1000x410_b-rm_v1397557021

‘El Clasico’ zhvillohet edhe për yllin e Manchester United

Dy gjigandët spanjoll, Barcelona dhe Real Madrid do të tentojnë të nënshkruajnë me yllin e Manchester United, Anthony Martial.

Periskopi.com Sporti

Sipas ‘The Sun’ dy skuadrat janë të gatshme të paguajnë shumën prej 60 milionë euro për të siguruar shërbimet e francezit.

Martial i cili erdhi të United për 50 milionë euro, shumë lehtë tani mund të perfundojë të ndonjëri nga gjigandët spanjoll. Barcelona e kishte kërkuar para se ai të shkonte në Angli, por nuk arriti të mposhte Unitedin në garë për shërbimet e tij.

martial
Anthony Martial, Manchester United

‘Los Blancos’ do të tentojnë të joshin ‘djajët e kuq’ për të shitur yllin e tyre duke ia ofruar kolumbianin James Rodriguez dhe të holla.

20 vjeçari në këtë sezon është duke pasur probleme private që si duket kanë ndikuar edhe në formën e tij, ku aspak nuk ka filluar mbarë këtë sezon të ri. /Periskopi/

fenerbahce-sk-v-manchester-united-fc-uefa-europa-league

Milan dhe Dortmund në garë për yllin e Manchester United

Mesfushori francez, Morgan Schneiderlin do të largohet nga Manchester United.

Periskopi.com Sporti

Aventura e tij në ‘Old Traford’, nuk pritet të zgjasë më shumë se një vitë e gjysmë.

Schneiderlin erdhi si futbollist i preferuar i Louis Van Gaal mirëpo ai nuk është në planet e Jose Mourinhos.

Kësisoj e ardhmja e tij duket se do të jetë larg ‘Old Traford’, ndërsa numri i ekipeve të interesuara për të po rritët gjithnjë e më tepër.

morgan-schneiderlin
Morgan Schneiderlin, Manchester United

Crystal Palace, Everton, Leicester City dhe West Bromwich Albion janë skuadrat angleze që e duan atë.

Ndërkohë jashtë kufijëve të Britanisë, Schneiderlin, po kërkohet edhe nga Milan dhe Borussia Dortmund.

United është i gatshëm të lë të lirë lojtarin për një shumë mbi 20 milionë funte.

pogba

Pogba? Më e mira është të qeshim me të

Beppe Marotta i është përgjigjur francezit Paul Pogba, i cili kishte thënë se kishte qenë në pushime në Juventus.

Periskopi.com Sporti

Drejtori gjeneral i Juventus, Beppe Marotta iu është kundërpërgjigjur duke e thumbuar ish mesfushorin francez, Paul Pogba, pasi ky i fundit kishte deklaruar se në Juventus isha në pushime.

Ai tha se ata kanë nxjerrë më të mirën nga Pogba dhe më mirë është vetëm të qeshin me deklaratën e tij.

“Shpresoj se pushimet e tij me ne të kenë qenë mësim i mirë. Nëse ai u kthye në United, kjo është për shkak se ne morëm më të mirën nga ai. Më e mira është të qeshim me deklaratën e tij”, tha Marotta për Medisaet Premium. /Periskopi/

marouane-fellaini-manchester-united_1n84ltlhbme3i195tiwwso7baa

Mourinho është argëtues në stervitje

Mesfushori i Man United, Marouane Fellaini thotë se stërvitjet janë më argëtuese me Jose Mourinhon se sa me Louis van Gaal.

Periskopi.com Sporti

Mesfushori belg edhe nën drejtimin e Van Gaal kishte minutazh por jo sikur në këtë sezon nën drejtimin e portugezit Jose Mourinho.

”Van Gaal është strik, Mourinho është strikt, por jo si Van Gaal”.

”Është më argëtuese me Mourinhon, stërvitja ndryshon gjatë gjithë kohës. Nuk është rutinë”, theksoi Fellaini. /Periskopi/

vangaal

Faji është i Van Gaal

Trajneri Jose Mourinho e pranon tashmë se skuadra e tij thuajse nuk ka asnjë shans, teksa ka gjetur dhe fajtorin për dështimin e këtij sezon.

