Asociacioni kthen Listën Serbe në institucione

Lista Serbe do ta shfrytëzojë si pretekst themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe, për t’iu kthyer me normë të plotë punës në Kuvend dhe Qeveri. Edhe pse ka disa muaj që zyrtarisht kjo listë i ka hyrë bojkotit institucional, ata nuk janë shkëputur plotësisht nga Qeveria.

Periskopi.com Lajme

 

Zyrtarë të Qeverisë së Kosovës, që janë në koalicion me Listën Serbe, nuk e kanë përjashtuar mundësinë që ditëve në vijim ky subjekt të kthehet edhe zyrtarisht. Ky është edhe kushti që ka vënë Qeveria, para se të nisin angazhimet për themelimin e asociacionit. Pas rrënimit të murit në Mitrovicë, edhe Brukseli ka kërkuar veprime nga Prishtina për ta përmbushur këtë obligim, i cili del nga marrëveshjet e Brukselit, shkruan sot “Koha Ditore”.

Bajram Gecaj, këshilltar i kryeministrit Isa Mustafa, njëkohësisht zëvendësministër i Pushtetit Lokal, ka thënë për “Kohën Ditore” se ka indikacione për kthimin e Listës Serbe.

“Ne nuk e kemi ndërprerë komunikimin me përfaqësues të Listës Serbe asnjëherë. Besoj se kemi indikacione pozitive për kthimin e tyre, kemi një atmosferë të përshtatshme bashkëpunimi pas zgjidhjes së çështjes së murit. Megjithatë, vendimi për kthim do të jetë vendim i tyre”, ka thënë Gecaj.

Thaçi: Srpska s’do të bindet, Kuvendi të marrë vendim për themelimin e Ushtrisë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, i cili po qëndron për një vizitë zyrtare në Bruksel ka deklaruar për televizionin publik të Kosovës se nuk do të ketë liberalizim të vizave pa ratifikim të demarkacionit. Ndërkaq, deklaroi se Kuvendi i Kosovës duhet menjëherë të marrë vendimin për krijimin e Forcave të Armatosura.

Periskopi.com Lajme

Sipas tij, është shumë e rëndësishme që të ruhet agjenda evropiane për Kosovën. Ai tha se ndjehet mirë që përfaqëson qytetarët më pro-evropianë, derisa shprehu shqetësimin për mosrealizimin e vizave.

“BE ka vënë si standard liberalizimin e vizave me ratifikimin e demarkacionit”, tha ai duke fajësuar deputetët e Kuvendit për vonesa të tilla.

“Mosliberalizimi i vizave është peng i deputetëve që nuk po e votojnë demarkacionin. Pa ratifikim të demarkacionit nuk do të ketë liberalizim të vizave. Qytetarët vazhdojnë të jenë të ndëshkuar për lëvizje të lirë nga mos votimi i deputetëve. Definitishfivsht ratifikimi duhet të ndodhë në të kundërtën do të shtyhet liberalizimi i vizave. Nëse ratifikimi do të ndodhë këtë muaj, atëherë sigurisht menjëherë do të ketë edhe liberalizim, por nëse kjo vonohet edhe 2 -3 vjet, atëherë edhe liberalizimi do të shtyhet edhe për 2 apo 3 vjet tjera”, tha ai.

Presidenti Thaçi porositi deputetët e Kuvendit që t’i vënë interesat e shtetit para atyre partiake.

“Ata që s’po e votojnë demarkaciomnin, ata vet i kanë vizat, por në këtë mënyrë po ndëshkohen qytetarët”, tha ai.

Kujtojmë se opozita dhe ekspertë të fushës kanë deklaruar vazhdimisht se me mënyrën se si është demarkuar kufiri mes Kosovës dhe Malit të Zi, vendi hup mijëra hektarë tokë, transmeton Koha.net. Nënshkrimin në ata marrëveshje mes palëve e ka vënë Thaçi në cilësinë e Ministrit të Punëve të Jashtme.

I pari i shtetit, foli edhe për krijimin e Forcave të Armatosura të Kosovës. Ai tha se nuk ka kohë që të humbët për këtë çështje dhe sipas tij, Kuvendi i Kosovës menjëherë duhet të marrë vendimin për krijimin e ushtrisë së Kosovës.

