ura

Premtimet kanë qenë që ura në Mitrovicë të hapet nesër

Bisedimet njëzet orësh që u zhvilluan në Bruksel me 2 dhe 3 gusht të vitit të kaluar sollën rezultatet se revitalizimin e urës që filloi me 14 gusht të përfundojë së largu deri me 20 janar të vitit 2017.

Periskopi.com Lajme

Ministria për Dialog e Qeverisë së Kosovës, Edita Tahiri ishte shprehur mjaftë entuziaste për fillimin e një procesi të rëndësishëm dhe siç e kishte quajtur ajo  mbajtjen e premtimit të Qeverisë së Kosovës ndaj qytetarëve të saj.

“Heqja e barrikadës dhe hapja e urës për qarkullim të lirë e të plotë do ta bëjë urën sinonim të normalizimit të relacioneve dhe bashkëpunimit në mes të komuniteteve atje pra shqiptarëve, serbëve dhe të tjerëve, më këtë rast Qeveria e Kosovës po e përmbush premtimin ndaj qytetarëve të cilët gjithmonë e dëshiruan këtë urë të jetë e lirë”, pati thënë Tahiri.

Ndërkohë që ministrja Tahiri, nuk kishte përmendur afatin e fundit dhe kushtet për hapjen e urës këtë e ka bërë e ashtuquajtura Zyrë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq i cili kishte njoftuar se  ura e Ibrit në Mitrovicë do të hapet më së voni deri më 20 janar, 2017 dhe kjo me kusht që të nisin punimet në shëtitoren në rrugën “Kral Pjetri”.

Pak metra larg urës, muajin e kaluar Serbia filloi ndërtimin e një muri që u tha të jetë pjesë e projektit për revitalizimin e urës. Muri është ende aty.

Se kur do të hapet ura, nuk e di as BE-ja.

Lidhur me këtë çështje Insajderi ka provuar të marrë një qëndrim të Ministres për dialog nga Qeveria e Kosovës, Edita Tahiri,por që nuk ka qenë e gatshme të flasë për këtë çështje.

Çështja për normalizimin në mes të dy vendeve duket mjaftë e vështir pas tensioneve që ka ngritur Beogradi, me provokimin e trenit, arrestimin e ish- Kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, dhe ngritjen e murit në urën e Ibrit.

Lidhur me ngritjen e murit e murit në veri të vendit, është miratuar edhe një rezolutë në kuvendin e Kosovës me 29, dhjetor, që muri ilegal i veriut do të rrënohet brenda muajit janar, ndërsa deri më tash nuk është rrënuar muri dhe as rivitalizimi i urës së Ibrit, marrëveshje kjo që ishte arrit në Bruksel.

auto_treni21484317580

Qeveria thotë se “me trenin rus në veri mund të futen edhe armë”

Qeveria e Kosovës po e përjeton si kërcënim për sigurinë e Kosovës trenin serb në veri.

Periskopi.com Lajme

“Rusia qëndron prapa veprimeve të fundit të Serbisë dhe treni është financim i tyre, sikurse me pikat e karburantit para ca javësh”, i ka thënë KTV-së në kushte anonimiteti një burim brenda Qeverisë.

“Dhe mbi të gjitha është një kërcënim serioz hyrja e tij pa leje dhe kontroll në Kosovë sepse ekziston rreziku që të transportojë edhe armë”, ka thënë më tej ky burim.

Në anën tjetër, krejt protokollare e ka përshkruar komunikata qeveritare njoftimin për mbledhjen e Këshillit të Sigurisë së Kosovës, që është udhëhequr nga kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, e njëzet e dyta me radhë.

Njoftimi thotë se aty janë shqyrtuar aspekte të ndryshme nga fusha e përgjegjësive ligjore dhe kushtetuese.

Në takim, përveç anëtarëve të rregullt të Këshillit u ftua dhe mori pjesë edhe kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli.

“Këshilli i Sigurisë së Kosovës ka miratuar Planin e Punës të Këshillit për vitin 2017, si dhe është bërë vlerësimi i sigurisë në vend. Në takim, po ashtu, është përkrahur orientimi për hartimin e Strategjisë së Sigurisë Kombëtare si dhe janë shqyrtuar dokumente të tjera të rëndësishme për organet e sigurisë”, thuhet në njoftim.

Kujtojmë se KTV dhe Koha.net, mbrëmë kishin raportuar se zhvillimet e fundit në vend kanë bërë që institucionet të thërrasin një mbledhje të rrallë të Këshillit të Sigurisë.

KTV-ja mëson se temë kryesore e diskutimit do të jetë evaluimi i gjendjes së sigurisë në vend pas qasjes agresive të Serbisë ndaj Kosovës në javët e fundit duke përfshirë situatën e krijuar për murin në Mitrovicë.

Kur KFOR-i vendoste tela me rrymë në Urën e Ibrit për t’i penguar shqiptarët të kalojnë në veri (Video)

Në këtë video të publikuar në arkivin e agjencisë së lajmeve “Associated press”, shihet se si më 10 shtator 1999 protestuesit shqiptarë dhe serbë përleshen te Ura e Ibrit në Mitrovicë më pjesëtarët e KFOR-it francez dhe italian, në përpjeke për t’u ndeshur mes vete.

Periskopi.com Lajme

Derisa protestuesit shqiptar tentojnë ta kalojnë Urën, serbët e mbledhur matanë e djegin një flamur shqiptar, gjë që pas pak të njëjtën gjë e bëjnë edhe shqiptarët me një flamur serb, shkruan Veriu.info.

Ushtarët e KFR-it shihet duke hedhur bombola të gazit lotsjellës, në përpjeke për ta vënë situatën nën kontroll.

Pas shumë orë proteste, e cila ishte në ditën e dytë të saj, tek Ura e Ibrit arrin komandanti i UÇK-së, Gjeneral Rrahman Rama. Mirëpo, shihet një reagim i drejt i truprojës së tij, pasi që kritikon KFOR-in se kanë vendosur në Urë një tel të rrymës (minuta 2:12), i cili është i lidhur me energji elektrike, gjë që e dëshmojnë edhe pamjet e AP-së.

