohet kësaj se do të jetë e pa anshme në ushtrimin e detyrës së saj si ministre drejtësisë? Sigurisht që jo!

Në fund kam nxjerrë pjesën më skandaloze të intervistës së saj, pjesën ku ajo vihet hapur në mbrojtje të klanit pronto, dhe jo vetëm që vihet në mbrojtje të saj por duke thënë se: “Një gazetari hulumtuese po të merrej më shumë me këtë rast do të vërente që personat të cilët janë përfolur në ato përgjime nuk i kanë marrë ato pozita” ndërhyn në punën e pavarur të sistemit të drejtësisë. Pra, përmes kësaj deklarate ajo e paragjykon se si duhet të përfundojë e tërë kjo çështje. Kjo është e pa pranueshme. Në një vend demokratik, një ministre e drejtësisë nuk do të guxonte të bëj deklarata të tilla, ose edhe po të guxonte, dorëheqja nga funksioni i ministres do të ishte e pashmangshme./ Periskopi

Nga kërcënimi për padi kundër Dik Martyt në dekoratë të mundshme nga Hashim Thaçi!

Kur Dick Marty me ndihmën e Serbisë hartoi një raport përmes të cilit e akuzoi UÇK-në dhe drejtuesit e saj për krime monstruoze, deri në trafikim me organe njerëzore, i tërë opinioni publik kombëtar u trondit. Dhe kishte plotësisht të drejtë të tronditej sepse hidhej një hije e keqe në luftën çlirimtare të Kosovës.

Bilalla SHERIFI Opinione

Në atë kohë edhe Hashim Thaçi dukej i tronditur, i cili jo vetëm se i hodhi poshtë akuzat e Dick Martyt por u zotua se do ta padisë për shpifje hartuesin e këtij raporti. Revolta e Hashim Thaçit ishte aq e madhe sa që Dick Martyn e krahasoi me Joseph Goebbelsin (ministrin e propagandës naziste të Hitlerit).

Po rikujtojmë se ky raport ishte përgatitur në periudhën kur Hashim Thaçi ishte kryeministër i Kosovës, prandaj edhe konsiderohet si njëri nga dështimet më të mëdha të politikës së jashtme të qeverisë së tij. Po rikujtoj gjithashtu se në krye të politikës së jashtme të Kosovës ishte nominuar Enver Hoxhaj, për të cilin Hashim Thaçi na kishte thënë se gjatë kohës sa ky kishte qëndruar në Vjenë kishte punuar kundër UÇK-së.

Nga ajo periudhë ka kaluar një kohë jo e gjatë dhe gjërat u kujtohen shumicës dërmuese të njerëzve. Çdo kush që ka pasur mundësi të përcjellë fjalën e Hashim Thaçit në Kuvendin e Kosovës në cilësinë e presidentit të vendit me të drejtë ka mundur të konstatoj ndryshimin rrënjësor të Hashim Thaçit për Gjykatën Speciale, këtij produkti të raportit të Dick Martyt.

Në fjalën e tij Hashim Thaçi tha të kundërtën e asaj që kishte thënë kur ky raport u bë publik. Sot, opinioni publik pati mundësi të dëgjonte nga goja e Hashim Thaçit se gjoja “Gjykata Speciale nuk është produkt i vendimeve politike të gabuara dhe se kjo gjykatë nuk duhet të shikohet si ndëshkim, por si avantazh për vendin”!!!

Pra, në fillim të publikimit të këtij raporti Kryeministri Hashim Thaçi e refuzoi kategorikisht raportin dhe u kërcënua publikisht se do të ngre padi penale kundër Dick Martyt. Tani, në cilësinë e presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi “harroi” Joseph Goebbelsin e raportit që kishte përgatitur kundër UÇK-së dhe rezultatin e këtij raporti e vlerëson si “Avantazh për vendin”!!! Kjo është më shumë se hipokrizi!

Kur po shohim ndryshimet e vazhdueshme të qëndrimeve të këtij personi për të gjitha çështjet jetike të Kosovës nuk është për t’u habitur nëse në të ardhmen Hashim Thaçi, në vend të padisë së premtuar kundër Dick Martyt (Joseph Goebbelsit të ri), të propozojë një Dekoratë Presidenciale për gjoja “Avantazhin e madh” që Dick Marti ia ka bërë Kosovës! Së paku mua nuk do të më habiste dekorimi i Dick Martyt nga Hashim Thaçi.

 

Sherifi për formimin e komisionit për demarkacion: “Mos paç punë luaje derën”

Vendimi i Qeverisë për formimin i një komisioni të ekspertëve për matjen e kufirit me Malin e Zi, çështje kjo që ka shkaktuar kriza e trazira politike në vendin tonë gjatë vitit të kaluar, nuk po shihet me optimizëm dhe si lajm i mirë nga opozita.

