Kapen 2000 litra naftë gjatë tentim kontrabandës në Mitrovicë

Dogana e Kosovës ka arritur të parandaloj kontrabandimin e 2000 litra naftë në rajonin e Mitrovicës.

Periskopi.com Lajme

Gjatë patrullimeve rutinore njësit e doganës kanë pikasur një automjet te dyshimte te llojit Opel Sintra ngjyrë të gjelbër pa targa i cili po lëvizte me shpejtësi nga drejtimi i Zubin Potokut për në Mitrovicë. Automjeti i dyshimte ka tentuar që të kthehen në rrugë anësore në drejtim të fshatrave por njësit e doganës kanë arritur ta ndalin. Pas ndaljes dhe hapjes së automjeti brenda është gjetur një rezervar postfabrikat i mbushur me derivate te naftës.

  1. Rezervar postfabrikant metalik
  2. Derivate te naftës = Rreth 2000 Litra

Pas përfundimit të rasti vozitësi është shoqëruar dhe është marr në pyetje, derisa mallrat dhe automjeti janë konfiskuar./ Periskopi

foto-1

QEVERIAAAA

Qeveria e zhdukë projektligjin për naftën

Kryetari i Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Muhamet Mustafa, nuk e ka idenë se çka ka ndodhur me projektligjin për tregtinë me produkte të naftës.

Periskopi.com Lajme

Ky Ligj, i cili u tërhoq nga nga rendi i ditës në fillim të këtij viti për shkak të presioneve nga grupet e interesit, pritet ta rregullojë tregtimin e naftës në Kosovë.

Por gati pas një viti fati i këtij ligji ka mbetur pezull, shkruan Gazeta Fjala.

Në procesverbalet e mbledhjes se fundit të Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Kryetari i Komisionit, Muhamet Mustafa, citohet të këtë thënë se ai ka kërkuar nga administrata sesi ka mbetur çështja e këtij projektligji, por situata duket konfuze.

“Të sqarohet nga Kryesia e Kuvendit, procedura e tërheqjes nga rendi i ditës ne seancën plenare të datës 10.3.2016, Projektligji për tregtinë me produkte të naftës dhe karburante të ripërtërishme në Kosovë, dhe mundësisht ky projektligj të futet në rend dite në njërën nga seancat e radhës së Kuvendit, ose të kërkojë Kryesia e Kuvendit nga Qeveria, që të sqarojë pozicionin e saj karshi këtij projektligji”, citohet të këtë thënë Mustafa në mbledhjën e 1 nëntorit të këtij viti.

m

Shpërthen kamioni me naftë, 70 viktima në Mozambik

Periskopi.com Lajme

Më shumë se 70 vetë raportohet të kenë humbur jetën nga shpërthimi i një kamioni cisternë të mbushur me naftë në Mozambik. Të paktën 110 persona të tjerë kanë marrë në trup djegie të shkallëve të ndryshme.

Ngjarja e rëndë ndodhi në provincën Tete, pranë kufirit me Malauin. Përmes një deklarate të saj, qeveria e vendit afrikan njoftoi se njerëzit e dëmtuar ishin përpjekur të nxirrnin karburant nga një kamion i përmbysur, kur prej nxehtësisë së madhe mjeti shpërtheu, duke i lënë dhjetëra prej tyre të vdekur në vend e të tjerët të lënduar.

Zyrtarë dhe ekspertë do të dërgohen në zonë për të hetuar incidentin, ndërkohë që shumë prej të plagosurve janë dërguar në spital.

Shpërthim në rafinerinë e naftës në Shqipëri, 1 i vdekur e 6 të plagosur (Video)

Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur në qendër të uzinës së përpunimit të naftës në Ballsh të Shqipërisë.

Periskopi.com Lajme

Sipas informacioneve të para, nga kjo ngjarje ka humbur jetën një person, ndërsa raportohet edhe për gjashtë punëtorë të plagosur.

Katër prej punëtorëve, të cilët janë në gjendje më të rëndë, janë dërguar në Spitalin e Fierit.

Personi i cili ka humbur jetën është identifikuar nga policia si Sh. Muça, 40-vjeç.

Ekipet e emergjencave janë duke punuar që të evakuojnë të gjithë punëtorët nga uzina, ndërsa qendra e përpunimit të naftës është përfshirë nga një zjarr me përmasa të mëdha.

Shpërthimi në uzinë ka ndodhur për shkak të një pompe hidrogjeni.

Sipas informacioneve të para që vijnë nga vendngjarja, si pasojë e zjarrit në uzinë rrezikohet sektori i reaktorëve.