Rakiq

Rakiq-Prishtinës: Muri nuk do të rrënohet, ROSU nuk guxon të vijë më në veri

Kryetari i Mitrovicës Veriore, Goran Rakiq, ka porositur nga veriu i këtij qyteti se muri në Mitrovicë nuk do të rrënohet.

Periskopi.com Lajme

Ai në një intervistë për Kosovapress, ka bërë të ditur se Njësitet Speciale të Policisë së Kosovës nuk guxojnë të shkojnë në veri, ndërsa ka ftuar bashkësinë ndërkombëtare të ndërhyjë në rast se Prishtina tenton që me forcë ta rrënojë murin.

Sipas tij, pas ngjarjeve të fundit në veri, tensionet janë ngritur ndërsa qytetarët janë të shqetësuar.

“Pas ngjarjeve të fundit tensionet janë rritur, qytetarët janë të shqetësuar me arsye. Konsideroj se dikush ka dashur të shfrytëzoj këtë situatë për shkak të qëllimeve politike dhe unë vërtetë lus të gjitha palët të cilat bisedojnë në Bruksel që të ulin tensionet dhe prioritet i të gjitha prioriteteve duhet të jetë ruajtja e paqes në këto hapësira sepse nuk ka alternativë tjetër… Unë dua të përkujtoj të gjitha palët se revitalizimi i urës dhe zona për këmbësorë janë diçka për të cilën është arritur marrëveshje në Bruksel dhe unë mund t’ua lexoj njërën nga pikat që është nënshkruar nga të dy kryeministrat, e kjo është se ndërtimi i zonës për këmbësorë është përgjegjësi lokale, që nënkupton se komuna vendos se si do të duket dhe kur do të funksionalizohet…Muri nuk do të rrënohet, muri do të ridizajnohet, po e përsëris se rreth kësaj janë dakorduar të gjitha palët, do të thotë Prishtina, pushtetet lokale, Beogradi dhe Bashkimi Evropian…Lëvizja e qarkullimit të lirë është diçka për të cilën nuk duhet as diskutuar. Dua të them se Njësia Speciale ROSU nuk është dashur të vijnë në veri, sepse marrëveshja ka qenë pa marrëveshje me shkrim të NATO-s dhe përfaqësuesve politikë të serbëve të veriut, ROSU nuk guxon të vij në veri”, tha Rakiq.

Rakiq është shprehur kategorik kundër luftës, derisa ka ftuar mitrovicasit pa dallim që të jetojnë në paqe sikur kanë jetuar ndër vite.

“Qytetarët e Mitrovicës i porosis të qëndrojnë të qetë të mos ngrisin tensione, pres bashkëjetesë me qytetarët në jug të Ibrit. Ne me shekuj kemi jetuar njëri pranë tjetrit, andaj pres që kjo të vazhdojë, të jetojmë në paqe dhe harmoni… Ftoj edhe njëherë qytetarët, shqiptarët e serbët, të jenë të qetë dhe të mos bien pre e provokimeve politike… Pres reagimin e Bashkësisë Ndërkombëtare, të Unionit Evropian, që ta parandalojnë rrënimin me forcë të murit… Natyrisht, askush nuk e dëshiron luftën, dhe kjo është diçka që më së paku na duhet në këtë moment, do të thotë dua që në këto hapësira përgjithmonë të mbretërojë paqja”, ka thënë për KosovaPress Rakiq.

Ai, prapa kamerës u shpreh i sigurt se inaugurimi i urës nuk do të bëhet më 20 janar siç ishte paraparë, për shkak të mos përfundimit të punimeve në sheshin “Car Llazar”, përkatësisht çështjes së murit.

 

 

ilir-deda

Deda: Ta obligojmë qeverinë me rezolutë, rrëzojeni murin deri me 31 dhjetor

Deputeti i pavarur i Kuvendit të Kosovës, Ilir Deda, ka thënë se pasi që të gjithë po pajtohen se muri është ilegal dhe duhet të rrëzohet, atëherë përse nuk po e zyrtarizojnë këtë mospajtim dhe ta rrëzojnë murin.

