Berisha: Ideja e sëmurë e Hashimit për pajtim, na bënë fajtorë për luftën për liri

Deputeti i Parlamentit të Kosovës nga radhët e NISMA, Zafir Berisha ka akuzuar presidentin Hashim Thaçi se është duke fajësuar Kosovën për luftën që është zhvilluar për liri.

Periskopi.com Lajme

Ai, ka thënë se as zakonet kanunore nuk e arsyetojnë Thaçin për fajin q ëpo hedhë.

“Rrjedha logjike gjithmonë  kanë treguar se në raste të ndonjë mosmarrëveshje midis dy palëve fajtori herët a vonë është i pari që kërkon falje dhe pajtim. Sjelljet prej infantili të Hashimit në raport me Serbinë, na nxjerrë në një fushë që nuk kemi qenë, me u pajtua me dikë që as falje nuk ka kërkuar për gjenocidin që kanë bërë në Kosovë. Ideja e sëmur e Hashmit për pajtim, na bënë fajtorë për luftën që kemi bërë për liri! Edhe zakonet kanunore që Hasha i Burojës i përdor kur është në pyetje prapanica e tij nuk e arsyetojnë idenë e të bërit fajtor pa qenë”, ka shkruar Berisha.

Trump – Iranit: Po luani me zjarrin, nuk do jem tolerant si Obama

Presidenti amerikan, Donald Trump ka shkruar ne Twitter se "Irani po luan me zjarrin", dhe paralajmëroi Teheranin se ai nuk do të jetë tolerant si ish-presidenti Barack Obama.

Periskopi.com Lajme

Komentet e tij vijnë pas testit raketor të Teheranit këtë javë.

Të hënën, “Fox News” duke cituar zyrtarë amerikanë ka thënë se Irani ka kryer teste raketave balistike me rreze të mesme.

Kjo u pasua enjten nga raportet se Uashingtoni mund të ndërmarrë sanksione të reja kundër Iranit që të premten.

auto_screenshot_21486123167

Edi Rama flet për murin dhe trenin në veri: Nuk u cenua sovraniteti i Kosovës

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka folur për trenin dhe murin në veri të Kosovës.

Periskopi.com Lajme

Në Klan Kosova tha se të dyja janë absurd dhe provokim, por sipas tij, nuk është cenuar sovraniteti i Kosovës.

Rama ka thënë se Serbia, me trenin dhe murin kanë shfaqur makthin e tyre por vlerëson se krijuan një kurth, në të cilën ranë pastaj vet.

“Janë shfaqje të një makthi që nuk është i yni por i fqinjëve tanë, Janë shfaqje makthi për keqardhje. Janë ata që janë për të ardhur keq, kur shfaqen në forma të tilla e që pastaj kapen pas formave të tillë politik që si duhen as dreqit e le më popullit të Serbisë. Ne nuk duhet të biem pre e këtyre shfaqjeve provokuese. Ato tregojnë se paqja që ne kërkojmë nuk është e lehtë”, tha Rama, transmeton Periskopi

“Por asnjëra nga këto nuk cenon as dinjitetin e shqiptarëve as integritetin e Kosovës dhe as imazhin pozitiv që shqiptarët kanë krijuar fal kësaj qasjeje që i ka karakterizuar që nga momenti i parë i krijimit të shtetit, Kosovës”, tha ai.

Rama tha se muri dhe treni janë thjeshtë provokime, por e quajti shfaqje brutale e një psikologjie të prapambetur.

“I kanë krijuar vetes kurthin dhe ankohet se të tjerët ua bënë”, tha ai.

Flet presidenti i Shqipërisë, tregon se çfarë do të bënin nëse Serbia hyn në Kosovë prapë (Video)

Presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani ka folur për veprimet që do të merrte Shqipëria në rast se cenohet integriteti i Kosovës.

Periskopi.com Lajme

Ai në një intervistë për syri.net tha se secili shtet duhet zbatoj Kushtetutën e vet.

 

Pyetja e fundit që është konkrete. Në rast se do të cenohet integriteti territorial i Kosovës, a është Shqipëria në luftë?

Nishani: Shqipëria do të zbatojë pikë për pikë çka e detyron Kushtetua e Vendit. Kur them Shqipëria, institucionet e shtetit shqiptar, të gjitha janë të detyruar ti përgjigjen Kushtetutës së vendit.

Që do të thotë … Kosova është një shtet tjetër dhe Shqipëria është një shtet tjetër.

Nishani: Pikërisht pra, Kushtetuta e Republikës së Shqipërisë është shumë e qartë, i ka parashikuar të gjitha situate për Shqipërinë, Tiranën zyrtare, dhe institucionet shtetërore. Unë jam i bindur që kurrkush nuk do të guxojë të mos respektojë kushtetutën e Republikës së Shqipërisë. Unë besoj fort që rajoni do të vazhdoj në rrugën e paqtimit, besoj plotësisht. Unë besoj që rajoni ynë i ka të gjitha mundësitë për të konsoliduar respektin reciprok të fqinjësisë së mirë. Shqipëria dhe shqiptarët janë të vendosur në ruajtjen dhe kontributin e stabilitetit të rajonit të Ballkanit.

Në ruajtjen e paqes së arritur. Proceset e integrimit euro-atlantik janë procese që ndihmojnë të gjitha vendet, të gjitha popujt. Shqipëria ka treguar se është e gatshme të ulet në tryezë, të përmirësojë marrëdhëniet me vendet me të cilat nuk ka patur marrëdhënie fort të afërta, përfshirë dhe Serbinë. Jemi të gatshëm dhe e kemi demonstruar këtë që të kontribuojmë në çdo rast dhe çdo situatë. Por patjetër që në rastet e agresionit dhe kërcënimit, për fatin e mirë Shqipëria edhe si anëtare e NATO-s do të reagojë dhe do të mbrohet siç e meriton dimensioni i një vendi anëtar të NATOS dhe i një vendi të lirë dhe Sovran.

