bacca-adriano

Arsenali në bisedime për yllin e Milanit

Arsenali ka nisur bisedimet me Milanin për transferimin e sulmuesit Carlos Bacca.

Periskopi.com Sporti

Mediat europiane shkruajnë se londinezët do të dërgojnë ofertë në vlerë prej 20 milionë funte për kolumbianin.

Mbetet të shihet nëse ‘rosonerët’ do të pranojnë të shesin 30-vjeçarin, i cili kohëve të fundit duket se është i pakënaqur në San Siro. /Periskopi.com

silva

Thiago Silva te rivali i Milanit? Lajm shumë i keq për ‘rosonerët’

Thiago Silva me shumë mundësi nuk do të rikthehet në “San Siro” por do të provojë një tjetëraventurë në një tjetër skuadër.

Periskopi.com Sporti

Qendërmbrojtësi brazilian është i gatshëm të transferohet te skuadra e Juventusit e cila pritet t’i ofrojë Silvas një kontratë e cila përllogaritet në rreth 6 milionë euro në sezon, shkruan Albeu.

Mësohet se braziliani ende nuk ka firmosur rinovimin e kontratës me PSG-në e cila i përfundon në verën e vitit 2017.

Juventusi ka rritur interesin për Silvan i cili me shumë mundësi nuk do të rikthehet te ish klubi i Milanit.

swansea-vs-arsenal

Milani e do yllin e Arsenalit

Milani është duke u interesuar për mesfushorin fantastik të Arsenalit, Santi Cazorla.

Periskopi.com Sporti

Spanjolli është duke u përballur kohëve të fundit me një dëmtim që e ka mbajtur jashtë fushave të lojës, mirëpo ai është një ndër shtyllat kryesore të lojës së ‘topçinjve’.

Mediat italiane shkruajnë se drejtuesit e klubit nga San Siro e duan 31-vjeçarin në skuadër, tani kur ‘rosonerët’ besojnë se janë të gatshëm të garojnë edhe për titullin e Serie A. /Periskopi.com

mattia-de-sciglio-683723

De Sciglio në Barcelonë?

Barcelona është duke monitoruar mbrojtësin italian të Milanit, Mattia De Sciglio.

Periskopi.com Sporti

Që nga largimi i Dani Alves ‘katalunasit’ janë duke pasur probleme me pozitën e mbrojtësit të krahut të djathtë.

Barcelona ka përpiluar një listë të mbrojtësve të krahut të djathtë që mund t’i transferojë. Stephan Lichtsteiner (Juventus) dhe Branislav Ivanovic (Chelsea).

Sipas Mundo Deportivo, drejtori i blaugranëve, Robert Fernandez, ka vëzhguar mbrojtësin gjatë derbit Della Maddoninna, ndërmjet Milan-Inter.

De Siglio ka kontratë me Milanin deri në verën e vitit 2018, ashtu që transferimi i tij mund të kushtojë më lirë, nëse refuzon ta vazhdojë kontratën me kuqezinjtë. /Periskopi.com/

milan

Milani shet fanelat e yjeve për të prekurit nga tërmeti në Itali

Klubi futbollistik i Milanit ka marrë një iniciativë bamirëse pas derbit të fundjavës ndaj Interit.

Periskopi.com Sporti

Klubi nga San Siro ka vendosur që të shesë fanelat e portierit Gianluigi Donnarumma dhe dy futbollistëve tjerë, Suso dhe Bonaventura, për t’iu ndihmuar të prekurve nga tërmeti në Itali.

Gjithsesi, një veprim i jashtëzakonshëm ky i milanezëve. /Periskopi.com

inter

Pas barazimit ndaj Milanit, lajm i tmerrshëm për Interin

Tifozët e Interit kanë marrë një lajm shumë të keq.

Periskopi.com Sporti

Mesfushori i kësaj skuadre, Gary Medel ka pësuar një dëmtim dhe pritet të mungojë për rreth dy muaj, shkruajnë mediat italiane.

