Hahn: Duhet më shumë kohë për formimin e qeverisë në Maqedoni

Ndryshe nga apelet e një dite më parë për përshpejtim të procesit të formimit të Qeverisë së re të Maqedonisë, duket që kjo do të marrë më shumë kohë.

Periskopi.com Lajme

Këtë e bëri të ditur komisari evropian për zgjerim Johanes Han i cili pas takimeve të një dite më parë me krerët e partive politike deklaroi se cilësia e marrëveshjes për qeverinë e re është më e rëndësishme se sa shpejtësia e krijimit të ekzekutivit.

“Me sa duket, kjo do të marrë pak kohë. Partitë duhet të negociojnë dhe duhet të marrin vendim në interes të vendit, të qytetarëve, të perspektivës evropiane dhe të jenë të fokusuara në punë konkrete. Ne do të bëjmë çdo gjë për të ndihmuar vendin dhe lidershipin në vend. Ka të bëjë me cilësinë dhe jo shpejtësinë dhe ata duhet të negociojnë, duhet të dëshmojnë pjekurinë e tyre demokratike, duhet të kenë një program të shkëlqyer, bazuar në Marrëveshjen e Përzhinës, përkushtimin në perspektivën evropiane dhe nëse bëhet kështu unë jam shumë i bindur për të ardhmen e vendit. Unë jam gjithmonë optimist”, ka thënë Johanes Han, komisionari për zgjerim.

Megjithatë nevoja për Qeveri të re dhe rikthimi në funksion të plotë i të gjitha institucioneve shtetërore në një kohë të shpejtë është theksuar edhe gjatë takimit të eurokomesarit Han me presidentin George Ivanov.

Në takim u potencua se është e rëndësishme që sa më shpejtë të formohet Qeveria sepse vetëm me institucione tërësisht funksionale shteti do të jetë i gatshëm të merret me të gjitha sfidat si dhe të angazhohet në reformat evropiane dhe qëllimet euro-integruese.

Negociatat për formimin e Qeverisë nuk kanë lëvizur në drejtim të një marrëveshje. Kreu i BDI-së Ahmeti sot ka zhvilluar konsultime me nënkryetarët e partisë por mbledhja e kryesisë ku pritet të merret një vendim, nuk është caktuar akoma. Ahmeti së fundmi publikisht ka kërkuar të shkruara në letër të gjitha kushtet që ofron LSDM-ja për një koalicion të mundshëm mes këtyre dy partive. Nga LSDM-ja deklaruan se nuk e kanë problem t’i dorëzojnë edhe të shkruara kushtet e negocimit, por vazhdojnë t’i mbajnë ato larg syve të opinionit. Një ditë më parë mediat u shmangën dhe nuk arritën të sigurojnë pamje dhe prononcime nga takimi i kreut të VMRO-DPMNE-së Nikolla Gruevski me eurokomesarin Han kurse heshtja e tyre ka vazhduar edhe sot.

Ali Ahmeti tregon me çfarë kushte pranon koalicion

Ali Ahmeti, kryetari i BDI-së ka thënë se partia e tij është e gatshme të kaloj në opozitë në qoftë se Zoran Zaevin, nuk e pranon platformën shqiptare.

Periskopi.com Lajme

Prishja e partneritetit me VMRO DOPMNE-në, nuk i siguron koalicion të domosdoshëm LSDM-së me BDI-në. Madje Ali Ahmeti, kryetari i BDI-së ka thënë se partia e tij është e gatshme të kaloj në opozitë në qoftë se Zoran Zaevin, nuk e pranon platformën shqiptare dhe nuk realizon marrëveshje të shkurruar për koalicion.

Por, ky kërcënim i Ahmetit për të kaluar në opozitë, sipas analistëve në Shkup, ndihmon VMRO-DPMNE-në që të realizojë skenarin për ta çuar vendin sërish në zgjedhje të parakohshme. Madje njohësit e çështjeve politike i kanë quajtur të pa sinqerta paralajmërimet e Ahmetit se mund të mos bëhet pjesë e qeverisë së re për të ti hapur rrugë zbardhjes së të vërtetës për të.

Ata vlerësojnë se shqiptarët ndëshkuan Ahmetin në zgjedhje pikërisht për shkak të koalicionimit me Gruevskin.