 

 

Komandanti i harruar i UÇPMB-së flet 17 vjet pas daljes së saj

Sot 17 vjet nga dalja në skenë e UÇPMB-së, ushtrisë çlirimtare që ndryshoi gjendjen e shqiptarëve në “Kosovën Lindore”.

Periskopi.com Lajme

Të nderuar vëllezër dhe motra të vendit tim të dashur të “Kosovës Lindore” sot unë bashkë me ju kujtojmë 26 janarin, kujtojmë momentin historik të vendit tonë, kujtojmë ngjarjen e cila u bë shkak për një fillim të ri të jetuarit në Preshevë, Medvegj dhe Bujanoc.

Sot 17 vite pas, më dhemb shpirti që smund të jem në mesin tuaj e t’a kujtojmë sëbashku këtë ngjarje, të mblidhemi në fshatin Dobrosin, në fshatin legjendar që aq shumë i dha vendit tonë.

Në jetën time kam kaluar shumë sfida por, më të vështirën po e përjetoi tani, u bënë shumë vite pa e parë vendin tim, vendin që aq shumë e dua, vendit që i dhash e jam në gjendje ti jap gjithçka, kurdo qoftë nevoja. Pas përfundimit të luftës, kam menduar e besuar që Presheva, Medvegja e Bujanoci u çliruan përgjithmonë por, sot 17 vite pas gjendja është ndryshe, fatkeqësisht.

Sot, kemi një Medvegjë të spastruar e braktisur, kemi një Bujanoc që për inate personale po luftojnë vëllai vëllan, dhe kjo hasmëri shkoi aq larg sa nuk ishin të gatshëm pas zgjedhjeve lokale të këtij viti të bashkohen, dhe si pasojë e kësaj hasmërie ia falën 40% të pushteti sërbëve.

Koha dridhet e përdridhet por do të vijë dita që do të zgjidhet, sepse ai vend pati, ka e do të ketë njerëz që punojnë fuqishëm për ruajtjen e identitetit dhe substancës kombëtare.

Shefket Musliu, Komandant i ish UÇPMB-së

/ INA

Kina i shpall luftë SHBA-ve: Jemi të gatshëm për betejë që sot!

Lufta me SHBA nën drejtimin e Donald Trump "nuk është vetëm një slogan" dhe është duke u bërë një "realitet praktik", ka thënë një zyrtar i lartë ushtarak kinez.

Periskopi.com Lajme

Cituar nga “South China Morning Post”, zyrtari nga Departamenti i Mbrojtjes shprehet: “Një luftë ‘brenda mandatit të Presidentit’ ose një luftë që shpërthen sot janë jo vetëm slogane, por janë duke u bërë një realitet praktik”.

Zyrtari bëri thirrje gjithashtu për vendosjen e trupave ushtarake në jug dhe në lindje të detit të Kinës dhe për një sistem të mbrojtjes nga raketat për ruajtjen nga gadishulli Korean, një tjetër pikë e nxehtë rajonale, njoftoi “South China Morning Post”.

Shtetet e Bashkuara gjithashtu duhet të rishikojë strategjinë e saj në rajonin e Azi-Paqësorit, ka shtuar zyrtari, identiteti i të cilit nuk bëhet i ditur.

Trump dhe administrata e tij nuk kanë pasur një qëndrim dhe aq miqësor ndaj Kinës. Presidenti amerikan e ka quajtur Kinën një vend “manipulator të monedhës” dhe e ka akuzuar për tregti të fshehtë.

Gjithastu, Trump ka injoruar edhe marrëveshjen e hershme mes dy vendeve dhe është angazhuar publikisht në komunikim me presidentin e Tajvanit, Tsai Ing-wen.

Tajvani, zyrtarisht i quajtur Republika e Kinës, dikur ishte pjesë e një vendi të bashkuar të sunduar nga Pekini. Megjithatë, kur komunistët kinezë morën kontrollin e vendit, ishulli i Tajvanit u bë fortesa e fundit e qeverisë së vjetër.

Sot, të dyja palët pretendojnë territoret e tjetrit, por shumica e vendeve e njohin regjimin komunist si qeverinë zyrtare në Taivan. /Syri.net

Ambasadori i Shqipërisë tregon se si do reagojnë ndaj Serbisë

Ambasadori Shqipërisë në Kosovë, Qemajl Minxhozi ka thënë se shqiptarët e Shqipërisë janë të brengosur për situatën e fundit në Kosovë.

Periskopi.com Lajme

“Është një e drejt legjitime, e vëllezërve dhe motrave nga Shqipëria për këtë që po ndodh. Njerëzit janë tepër të shqetësuar por edhe një zhgënjim për qëndrimin që mban Serbia, është diçka e papranueshme dhe diçka kundër rendit”.

Minxhozi në intervistën Ballë për Ballë në  Klan Kosova, është shprehur se Shqipëria asnjëherë nuk ka qenë spektatore në ndodhitë politike në Kosovë.

“Shqipëria ka pasur gjithmonë një qëndrim konstruktiv, duke nxitur dialogun midis Kosovës dhe Serbisë. Kjo tregon që Shqipëria ka pasur një fokus për përmirësimin e marrëdhënieve midis Kosovës dhe Serbisë”.