Periskopi.com Lajme

Sekretari i Nisma për Kosovën Bilall Sherifi për Gazetën Monitor ka thënë se Qeveri tash ka mbetur pa punë dhe se përmes formimit të këtij komisioni donë të krijojë përshtypjen se është duke punuar, por se kjo sipas tij nuk paraqet realitetin.

Ai ka përshkruar për Gazetën Monitor në një mënyrë interesante formimin e këtij komisioni.

“Kanë mbet pa punë dhe përmes formimit të këtij komisioni po bëhen gjoja po punojnë diçka. Kësaj i thonë “Mos paç punë luaje derën”, ka thënë Sherifi për Gazetën Monitor.

Ndryshe sot gjatë ditës qeveria ka miratuar  vendimi për formimin e një komisioni për themelimin e Komisionit të ekspertëve për matjen e territorit të Kosovës.

Ky ekip do të ketë ekspert të ndryshëm përfaqësues të partive opozitare, agjencive tjera , fakultetit Matematikës Natyror, Polica , shoqëria civile, përfaqësues të komunës së Pejës, gjeodezisë dhe do të mbikëqyret edhe nga BE.

NISMA: Komorani e mbështet fuqishëm Isa Xhemajlajn

Dega e NISMA për Kosovën në Drenas, ka mbajtur sot tubim me banorët e Komoranit. Një numër shumë i madh i banorëve të Komoranit, ishin sonte në mbështetje të kandidatit Isa Xhemajlaj për kryetar të Drenasit.

Periskopi.com Lajme

Të pranishëm në këtë tubim, në kuadër të fushatës zgjedhore për zgjedhjet për kryetar të komunës, që do të mbahen më 18 dhjetor në Drenas, ishin; kryetari i Këshillit Kombëtar të NISMA’s, Jakup Krasniqi, kryetari i NISMA’s, Fatmir Limaj, sekretari i NISMA’s, Bilall Sherifi, kryetari i AKR’së në Drenas, Elmi Thaçi, anëtarë të kryesisë, dhe deputetë të NISMA për Kosovën.

Në këtë tubim madhështor të mbajtur në Komoran, fjalim rasti para banorëve të Komoranit, ka mbajtur kryetari i Këshillit Kombëtar, Jakup Krasniqi, kryetari i NISMA’s, Fatmir Limaj, sekretari Bilall Sherifi dhe kandidati për kryetar të Drenasit, Isa Xhemajlaj.

Zgjedhjet në Maqedoni – shqiptarët humbën mandate, fituan vëmendjen e të gjithëve!

Si asnjëherë më parë rezultati i zgjedhjeve parlamentare në Maqedoni, në veçanti ai i votuesve shqiptarë, shkaktoi një debat të madh publik në gjithë hapësirën kombëtare shqiptare dhe më gjerë. Mënyra se si ata e dhanë votën e tyre në këto zgjedhje, vërtetë bëri që t'i humbin disa mandate në parlament, por fituan vëmendjen e munguar në vite të tëra. Po qese edhe kësaj radhe do të kishin votuar ashtu sikur kanë votuar gjithmonë, sigurisht që do t’i kishin marrë edhe disa mandate më shumë, mirëpo e tërë kjo histori do të përmbyllej shumë shpejt.

Bilall Sherifi Opinione

Fituesi i zgjedhjeve do të kishte dalë rrugëve të qyteteve shqiptare në Maqedoni për të festuar fitoren dhe të nesërmen do t’i kishte filluar bisedimet për të ndërtuar koalicion me partinë fituese maqedonase dhe kështu do të ishin zhytur sërish në përditshmërinë 4 vjeçare deri në zgjedhjet e ardhshme.

Votën e votuesit shqiptar në Maqedoni duhet kuptuar si ndezje të alarmit të kuq përmes të cilit ai në këto zgjedhje shprehu pakënaqësinë mbi gjendjen në të cilën është katandisur. Në këtë shkrim do të përpiqem të jap këndvështrimin tim se cilat janë arsyet që e shtynë votuesin shqiptar në Maqedoni të veprojë në këtë mënyrë dhe cila është porosia e verdiktit të tij që e dha më 11 dhjetor.

Në demokraci pushtetin askush nuk e ka të garantuar përgjithmonë. Nuk është një e dhënë e përhershme. Në shumicën e vendeve demokratike, së paku në çdo katër vite, përmes zgjedhjeve të lira dhe të drejta ai duhet  të rimerret. Pushteti është fuqi e shpërndarë në qindra mijëra apo miliona pjesë, e cila përmes një procesi zgjedhor koncentrohet në një vend, në këtë rast te partia politike e më pas përmes saj bartet te organet shtetërore, dhe pas një periudhe të caktuar kjo fuqi kthehet sërish te ‘Aksionarët’, që në këtë rast janë votuesit. Shprehur me logjikën e “Shoqatave Aksionare” partitë janë një lloj “Shoqate Aksionare” ku votuesi është aksionar ndërsa vota e tij një “Aksion”, të cilin, si pronar i saj që është, ka të drejtë ta investojë te cila do “Shoqatë Aksionare”, parti politike që beson se do t’i mbrojë më së miri interesat e “aksionit” të tij.

