Shpërthim në Londër, dy të plagosur

Periskopi.com Lajme

Në lagjen Finsbari Park në veri të Londrës të mërkurën ka ardhur deri te një shpërthim, në të cilin janë lënduar dy persona, në mesin e të cilëve ishte një polic, ndërkohë që po bëhet evakuimi i njerëzve nga kjo lagje, transmetojnë mediat britanike.

Shërbimi i zjarrfikësve aktualisht po përpiqet të shuajë zjarrin që ka shpërthyer pas eksplodimit, shkruan gazeta britanike “Express”.

Sulm me thikë në autobus në Londër, afrikani hero i shpëton të gjithë (Video)

Periskopi.com Lajme

Qytetarët që po udhëtonin me një autobus në veri-perëndim të Londrës kanë përjetuar momente paniku. Një agresor ka hipur në autobus dhe ka tentuar të sulmojë pasagjerët me një thikë.

Por agresori u  neutralizua nga një pasagjer me kombësi afrikane i cili ka luftuar më të dhe i ka marrë thikën nga dora.

Me thirrjet “Jam afrikan dhe kurrë nuk do ta marrësh jetën time”, afrikani e hodhi e toke sulmuesin.

Pasi pa se kishte humbur betejën, autori doli me shpejtësi nga autobusi dhe u largua nga vendi i ngjarjes.

Edhe viktima e pestë nga sulmi në Londër, një 75 vjeçar

Policia ka bërë të ditur se si pasojë e sulmit terrorist të djeshëm në Londër edhe një person 75 vjeçar ka vdekur duke e quar numrin e viktimave në pesë, shkruan Daily Mail, përcjell Periskopi

Periskopi.com Lajme

Deri tani nuk është bërë i ditur identiteti apo nacionaliteti i viktimës i cili po trajtohej në spital për shkak të plagëve të marra.

Momenti kur filloi sulmi në Londër (Video)

BBC ka publikuar një video të fillimit të sulmit në Londër.

Periskopi.com Lajme

Katër veta kanë humbur jetën dhe 20 të tjerë janë lënduar në një sulm jashtë Parlamentit britanik në Londër, si dhe urën Westminster, transmeton Koha.net.

“Katër persona kanë vdekur në një sulm në Londër. Kjo video tregon momentin kur filloi incidenti jashtë Parlamentit britanik”, shkruan BBC në Twitter.

Në video shihet paniku mjaft i madh i qytetarëve, përderisa policët iu kërkojnë që të largohen.

 

 

Në sulmin në Londër katër të vdekur dhe 20 të lënduar

Policia britanike ka bërë të ditur se katër veta kanë humbu jetën të mërkurën në sulmin para Parlamentit britanik dhe urës Vestminster në qendër të Londrës.

Periskopi.com Lajme

Siç transmeton “Guardian”, në mesin e të vrarëve është edhe një polic dhe sulmuesi.

Në sulmin në Londër janë lënduar edhe tre nxënës francezë, kanë konfirmuar zyrtarë francezë.

Tre nxënësit të moshës 15 dhe 16 vjeç janë nga Bretanja në perëndim të Francës, shkruan gazeta rajonale “Le Telegram”.

Me këtë numri i përgjithshëm i të lënduarve në incidentin e sotëm, sipas policisë, është ngritur në gjithsej 20.

Ndryshe, policia incidentin e ka quajtur “sulm terrorist”.

Takim i komitetit për situata të jashtëzakonshme, kryesohet nga May

Kryeministrja britanike, Theresa May, do të kryesojë takimin e sotëm të komitetit për situata të jashtëzakonshme (COBRA), pas sulmit te Parlamenti britanik, të cilin policia e trajton si incident terrorist.

Periskopi.com Lajme

“Sot mbahet takimi i COBRA”, ka bërë të ditur zëdhënësi në zyrën e kryeministres britanike, transmeton Reuters.

Kosovarja rrëfen për sulmin në Londër

Shqiptarja nga Kosova, Vlora Pireva që jeton në Londër ka rrëfyer se si e ka përjetuar sulmin e sotëm në Parlamentin e Britanisë, sulm ky që po cilësohet si terrorist.

Periskopi.com Lajme

“Unë sapo përfundova punën. Për momentin, është qetë. Më herët ishte panikë, kishte gjithandej helikopterë, makina të Policisë si dhe motoçikleta që në fakt edhe na e pamundësonte punën”.

Ajo në Info Magazine të Klan Kosovës ka thënë se pavarësisht këtij incidenti, tashmë situata është qetësuar në Londër por që kontrollet e detajuara të Policisë po vazhdojnë.

Qytetarja Pireva ka thënë se pavarësisht krejt kësaj ngjarje, ajo nuk është shqetësuar shumë.