Periskopi.com Sporti

Mourinho ka kritikuar ish trajnerin e ‘djajëve të kuq’ holandezin VanGaal.

“Ndonjëherë, kur një trajner merr përsipër një klub të ri, dallimet në qasjen e mentalitetit janë të rëndësishme. Në këtë rast të gjitha gjërat kanë nevojë për një kontakt, qoftë edhe pak, vetëm një gjurmë gishtash dhe trajneri i ri mund të marrë më shumë nga skuadra”, tha ai.

“Ne ndoshta mund të merrnim rezultate më të mira, në qoftë se nuk ishin duke u përpjekur për të shkuar në një drejtim të kundërt”, tha ndër të tjera Mourinho që sulmoi në mënyrë indirekte Van Gaalin. /Periskopi/

martial

Martial largohet nga Manchester United?

Paris Saint-Germain jan duke shpresuar se do mund të transferojnë sulmuesin e Manchester United, Anthony Martial.

Periskopi.com Sporti

Sulmuesi francez, iu bashkua ‘djajëve të kuq’ në vitin 2015, por në këtë sezon ka dështuar të sigurojë një vend në formacionin bazë nën urdhërat e Jose Mourinhos.

Martial sezonin e kaluar ishte një lojtarët kyç të skuadrës ku kishte shënuar 17 gola në 49 paraqitje. /Periskopi/

jose moruinho

Mourinho flet për trajnerin e Chapecoense (Video)

Bota e futbollit ka mbetur e shokuar me aksidentin që skuadra e Chapecoenses e pësoi në fillim të kësaj jave.

Periskopi.com Sporti

Shumica e lojtarëve e humbën jetën pas rrëzimit të aeroplanit ku ishin duke udhëtuar drejt Kolumbisë për tu takuar me skuadrën Atletico Nacional.

Edhe trajneri i tyre Caio Junior, ka humbur jetën në këtë aksident.

Trajneri Jose Mourinho, ka folur pas ndeshjen me West Hamin (4-1) ku ka kujtuar trajnerin brazilian.

Braziliani ka luajtur një pjesë të madhe të karrierës në Portugali ku e kanë  pëlqyer shumë si lojtar.

Mourinho tha se është i shokuar nga vdekja e tij dhe lojtarëve duke i ngushëlluar familjet.

cyishdnwgaaesio-780x439

Shorti i gjysmëfinales në EFL, i vështirë për Liverpool

Është hedhur shorti për gjysmëfinalet në EFL Cup.

Periskopi.com Sporti

Manchester Unitedi pas fitores 4-1 ndaj West Hamit do të luajë në gjysmëfinale kundër Hull Cityt.

Kurse Liverpoolit do të luajë ndaj Southamptonit, ndeshja e parë do të jetë në stadiumin St Mary.

Ndeshjet e para do të zhvillohen me nëntë janar, kurse ato të kthimit me 23.

rooney

Manchester United shkatërron West Ham United (Video)

Manchester United ka mposhtur West Ham United me rezultat 4-1 në kuadër të kupës së Anglisë.

Periskopi.com Sporti

Manchester United sonte nuk ka lejuar befasi pasi ishte në disponim për lojë, pasi filloi furishëm ndeshje ku kaloi në epërsi qysh në minutën e dytë të takimit përmes suedezit Zlatan Ibrahimovic.

afa
Zlatan Ibrahimovic, pas shënimit të golit

Por, West Ham United nuk dorëzua ku arriti të barazojë rezultatin në minutën e 35’ përmes ish sulmuesit të ‘djajëve të kuq’ Ashley Fletcher i cili përfitoi nga një gabim i portierit spanjoll De Gea.

fletcher
Ashley Flethcher, West Ham United

Man Utd filloi edhe pjesën e dytë në mënyrën më të mirë të mundshëm, tashmë ishte Mikhitaryan i cili asistojë për francezin Martial që e konvertoi në gol për rezultatin 2-1. Në minutën e 62’ shënoi përsëri Martial kësaj radhe u asistua nga ekuadoriani Valencia për rezultatin 3-1.

united
Anthony Martial, duke festuar golin e tretë

Në këtë takim vlen të theksohet se Mourinho nuk ishte në fushë për të udhëhequr skuadrën e tij dhe poashtu rikthimi i Bastina Schëeinsteiger ku u paraqitë për herë të parë në këtë sezon.

