KFC urdhërohet të mos mashtrojë klientët me rritje artificiale të pulave

Periskopi.com Lajme

Kompania e njohur e ushqimit të shpejtë “Kentucky Fried Chicken” (KFC), është urdhëruar të ndalojë përdorimin e antibiotikëve të njerëzve për shtimin e peshës së pulave. Pula këto të cilat kompania i përdor për të përgatitur mishin.

Korporata Yum Brands, e cila ka në posedim rrjetin e restoranteve KFC, ka thënë se do të ulë përdorimin e antibiotikëve në rritjen e pulave, pasi të njëjtën gjë e kanë bërë edhe kompanitë e tjera të ushqimit të shpejtë.

Kompanitë e industrisë së mishit “McDonald”, dhe “Subway” kanë premtuar ulje në përdorimin e antibiotikëve tek pulat. Edhe furnizuesit e tjerë si “Perdue Farms” dhe “Tyson Foods” kanë bërë veprime të ngjashme, shkruan Wall Street Journal.

Industria e mishit për dekadat tëra ka përdorur antibiotikët për të trajtuar sëmundjet e pulave, dhe për të ndihmuar kafshët që të fitojnë peshë më shpejtë. Këta antibiotikë zakonisht përdoren për njerëz, shkruan Insajderi.

Administrata e Ushqimit dhe Barnave në Amerikë ka kërkuar ndalimin e përdorimit të antibiotikëve për shtimin e peshës së pulave, që nga fillimi i vitit 2017.

Kompania e njohur amerikane “KFC” së fundmi është shtrirë edhe në Kosovë, ku ka hapur dy restorante në Prishtinë e Mitrovicë.

Evropa mbushet me mish të kalbur nga Brazili

Autoritetet braziliane kanë pezulluar 33 zyrtarë të qeverisë pas investigimit të zbuluar se disa nga prodhuesit më të mëdhenj të mishit në vend kanë shitur prej vitesh mish viçi dhe pulash të kalbur.

Periskopi.com Lajme

Tre impiante përpunimi të mishit janë mbyllur ndërsa 21 të tjera janë nën shqyrtim. Shumë prej këtij mishi që prodhohej nga kompanitë eksportohej në Evropë dhe në vendet e tjera të botës. Brazili është një nga eksportuesit më të mëdhenj të mishit të kuq. Ministri i Bujqësisë, Blairo Maggi pritet të takojë ambasadorët e jashtëm të hënën për të risiguruar ata me qëllim që të parandalohen sanksionet kundër eksportit të mishit brazilian.

Operacioni u ndërmor në orët e hershme të së premtes në 6 shtete të Brazilit pas një hetimi dyvjeçar Policia federale ushtroi kontrolle në 194 zona dhe në këtë operacion u angazhuan 1000 oficerë. Sipas hetimeve disa nga menaxherët e këtyre kompanive kanë korruptuar inspektorët dhe politikanët për të siguruar certifikimin e qeverisë për produktet e tyre.

Më shumë se 30 kompani akuzohen për mungesë higjiene, mes tyre është dhe “JBS”, një prej eksportuesve më të mëdha në botë të mishit të viçit dhe “BRF”, prodhuesja më e madhe në botë për produktet me pulë. Policia federale e Brazilit thotë se ka prova për të paktën 40 raste.

“Ata përdornin acid dhe kimikate të tjera për të maskuar produktet e tyre. Në disa raste produktet që ata përdornin ishin kancerogjene” deklaroi policia shkruan “BBC”.

Në raste të tjera ata përdornin patate, ujë apo dhe karton përzier me mishin e pulës me qëllim që të rrisnin përfitimet. “JBS” përmes një deklarata tha se kishte zbatuar të gjitha standardet e cilësisë por dhe rregullat sanitare, shkruan BBC.

Ajo konfirmoi operacionin e kontrollit por tha se asnjëri prej drejtuesve kryesore të ekzekutivit nuk ishte objekt hetimi “BRF” deklaroi se po bashkëpunonte në hetim dhe mohoi të kishte shkelur rregullat.

