coutinho-firminho

Arsenali tallej me Liverpoolin më 2013, por kurrë nuk mund ta transferojë këtë lojtar të ‘reds’

Liverpooli i ka vendosur brazilianit Roberto Firmino një klauzolë tejet interesante në kontratën e tij.

Periskopi.com Sporti

Futbollisti në fjalë nuk mund të transferohet te Arsenali nga Liverpooli.

Kjo, pasi drejtuesit e klubit nga Anfield Road kanë mbetur të zhgënjyer me londinëzët, pasi këta të fundit ishin tallur më 2013, duke dërguar ofertë për Luis Suarez në vlerë prej 40 milionë plus një funtë në fund. /Periskopi.com

bournemouth

Më derbi Bournemouth-Liverpool sesa Barcelona-Real Madrid

Burim Sejdiu Sporti

Të gjithë i patëm sytë kah El Clasico, ai që njihet si derbi më i madh i futbollit në botë. Një ndeshje e shumëpritur jo vetëm për tifozët e të dy gjigandëve të futbollit spanjoll. Takimi i zhvilluar në Camp Nou para rreth 100 mijë shikuesve dhe ndoshta miliardave që i shikonin përmes ekranit, u karakterizua kryesisht vetëm me ndërhyrje të ashpëra. Të dyja palët tentonin me penalti të paqena të vinin deri te zhbllokimi, një praktikë e njohur kjo për këto dy skuadra. Aksione të jashtëzakonshme si në përballjet tjera mes këtyre dy skuadrave nuk pati në këtë sfidë. Pamë rastin e Neymar, të cilin braziliani e humbi nga një pozitë tejet e favorshme për të shënuar. Por, në përgjithësi ky derbi ishte më i varfër për nga bukuria e lojës dhe rastet. Ndeshje, e cila po të mos dramatizohej në çastet e fundit pas golit të Sergio Ramos, nuk do të kishte pse ta përmendje si derbi. Gjatë gjithë kësaj ndeshje katalunasit tentuan të shënonin shtatë herë, ndërsa ‘Los Blancos’ nëntë herë.

messi-ronaldo

Ndërhyrje të parregullta vendësit i shkaktuan 19, ndërsa mysafirët 16 sosh. U dhanë katër kartonë të verdhë për futbollistët vendës dhe dy për mysafirët e ardhur nga Madridi. Në disa raste, në pamundësi për të organizuar sulme njëra ose tjetra skuadër, lojtarët qëronin hesapet me ndërhyrje të ashpëra në lojën e cila zhvillohej kryesisht në repartin e mesfushës. Ronaldo e Messi sikur të mos luanin në këtë takim. Dy futbollistët më të mirë që ka njohur historia e futbollit nuk ishin në formën e duhur në këtë sfidë. Përveç golit, as Luis Suarez nuk ishte në nivelin e tij, as Neymar poashtu. Pra dy superyjet që i kushtuan Barcelonës jozyrtarisht rreth 200 milionë euro, nuk treguan lojë të pritshme. Por, lojë të mirë nuk treguan në anën tjetër, as Ronaldo dhe as Benzema. Kjo dyshe madrilene që pagat i ka sa krejt ekipi i Bornemouth, bëri tepër pak për klubin e tyre dhe për ndeshjen.

Ndërsa, tani dalim te ndeshja tejet dramatike në Premier Ligën angleze.

Nuk po e përmend sfidën Manchester City-Chelsea, e cila përgjatë 90 minutave u luajt sikur të ishte minuta e fundit e takimit që do të sjellte titullin kampion në rast fitoreje.

bournemouth1

Por po përmendi ndeshjen Bournemouth-Liverpool, ku skuadra e trajnerit Eddie Howe i tregoi Jurgen Klopp’t se fitorja nuk sigurohet edhe kur je në avantazh 2:0 e as 3:1 deri pak më shumë se dhjetë minuta lojë para përfundimit të lojës. Tre gola për 15 minuta, kundër një super-Liverpooli të këtij sezoni, i shënon një skuadër si Bournemouth, që nuk dorëzohet as kur është duke humbur 2:0 e as 3:1. Kjo është natyra e futbollit anglez. Mosdorëzimi. Gjë e cila në masë të madhe u mungon ligave tjera të futbollit europian.

Dhe jo, kjo nuk është që ndodh rrallë në angli, befasi të tilla, në mos jo çdo javë, ndodhin mesatarisht në çdo dy-tre javë në elitën e futbollit anglez.

Pra, në përfundim po e përsëris, që ndeshje më interesante ishte ajo ndërmjet Bournemouth dhe Liverpool sesa ajo Barcelona-Real Madrid, të cilën shumë nga ne mbetëm të zhgënjyer për mungesën e spektaklit dhe lojës fer.

balotelli-klopp

Liverpooli i kishte vendosur këto katër kushte ‘të çmendura’ Balotellit

Aventura e Mario Balotelit në Liverpool ishte një dështim, por tani dalin në dritë edhe çudira nga kontrata e tij.