Analiza mbi arsyet pse shqiptarët e Maqedonisë votuan ashtu sikur votuan të dielën e kaluar do të ishte e mangët nëse nuk do të analizoheshin së pari arsyet dhe rrethanat në të cilat u organizuan këto zgjedhje të jashtëzakonshme parlamentare. Këndvështrimi im mbi votën e elektoratit shqiptar në këto zgjedhje në Maqedoni do të përqendrohet në ato arsye që, sipas meje, i shtynë shqiptarët e Maqedonisë të japin këtë verdikt ashtu të tillë sikur e dhanë. Po t’i hedhim një sy rezultatit të zgjedhjeve në Maqedoni do të shohim se për herë të parë në historinë e zgjedhjeve parlamentare, votuesit shqiptar në Maqedoni nuk kanë prodhuar një fitues të vetëm te blloku politik shqiptar.

Në historinë 25 vjeçare pluraliste shqiptarët e Maqedonisë kanë pasur tre lider, i pari ishte kryetari i PPD-së Nevzat Halili, i dyti ai i PDSH-së Arbër Xhaferi, i treti dhe i fundit kryetari i BDI-së Ali Ahmeti. Fuqia e tyre vendimmarrëse shtrihej përtej fuqisë që zakonisht kanë drejtuesit e një partie politike. Për shkak të specifikave në të cilat jetonin shqiptarët në Maqedoni shpesh herë që të tre kanë pasur fuqi të marrin vendime që shtriheshin përtej një mandati pa pasur nevojë që këtë vendim marrje ta ndajnë edhe me dikë tjetër.

Në veçanti me një pushtet të tillë, pothuajse absolut, përmes zgjedhjeve, shqiptarët në Maqedoni që nga viti 2001 e kanë pajisur Ali Ahmetin dhe partinë e tij BDI-në. Arsyet pse Ali Ahmeti është pajisur në vazhdimësi me pushtet kaq të madh nga votuesit shqiptar besoj që publikut i janë të njohura.

Në këto zgjedhje për herë të parë në historinë e zgjedhjeve parlamentare shqiptarët në Maqedoni votën e tyre e shpërndanë te 5 parti politike: BDI, BESA, ALENCA për SHQIPTARËT, PDSH, dhe për herrë të parë edhe te një parti politike maqedonase te Lidhja Social Demokrate e Maqedonisë (LSDM).

Pra, për herë të parë në historinë e zgjedhjeve shqiptarët në Maqedoni nuk prodhuan një fitues të vetëm të zgjedhjeve, asnjërës parti nuk i dha mjaftueshëm mandate në mënyrë që e vetme të mund të hyjë në koalicion me partitë politike maqedonase dhe të mund të marrë vendime në emër të tyre. Përmes këtij verdikti, porosia e votuesve shqiptar duket të jetë shumë e qartë. Nëse deri me tani bashkëpunimi mes politikanëve shqiptar në Maqedoni me njëri tjetrin ka qenë çështje e vullnetit të tyre, tani e tutje, përmes këtij rezultati të shpërndarë në kaq shume forca politike është shndërruar në detyrim. Në detyrim sepse as njërit veç e veç nuk i mjafton fuqia që i ka dhënë elektorati shqiptar për t’i përfaqësuar e vetme në institucionet e shtetit.

Kaq sa i përket pjesës së elektoratit shqiptar që i votoi partitë politike shqiptare. Tani, do të jap mendimin tim se cilat janë arsyet që një pjesë e shqiptarëve e votoi LSDM-në e Zoran Zaevit. Maqedonia që nga viti 2006 udhëhiqet nga Nikolla Gruevski, ndërsa pjesë e qeverisjes me të, me përjashtim të mandatit të tij të parë 2006-2008 ku për partner kishte PDSH-në e Menduh Thaçit, që nga viti 2008 e deri më sot në qeverisje me te ishte BDI e Ali Ahmetit.

Nikola Gruevski dhe VMRO që nga viti 2006, me një lehtësi dhe diferencë të madhe i fitonte të gjitha betejat elektorale në kampin maqedonas. Në gjithë Maqedoninë, madje edhe në qarqet ndërkombëtare flitej hapur se kjo diferencë nuk ishte produkt vetëm i vullnetit të zgjedhësve maqedon por arrihej edhe me ndihmën e mjeteve tjera por që në rrethana të shtetit të kapur ishte e vështirë të dëshmohej dhe të provohej një gjë e tillë, prandaj edhe rezultatet e zgjedhjeve pranoheshin ashtu sikur edhe certifikoheshin nga Komisioni Shtetëror Zgjedhor i Maqedonisë (KSHZ). Si rezultat i këtij fakti, në Maqedoni u krijua miti se Gruevski është i pa thyeshëm prandaj ajo që duhej bërë ishte të mësohemi të jetojmë me te dhe të përpiqemi të nxjerrim atë që mundemi të nxjerrim. Kështu në Maqedoni u krijua një gjendje dëshpëruese dhe pothuajse e pa shpresë.