Raportohet se ai ka ndrydhur ligamentet e gjurit, ndërsa thuhet se lëndimin e pësoi në sfidën ndaj Milanit. /Periskopi.com

milan-inter

Hiti i Era Istrefit u lëshua në derbin Milan-Inter (Video)

Hiti “Bon Bon” i këngëtares nga Prishtina, Era Istrefi është dëgjuar edhe në stadiumin San Siro përpara përballjes Milan-Inter.

Periskopi.com Sporti

Kjo ka ndodhur disa minuta para se të fillonte ndeshja.

Organizatorët vendosën në sfondë një prej hiteve më të suksesshëm në Shqipëri për kënaqësinë e tifozëve 80 mijë tifozëve, shkruan Albeu.

Kjo këngë është dëgjuar më parë edhe në stadiumin“Santiago Bernabeu” në ndeshjen Real Madrid–Sporting Lisbona.

Jack Wilshere of Arsenal looks on during the Barclays Premier League match between Arsenal and Newcastle United at the Emirates Stadium in London, England.  


LONDON, ENGLAND - DECEMBER 29:  
(Photo by Clive Mason/Getty Images)

Gjigandi italian nuk ndalet, e do yllin e Arsenalit

Milani është duke shfaqur interesim për transferimin e mesfushorit të Arsenalit, Jack Wilshere.

Periskopi.com Sporti

Anglezi është aktualisht i huazuar te skuadra tjetër angleze, Bournemouth.

24-vjeçari është përballur me shumë lëndime në sezonet e fundit dhe kjo ia ka pamundësuar përfshirjen në formacionin bazë të londinezëve.

Edhe pse pritet rikthimi i tij në Emirates Stadium nga huazimi, ai mund të largohet sërish në rast se nuk arrinë të sigurojë një vend në formacionin e parë, dhe Milani është i gatshëm që në një rast të tillë ta shfrytëzojë situatën për ta transferuar atë. /Periskopi.com

MONTELLA

Montella tallet me Interin: Festuan barazimin si fitore

"Presidenti Berlusconi ka mbetur disi i zemëruar nga barazimit, por u ka bërë komplimente djemve për lojën që dhuruar në fushën e lojës, pasi meritonin të fitonin", kështu është shprehur Montella për mediat italiane.

Periskopi.com Sporti

Ai nuk është i lumtur për barazimin 2-2 në derbin kundër Interit dhe deklaroi se kuqezinjtë e meritonin fitoren.
” Interi, i ndërtuar për të fituar kampionatin, feston barazimin si të ishte fitore, kjo tregon shumë për atë që kemi bërë. Barazimi erdhi pas një goditjeje këndi në fund, me Handanovic te zona jonë. Më pëlqeu personaliteti i skuadrës”.

suso

Suso premtoi: Do të ecë 44 kilometra nëse i shënoj dy gola Interit

Talenti i madh i Milanit, Suso shënoi mbrëmë dy gola ndaj Interit në derbin e madh të Serie A.

Periskopi.com Sporti

Spanjolli kishte dhënë një premtim të jashtëzakonshëm para sfidës ndaj zikaltërve.

Ai kishte thënë se do të ecte 44 kilometra nëse do të shënonte dy gola ndaj Interit.

“Kthehem në shtëpi në këmbë nëse shënoj dy gola në derbi”, ka qenë premtimi i Suso’s para tre ditësh.

Mbetet të shihet nëse ai do ta mbajë këtë premtim të madh. /Periskopi.com

bacca

Milani gjen super-sulmues, Bacca drejt largimit

Carlos Bacca po përjeton momentin e tij më të keq të karrierës së tij.

Periskopi.com Sporti

Shifrat nuk janë kundër kolumbianit sepse deri në këtë fazë të sezonit edhe vitin e kaluar ai kishte realizuar vetëm 6 gola por mungesa e vazhdimësisë nga ana e tij në ndeshjet e fundit është ajo që shqetëson më shumë trajnerin Montella dhe që bën të bien këmbanat e alarmit.