“Shkuarja e BDI-së në opozitë me këto numra ia mundëson VMRO-së realizimin e skenarëve për përsëritje të zgjedhjeve për të marrë një numër më të madh të deputetëve dhe për të ndryshuar situatën aktuale të numrave në Kuvend” deklaroi Sulejman Rushiti, ish politikan.

“Nëse është e vërtet se dëshiron të mbetet në opozitë ai në mënyrë indirekte punon në favor të Gruevskit që kriza të thellohet, qeveri të mos ketë, ndërsa institucionet edhe ashtu janë në duar të partive”, tha ndërkaq analistë Xhevdet Hajredini.

Nga ana tjetër ish-nënkryetari i BDI-së Nazmi Beqiri, në emisionin “Rruga Drejt…” ka thënë se Ahmeti duhet të mbajë llogari më tepër për përmbushjen e platformës shqiptare se sa për formimin e qeverisë. “Le të realizohen kërkesat tona dhe ne vazhdojmë më tutje. Nëse do ketë vendi qeveri apo jo, kjo duhet ti interesoj edhe palës tjetër” u shpreh Beqiri.

Lideri i BDI-së Ali Ahmeti pas takimit me komisionerin Johanes Han deklaroi se janë duke i pritur materialet e shkruara nga LSDM-ja. Pasi ti marrin këto material, ai tha se do të thirret Këshilli Qendror i partisë për të vendosur hapat e mëtutjeshëm. “Pa materialet eshkruara, LSDM-ja nuk do ti marr nënshkrimet e BDI-së”, u shpreh Ahmeti.

Ahmeti kërkon që marrëveshja për qeverinë të firmoset dhe dokumentohet, ndërsa më pas të zbatohet në tërësi.

Madje, vetë Ahmeti ka thënë se partia e tij po shqyrton seriozisht mundësinë që të mbetet në opozitë, nëse Zaev nuk i përmbushë kriteret e shqiptarëve.

BDI: S’ka koalicion të domosdoshëm me LSDM-në

.

.

.

.

Johannes Hahn fillon takimet me liderët e partive politike

Eurokomesari për zgjerim Johannes Hahn sot pasdite në Shkup ka filluar takimet me liderët e partive politike, me të cilët pritet të bisedojë rreth situatës aktuale politike në vend, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Periskopi.com Lajme

Takimi i parë i Hahn është me kryetarit e Lëvizjes Besa, Bilall Kasami, dhe më pas do të vijojnë takimet me Ziadin Selën nga Aleanca për Shqiptarët, Menduh Thaçin nga PDSH, Ali Ahmetin nga BDI, Zoran Zaevin nga LSDM dhe takimi i fundit sipas paralajmërimeve do të jetë me Nikolla Gruevskin.

Zbulohet pse nuk u arrit marrëveshje mes shqiptarëve dhe maqedonëve

VMRO-DPMNE-ja ka bërë të ditur se drejtuesi Nikola Gruevski ka zhvilluar, bashkë me sekretarin për Politikat Ndërkombëtare, Aleksandar Nikolovski, një takim me ambasadoren turke Tulin Erkal Kara, në të cilin është sqaruar se marrëveshja me BDI-në nuk u arrit, jo për shkak të Prokurorisë Publike Speciale, por prej platformës së paraqitur nga pala shqiptare.

Periskopi.com Lajme

Gjatë bisedimeve me Bashkimin Demokratik për Integrim, VMRO-ja ka qenë kundër vendosjes së dygjuhësisë në të gjithë territorin e vendit, por pajtohej me idenë që të gjendet ndonjë zgjidhje tjetër, në mënyrë që gjuha të përparonte në zonat me shumicë shqiptare, raporton Tch.

Partia e Gruevskit vazhdon të kujtojë se është ajo që mori më shumë vota dhe mandate, dhe i mëshon sërish idesë së zgjedhjeve të reja, me argumentin se skenarët e tjerë mund të sillnin kriza të reja.

Sa për Prokurorinë Speciale, theksohet se ajo duhet të punojë në mënyrë profesionale, jo si zgjatim i LSDM-së dhe qendrave të tjera të jashtme, por sipas marrëveshjes së qershor-korrikut 2015 pa ndryshime, përfshirë këtu dhe moszgjatjen e mandatit të saj.