“Është mirë që sot ka ndodhur diskutimi në Kuvendin e Kosovës për krijimin e ushtrisë, por nuk duhet të politizohet kjo çështje. Por, nevojitet vendimi i Kuvendit për formimin e Forcave të Armatosura. Të shkohet në votim dhe jo polarizim, dhe kjo çështje ka mundur të përfundojë qysh në vitin 2014, por meqënëse nuk ka ndodhur tash nuk ka kohë të humbet asnjë ditë, e lërë më javë apo muaj”, tha Thaçi.

Sipas tij, janë shterur të gjitha mundësitë për ta bindur Listën Serbe për votim të Ushtrisë së Kosovës.

“Për fat të keq ata janë të ndikuar nga Beogradi dhe nuk mund ta presim disponimin e Serbisë për t’i themeluar Forcat e Armatosura, sepse ata kurrë nuk disponohen për ta formuar Kosova ushtrinë”, ka deklaruar presidenti Thaçi.

Sipas tij, Kosova duhet bëjë përpjekjet e fundit për ta bindur Listën Serbe, por nëse jo, atëherë të shkohet në ndryshime ligjore dhe FSK të ketë mandat dhe mision ushtarak.

Gjatë gjithë mandatit të tij si kryeministër i vendit, Thaçi kishte premtuar vazhdimisht themelimin e FAK-ut, por nuk arriti ta realizojë, raporton Koha.net.

Ai ka folur edhe për mbetjen e Haradinajt në Francë, duke përmendur se institucionet e Kosovës kanë bërë atë që kanë mundur të bëjnë, madje tha se kanë bërë maksimalen.

“Në anën tjetër janë procedurat e gjykatës franceze ato që janë, por drejtësia do të ngadhënjejë. Në të gjitha takimet që kam pasur në Bruksel kam theksuar se duhet bëhet presion më i madh të Serbia nga ana e BE-së që të tërhiqen të gjitha fletarrestet e lëshuara nga politika e Sllobodan Millosheviqit”, tha në fund Thaçi.

 

Kushtetuesja ia këput shpresat Listës Serbe për pronën e Kishës Ortodokse

Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka hedhur poshtë pretendimet e Listës Serbe se Ligji për Investime Strategjike është në kundërshtim me kushtetutën e vendit si dhe me Kartën Evropiane të Vetëqeverisjes Lokale.

Periskopi.com Lajme

Në vendimin e kushtetueses thuhet se Lista Serbe nuk ka ofruar dështmi që tregojnë se ky ligj është në kundërshtim me ligjet e Kosovës.

“Gjykata Kushtetuese ka  konstatuar sot se parashtruesit e kërkesës nuk kane dëshmuar pretendimin e tyre ne baza kushtetuese dhe nuk kane paraqitur prova qe tregojnë se si dhe perse me Ligjin e kontestuar për Investime Strategjike është shkelur Kushtetuta, qofte për shkak te procedurës, qofte për shkak te përmbajtjes” thuhet në vendim.

“Gjykata deklaron se Ligji nr. 05/L-079 për Investimet Strategjike ne Republikën e Kosovës është ne pajtueshmëri me Kushtetutën, qe do te thotë se ai është kushtetues”.

Lista Serbe kërkonte nga gjykata qe te vendosë masë të përkohshme që Ligji për Investime Strategjike të pezullohet. Kryetari i kësaj partie, Slavko Simiq, ka thënë për media se Projektligji për investime është i dëmshëm dhe njëri nga faktet është se konteston edhe pronësinë e Kishës Ortodokse në Kosovë.

Lista Serbe vazhdon të mbajë “të ngrirë” qëndrimin e saj në institucionet e vendit. Një nga arsyet e bojkotit të tyre vije si pasojë e miratimit të këtij ligji dhe Ligjit për Trepcën./Insajderi.com

Lista Serbe tregon a do të merr pjesë në senacën për Haradinajn

Kuvendi i Kosovës pritet që gjatë ditës së sotme të mbajë seancë të jashtëzakonshme për ta nxjerrë një rezolutë kundër arrestimit të gjeneralit të UÇK-së, njëherësh kryetarit të AAK-së, Ramush Haradinaj.

Periskopi.com Lajme

 

Në këtë seancë është paralajmëruar pjesëmarrje nga shumica e grupeve parlamentare, por jo edhe deputetëve serbë.

Grupi Parlamentar i Listës Serbe ka marrë vendim që mos të marrë pjesë në seancën për Haradinajn.

