Gruevski nuk dorëzohet: Ja çka kërkon tash

Vazhdon përplasja mes dy partive më të mëdha maqedonase rreth krizës politike dhe formimit të Qeverisë së re.

Periskopi.com Lajme

Derisa qytetarët presin zgjidhje të shpejtë të krizës, ashtu siç rekomandon edhe bashkësia ndërkombëtare, VMRO dhe LSDM akuzojnë njëra tjetrën përmes kumtesave për atë se kush e solli vendin në këtë krizë.

VMRO DPMNE-ja përmes një kumtese me shkrim ka përsëritur sot qëndrimin e tyre se zgjedhjet e reja parlamentare së bashku me ato lokale janë zgjidhje e vetme për të dalur nga kriza politike, që sipas tyre e ka krijuar LSDM-ja.

“Krimineli i aboluar Zoran Zaev në tentim për të shpëtuar veten dhe shoqërinë e tij kriminele të cilët janë të zhytur në krim, është i gatshëm që plotësisht të realizojë Deklaratën e Tiranës dhe me atë të ridefinojë Maqedoni.Zaev është kapur në krim, për çdo ditë shohim se si policia arreston dilerë të drogës, persona që janë pjesë e rrethit të tij të ngushtë dhe me të cilët punoi në fushatë.Për këtë arsye Zoran Zaev është i gatshëm për gjithçka vetëm të vijë në pushtet, me shpresë se do të shpëtojë nga krimi”, thuhet mes tjerash në kumtesën e VMRO DPMNE-së.

Për herë të parë kryetari i Kuvendit në Maqedoni do të jetë shqiptar

Për herë të parë në Maqedoni, kryetari i Kuvendit do të jetë shqiptar, i cili do të dalë nga radhët e BDI-së. Kështu informoi shefi i kabinetit të kryetarit të BDI-së, Artan Grubi, i cili sqaroi se kjo marrëveshje u arrit të enjten mes partnerëve të ardhshëm të koalicionit qeveritar, LSDM dhe BDI, për formimin e institucioneve të Maqedonisë.

Periskopi.com Lajme

Në koordinim me grupet parlamentare janë tejkaluar dallimet mes subjekteve parlamentare në Maqedoni, ku kanë rënë dakord me përbërjen e Komisionit për Emërime dhe Zgjedhje, komision që do të udhëhiqet nga VMRO-DPMNE-ja.

Grubi tha se mbledhja konstitucionale e Kuvendit të Maqedonisë, e ndërprerë më 30 dhjetor 2016, do të vazhdojë të hënën.

Pas konstituimit të Kuvendit do të procedohet me zgjedhjen e kryetarit të tij. Mediet në rajon shkruajnë se, përmes burimeve të ndryshme është mësuar edhe emri i kryetarit të ardhshëm të Kuvendit të Maqedonisë, e duket se bëhet fjalë për deputetin Talat Xhaferi.

Ndërsa presioni perëndimor rritet gjithnjë e më shumë mbi Maqedoninë për të formuar institucionet dhe për t’i dhënë fund krizës, BDI-ja dhe LSDM-ja vendosën që të vijojnë procedurat për të anashkaluar presidentin Ivanov dhe për të vazhduar me krijimin e Kuvendit.

Më herët, në kuadër të krizës që ka përfshirë Maqedoninë dhe në formë përgjigjeje ndaj pretendimeve perëndimore se Moska është një prej faktorëve, ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov deklaroi se shpreson që vendet perëndimore të kuptojnë rrezikun e përpjekjeve për të destabilizuar situatën në Maqedoni.

Sipas tij, kriza është krijuar në shumë aspekte artificialisht nga Perëndimi, që po sjell përpjekje për të përçarë shoqërinë në Maqedoni. /Top Channel/

Opinionisti kosovar thotë se vetë shqiptarët janë fajtorë për statusin e vet në Maqedoni

Në Rubikon të KTV-së sonte u debatua mbi gjendjen në Maqedoni dhe rolin e shqiptarëve atje.

Periskopi.com Lajme

Në këtë debat opinionisti Xhevdet Pozhari tha se gjendja sot në Maqedoni tregon sa ka bërë Tirana zyrtare brenda këtyre viteve për pjesën shqiptare të Maqedonisë.

Ai thotë se në bashkëqeverisjen e VMRO-DPMNE me BDI, Ahmeti do të duhej ta bënte të ditur qëndrimin shqiptar.

fjalëve të tij, vetë shqiptarët janë fajtorë për statusin e vet në këtë vend.

“Një shqiptar ta obligosh sot për ta votuar një parti maqedonase, duhet të ketë mosbesim në partitë shqiptare dhe ta votosh Zoran Zaevin”, ka thënë ai.

Ai tha se incidentet e shumta që ndodhën në qeverisjen e kaluar bën që shqiptarët të ndëshkonin me votë partitë shqiptare.