Sipas tij, këto ngjarjet e fundit siç është treni, arrestimi i liderit të AAK-së, Ramush Haradinajt e treni, kanë ngritur shqetësimet e të gjithë shqiptarëve.

“Këtij turri i duhet të marr fund, sepse është së pari kundër interesave të Serbisë, në radhë të dytë nuk të mund të shkojnë përpara pa normalizuar marrëdhëniet me Kosovën që e ka partnerë të mirë në ekonomi. Serbia nga njëra anë zhvillon biznes, e nga ana tjetër nxit elemente që nuk i përkasin kësaj kohe. Ka shqetësim sepse këto akte shkojnë kundër tendencës evropiane, kundër tendencës për bashkëjetesë, dërgimi i një treni aspak nuk flet për paqe, por jep sinjale për një shqetësim real”.

Ai ka thënë së Shqipëria është duke e ngritur zërin për këto ndodhi në Kosovë.

“Rastin e fundit jo më pak se 12 orë më pak, Shqipëria në Këshillin e Evropës ka ngritur zërin me forcë për atë që po ndodh në kufirin verior”

“Baza e re do të thotë duhet një rivitalizim i dialogut, e toleranca e Prishtinës ndaj Beogradit duhet të ridizejnuar”.

Por si do të vepronte Shqipëria nëse në Kosovë do të kishte ndonjë konflikt të mundshëm?

“Ne jemi shqiptarë, dhe do të reagojmë si shqiptarë. Nuk ka Shqipëri e Kosovë por ka shqiptarë, jemi një komb dhe kemi detyrime për bashkëkombësit tanë”.

Gorbachev: Duket se bota po bëhet gati për luftë

Ish lideri sovjetik Mikhail Gorbachev shkruan se bota aktualisht po përballet me probleme te mëdha dhe se politikbërësit botërorë nuk kanë qenë asnjëherë më konfuz se tani.

Periskopi.com Lajme

Në një shkrim autorial te publikuar në Time, ai u bënë thirrje presidentit amerikan Donald Trump, atij rus Vladimir Putin dhe Kombeve të Bashkuara që “ta ndryshojnë situatën”. Kërcënimi më i madh sipas tij, botës i vjen nga armët bërthamore.

“Por gara më e madhe sot është politikbërja ushtarake dhe gara për armët e reja. Kjo duhet të ndalohet menjëherë dhe fokusimi në bashkëpunim duhet të jetë top prioritet”, shkruan ai.

“Shumë trupa dhe armatim po sjellen në Evropë. Armët e NATO’S dhe Rusisë që ishin të destinuara ‘të qëndronin larg njëra tjetrës’ tani po afrohen”, shkruam Gorbachev.

Sipas tij, fuqitë e mëdha të prira nga OKB duhet të bëjnë hapat e menjëhershëm për ta parandaluar situatën.

“Miratimi i një rezolute nga Këshilli i Sigurimit që do ta shpallte te papranueshme luftën nukleare është hapi i parë”, shkruan ai.

“Mendoj se inicimi i një rezolute te tillë duhet të vie nga dy presidentet e dy superfuqive: Donald Trump dhe Vladimir Putin”, shkruan ai./Periskopi/

Çka do të duhej të bënim, sikur të ishim buzë fillimit të luftës

Fjala luftë është shumë e shpeshtë kohëve të fundit. Megjithëse, shumëçka po ekzagjerohet, po iu sjellim disa rekomandime që se si do të duhej përgatitur për situata të tilla ekstreme, siç është lufta. Këto rekomandime janë marrë nga EksplorerUnivers.

Periskopi.com Lajme
  1. Krijimi i një identiteti të rremë

Mund të jetë e nevojshme që të bëheni “të padukshëm”, nëse keni frikë se emri juaj mund të dalë në ndonjë listë “të zezë”. Për këtë shkak, krijimi i një identiteti të rremë, mund të jetë i dobishëm.

  1. Bëni përgatitjet e duhura

Në internet mund të gjenden libra, që tregojnë se çka duhet të bëni në prag të një lufte me përmasa botërore. Nëse e zotëroni anglishten, jua preferojmë librin “Holly Deyo”. Në ndërkohë, prodhoni sa më shumë ushqim, rezervoni ujë, armë, municion (vërejtje: vetëm me lejen e autoriteteve) dhe përgatiteni shtëpinë tuaj me masat më të larta të sigurisë. Nëse nuk keni qen, blijeni një, apo edhe dy qen të mëdhenj. Këto armë mund të jenë shoqëri e mirë për ju, t’ju sigurojnë dhe mbrojnë. Të gjitha blerjet bëni me para të gatshme, meqë blerjet me kartë të kredisë mund ta zbulojnë vendin ku jeni.

  1. Blini ar dhe argjend, sa të jeni në gjendje

Në kohë luftërash valutat e ndryshme mund të bëhen të pavlefshme. Kjo ka ndodhur edhe më parë dhe mund të ndodhë edhe në të ardhmen. Lufta është koha kur njerëzit binden se paratë, aq të kërkuara dhe të dëshiruara në kohë paqeje, në fakt janë vetëm letra të pavlera në rrethana të tjera. Ari dhe argjendi kanë pasur vleftën e tyre prejse mbahet mend dhe do të vazhdojnë ta kenë edhe në të ardhmen.