Rusia mbështet VMRO-në dhe BDI-në, akuzon perëndimin për ndërhyrje

Ministria e Jashtme e Rusisë përmes një komunikate ka komentuar zhvillimet në Maqedoni duke i dhënë mbështetje VMRO-së së Nikolla Gruevskit dhe BDI-së së Ali Ahmetit, ndërsa, ka akuzuar perëndimin për siç thuhet mosrespektimin e vullnetit të qytetarëve që në zgjedhje kanë votuar për këto dy parti politike.

Periskopi.com Lajme

“Manipulimi i turpshëm makiavelist me vullnetin e votuesve po kërcënon shpërthimin në Maqedoni dhe të rrënojë stabilitetin e rajonit të Ballkanit… duket se kemi një ndikim të madh nga jashtë ndaj forcave politike në Maqedoni. Qëllimi është i qartë – riformatimi i autoriteteve edhe përkundër përkrahjes së madhe të votuesve për koalicionin e udhëhequr nga Nikolla Gruevski dhe Bashkimin Demokratik për Integrim nga Ali Ahmeti”, citon Kosovapress deklaratën e Ambasadës së Rusisë në Maqedoni.

Ministria ruse e punëve të jashtme vlerëson se kriza politike në Maqedoni është e thellë dhe se zgjedhjet e 11 dhjetorit, të cilat thonë se janë nxitur artificialisht nuk kanë ndihmuar në qetësimin e situatës.

Lidhur me zhvillimet në vend është prononcuar edhe ambasadorja gjermane e cila ditë më parë ishte në shënjestër të kritikave nga VMRO DPMNE-ja.

“Situata politike në Maqedoni ende është e rëndë, ndërsa vullneti politik është gjithmonë një parakusht për një përparim politik. Në këtë kontekst presim që haptas të gjitha partitë dhe nga presidenti Ivanov që t’i pranojë qëndrimet e të gjitha partive. Ne do të vazhdojmë t’i përkrahim proceset e reformave demokratike në vend”, deklaroi ambasadorja e Gjermanisë, Kristina Althauzer.

Reagimet e VMRO-s ndaj ambasadës gjermane pasuan një deklaratë të saj se mandati për formimin e qeverisë së re duhet t’i jepet LSDM-së, partisë së dytë me më shumë deputet. E pyetur nga partia e Gruevskit nëse ky është sugjerim i ambasadës, nga përfaqësia diplomatike gjermane u përgjigjën kjo është ajo që për momentin e vlerëson Berlini zyrtar.

Presidenti i Maqedonisë tregon se kujt do i takon mandati për të qeverisur

Presidenti i Maqedonisë George Ivanov ka refuzuar t’i japë mandatin liderit të opozitës Zoran Zaev që të formojë qeverinë e re.

Periskopi.com Lajme

Pas takimit që pati me liderët e partive, Ivanov tha se mandatin do t’ia japë partisë që ka shumicën e deputetëve në Parlament.

“Do ta respektoj Kushtetutën e Maqedonisë dhe mandatin do t’ia jap vetëm partisë e cila do të garantojë që e ka shumicën në Parlament”, tha presidenti i Maqedonisë për gazetarët pas takimeve të tij të sotme me partitë politike të Maqedonisë.

Tremben akademikët maqedonas: Të ndihmojmë lindshmërinë e bashkëkombësve, shqiptarët po shtohen

Shqiptarët mund të shndërrohen në shumë pak vjet popullsia shumicë në Maqedoni, sipas statistikave të dhëna dje nga Enti Shtetëror i Statistikës në Maqedoni. Kjo, pasi shqiptarët shtohen me rreth 6 mijë veta më shumë sesa maqedonasit çdo vit, prej së paku 10 vitesh, sipas Entit. Rreziku i “pushtimit demografik” të Maqedonisë nga shqiptarët ka frikësuar akademikët maqedonas dhe politikën e vendit fqinj, të cilët kërkojnë zgjidhje të menjëhershme.

Periskopi.com Lajme

Statistikat

Problemet demografike në Maqedoni priten të jenë prioritet i politikave të qeverisë së Maqedonisë. Problemet demografike në Maqedoni priten të jenë prioritet i politikave të qeverisë së Maqedonisë.

