Gani Geci ka një porosi për Milaim Zekën: O nipi i Llaushës, mos të ha ….

Ish-deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe ish-pjesëtar i UÇK-së, Gani Geci, përmes një postimi në facebook ka komentuar deklaratën e fundit të Zekës rreth AKI-së.

Periskopi.com Lajme

Geci ia ka kujtuar Zekës komunikatën e numër 59 të lëshuar nga Shtabi i Përgjithshëm i UÇK-së.

“Jam i vetmi o Milaim nipi që ktyre sherbimeve famkeqe ju kam shpetuar ani pse kanë shkruar ni Komunikat me ne .59 kunder meje dhe familjes time ne emer te shtabit te përgjithshëm te UÇK -ës rren fund e krye rrenë besa edhe me vranë po zoti nuk me vrau . Po quditem qe atëhere Milaim Zeka nuk e ka lexue komunikaten nr.59 dhe nuk e shkruajti asni fjalë edhe pse logjikisht e ka ditë se ajo kumunikat ka qenë rrenë”, ka shkruar Geci.

Ja postimi i plotë:

Pak si vonë e ka kuptua nipi i ktaunit Llaushë Milaim Zeka se sherbimet informative nji herë te Popagandojnë e rrejnë qka nuk rrejnë te bajnë tradhtarë e tê vrasin moralishtë e përgadisin terenin për vrasje e e pastaj te vrasin.

Jam i vetmi o Milaim nipi që ktyre sherbimeve famkeqe ju kam shpetuar ani pse kanë shkruar ni Komunikat me ne .59 kunder meje dhe familjes time ne emer te shtabit te përgjithshëm te UÇK -ës rren fund e krye rrenë besa edhe me vranë po zoti nuk me vrau .

Po quditem qe atëhere Milaim Zeka nuk e ka lexue komunikaten nr.59 dhe nuk e shkruajti asni fjalë edhe pse logjikisht e ka ditë se ajo kumunikat ka qenë rrenë.

Nese mua personalishtë nuk me ka njofte Milaim Zeka , Milaimi e ka njoftë baban tim edhe familjen timie babgjyshi i dajve te tina kurre se ka lanë pa i folë për babgjyshin timë ,por Milaimi i ka pasë shokë ata te shtabit atehere veqë i livdojke .

Sqarimi i Milaim Zekës se ju ka BESUE e justifikonë deri dikun Milaim Zekën .

E tashë po i themë Milaim Zekës se mosë te han leshi për rapordhtet e KGB-es as për rapordhtet e UDB-es as për raporrdhtet e SHIK-ut as për rapodhtet e AKI l-is .

Çudia ështe se AKI -a e ka mandatin nga Kuvendu dhe e ka formua Kuvendi i Republikës së Kosovës dhe ka nji ligjë qe e rregullon punen e AKI-së edhe Gjykaten Speciale e ka formuar Kuvendi i Republikês së Kosovës bile Gjykata speciale ka marre ma shumë vota 84 kur është formue shumë ma shumë se AKI -a

Ne rrethana te nji shteti normalë AKI -a do te duhej te mblidhte informata për ta mbrojtur Gjykaten Speciale sepse zakunishte te gjitha Sherbimet i mbledhin informatat i klasifikojnë i dergojnë organeve Kompetente dhe nese ka rasrte për gjygjsorin keto te dhena i ndajn me organet e ndjekjes te atij Shteti e organet e njekjes i paraqesin si aktakuza para Gjykatave te ati Shteti dhe Gjykata Speciale ështe organ i shtetit te Republikës së Kosovës edhe ne rastin ma te këqë AKI do duhej ta mbronte Milaim Zekën e jo ta shantazhonë.

Nese kjo qe po thote Miilaim Zeka êshte e verrtetë atëhere qe sotë do duhej te shkarkohej Drejtori i AKI-së dhe te gjith ata qe e kan ne dore ate raportë te japin Dorëheqje .

Ne te gjitha shtetet demokratike po te ndodhte diqka e till? ne raportë me ndoni gazetarë do te bëhej ALARMË. Vetem ne Rusi ne Korenë e Jugut e ne Kinë ndodhin kso raste.

Sërish Milaim Zeka: Thotë se prapa familjes së Shaban Shalës është PDK-ja

Gazetari Milaim Zeka, ka reaguar ndaj një komunikate të familjes së Shaban Shalës, e cila sipas Zekës është e rrejshme, e lëshuar nga krerët e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK).

Periskopi.com Lajme

Ai ka thënë se Shaban Shalën, e ka pasur shok dhe ka treguar se për dy vjet, ai ia ka lëshuar shtëpinë e tij në Komoran, familjes së komandatit Shaban Shala.