Nga momenti kur opozita Maqedonase në krye me Zaevin filloi të publikojë një seri të telefonatave të përgjuara në të cilat shpërfaqej fytyra e vërtetë e regjimit që kishte instaluar Gruevski, u ngjall shpresa se epoka e tij do të merrte fund. Përgjimet e publikuara, përveç tjerash, shpërfaqën edhe mënyrën se si Gruevski kishte arritur në vazhdimësi ta krijojë atë diferencën e madhe mes partisë së tij dhe kundërshtarit të tij LSDM-së.

Mirëpo, përkundër këtyre publikimeve, të cilat në çdo vend me demokraci madje jo shumë të zhvilluar, do të kishte shkaktuar një tërmet të vërtetë në skenën politike të atij vendi ku, politikanët që do të kishin qenë pjesë e një skandali të tillë, në zgjedhjet e radhës nuk do të kishin pasur asnjë shans për të fituar sërish, në Maqedoni nuk po e jepte efektin e pritur sepse të gjitha anketat e besueshme tregonin se Gruevski kishte një rënie të lehtë te elektorati maqedonas por jo mjaftueshëm saqë t’i shkaktonte atij humbjen e zgjedhjeve. Kjo situatë krijonte frustrime edhe te kampi opozitar maqedonas por edhe te ai shqiptar.

Pra, skandalet e publikuara krijuan një situatë të atillë në të cilën i tërë diskursi publik u orientua vetëm në një drejtim, në shpalljen e Gruevskit si fajtorin e vetëm për gjendjen në cilën kishte rënë Maqedonia dhe rrjedhimisht edhe kërkonin rrëzimin e tij.

Rrëzimi i tij u shndërrua pothuajse në kauzë të përbashkët të të gjithëve, madje edhe e atyre që në periudha të ndryshme kishin bashkë qeverisur me te. Që kauza e rrëzimit të Gruevskit nga pushteti tani mbështetej edhe nga faktorët ndërkombëtar ishte bërë sekreti më i madh publik në historinë pluraliste të Maqedonisë.

Zaevi i bindur se vetëm me votat nga elektorati maqedonas, i cili historikisht në shumicë nuk ka qenë miqësor me shqiptarët, nuk do të mund ta rrëzonte Gruevskin, në strategjinë për të fituar zgjedhjet e radhës, filloi të kërkojë ndihmën edhe të shqiptarëve. Dhe, sikur edhe del nga rezultati i këtyre zgjedhjeve me një sukses relativisht të mirë.

Në këto rrethana të krijuara në Maqedoni, një numër i konsiderueshëm i votuesve shqiptar, të shtyrë nga arsye dhe motive të ndryshme por gjithsesi duke besuar që e keqja më e madhe e Maqedonisë ishte Gruevski, rrjedhimisht edhe shkaktar i gjendjes së tyre të rëndë ekonomike dhe sociale, si dhe të bindur se Zaevi vetëm me votat e maqedonasve nuk do të arrijë ta mund Gruevskin, vendosën që votën e tyre t’ia japin Zaevit.

Gjithashtu një ndër arsyet e votës për Zaevin të votuesve shqiptar është edhe fakti se votuesi shqiptar i LSDM-së duke dashur me çdo kusht rrëzimin e Gruevskin më shumë ka besuar se një gjë të tillë do ta arrijë përmes votës dhënë LSDM-së sesa votës së dhënë partive shqiptare.

Alarmi i ndezur i votuesve shqiptar duhet kuptuar drejt dhe jo të fillohet linçimi i atyre që në këto zgjedhje kanë votuar ndryshe nga që kanë votuar deri më sot. Sidomos përpjekja që votuesi shqiptar i LSDM-së, ose të shpallet thjesht vetëm i zhgënjyer, apo edhe më keq, të etiketohet deri në nivelin e tradhtisë është jo vetëm e pasaktë por edhe e pa pranueshme.

Fakti që LSDM ka votues edhe në Tanushë aty ku filloi lufta e shqiptarëve në Maqedoni, dhe në Haraqinë aty ku përpos që u zhvilluan beteja të ashpra është edhe simbol i përfundimit të luftës, e përjashton një akuzë të tillë.

Paradoksalisht, tani që shqiptarët në Maqedoni dolën më të dobët në mandate, kanë një shans historik që përmes një bashkëpunimi mes forcave politike të realizojnë shumë më shumë të drejta sesa që kanë realizuar apo do të realizonin përmes më shumë mandateve por të siguruara vetëm nga një parti politike.