Periskopi.com Lajme

“Ta bëjmë një rezolutë të përbashkët e cila thotë se deri me 31 dhjetor muri duhet të largohet dhe kështu të obligohet qeveria”, ka thënë Deda në fjalën e tij në seancën e Kuvendit, ku po diskutohet për murin pranë urës mbi lumin Ibër, raporton Klani

“Rrëzojeni murin, sepse nuk jeni marrë vesh për atë mur”, pohoi Deda.

“Mos pritni që këtë ta bëjë Brukseli”, tha ai.

 

kadri

Veseli kërcënon Serbinë: Largojeni murin në Mitrovicë, ose e bëjmë ne vet

Kreu i Kuvendit, Kadri Veseli thotë se muri në Mitrovicë është shqetësim i të gjithëve.

Periskopi.com Lajme

Në seancën plenare për murin e ndërtuar në Mitrovicë, seancë e thirru nga Pal Lekaj, ai ka thënë se ai mur do të rrënohet, nëse jo nga ata që e kanë ndërtuar, atëherë nga institucionet e Kosovës.

Veseli teksa fliste shumë i bindur se do rrënohet tha se kanë një afati të caktuar por nuk përmendi deri kur, raporton Periskopi.

Ai e quajti turp ndërtimin e murit në Mitrovicë.

“Tash po ndodh një marre, është vendosur një mur në mënyrë ilegale në mënyrën më të keqe të mundshme, kjo është e papranueshme, është më shumë sesa turp. Na kthen në pikën zero, e humb kuptimin e procesit të dialogut”, tha Veseli.

“Nëse muri nuk largohet brenda kohës së caktuar, në mirëbesim, ne do të veprojmë si institucione dhe do e rrënojmë. Nuk është mirë të kemi një moment të tillë që nuk i konvenon askujt, por ne do ta bëjmë”, tha Veseli, raporton periskopi

“Muri do të rrënohet, mirë është me rrënu vet ata që e kanë ndërtu, nëse nuk e bëjnë brenda një kohe të caktuar do e bëjmë ne”, tha ai, por nuk saktësoi deri kur do i presin serbët për të vepruar./ Periskopi

Edita Tahiri

Tahiri thotë se nuk do të ketë interpelancë për Mustafën as shkarkim për të

Kërkesës së Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, për interpelancë ndaj kryeministrit Isa Mustafa dhe shkarkim të ministres për Dialog Edita Tahiri.

Periskopi.com Lajme

Ajo ka thënë se nuk do të ketë nevojë për interpelancë ndaj shefit të saj në ekzekutiv e as për shkarkimin e saj, duke u shprehur e bindur se muri do të hiqet.

“Nuk do të ketë nevojë për interpelancë e as për shkarkim, sepse do të jeni dëshmitarë se muri do të rrënohet para se të vjen koha për një gjë të tillë në Kuvendin e Kosovës”, ka thënë Tahiri në Interaktiv të KTV-së.

Më parë në një njoftim për media, Tahiri ka insistuar se në Mitrovisë s’do të ketë mur, derisa ka pranuar se rruga “Mreti Petar” do të jetë vetëm për këmbësorë. Lexo më shumë!

Kujtojmë, se Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka thënë sot se kryeministri e ka të obliguar t’i përgjigjet thirrjes për interpelancë. Bashkë me arsyetimin, AAK-ja ka bashkangjitur edhe 6 pika të rezolutës. E para kërkon shkarkimin e menjëhershëm të Ministres për Dialog, Edita Tahiri.

murip-1200x630

Serbët tregojnë se për çfarë po e ndërtojnë murin në veri

Në takimin e ekipeve teknike për implementimin e marrëveshjes për rivitalizimin e urës së lumit Ibër në Mitrovicë, i cili është mbajtur në Zyrën e Bashkimit Evropian në Prishtinë, është arritur marrëveshje.