Bacca ka 5 ndeshje që nuk shënon dhe ndaj Palermos trajneri i Milanit i besoi Lapadulas në vend të tij. Kjo situatë ka bërë që Milani tashmë të hidhet në sulm në kërkim të një tjetër bomberi, teksa po përflitet shumë për një afrim te Sturridge. Sulmuesi i Liverpooli nuk është shumë i preferuar nga Klopp.

pioli

Trajneri i Interit paralajmëron Milanin para derbit

Trajneri i Interit, Stefano Pioli e ka paralajmëruar Milanin para derbit të nesërm.

Periskopi.com Sporti

Dy skuadrat në fjalë takohen nesër mbrëma për të zhvilluar kryendeshjen e javës në Serie A.

Ndërsa, Pioli thotë se skuadra e tij do ta kërkojë fitoren në këtë sfidë, përballë skuadrës në formë.

“Kam parë ndërgjegje të madhe në skuadër. Të gjithë janë të sigurt. Ne nuk jemi në një situatë të mirë dhe derbi ndaj Milanit mund të na jap energjinë e duhur. Ne duam që kjo lojë të jenë e jona, pavarësisht kohërave jo të mira”, ka deklaruar Pioli. /Periskopi.com

inter

Milani do që t’ia marrë Interit këtë yll

Derbi i Madoninës mes Interit dhe Milanit duket se do të luhet edhe në merkato. Përveç interesit për Badelj, mes dy klubeve milaneze është vënë edhe emri i Stevan Jovetic. Futbollisti malazez pëlqehet shumë nga Montella, i cili ka punuar me të edhe gjatë kohës që ka qenë trajner i Fiorentinës, shkruan Top Channel.

Periskopi.com Sporti

Kuqezinjtë mund të kërkojnë të përfitojnë nga situata që po përjeton Jovetic, i cili nuk po gjen hapësira te zikaltrit, për të tentuar blerjen e tij në merkaton e muajit janar.

Trajnerit italian të Milanit i lindi ideja per Jovetic në një takim krejtësisht të rastësishëm me të në një restorant në Milano, me futbollistin që duket se e sheh me sy të mirë një transferim në Milanello. Ajo që duhet të bëjë tani Jovetic është të kuptojë nëse Pioli do të bëjë të njëjtën gjë si De Boer dhe do ta lërë atë në harresë, apo do të fillojë të besojë tek ai, një dilemë që pritet të zgjidhet në javët në vazhdim.

Ndërkohë, te Milani së fundmi është shfaqur interesi edhe për mesfushorin gjerman Sebastian Rudy. Futbollisti 26-vjeçar është në përfundim të kontratës me Hoffenheim dhe mund të bëhet pjesë e kuqezinjve që në merkaton e muajit janar.

napoli

Ylli i Napolit që refuzoi Juven, Interin dhe Milanin

Kapiteni i Napolit, Marek Hamsik thotë se ka refuzuar në verë kalimin te tre klubet më të mëdha italiane, Juventus, Milan dhe Inter.

Periskopi.com Sporti

Sllovaku thotë se nëse vazhdon karrierën në Itali, këtë do ta bëjë vetëm te Napoli.

“Po, unë e konfirmoj këtë”, tha Hamsik.

“Mendoj se është e qartë se në Itali nuk do të luajë për ndonjë klub tjetër, por vetëm te Napoli”, shtoi ai.

“Besoj se ka shanse që unë të përfundoj karrierën time këtu. Kjo është një mundësi serioze”. /Periskopi.com

balotelli

Balotelli: Inter apo Milan? Gjithmonë kam qenë tifoz i kësaj skuadre

Mario Balotelli ka folur për përballjen e dy ish-skuadrave të tij në këtë fundjavë, Interit dhe Milanit.

Periskopi.com Sporti

Sulmuesi i Nice thotë se do ta shikojë ndeshjen në fjalë dhe shpreson që në të të ketë spektakël.

“Inter apo Milan? Do ta shikoj ndeshjen dhe uroj të jetë një spektakël”, tha Balotelli.