Prokurorët deklaruan se një pjesë e parave ryshfet i ishte dhënë dy partive të koalicionit qeverisës,Partisë Progresit dhe partisë së Presidentit brazilian Michel Temer, PMDB. “JBS” ka të ardhura neto prej 55 miliardë dollarë ndërsa eksporton në 150 shtete.

 

 

 

Prokuroria po e heton Ramiz Kelmendin, shkak mishi pa afat

Ramiz Kelmendit nuk po i ecën mbarë si zëvendës i Isa Mustafës. Nga dita kur është zgjedhur zëvendëskryeministër ai është vënë nën llupën e prokurorisë.

Periskopi.com Lajme

Gazeta Fjala, merr vesh se prokuroria e shtetit po e heton zëvendëskryeministrin, Ramiz Kelmendi për rrezikim të shëndetit të qytetarëve me mish pa afat.

Gjatë një kontrolli të policisë dhe inspektorëve të Agjencisë së Ushqimit dhe Veterinës, para tri javësh i janë gjetur nga në rrjetin e marketeve ETC dhe Fabrikën e Përpunimit të Mishit “Elkos”, 6 tonë mish pa afat, të cilit nuk i dihej as prejardhja.

Bastisja e ETC-së dhe Elkosit në Pejë, u bë pikërisht ditën kur Ramiz Kelmendi u vu në postin e zëvendëskryeministrit.

AUV pati thënë se lënda për këtë çështje do të procedohet në Gjykatë.

Të hënën zëdhënësi i Këshillit Prokurorial i Kosovës, Ekrem Lutfiu, ka bërë të ditur për Gazetën Fjala, se është përcaktuar prokurori për këtë rast, dhe se janë duke u grumbulluar informatat, në mënyrë që të vlerësohet nëse ky rast është vepër penale apo jo.

“Ju njoftoj se e kemi caktuar një Prokuror i cili është duke mbledhur informatat e nevojshme për të vlerësuar se a është kryer ndonjë vepër penale, dhe nga kush është kryer”, ka potencuar ai.

Ndërkaq, zëvendëskryeministri Kelmendi, ka thënë për Gazetën Fjala se nuk ndihet përgjegjës për këtë rast duke thënë se kompania ka një zinxhir menaxhues dhe llogari duhet të japin menaxherët.

“Unë nuk ndihem përgjegjës juridikisht. Kompania i ka menaxherët”, ka thënë Kelmendi, duke shprehur mbështetje për prokurorinë që të hetoj rastin.

Institucionet fshehën rastin

Qytetarë të shumtë në vazhdimësi kanë raportuar për produkte të ndryshme pa afat dhe cilësi të dyshimtë në rrjetin e marketeve në pronësi të tashmë zëvendëskryeministrit të Kosovës, Ramiz Kelmendit.

Rasti i fundit për të cilin kanë filluar hetimet ishte mbajtur fshehtë nga organet e rendit.

Tek pas insistimit të Gazetës Fjala është bërë publike nga AUV se në bizneset e Kelmendit janë gjetur dhe asgjësuar produkte pa afat.

“Në “ETC” janë asgjësuar 500 kg mish pule, peshk dhe prodhime peshku, të cilat nuk i kanë përmbushë kushtet për konsum, kurse në “ELKOS”, në fshatin Zahaq të Pejës, janë gjetur 3100 kg mish gjedhi pa të dhëna mbi prejardhjen e mishit, kurse 3000 kg kanë qenë produkte të tjera të mishit si: salsiqe, sallama të pulës, suxhuk shtëpiak, mish i tymosur etj, të cilat kanë qenë të prishura”, pati thënë Lamir Thaçi, zyrtar për informim në AUV.

Për ta evituar rrezikun te qytetarët produktet e konfiskuara, janë asgjësuar në depononin e mbeturinave, në fshatin Sferkë të komunës së Pejës, në prani të zyrtarëve policor, pjesëmarrësve në aksion si dhe inspektorëve veterinar të AUV-së.