Periskopi.com Lajme
Thuhet se muri i ngritur në pjesën veriore do të ridizajnohet, respektivisht të transformohet në amfiteatër të hapur, dhe i cili do të jetë pjesë e zonës së këmbësorëve në rrugën “Mbreti Petar”.
Kështu ka thënë sonte kryetari i Mitrovicës Veriore, Goran Rakiq, transmeton lajmi.net.

Sipas tij, të dyja palët në mënyrë shumë konstruktive paraqitet faktet të cilat kanë kontribuar që ky takim të rezultojë më gjetjen e zgjidhjes më të mirë të mundshme, kurse përfaqësuesit e BE­së kanë ndihmuar në arritjen e marrëveshjes të pranishme për të dy palët.

“Megjithë faktin që ministrja kosovare për Dialog, Edita Tahiri nxjerrë të pavërteta duke paralajmëruar rrënimin e murit në pjesën veriore të qytetit, ku për të disatën herë shkelë marrëveshjen e arritur, delegacioni serb është i lumtur që sot kemi arritur zgjidhje të ridizajnuar, e cila, edhe një herë theksoj, nuk nënkupton kurrfarë rrënimi të murit”, ka thënë Rakiq.
Sipas tij, në ditët në vazhdim të gjitha marrëveshjet do të implementohen në terren, me qëllim që bashkësia serbe të ketë paqe dhe stabilitet afatgjatë.
“Ura përmes Ibrit, në pajtim me marrëveshjen e arritur më herët, nuk do të hapet para se të përfundojë zona e këmbësorëve në rrugën ‘Mbreti Petar’, respektivisht krijimi i kushteve të sigurisë për lëshimin e urës në qarkullim”, thotë Rakiq.
Në anën tjetër, ministrja për Dialog, Edita Tahiri pas takimit ka thënë se muri do të rrënohet!!! /Lajmi.net/

muri ne Mitrovice

Qeveria ndalon punimet në murin te ura e Ibrit (Dokument)

Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, saktësisht inspektorati i kësaj ministrie, ka marrë vendim sot që të ndalohen punimet në murin pranë urës së Ibrit në Mitrovicë.

Periskopi.com Lajme

Në mur sot është vendosur njoftimi që janë ndaluar punimet, transmeton Koha.net. Vendimi shihet se është marrë dje, datë që shkruan në vendim.

Ky mur sipas institucioneve të Kosovës është jashtë marrëveshjes për rivitalizim të urës dhe është i jashtëligjshëm.

Portali Koha.net ka siguruar një fotografi nga afër teksa shiheshin zyrtarët që ngjisnin këtë vendim në mur, kurse “radiokontaktplus” ka publikuar nga afër vendimin.

muri ne Mitrovice

Serbët çojnë selam: Muri në Mitrovicë nuk rrënohet

Kryetari i Mitrovicës së veriut, Goran Rakiq, i është përgjjigjur deklaratave të ministres për Dialog, Edita Tahiri, e cila në një deklaratë pas takimit që kishte pasur me Ekipin Punues qeveritar për Marrëveshjen e Brukselit për urën, la thënë se muri që është duke u ndërtuar në veri të urës do të rrënohet.

Periskopi.com Lajme

Ai ka dërguar porosi Editës, se muri, të cilin ai e quan “mbrojtës” nuk do të rrënohet dhe se ajo nuk do të pyetet kurrë se çka do të ndërtohet në veri, shkruan gazeta “Zeri”.

“Mbrojtësja’ nuk do të rrënohet, Edita Tahiri nuk do të vendosë çka të ndërtohet në veri. Muri për të cilin flet Edita Tahiri nuk do të rrënohet, sepse bëhet fjalë për një ‘mrojtëse’ dhe një pjesë të projektit, të cilin përfaqësuesit e Beogradit, të Prishtinës dhe të BE-së e kanë pasur parasyshë. Se çka do të ndërtohet në veri do të vendosë qeverisja lokale dhe vetë qytetarët e jo ministrja për Dialog nga Prishtina”, ka porositur Rakiq.

mitrovice

Prishet koalicioni AKR-LDK në Mitrovicë

Në mbledhjen e degës së LDK-së, e cila përfundoi para pak çastesh, me unanimitet u vendos që të prishet koalicioni me partinë e kryetarit Agim Bahtiri.