“Njerëzit janë të rezervuar për të përdorur transportin publik por njerëzit megjithatë po vazhdojnë ta përdorin atë, nuk është mbyllur. Nuk jam shqetësuar shumë, jemi mësuar me këto ngjarje. Aktualisht kam pak frikë ta përdorë trenin nëntokësor, andaj po mendohem çfarë të bëj”, ka thënë ajo.

Tjetër kërcënim në Londër, gjendet pako e dyshimtë afër Parlamentit

Një tjetër kërcënim ka alarmuar autoritetet në Britani të Madhe, teksa një pako e dyshimtë është gjetur në një makinë të parkuar pranë Parlamentit në Londër.

Periskopi.com Lajme

Në vendngjarje ka shkuar skuadra anti-bombë, e cila do të verifikojë pakon e dyshimtë nëse ka material shpërthyes apo është alarm i rremë.

Ndërkohë, është pezulluar evakuimi i stafit të Parlamentit, që kishte nisur pas ngjarjes në hyrje të godinës, ku një agresor përplasi me makinë 12 këmbësorë dhe qëlloi me thikë një oficer policie, para se të vritej nga policia.

Mediat britanike raportojnë se autori është një 40-vjeçar aziatik. Ka dyshime të forta se ngjarja është sulm terrorist. Të paktën në këtë pistë po hetohet për momentin deri në zbardhjen e plotë të ngjarjes. /SYRI.net

Sulmi në Londër: Theresa May ishte ‘vetëm 35 metra larg” vendit ku ndodhi sulmi

Kryeministrja britanike Theresa May, ishte “vetëm 35 metra larg” vendit ku ndodhi sulmi në Londër.

Periskopi.com Lajme

Shumë dëshmitarë kanë deklaruar për mediat angleze, se May ishte duke u bërë gati të futet në veturën e saj kur u pengua nga policia pasi në ato momente po ndodhte sulmi, transmeton Telegrafi.

Autoritet e sigurisë e kanë cilësuar sulmin si “incident terrorist”, në të cilën një person humbi jetën dhe më shumë se 12 tjerë janë lënduar rëndë.

Sulmuesi që është qëlluar nga policia kishte therur me thikë një polic, që po qëndronte pranë portës së Parlamentit britanik.

 

Pas sulmit, flet kryetari i Londrës

Kryetari i Londrës, Sadiq Khan ka reaguar pas sulmit që ka ndodhur sot në Parlamentin e Britanisë e po cilësohet si terrorist.

Periskopi.com Lajme

“Ka ndodhur një incident serioz në afërsi të Parlamentit, dhe deri tani po cilësohet si sulm terrorist derisa të vërtetohet e kundërta. Policia është duke e hetuar rastin dhe do të njoftoheni për të gjitha të rejat. Bashkëndjejë me personat e lënduar dhe familjet e tyre”, ka thënë ai, transmeton Klan Kosova.

Shpërthim dhe kaos në rrugët e Londrës (Foto&Video)

Një shpërthim gazi ka ndodhur në kryeqytetin britanik Londër, në zonën e quajtur Soho.

Periskopi.com Lajme

Rrugët ishin të mbushur me njerëz që po shijon të premten kur ka ndodhur shpërthimi. Njerëzit në ndërtesa dhe rrugët në zonë janë evakuuar, raportojnë mediat lokale.

Njerëzit, në panik, kan raportuar për ngjarjen në rrjetet sociale.

O Zot, sapo ndodhi një shpërthim gazi”, shkruan dikush në Twitter.

Në rrugët “Archer” dhe “Rupert” ka një prani të madhe të forcave të policisë dhe atyre zjarrfikëse.

 

 

Shqiptari nga Kosova vjedh rrymën në Londër, dënohet 4 vite burg

Shaip Nimani, 52 vjeç, me origjinë nga Kosova, kishte punësuar rumunin Sandu Laurentiu Sava 40-vjeç, dhe pesë burra të tjerë rumunë që të punojnë për 40 £ në ditë në autolarjen e tij “Bubbles” në lindje të Londrës, shkruan dailymail.

Periskopi.com Lajme

Ai kishte ndalur 40 £ në javë nga çdo punonjës për qëndrimin e tyre në një bllok strehim të improvizuar pas auto-larjes, nën harqe, të cilën ai e kishte marrë me qira nga Rrjeti hekurudhor. Vendstrehimi është përshkruar si një “pisllëk” që përbënte “rrezik ekstrem për jetën”.

Sandu Laurentiu Sava pësoi një goditje fatale elektrike, ndërsa ishte duke bërë dush në garazh, pasi Nimani kishte anashkaluar matësin elektrik për të kursyer para, sipas gjykatës.