Goditjen e fundit londinezeve ja u dha Ibrahimovic që shënoi golin e tij të dytë pasi pranoi një pasim nga Herrera për 4-1.

zlatan-ibrahimovic
Zlatan Ibrahimovic, duke shënuar golin e katërt për United

Pas kësaj fitore skuadra e Mourinhos kalon në gjsmëfinale të kupës së Anglisë. /Periskopi/

united

Man United shënon edhe golin e tretë (Video)

Manchester United ka arritur të shënojë edhe golin e tretë ndaj West Ham United.

Periskopi.com Sporti

Kësaj radhe ishte Valencia i cili asistojë për francezin Martial që shënoi për golin e dytë të tij personal dhe të tretin për Manchester United. /Periskopi/

rooney

United përsëri në epërsi ndaj West Hamit (Video)

Manchester United ka rikthyer epërsinë ndaj West Ham United.

Periskopi.com Sporti

Pas një topi të fituar nga Valencia i cili gjeti Miki në afërsi të zonës, ku ky i fundit asistojë për francezin Martial i cili e konvertoi në gol për rezultatin 2-1. /Periskopi/

fletcher

West Ham barazon pas gafës së De Geas (Video)

West Ham United ka barazuar rezultatin ndaj Manchester United në 1-1.

Periskopi.com Sporti

Golin e shënoi Ashley Fletcher pas një gafe të De Geas. /Periskopi/

during the Premier League match between XXX and XXX at Old Trafford on August 19, 2016 in Manchester, England.

Ibra shënon pas një super asistimi të Mkhitaryan (Video)

Manchester United ka kaluar në epërsi ndaj West Ham United në ndeshjen që zhvillohet në kuadër të kupës së Anglisë.

Periskopi.com Sporti

Ibra ka shënuar në minutën e 2’ pas një asistimi të bukur nga armeni Mkhytaryan. /Periskopi/

Manchester-United-FC-v-Fenerbahce-SK-UEFA-Europa-League

Formacionet zyrtare: Manchester United-West Ham

Përballja mes Manchester Unitedit dhe West Hamit u rikthye shpejt, por këtë herë në kuadër ELF Cup.

Periskopi.com Sporti

Jose Mourinho është i interesuar të triumfon në këtë herë dhe Djajtë e Kuq janë favorit, më poshtë keni formacionet zyrtare.

Man Utd: De Gea; Valencia, Rojo, Jones, Shaw; Carrick, Herrera; Mkhitaryan, Rooney, Martial; Ibrahimovic.

West Ham:

a

bayern

‘Ky lojtarë është i paprekshëm, United vetëm mund ta ëndërroj transferimin e tij’

Anëtari i bordit të drejtorëve të Bayern Munchen, Edmund Stoiber, ka deklaruar se Muller është i paprekshëm.

Periskopi.com Sporti

Ai ka folur se si do të reagonin fansat po të shisnin Mullerin, pasi ai është ylli kryesor i skuadrës pasi që është edhe prodhimi i akademisë së Bayernit.

“Nuk do të ndodhë që dikush si Thomas Mulleri të luajë për Manchester Unitedin. Fansat ishin të mërzitur kur Schëeinsteiger kaloi te Unitedi, por ai ishte 32-vjeçar dhe donte sfidë të re. Fansat dhe anëtarët tanë nuk do të na falnin kurrë nëse e shesim Mullerin” u shprehë Stoiber.

“Ai është më shumë se një lojtar i shkëlqyeshëm. Është pjesë e ADN-së sonë. Ai përfaqëson vlerat kryesore për ne dhe është një futbollist që fansat e duan”, ka përfunduar Stoiber për “Bild”.

muller
Thomas Muller. Bayern Munchen

Muller ishte lidhur me një kalim te Manchester United gjatë merkatos së fundit, gjë që nuk ndodhi.