Iniciativat për ta bërë të mundur këtë bashkëpunim mes partive politike shqiptare tanimë kanë filluar. Sidomos iniciativa e filluar nga kryeministri i Shqipërisë Edi Rama është një mundësi e mirë që humbja e vogël, ajo e disa mandateve, të mund të shndërrohet në një fitore të madhe, ajo e realizimit të atyre të drejtave që, përkundër pasjes deri më tani të më shumë mandateve, nuk u realizuan deri më sot.

Për fund, Gjermanët e kanë një shprehje për zgjedhjet e cila thotë “Erste Tag nach der Wahl, ist erste Tag vor der Wahl” që në shqip do të thotë “Dita e parë pas zgjedhjeve është dita e parë para zgjedhjeve”.

Nisma pritet të dërgoj Thaçin në Kushtetuese?

Nisma për Kosovën, e ka në plan qe të dërgoj presidentin e vendit, Hashim Thaçi në gjykatën Kushtetuese. Partia e Fatmir Limajt nuk e ka në plan qe përfshirjen e Thaçit në zgjedhjet për kryetar të Drenasit ta denoncoj vetëm më komunikata publike, por materialet e mbledhura pritet t’i dërgoj tek gardiani i Kushtetutës se vendit. Në këtë parti as nuk e pohojnë dhe as mohojnë një opsion të tillë.

Periskopi.com Lajme

E në anën tjetër, burime të portalit ‘Indeksonline’, bëjnë me dije se kjo parti e ka në plan qe të angazhoj avokat ndërkombëtar për ta dërguar të parin e vendit në Gjykatën Kushtetuese.

Sipas këtyre burimeve, Nisma ka mbledhur materialin e nevojshëm me të cilat po pretendon se Gjykata Kushtetuese do të ketë bazë të mjaftueshme për të konstatuar se Thaçi po shkelë aktin më të lartë juridik në vend.

Një ditë më parë kjo parti ka lëshuar një komunikate për media ku ndër të tjera shihen disa foto të presidentit Thaçi me kryetar të fshatrave dhe përfaqësues të bizneseve të komunës se Drenasit.

Poashtu, Nisma më herët kishte reaguar për darken e Thaçit me punëtor të arsimit të kësaj komune në prag të hapjes se fushatës për kryetar të kësaj komune.

Ndryshe, Gjykata Kushtetuese me aktgjykimet e saj ishte bërë sebep për dorëheqjen e dy presidenteve. Kujtojmë se Fatmir Sejdiu dhe Behgjet Pacolli janë dy presidentë të cilët kishin dhënë dorëheqje nga ky funksion pas vendimeve të Gjykatës Kushtetuese./Indeksonline/

Drenori paralajmëron Lladrovcin dhe Xhemajlajn: Përvilni mëngët

Kandidati i pavarur për kryetar të Drenasit, që doli i treti me vota, Xhavit Drenori e që tashmë me programin e tij i është bashkuar NISMA's, sot a paralajmëruar të dy kandidatët që janë në garë.

Periskopi.com Lajme

Ai u thotë atyre, se cilido që fiton, i pret punë e madhe kundër uzurpimeve, raporton Periskopi

Shkrimi i tij:

Ramiz o vlla, ose

Isë o vlla (cili do që fitoni me 18.12.2016).

Shumë punë ju pret burra.

Sot Drejtori i drejtorisë komunale të urbanizmit e pranoj me këtë dokument që megjithatë ka prona të uzurpuara komunale dhe të tillat (meqë në to ka familjar ose klientë të politikës) po keqpërdorën që sa vite.

Ramiz o vlla, Isë o vlla,

vetëm për tri banesa, pronë komunale ka vendim të kuvendit komunal për shfrytëzim të përhershëm.

Paramendoni sa dëm i është bërë buxhetit të komunës sonë me uzurpim të tyre nga njerëz të politikës (minimumi 100 mijë euro).

Burra, cili do qe fitoni, përvilni mëngët se shumë nxehtë është 2017-ta.

Nësë i ktheni këto prona nën menaxhim të komunës, cili do që fitoni, me keni argat pa kompensim (nga pozita e asamblistit), nese jo, “ymrin ka me jav nxi” me to.

Shoqatat e dala të luftës i kan tri banesa pa vendim, njëra nga to është ri shitë absolutisht jashtligjshem.

Po pres deri në mbledhjen tjetër të kuvendit komunal, e nese nuk marr përgjigjie në pyetjet e mija nga drejtori në fjalë, të gjitha faktet e këtij krimi të organizuar do përfundojnë në prokurori. (Besoj që u lehtesoj punë).

Ma bani hallal burra nesë ua prisha terezinë!

PS.: Foto e parë pasqyron mbledhjen e sotme të kuvendit komunal në sallën e re!  / Periksopi

15337492_10154329706293772_4863441671815657831_n

Deputeti i pavarur që flet në emër të PDK-së, tash sulmon Xhavit Drenorin

Deputeti i pavarur, Shaip Muja por që thotë se ende është në PDK, ka folur rreth zgjedhjeve të jashtëzakonshme në Drenas.