Po ashtu në fund të videos shihet disa shqiptarë të cilët e kalojnë lumin ibër nëpër ujë me fëmijët e tyre në duar, në përpjekje për të dalë në pjesën jugore të qytetit.

Muri ne Mitrovice

BE-ja nuk e di kur hapet ura mbi lumin Ibër

Bashkimi Evropian po i përcjell për së afërmi zhvillimet në Kosovë në lidhje me sulmin me bombë në objektet e qeverisë në veri të Mitrovicës, ka thënë Maja Kocijançiq zëdhënëse e BE-së. I njëjti formulim është dëgjuar gjatë ditëve kur lideri i AAK-s Ramush Haradinaj mbahej i arrestuar në Francë.

Periskopi.com Lajme

Përkundër pyetjeve të drejtpërdrejta të gazetarëve, zyrtarët e Bashkimit Evropian asnjëherë nuk janë përgjigjur në pyetjen nëse ndonjëherë gjatë dialogut, është ngritur çështja e heqjes së fletarresteve nga listat e Interpolit, as nëse e zyrtarët e BE-së e kanë në plan që t’ia bëjnë këtë kërkesë Serbisë.

Kocijançiq insiston se gjithçka është në rregull me procesin e dialogut për normalizimin e raporteve në mes të Kosovës e Serbisë.

Megjithatë, kryeministrat e Kosovës përkatësisht Serbisë nuk janë takuar për gati një vit. I tërë viti i kaluar ka shënuar ngecje në dialog, gjë që është pranuar edhe nga zyrtarët e Bashkimit Evropian.

Gjatë vitit që shkoi, Prishtina dhe Beogradi në nivel ekspertësh kanë biseduar për implementimin e marrëveshjeve tashmë të arritura dhe kah fundi i 2016tës u arritën marrëveshjet mbi marrëveshjet e vjetra të cilat precizuan se si të bëhet zbatimi. Marrëveshjet e fundit kishin data të sakta dhe detyra të qarta për secilën palë por asnjë afat nuk u respektua deri më tani.

Marrëveshja për lëvizjen e lirë i kapërceu afatet kohore, ndërsa edhe marrëveshja e gjyqësisë e para e paraparë për implementim për sivjet nuk u implementua në datën e dakorduar. Afati për implementim ishte 10 janari, datë kjo gjithashtu e humbur. Në emër të Bashkimit Evropian, Kocijançiq konsideron se bëhet fjalë për vonesa të kuptueshme dhe vazhdon të arsyeton se kjo marrëveshje megjithatë do të imeplementohet gjatë muajit janar, ndonëse jo me datë të paraparë.

Akoma nuk dihet nëse marrëveshja për revitalizimin e urës mbi lumen Ibër do të implementohet në afatin e përcaktuar. Sipas marrëveshjes së ndihmuar nga Brukseli, më 20 janar duhet të rihapet ura. Tani, një javë para afatit, Kocijançiq nuk është në pozitë që të sigurojë se do respektohet kalendari, njofton RTK.

Krejt çfarë thekson Kocijnaçiq është se po punohet me palët në mënyrë që të vije deri te hapja e urës sipas marrëveshjes. Mirëpo marrëveshja të cilës i referohet Kocijançiq, nuk kishte të përfshirë një objekt të ri tek ura të cilin e nderuan serbët në formë të murit e u shndërrua në shkallë në shenjë kompromisi i cili do mbetet aty edhe me rastin e rihapjes së urës, me 20 janar apo më vonë.

mitrovica-780x439

Vdes një person nga  ftohti në Mitrovicë

Moti i ftohtë me erë dhe ngrica ka marr edhe viktimën e parë në Mitrovicë. Mësohet se nga ftohti ka vdekur i ngrirë Hetem Beqiri, i njohur si “Heta”.

Periskopi.com Lajme

 

Ata që e kanë njohur “Hetën” e dijnë se ai ka qenë një njeri i pasherr, që është ushqyer edhe veshur fal humanizmit dhe vullnetit të qytetarëve tanë, që ka fjetur aty ku e ka zënë nata, duke bredhur në gjithë qytetin. Kjo vdekje e këtij personi bashkëqytetari tonë duhet të trokas në ndërgjegjen e të gjithë qytetarëve, posaçërisht atyre që janë në pushtet që shpesh japin deklarata se po punojnë për qytetarët edhe po bëjnë çmos për jetën më të mirë të tyre, ndërkohë që vdekja me ngrirje është një akuzë e madhe për secilin nga ata.

Nga përgjegjësia nuk mund të ikin as qytetarët tjerë në radhë të parë ata që e kanë të afërm sipas gjakut “Heten” pastaj bashkëfshatarët e tij dhe më pas secili qytetar i Mitrovicës, që asnjëri nuk bëri asgjë për të evituar këtë që ka ndodhur mbrëmë./Mitrovicapress/

bora4

70 shtëpi të bllokuara nga bora në Bajgorë të Mitrovicës

Në Bajgorë të Mitrovicës bora e madhe ka paralizuar gjithçka.

Periskopi.com Lajme

Atje rreth katër kilometra rrugë janë bllokuar nga bora dhe rreth 70 shtëpi kanë mbetur të izoluara.

Një qytetarë nga ajo zonë ka dërguar disa fotografi në redaksinë e Klan Kosovës ku shihet bora e madhe dhe rrugët e mbuluara.

15942708_1392679057417292_475003813_o 15909167_1392679090750622_1960051191_o bora4

Dikush u kujtua të dërgonte dhurata për fëmijët në veri të Mitrovicës (Foto)

Në prag të festës së Vitit të Ri, sipërmarrësi i Gazmend Abrashi, është treguar i kujdesshëm ndaj miqve dhe bashkëpunëtorëve të babai të tij, Aziz Abrashi.

Periskopi.com Lajme

Ai ka dhuruar pako për Shoqatën e Minatorëve pensionistë dhe invalidë të Republikës së Kosovë.

Fejzulla Metolli ne profilin e tij ka thënë se Abrashi po e vazhdon traditën e të atit të tij në përkrahje të minatorëve.

Ai ka vlerësuar këtë gjest human, duke shtuar se kjo ndihmë dhe ky kujdes është shtrirë në disa komuna të Kosovës.