Periskopi.com Lajme

 

Dega e Lidhjes Demokratike të Kosovës në Mitrovicë ka vendosur që nesër t’i japë fund koalicionit me Aleancën Kosova e Re (AKR) në Mitrovicë.

Në mbledhjen e degës së LDK-së, e cila përfundoi para pak çastesh, me unanimitet u vendos që të prishet koalicioni me partinë e kryetarit Agim Bahtiri.

Lajmin për e ka konfirmuar Safet Kamberi, kryetari i degës së LDK-së në Mitrovicë.

Sipas tij, detajet e prishjes së koalicionit do të bëhen publike nesër.

“Nesër në ora 11:00 në selinë qendrore në Prishtinë, në konferencën për media, do t’i bëjmë publike të gjitha detajet rreth largimit nga koalicioni”, tha Kamberi, i cili mban edhe postin e nënkryetarit të Komunës së Mitrovicës.

LDK në Mitrovicë kishte hyrë në koalicion me Agim Bahtirin pas rundit të parë të zgjedhjeve në vitin 2013, kur ky i fundit ishte në balotazh me Avni Kastratin e PDK-së, shkruan Kallxo.com.

rumi-650x358

Rakiq mohon se në Mitrovicë po ndërtohet mur, thotë se është shëtitore

Goran Rakiq, kryetar i Komunës së Mitrovicës veriore ju tha mediave serbe se nuk bëhet fjalë për ndërtimin e një muri, por për shëtitore përgjatë lumit.

Periskopi.com Lajme

“Gjithçka që këtu që po punohet është në përputhje me marrëveshjen e arritur në Bruksel. Ai ka thënë se bëhet fjalë për nivelizimin e shëtitores gjegjësisht për në rrugën “Mbreti Pjetër” në këtë qytet”, ka deklaruar ai.

Nga ana tjetër, zyrtarët komunal në pjesën jugore të Mitrovicës, thonë se ndërtimi i një muri si ai që po ndërtohet pranë urës mbi lumin Ibër në veri, është shqetësim për ta dhe qytetarët.

Nënkryetari i Komunës së Mitrovicës Jugore, Safet Kamberi, tha për Radion Evropa e Lirë se ndërtimi i murit nuk është çështje e komunës së jugut, por siç tha ai, vetë pamja e tij është e papranueshme.

“Ndërtimi që ka filluar, ka krijuar një përshtypje dhe një ndjenjë të keqe për të gjithë qytetarët, duke pasur parasysh se filloi këto ditë një lloj aktivizimi rreth revitalizimit të urës dhe një qarkullimi, të them kështu, në numër të kënaqshëm të qytetarëve që shkonte çdo ditë duke u rritur. Nga dita e djeshme kjo thënë të drejtën është një ndjenjë e keqe tek qytetartët e Mitrovicës”, tha Kamberi për Evropën e Lirë.

Ai tha po ashtu se ndërtimi i murit rrezikon qarkullimin e lirë të qytetarëve me automjete në disa drejtime.

“Muri e rrezikon qarkullimin e mjeteve ne të dy krahët në pjesën veriore edhe në drejtimin e lagjes së Boshnjakëve edhe në drejtim të tre rrokaqiejve dhe Suhodollit”, tha shpjeguar Kamberi.

Muri në veri të qytetit të Mitrovicës erdhi pikërisht në kohën kur tensionet ndërmjet grupeve etnike në qytet u zvogëluan dhe u vlerësua se po niste një periudhë e relaksimit të marrëdhënieve, përfshirë edhe procesin e revitalizimit të urës së Mitrovicës.

