Pick-up i parë i Mercedesit

Pick-up i parë i Mercedesit

Kamionçina e re e kompanisë së njohur gjermane Mercedes, X-Class, është përpjekja e parë e saj për të arritur sukses në tregun ndërkombëtar të veturave pick-up, por kjo kompani gjatë vitet të 70-ta ka pasur një të tillë i cili ishte i destinuar për tregun e Amerikës Latine.

Periskopi.com Tech/Auto

Ky pick-up kishte hapësirë të mjaftueshme për ngarkesa në pjesën e pasme dhe është ndërtuar në departamentin e Mercedesit në Argjentinë në vitin 1970, Si bazë për ndërtimin e këtij pick-up, ishin modelet W114 dhe W115.

Pack-up dallohet nga të gjithë anëtarët e tjerë të familjes Mercedes.Pick-up i viteve 70-a është shitur nën emrin “La Pickup”.

La Pickup përmban disa elemente të bëra nga kromi, ku në atë kohë dukej si një luks. Po ashtu, edhe interieri i tij përbëhet nga materiale shum cilësor.

Ky Pick-up ishtë përpjekja e Mercedesit për të kombinuar komponentet premium me përparësitë e këtyre llojeve të modeleve, ndërsa të njëjtën gjë tani kjo kompani gjermane është duke e bërë edhe me modelin e saj të ri X-Class.

14938029_1142680009178762_1680315326_n 14958917_1142680022512094_718659268_o

hamilton3

Hamilton në bisedime me Mercedes

Lewis Hamilton është i acaruar me kompaninë e tij Mercedes, pas një tjetër dështimi mekanik të formulës së tij gjatë garës në Malaysia ku makina e ti pati defekt motorin, një gjë e pazakontë për një ekip serioz siç është Mercedes.

Periskopi.com Sporti

Reagimi i tij ka qenë i menjëhershëm.

“Dikush duhet të më jap përgjigje pasi kjo është e papranueshme. Ne jemi duke luftuar për titull dhë vetëm makina ime po dështon”, deklaroi anglezi.

Në mbështetje Hamiltonit i ka dalë edhe bossi i Mercedes, Totto Wolf.

“Është shumë keq për Leëis Hamilton por edhe për ekipin. Unë jam i zemëruar po aq sa Hamilton. Ai ka mbetur prapa kolegut të tij Nico Rosberg, i cili tashmë udhëheq garën me 288 pikë, përderisa Hamilton ka 265, kur tani kanë mbetur edhe pesë gara për t’u zhvilluar”, deklaroi ai. /Periskopi.com