“Gjatë asaj qeverisje ndodhen shumë incidente dhe gjëra të rënda për shqiptarët duke përfshirë rastin në Kumanovë, një mospërfaqësim adekuat. Pra ishin aq të zhgënjyer me përfaqësuesit politik sa thanë”, theksoi tutje Pozhari.

Përplasen VMRO dhe LSDM

Përplasje mes VMRO-DPMNE-së dhe LSDM-së për iniciativën për vazhdimin e seancës konstituive të Kuvendit dhe ditën e caktuar për koordinim nga ish kreu Veljanovski.

Periskopi.com Lajme

LSDM-ja e konsideron papërgjegjësi caktimin e takimit të koordinatorëve të grupeve parlamentare për të martën, me arsyetimin nga Veljanovski se koordinatori nga radhët VMRO-DPMNE-së, Ilija Dimovski është në udhëtim jashtë vendit.

Sqarimi i Veljanovskit se qytetarët e Maqedonisë duhet të presin që Ilija Dimovski të kthehet nga udhëtimi për t’u zhvilluar vazhdimi i seancës konstituive është lojë e turpshme dhe e pamatur ndaj qytetarëve të cilët me muaj presin formimin e Qeverisë, si dhe poshtërim i Kuvendit – thonë nga LSDM.

Megjithatë Dimovski gjatë ditës ka qenë në Shkup dhe ka realizuar edhe një konferencë për media. Iniciativën për mbledhjen e Kuvendit e ka konsideruar si fillim të realizimit të platformës nga Tirana.

Ne si parti do të veprojmë sigurisht në pajtim me ligjet dhe Kushtetutën por në drejtim të mbrojtjes së interesave shtetërore dhe kombëtare të Maqedonisë. Kjo praktikisht është fillim i realizimit të platformës së Tiranës. Mënyrën se si do të veprojë VMRO-DPMNE-ja pas kësaj nisme në këtë moment nuk do të mundja dhe nuk do të doja ta kumtoj – deklaroi Ilija Dimovski, koordinator i grupit parlamentar të VMRO-DPMNE-së.

VMRO-DPMNE-ja vazhdon të ftojë Zoran Zaevin të refuzojë kërkesat e Deklaratës së përbashkët të partive shqiptare dhe të pranojë mbështetjen e VMRO-DPMNE-së për të formuar Qeveri./Alsat-M/

Zoran Zaev nesër do të merret në pyetje nga Prokuroria Themelore Publike

Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev, nesër pasdite duhet të paraqitet në Prokurorinë Themelore Publike. Këtë e vërtetuan nga LSDM-ja të cilët thonë se ftesa ka arritur sot. Përkrah Zaevit, në Prokurori janë thirrur edhe përgjegjësit për financat e LSDM-së, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Periskopi.com Lajme

Kjo marrje në pyetje është në kuadër të hetimeve që Prokuroria i ka hapur muajin e kaluar në të cilën merren në pyetje të dyshuar për mashtrime eventuale zgjedhore dhe keqpërdorim të fondeve për financim të fushatës zgjedhore.

“Veprat për të cilat po zbatohet hetim janë bërë në vitin 2014 dhe 2016. Ekzistojnë dyshime se personat kanë kryer ndikim mbi procesin e votimit përmes formave të ndryshme, me çka kanë kryer vepër penale”, ishte theksuar në kumtesën e PTHP-së në muajin e kaluar.

Teuta Arifi tregon diçka që nuk dihej rreth për BDI – OBRM-PDUKM

Nënkryetarja e BDI-së, Teuta Arifi, në një intervistë ka folur për situatën aktuale politike në vend dhe krizën e krijuar pas zgjedhjeve. Ajo tha se programi i prezantuar nga LSDM-ja është konkret dhe i zgjeruar dhe sipas saj nuk ka asgjë problematike, njofton Telegrafi Maqedoni.

Periskopi.com Lajme

“Nuk shoh asgjë problematike, programi është reformues dhe evropian, por mendoj se në të mund të shihen edhe elemente eë reja në procesin që vijon për marrjen e mandatit”, deklaroi Arifi.

Për zbatimin e zgjedhjeve lokale ajo tha se do të duhet marrëveshje ndërpartiake, sepse ajo çështje i tangon gjithë anët politike dhe e komplikon jetën e qytetarëve.

Megjithatë, ajo nuk sheh mundësi se kjo krizë institucionale, e cila është e ngarkuar me zgjedhjet e paqarta lokale të çojë në Përzinën e tretë, e cila përsëri do t’i ulte liderët në një masë.

Parlamenti Europian shtyu votimin e rezolutës për Maqedoninë

Parlamenti Europian këtë javë nuk do të votojë rezolutën për Maqedoninë sa i përket progres-raportit te Komisionit Europian për 2016-ën, përcjell Aktuale.mk.

Periskopi.com Lajme

Eurodeputetët vendosën të shtyejnë votimin për një muaj si pasojë e krizës së stërzgjatur në Maqedoni.

