Mësoni sa i kushtoi buxhetit të vendit bojkoti i Listës Serbe

10 ditë para se të bëhen 6 muaj qëkur serbët kanë nisur bojkotin e institucioneve të Kosovës, ata kanë vendosur të kthehen në Kuvend.

Periskopi.com Lajme

Kështu kanë shpëtuar mandatet e tyre dhe nuk kanë humbur vendet në Kuvend, raporton KTV.

Sipas Rregullores së Punës së Kuvendit, deputeti e humb mandatin nëse në periudhën gjashtëmujore nuk merr pjesë në asnjë mbledhje të Kuvendit.

Por, sikur deputetët, ashtu edhe ministrat e Listës Serbe kanë vazhduar të shfrytëzojnë të gjitha benificionet nga buxheti i Kosovës.

Vetëm ish-ministri Ljubomir Mariq, për dy muaj sa ka qëndruar në pozitën e tij të ngrirë, u ka kushtuar taksapaguesve të Kosovës 12 mijë e 277 euro.

Komplet kabineti i Mariqit prej 6 këshilltarësh dhe 2 vozitës ka shpenzuar 17 mijë e 430 euro nga buxheti i Kosovës.

Këto të dhëna, KTV-ja i ka siguruar pas një kërkese për qasje në dokumente zyrtare të MAPL-së.

Thaçi flet për ata që plagosën Azem Vllasin, thotë se i kanë 26 persona në listë

Presidenti i vendit Hashim Thaçi ka folur për herë të parë për atë që gjatë së mërkurës u lansua si “Syri i Popullit”, që mori përgjegjësinë për tentim-vrasjen e avokatit Azem Vllasi.

Periskopi.com Lajme

Ai ka thënë se e ka parë listën e personave të cilët kjo organizatë sipas tij terroriste ka lidhje me agjentura të ndryshme të cilat janë të lidhura direkt në Moskë.

Thaçi në emisionin “Click” në RTV 21 ka thënë lista, të cilën e ka “Syri i Popullit”, përbëhet nga 26 personalitete, por nuk ka përmendur asnjë emër.

Ka treguar ajo listë është e përbërë me emra të njohur personalitetesh të cilët janë liderë politikë, komandantë të luftës së fundit, gazetar, opinionit, e deri tek personalitete jo edhe aq të njohura.

“Në listë janë 26 njerëz të cilët sipas kësaj organizate terroriste duhet të ekzekutohen. Aty janë liderë të ndryshëm politik të Kosovës, bartës të luftës së fundit, gazetar, opinionit e komandat të ndryshëm të luftës”, ka thënë Thaçi.

Ai ka thënë se pjesë e kësaj liste janë edhe prijës fetar të ndryshëm dhe personalitete që kanë ndihmuar në shtetformim të këtij vendi.

“Kur shihet se nga kush përbëhet ajo listë e personave për ekzekutim, lidhshmëria e qartë është me lidhjet jo mike të Serbisë e që dalin drejt në Moskë”, ka thënë Thaçi.

Mësohet kush janë politikanët shqiptarë në listën e zezë të ShBA-së

Departamenti Amerikan i Financave, zyra për kontrollin e aseteve të jashtme, e ka azhurnuar listën e sanksioneve për organizata dhe individë nga e gjithë bota. Në këtë listë janë përfshirë edhe disa zyrtarë dhe deputetë të Kuvendit të Kosovës.

Periskopi.com Lajme

Lista e ashtuquajtur e zezë është freskuar sot, më 3 shkurt. Në këtë listë është përfshirë edhe Lavdrim Muhaxheri, kasapi nga Kosova që po lufton në radhët e ISIS-it në Siri dhe Irak.

Përveç kësaj, aty ka mbetur edhe kryetari i Nismës për Kosovën, deputeti i Kuvendit të Kosovës, Fatmir Limaj. Befasisht, në listën e zezë të Amerikës gjendet edhe kryetari i ri i Drenasit, Ramiz Lladrovci.

Naser Kelmendi bashkë me djemtë e tij është po ashtu në listë. Ai po gjykohet për krim të organizuar në Bosnjë dhe Kosovë. Sa u përket serbëve, çuditërisht në këtë listë të freskuar gjendet ende emri i Sllobodan Millosheviçit edhe pse ka vite që ka vdekur në burgun e Hagës.

Aty është edhe Millorad Dodik, kryetari Republikës Serbe të Bosnjës. Marko Jakshiq po ashtu është në  listë.