  1. Bëhuni kursimtarë, para se të detyroheni të kurseni

Eliminoni të gjitha harxhimet e panevojshme. Nëse keni mundësi, blijeni ndonjë pronë në fshat, meqë atje gjasat për të mbijetuar do të jenë më të mëdha. Mësohuni sesi të kurseni sa më shumë, para se të jeni të detyruar ta bëni një gjë të tillë. Në rrethana të tilla mund të ruani ushqime për një kohë më të gjatë, mundësisht për dy vjet. Blini sa më shumë konserva dhe ushqim të thatë. Rreziku më i madh nga vdekja gjatë luftës nuk janë plumbat, por uria dhe etja. Mundësisht mësohuni të kultivoni perime. Mos harroni as ilaçet. Merrni ilaçe me afat sa më të gjatë, duke përfshirë antibiotikë, analgjetikë dhe dezinfektue.

Më mirë të jemi të përgatitur, e të mos ndodhë, sesa të ndodhë, e të na gjejë të papërgatitur, këshillon EksplorerUniverse.

Ministri i Diasporës tregon një plan nëse fillon lufta me Serbinë

Ministri i Diasporës, Valon Murati, ka thënë se një sulm i mundshëm ndaj shtetit të Kosovës prej Serbisë, do të konsiderohej sulm ndaj të gjithë shqiptarëve.

Periskopi.com Lajme

Në emisionin Zona e Debatit në Klan Kosova, ministri është shprehur se Kosova po përballet ndaj provokimeve të njëpasnjëshme të Serbisë dhe ka shanse të ketë një luftë ndonëse thekson, se ajo nuk mund të jetë e madhe.

“Sulmi ndaj Kosovës do të ishte sulm ndaj krejt shqiptarëve, do destibalizohej Ballkani e kudo që jetojnë shqiptarët. Në këto rrethana që janë shqiptarët një luftë e përmasave të mëdha, është e pamundur. Mund të ketë provokime të Serbisë”.

Ai po ashtu shprehet se përfshirja e Shqipërisë në një konflikt të mundshëm të armatosur, do të ishte më se e prekshme.

“Shqipëria është anëtar i NATO-s, kufiri me Shqipërinë e kemi të hapur, në çfarëdo konflikti të ardhshëm, Shqipëria është shtet i NATO-s implikimi i saj në luftë do të ishte mjaft i mundshëm. Sot ne jemi shtet, dhe do të mund ta thërrisnim një Shqipëri të na ndihmonte”, ka thënë Murati.

Veteranët e UÇK-së deklarohen të gatshëm për të luftuar sërish me Serbinë

Kryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hysni Gucati, ka thënë se veteranët e UÇK-së i kanë pritur me shqetësim provokimet e fundit të Serbisë ndaj Kosovës.

Periskopi.com Lajme

Ai ka thënë se Kosova tanimë i ka institucionet e veta, Presidencën, Kuvendin, Qeverinë, Policinë dhe FSK-në, për t’u mbrojtur si shtet kundër çfarëdo reagimi të Serbisë.

Por, sipas tij, nëse është e nevojshme, veteranët e luftës së UÇK-së janë të gatshëm t’i përgjigjen shtetit të tyre për çfarëdo ndihme.

Gucati në një intervistë për Epokën e Re ka folur edhe për protestën e thirrur nga OVLUÇK në mbështetje të Ramush Haradinajt, e cila do të mbahet këtë të shtunë në Prishtinë.

Ai ka thënë se në këtë protestë do të paraqesin disa kërkesa për Francën dhe institucionet e Kosovës.

Gucati u ka bërë thirrje institucioneve të Kosovës t’i bëjnë trysni Brukselit që Serbia t’i heqë nga Interpoli emrat e ish-ushtarëve të UÇK-së.

Godet Brahimaj: Qeveria ka negociuar listën e Interpolit, e shpëtuan veten

Institucione shtetërore të Kosovës kanë pasur njohuri të sakta se kush është pjesë e listës së INTERPOLIT, mirëpo nuk u kanë treguar partive politike e as deputetëve.

Periskopi.com Lajme

 

Kështu ka deklaruar Lahi Brahimaj nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës.

Brahimaj ka thënë se këto institucione gjithashtu e kanë ditur se nga lista e INTEPORLIT janë larguar 137 persona, nga 157 sa ishin gjithsej dhe në listë tashmë janë vetëm 20 persona.

“Këtë gjë e ka konfirmuar përmes një interviste tre javë para se të arrestohej Haradinaj, zëvendësministri i Punëve të Brendshme, Nehat Mustafa. I pari në listën e 20 personave tash është Ramush Haradinaj”, ka thënë Brahimaj, i cili ka pohuar gjithashtu se ai dhe partia e tij tashmë e posedojnë këtë listë.

Brahimaj tha se në debatin e Kuvendit të Kosovës për rezolutën e AAK-së për lirimin e Ramush Haradinajt të gjithë deputetët pajtoheshin me të gjitha pikat që kishte rezoluta.

“Gjatë gjithë debatit asnjë deputet nuk kishte kundërshtuar asnjë nga pikat që kishte rezoluta e AAK-së, mirëpo ajo nuk u votua. Kjo ngase Salih Morina nga LDK dhe Zenun Pajaziti nga PDK u kanë bërë presion të gjithë deputetëve të tyre që mos ta votojnë këtë rezolutë”, tha Brahimaj, në emisionin “Republika” në Tribuna Channel.

Ai ka treguar gjithashtu se seanca për këtë rezolutë ishte paraparë të bëhej më herët por ishte shtyrë vetëm për shkak të festës, që sipas tij është konsideruar më e rëndësishme, sesa senaca për Haradinajn./Tribuna

Flet gjenerali shqiptar: Ekstradimi eventual i Haradinajt është akt lufte me shqiptarët

Ish gjenerali i ushtrisë shqiptare, Dritan Demiraj, i cili ka mbi vete mbi 10 misione ne Afganistan, disa libra te shkruara nga ana e tij, tashmë në detyrë të trajnuesit kundër terrorizmit në Amerikë, ka bërë thirrje për protestë për lirimin e Ramush Haradinajt.