Periskopi.com Sporti

Duke njohur karakterin e tij problematik, Liverpooli i shtoi një klauzolë në kontratë: 1 milionë sterlina në fund të çdo sezoni, në rast se nuk kapte shifrën e 3 shkeljeve disiplinore, në ndeshje a stërvitje!

Balotelli mund të merrte dy kartonë të kuq, apo të përleshej dy herë me ndonjë shok skuadre, por sërish do të merrte super-bonusin.

Ja dhe pikat e klauzolës:

1) Klubi kërkon që lojtari të sillet në mënyrën e duhur.
2) Gjatë çdo sezoni, lojtarit nuk i lejohet të dalë nga loja me karton të kuq më shumë se tre herë.
3)Lojtari nuk duhet të pështyjë kundërshtarin në asnjë mënyrë.
4)Lojtari nuk duhet të sulmojë verbalisht apo të bëjë gjeste të palejuara. 

32204aa800000578-3490084-image-a-49_1457872382423

E pabesueshme, Bournemouth 3-3 Liverpool (Video)

Bournemouth ka arritur të barazojë rezultatin në 3-3.

Periskopi.com Sporti

Golin e tretë për skuadrën vendase e shënoi mbrojtësin Steve Cook në minutën 78’. /Periskopi/

can

Emre Can realizon një perlë të vërtetë (Video)

Liverpool ka arritur të shënoj edhe golin e tretë.

Periskopi.com Sporti

Ishte Emre Can që nga distanca realizoi një supergol për rezultatin 1-3. /Periskopi/

 

wilson

Bournemouth shënon golin e parë (Video)

Bournemouth ka arritur të ngushtojë rezultatin nga 0- 2 në 1-2.

Periskopi.com Sporti

Golin e parë për cherries e shënoi sulmuesi kryesor Callum Wilson përmes pikës së bardh në minutën e 56’. /Periskopi/

lfc

Shënohen dy gola brenda pak minutash në ndeshjen Bournemouth-Liverpool (Video)

Liverpool brenda dy minutave ka arritur të shnëojë dy gola.

Periskopi.com Sporti

Fillimisht ishte Saido Mane i cili shënoi pasi pranoi një top në thellsi të zones, ku doli i vetëm përball me portierin për rezultatin 0-1 në minutën e 20’.

Vetëm pas dy minutash Liverpool shënoi edhe golin e dytë kësaj radhe nga përmes belgut Origi, i cili kaloi portierin për të shnëuar nga një kënd i vështirë për 0-2. /Periskopi/

 

_83437294_83437293

Formacionet zyrtare: Bournemouth-Liverpool

Bournemouth është nikoqire e skuadrës së Liverpool në kuadër të Premier Ligës.

Periskopi.com Sporti

Takimi fillon nga ora 14:30.

Këto janë formacionet zyrtare:

Acf Bournemouth: Boruc; Smith, Francis, Cook, Ake; Arter, Gosling; Stanislas, Wilshere, King; Wilson.

Liverpool: Karius; Clyne, Lucas, Lovren, Milner; Can, Henderson, Wijnaldum; Origi, Mane, Firmino. /Periskopi/

 

cyishdnwgaaesio-780x439

Shorti i gjysmëfinales në EFL, i vështirë për Liverpool

Është hedhur shorti për gjysmëfinalet në EFL Cup.

Periskopi.com Sporti

Manchester Unitedi pas fitores 4-1 ndaj West Hamit do të luajë në gjysmëfinale kundër Hull Cityt.

Kurse Liverpoolit do të luajë ndaj Southamptonit, ndeshja e parë do të jetë në stadiumin St Mary.

Ndeshjet e para do të zhvillohen me nëntë janar, kurse ato të kthimit me 23.

liverpool-v-sunderland-premier-league

Liverpool kalon në gjysmëfinale të Kupës EEL

Liverpool ka arritur të mposhtë Leeds Unitedin me rezultat 2 me 0, për të kaluar në gjsëmfinale të kupës EEL.

Periskopi.com Sporti

Për “Të kuqtë” i realizuan Divock Origi dhe 17-vjeçari Woodburn.

Woodburn me këtë gol u bë futbollisti më i ri në histori që realizon për Liverpoolin.

Nesër do të mësohen çiftet e gjysmëfinales së kësaj kupe. Gjysmëfinalet luhen më 9 dhe 23 janar. /Periskopi/

lfc

Emocionuese çfarë kanë bërë tifozët e Liverpool për Chapecoenses (Video)

Tifozët e Liverpoolit kanë shprehur ngushëllimet e tyre për pasagjerët e vdekur në rrugë për finalen e Copa Sudamericana në Kolumbi.