Maqedonia nuk rrezikohet nga “Platforma shqiptare”, por nga mafia politike

“Platforma shqiptare” nuk është arsyeja pse presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov, po refuzon t’ia japë mandatin për krijimin e qeverisë liderit të LSDM-së, Zoran Zaev. Kështu ka thënë publicisti dhe analisti nga Maqedonia, Sasho Ordanoski, në një intervistë për “Kohën Ditore”.

Periskopi.com Lajme

 

Sipas tij aktualisht në Maqedoni nuk flitet se kush e ka shumicën, por për mafi politike, e cila është duke luftuar për ekzistencën e vet. Ordanoski ka hedhur dyshime edhe për “Platformën shqiptare”, për shkak të momentit që BDI-ja zgjodhi ta plasojë atë.

Ordanoski, i cili ka qenë ish-kryeredaktor në televizionin publik maqedonas, si dhe drejtor menaxhues në Alsat-M, ka shtruar pyetjen se pse BDI-ja nuk ia kërkoi gjuhën shqipe Gruevskit gjatë këtyre viteve sa ishin në bashkëqeverisje, shkruan sot “Koha Ditore”.

Megjithatë, ai nuk e sheh platformën e shqiptarëve si argument real për ta “thyer” kushtetutën, duke mos ia dhënë mandatin Zaevit. “Neni i kushtetutës është shumë i qartë, ai e obligon presidentin që shumicës t’ia japë mandatin. Nuk ka këtu ‘dua apo nuk dua’”, ka thënë Ordanoski.

“VMRO-ja ka humbur çdo të drejtë për të qeverisur me shqiptarët”

KD: Presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov, refuzoi t’ia japë mandatin për themelimin e qeverisë Zoran Zaevit me arsyetimin se ai ka pranuar platformën e hartuar në Shqipëri për shqiptarët, ku kërkesë kryesore është që gjuha shqipe të bëhet gjuhë zyrtare në të gjitha nivelet administrative. A rrezikohet vërtet Maqedonia nga “Platforma shqiptare”?

Ordanoski: Maqedonia është një shoqëri multietnike dhe Maqedonia është udhëhequr nga një qeveri shumetnike në këto 20 vitet e fundit. Rrjedhimisht për cilëndo parti politike maqedonase është me rëndësi të shikojë se cilat janë nevojat dhe kërkesat e faktorit politik shqiptar. Kështu që “Platforma…” duhet të trajtohet si diçka për të cilën me unanimitet e kanë kërkuar partitë politike shqiptare.

Zaev, ultimatum Ivanovit: 10 ditë kohë të mandatosh krijimin e qeverisë

Pas prezantimit të programit të tij qeveritar, Zoran Zaev i ka dhënë presidentit Gjorgje Ivanov 10 ditë kohë për ta mandatuar me krijimin e qeverisë së re.

Periskopi.com Lajme

Presidenti deri tani ka përdorur argumentin se koalicioni me partitë shqiptare dhe pranimi i platformës së tyre rrezikojnë shtetin në Maqedoni.

I dërguari gjerman në Shkup, Christian Hellbach, u bë zëri më i fundit që i kërkoi Ivanovit të tërheqë vendimin e tij e të respektojë parimet demokratike. Kreu i shtetit maqedonas shfrytëzoi rastin e 25 vjetorit të komandës së forcave të armatosura për të deklaruar se ushtria është e gatshme të mbrojë integritetin territorial dhe pavarësinë e vendit.

“Edhe sot, ashtu si përpara një çerek shekulli, përballemi me sfida. Por edhe sot, ashtu si atëherë, kemi ushtrinë e Republikës, e cila do të na mbrojë nga kërcënimet”, ishte komenti i Ivanov.

Jane shtuar ndërkohë shqetësimet se ato që përshkruhen si protesta “patriotike” mund të marrin një kthesë të dhunshme. Disa prej tubuesve të intervistuar nga media rajonale kanë shpërthyer në zemërim vetëm nga përmendja e emrit të Zaevit.

Pranimin e platformës së shqiptarëve nga ana e tij, ata e kanë quajtur të papranueshëm, ndërsa përmbajtjen e platformës e cilësojnë një tradhti.Organizatorët e marshimeve pretendojnë se nuk kanë lidhje me VMRO-DPMNE-në, por fakti mbetet që protestat nisën menjëherë pas thirrjeve të Nikola Gruevskit për “mobilizim” në mbrojtje të vendit.

/ Top Channel

VMRO nuk heq dorë nga ideja për zgjedhje të parakohshme parlamentare

Partia VMRO-DPMNE e Nikola Gruevskit i ka bërë thirrje LSDM-së së Zoran Zaev që ta refuzojë platformën shqiptare dhe të pranojë zgjedhje të parakohshme parlamentare bashkë me ato lokale.

Periskopi.com Lajme

Në një komunikatë për media të shtunën nga VMRO-DPMNE thuhet se njoftimi i liderit të LSDM-së Zoran Zaev për debat në lidhje me platformën e partive shqiptare tregon qëllimin e tij për ridefinim të shtetit.