Periskopi.com Lajme

“I bej thirrje te gjithë shqiptareve kudo qe ndodhen te dalin ne protesta deri ne lirimin e Liderit Ramush Haradinaj dhe shkeputjen e menjehereshme te maredhenieve diplomatike me qeverine e Serbisë”- ka shtuar në rrjetin social Demiraj.

Reagimi i tij i plotë:

Te nderuar bashkekombas!

I bej thirrje te gjithe shqiptareve kudo qe ndodhen te dalin ne protesta deri ne lirimin e Liderit Ramush Haradinaj dhe shkeputjen e menjehereshme te maredhenieve diplomatike me qeverine e Serbise.

Nese Ramushi ekstradohet kjo do te thote njelloj si nje akt lufte me Shqiptaret.

Gjithmone deri ne vdekje me heronjte e luftes dhe kunder bashkepunetoreve shqiptare te serbeve. DD.

Rusia reagon ashpër për dëbimin e diplomatëve rus nga SHBA-ja

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin do të reagojë për sanksionet e dhëna nga SHBA-ja. Kështu ka bërë të ditur zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov.

Periskopi.com Lajme

Ai është shprehur se SHBA-ja do të marrë përgjigjen adekuate nga Rusia dhe kjo do t`i bëjë zyrtarët amerikanë të ndjehen të parehatshëm.

“Rusia padyshim do të japë përgjigjen adekuate ndaj sanksioneve të reja të SHBA-së dhe kjo do të bëjë zyrtarët në Uashington të ndjehen të parehatshëm. Përgjigja do të jetë në përputhje me vendimet që do t`i marrë presidenti rus”, ka thënë Peskov.

Ai e ka komentuar vendimin e presidentit të SHBA-së, Barack Obama si agresiv dhe të paparashikueshëm, shkruan Indeksonline.

Ndryshe, pak orë më parë është raportuar për vendimin e Obamës, i cili i ka cilësuar 35 diplomatë rus si persona të padëshirueshëm në SHBA, duke u dhënë atyre 72 orë kohë që të largohen bashkë me familjet e tyre nga SHBA-ja.

Obama shpall 35 rusë si persona “non-grata”, u jep 72 orë të largohen nga SHBA

Obama shpall 35 rusë si persona “non-grata”, u jep 72 orë të largohen nga SHBA

Shtetet e Bashkuara kanë dëbuar 35 diplomatë rusë si dënim për ndërhyrje në zgjedhjet presidenciale.

Periskopi.com Lajme

Departamenti Amerikan i Shtetit i ka deklaruar 35 diplomatët si persona “Non-grata”, duke u dhënë atyre dhe familjeve të tyre 72 orë të largohen nga SHBA.

Presidenti i ShBA-së, Barack Obama gjithashtu do të mbyllë dy komponimet ruse që përdoren për mbledhjen e informacioneve, në Maryland dhe New York, shkruan BBC, përcjellë Indeksonline.

Në një deklaratë të Shtëpisë së Bardhë thuhet se sulmet kibernetike nga Rusia janë të papranueshme dhe të patolerueshme.

“Sulmet kibernetike të Rusisë ishin të destinuara për të ndikuar në zgjedhje. Ato mbjellin dyshime rreth integritetit të procesit tonë zgjedhor dhe minojnë besimin e institucioneve të Qeverisë amerikane”, thoshte deklarata.

Pas deklaratave të Lladrovcit qëndrojnë Hashim Thaçi e Kadri Veseli

Kryetari i Këshillit Kombëtar të NISMA's për Kosovës, Jakup Krasniqi thotë se është bërë tabelë qitjeje për gjithë orgjinë e PDK-së që kur nuk ka pranuar të kthehet në këtë parti.

Kushtrim Hajzeri Lajme

Në një intervistë për Periskopi.com ai thotë se e gjithë PDK-ja kanë qenë të angazhuar për një muaj rreth zgjedhjeve në Drenas, nga frika se po e humbin këtë komunë.

Krasniqi thotë se në jetën e tij ka pranuar sulme të ndryshme por thotë se goditjet më të ulëta i ka marr nga bashkëpartiakët dhe Shikistët.

Sa i përket deklaratave të Ramiz Lladrovcit në lidhje me fondin ‘vendlindja thërret’, Krasniqi thotë se pas këtyre sulmeve fshihet Hashim Thaçi.

Në intervistë për Periskopi ai flet për Demarkacionin me Malin e Zi, për murin e ndërtuar në Mitrovicë, për UÇK-në për të cilën thotë se është dëmtuar si luftë me akuza e shpifje të shumëllojta edhe te disa profiterëve te sotëm te politikës.

Ndërsa, për kodin telefonik +383 thotë se nuk është i Kosovë, por i Serbisë e cila ia jep Krahinës së saj.

Intervista e plotë me të:

Periskopi: Në lidhje me zgjedhjet në Drenas keni thënë që PDK po i drejton shigjetat nga ju edhe pse nuk keni qenë në garë. Pse mendoni që PDK po ju sulmon?

Krasniqi: Shikuar në shikim të parë të duket se është më shumë se e pakuptimtë, në garë si subjekt ishte NISMA për Kosovën, me kandidatin e saj, Isa Xhemajlaj dhe normalisht ata do të duhej t’i shpalosnin programet e tyre qeverisëse për Drenasin. Ketë nuk e pamë, sidomos nga kandidati i PDK-së. Kush me vëmendje e ka përcjell si para fushatën si fushatën, nuk e ka pasur të vështirë që t’i vërejtur akrobacionet e PDK-së dhe të kandidatit të saj. Fillimisht kërkuan që t’i kthehem familjes së vjetër (PDK-së) dhe po të kthehesha do të isha i mirë, madje shumë i mirë, por pasi nuk ua pranova ftesën, u bëra tabelë qitjeje për gjithë orgjinë e PDK-së ne institucione?! Kështu për më shumë se një muaj pushoj puna ne institucionet e shtetit, nisur nga Kuvendi.