Nga ana tjetër Abrashi i cili është edhe nënkryetar i AAK-së ka ndarë ndihma edhe për personat me aftësi të kufizuara si dhe për fëmijët të cilët jetojnë në pjesën veriore të Mitrovicës (lagjet :Suhodoll i poshtëm, i epërm, Kroi i Vitakut, Kodra e minatorëve dhe lagjen e boshnjakëve)

Kjo veprimtari humanitare e Abrashi është shndërruar tashmë në traditë të përvitshme./ Periskopi

15740976_1899101770311538_6289338760819566115_n 15741318_1899101730311542_2627202258924587382_n 15781605_1899101743644874_3155542503891573610_n-1 15822713_1899101750311540_8154311149656575692_n15782039_10153906819136642_1342672958_n15784642_10153906819126642_208515724_o

Veriu

Vdes një 23 vjeçare në veri të Mitrovicës

M.L. rreth 23 vjeçare nga qyteti Krushevac i Serbisë, punëtore në kafiterinë “Aktiv” në veri të Mitrovicës, ka humbur jetën sot në rrethana të pasqaruara deri më tani, bëjnë të ditur burime të KosovaPress-it.

Periskopi.com Lajme

Sipas këtyre burimeve, ajo rreth mesditës gjatë orarit të punës, ka përjetuar dhimbje në stomak dhe menjëherë është dërguar në spitalin e veriut të Mitrovicës, ku rreth orës 13:00 ka vdekur, të premten.

Mësohet së trupi i pajetë do të dërgohet të shtunën për obduksion në Prishtinë.

KP ka tentuar të kontaktojë Besim Hotin, zëvendëskomandant i Policisë së Kosovës për rajonin e Mitrovicës, për të mësuar më shumë rreh kësaj vdekjeje, por kontakti më të përmes telefonit ishte i pamundur.

Fillon rrënimi i murit në Mitrovicë, por ndërpritet

Periskopi.com Video

Kuvendi miraton rezolutën për murin në Mitrovicë – ai duhet të rrënohet brenda muajit janar!

Periskopi.com Video
isa-mustafa-fotot-xhemail-sllovinja-3_4076

S’diskutojmë në BE për lartësi të murit, ai rrënohet dhe pikë

Kryeministri Isa Mustafa e vlerëson vitin 2016 si të sukseshëm për Kosovën. Në një intervistë ekskluzive dhënë për Gazeta Metro, shefi i ekzekutivit duke folur për temën më të ndjeshme të kohëve të fundit, murin në veri, ka thënë se në BE Kosova nuk diskuton për gjatësi apo lartësi të murit. Ai sipas kryeministrit do të duhet të rrënohet. “Ai mur është ndërtuar në kundërshtim me çdo akt ligjor dhe si i tillë duhet të rrënohet. Pikë”.

Periskopi.com Intervista

Duke folur rreth çështjes së demarkacionit, kryeministri Mustafa ka thënë se ai është kushti i vetëm që kërkohet nga Bashkimi Europian për liberalizimin e vizave, pasi tashmë, Kosova ka plotësuar të gjithë 93 kriteret tjera të kërkuara.

Kryeministri ka shtuar se viti 2016 do të kujtohet edhe si vit për suksese që nuk lidhen drejtpërsëdrejti me punën e Qeverisë, si Medalja e Artë Olimpike e Majlinda Kelmendit, pranimi i futbollit në UEFA dhe FIFA dhe shenjtërimi i Nënës Terezë.

Keni kërkuar gjatë kësaj jave që demarkacioni me Malin e Zi të ratifikohet në Kuvend para përfundimit të këtij viti kalendarik. A është demarkacioni pengesa e vetme drejt liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës. Cilat janë gjasat që të kalojë në Kuvend?

Kryeministri Mustafa: Tashmë është plotësisht e qartë që ratifikimi i marrëveshjes së demarkacionit në Kuvend, është hapi i fundit për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës. Ne i kemi përmbushur të gjitha kriteret, më herët i kemi konkluduar 93 sosh, ndërkaq tashmë edhe historiku i lëndëve kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar, i njohur si “Track Record”, ka filluar të zbatohet dhe ne krejt çfarë duhet të bëjmë për liberalizimin e vizave, është të ratifikojmë marrëveshjen e demarkacionit me Malin e Zi. Këto janë qëndrime të qarta të partnerëve tanë në BE dhe ne duhet ta bëjmë këtë hap sa më shpejtë që të jetë e mundur, në mënyrë që në muajt e parë të 2017, qytetarët e Kosovës të fillojnë të lëvizin pa viza.

Kur pritni të përfundohet çështja e liberalizimit të vizave?

Kryeministri Mustafa: Ne së fundi kemi marrë edhe një hap konkret që të jemi në shërbim të përmbylljes sa më të shpejtë të kësaj çështje që ka rëndësi esenciale si për lëvizjen e lirë por edhe për shtetësinë dhe integritetin territorial të Republikës së Kosovës.

Për këtë arsye, ne së fundi kemi ndërmarrë edhe një iniciativë konkrete shtesë dhe në Qeveri e kemi miratuar themelimin e një komisioni të ekspertëve për matjen e territorit të Kosovës. Në kuadër të këtij komisioni janë paraparë përfaqësues institucionalë nga Akademia e Shkencës dhe e Arteve të Kosovës, Fakulteti i Shkencave Matematikore-Natyrore, nga partitë opozitare Lëvizja Vetëvendosje, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, Nisma për Kosovën, nga Shoqëria Civile, nga Agjencioni i Kadastrave të Kosovës, nga Agjencioni i Pyjeve, KOSTT-i, Agjencia e Privatizimit, Policia e Kosovës, Agjencia e Statistikave, nga Komunat e Pejës, Deçanit, Istogut dhe Junikut, përfaqësues nga zona e Rugovës. Në Komision do t’i ftojmë edhe përfaqësuesit e BE-së, të Ambasadës Amerikane, të KFOR-it dhe të EULEX-it.

Ne vazhdojmë të kemi besim se kjo çështje mund të adresohet shpejt, të ratifikohet marrëveshja dhe të hapen dyert e qytetarëve tanë për lëvizje të lirë dhe që shteti i Kosovës të ketë kufirin me Malin e Zi ndërkombëtarisht të shënjuar dhe të pranuar.