“Përpjekja e Zoran Zaevit për të manipuluar publikun dhe për të nënvlerësuar inteligjencën e qytetarëve është e pasuksesshme. Ai i në stilin e tij, i hutuar u përpoq të njoftojë se nëse e merr mandatin do ta vazhdojë diskutimin për platformën e Tiranës. Ky fakt tregon qëllimin e Zoran Zaevit, e cila më parë është përgatitur nga ekspertë të LSDM-së nëpërmjet diskutimeve dhe konsultimeve të shumta me ekspertët e partive dhe  me ndihmën e të huajve, për të ridefinuar shtetin”, thuhet në komunikatë.

Ndryshe, lideri i LSDM-së, Zoran Zaev, dje ka prezantuar programin qeveritar, me ç’rast tha se Maqedonia do të jetë shtet për të gjithë dhe që synon integrimet euro-atlantike, ndërsa veprimet e presidentit George Ivanov dhe kreut të VMRO-DPMNE i quajti si lojë të rrezikshme.

Ai ka bërë të ditur se programi i Qeverisë së re, përmban parimet e programit parazgjedhor të LSDM-së, ku synohet zhvillimi ekonomik, kthimi i demokracisë dhe sundimi i së drejtës, transmeton KosovaPress.

Duke folur rreth Ligjit për gjuhët, kreu i LSDM-së tha se do të mbështesin politikë gjuhësore për të gjithë qytetarët.

“Do të mbështesim ndryshime ligjore në pajtim me amendamentin 5 të Kushtetutës, që t’i mundësojmë bashkësisë etnike shqiptare që të komunikojnë në gjuhën e tyre amtare me të gjitha institucionet shtetërore. Do të ketë ndëshkime për të gjitha institucionet që nuk do të respektojnë këto  vendime”, ka thënë Zaev.

Maqedonia në udhëkryq, rriten tensionet

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev, të premten në një konferencë për shtyp ka prezantuar programin qeveritar, duke thënë se Maqedonia do të jetë shtet për të gjithë dhe që synon integrimet euro-atlantike, ndërsa veprimet e presidentit George Ivanov dhe kreut të VMRO-DPMNE i quajti si lojë të rrezikshme.

Periskopi.com Lajme

Ai ka theksuar se Qeveria e re do të angazhohet për anëtarësim në NATO dhe BE, ndërkohë që do të bëjë përpjekje maksimale për zgjidhjen e krizës.

Duke folur rreth Ligjit për gjuhët, kreu i LSDM-së tha se do të mbështesin politikë gjuhësore për të gjithë qytetarët.

“Do të mbështesim ndryshime ligjore në pajtim me amendamentin 5 të Kushtetutës, që t’i mundësojmë bashkësisë etnike shqiptare që të komunikojnë në gjuhën e tyre amtare me të gjitha institucionet shtetërore. Do të ketë ndëshkime për të gjitha institucionet që nuk do të respektojnë këto  vendime”, ka thënë Zaev.

Ndërkohë nuk kanë vonuar reagimet nga partia e Nikolla Gruevskit. Antonio Milloshovski nga VMRO-DPMN ka mbajtur konferencë për shtyp e cila ishte si përgjigje ndaj promovimit të programit qeveritar të LSDM-së. Zyrtari i partisë së Gruevskit i kërkoi Zaevit të heqë dorë nga ajo që ata e cilësojnë si platforma e sjellë nga Tirana.

“Zaev u ngatërruar me paralajmërimet për debate për simbolet shtetërore. Nëse duan që ta ruajnë unitaritetin e shtetit, atëherë t’i tregojë edhe opinionit se e hedhin poshtë platformën e Tiranës. Ai edhe njëherë konfirmoi se është i shantazhuar dhe me mashtrim të interesave shtetërore do që ta vjedh pushtetin. Deri dje Zaev ka gënjyer se me BDI-në dhe Selën kanë biseduar vetëm për parimet kryesore, por nuk e ka zbuluar përmbajten e saj”, theksoi Milloshovski.

Gjatë ditës se sotme ka pasur edhe një deklaratë të presidentit Ivanov se ushtria maqedonase është gati për t’ju përgjigjur çdo lloj kërcënimi. Pas këtyre deklaratave shfaqet sërish Ushtria Çlirimtare Kombëtare dhe  Armata Kombëtare Shqiptare. Përmes një deklarate shpërndarë për mediat, thuhet:

“I bëjmë thirrje “presidentit” Ivanov dhe ushtrisë së tij se ne jemi më të gatshëm sesa ata dhe shumë shpejt do të përballemi me ta. Ne jemi një grup prej 80 ushtarësh dhe jemi të pozicionuar në Sharr dhe shumë shpejt do t’i çlirojmë trojet etnikisht të pastra shqiptare dhe do ta shpallim Republikën e ILIRIDËS. Komandant NACISTI. UÇK AKSH TETOVË” – thuhet në deklaratë.