Prokurori William Boyce QC i tha gjykatës: “Kushtet në bllokun e banimit përbënin rrezik ekstrem për jetën. Sistemet elektrike në auto-larje ishin në një gjendje të tmerrshme. Ishte manipuluar me energjinë elektrike në auto-larje në mënyrë mjerisht të paaftë duke anashkaluar matësin elektrik, dhe nuk ka dyshim, për të shmangur pagesën e faturës”./Zeri

Sulmohet një grua e mbuluar në Londër

Policia britanike është në kërkim të një 17 dhe 19 vjeçari të cilët kanë zvarritur në tokë një grua të mbuluar.

Periskopi.com Lajme

Njoftohet se në rajonin Chingford në lindje të Londrës 2 persona kanë rrëzuar dhe kanë zvarritur një grua të mbuluar. Policia e britanike e rajonit Scotland Yard, ka njoftuar se kanë nisur punimet për kapjen e sulmuesve të cilët janë përcaktuar se janë të moshës 17 dhe 19 vjeç, raporton AA

Ndër të tjera bëhet e ditur se femra e mbuluar identiteti i të cilës nuk është publikuar është në moshën 20-vjeçare dhe gjatë momentit të sulmit ka qenë e vetme.

Në një deklaratë të bërë nga policia theksohet se në ngjarje e cila ka ndodhur ditën e mërkurë personat e veshur me të rroba të zeza fillimisht janë përpjekur ti heqin mbulesën të dëmtuarës dhe më pas e kanë shtrirë në tokë duke e tërhequr zvarrë.

Ndër të tjera theksohet se gruaja e dëmtuar pasa se të telefononte policinë ka qëndruar për 20 minuta në tokë dhe më pas është strehuar tek një restorant turk pranë ku dhe punonjësit e restorantit kanë ofruar ndihmë.

Gjithashtu edhe në fillim të javës një person në stacionin e trenit në Londër plagosi me thikë një musliman duke thërritur me zë të lartë “dua të vras muslimanë”.

Teksa ka shqetësime se mund të humbasë aftësinë e të shikuarit Muhammed Askar i cili u plagos gjatë sulmit, policia kishte deklaruar se ngjarja “nuk është klasifikuar si një sulm terrorist”.

Sipas nismës Tell Mama që mbështetet nga qeveria, e cila ndjek sulmet kundër muslimanëve në vend, theksohet se objektivi fillestar i këtyre sulmeve janë gratë. Gjithashtu Tell Mama ka vënë në dukje se një objektiv tjetër janë edhe qendrat e muslimanëve. Në një raport të publikuar muajin e kaluar kjo nismë e organizuar në formën e një projekti kishte deklaruar se në 3.5 vitet e fundit më shumë se 100 xhami dhe institucione islame kanë qenë objektiv i sulmeve anti-muslimane.

Panik në Londër, evakuohen stacionet e trenave

Dy stacionet e metrosë në Londër janë evakuuar sot pasi është raportuar për një zjarrë në tren.

Periskopi.com Lajme

Pasagjerëve në stacionin Highbury dhe Islington u është thënë të largohen nga stacionet edhe më pas u mbyll për një kohë, shkruan gazeta “Mirror”, përcjellë lajmi.net

Disa nga udhëtarët thanë se kanë nuhatur erë e se diçka po digjej, transmeton lajmi.net.

Një zëdhënës i Trafikut të Qytetit në Londër (TFL) ka thënë se të dy stacionet janë hapur pasi problemi teknik ishte zgjidhur, edhe pse ai nuk i ka komentuar arsyet e evakuimit.

Edhe në Londër kërkohet drejtësi për Astrit Deharin

Shumë shqiptarë të mërgatës në Londër të Anglisë janë mbledhur për të kërkuar drejtësi, për vdekjen e aktivistit të Lëvizjes Vetëvendosjes, Astrit Dehari.

Periskopi.com Lajme

“Kërkojnë që të gjithë përgjegjësit për këtë krim të nxirren para drejtësisë, vetëm drejtësia do t’i qetësojë shpirtrat e familjarëve, por edhe dashamirëve të Astriti”, kanë thënë aktivistët e Vetëvendosjes në Londër.

Astirit Dehari vdiq me pesë nëntor në rrethana ende të paqarta.

Ai po mbahej në Qendrën e Paraburgimit në Prizren, nën akuzat për terrorizëm.

Serbia e akuzon Kosovën në mes të Londrës për “plaçkitje të pasurisë”

I ashtuquajturi drejtor i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, sot në Shkollën ekonomike të Londrës ka mbajtur një fjalim në temën “Dialogu i Beogradit dhe Prishtinës – normalizimi i marrëdhënieve dhe stabiliteti rajonal".