Luftimi i korrupsionit, konkretisht arrestimi i 59 policëve a është pjesë e strategjisë anti korrupsion të Qeverisë, dhe a mos po ndalon kjo luftë vetëm në këtë nivel, duke mos prekur personat e fuqishëm politik?

Kryeministri Mustafa: Strategjia e Qeverisë për luftë të pakompromis kundër korrupsionit është gjithëpërfshirëse por ne nuk merremi me arrestime dhe nuk përzihemi në punët hetimore e operacionale të Policisë apo në raste konkrete. Qeveria e Kosovës është tërësisht e përkushtuar për të ndihmuar në aspektin e bazës ligjore, për të përkrahur institucionet kushtetuese në përmbushjen e pavarur të punës së tyre për të luftuar korrupsionin dhe krimin e organizuar. Qeveria, poashtu, në tërësi po përpiqet t’i eliminojë zbrazëtirat të cilat mund të shfrytëzohen për  akte korruptive, i kemi suspenduar të gjithë zyrtarët politikë dhe civilë për të cilët janë ngritur aktakuza për përfshirje në akte korruptive, kemi avancuar sistemin e prokurimit publik duke kaluar në prokurim elektronik si dhe kemi ndërmarrë shumë veprime dhe masa të tjera ligjore. Mirëpo, Qeveria nuk arreston njerëz pasi që ato janë çështje të policisë dhe të organeve të kompetente të zbatimit të ligjit. Qeveria e Kosovës e ka përshëndetur aksionin e Inspektoratit Policor të Kosovës dhe organeve tjera shtetërore, i cili rezultoi me ndalimin e dhjetëra zyrtarëve policorë nën dyshimin se janë përfshirë në vepra korruptive, por nuk dëshirojmë të ndikojmë në asnjë formë në punën e organeve kompetente kushtetuese dhe ligjore. Por, në Kosovë në vazhdimësi me veprime ligjore po dëshmohet përkushtimi i pakompromis i institucioneve në luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit.

Çështja e buxhetit për vitin 2017 ka nxitur mospajtime me partnerin e koalicionit, PDK’në. Gjithashtu ka pasur kundërthënie se meqë e drejtoni ministrinë e Financave, keni orientuar më shumë projekte kapitale në komunat që qeverisë LDK’ja?

Kryeministri Mustafa: Në fakt, ne tashmë kemi miratuar me pajtim të plotë një Buxhet rekord me një shifër prej mbi 2 miliardë eurosh, që përbën një sukses shumë të madh dhe është një prej treguesve të progresit ekonomik që është shënuar gjatë këtyre dy viteve.

Ky buxhet i partnerëve të koalicionit, i koordinuar në çdo detaj, është Buxhet zhvillimor dhe hap perspektivë të shumanshme për vendin.

Mendoj se Buxheti 2017 është një prej sukseseve të partnerëve të koalicionit qeveritar, i cili ka pasur rol unifikues dhe jo të kundërtën.

Rreth çështjes së murit në  veri të Mitrovicës, çka po ndodhë dhe si e shihni këtë projekt? A do të qëndroj muri edhe me lartësi më të vogël se sa ajo ekzistuese duke ja vendosur shkallët ashtu siç ka aluduar shefja e diplomacisë të BE’së Federica Mogherini?

Kryeministri Mustafa: Më lejoni të jem i qartë. Muri në Mitrovicë është joligjor, nuk është i paraparë në asnjë projekt dhe ai është ndërtuar me synime të qarta që të na zhys neve në përplasje të brendshme dhe që ne të konfrontohemi me njëri tjetrin, gjë që ne nuk duhet ta lejojmë. Ai mur, në tërësi është i paligjshëm dhe duhet të rrëzohet me forcën e ligjit. Qytetarët e Kosovës dhe partitë politike nuk duhet të bien pre e këtij provokimi dhe që dikush ta shfrytëzojë politikisht por duhet të jemi unik. Përndryshe, ata që e ndërtuan do të arrijnë t’i realizojnë qëllimet për të cilën e kanë ndërtuar.

Ne nuk do ta diskutojmë në BE për gjatësi e lartësi të tij. Ai mur është ndërtuar në kundërshtim me çdo akt ligjor dhe si i tillë duhet të rrënohet. Pikë!

Agjensioni i Statistikave ka raportuar për rënie të papunësisë. Ju gjithashtu keni premtuar punësime në mandatin tuaj qeveritar prej 120 mijë vende pune. Ku janë punësuar këta njerëz, në çfarë sektorë dhe deri në fund të mandatit tuaj si do të punësohen pjesa tjetër?

Kryeministri Mustafa: Agjencia e Statistikave, në bazë të të dhënave të saj ka bërë të ditur se ka rënie të ndjeshme të papunësisë nga 35.3% në vitin 2014 në 26.2% këtë vit, që është për t’u vlerësuar. Kjo rënie e papunësisë është refleksion i reformave të shumanshme ekonomike që kemi ndërmarrë, duke filluar nga ato fiskale, stabiliteti financiar, ambienti i favorshëm i biznesit. Me përkrahjen e bujqësisë e shumë aspekte tjera. Si rezultat i këtyre reformave, ne tash e dy vjet po arrijmë rritje ekonomike mbi 4% që është më e madhja në rajon, kemi fuqizim të sektorit privat, ka vazhduar trendi pozitiv i investimeve.

Në fushën e financave, kemi rezultate të mëdha në reformat fiskale, të cilat kanë rezultuar me përmirësimin e kushteve të të bërit biznes, të cilat janë vlerësuar shumë lart nga Raporti i Bankës Botërore për vitin 2016.

Në fushën e zhvillimit ekonomik, është miratuar Ligji për Trepçën, i cili i hap mundësinë e zhvillimit të kësaj ndërmarrje vitale për ekonominë e Kosovës.