Kërcënimet e Ivanov – 80 ushtarë të UÇK-AKSH shfaqen në Tetovë

Pas deklaratës së presidentit maqedonas Ivanov se ushtria maqedonase do të ishte gati për t'ju përgjigjur çdo lloj kërcënimi, 80 ushtarë të UCCK-së dhe AKSH-së janë shfaqur në Tetovë.

Periskopi.com Lajme

Ata shpallen prezencën e tyre nëpërmjet komunikatës së mëposhtme.

Komunikatë

I bëjmë thirje “presidentit” Ivanov dhe ushtrisë së tij se ne jemi më të gatshëm sesa ata dhe shumë shpejt do të përballemi me ta. Ne jemi një grup prej 80 ushtarësh dhe jemi të pozicionuar në Sharr dhe shumë shpejt do ti çlirojm trojet e etnikisht të pastra shqiptare dhe do ta shpallim Republikën e ILIRIDËS.

Komandant NACISTI

UÇK AKSH TETOVË

10.03.2017

Kjo komunikat në redaksi ka arritur nëpërmjet faqes zyrtare të Televizionit Koha në facebook.

 

Kërcënon presidenti maqedonas, përmend edhe Ushtrinë

George Ivanov vazhdon me fjalorin kërcënues rreth krizës politike në Maqedoni.

Periskopi.com Lajme

Pasi refuzoi t’i japë mandatin Zoran Zaevit duke kundërshtuar platformën shqiptare, tani presidenti maqedonas kërcënon edhe me ushtrinë.

“Edhe sot, por edhe më herët ne jemi përballur me rreziqe. Ushtria e Maqedonisë është e gatshme për të qenë mbrojtës i integritetit dhe stabilitetit në vend. Kjo ushtri ka standarde të larta në punë dhe deri tani suksesshëm e ka treguar veten deri tani. Transformimi dhe modernizimi i ushtrisë ka ndikuar që të jemi më të sigurtë për këto vite”, është shprehur Presidenti Ivanov.

Ali Ahmeti

Ali Ahmeti paralajmëron maqedonasit, u tregon çfarë ka në plan kur të bëhet president

Kryetari i Kuvendit shqiptar, gjuha shqipe do të përdoret në të gjitha institucionet shtetërore, kartëmonedhat do të shtypen edhe në gjuhën shqipe.

Periskopi.com Lajme

BDI thotë kështu derisa Zoran Zaev hesht.

Në një intervistë për Reuters, Ali Ahmeti ka thënë se tani është koha për të mbyllur çështjen e gjuhës shqipe dhe anulimi i platformës do të jetë një hap i gabuar që mund të shkaktojë tension.

“Në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë, nëse unë jam president do të flas shqip. Duhet Seanca parlamentare ta udhëheq në gjuhën shqipe. Në formën e folur dhe të shkruar, gjuha shqipe duhet të përdoret në të gjitha institucionet shtetërore. Kjo do të thotë përdorimin zyrtar të gjuhës shqipe. Në këtë pikë gjuha shqipe është përdorur vetëm në nivel lokal “, ka thënë Ahmeti, shkruan Zhurnal.

Nga platforma nuk heqin dorë asnjë nga nënshkruesit e saj.

Partneri i koalicionit të Zaev, Zijadin Sela shkonë aq larg sa të mohojnë ekzistencën e kombit dhe identitetit maqedonas. Për të nuk është e mjaftueshme edhe për të pasur kryeministrin, por nuk tërhiqet nga vendimit për të ndryshuar himnin, flamurin dhe stemën.

“Për çdo pikë që nuk kërkonë ndryshim kushtetues është rënë dakord. Për himnin, flamurin, çështjen e emrit që është përmendur fillimin ka kërkuar të ketë dialog me qëllim të gjetjes së një zgjidhjeje përfundimtare. Unë jam duke folur në lidhje me çështjet që kërkojnë një shumicë prej dy të tretash. Për çështje të tjera që janë pjesë e Kushtetutës është arritur marëveshje”, tha Bujar Osmani.

Zaev tregon se ku u bë platforma shqiptare

Lideri i Lidhjes Social-Demokrate të Maqedonisë, Zoran Zaev në një intervistë për televizionin shtetëror kroat HRT, tha se platforma shqiptare përmban një formulim që i dënon ushtritë e shekullit të kaluar që vranë civilë

Periskopi.com Lajme

Platforma e shqiptarëve për avancimin e të drejtave të tyre në shtetin maqedonas është bërë në Maqedoni dhe jo në Shqipëri, dhe si e tillë nuk paraqet dhunë dhe konflikt të ri në këtë shtet. Kështu ka deklaruar lideri i Lidhjes Social-Demokrate të Maqedonisë, Zoran Zaev në një intervistë për televizionin shtetëror kroat HRT.

Zaev ka mbrojtur idenë e shprehur nga partitë shqiptare që të dënohet gjenocidi i ushtruar nga ana e Serbisë nga popullatës shqiptare. “Nuk ka asgjë të gabuar që platforma përmban një formulim që i dënon ushtritë e shekullit të kaluar që vranë civilë”, ka deklaruar ai

Pyetjeve të mediumit kroat mbi akuzat e VMRO-DPMNE për “dëmtim të Maqedonisë”, Zaev i është përgjigjur duke thënë se platforma është nënshkruar në Maqedoni dhe jo në Tiranë.