Maqedonasit janë tejet të brengosur me numrin e vogël të lindjeve si dhe rrezikun që për një periudhë jo të gjatë kohore të mbeten popull pakicë në shtetin e tyre.

Nga të dhënat e Entit Shtetëror të Statistikës në Maqedoni kuptojmë se, gjatë vitit 2010, kanë lindur 12.535 fëmijë nga prindër maqedonas, kurse kanë vdekur gjithsejtë 14.298 maqedonas.

Pas barazimit lindjeve dhe vdekjeve, del se numri i maqedonasve etnikë zvogëlohet për 1.763 veta. Ndërkaq e kundërta ka ndodhur tek shqiptarët, në po të njëjtin vit, kanë lindur 7.200 fëmijë nga prindër shqiptarë, dhe kanë vdekur 3.073 shqiptarë, që do të thotë se janë shtuar për 4.127 veta.

 

Akademikët e alarmuar maqedonas

Akademia e Artit dhe Shkencave të Maqedonisë është shumë e brengosur me zhvillimet e fundit të proceseve demografike në Maqedoni.

Si elemente problematike që ndikojnë në demografinë e Maqedonisë potencohet fakti për numrin e vogël të lindjeve të grave nga nacionaliteti maqedonas, ndërkohë që gratë shqiptare, lindin shumë më tepër fëmijë.

Siç mëson agjencia e lajmeve INA, akademikët maqedonas vazhdojnë të kërkojnë nga qeveria e Maqedonisë përpilimin e politikave demografike të cilat do të parandalojnë natalitetin tek shqiptarët.

Analistët shqiptarë theksojnë se rritja e nataliteti tek shqiptarët në Maqedoni është pasojë e shumë faktorëve nga e kaluara, si standardi i ulët i jetesës, papunësia, arsimimi, profesioni, tradita etj.

Ndërsa kreu i partisë më të madhe shqiptare e njëherazi aleat i Nikolla Gruevskit, në qeveri e ka cilësuar këtë mundësi, si një teori antishqiptare. Pak kohë më pare, në një intervistë për “Standard”, Ali Ahmeti, kryetar i Bashkimit Demokratik për Integrim kishte deklaruar se “më duhet të them se ka kështu paragjykime prej të cilave ne distancohemi dhe i vlerësojmë si antishqiptare dhe naziste që burojnë që nga koha e Garashaninit, Cubriloviçit e Andriçit. Shqiptarët e Maqedonisë të ardhmen e tyre nuk e ndërtojnë mbi bazën e natalitetit të diskutueshëm apo mbi numra dhe raporte. Ne jemi realitet në Maqedoni. Shqiptarët janë komuniteti i dytë më i madh në këtë shtet multietnik”.

Tentative e dështuar

Vetëm disa vite më pare, qeveria maqedonase kaloi një ligj që stimulonte me anë të përfitimit ekonomik lindshmërinë në ato komuna ku lindshmëria ishte nën 2,1 fëmijë për femër. Kjo përfshinte të gjitha komunat me shumicë maqedonase, por përjashtonte të gjitha ato shqiptare, me përjashtim të dy prej tyre.

Pak kohë më vonë Gjykata Kushtetuese e shfuqizoi dispozitën e ligjit për sigurimin shëndetësor me arsyetimin se ajo binte ndesh me kushtetutën e vendit duke e cilësuar si diskriminues. Sipas gjykatës, ligji nuk mund të jetë selektiv pasi stimulimi i natalitetit duhet të vlente për të gjithë qytetarët e vendit që do të thotë për çdo grua, pa marrë parasysh vendbanimin e saj.

Nëse shqiptarët do të bëhen apo jo shumicë në Maqedoni, në një të ardhme të afërt, ndoshta mund të hamendësohet vetëm pak muaj më vonë. Kjo, pasi një shenjë e ndryshimeve demografike do të jetë regjistrimi i popullsisë që pritet në vjeshtë të këtij viti. A do të kalojnë shqiptarët, 25.4 për qind të popullsisë sa kanë qenë deri tani? Me shumë gjasa po, sipas analistëve, por sa dhe në çfarë përhapjeje gjeografike, mbetet për tu parë.? (INA)

DioGuardi akuza për Ali Ahmetin

Ish-kongresmeni, Joe Dioguardi flet në emisionin 7pa5 ka folur në lidhje me situatën në Maqedoni.