“Nuk dua të bëj parashikime edhe pse gjithmonë kam qenë tifoz i Milanit”, shtoi ai. /Periskopi.com

mario-icardi

Ylli i Interit: Do të bëjmë gjithçka për ta mposhtur Milanin

Ylli i Interit, Joao Mario ka folur për derbin ndaj Milanit, nga i cili na ndajnë pak ditë.

Periskopi.com Sporti

Portugezi shpreson se kjo përballje do të jetë emocionuese për të.

Ai ndihet i sigurtë se skuadra e tij do të bëjë gjithçka për të mposhtur Milanin.

“Derbit janë gjithmonë ndeshje speciale. Shpresoj që derbi im i parë të jetë emocionues”, deklaroi Mario.

“Jam i sigurt se skuadra do të bëjë gjithçka për të fituar ndeshjen”, shtoi ai.

Aktualisht, Interi renditet në pozitën e nëntë në tabelën e Serie A me 17 pikë, ndërsa Milani po kalon nëpër një formë të mirë, duke u renditur në vendin e tretë me 25 pikë. /Periskopi.com

fenerbahce-sk-v-manchester-united-fc-uefa-europa-league

Milan kërkon yllin e United

Milan pas dështimit me Badejl të Fioerentinës, e kërkon anëtarin e Manchester United, Morgan Schneiderlin.

Periskopi.com Sporti

Skuadra e drejtuar nga Vicenzo Montella, e dëshiron një mesfushor me tipare defanzive si francezi i ‘djajëve të kuqë’ për të zëvendësuar italianin e lënduar Montolivio, i cili do t’i mungojë ‘rosonerëve’ për një kohë të gjatë.

Ata janë gati të ofrojnë 15 milionë funte për francezin, i cili u transferua në verën e vitit 2015 te Manchester United nga Southampton për 28 milionë funte. /Periskopi.com

Morgan Schneiderlin, pas golit të shënuar ndaj Everton
Morgan Schneiderlin, Manchester United
xhaka-giroud

Gjigandët italianë e duan yllin e Arsenalit

Napoli dhe Milani janë duke shfaqur interesim për sulmuesin e Arsenalit, Olivier Giroud.

Periskopi.com Sporti

Francezi ka vendosur të mos e rinovojë kontratën me klubin londinez, e cila skadon në vitin 2018.

Napoli e do 30-vjeçarin në skuadër për të zëvendësuar të dëmtuarin Arkadiuz Milik, ndërsa ‘rosonerët’ duan që të ofrojnë një partner të duhur për Carlos Baccan në vijën e sulmit, ndonëse ky i fundit përflitet se mund të largohet nga San Siro.

Raportohet se Giroud është i disponueshëm për 25 milionë euro. /Periskopi.com

SUSO

Suso kalon në epërsi Milanin (Video)

Skuadra vendase po kalon nëpër një krizë të rezultateve dhe Milani e ka shfrytëzuar mirë atë.

Periskopi.com Sporti

Ka qenë mesfushori spanjoll Suso, që ka shënuar golin e parë në këtë sfidë në minutën e 15-të. /Periskopi.com

ACMilanvUSSassuoloSerieAUGNltqPETT3x-780x439

Formacionet zyrtare: Palermo-Milan

Palermo do të tentojë të befasojë skuadrën e Milanos.

Periskopi.com Sporti

Palermo gjendet në pozitën e parafundit të tabelës në Seria A me gjashtë pikë, ndërsa Milan në rast të fitores do të kalojë në pozitën e dytë të tabelës me 25 pikë. Takimi fillon nga ora 15:00.

Këto janë formacionet zyrtare:

 

Palermo: 1 Posavec; 15 Cionek, 4 Andelkovic, 5 Rajkovic, 19 Aleesami; 10 Hiljemark, 14 Gazzi (cap.), 25 B. Henrique; 11 Embalo, 30 Nestorovski, 20 Sallai.

Milan: 99 Donnarumma; 20 Abate (cap.), 29 Paletta, 13 Romagnoli, 2 De Sciglio; 33 Kucka, 73 Locatelli, 80 Pasalic; 8 Suso, 70 Bacca, 5 Bonaventura. /Periskopi.com