“Ata (VMRO DPMNE) arsyetohen se kjo deklaratë është nënshkruar në Tiranë. Deklarata është bërë në Maqedoni si pjesë e programeve të tyre para-zgjedhore, por ato u mblodhën në Shqipëri, ku të gjitha partitë ishin mbledhur në një vend”, ka deklaruar Zaez, i cili ka shprehur bindjen se nuk pret dhunë dhe konflikte në situatën e re të krijuar.

“Jam i lumtur dhe krenar që e hoqëm regjimin nga pushteti me laps dhe votë. Nuk ka pse të derdhet gjak për rënien e regjimit”, ka deklaruar kreu i LSDM-së.

Ali Ahmeti

Ahmeti e ripërsërit: Nuk bëjmë kompromise në dëm të shqiptarëve

“Nuk është çështja këtu e lëshimit pe, nuk është çështja këtu e kompromiseve, këto janë çështje shumë parimore, shumë të rëndësishme që lidhen drejtpërsëdrejti edhe me përmbylljen e vetë Marrëveshjes së Ohrit, si një dokument i cili e prodhoi paqen, instaloi paqen në Republikën e Maqedonisë dhe aspak nuk është menduar bile që të bëhen lëshime të tilla”, tha kryetari i BDI në Maqedoni, Ali Ahmeti, sipas të cilit të gjithë në shtet duhet të jenë të përgjegjshëm dhe ndërgjegjshëm që të kontribuojnë në zgjidhjen e krizës dhe jo në rritjen dhe thellimin e krizës.

Periskopi.com Lajme

“Edhe tash e tutje ne do menaxhojmë përsëri me situatën por jo edhe duke bërë kompromise në dëm të MO-së dhe në dëm të shqiptarëve. Ne sot do ti shqyrtojmë të gjitha mundësitë kushtetuese, se si janë ato të parashikueshme me kushtetutë dhe ne mendojmë që zoti Ivanov duhet të jetë i kujdesshëm, ta rishqyrtoj edhe njëherë pozicionin e tij sepse këtu nuk duhet të bëhet eksperiment me shtetin me paqen…

Ne do bëjmë thirrje deri te Zoti Ivanoiv që ai edhe njëherë të rishqyrtoj pozicionin e tij dhe të shoh mundësit reale në zbatim të kushtetutës të RM-së. Në interes të askujt nuk shkon bllokimi i shtetit dhe bllokimi i institucioneve”, deklaroi Ahmeti.

Kush qëndron prapa mitingjeve antishqiptare në Maqedoni?

Vetë mediat maqedonase kanë publikuar fakte se si nxënësit e shkollave të mesme urdhërohen nga drejtorë, militantë të VMRO-së, që të dalin në mitingje kundër zyrtarizimit të shqipes.

Periskopi.com Lajme

(konica.al) – Mediat maqedonase të afërta me VMRO-DPMNE po i japin publicitet të madh mitingjeve të fundit të organizuara gjithandej Maqedonisë.

Mijëra qytetarë maqedonas, kryesisht përkrahës të partisë së Gruevskit, kanë marrë pjesë në marshime kundër zyrtarizimit të shqipes në nivel shtetëror dhe asaj që ata e shohin si realizim i Platformës së Tiranës.

Pos në kryeqytet, tubime të tilla janë organizuar edhe në Manastir, Prilep, Veles, Shtip, Kërçovë, Ohër dhe qytete të tjera.

Këtyre protestave me ngjyrime nacionaliste i janë bashkuar edhe figura nga jeta publike, si aktorja Snezana Konevska-Rusi, futbollisti Pance Kumbev, etj.

Por ka qenë vetë portali maqedonas a1on.mk që ka publikuar prapavijën e tubimeve të tilla. Ky portal ka sjellë xhirime filmike kur nxënësit e shkollës së mesme ‘Josip Broz Tito’ urdhërohen të dalin në marshin pro-qeveritar. Urdhri ishte dhënë nga vetë drejtoresha e shkollës, e cila është e afërt me partinë VMRO-DPMNE.

Maqedonia mund të shkatërrohet, e thotë kjo superfuqi botërore

Rusia ka reguar ashpër ndaj krizës politike në Maqedoni. Ministria e Jashtme, në një deklaratë të saj të siguruar nga lapsi.al, akuzon NATO –n dhe BE –në se po tentojnë me forcë t’u imponojnë maqedonasve plaftformën shqiptare të hartuar në Tiranë dhe që sipas Moskës, ka për qëllim “Shqipërinë e Madhe” me pretendime territoriale ndaj shteteve fqinje. Rusia thotë se ky imponim shkon kundër vullnetit të votuesve maqedonas dhe mund të çojë në shkatërrimin e shtetit të Maqedonisë dhe në destabilizimin e gjithë Ballkanit.