Periskopi.com Lajme

Si njohës i mirë i situatës, Joe DioGuardi thotë se “që kur është nënshkruar marrëveshja e Ohrit 15 vite më parë, asgjë nuk ka ndodhur, sepse ajo nuk është implementuar. Sot për herë të parë sllavët janë të përçarë, dhe është hera e parë që shqiptarët mund të bashkëpunojnë dhe të marrin atë që u takonte 15 vite më parë. Pra shqiptarët e Maqedonisë duhet të qëndrojnë të bashkuar dhe ta mbajnë gjallë këtë koalicion.

Asnjë parti shqiptare nuk duhet ta shkelë këtë marrëveshje deri sa të arrijnë një pakt në rrang shtetëror që u garanton atyre të drejtat që u takojnë nga Marrëveshje e Ohrit. Me fjalë të tjera, të drejta të plota për përdorimin e gjuhës, të drejta të plota për mundësitë ekonomike rajonale etj”, nënvizon Joe DioGuardi.

Joe DioGuardi thotë se “shqiptarët në Maqedoni duhet të kërkojnë të drejtat e tyre që u takojnë. Janë të paktën 40% e popullësisë të Maqedonisë shqiptare. Nuk janë 25 % shqiptarët në Maqedoni. Disa thonë se janë 50% e popullësisë.Sllavët nuk dinë të numërojnë. Sllavët numërojnë si komunistët.”

Më tutje DioGuardi vijon: “Është gjë e mirë që shqiptarët bashkohen me ta, mbase edhe ta riemërojnë Maqedoninë. Por Maqedonia mund edhe të mos ekzistojë më si shtet nëse shqiptarët nuk do të kenë të drejtat e tyre të plota.  Kështu partitë shqiptare duhet të rrinë të bashkuara. Mos e dhëntë Zoti që Ali Ahmeti të bëjë marrëveshje me Gruevskin. Nëse e bën ne do ta kuptojmë se ai nuk është për çështjen kombëtare…. Ali Ahmeti ka 15 që është në koalicion me maqedonët dhe nuk e kanë përmbushur Marrëveshjen e Ohrit”

“Nëse Marrëveshja nuk funksionon, nëse nuk ndodh kjo, do të thotë se nuk ka vend për shqiptarët në Maqedoni”, nënvizon DioGuardi.

Shikojeni intervistën e plotë.

Maqedonët  kundër marrëveshjes së partive shqiptare (Foto)

Partitë shqiptare në Maqedoni kanë bërë një hap të madh duke u ulur në një tavolinë për të rregulluar gjendjen e qytetarëve shqiptarë në këtë shtet duke e hartuar një platformë të përbashkët, por kjo gjë nuk u ka pëlqyer fare mediave në gjuhën maqedone, shkruan Telegrafi.

Periskopi.com Lajme

Portali mkd.mk e ka filluar shkrimin e saj për këtë temë me pyetjen: ”Si është e mundur që 100-sha të jetë më e vogël se 20-sha?” duke aluduar në numrin e deputetëve shqiptarë(20) dhe maqedonas(100).

I njejti portal thotë ”Qeveria e re do të varet nga dëshira e 20 deputetëve e jo nga shumica. Që të ketë jetëgjatësi kjo qeveri duhet të përmbush kushtet si: dygjuhësia në të gjithë territorin e Maqedonisë, kryetari i Kuvendit të jetë në mesin e atyre 20 deputetëve dhe vendimet e rëndësishme për shtetin të sillen nga ata 20 deputetë”.

Kabineti i Edi Ramës: Nuk i kemi ftuar liderët shqiptarë të Maqedonisë për takim

Nga kabineti i kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama për Agjencia e Lajmeve Zhurnal kategorikisht përgënjeshtrojnë lajmet që u publikuan sot se kinse kryeministri Rama ka ftuar liderët shqiptarë nga Maqedonia në takim në Tiranë.

Periskopi.com Lajme

Nga atje thonë se aspak nuk është e vërtetë që Kryeministri Rama ka ftuar liderët në fjalë dhe se lajmi është gënjeshtër.