Ky process u parapa me marrëveshjen për lirinë e lëvizjes të arritur më 25 gusht 2015 në mes të Prishtinës dhe Beogradit.

ura

A po ndërtohet “Muri i Berlinit” në Mitrovicë? (Foto)

Periskopi.com Lajme

Marrëveshja për rivitalizimin e Urës së lumit Ibër në Mitrovicë, si duket ka ndryshuar.

Aty ishte paraparë që të ndërtohet një park, ndërsa tash është parë duke u ndërtuar një mur ndarës.

Në dalje të urës, në rrugën kryesore, po ndërtohet një mur betoni i lartë rreth 2 metra./Periskopi/

15369011_10207766043456567_2032467247224711916_o15384413_10207766042856552_7392397023526728467_o15326286_10207766042336539_8416260270097921185_o15304468_10207766042136534_2320977559710707712_o15392848_10207766041616521_7650438862104476152_o15289340_10207766041176510_6777555893862173279_o15380426_10207766040856502_161556514000117994_n15325374_10207766041216511_3073220818534737673_o15400514_10207766045416616_2999200172331049988_n 15319039_10207766044376590_2793938991937368832_n

 

20161205125729671646

Serbia riaktivizon tri pika karburanti në veri të Kosovës

Industria e Naftës së Serbisë, pas 17 vjetësh do të riaktivizojë tri pika karburanti në pjesën veriore të Kosovës – Zveçan, Zubin Potok e Mitrovicë.

Periskopi.com Lajme

Njoftimi vjen nga Zyra për Kosovën në Qeverinë e Serbisë.

Megjithëse ishte paralajmëruar se për këtë rast do të vinte në Kosovë, drejtori i kësaj zyre, Marko Gjuriq, sot u njoftua se ai “për arsye objektive” nuk do marrë pjesë në riaktivizimin e këtyre pompave.

Nuk ka ndonjë njoftim nga institucionet e Kosovës nëse ato kanë ndonjë lejë për t’u riaktivizuar. Dihet se në këtë pjesë të vendit ka lulëzuar kontrabanda me karburante, rikujton Koha.net.

shtepia_e_xhafer_deves_dscn1295-696x392

Shtëpia e Xhafer Devës në Mitrovicë i shpëtoi zjarrit, por jo vendimit turpërues të Komunës

Në fund të muajit mars të vitit 2015 shtëpisë monumentale të Xhafer Devës në Mitrovicë iu kishte dhënë flaka, por me gjitha dëmtimet ajo kishte arritur të qëndroj e parrënuar dhe në pritje të renovimit, të cilin e kishte premtuar Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sporteve.

Periskopi.com Lajme

Por atë që nuk arriti ta bëjë zjarri, po dëshiron ta arrij Drejtoria për Inspeksion e Komunës së Mitrovicës, e udhëhequr nga drejtori Naim Hajra i LDK-së.

Kjo mund të shihet nga ky aktvendim i Drejtorisë së Inspeksionit, i cili është nxjerrë më datën 12.07.2016, shkruan Veriu.info.

15073451_1230903003596530_6930283160776590688_n

Ky aktvendim është publikuar nga analisti Nexhmedin Spahiu, i cili në Facebook shkruan: “Ja kush po urdhëron rrënimin e shtëpisë së Xhafer Devës që është monument kulture i mbrojtur me ligj. Një urdhëresë e tillë është vepër penale por prokuroria akoma nuk ka reaguar”.

Përveç këtij statusi, Spahiu në diskutim me komentues thotë: “Tash po shihet kush qëndron pas zjarrvënies së paradokohshme. Kush tjetër pos mafisë së ndërtimit e cila nuk mund të funksionojë pa lidhje me ispektoriat e urbanizëm”.