Periskopi.com Sporti

Lojtarët dhe stafi i klubit brazilian ishin duke udhëtuar në Medellin për t’u përballur me Atletico Nacional, por aeroplani i tyre u rrëzua, ku mbetën 76 të vdekur dhe 5 të lënduar.

Dhe të gjitha klubet në botë janë solidarizuar me këtë rast, e në mesin e tyre edhe Liverpooli, tifozët e të cilit klub e kanë shfaqur këtë në ndeshjen e sontme ndaj Leeds United.

Tifozët e ”Të Kuqëve” e bënë këtë në versionin ”Ju Kurrë Nuk Do Të Ecni Vetëm”.

coutinho

U mendua se Coutinho mund ta humbiste sezonin, por ky është një superlajm

Dëmtimi i Felipe Cutinhos nuk aq i rëndë sa u mendua fillimisht. Sulmuesi brazilian që pësoi një dëmtim në gju gjatë ndeshjes kundër Sunderland, nuk ka nevojë për ndërhyrje kirurgjikale.

Periskopi.com Sporti

Lajmet që vijnë nga infermieria limitojnë dëmet pasi lojtari kryesor i sulmit të “The Reds” do të qëndrojë jashtë fushave për rreth 6 javë, çka do të thotë se Coutinho do të jetë gati për të zbritur në fushën e lojës në mesin e muajit janar.

Objektivi i Coutinhos është rikthimi për transfertën e “Old Trafford” ndaj Manchester United, por ai do të jetë mungesa e madhe në sfidat derbi kundër Evertonit dhe Manchester City.

coutinho

Ja sa do të mungojë Coutinho

Mesfushori sulmues i Liverpoolit, Philippe Coutinho, nuk do të luajë për gjashtë javë.

Periskopi.com Sporti

Ai është lënduar në ndeshjen e fundit që skuadra e tij e fitoi kundër Sunderland 2-0.

Coutinho pritet të mungojë kundër Bournemouthit, West Hamit, Middlesbroughit, Evertonit, Stoke Cityt, Manchester Cityt dhe Sunderlandit.

Sigurisht se do të jetë një mungesë e madhe për skuadren e gjermanit, ku tashmë skuadrat e Premier Ligës futen në muajn më kritik të sezonit, atë të dhjetorit. /Periskopi/

352adfec00000578-3638903-dier_wheels_away_in_celebration_after_scoring_the_opening_goal_a-m-56_1465817941348

Ylli anglez në radarin e gjigandëve evropian

Klubi francez është duke menduar që në Janar t'a sjellë në rradhët e veta futbollistin e Liverpoolit, Adam Lallana

Periskopi.com Sporti

Kampionët e Ligue 1 janë të gatshëm të japin 40 milionë euro si dhe reprezenutesit anglez t’i ofrojnë pagë javorë trefish më të lartë se sa merrë në “Anfield”.

Sheikët e PSG janë gati t’ia ofrojnë 200 mijë euro në javë 28 vjeçarit, dhe do të jetë shumë veshtirë të refuzohet.

Lallana është pjesë e Liverpoolit që nga viti 2014.

adam-llalanna
Adam Llallana, Liverpool
liverpool-2-780x439

Liverpool fiton dhe bëhet lider i Premier Ligës

Liverpool ka arritur të shënojë fitore tejet të vështirë në shtëpi ndaj ekipit modest të Sunderlandit me rezultat 2-0.

Periskopi.com Sporti

Ekipi i drejtuar nga Jurgen Klopp u deshtë të ndjersitën shumë për të siguruar tre pikët e radhës në shtëpi ndaj Sunderland, pas kësaj fitore ata janë lider në Premier Ligë me 30 pikë, aq sa ka edhe Manchester City në poztiën e dytë.

Liverpool tashmë në këtë sezon ndeshjet në shtëpi është duke i fituar me shumë lehtësi dhe dominim të plotë ndaj kundërshtarëve, në takimin e sotëm gjatë pjesës së parë u pa vetëm një ekip në fushë dhe ai ishte Liverpool me raste të shumta dhe posedim të topit, por që nuk arritën të tundin portën e portierit të Sunderland i cili ishte në disponim për ndeshje duke bërë që pjesa e parë, të përfundojë pa gola 0-0.

Në pjesën e parë të ndeshjes, vlen të ceket se u lëndua edhe ylli kryesor i skuadrës, Philippe Coutinho, i cili u detyrua të lë fushën e blertë në minutën e 30-të.

coutinho
Philipe Coutinho, momenti kur u lëndua në minutën e 30′

 

‘Reds’ nisën pjesën e dytë ashtu sikur të paren duke sulmuar pareshtur për të shënuar golin e parë të takimit, ku Firmino dhe Mane patën raste mjaft të mira për gol por fati ishte në anën e skuadrës së kosovarit Adnan Januzaj.