“Jo nuk është e vërtetë që Kryeministri Rama ka ftuar liderët e partive politike shqiptare nga Maqedonia për takim në Tiranë. Lajmi nëpër mediat nuk është i vërtetë”, thonë për Zhurnal nga kabineti i kryeministrit Rama.

Ndryshe, sot nëpër disa media u publikua lajmi se Kryeministri Rama ka ftuar në takim në Tiranë liderët shqiptarë nga Maqedonia për të diskutuar rreth aktualitetit politik në Maqedoni dhe veprimet që do ti bëjnë pas zgjedhjeve të 11 dhjetorit.

 

Zaev: Gruevski nuk guxon të formojë Qeveri (Video)

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev, nëpërmjet konferencës për shtyp, i paralajmëroi të gjitha partitë që kanë fituar mandate, por edhe VMRO-DPMNE-në, që të mos formojnë Qeveri, pasi që sipas tij, LSDM-ja në këto zgjedhje është fitimtare.

Periskopi.com Lajme

“Kemi fituar regjim me stilograf dhe votë. Regjimi nuk guxon të formojë Qeveri. I porosisim të gjithë partitë që të mos guxojnë të formojnë qeveri/ Edhe VMRO-në e porosisim që të mos guxojë të formojë Qeveri. Ekzistojnë ndryshime në rezultatet e procesverbaleve dhe rezultateve që i ka publikuar KSHZ për të njëjtat njësi zgjedhore. Vetëm nëse korrigjohen këto numra, LSDM, ka më shumë mandate në Njësinë Zgjedhore 6, me çka mandatet do të jenë 50-50. fotografitë e fundit do ta japin rezultatet përfundimtare pas ankesave. Qytetarët janë deklaruar se nuk duan më politikanë si Nikolla Gruevski”, Deklaroi Zaev. Ai shtoi se qytetarëve të Maqedonisë në zgjedhjet e Maqedonisë, bashkë zgjodhën plan për Maqedoninë, e rrëzuan regjimin.

“Ta respektojmë shumicën të cilën votuan për jetë, demokraci dhe liri. Ata thanë se nuk duan kriminelët që të udhëheqin me shtetin”,  shtoi Zaev.

 

Putin përkrah Gruevskin në zgjedhjet e së dielës

Periskopi.com Lajme

Partia “Rusia e Bashkuar”, e cila është partia e Presidentit Putin ka dërguar një letër ku shpreh përkrahjen për Partinë Demokratike të Serbeve në Maqedoni e cila është anëtare e koalicionit “Për Maqedoni më të Mirë” të udhëhequr nga VMRO-DPMNE e Nikolla Gruevskit.

“Partia e serbeve të Maqedonisë e udhëhequr nga Ivan Stoilkoviq është nënshkruese e një marrëveshje bashkëpunimi ndërmjet partive politike të Ballkanit dhe partisë “Rusia e Bashkuar” dhe në kuadër të kësaj ka marrë edhe përkrahjen nga ne” ka deklaruar Ivan Zhelezni, sekretar për marrëdhënie ndërkombëtare të partisë së Putinit, i cili ka rikujtuar lidhjet e forta shpirtërore dhe kulturore ndërmjet popujve të Ballkanit dhe popullit rus.

20% e popullatës ka emigruar nga Maqedonia

Periskopi.com Lajme

Numri i popullsisë në disa vende të Evropës Juglindore, diku më shumë e diku më pak, por pothuajse çdokund ulet si pasojë e valës masive të migrimit, e cila filloi dhe ende vazhdon tek anëtaret e reja të Bashkimit Evropian, shkruan gazeta KOHA. Në të shumtën e rasteve, arsyeja kryesore për largimin masiv veçanërisht të të rinjve, është për jetë më të mirë, gjegjësisht punësim apo gjetjen e një pune mirë të paguar. Nga ky trend nuk është përjashtuar as Maqedonia.

Statistika të ndryshme ndërkombëtare dhe organizata tregojnë të dhëna alarmuese për migrimin nga Maqedonia. Sipas Organizatës Ndërkombëtare për Migrim (IOM) në vitin 2015, rreth 516 mijë qytetarë të Maqedonisë kanë jetuar jashtë Maqedonisë, që është më shumë se 20 për qind e popullsisë gjithsej. Banka Botërore ka të dhëna për gjendjen e migrimit nga vendi duke përfshirë vitin 2013. Sipas BB-së, deri në fund të atij viti, 600 mijë qytetarë të Maqedonisë janë larguar nga Maqedonia.