Periskopi.com Lajme

Në Tribuna Channel, Muja ka thënë se kandidati i pavarur për kryetar të Drenasit, Xhavit Drenori, asnjëherë nuk ka qenë pjesë e Partisë Demokratike të Kosovës.

Sipas Mujës, ai ka ardhur nga Nisma Iniciativa Qytetare dhe në këto zgjedhje ka shfrytëzuar hapësirat e disa problemeve që sipas tij, nuk përputhen me realitetin.

“Xhavit Drenori kurrë nuk ishte pjesë e PDK-së, ka qenë anëtarë i Grupit Parlamentar, ka ardhur nga Nisna Iniciativa Qytetare me 150 vota dhe ai i ka shfrytëzuar hapësirat e disa problemeve të cilat nuk përputhen me realitetin. Por në çdo menaxhim komunal mund të ketë edhe lëshime ka edhe që rrjedhin nga niveli qendrorë”, tha Muja.

Ndryshe, nuk duhet harruar se Muja gjatë gjithë kohës ishte krah Ramiz Lladrovcit në fushatë, nga një odë në tjetrën.

 

Nisma pranon ofertën e Drenorit, nënshkruajnë kolicionin

Kandidati i NISMA’s për Kosovën, Isa Xhemajlaj ka arritur marrëveshje për koalicion me ish-kandidatin e pavarur për kryetar të Drenasit, Xhavit Drenori për balotazhin e 18 Dhjetorit në këtë komunë.

Periskopi.com Lajme

 

Marrëveshja është nënshkruar pak minuta më parë në Drenas, vetëm katër ditë para se të nis fushata e balotazhit për kryetar të kësaj komune, në të cilin garojnë Xhemajlaj i NISMA’s dhe Ramiz Lladrovci i PDK’së.

Drenori si kandidat i pavarur, në raundin e parë të zgjedhjeve të jashtëzakonshme kishte dalur i treti me vota, duke mundur kadidatët e tri partive, LDK, AKR dhe Fjala.

Xhavit Drenori u kishte bërë ofertë me gjashtë pika, dy kandidatëve të cilët do të garojnë në balotazh, Xhamajlat dhe Lladrovcit.

Ndryshe, zgjedhjet e jashtëzakonshme të 4 dhjetorit shënuan herën e parë që kjo komunë shkon në balotash, pasi në të gjitha herët e kaluar PDK’ja kishte fituar bindshëm që në raundin e parë.

Për shkak të një anëtari të PDK-së, Nisma nuk deshi të kandidonte në zgjedhjet e Drenasit

Nisma për Kosovën nuk do të kandidonte për zgjedhjet në Drenas. Kjo sipas kreut të këtij subjekti ishte çështje e mbyllur derisa PDK bëri të ditur kandidaturën e tyre.

Periskopi.com Lajme

Sipas Limajt, për shkak të dënimit të kryetarit Nexhat Demaku, ata kishin vendosur që ta lënë Drenasin pa kryetar deri në zgjedhjet e rregullta, transmeton Koha.net.

“Për shkak të rastit siç u bë, për shkak të rastit Drenica, të arrestimit të kryetarit Demaku. Kemi thënë po e lëmë këtë punë deri në zgjedhje të rregullta”, ka thënë ai.

Limaj theksoi se PDK nuk bën të dalë me arsyetimet se Drenasi nuk është udhëhequr mirë ngase Demaku kishte procese gjyqësore.

“Nuk bën të thuhet tash se për shkak se Demaku kishte procese gjyqësore nuk ka punu dhe nuk ka pas udhëheqje të mirë, ai e ka pas një parti të tërë prapa, kjo nuk bën të thuhet dhe nuk është morale”, ka thënë ai.

Tutje Limaj theksoi se partia e cila thirret si më e madhja në vend, pse nuk e ndihmoj kryetarin Demaku.

AAK e Nisma: Së shpejti zgjerohet blloku opozitar

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën thonë se janë duke zhvilluar bisedime me parti politike për t’iu bashkuar boshtit opozitar të cilën e kanë nënshkruar më 18 prill të këtij viti, më qëllim të ndryshimit të qeverisë në zgjedhjet e ardhshme.

Periskopi.com Lajme

Zyrtarë të dy partive të cilat po kërkojnë më ngulm zgjedhje të jashtëzakonshme parlamentare madje që në pranverë, besojnë që shumë shpejtë do të ketë rezultate konkrete në zgjerim të bllokut opozitar, raporton lajmi.net.

Muharrem Nitaj, anëtarë i kryesisë dhe zëdhënës i AAK-së, ka thënë se janë duke i shqyrtuar mundësitë se kush do mund të jenë partitë politike apo individë që mund t’u bashkohen.