U desh të presim minutën e 75-të për të parë golin e parë të ndeshjes, i cili erdhi me anë të Divock Origut, që shënoi pas asistimit të Jordan Henderson.

origi1
Divock Origi, duke festuar pas golit të shënuar

 

Deri në fund të ndeshjes, vendasit shënuan edhe një herë me anë të James Milner, i cili konvertoi penalltinë në gol në minutën e 91-të për rezultatin përfundimtar 2-0.

Vlen të theksohet se Adnan Januzaj u inkuadrua në lojë në minutën e 79-të, ku zëvendësoi Duncan Ëatmore.

Në javën tjetër, Liverpooli luan në udhëtim te Bournemouthi, ndërsa Sunderland pret në shtëpi Leicester Cityn. /Periskopi/

coutinho

Tronditet Liverpool, i lëndohet ylli kryesor

Ylli i Liverpoolit, Philippe Coutinho ka pësuar një dëmtim në sfidën që ‘reds’ po e zhvillojnë ndaj Sunderland.

Periskopi.com Sporti

Braziliani u përplas me një lojtar të skuadrës mysafire.

24-vjeçari u detyrua të largohej nga fusha, ndërsa në vend të tij hyri Divock Origi.

Nga ajo që u pa, Coutinho mund të ketë pësuar një dëmtim shumë të rëndë, i cili mund ta mbajë jashtë fushave të lojës për një kohë të gjatë. /Periskopi.com

liverpool

Formacionet zyrtare: Liverpool-Sunderland

Liverpool pret në Anfield Road Sunderlandin për të zhvilluar ndeshjen e radhës në Premier Ligës.

Periskopi.com Sporti

Këto janë formacionet zyrtare:

 

Liverpool: Karius, Clyne, Lovren, Matip, Milner, Henderson, Can, Wijnaldum, Cutinho, Mane dhe Firmino.

Sunderland: Pickford, Jones, Can Aanholt, O’Shea, Kone, Pienaar, Denayer, Ndong, Watmore, Anichebe dhe Defoe.

gerarc

Zyrtare: Gerrard pensionohet nga futbolli aktiv

Legjenda e Liverpoolit dhe Anglisë, Steven Gerrard ka njoftuar se në fund të këtij viti do të pensionohet nga futbolli aktiv

Periskopi.com Sporti

Ai ka thënë se është shumë i lumtur për karrierën e tij dhe skuadrat ku ka luajtur, Liverpool, Los Angelos Galaxy dhe Kombëtaren e Anglisë.

“Duke parë spekulimet e fundit të mediave rreth të ardhmes time, unë mund të konfirmoj se po pensionohem nga futbolli aktiv”, thuhet në komunikatën e Gerrard.

“Kam pasur karrierë të jashtëzakonshme dhe jam falënderues për çdo moment që kam kaluar në Liverpool, Kombëtaren e Anglisë dhe Los Angelos Galaxy”

 

ACMilanvUSSassuoloSerieAUGNltqPETT3x-780x439

Ylli i Milanit ka refuzuar Real Madridin

Mesfushori spanjoll i Milanit, Suso, ka treguar se ka refuzuar Real Madridin për Liverpoolin.

Periskopi.com Sporti

Suso në vitin 2012 ishte transferuar në Anfield Road me bujë të madhe nga Brendan Rodgers, trajner i atëhershëm i Liverpoolit.

“Në praktik kishim bërë një marrëveshje me Real Madridin, por pastaj më kontaktoi Liverpoolit dhe unë dëshiroja të luaja në Ligën Premier”, ka thënë Suso për Mundo Deportivo.

SUSO
Suso, Ac Milan

 

“Në Itali jam përmirësuar shumë në aspektin taktik. Mendoj se në këtë aspekt Serie A është liga më e mirë. Këtë vit MIlani është më i mirë, Montella i është përkushtuar shumë të rinjve”, ka shtuar spanjolli.

Suso në këtë sezon me ardhjen e Montellas në krye të rosonerëve është shëndrruar një nga pikat kyçe të skuadrës. /Periskopi.com/

neymar-coutinho1

Neymar dhe Coutinho ishin shokë edhe në fëmijëri (Foto)

Njëri yll i Barcelonës dhe tjetri i Liverpoolit. Neymar dhe Philippe Coutinho ishin shokë edhe në fëmijëri.

Periskopi.com Sporti

Dy brazilianët raportohet se mbajnë ende kontakte të shumta mes vete.

Madje, kohëve të fundit Coutinho është duke u përfolur për një kalim të mundshëm te katalunasit.

Është raportuar se Neymar mund ta bindë Coutinhon t’i bashkohet te skuadra nga Camp Nou.

neymar-coutinho

/Periskopi.com