Enti i statistikave evropiane – EUROSTAT ndërkohë publikoi se në periudhën nga viti 1998 deri më 2011, nga Maqedonia janë larguar rreth 230 mijë qytetarë, pjesa më e madhe të rinj. Destinaci më i preferuar i qytetarëve të Maqedonisë vazhdon të mbetet Gjermania. Sipas Dojçe Veles, vitin e kaluar 24 mijë qytetarë të Maqedonisë kanë ardhur në Gjermani, nga të cilët gjysma nuk janë kthyer. Sipas Entit Federal të Statistikave në Viesbaden – DESTATIS, në Gjermani jetojnë më shumë se 67 mijë qytetarë të Maqedonisë.

Organizata për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim ndërkohë ka zbuluar të dhëna alarmante mbi emigracionin. /Telegrafi/

Maqedonin Zaev e nxjerrin me plis në Ditën e Flamurit (Foto)

Një pjesë e mediave të afërta me VMRO-DPMNE sot me rastin e Ditës së 28 Nëntorit – Festës së Flamurit dhe Pavarësisë së shtetit shqiptar e kanë nxjerrë liderin e LSDM-së, Zoran Zaev me plis në kokë.

Periskopi.com Lajme

Në tekstin e shkruar dhe të shpërndarë në shumë portale theksohet se Zaev është një nga politikanët që po angazhohet për federalizimin dhe zyrtarizimin e gjuhës shqipe në Maqedoni, transmeton ina. Ndërsa në këtë shkrim thuhet se Zaev ka hapur Kutinë e Pandorës, duke i hapur një derë Shqipërisë së Madhe, apo kantonizimit të Maqedonisë.

Këtu përmendet takimi i kryetarëve të komunave shqiptare në Ballkan në Tiranë në organizim të kryetarit të Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj.

Rugova tha në vitin 1992: Shqiptarët në Maqedoni, mbi 40%

"Shqiptarët e Maqedonisë përbëjnë mbi 40 për qind të popullsisë në Maqedoni". Kështu është shprehur lideri historik i Kosovës, Ibrahim Rugova, në një intervistë dhënë për revistën gjermane “Spigel” në vitin 1992, duke shprehur haptazi dyshime ndaj shifrave zyrtare të qeverisë në Shkup.

Periskopi.com Lajme

Pritjet e Rugovës në vitin 1992 kanë qenë se në rast lufte në Kosovë edhe shqiptarët e Maqedonisë do të solidarizoheshin me popullin e Kosovës.

“Në rast lufte në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë me siguri do të solidarizohen me ne. Ata përbëjnë 40 për qind të popullsisë, e jo 20 për qind, siç pretendon qeveria në Shkup. Kuptohet ekziston rrezik edhe për ekspansion të huaj, sepse Bullgaria mund të ofrohet si “shpëtimtare” nëse Maqedonia destabilizohet”, ka deklaruar presidenti i ndjerë, duke u përgjigjur në pyetjen nëse Kosova pret ndonjë ndihmë në rast lufte me Serbinë.

Ndryshe në të njëjtën intervistë ish presidenti Rugova deklaroi Bashkimi me Shqipërinë është synim i yni i natyrshëm…i gjithë trojeve shqiptare:

Spiegel: Sa janë gjasat që Serbia mund të bie dakord për kërkesën e juaj për një shtet të pavarur të Kosovës?

Rugova: Alternativa jonë do të jetë për Serbinë e padëshirueshme – domethënë një pikë e nxehtë e përhershme brenda kufijve të saj. Ne do të jemi të përgatitur për shtetin neutral dhe për momentin jo për ndonjë bashkim me Shqipërinë. Megjithatë, lidhja (bashkimi) me Shqipërinë, pa dyshim, është objektivi ynë natyror.