Gazetari Zeka, duke iu drejtuar kreut të PDK’së, Kadri Veseli, i ka thënë atij se i janë harxhuar “zinxhirët e qeneve që po lehin nëpër portale”.

Ky është reagimi i plotë i Mialim Zekës:

Kreret e PDK-se, me komunikate te rrejshme,ne emrin e Gjeneral Shaban Shales

Shaban Shala ka qene shok i imi i ilegales. Kete e deshmojne dy te burgosur politik, per fat te gjalle, Ilmi Zeka, dhe Idriz Hyseni.

Ne kete komunikate, te leshuar nga zyra e partise ne Prishtine, thuhet, se gjoja une e kam anashkalu Shaban Shalen?!

Pse nuk e besoje qe familja e tije e ka leshu kete komunikate?! Sepse kur te gjithe ja kane mbylle deren pas luftes, une ja kam dorezu qelesat e shtepise time ne Komoran, ne Lagjen e Re, ku ka qenderu 2 vite, me gru e me femi.

Hallall atije ne varr, hallall gruas dhe femijeve te tije, haram atyre qe edhe te vdekurit po i trazojne.

Kadri Veseli, i ke pas thane Bajram Rexhepit, se tu kan sose (hargju) karamelat. Si duket tu kane hargju edhe zingjiret e qeneve qe po lehine neper portale!!!

Nuk te bejne ndere. As ata qe nuk dine dallimin ne mes fjales gazetar-gazetaruc, shtepi-shtepi publike!!!

Edhe Milaim Zeka flet për zgjedhjet në Drenas

Gazetari Milaim Zeka përmes një postimi në Facebook tha se krejt këta bosat e mëdhenj të PDK-së se, azganat e Prishtinës, që kurr një kafe nuk e kanë pirë në Drenas, vetëm kur vjen koha e fushatave, besoni që veq sa po e damtojnë kandidatin e tyre: Ramiz Lladrovcin, përcjell Gazeta Blic.

Periskopi.com Lajme

Zeka theksoi se PDK-ja është kundër PDK-së.

Postimi i plotë:

PDK ja kundër PDK se në Drenas
krejt këta bosat e meëhaje të PDK se, azganat e Prishtinës, që kurrë një kafe pi nuk e kanë në Drenas, vetëm kur vjen koha e fushatave, besoni që veq sa po e damtojnë kandidatin e tyre: Ramiz Lladrovcin.
Ma mirë u kanë bre hiq mos me shku nëpër ata njerëz të lodhur, sepse, saherë po folni, burrat e mençur të Drenicës po thojnë: Sa mirë do ishte me kanë qashtu!!! Demek po rreni.
Ej Zot kthejllja trurin kombit tim…!

Edhe diçka për fushatën nëpër odat drenicase

Nuk mund të të mos bie në sy një kabinet i tërë ministrash që kanë zbarkuar në Drenas, të cilët në Prishtinë të lënë përshtypjen që nuk kanë ndonjë njohuri si dathet këpuca, e në odat drenicase po na qëndrojnë këmbëkryq.

Dafina Demaku Opinione

Debatin që ka hapur Vullnet Krasniqi në shkrimin me titull “Këmbëkryq në odën e marrëzisë”, e kanë vazhduar Milaim Zeka dhe Ganimete Musliu. I njoh personalisht që të tre. Mili s’do duhej ta shndërronte këtë shkrim në sulm kundër kolegëve të tij, Ganja s’do duhej të tingëllonte mosduruese ndaj kritikave dhe kritikat e Vullnetit janë me vend.

Odat nuk i fyen askush si objekte se do të ishte absurde. Është njësoj si ta fyesh objektin e ahurit si të odës. Ato marohen prej të njëjtit material por të destinuara për qëllime të ndryshme. Kështu që nuk ka problem askush me ‘objektin odë’. Problemi qëndron te trajtimi që i bëhet Drenicës përmes odave. Të marrëzisë, sic do të thoshte Vullneti. Pse duhet të njëjtit njerëz ta identifikojnë Drenicën me oda, e të njëjtit ta identifikojnë ‘PDK-në e Drenicës’ në Prishtinë me zyre e salla moderne. Nëse bash i kryen punë ‘oda’ si objekt për të qenë më i suksesshëm, pse Enver Hoxhaj nuk e shndërron objektin e Ministrisë së Jashtme për shembull në një pamje ode?

Problemi ka të bëjë me trajtimin e ‘mentalitetit drenicas’ i cili, me sa kam kuptuar te Vullneti dhe nëse nuk gaboj, kështu mendoj edhe unë, oda është një identifikim me Drenicën (Shota, Xheva, Zahidja…nana ime Zymrija, apo?!). Nëse nuk e përdorë këtë objekt në fushatë, fushata jote do të dështojë. Po të kishte zgjedhje në Prishtinë ose Gjilan, pra do të shihnim një fushatë nëpër restorante, hotileri…Por jo. Këta, që kanë zbarkuar në Drenicë, janë dyfytrësh të mentalitetit. Pra, fyejnë mentalitetin. Këta, po i thonë Drenicës se ju jeni për oda ndërkaq po sa ta kalojmë kryqin e Komoranit, ne i ndërrojmë qorapet me të cilat kemi shkelur në odat tuaja.