Pse ndodhi kjo, ndoshta më mirë do të ishte të pyetshin ata. Populli ynë e ka një shprehje: “Pas Atit të mirë çohet shumë pluhur”! Mbase ata e bënë edhe nga frika e humbjes. Kjo frikë i shtyri të bëjnë shkelje te shumta ligjore, që ne një shtet do te dënoheshin?! Ata, ndoshta u nisën nga logjika “sulmi është mbrojtja më e mirë”! Por goditjet e tyre ishin tepër nën brez! Në jetën time kam marrë shumë goditje. Pas viteve të ’80 nga UDB-a Jugosllave e në vitet e ’90 krejt deri pas Luftës Çlirimtare nga segmente te Sigurisë që vepronin nën flamurin e LDK-së, por goditjet më të ulta i kam marrë nga bashkëpartiakët dhe Shikistet, ndonëse në periudhat më të vështira te tyre edhe i kam mbrojtur. Tani me vjen shumë keq se e paskena pas futur gjarprin ne gji! Madje sa për mua kjo nuk ka rëndësi, pasi këta gjarpërinjë janë duke e rrezikuar perspektivën e kombit. Për ketë shqetësohem unë!

Në jetën time, si te organizimit të fshehtë, të hetuesisë e të burgut dhe të luftës, nuk jam frikësuar për arsye te idealit e të qëllimit fisnik për liri e atdhe. Shikuar nga perspektiva e sotme, sot po frikësohem për atëherë. Me çfarë njerëzish paskena qenë ne të njëjtat llogore! Po, po kam frikë për perspektivën e popullit dhe të atdheut, kam frikë për fatin e fëmijëve të mi dhe gjeneratës së fëmijëve të mi! Këto ditë shpesh sjelli ndërmend një fjalë të popullit: “Se njeriun pa i  dhënë pushtet nuk e njeh”! E saktë, vetëm kur njeriu merr pushtet e tregon kafshërinë e tij!

Periskopi: Si i komentoni deklarata e Ramiz Lladrovcit në lidhje me fondin “vendlindja thërret”, ku për gjithcka që lidhet me këtë fond ka kërkuar të adresohet tek ju dhe Fatmir Limaj?

Krasniqi: Thuhet se një lavire kishte lindur një fëmijë kopil dhe ia la një tjetrës femër kopilin në derë. Pastaj nga kjo ka lindur shprehja: “T’i them se nuk me ka thënë”! Unë në organizimin ushtarak në radhët e UCK-së kam pasur kryesisht rolin e zëdhënësit të saj. Sikur akuzat të ishin për dobësi në komunikim me medie apo në deklaratat e shumta politike, në prononcime apo intervista, të cilat kanë qenë të shumta, ndoshta edhe do t’i hante pazari. Unë nuk besoj që ai është autori i tyre, por ai është zëdhënësi dhe përçuesi i atyre gënjeshtrave apo sajesave mediale. Unë besoj dhe besoj shumë se ajo gjuhë është vetëm e Hashimit, se ai jeton prej gjërave te tilla, por ai e ka gjetur një viktimë te mjerë që po ia bënë një argat besnik?! As Fatmiri nuk ka qenë pjesë e Fondit “Vendlindja Thërret”. Pra, kjo është një politikë tipike gebellsiane. Rrej, rrej e vetëm rrej se dikush te beson!

Kryetari i ri i Drenasit, nuk e ka pasur as një arsyeje të vetme te shpifte kundër meje, madje as te merrej me mua. Ai veç shumë sajesave të tjerave e ka sajuar, konfliktin tim me Fehmi Lladrovcin, konflikt që nuk ka ekzistuar kurrë. Përkundrazi e kam vlerësuar shumë dhe ai e ka merituar që të jetë, Komandant i Zonës se Drenicës dhe bile edhe anëtar i SHP te UCK-së, në ketë rrugë karriere nuk e kam penguar unë, përkundrazi. Ai e dinë mirë, bile shumë mirë se kush ishin penguesit e tij real?! Pse i heshtë ato, e dinë vetëm ai. Kjo mund të jetë vepër e shërbimit kriminal për denigrimin e njerëzve, por kurrë jo e një njeriut normal! Kjo me ka ardhur siç thotë populli si: “reja për s’kfjellti”. Edhe një herë e them me përgjegjësi se, autorët e pisllëqeve te tilla mund të jenë vetëm: Hashim Thaçi e Kadri Veseli. Për ndryshe unë nuk e kuptoj gjithë ketë mllef ndaj meje dhe familjes sime?! E cila prej viteve ’90 ka qenë derë e hapur për njerëzit e Lëvizjes Kombëtare e Çlirimtare. Edhe për te përmendurit! Këto  akuza i shoh si përpjekje për te më eliminuar politikisht, por e kanë kot. Nuk jam gjunjëzuar as para kriminelëve të Serbisë! Nuk gjunjëzohem as tani, le ta harrojnë. Në jetën time, politikës i jam qasur me ndershmëri dhe do ta vazhdoi ashtu deri në fund. Qentë le te lehin atë zanat e kanë. Ne të drejtën time, do të eci edhe i vetëm!