Në bujqësi është rritur ndjeshëm përkrahja për bujqit duke arritur rezultate të mëdha në prodhimet vendore. Është rritur konsumi i prodhimeve vendore, janë shtuar sipërfaqet e mbjella për shkak të rritjes të interesit të bujqve. Ka përmirësime të ndjeshme në pylltari dhe në zhvillim rural. Në infrastrukturë është punuar fuqishëm, në Tregti dhe Industri si rezultat i punës së madhe, Banka Botërore ka renditur Kosovën në raportin e të “Bërit Biznes 2017” disa vende më lartë duke konfirmuar progres të konsiderueshëm në përmirësimin e mjedisit afarist.

Sa i takon vendeve të punës të premtuara, ne me këto trende mund të jemi optimist se deri në fund të mandatit, në vitin 2018, me këtë rritje ekonomike do t’i afrohemi atyre numrave.

Vendet e reja të punës janë hapur kryesisht në sektorin privat. Mund të përmend këtu së një fabrikë me mbi 500 të punësuar u hap këtë vit në Podujevë. Ka edhe shumë biznese të tjera që janë hapur ndërkohë ose që kanë rritur kapacitetet. Janë hapur qindra vende pune në bujqësi dhe blegtori. Nga masat aktive të tregut të punës, kanë përfituar mbi 10 mijë qytetarë. Janë krijuar mundësi të punësimit sezonal jashtë vendit si dhe projekte të praktikës në punë e shumë projekte të tjera të dobishme për punëkërkuesit kosovarë.

Si do ta përkufizonit vitin 2016?

Kryeministri Mustafa: Unë mendoj që bilanci i vitit 2016 është pozitiv. A kemi mundur të bëjmë më shumë? Po! Kemi mundur që tash që po flasim të mos kemi nevojë për vizë për të udhëtuar në vendet e BE-së. Kemi mundur të kemi më shumë unitet politik, të ketë më shumë konstruktivitet. Mos të harrojmë se te në është votuar edhe kundër ratifikimit të MSA-së, kundër Ligjit të Trepçës, është bërë thirrje që Kosova të mos ketë kod telefonik ndërkombëtar të vetin po të vazhdohet me atë të vjetrin…

Megjithatë, në këto rrethana ne kemi arritur të bëjmë Kosovën vendin me rritjen më të madhe ekonomike në rajon, kemi luftuar terrorizmin duke pasur rezultate impresionuese, kemi fuqizuar subjektivitetin ndërkombëtar, kemi avancuar marrëdhëniet me NATO-n dhe me BE-në e shumë të arritura tjera.

Ky vit, po ashtu, do të mbahet mend gjithmonë edhe për ngjarje që nuk lidhen direkt me punën e Qeverisë, që janë Medalja e Artë, pranimi në UEFA dhe FIFA dhe është bërë shenjtërimi i Nënës Terezë. Andaj, është një vit i suksesshëm. Por, 2017 mund të jetë edhe më i suksesshëm, nëse agjendat tona do të jenë në shërbim të shtetit e jo të politikës ditore, të ketë më shumë debat për çështje e prekshme e jo për fiksione politike, nëse nuk do të jemi peng i asaj çfarë tha sot një “askushhiq” si Gjuriqi dhe të merremi me të tërë ditën. /gazetametro.net

Operacion antiterror, kapet mitrovicasi luftëtar i ISIS-it

Një 30-vjeçar është arrestuar nga policia shqiptare në pikën kufitare të Morinës, pasi ishte shpallur në kërkim për terrorizëm.

Periskopi.com Lajme

Sipas policisë, i arrestuari është Enos Begolli nga Mitrovica e Kosovës.

Ai kërkohej nga autoritetet kosovare pasi është i dënuar me 4 vite burg në mungesë. Begolli është dënuar pasi ka qenë luftëtar i ISIS në Siri.

Pas kryerjes së procedurave ligjore, ky shtetas i’u dorëzua strukturave të policisë së Kosovës nëpërmjet Pikës së Kalimit Kufitar të Morinës, Kukës ./ Monitor

Muri ne Mitrovice

Mushkolaj: Muri nuk do rrënohet, rezoluta e Kuvendit nuk do zbatohet kurrë

Opinionisti Imer Mushkolaj thotë se rezoluta që pritet të votohet në Kuvend për rrënimin e murit në Mitrovicë, nuk do zbatohet kurrë.

Periskopi.com Uncategorized

Sipas tij, rezolutat janë dokumente koti, që nuk kanë kurrfarë vlere, sepse nuk zbatohen, raporton periskopi

Mushkolaj thotë se rezolutat zakonisht bëhen me qëllim që deputetët të arsyetohen para opinionit publik.

“Muri i Mitrovicës nuk rrëzohet me rezoluta, por me aksion konkret të Qeverisë së Kosovës.  As qytetarët e Mitrovicës nuk kthehen në pronat e veta me rezoluta, por me vendosmërinë e Qeverisë së Kosovës. Kjo rezolutë shpërfaq pafuqinë e institucioneve për të vepruar konkretisht. Nëpërmjet rezolutave si kjo, institucionet na bëjnë të kuptojmë sa të pafuqishme janë për të zbatuar rendin e ligjin në të mirë të qytetarëve”, thotë Mushkolaj për Periksopi.com

AI ëhstë i bindur se muri është mur dhe do të mbetet i tillë, pavarësisht modifikimeve.

“Ai nuk garanton lëvizjen e lirë të qytetarëve dhe gjithçka tjetër është e parëndësishme. Asnjeherë nuk do të hiqet krejt, do të provohet të shitet si rrënim modifikimi i tij”, thotë Mushkolaj./ Periskopi

Tahiri dhe Rakiq

Tahiri i kundërpërgjigjet Rakiqit: Serbia me murin në Mitrovicë i ka vënë “mur”Asociacionit

Serbia me murin e ndërtuar në Mitrovicë, i ka vënë Asociacionit vet”mur” dhe ky asociacion për të cilin u arrit marrëveshje në verën e vitit 2015 nuk do të jetësohet derisa Serbia dhe përfaqësuesit e saj të heqin mentalitetin e mureve.

Periskopi.com Lajme

Kështu ka thënë për Gazetën Monitor ministrja për Dialog e Kosovës Edita Tahiri, duke iu kundërpërgjigjur deklaratës së kryetarit të Mitrovicës Veriore Goran Rakiq i cili ka thënë sot se nëse  Prishtina dhe Beogradi nuk ë bëjnë Asociacionin, e bëjmë ne.

