Thjeshtësia e miliarderit nuk merr fund, shikon se ku jeton themeluesi i Facebook-ut (Foto)

Marck Zuckerberg, programer dhe themelues i Facebook-ut, është një nga njerëzit më të pasur në botë. Nisur nga ky fakt me siguri ju mendoni se ai jeton në një shtëpi të madhe dhe luksoze si shumica e njerëzve të pasur, mirëpo nuk është aspak kështu transmeton Periskopi.

Periskopi.com Lajme

Gjatë prezantimit të shpikjes së tij të fundit një shtëpi të menqur të quajtur Jarvis, Zuckerberg-u tregoi edhe ambientin ku jeton.

10

I mahnitshëm ishte fakti që në shtëpin e një miliarderi secila dhomë ishtë shumë thjeshtë e organizuar dhe shumë modeste.Ai tregon ambientin e jashtëm dhe të brendshëm të shtëpise së tij në Palo Alto të cilën e kishin blerë për $7 milion dhe nuk kanë ndryshuar pothuajse asgjë në të.

11

12

15

Së bashku me gruan e tij janë të njohur për bamirësit e shumta që kanë bërë deri tani, madje ai planifikon t’i dorzojë edhe 95 % të aksioneve të tij në vlerë prej 45 miliardë për bamirësi./Periskopi/

14

Mësohet sa para ka fituar brenda një ore Mark Zuckerberg

“Facebook” para disa ditësh njoftoi se fitimet tremujore të kompanisë u rritën për 186%.

Periskopi.com Lajme

Rritja ndikoi edhe në pasurinë personale të Mark Zuckerberg, e cila për një orë pati rritje për 3.4 miliardë dollarë.

Kjo bëri që pasuria e tij neto të arrijë një shumë prej 56.7 miliardë dollarësh – duke e bërë atë kështu njeriun e pestë më të pasur në botë.

Sipas revistës “Forbes”, 32-vjeçari është prapa Jeff Bezos, i cili ka një pasuri prej 64 miliardë dollarësh.