“Ne po i  shohim mundësitë se cilat janë ato parti dhe ata individë, që mund të bashkohen rreth një platforme për Kosovën, e që do të krijonin një forcë të pakonkurrencë politike. Tash për tash është herët të flasim se cilat do të jenë ato parti që do të renditen në një koalicion të përbashkët me AAK-në, por dera do të jetë e hapur dhe ofertat poashtu. Besoj se shumë shpejt do të ketë rezultate konkrete në zgjerimin e këtij blloku politik”, ka thënë Nitaj.

Nga ana tjetër sekretari i Nismës për Kosovën, Bilall Sherifi ka thënë se janë të hapur për bashkëpunim me forcat tjera politike dhe se janë duke zhvilluar bisedime më parti të cilat dëshirojnë të bëhen pjesë e këtij fronti.

“Koalicioni AAK-NISMA është i hapur për bashkëpunim me forca tjera polotike opozitare. Në funksion të kësaj ne bisedojmë me parti të cilat dëshirojnë të bëhen pjesë e një fronti opozitar që për synim do të ketë që në zgjedhjet e ardhshme të del forca e parë politike. Për marrëveshjet konkrete publiku do të njoftohet me kohë”, është shprehur Sherifi për lajmi.net.

Njëra ndër partitë që është folur se mund t’i bashkohet AAK-së e Nismës në koalicionin parazgjedhor ka qenë Aleanca Kosovare e Re e Behgjet Pacollit, i cili për një bashkim të tillë ka thënë se do ta shqyrtojnë ofertën se çfarë përmban.

Më 18 prill të këtij viti AAK e Nisma nënshkruan marrëveshje për një koalicion parazgjedhor pas prishjes më Vetëvendosjen, ku për 6 muaj rresht kishin kundërshtuar dy marrëveshjet e arritura nga koalicioni qeverisës PDK-LDK, atë për Asociacionin me shumicë të Komunave Serbe dhe Demarkacionin me Malin e Zi.

 

 

 

Përçahet AKR-ja, shkaktar Nisma për Kosovën

Kandidati nga radhët e AKR-së në Drenas Elmi Thaçi dhe kandidati i Nismës, Isa Xhemajlaj bashkë me liderin e Nismës Fatmir Limaj, dhe kryetarin e Mitrovicës Agim Bahtiri kanë nënshkruar sot një marrëveshje koalicioni për komunën e Drenasit.

Periskopi.com Lajme

Ndërsa i kontaktuar nga Indeksonline, shefi i Shtabit Zgjedhor të AKR-së, në Drenas, Durim Neziri ka theksuar se kjo marrëveshje është e njëanshme, dhe nuk është e vlefshme.

“Marrëveshja e nënshkruar është e njëanshme nga kryetari Bahtiri dhe kryetarët e degës Nehat Thaçi, marrëveshje kjo që është përgjegjësi vetëm e atyre dyve nuk ka të bëjë me kryesinë dhe strukturat e  AKR-së në Drenas”, ka thënë Neziri.

Sipas këtij të fundit qëndrimi i AKR-së në Drenas ende nuk është bërë i ditur në lidhje me balotazhin që do të zhvillohet me 28 dhjetor.

“Shumë shpejtë si degë, si kryesi dhe si strukturë do të dalim me një qëndrim përfundimtar dhe të ju tregojmë se si do të jetë pozicioni jonë gjatë këtij balotazhi”, ka shtuar Neziri.

Sipas këtij të fundit ky nënshkrim është i pavlefshëm dhe nënshkrimi është vetëm i kandidatit Thaçi dhe kryetarit të Mitrovicës, Bahtirit.

“Bahtiri nuk ka të drejtë me u përzi në punët dhe çështjen e zgjedhjeve në Drenas, Bahtiri është kryetar i Mitrovicës nuk ka asnjë pozicion të caktuar në Aleancën Kosova e Re edhe çdo gjë që është nënshkruar sot nuk përputhet me pozicionin e AKR-së në Drenas”, ka shtuar Neziri.

Sipas tij të drejtën për të bërë këtë nënshkrim Bahtirit, ia ka dhënë marrëveshja interne që kanë Bahtiri dhe Limaj në mes vete, e cila marrëveshje sipas tij mund të jetë vetëm për interesa personale dhe asgjë më shumë.

“Për asnjë moment asnjë person i caktuar nuk është konsultuar në lidhje me këtë marrëveshje, dhe kjo marrëveshje është ero për kryesinë e AKR-së në Drenas, dhe kjo marrëveshje është vetëm interne në mes Limajt dhe Bahtirit dhe vazhdon të mbetet vetëm interes i ngushtë i këtyre dy personave”, ka përfunduar Neziri.