Ministrja Tahiri ka theksuar se çështja e Asociacionit është çështje e Kosovës dhe se kjo nuk i takon as Rakiqit e as Beogradit zyrtarë.

“Fakti që Serbia ka ndërtuar këtë mur  për mendimin tim i ka vënë vet murin asociacionit. Pra vet e ka krijuar një situatë të tensionuar me qëllime destabilizimi mirëpo ne ja kemi arritur ta ruajmë stabilitetin pra kur të hiqet muri dhe logjikët e mureve edhe ne pastaj do të marrim përgjegjësin tonë që e kemi si obligim ndërkombëtar marrëveshjen për Asociacion. Ndërsa zotëri Rakiq apo aty këtu ndonjë politikan në Kosovë nuk kanë rol në këtë çështje, por as Serbia nuk ka rol në çështjen e Asociacionit është obligim i Kosovës”, ka theksuar ministrja Tahiri.

Ajo ka përsëritur qëndrimin e saj se Kosova dhe institucionet e saj tashmë kanë qëndrim për murin ilegal në Mitrovicë, i cili siç tha ajo do të rrënohet.

“Për sa i takon murit ilegal qëndrimi  e shtetërore  janë të qarta, ky është një mur ilegal i cili është ndërtuar  me  dirigjimet e Serbisë dhe nuk ka qenë  as pjesë e diskutimeve as pjesë e marrëveshjeve të Brukselit.  Qëndrimet shtetërore, në këtë rast Qeveria, Parlamenti, Presidenca por edhe qytetarët së bashku me gjithë pozitën dhe opozitën  janë qëndrime unike, që ky mur duhet të hiqet dhe do të hiqet”, ka thënë Tahiri.

Tahiri ka folur edhe për rezolutën që pritet të miratohet nesër nga ana e Kuvendit e që do të jetë e harmonizuar në mes të grupeve parlamentare, duke thënë se deputetët opozitar nuk duhet të kërkojnë dorëheqjen apo shkarkimin e saj.

“Elementet e tjera të rezolutës  siç është edhe dorëheqja apo shkarkimi im edhe ato i kam dëgjuar. Për mendimin tim sa herë që Serbia e provokon Kosovën siç është ky rasti me muret, përgjegjësia nuk mund të kërkohet brenda Kosovës por duhet të kërkohet , të thuhet adresa e saktë se ku është fajtori. E këtu është fajtore Serbi dhe jo vetëm me këtë mur”, ka  deklaruar ajo.

Sipas Tahiri Serbia gjithmonë ka pasur pretendime për veriun e vendit, por se dialogu siç tha ajo për Gazetën Monitor i ka “shuar iluzionet Serbisë në lidhje me pjesën më të pasur të tokës që e kemi në veri”./Gazeta Monitor

Kosovari që jeton në Holandë dhuroi 500 kompjuterë për shkollat në Mitrovicë

Të shtunën ka përfunduar shpërndarja e 500 kompjuterëve, të cilat në Mitrovicë i ka sjell veprimtari nga Mitrovica, me qëndrim në Holandë, Fitim Ismajli, drejtor i Shkollës Norderpoort nga Groningeni i Holandës.

Periskopi.com Lajme

Nga 500 kompjuterët e ardhur, 450 u janë shpërndarë institucioneve të arsimit të Komunës së Mitrovicës, ndërsa që 50 të tjerë u janë dedikuar OJQ-ve dhe shoqërisë civile.

Komuna e Mitrovicës, përmes një komunikate për media, thotë se me këtë kontingjent të kompjuterëve pothuaj se janë përmbushur nevojat aktuale të shkollave të komunës për kompjuterë. Thuhet gjithashtu se ata janë shpërndarë në bazë të nevojave që i kanë paraqitur drejtorët e institucioneve komunale të arsimit, në takimin që kanë pas me kryetarin e komunës, Agim Bahtiri dhe veprimtarin Fitim Ismaili.

Kështu, Gjimnazi “Frang Bardhi” ka marrë 64 kompjuterë, aq sa kërkuar dhe me këtë i ka pajisur plotësisht dy kabinetet e informatikës që i ka pas pothuaj të zbrazëta. Nga 30 kompjuterë kanë përfituar shkolla teknike “Arkitekt Sinani” dhe ajo “Eqrem Çabej”, nga 25 shkolla “Ismail Qemajli” dhe ajo “Shemsi Ahmeti”, nga 20 kanë përfituar tri shkolla e kështu me radhë.

Vlera e kompjuterëve të dhuruar arrin shumën prej rreth 80.000 euro. Bamirësi Ismajli edhe më parë ka sjell nga Holanda donacione të shumta me vlerë prej dhjetëra mijëra euro, sikur ishte ai i para një viti kur dhuroi për shkollat e komunës së Mitrovicës 300 lap-topë.

Ismajli tha se nxënësit, mësimdhënësit dhe drejtuesit tjerë të shkollës ku ai punon në Holandë, janë fare mirë të njohur me situatën e vështirë në shkollat e Mitrovicës, andaj edhe janë treguar shumë të interesuar që të ndihmojnë për përmirësimin e këtyre kushteve.

“Kolegët e punës dhe nxënësit me prindërit e tyre tashmë janë mësuar se unë interesohem për donacione të këtilla për Mitrovicën, prandaj edhe vet më ndihmojnë në këtë drejtim. Vlera aktuale e kompjuterëve që janë pak të përdorur në Holandë kap shumën prej mbi 80.000 euro”, tha ai.

Kryetari i komunës, Agim Bahtiri, pasi falënderoi Ismajlin për donacionin e dhuruar dhe për ndihmën e vazhdueshme që po i jep shkollës shqipe në komunë, tha se donacioni është shumë i rëndësishëm për modernizimin e shkollave të komunës dhe për përmirësimin e kushteve për mësim.

Ndërkaq, drejtorët e shkollave thanë se i janë mirënjohës veprimtarit Ismajli për dhurimin e kompjuterëve, duke u shprehur se me këtë pothuajse i kanë plotësuar nevojat për kompjuterë dhe se këta do të ndikojnë që shkollat të arrijnë rezultate më të mira në mësim në të ardhmen, ndërsa nxënësit të fitojnë njohuri të duhura nga fusha kompjuterike.