Periskopi.com Lajme

“Vëmë re me shqetësim se kriza politike në Maqedoni e provokuar nga ndërhyrja e jashtme në punët e brendshme të vendit po përkeqësohet. Përpjekjet, të cilat janë mbështetur në mënyrë aktive nga udhëheqësit e BE-së dhe NATO-s janë duke u bërë për që maqedonasit të pranojnë “platformë shqiptare” të projektuar në Tiranë në Zyrën e Kryeministrit, bazuar në hartën e të ashtuquajturës “Shqipëri të Madhe”, e cila ilustron pretendime territoriale të mëdha ndaj vendeve fqinje në Malin e Zi, Serbi, Maqedoni dhe Greqi. Shqetësim të veçantë përbën përfshirja e autoriteteve të Kosovës, vend i cili ka shpallur pavarësinë në mënyrë të njëanshme. Ne besojmë se kjo linjë është shumë e rrezikshme dhe ajo mund të çojë në shkatërrimin e shtetit të Maqedonisë dhe destabilizimin e të gjithë Ballkanit”.

Ashtu si presidenti Ivanov edhe Moska, në deklaratën e siguruar nga lapsi.al, nënvizon se platforma shqiptare cënon kushtetutën e vendit. Në deklaratë thuhet gjithashtu se ndërhyrjet nga jashtë janë destruktive dhe vetëm do ta përkeqësojnë situatën.

“Ne duam të theksojmë se zgjedhjet e parakohshme parlamentare të mbajtura në Maqedoni më 11 dhjetor 2016 me këmbënguljen e Shteteve të Bashkuara të BE-së u fituan nga partia në pushtet e udhëhequr nga Nikolla Gruevski. Tani Perëndimi po përpiqet të përfitojë nga pakica shqiptare që të vendosë në pushtet opozitën humbëse, e cila ka pranuar kërkesat e shqiptarëve, të cilat tingëllojnë më shumë si një ultimatum dhe që çojnë në prishjen e bazës kushtetuese të vendit.

Tentativat e vazhdueshme destruktive për të imponuar nga jashtë skemat që janë në kundërshtim me votuesit maqedonas vetëm mund ta përkeqësojnë situatën. Ndërhyrjet e jashtme në punët e brendshme të Maqedonisë duhet të ndalej edhe e drejta e popullit maqedonas për të vendosur mbi të ardhmen e tij sipas vullnetit të tij dhe në përputhje me parimet themelore demokratike duhet të trajtohet me respekt” theksohet në deklaratën e siguruar nga lapsi.al

Reagimi i Rusisë vjen në të njëjtën ditë kur shefja e BE për politikën e jashtme dhe sigurinë, Federica Mogherini lëshoi një ultimatum ndaj presidentit Ivanov që deri të hënën të mandatojë Zoran Zaev për të formuar qeverinë. /Lapsi.al

SHBA, BE e Shqipëria kundër Ivanovit, Rusia i del në mbrojtje

Ambasadori amerikan në Maqedoni, Jess L. Baily, i ka bërë thirrje presidentit Ivanov që edhe njëherë ta shqyrtojë vendimin për mosdhënien e mandatit. Kundër kësaj deklarate është edhe Tirana, por në mbrojtje i ka dal Moska

Periskopi.com Lajme

Vendimi i djeshëm i presidentit të Maqedonisë, Gjorgje Ivanov, që mos t’ia jap mandatin liderit opozitar Zoran Zaev për shkaka të zyrtarizimit të gjuhës shqipe, ka nxitur reagime edhe nga diplomatët e huaj të akredituar në Shkup. Ambasadori amerikan në Maqedoni, Jess L. Baily, i ka bërë thirrje presidentit Ivanov që edhe njëherë ta shqyrtojë vendimin për mosdhënien e mandatit.

Baily u shpreh se deklaratën e jep si përfaqësues i partnerëve strategjikë të Republikës së Maqedonisë dhe si miq të cilët e respektojnë plotësisht sovranitetin dhe integritetin e Maqedonisë.

Baily njëherësh iu bëri thirrje fqinjëve të Maqedonisë që të tregohen të përmbajtur dhe të jenë konstruktiv, në këtë moment, siç u shpreh, shumë të ndjeshëm politik, citon INA. Baily gjithashtu ka theksuar se SHBA-të mbrëmë janë dëshpëruar kur mësuan se Ivanovi nuk i ka dorëzuar mandatin Zaevit, për t’i dhënë kështu mundësinë që të formojë qeveri.

Diplomati amerikan në Shkup, ka shprehur shqetësimin e tij për gjendjen aktuale në Maqedoni. Për mes një statusi në “Tweeter” ai thotë se pajtohet me deklaratën e eurokomisarit Johanes Han i cili e kritikoi vendimin e presidentit Ivanov mos ia dhënë mandatin Zoran Zaevit. “Maqedonia largohet nga parimet demokratike dhe sundimi së drejtës, të cilat janë vlerat themelore të NATOS”, tha ai.