Nëse opinioni media e kërkon autorin e tyre, le ti shikoj debatet në Kuvendin e Kosovës gjatë viteve 2004-2007 e sidomos akuzat ndaj Bajram Kosumit e Agim Çekut, akuza që e kishin adresë të vetme burimore – ke tjetër pos Hashim Thaçin e etur për pushtet! Krahasoni me këto të sotshmet.

Unë kam shkruar për luftën dhe asnjë akuzë të vetme nuk ua kam drejtuar asnjë njeriu te UCK-së. Këta të sotshmit edhe i kam kursyer shumë.  UCK-në e kam trajtuar si vlerë kombëtare dhe është vlerë bile kryevlerë. Atë vlerë e godasin vetëm ata që donë ta han si samunin kur njeriun e kap uria, mbase edhe pangopësia!

Këtu e mbylli çdo debat me hashimovitet e yshtur nga Hashimi. Nëse ata donë le te polemizojnë me librat e mija për luftën. Në dashin edhe me Dëshminë time te dhënë në Tribunalin e Hagës se edhe ajo i mundon?! Ajo dëshmi e ka pas shqetësuar shumë Thaçin dhe zëdhënësin e tij media!

Periskopi: Kuvendi si duket do ta përmbyll këtë vit pa pasur pikë diskutimi demarkacionin me Malin e Zi. Sipas jush a do të thotë kjo që kolicionit qeverisës po i duhet kohë për reflektim?

Krasniqi: Sivjet Kuvendi ka qenë në pushim. Demarkacioni nuk i ka numrat. Marrëveshjet e këqija po mbijnë si këpurdhat. Ky koalicion nuk dinë se çka është reflektimi, se po të dinte, do të ishin kryer zgjedhjet e parakohshme. Këta njerëz po e çojnë vendin drejt shkatërrimit! Për ketë qeverisje, gjyshet tona do të thoshin: “Bash për armik”!

Periskopi: Pasojë e kujt mund të konsiderohet muri mbi lumin “Ibër” në Mitrovicë?

Krasniqi: Muri është pasoj e bisedimeve politike të zhvilluara në Bruksel me Serbinë, te cilat fare nuk është dashur të fillonin. Bisedime teknike po. Bisedimet politike me Serbinë kanë përfunduar në Vjenë. Fajtor janë Thaçi e Mustafa. Ky i fundit jo vetëm që i ka vazhduar, por edhe duke qenë në opozitë i ka pas mbështetur marrëveshjet politike te Thaçit.

Periskopi: A po tregohet pafuqi e insitucioneve që deri tani nuk ka ndonjë ndërhyrje konkrete në këtë cështje?

Krasniqi: Të pritesh nga këto institucione është si ajo kënga: “Pritë me muaj e prit me vjet/ Pushka e Lilës s’ po kërcet”. Këta njerëz që e kanë kapur fort çdo mekanizëm te shtetit, nuk dinë se çka është qeverisja me përkushtim e përgjegjësi! Këta janë të çartur për pushtet.

Periskopi: Lista Serbe po vazhdon tash e sa muaj të bojkotojë institucionet e vendit. Deri tani nuk ka ndonjë ndërhyrje për zgjedhjen e kësaj ‘bllokade’. Si e komentoni këtë?

Krasniqi: Lista serbe më mirë do të ishte të quhej: Lista e Serbisë. Kjo Listë, krijesë e bisedimeve te Brukselit është pengesa kryesore për integrimin e serbëve te Kosovës në jetën institucionale e publike. Këta njerëz dinë vetën që t’i ndërlikojnë gjerat.  Këta as me opinionin publik, komunikimin nuk e kanë normal e njerëzor. Kjo tregon se këtyre njerëzve ju mungon kultura e komunikimit!

Periskopi: Gjuriq edhe njëherë nuk respektoi vendimin e MPJ dhe hyri ilegalisht në Kosovë, madje tha se lëviz lirshëm në veri, derisa Mustafa u pengua nga serbët për të kaluar në veri të Mitrovicës dhe shkoi atje nën përcjelljen e KFOR-it. Si e komentoni këtë?

Krasniqi: Kjo që po e thoni tregon më se miri sesa është jo funksional shteti ynë në veri. Mustafa- Thaçi e kanë pranuar sovranitetin e dyfishtë në atë pjesë, mbase edhe më shumë se kaq. Bashkësia e Komunave serbe, Muri, telekomi, energjia, gjyqësia e shumëçka tjetër e konfirmon ketë.

Periskopi: A mendoni që ka pasur situata politike ku është tentuar ulja e vlerave të UÇK-së?

Krasniqi: Pas luftës shumë kategori te shoqërisë sonë, madje dhe vet pjesëtarë të UCK-së ose disa pashallarë të pas luftës, kanë shërbyer për uljen e vlerave të luftës. Mënyra sesi i jemi qasur kësaj vlere, me akuza e shpifje të shumëllojta edhe te disa profiterëve te sotëm te politikës, seria e dënimeve të ndryshme e sidomos rasti Drenica dhe krijimi i Gjykatës Speciale, do ta shkarravisin edhe më tutje ketë vlerë. Nuk e di çka po mbetet nga ajo vlerë?  Kjo është tepër e dhimbshme.

Periskopi: Kodi telefonik është paraqitur si sukses nga insitucionet e vendit dhe në të njëjtën kohë edhe nga ato të Serbisë. Ku qëndron e vërteta në këtë mes sipas jush?

Krasniqi: Kodi nuk është i Kosovë. Kodi është i Serbisë e cila ia jep Krahinës se saj. Kosovës e Metohisë për shfrytëzim. Kodi ishte një mashtrim si te gjitha mashtrimet e tjera. Inshalla jemi shëndosh, nga këta njerëz do të na vijnë edhe mashtrime te tjera, pa dyshim! Prandaj këta njerëz duhet te shkojnë në theqafje!