Dhe po. Ashtu sic thotë Vullneti. Ganja, nuk duhet të ndihet keq nëse dikush ia bën pyetjen se ku janë gratë e atyre burrave që janë nëpër oda, derisa po kuvendojnë se si do të zhvillojnë Drenasin (e shkretë…). Ku janë ato gra? Duke pjekur kingjat në helli për kuvendarët në oda? Duke i ‘vënë fëmijët në gjumë’ derisa në odat e burrave të tyre po vendoset e ardhmja e tyre?

Pavarësisht a ke vendosur të zhvillosh fushatë në odë apo në restoran, këtyre pyetjeve s’do të duhej t’u ikje dhe të mos i duroje.

Gjeneratat e reja nuk mund t’i duan odat. Milaimi, Ganja…edhe gjithë familja ime, mund të kenë kujtime të mira nga odat, për një kohë, por neve nuk mund të na imponohet dashuria ndaj këtij objekti ku femra ka pasur rolin: ‘ta shtrojë bukën”, ‘ta sjellë legenin për burrat’, etj.

Tash, mos më flisni për një Shotë, një Xhevë, një Zahide dhe ta zëmë sikur nëna ime të ishte një heroinë si ato, një Zymrie.

Fatin e Shotës, Xhevës, Zahides…nuk e kanë pasur shumë femra në Drenicë.

Ndoshta, duhet të kërkojmë edhe shumë heroina. Ndoshta, ato mund t’i gjejmë edhe jashtë odave…

Ndoshta janë ato gratë që pjekin kingja në helli. Ato që i kanë dërguar fëmijët të flenë derisa në odë po bëhet fushata.

A mund ta imagjinoni se mund ta kenë një rrëfim për jetën edhe ato? Ndoshta ka pak heroizëm edhe në jetën e tyre…Pse s’po e kërkojmë?

 

‘Anton Quni e ka pa listën me emrat e atyre që do likuidoheshin, aty edhe Rugova’

Gazetari Mialim Zeka, përmes një postimi në facebook ka reaguar ndaj deklaratës së Anton Qunit, i cili tha se presidenti Hashim Thaçi ka informacione për vrasjet e pasluftës.

Periskopi.com Lajme

Ai ka shkruar se është i habitur më Antonin dhe disa të tjerë që nuk flasin për informacionet që ata i kanë, jo Thaçi.

“Unë po habitem pse Antoni bashke me disa te tjere nuk po flasin per informacionet qe ata i kane, jo Thaci. Psh, Antoni, jam shume i bindur qe e din, edhe e ka pa nje liste me emra te atyre te cilet do te likuidoheshin. Ne mesin e tyre ka qene edhe ish presidenti Rugova, po edhe Halil Bicaj. Letra ekziston, edhe ka nenshkrim te nje ish shefit te Shtabit te Pergjitheshem te UCK se”, ka shkruar Zeka.

Ja postimi i plotë:

Nja dy fjale per Anton Cunin dhe do tjere

A ka pas lista per ekzekutime gjate luftes

Ashte ba e po behet zhurme e madhe rreth letrave te Presidentit Thaci, i cili kohe me pare iu drejtu prokuroririse per zbardhjen e vrasjeve gjate, dhe pas luftes.

Anton Cuni, nje luftetare shembullor gjate luftes, i cili ka qene edhe komandant i Njesitit Special te UCK se ne Koshare, bashke me disa deputet tjere, thane qe “Thaci ka informacione shume per keto gjera”?!

Mirepo une po habitem pse Antoni bashke me disa te tjere nuk po flasin per informacionet qe ata i kane, jo Thaci.

Psh, Antoni, jam shume i bindur qe e din, edhe e ka pa nje liste me emra te atyre te cilet do te likuidoheshin. Ne mesin e tyre ka qene edhe ish presidenti Rugova, po edhe Halil Bicaj. Letra ekziston, edhe ka nenshkrim te nje ish shefit te Shtabit te Pergjitheshem te UCK se.

Krejte kete shkrim e bera per nje porosi: Nese nuk keni bythe me fole te verteten, mos shkepni miza veq sa per me fole e me thane dicka. Per dezinformata, shkepje te mizave, per devijime te fakteve, boll ashte punu ne kete drejtim qe 16 vite…

Nuk mundet asnje deputet, asnje person publik me paragjyku dikend, nese nuk ka fakte…