Sjelljen e kompjuterëve në Mitrovicë e kanë ndihmuar djemtë e kryetarit të komunës, Agim Bahtiri, të cilët kanë siguruar mjetet për transport të kompjuterëve në shumë prej mbi 2.000 euro. /BS/

Kosovari që jeton në Holandë, dhuron 500 kompjuterë në Mitrovicë (Foto)

Muri ne Mitrovice

Analistët: Murin në Mitrovicë, nuk e “rrënojnë” rezolutat

Analistët: Murin në Mitrovicë, nuk e “rrënojnë” rezolutatështja e ndërtimit të murit në veri të Mitrovicës, është karakterizuar me debate dhe mospajtime nga deputetët e Kuvendit të Kosovës, nëseancën e fundit.

Periskopi.com Lajme

Seanca për këtë çështje ishte thirrur nga Aleanca Për Ardhmërinë e Kosovës, ku është kërkuar të dihet nga Qeveria e Kosovës, se a kanë qenë në dijeni për ndërtimin e një muri të tillë.

Madje, kjo parti kishte përgatitur një projekt -rezolutë, në të cilën, ndër të tjera kërkohej shkarkimi i Ministres për Dialog,Edita Tahiri, ndërprerja e bisedimeve në Bruksel në mes Prishtinës dhe Beogradit zyrtar, si dhe Qeveria e Kosovës, përmes organeve të veta të ndërmarrë të gjitha masat që të rrënohet muri që është në ndërtim e sipër.

Për votimin e kësaj rezolute nuk ka pasur kuorum të mjaftueshëm.

Në anën tjetër, analistë për çështje politike, konsiderojnë se Qeveria e Kosovës është dashur që t’i qartësojë hapat e ardhshëmqë do të marrë për zgjidhjen e këtij problemi.

Analisti nga Instituti Demokratik i Kosovës, Albert Krasniqi, thotë për Radion Evropa e Lirë, se Kuvendi është i pafuqishëm për të marrë vendime apo miratuar ndonjë rezolutë për shkak të problemeve që kanë ndërmjet vete partitë në Kuvendin e Kosovës, por edhe për shkak të paqartësive që përmbajnë rezolutat.

“Një prej arsyeve që këto rezolutat e Kuvendit nuk po arrijnë ta kenë fuqinë e tyre është se shpesh herë janë të paqarta, nuk parashohin veprime konkrete. Dhe, më shumë bazohen në rrafshin politik të përfitimit të vëmendjes politike dhe të konsumimit ditor, sesa që rezolutat, të cilat janë realiste dhe parashohin veprime konkrete për t’u zbatuar”, thotë Krasniqi.

Analisti Halil Matoshi, ndërkaq, thotë se rezolutat nuk kanë ndonjë efekt në zgjidhjen e problemit të krijuar pas ndërtimit të murit. Ai shprehet se në këtë drejtim Kuvendi i Kosovës nuk ka asnjë lloji fuqie.

“Kjo me murin është një maskaradë e radhës sa për të tentuar që të shfaqen zëra patriotikë, por që nuk ka asnjë fuqi ndikimi. Kjo sepse rreth murit mund të ndikojë vetëm këmbëngulja e Brukselit zyrtar dhe Qeverisë së Kosovës, ndërkaq Kuvendi i Kosovës në këtë drejtim nuk ka asnjë lloji fuqie”, vlerëson Matoshi për Radion Evropa e Lirë, duke shtuar se dialogu mes Prishtinës dhe Beogradit nuk ka qenë transparent.

Sidoqoftë, Matoshi thotë se Kuvendi i Kosovës, asnjëherë nuk ka arritur që të pavarësohet dhe të marrë vendime kredibile, përpos vendimeve që kanë qenë të shtyra nga faktori ndërkombëtar.

Albert Krasniqi, thotë se Qeveria e Kosovës duhet të qartësojë se çfarë në fakt ka përmbajtur marrëveshja e arritur në mes Prishtinës dhe Beogradit zyrtar:

“Fuqia e Kuvendit të Kosovës është duke kërkuar qartësisht nga Qeveria se çfarë hapash konkretisht duhet të ndërmarrë. Për shembull të kërkojë nga Qeveria që të bëhet një inspektim i gjendjes atje. Duhet të tregojë se çfarë në fakt përmban ajo marrëveshje, për shkak se ka shumë paqartësi dhe shpesh herë faji hidhet sa në nivel komunal, sa në nivel qendror, Kuvend dhe kështu duke e shpërndarë nuk ka ndonjë adresëtë saktë se kush është përgjegjës për atë veprim” .

Gjatë debatit dhe mosmarrëveshjes për këtë çështje në seancën Kuvendit, kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka duke e quajtur murin joligjor, ka thënë se ky mur nuk ka lindur në bazë të projekteve në Bruksel.

Në asnjë moment në Bruksel, ka thënë ai, nuk është diskutuar për murin dhe nuk ka qenë muri pjesë e këtij projekti.

Ndryshe, me vendim të autoriteteve lokale të veriut të Mitrovicës,ditë më parë filloi ndërtimi i një muri, me një lartësi prej mbi dy metrash, duke ngjallur reagime të fuqishme dhe rritur tensionet.

Ndërtimi i murit u bë në kohën kur po kryheshin punimet për revitalizimin e urës qendrore në Mitrovicë, pas heqjes së “Parkut të Paqes”, sipas një marrëveshjeje të arritur në Bruksel, me qëllim të rikthimit të normalitetit në qytetin e ndarë të veriut të Kosovës.(REL)

Edita Tahiri

Kërkohet shkarkimi ose dorëheqja e Edita Tahirit, ajo tregon për vendimin e saj

Ministrja për Dialog, Edita Tahiri ka folur pas mesnatës, kur u lexua projekt rezoluta për murin në Mitrovicë.

Periskopi.com Lajme

Në pikën e parë të kësaj rezolute kërkohet shkarkim i saj, e në të kundërtën thuhet se ajo duhet të jap dorëheqje, raporton Periskopi

Por, Tahiri foli dhe tha se i pëlqeu shumë propozim rezoluta.