Shefi i serbëve në Kuvendin e Kosovës, Slavko Simiq ka thënë për “Indeksonline” se ata nuk do të jenë në sallën e Kuvendit.  “Jo, s’marrim pjesë në këtë seancë”, ka thënë shkurt ai.

Ndryshe, ish-kryeministri kosovar është arrestuar nga autoritetet franceze me 4 janar në aeroportin e Baseli-Mulhouse-Freiburg.

Ky ndalim është bërë në bazë të një fletarrest të lëshuar në vitin 2004-t nga shteti i Serbisë.

Osmani: Është momenti i fundit që Lista Serbe të largohet nga Qeveria

Shteti dhe institucionet e Kosovës, po sfidohen vazhdimisht, nisur kryesisht edhe nga veprime krye në vete të cilat vijnë nga komunat serbe (veriu), e po ashtu nga deputetët serbë në Kuvendin e Kosovës, të cilët vazhdojnë t’i bllokojnë ligjet e rëndësishme.

Periskopi.com Lajme

 

Sipas deputeteve dhe analistëve politikë, institucionet e vendit, po sfidohen përmes strukturave paralele në veri, përmes ndërtimit të mureve, investimeve të paligjshme dhe ndërtimit të objekteve, me qëllim të kolonizimit të Mitrovicës dhe të Kosovës.

E, institucionet e Kosovës, vazhdojnë të mos kenë forcën për të treguar ‘muskujt’ ligjorë, për të cilët folën shumë herë gjatë këtij viti.

Glauk Konjufca, deputet nga radhët e lëvizjes Vetëvendosje, thotë se shteti i Kosovës fillimisht sfidohet nga ajo që është problemi kryesor, të cilin e zbaton Serbia në Kosovë, e që është mos njohja e shtetësisë së Kosovës.

Pastaj në përputhje me këtë qëndrim i cili derivon dhe nga kushtetuta e tyre, Konjufca thotë se vijnë dhe një mori veprimesh të nivelit shtetëror, duke filluar prej ndarjes së veçantë buxhetore, që është për Kosovën, pagesa e mijëra personave brenda Kosovës, që punojnë në sektorin publik, e që janë në kuadër të institucioneve të Serbisë, të cilat veprojnë në Kosovë e të cilat janë ilegale.

“Pastaj dhe janë veprimet e tyre të drejtpërdrejta siç është ndërtimi i lagjeve të tëra në veri të Kosovës. Serbia e zbaton një lloj kolonizimi të Kosovës. Pra me ç’rast përpiqet me ndryshua përbërjen demografike të veriut të Kosovës. Në njërën anë para 16 viteve përmes spastrimit etnik me dhunë prej strukturave paralele dhe të paligjshme të Serbisë. Pastaj pas spastrimit ndalimi i shqiptarëve për me u kthye në atë pjesë. Dhe në të njëjtën kohë dhe ndërtimi i lagjeve të reja për serbet atje, të cilët ndoshta nuk kanë jetuar kurrë atje… Dhe përveç kësaj ajo e sfidon dhe shtetin e Kosovës, në kuptimin e autoritetit institucional në veri të Kosovës, në aspektin e sigurisë, strukturave të saj, të cilat qartazi ndërhyjnë në punët e brendshme të Kosovës”.

“Serbia p.sh. i ka strukturat e saj të cilat i ndalojnë në veri të Kosovës, figurat tona politike. P.sh. ministri Hoti u ndalua atje prej struktur ave të Serbisë. Kryeministri Mustafa nuk guxoi që të shkoj nëpër rrugë, të cilat janë zyrtare dhe të cilat janë rrugë rajonale të Kosovës. Por u detyrua që të shkojë rrugëve alternative në veri. Këto krejt tregojnë se atje nuk ekziston shteti i Kosovës dhe atje situatën e mban në kontroll, një mori institucionesh të Serbisë, të cilat ajo i financon e i kontrollon, e që kanë si qëllim me mbajt situatën të konservuar, e ku nuk lejohet zbatimi i ligjit, zbatimi i kushtetutës së republikës së Kosovës dhe i autoritetit të institucioneve të shtetit tonë”, thotëKonjufca.