Periskopi.com Lajme

Duke folur për perspektivën e dialogut për normalizimin e marrëdhënieve me Prishtinën, siç njofton FoNet, Gjuriq ka përmendur atë që ai e ka quajtur “rëndësi e implementimit të pa vonuar të marrëveshjes për Asociacionin e komunave serbe si mekanizëm kryesor për mbrojtjen dhe avancimin e të drejtave të serbëve në Kosovë”, raporton koha

Gjuriq, ka paraqitur argumentet e palës serbe lidhur me atë që ai e ka quajtur pasuri të Serbisë duke e përmendur sidomos situatën e lidhur me Trepçën si për atë që ai e ka cilësuar dështim të Prishtinë “ta tjetërsojë pasurinë serbe në Brezovicë”

Ai ka theksuar se Serbia kurrë nuk do të pranojë plaçkitjen e pasurisë së saj, shtetësinë dhe kulturën e saj.

Kafebari i kosovarëve zgjedhet më i miri në Londër

Gjatë një ceremonie të organizuar të hënën, lokali ”My Place” fitoi çmimin e parë në “London Awards Lifestyle 2016”. Ky kafebar është i specializuar në përgatitjen e kafes por është i njohur edhe për përgatitjen e 'çabapave' nga Kosova.

Periskopi.com Lajme

Bashkëpronari i këtij lokali ka folur në një intervistë për KultPlus ku shpalos detaje rreth punës së tij.

20161004200714241

Kosovarët po vazhdojnë të korrin suksese në botë në fusha të ndryshme të jetës.

Përveç kulturës, artit, muzikës dhe sportit ata po dëshmohen edhe në shëbime hotelierike, përkatësisht në artin e gatimit dhe të përgatitjes së kafesë.

Të tillë janë edhe dy prishtinas, Abedin Shahini dhe Samir Maqedonci, të cilët, si bashkëpronarë të një lokali, mbrëmë janë laureuar në kryeqytetin britanik me një çmim të madh, për punën dhe përkushtimin e tyre.

Kafebari i tyre ”My Place” është zgjedhur më i miri në Londër. Gjatë një ceremonie të organizuar të hënën, lokali i dy shqiptarëve nga Kosova, fitoi çmimin e parë në “London Awards Lifestyle 2016”.

Ky çmim organizohet qe 10 vjet dhe ka për qëllim të vlerësojë kafebaret më të mira të Londrës, në aspektin e cilësisë së shërbimeve, mikëpritjes, dizajnit të lokalit, të cilat zgjedhen përmes votimit online në internet nga konsumatorët. Enterieri i lokalit është disenjuar nga studio e arkitekturës 4M Group e udhëhequr nga arkitekti i mirënjohur Përparim Rama. Ai kishte disenjuar edhe lokalin “Hamam Jazz Bar” në Prishtinë me të cilën vepër në vitin 2013 kishte fituar çmimin e parë në botë në kategorinë e enterierit për bar.

Samir Maqedonci ka deklaruar se ndihet shumë i lumtur për këtë çmim.

“Ka qenë një befasi për ne. Nuk e kemi pritur pasi ka qenë konkurrenca e fortë dhe këtë lokal e kemi hapur relativisht vonë para rreth një viti e gjysmë”, ka theksuar Maqedonci.

”My Place”, është hapur në janar të vitit 2015 dhe gjendet në zonën Soha të Londrës.

Maqedonci rrëfen se janë të specializuar në përgatitjen e katër llojeve të kafesë, ekspresos, makiatos, kapuçinos dhe flate white. Ai thekson se posedojnë makinën më të vjetër në Soho për prodhimin e kafes e tipit Gaggia, e cila është prodhuar në vitin 1961.

Lokali ”My Place” frekuentohet kryesisht nga banorët lokalë por ka edhe italianë dhe shqiptarë që jetojnë në Londër.

Sipas Maqedoncit rreth 95 përqind e mysafirëve janë anglezë kryesisht njerëz të industrisë së muzikës dhe filmit.

Dy kosovarët kanë emigruar në Londër para 20 vjetësh dhe tashmë janë integruar në rrethin anglez.

Por, ndonëse kanë kaluar gati dy dekada, ata nuk e kanë harruar traditën. Në lokalin e tyre ata përgatisin një specialitet të veçantë nga vendlindja e tyre.

“Ne në lokalin tonë përgatisim çebapa të cilët janë specialiteti numër një dhe më i kërkuari”, thekson për KultPlus, Samir Maqedonci.

Menaxherët dhe stafi i “My Place” janë uruar edhe nga ambasadori i Kosovës në Londër, Lirim Grejçevci dhe Ministrja e Drejtësisë Dhurata Sadiku Hoxha e cila gjendet në kryeqytetin britanik.