Duhet përkujtuar që pak minuta më parë marrëveshja e koalicionit në Drenas në mes Nismës dhe AKR-së është nënshkruar në ambientet e Nismës për Kosovën në Prishtinë

Drenori u jep kohë deri nesër në orën 12:00 Lladrovcit dhe Xhemajlajt (Dokument)

Periskopi.com Lajme

Por, ai ka bërë një marrëveshje, në të cilën janë shkruar gjashtë veprime që janë urgjente për realizim në qeverisjen lokale 2017, në periudhën tre deri gjashtë mujore.

Këtë marrëveshje ai u ka dorëzuar të mërkurën, të dy kandidatëve që janë në balotazh, Ramiz Lladrovci nga PDK-ja dhe Isa Xhemajlajt nga NISMA, raporton Periskopi

Drenori thotë se deri nesër në orën 12:00, cilido që e nënshkruan këtë marrëveshje, do të kërkon nga votuesit e tij, që ta përkrahin atë person.

Ndërsa, Drenorir thotë se do të vazhdon të jetë anëtar i kuvendit komunal (Asamblist) dhe nga ai pozicion do ndjek mbarëvajtjen e marrëveshjes nëse ajo do nënshkruhet nesër, dhe nënshkruesi i saj do jetë kryetar i ardhshëm.

Sqarimi i plotë i Drenorit:

 

Të nderuar bashkëvendës të komunës së Drenasit,

të nderuar përkrahës të vizionit tonë,

kaluan dy ditë që nga përfundimi i zgjedhjeve lokale në Drenas. Kohë e mjaftueshme që me ekipen time të analizojmë edhe njëherë të gjithë procesin si dhe rezultatet.

Rezultatet e zgjedhjeve, ekipën time e renditën të tretën, përderisa dy kandidatët tjerë, z. Ramiz Lladrovci nga PDK dhe z. Isa Xhemajlaj nga NISMA për Kosovën do dalin edhe njëherë në garë me 18 dhjetor 2016.

Shumë nga Ju, përkrahës të nderuar, më keni shkruar dhe këshilluar se çfarë qëndrimi të mbajmë në balotazh.

Shumë nga Ju, tashmë jeni njoftuar se për kënd unë nuk do të votoj me 18.12.2016.

Me ekipin tim, kemi punuar në mënyrë intensive këto dy ditë që të provojmë të gjejmë argumente sa me të arsyeshme që të mund t’ju ndihmojmë në përcaktimin e Juaj për mbështetje të njërit apo tjetrit kandidat.

Duke qenë se programi ynë dhe vendosmëria jonë për të luftuar korrupsionin dhe krimin e organizuar në qeverisjen lokale në Drenas në zgjedhjet e 04 Dhjetorit ishte “arma” e fortë që u pozicionuam si të pavarur në pozitën e tretë, sot zyrtarisht ju dërguam një ofertë për marrëveshje të dy kandidatëve në garë, gjashtë veprime që janë urgjente për realizim në qeverisjen lokale 2017, në periudhën tre deri gjashtë mujore.

Veprimet dhe kohën e realizimit të tyre i gjeni në dokumentet e bashkangjitura me këtë postim.

Unë dhe ekipa ime kemi vendosur që definitivisht mos të jemi pjesë e qeverisjes lokale të vitit 2017, mirëpo për t’ju lehtësuar Juve vendimin se cili kandidat do duhej të mbështetej me 18 Dhjetor, nënshkrimi i kësaj marrëveshje ose jo, deri nesër në ora 12:00 do të jetë sugjerimi ynë për Ju.

Ne, ekipa Drenori, jemi të vetëdijshëm që votuesit dhe përkrahësit tanë do kenë mirëkuptim për pozicionin tonë si ekipë, meqë behët fjalë për parime, ne do të vazhdojmë të ndihmojmë secilin kandidat që fiton mandatin e kryetarit për të qeverisur mirë, dhe e kundërta do ti dalim me gjithë forcën demokratike përpara për ta penguar të punoj jashtëligjshëm.

Unë do vazhdoj të jem anëtar i kuvendit komunal (Asamblist) dhe nga ai pozicion të monitoroj mbarëvajtjen e marrëveshjes nëse ajo do nënshkruhet nesër, dhe nënshkruesi i saj do jetë kryetar i ardhshëm.

Përndryshe, unë dhe ekipa ime nuk kemi qenë të etur për pushtet sa kemi qenë dhe jemi të etur për ndryshime pozitive në qeverisjen lokale në Drenas.

Shpresojmë dhe besojmë në mirëkuptimin e Juaj.

Me respekt,

Ekipa Drenori/ Periskopi

15326037_10154318438763772_1097879457197506228_o 15304289_10154318439428772_920330343615056178_o 15338894_10154318439833772_6397658724631893461_n 15380486_10154318440748772_4627696937258413389_n 15355604_10154318442008772_6891413989574657151_n 15319289_10154318442733772_8007417680370318936_n 15326568_10154318443143772_2639270767726635766_n 15420909_10154318443958772_1051363883193502803_n 15283942_10154318444498772_7008755363608026764_n 15055670_10154318445373772_7297707554092086383_n