Një muaj paraburgim për të dyshuarin për krime lufte në Kosovë

Një rom, shtetas i Serbisë, me iniciale S. B., akuzohet për krime lufte në Kosovë dhe i është caktuar masa e paraburgimit prej një muaji. Ai ishte arrestuar në Bosnjë e Hercegovinë

Periskopi.com Lajme

Gjykata Themelore në Prishtinë i ka caktuar paraburgim prej një muaji, një romi, shtetas i Serbisë, i cili akuzohet për krime gjatë luftës në Kosovës më 1998-1999, raporton albinfo.ch.

Ai u arrestua në Bosnjë Hercegovinë dhe u ekstradua në Kosovë, me kërkesë të palës kosovare.

Ai ishte pjesë e një grupi paraushtarak dhe në mars të vitit 1999 kishin torturuar shqiptarët në Fushë Kosovë, afër Prishtinës. Ata i kishin ndarë burrat nga gratë, kurse më pas një shqiptar është gjetur i vdekur.

Gjykata ka caktuar masën e paraburgimit ndaj të pandehurit S. B., sepse ekziston rreziku i lartë i arratisjes së të pandehurit, pasi që i njëjti i është shmangur drejtësisë dhe juridiksionit të Kosovës për katër vitet e fundit.

Rreth 10 mijë njerëz kanë vdekur në luftën në Kosovë, derisa 1700 janë zhdukur. Kosova shpalli Pavarësinë më 2008.

 

Një muaj paraburgim për të dyshuarin për krime lufte në Kosovë

Daut Haradinaj përkujton Mujë Krasniqin në 18 vjetorin e rënies

Dëshmori i Kombit Mujë Krasniqi po përkujtohet sot nga të gjithë bashkëluftëtarët e tij në 18 vjetorin e rënies, por jo në ndonjë akademi të organizuar për të dhe të tjerët, por përmes rrjeteve sociale.

Periskopi.com Lajme

Një përkujtim të tillë në Facebook e ka bërë edhe Daut Haradinaj.

Ai ka shkruar një dedikim të shkurtë për Kapuçin ndërsa e ka shoqëruar me një foto ku shihen së bashku nën jorgan.

“Vitet ikin ndërsa madhështia jote sa vjen e rritet!”, ka shkruar Haradinaj në Facebook, transmeton kp.

Mujë Krasniqi-Kapuçi ka rënë më 18 dhjetor të vitit 1998 së bashku me 36 ushtarë të UÇK-së në kufirin mes Kosovës dhe Shqipërisë derisa sillnin armatim nga Shqipëria.

Limaj: Hashim Thaçi ka vetëm interesa, kur i duhesh të përkulet, nëse jo-të shkatërron

Kreu i NISMA's, Fatmir Limaj pavarësisht se u mundu të mos e komentonte personalitetin e Hashim Thaçit, i tha dy fjalë shpejt e shpejt.

Periskopi.com Lajme

Në TV Dukagjini ai tha se Thaçi sikur që merr meritat për disa gjëra duhet t’i merr edhe përgjegjësitë.

Tha se për të folur për të ka shumë, ngase e njeh shumë mirë, por dha pak detaje pas insistimit të gazetares.

“Hashim Thaçi është pa parime politike. Në politikë ai ka vetëm interesa, si intereson as majtas as djathtas. Nuk ka principe programore. Nëse ta ka nevojën të përkulet, nëse nuk i duhesh të shkatërron”, tha Limaj.

Tha se ai nuk ka dhënë asgjë pë Kosovën.

Ndërsa për Kadri Veselin tha se kanë qenë në luftë por që pas luftës nuk kanë pasur kontakte./ Periskopi

Selimi: Ata që po iu bëjnë gropa bashkëluftëtarëve, do të bien vetë në to

Rexhep Selimi, deputet i Vetëvendosjes, ka thënë se ka qenë dëshmitar në rastin e fundit të procesit gjyqësor kundër Fatmir Limajt, dhe thotë se beson në pafajësinë e tij dhe në pastërtinë e luftës çlirimtare.

Periskopi.com Lajme

Ai ka thëne se edhe rasti “Drenica” është më shumë konspiracion sesa hetim real, duke shtuar se beson fuqishëm në këtë rast dhe në pafajësinë e të akuzuarve.

Sipas tij, krejt vendi po kalon në një lloj konspiracioni dhe shtoi  se këta njerëz po persekutohen nga akterë të ndryshëm, të cilët nuk po ia donë të mirën luftës dhe vendit.

Selimi po ashtu ka komentuar edhe ndarjen e mjeteve nga Qeveria për mbrojtjen nga Gjykata Speciale, duke thënë se “lufta nuk mund të mbrohet as me 1.5 as me 150 milionë, sepse nuk kanë efekt dhe nuk munden me shfajësuar veten me këto para”.

Ai i ka akuzuar krejt deputetët që e kanë votuar Specialen. “Ata ia kanë bërë gropën ushtarëve të vetë UÇK-së, por në fund kanë me ra vet në gropë”.

Selimi, në emisionin Rrokum Roll të TV Rrokum, ka folur edhe për Rezolutën për mbrojtjen e vlerave të luftës së UÇK-së, duke e konsideruar atë si një inskenim të montuar, ku deputetët kanë mundur të kenë edhe konflikt fizik. Sipas tij, maturia e opozitës, në veçanti e Vetëvendosjes, e ka pamundësuar një gjë të tillë.