“Nuk e kam pas lehtë këto gjashtë vite me u marr me Serbinë, prej këtu është lehtë me fol por beteja zhvillohet në Bruksel. Por e kam pranu këtë detyrë edhe pse vi nga një parti e vogël, ngase kanë besu se jam profesioniste në këtë punë”, tha Tahiri.

U përgjigj edhe për kërkesën që iu bë për të dhënë dorëheqje.

Në propozim-rezolutë thuhej se duhet shkarkuar, por kreu i Kuvendi, Kadri Veseli kërkoi nga Pal Lekaj që kërkesat të jetë vetëm në lidhje me murin, e Lekaj në fund tha se pas ndryshimeve që do të bëhen, Tahiri vet duhet dhënë dorëheqje, raporton Periskopi

“Unë nuk jam emëruar dhe kandiduar si ministre nga AAK-ja. Unë kam partnerin e koalicioni, konsultohen me partnerin tim dhe pastaj shohim e bëjmë”, tha ajo. Periskopi

 

 

Albin-Kurti

Kurti i kundërpërgjigjet Veselit: Marrëveshjen nuk e bëri Bahtiri, por Edita Tahiri

Ish-kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti i ka replikuar Kadri Veselit, i cili tha se Bahtiri e ka bërë marrëveshjen për murin me shkallë në Mitrovicë.

Periskopi.com Lajme

Kurti ka thënë se Bahtiri nuk ka qenë pjesë e delegacionit, por është ftuar vetëm të jetë prezent, transmeton Koha.net.

“Agim Bahtiri nuk ka qenë në bisedime me Rakiqin fare për çështjen e murit. Në bisedime me Rakiqin ka qenë zonja Edita Tahiri, që e ka pasur në delegacion Arben Çitakun dhe e ka ftuar Agim Bahtirin, që nuk ka të drejtë të flasë për atë pjesë, për fat të keq për shkak të Planit të Ahtisaarit”, ka thënë Kurti.

Ai gjithashtu ka treguar se kur është takuar Agim Bahtiri me kryetarin e Mitrovicës së Veriut, Goran Rakiq.

“Bahtiri është takuar me Rakiqin kur është bërë presion të heq dorë nga Suhodolli dhe Kroi i Vitakut, por nuk ka pranuar. Njerëzit janë në koalicione të ndryshime, kush fillon bashkëpunimin me Vetëvendosjen, bëhen më të mirë”, shtoi Kurti.

 

pal-leka-foto-xhemail-sllovinja-2

Kjo është projekt-rezoluta pas nëntë orësh debat për murin në Mitrovicë

Pal Lekaj që ka iniciuar seancën për murin e ndërtuar në Mitrovicë ka prezantuar konkluzionet e tij, që pret se ato do të ndryshohet e ri-përpilohen, deri kur të bëhen rezolutë.

Periskopi.com Lajme

Pas nëntë orë debat për murin Lekaj ka shpalosur disa kërkesa, por meqë nuk ka pasur numër të duhur deputetësh ato nuk është hedhur në votim, raporton Periskopi

Konkluzionet:

  1. Kërkojmë nga kryeministri shkarkimin e menjëhershëm të ministres për Dialog, Edita Tahiri
  2. Qeveria e Kosovës të ndërpresë dialogun me Serbinë derisa Serbia të mos e njoh Kosovën
  3. Qeveria përmes organeve të merr masat që muri në Mitrovicë të rrënohet
  4. Të merren masa që të mos ndryshohet plani për rivitalizimin e urës
  5. Qeveria të kujdeset që rivitalizimin e urës, që të përmbajë ato që ka pasur ura gjithmonë
  6. Të bëhet e mundur që qytetarët sa më shpejtë të kthehen në pronat e tyre në të dy pjesët në qytetin e Mitrovicës

 

Ndryshe, Kuvendi pritet që të mbledh 40 nënshkrime për një seancë të jashtëzakonshme që pritet të mbahet të mërkurën, ku edhe mund të votohet kjo Rezolutë, pas ndryshimeve që do të bëhen në të./ Periskopi

kadri

Shpërthen Kadri Veseli, akuzon Vetëvendosjen dhe pranon se BE i thanë se duhet lejuar muri

Kreu i Kuvendit, Kadri Veseli ka marr fjalën pas mesnatës në seancën e Kuvendit ku po diskutohet për murin e ndërtuar në Mitrovicë, seancë kjo e thirrur nga Pal Lekaj, deputet i AAK-së.

Periskopi.com Lajme

Veseli i akuzoi Vetëvendosjen për koalicionin që kanë bërë me AKR-në në Mitrovicë dhe Agim Bahtirin, duke u thënë se janë bërë çerdhe pro-jugosllave.

“Po çka na kishit ba mua e Isa Mustafës me pas ba koalicion në momentin kur bëhet muri bre. Kjo është hipokrizi. Shikoni kë e keni brenda, kë po e mashtroni. Merreni më 9 dhjetor çka ka thënë Agim Bahtiri, ai ka pranuar që është marrëveshje e mirë ajo në Bruksel”, tha Veseli, raporton Periskopi

Pranoi se ka marrë telefonatë nga Brukseli dhe se e është kërkuar lejimi i ndërtimit të murit të përshkallëzuar.

“Kam marr telefonat drejtëpërdrjet nga Brukseli, me kërkesë, më kanë thënë kemi marrëveshje dhe se partia juaja duhet lejoj ndërtimin e një muri të përshkallëzuar. Kam qenë shumë i shqetësuar, s’kam dashtë me i kuptu çka po thojnë”, tha Veslie raporton Periskopi

“Kur të plakeni do të flasim edhe për ballafaqimin me BIA-n. Askund nuk ju kam pa. Në 2001 është dorëzuar dokumenti, Baton Haxhiu atë kohë, se mund të ndërtohej muri në çdo rast”, tha ai, raporton Periskopi

Ai tha se ka qenë gabim gjuhësor i kryetarit të komunës së Mitrovicës, për të cilin tha se ka shumë respekt, që ai me leju shkallët.

Tha se nuk do të ketë as shkallë fare atje.