 

 

http://shqiptarja.com/kosova/2727/rugova-n–1992-p-r-spiegel-shqiptar-t-n–maqedoni-mbi-40-387870.html

Promovohet sistemi i ri i ujitjes së orizit në Maqedoni

Periskopi.com Lajme

Ministri i bujqësisë, pylltarisë dhe ujrave, Mihaill Cvetkov do të vizitojë sot Çeshinovën, ku do të merr pjesë në korrjen e parë të orizit, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Çeshinova është i vetmi rajon në vend që ka të instaluar sistemin e ujitjes ‘pikë pas pike’, që për herë të parë është zbatuar në Maqedoni pikërisht nëtë vit dhe pikërisht në Çeshinovë.

Sistemi është pjesë e nismës ”Prodhim i qëndrueshëm i orizit” që zbatohet nga Projekti i USAID-it për zgjerimin e afarizmit të vogël, në bashkëpunim me Programin për mbrojtje ë natyrës (NCP) në Maqedoni, si edhe bashkëfinancuar nga Qeveria zvicerane./Telegrafi/

Ushtria ruse i afrohet kufirit të Maqedonisë

Një stërvitje ushtarake multinacionale e koduar me emrin sinjifikativ, “Vëllazëria sllave 2016”, do të mbahet nga data 3 deri më 9 nëntor në aeroportet dhe poligonet e Armatës së Serbisë (disa prej tyre afër Maqedonisë), bëjnë të ditur mediet serbe.

Periskopi.com Lajme

Sipas kumtesës së Ministrisë serbe të Mbrojtjes, që e transmetojnë mediet e Beogradit, në këtë stërvitje ushtarake do të marrin pjesë 212 pjesëtarë të Ushtrisë Ajrore-Desante të Forcave të Armatosura të Federatës së Rusisë, 56 pjesëtarë të Forcave të Armatosura të Bjellorusisë dhe 450 pjesëtarë të Ushtrisë së Serbisë.

Siç theksohet në kumtesë, qëllimi i stërvitjes është përparimi i aftësive operative për zgjidhjen e detyrave taktike dhe luftarake për zhvillimin e operacioneve antiterroriste në mjedisin multinacional.

Kosova dy ndeshje miqësore me Maqedoninë

Më 1 dhe 2 nëntor Përfaqësuesja e Kosovës në futsall do t’i zhvillojë dy ndeshje miqësore me Përfaqësuesen e Maqedonisë.

Periskopi.com Sporti

Takimet vijnë në kuadër të përgatitjeve për kualifikimet e Kampionatit evropian 2018.

Të dy ndeshjet do të zhvillohen në Pallatin e Rinisë dhe Sportit në Prishtinë, në orën 17:00.

Italia përmbysë Maqedoninë (Video)

Përfaqësuesja e Italisë ka fituar me rezultat 2-3 ndaj Maqedonisë.

Periskopi.com Sporti

Ishte një takim i vështirë për italianët, por në fund një fitore e merituar.

Goli i parë në takim erdhi nga Andrea Belotti në minutën e 24, i asistuar nga Federico Bernardeschi dhe me rezultatin 0-1 përfundoi pjesa e dytë.

Epërsia e italianëve u përmbys nga Ilija Nestorovski në minutën e 57-të dhe shqiptari Ferhan Hasani, i cili shënoi pas dy minutash

Por, në skenë doli Ciro Immobile, i cili me dy gola (75’dhe 90’) i dha fitore Italisë.

Pas kësaj fitore Italia ngjitet në vendin e dytë në Grupin G me shtatë pikë, aq sa Spanja në vendin e parë. Kurse Shqipëria zbret në vendin e tretë me gjashtë pikë, aq sa Izraeli një pozitë më poshtë.

Ja çka bënë mediat greke gjatë ndeshjes Shqipëri-Maqedoni

Periskopi.com Sporti

Sfida Shqipëri-Maqedoni është transmetuar edhe në Greqi.

Për shkak të marrëdhënieve aspak të mira me këtë vend, ndoshta kjo ndeshje ka pasur shumë urrejtje.

Televizioni grek ka bërë një veprim të rrallë gjatë transmetimit të kësaj ndeshje, përcjell “Albeu.com”.

Te logoja e rezultatit në ekran, ku shkruhej ALB-MKD, grekët kishin vendosur të errësonin emrin maqedonas, natyrisht duke vazhduar të mohojnë ekzistencën e Maqedonisë dhe emrit të saj.

alb-mkd