Sulmuesi gjerman u promovua nga trajneri holandez Van Gaal në vitin 2009 dhe që nga ai moment është shëndërruar në lojtarin kyç të Bayern Munchen.

manchester-united-manager-jose-mourinho-kicks-a-water-bottle

Zyrtare: Mourinho dënohet nga FA

Trajneri portugez i Manchester United, Jose Mourinho, ka marrë suspendim prej një ndeshje mos paraqitje.

Periskopi.com Sporti

Jose Mourinho, është dënuar me një ndeshje mosparaqitje dhe gjobë prej 16 mijë funtesh pasi u ndëshkua nga gjyqtari në barazimin 1 me 1 me Ëest Hamin të dielën.

Ai do të mungojë sonte në ndeshjen mes dy klubeve në kuadër të çerekfinales në EFL Cup.

Ai ishte përjashtuar nga gjyqtari Jon Moss pasi kishte goditur shishen e tij të ujit në shenjë frustrimi pas vendimit të gjyqtarit për ndëshkim me karton të verdhë të Paul Pogbas. /Periskopi/

messi-neymar

United-Neymar, a mund të ndodhë kjo?

Manchester United është i vendosur të tentojë transferimin e superyllit të Barcelonës, Neymar.

Periskopi.com Sporti

Mediat angleze shkruajnë se drejtuesit e klubit nga Old Trafford janë të interesuar të transferojnë brazilianin.

Por, duke pasur parasysh faktin se 24-vjeçari është një ndër futbollistët kyç të katalunasve, atëherë vështirë se një transferim i tillë mund të ndodhë.

Megjithatë, mbetet të shihet nëse do të dërgohet ndonjë ofertë zyrtare për Neymar. /Periskopi.com

mikel

Mikel ribashkohet me Jose Mourinho?

Manchester United janë duke menduar të bëjë një ofertë në drejtim të Chelseat, për mesfushorin Nigerian John Obi Mikel.

Periskopi.com Sporti

Nigeriani Mikel në fund të këtij sezoni i përfundon kontratë me skuadrën londineze, poashtu ai nuk është duke u pëlqyer nga trajneri italian Antonio Conte.

Mikel në këtë sezon nuk bërë asnjë paraqitje në Premier Ligë.

John Obi Mikel ishte transferuar në verën e vitit 2005 në Chelsea në mënyrë të çuditshme, pasi ai ishte prezantuar njëhera si lojtar i Manchester United por ai kishte ndërruar mendje dhe kishte nënshkruar për Jose Mourinhon. /Periskopi

depay

Roma kërkon yllin e Manchester United

Mesfushori i Manchester Unitedit, Memphis Depay, është duke u kërkuar nga Roma.

Periskopi.com Sporti

Depay pritet të largohet në janar dhe sipas “The Sun” skuadra italiane Roma është e gatshme të pagujë rreth 25 milionë funte.

2-vjecari ka dështuar të tregojë vlerat e tij që nga transferimi I tij nga PSV në sezonin e kaluar.

Italianët do të mbesin gjatë dimrit pa Mohamed Salah që luan në Kupën e Afrikës dhe Depay po shihet si zëvendësues ideal i egjiptianit.

Besohet se United është i hapur për largim të futbollistit. /Periskopi/

mourinho2

‘Mourinho dëshiron të shkarkohet nga United’

Ish-futbollisti anglez, Tony Gale ka dhënë një deklaratë shumë interesante në lidhje me trajnerin e Manchester United, Jose Mourinho.

Periskopi.com Sporti

Ai thotë se portugezi disi dëshiron të shkarkohet nga pozita e trajnerit te gjigandi nga Old Trafford.

“Ai duhet si një njeri që përpiqet për t’u shkarkuar”, tha Gale.

“Ai nuk ka marrë një shtëpi në Manchester. Ai duket se vetëm po kërkon të largohet”.

“Kjo ndodh zakonisht në dy ose tre vjet me Mourinhon, por tani kanë kaluar vetëm dy ose tre muaj dhe unë nuk mund ta kuptoj se çka po ndodh”, përfundoi ai. /Periskopi.com