Shtëpia e Xhafer Devës është nën mbrojtje, pasi që konsiderohet trashëgimi kulturore e Kosovës, gjë që mund të shihet edhe Databazën e Trashëgimisë Kulturore të Kosovës, shkruan Veriu.info

Kujtojmë se shtëpia e Xhafer Devës është e ndërtuar në qendër të qytetit, gjegjësisht në bërthamën e vjetër të qytetit të Mitrovicës, dhe atë mu pranë objekteve dhe institucioneve qendrore të qytetit. Shtëpia u ndërtua në vitin 1930. Shtëpia në fillim të ndërtimit kishte karakter banimi. Pas Luftës së Dytë Botërore, e tërë pasuria e Xhafer Devës ishte konfiskuar nga pushteti i kohës dhe kjo pronë kaloi në pronësi shoqërore. Pas konfiskimit, shtëpia shërbeu si ambulancë, e më vonë si strehimore për familjet e pastrehë. Shtëpia e lartpërmendur, është ndërtuar nga Xhafer Deva, njëri prej personaliteteve më të shquara të këtij rajoni. Xhafer Deva, luajti rol kyq në periudhën kohore 1941–1944, në organizimin dhe mbrojtjen e popullatës shqiptare. Gjatë një periudhe kohore Xhafer Deva ka mbajtur poste kyqe – ishte prefekt i Mitrovicës si dhe Ministër i Punëve të Brendshme në Qeverinë Shqiptare (1943/44). Pas lufte si i përndjekur nga pushteti, emigron në SHBA, ku edhe vdes (1978). Shtëpia ka destinim banimi dhe është me etazhitet B+P+2./Veriu.info/

31_07_2016_5786241_strukturave_paralele_serbe_ne_kosove

Qeveria: Pa shuarjen e plotë të strukturave paralele, nuk ka Asociacion

Zyrtarë të Qeverisë së Kosovës thonë se pa shuarjen e plotë të strukturave paralele nuk do të fillojë hartimi i Statutit për themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe. Ndërsa Lista Serbe pret themelimin e menjëhershëm të Asociacionit, pas arritjes së Marrëveshjes për Telekomunikacionin

Periskopi.com Lajme

Pas arritjes së Marrëveshjes për Telekomunikacionin në mes Kosovës dhe Serbisë, ku shteti i Kosovës do të marrë kodin telefonik +383, përfaqësuesit serbë po presin që të fillojë hartimi i Statutit për themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe. Mirëpo, krerët e institucioneve vendore thonë se nuk është vetëm Marrëveshja për Telekomunikacionin ajo që do të mundësojë zbatimin e Marrëveshjes për themelimin e AKS-së, por edhe shuarja e plotë e strukturave paralele të Serbisë që vazhdojnë të operojnë ilegalisht në Kosovë.

Ministrja për Dialog në Qeverinë e Kosovës, Edita Tahiri, ka thënë për gazetën “Zëri” se ata do të japin dritën e gjelbër për themelimin e Asociacionit, vetëm kur të bëhet verifikimi i gjendjes në terren se janë shuar të gjitha strukturat paralele.

Ura mbi lumin Iber

Bahtiri thotë se ura mbi lumin Ibër hapet në vitin e ardhshëm

Kryetari i Mitrovicës, Agim Bahtiri ka thënë se punimet për rivitalizimin e urës mbi lumin Ibër janë duke ecur mirë dhe se pret që në fund të janarit ajo të hapet.

Periskopi.com Lajme

Përmes një postimi në llogarinë e tij në Facebook, ai ka deklaruar se faza e betonimit ka përfunduar, ndërsa pritet që të bëhet asfaltimi dhe rregullimi i trotuarave, njofton Klan Kosova.

“Rivitalizimi i Urës mbi lumin Ibër i filluar në gusht po ecën sipas dinamikës së paraparë, ku po punohet pa ndërprerë që punët të kryhen me kohë.

Gatë vizitës që i bëra sot Urës së Ibrit, pashë që ajo ishte betonuar dhe ta vjen faza e asfaltimit dhe rregullimit të trotuareve.

Paralelisht po punohet edhe në hapësirat përreth urës dhe kjo tregon se deri në fund të janarit Ura do të hapet, ashtu siç është edhe afati për kryerjen e punimeve nga kompania e kontraktuar”