Por, derisa BE e SHBA kanë dalë kundër deklaratës së presidentit Ivanov, është Ministria e Jashtme e Rusisë e cila i ka dalë në mbrojtje presidentit maqedonas. Duke reaguar për zhvillimet e fundit, nga Moska thonë se kriza politike në Maqedoni, e shkaktuar nga ndërhyrja e jashtme në çështjet e brendshme të vendit, po thellohet.

“Duam të theksojmë se në Maqedoni në zgjedhjet e 11 dhjetori të vitit 2016, me insistim të BE-së dhe ShBA-së u mbajtën zgjedhjet e parakohshme parlamentare në të cilat fitoi partia në pushtet në krye me Nikolla Gruevskin. Tani perëndimi me ndihmë të minoritetit shqiptare dhe kërkesat e tyre, o tentojnë që në në Shkup në pushtet ta vendosin opozitën, e cila sjell deri në erozion të themeleve kushtetuese në vend”, thuhet në reagim.

Nga ministria ruse kanë shtuar se këto tentime destruktive të jashtme që janë në kundërshtim me vullnetin e votuesve maqedonas mund ta përkeqësojnë situatën. Sipas tyre, është e domosdoshme që të ndërpritet ndërhyrja e huaj në punët e brendshme të Maqedonisë, citon Shenja.

Reagime sërish ka ardhur edhe nga Tirana zyrtare. Pas kryeministrit Edi Rama ka reaguar kryeparlamentari Ilir Meta, i cili ka shprehur keqardhjen për retorikat nacionaliste anti-shqiptare të cilat cenojnë harmoninë dhe bashkëjetesën ndër-etnike – si garanci për stabilitetin e vendit fqinj.

Ai ka shprehur shqetësimin për situatën e rënduar politike në Maqedoni dhe ka inkurajuar të gjitha forcat politike në vendin fqinj për qetësi, përgjegjshmëri dhe konstruktivitet.

“Dëshiroj të shpreh gjithashtu keqardhjen për retorikat nacionaliste anti-shqiptare të cilat cenojnë harmoninë dhe bashkëjetesën ndër-etnike – si garanci për stabilitetin e vendit fqinj. Shpresoj që gjithë aktorët institucionalë dhe politikë të tregojnë përkushtim për progresin demokratik dhe euro-atlantik të Maqedonisë”, ka thënë Meta.

Ndërsa përfaqësuesja e BE-së për politikë të jashtme dhe siguri Federika Mogerini, ka kërkuar nga presidenti Ivanov që të tërheq vendimin e tij dhe në pajtueshmëri me kushtetutën e vendit, mandatin t’ia ndajë liderit të partisë që ka shumicën parlamentare. Ajo tha se vendimi I Ivanovit është në kundërshtim me vlerat demokratike dhe të NATO-së dhe e ka futur vendin në një krizë të thellë.

“Kërkoj nga presidenti që të reflektojë në vijim dhe të rishqyrtojë vendimin në interes të të gjithë qytetarëve të vendit dhe siç thotë Kushtetuta, t’ia dorëzojë mandatin liderit të partisë që ka shumicën parlamentare. Kjo është kushtetuta e vendit dhe ne e respektojmë atë. Të gjithë liderët partiak dhe të gjithë ata që kanë përgjegjësi institucionale kanë për detyrë të përmbahen nga retorika duke shmangur që kjo krizë politike dhe institucionale të bëhet konflikt ndëretnik”, tha Mogerini.

SHBA, BE e Shqipëria kundër Ivanovit, Rusia i del në mbrojtje

Shfaqet sërish presidenti Ivanov, ka një porosi për Bashkimin Evropian

Presidenti i Maqedonisë, Gjorge IvanovPresidenti ka shprehur pakënaqësi për platformën e përbashkët të partive shqiptare.

Periskopi.com Lajme

Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov, sot është takuar me përfaqësuesen e lartë të BE-së për punë të jashtme dhe siguri, Federica Mogherini, me të cilën ka biseduar për situatën aktuale politike në vend.

Siç informojnë nga kabineti i Ivanovit, presidenti ka shprehur pakënaqësi për platformën e përbashkët të partive shqiptare dhe ka kërkuar që BE të dënojë ndërhyrjen në politikën e brendshme të Maqedonisë.

“BE-ja nuk duhet të lejojë që kjo të vazhdojë dhe duhet përfundimisht ta identifikojë Ballkanin si një nga prioritetet e saj më të larta. BE-ja duhet të ndërmarrë hapa urgjent dhe ta forcojë procesin integrues të Maqedonisë, i cili është i pakthyeshëm”, ka deklaruar Ivanov.

 

BE ia ‘shtrëngon’ Ivanovit, i dha edhe urdhër lidhje me shqiptarët

Në lidhje me vendimin e fundit të tij rreth ndarjes së mandatit, Ivanov ka theksuar se në pajtim me Kushtetutën, nuk do të ndajë mandatin për atë që bisedon me platforma të shteteve tjera, me të cilat sipas tij, cenohet unitariteti i Maqedonisë.