Deputetë tjerë të Kuvendit të Kosovës në listën e zezë janë edhe Daut Haradinaj e Rexhep Selimi. Aty është edhe Rrustem Mustafa-Remi, ish deputet i PDK-së. Edhe Sami Lushtaku është aty

Më poshtë disa nga emrat e njohur të shqiptarëve në listën e zezë të Amerikës:

Ramiz Lladrovci

Naser Kelmendi

Lavdrim Muxhaeri

Haradin Bala

Fatmir Limaj

Daut Haradinaj

Sami Lushtaku

Isak Musliu

Jonuz Musliu

Shefqet Musliu

Rrustem Mustafa

Rexhep Selimi

Azem Syla

Emrush Xhemajli

Sami Ukshini

Përplasje e ashpër ndërmjet kryetarit të veteranëve dhe përfaqësuesit të Zonës së Dukagjinit (Video)

(I plotësuar) – Përplasja e ashpër ndërmjet Gucatit dhe Demaliajt ka vazhduar edhe më tej në debat. Demaliaj e ka akuzuar Gucatin se i ka tradhtuar veteranët dhe se ai nuk e njeh për kryetar.

Periskopi.com Lajme

Në emision janë përdorur edhe fjalë të rënda në drejtim të njëri-tjetrit, raporton lajmi.net.

E gjithë ky debat në RTK në emisionin “Imazhi i Ditës” është zhvilluar për shkak të ligjit të ri për veteranët ku janë kategorizuar veteranët.

Sërish përplasje e veteranëve për ligjin

Hysni Gucati kryetar i OVL-së së UÇK-së, dhe Shkumbim Demaliaj, përfaqësues i Zonës së Dukagjinit, janë përplasur për Ligjin për Veteranët në televizionin publik.

Demaliaj e ka akuzuar Gucatin se nuk ka qenë fare ushtar i UÇK-së dhe i ka kërkuar t’ia shfaq vetëm një fotografi ku shihet në luftë, transmeton lajmi.net

Në anën tjetër Gucati i ka thënë Demaliajt se nuk ka të drejt të qëndroj në Këshillin Drejtues dhe në të njëjtën kohë në Kryesinë e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës.

“Pije do ujë, nëse do ta jap unë dhe qetësohu e lem me fol”, i është drejtuar Demaliaj, Gucatit.

Lista e Kombëtares Shqiptare për ndeshjen me Israelin

Trajneri i Kombëtares Shqiptare të futbollit, Gianni de Biasi ka publikuar listën e të ftuarve për sfidën ndaj Israelit.

Periskopi.com Sporti

Në këtë listë shohim shumë befasi, ku njëra ndër to është ftesa e sulmuesit Edgar Çani, pastaj përfshirja në listë e Armando Sadikut, i cili ende nuk është riaftësuar plotësisht pas dëmtimit.

lista e kuqezinjve /Periskopi.com

Kroacia zbulon listën për ndeshjen me Kosovën

Kroacia ka zbuluar listën zyrtare të futbollistëve të ftuar për sfidën ndaj Kosovës.

Periskopi.com Sporti

Në këtë listë bëjnë pjesë emra të njohur të futbollit evropian, ku veçohet mesfushori i Real Madridit, Luka Modric, ai i Barcelonës, Ivan Rakitic, dy të Interit, Marcelo Brozovic dhe Ivan Perisic.

Portierë: Danijel Subašić (Monaco), Lovre Kalinić (Hajduk), Ivan Vargić (Lazio)

Mbrojtës: Šime Vrsaljko (Atletico Madrid), Vedran Ćorluka (Lokomotiv Moscoë), Domagoj Vida (Dynamo Kiev), Dejan Lovren (Liverpool), Ivan Strinić (Napoli), Josip Pivarić (Dinamo), Tin Jedvaj (Bayer Leverkusen)

Mesfushorë: Luka Modrić (Real Madrid), Ivan Rakitić (Barcelona), Ivan Perišić (Inter), Milan Badelj (Fiorentina), Mateo Kovačić (Real Madrid), Marcelo Brozović (Inter)

Sulmues: Marko Pjaca (Juventus), Duje Čop (Sporting Gijon), Mario Mandžukić (Juventus), Nikola Kalinić (Fiorentina), Andrej Kramarić (Hoffenheim)

Ndeshja ndërmjet Kosovës dhe Kroacisë zhvillohet më 9 tetor në Loro Boriçi të Shkodrës. /Periskopi.com