Ky nuk është rasti i vetëm kur qytetarëve u ofrohet në treg mish me prejardhje dhe afat të dyshimtë.

Më 4 tetor të këtij viti Dogana e Kosovës ka arritur që të bllokojë një sasi të madhe të mishit të ardhur nga Belgjika, i cili rezultoi të jetë pa afat. Sasia konfiskuar e mishit të gjedhit, e më pas edhe e asgjësuar, ka qenë rreth 20 ton, ndërsa kompania kosovare importuese dyshohet të jetë nga qyteti i Pejës.

Kosova rrezikohet nga mishi i prishur

Kosova shpesh është destinacion i mishit të prishur. Pas rastit të 6 mijë tonëve që u gjetën në ELKOS dhe ETC, në Kosovë rrezikohet të hyjë mish i cili ka qenë i ngrirë për 34 vite.

Se ekziston mundësia e depërtimit të këtij mishi në Kosovë, pohoi edhe Kryetari i Organizatës “Konsumatori”, Selatin Kaçaniku.

Ai për Gazetën Fjala, ka thënë se grupet mafioze, gjendet gjithmonë një hap para inspektimit të ligjit, prandaj si gjithherë, edhe në këtë rast ekziston mundësia që mishi i prishur t’u servohet qytetarëve të Kosovës.

“Gjithmonë njerëzit e moralit të ulët, grupet mafioze, janë një hap para inspektimit të tregut dhe gjithmonë ka mundësi e rrezik që ai mall të hyjë në Kosovë. Ata që pretendonin ta fusin këtë mish, kanë mundur të jenë një hap prej AVUK-ut”./Gazeta Fjala

Skandaloze: Mishtoret në Pejë u kërkuan pronarëve t’ua blejnë lopët e ngordhura

Një pronar i disa lopëve në Pejë ka shprehur se pasi lopët i kishin ngordhur nga sëmundja gungore ishte kontaktuar nga pronarë të mishtoreve të cilët dëshironin t'i blinin lopët me çmim të arsyeshëm. Sipas tij ata kanë ofruar 200 euro për një lopë të ndordhur.

Periskopi.com Lajme

Personi në burime anonimiteti ka thënë për Indeksonline se pasi i ka ngordhur lopa, ai është kontaktuar nga dy pronarë mishtoresh të cilët i kanë ofruar nga 150 deri në 200 euro për blerjen e lopës së ngordhur.

“Kur e morën vesh se lopa më ka ngordhë, më telefonuan për ta shitur. Njëri më tha ta shes për 150, ndërsa tjetri 200. E refuzova sepse ato të holla nuk të nevojiten asgjë kur dikë e merr në “qafë” ka thënë personi në fjalë.

Në anën tjetër, Agjensioni i Ushqimit dhe Veterinës nuk ka njohuri për këto raste për shkak se vetë pronarët nuk i kanë lajmëruar rastet në institucionin adekuat. Lamir Thaçi, zyrtar për informim në AVUK  ka thënë se nuk ka ndonjë informacion për këtë, ndërsa ka jepur informacione nga sëmundja gungore dhe procesi i vaksinimit.

“Tani ka përfunduar vaksinimi i kafshëve, e po ashtu edhe rastet e paraqitjes së sëmundjes janë në rënie, dhe është zvogëluar numri i ngordhjeve. Vaksinimi i gjedheve është bërë në tërë territorin e vendit. Kur kafsha vaksinohet pas afatit kohor të efektit dhënë nga prodhuesi i vaksinës kafshët imunizohet dhe nuk ka mundësi të ketë ngordhje. Në rastet kur kafsha është në periudhën e inkubacionit e cila nuk tregon shenja të sëmundjes, dhe pas disa ditësh mund te shfaqen shenjat klinike te sëmundjes, në këto raste mund të ketë ngordhje. Gjate vizitave të fermave nga doktorët e mjekësisë veterinare kafshët te cilat janë vaksinuar kane qene ne gjendje të mire shëndetësore” ka thënë Thaçi