E sa i përket përfshirjes së deputeteve në Kuvendin e Kosovës nga Lista serbe, Konjufca pohon se ata janë në koordinim të plotë me Vuçiçin dhe se kjo listë është krijuar me qëllim që të krijohet një formacion politik i cili zhduk të gjitha alternativat tjera të serbeve dhe mbanë vetëm një reprezentim politik, e që është në funksionon të direktivave të Beogradit.

Edhe Shpejtim Bulliqi, deputet nga LDK, thotë se Kosova vazhdon të ketë sfida serioze në funksionimin e shtetit ligjor.

“Të them të drejtën duke pasur parasysh brishtësinë e institucioneve tona, sigurisht që nuk janë pa probleme të gjitha këto sfida, nëpër të cilat po kalon Kosova. Kemi parasysh dhe bllokadat që po shkaktohen në funksionimin e pushtetit sidomos në veri të Mitrovicës. Pastaj lidhja shumë e ngushtë e këtyre eksponentëve, që faktikisht po përfaqësojnë tani në Kuvendin e Kosovës popullatën serbe të Kosovës, që për mendim timin më së paku e përfaqësojnë popullatën serbe në Kuvendin e Kosovës. Të gjitha këto mendoj, se janë sfida relativisht serioze në funksionimin e shtetit ligjor në Kosovë”, tha ai.

Nga ana tjetër, deputetja Vjosa Osmani thotë se është momenti i fundit që qeveria e Kosovës t’i largojë nga institucionet përfaqësuesit e Listës serbe.

“Është momenti i fundit që Qeveria e Kosovës, të largojë nga qeveria përfaqësuesit e Listës serbe dhe të përfshijë në qeveri SLS në partinë e z. Petroviq, deputet e së cilës vazhdimisht kanë punuar në përputhje me kushtetutën e vendit dhe kanë dhënë kontributin e tyre në përfaqësimin e qytetarëve të Kosovës… Natyrisht që veriu që nga pas lufta, sidomos pa pavarësisht në vitit e 2008, vazhdimisht ka qenë çështja më sfiduese në aspektin e integritetit territorial dhe sovranitetit të vendit. Mirëpo, politika jonë nuk duhet të jetë vetëm reaktive, të presin se çfarë politike të re, çfarë provokimi të ri po bën Beogradi dhe në bazë të saj të determinohet dhe agjenda e bisedimeve me Serbinë. Qeveria e Kosovës dhe institucionet e Kosovës duhet të jenë shumë më aktive me ide me propozime të qarta lidhur me integrimin e veriut të vendit, me shtrirjen e sovranitetit në atë pjesë, por mbi të gjitha me projekte të qarta ekonomike të cilat i bëjnë bashkë qytetarët në veri dhe qytetarët në jug dhe integrojnë të gjitha komunitetet”, thotë Osmani.

Imer Mushkolaj, analist politik, lidhur me këtë temë thotë se Kosova jo vetëm që po sfidohet, por po i cenohet integriteti dhe sovraniteti i saj territorial.

“Është e dhimbshme të thuhet, mirëpo Serbia bashkëqeveris me Kosovën nëpërmjet Listës serbe. Ne e dimë që lista serbe në vazhdimësi e ka blloku, e ka shantazhuar në përgjithësi shtetin e Kosovës, duke mos e pranuar, duke bojkotuar punën e institucioneve e kështu me radhë. Unë besoj që situatat në këtë fushë, në raportet se si sillet Serbia ndaj nesh dhe Lista serbe, si një subjekt i krijuar nga Beogradi, është shumë më i keq se para dy vjetësh. Jo vetëm që po sfidohet Kosova, mirëpo po cenohet dhe integriteti dhe sovraniteti i saj territorial. E kemi rastin e murit të ndërtuar në veri në fund, kemi rastin e ardhjes së zyrtarëve serb, kur të duan në veri të Kosovës. Dhe ata që na thonë se në veri të Kosovës është shtri sovraniteti dhe integriteti territorial, ata që thonë që strukturat paralele nuk funksionojnë, atëherë ata thjeshtë na gënjejnë, për shkak se strukturat paralele funksionojnë gjithande j. Jo vetëm në veri por funksionojnë dhe në pjesët tjera ku ka serb në Kosovë”, tha Mushkolaj.

Edhe kryeministrin Isa Mustafa, si sfidë të këtij viti të ri ka përmendur veriun e vendit. Mirëpo ai thotë se problemet atje do të zgjidhen përmes ligjit dhe jo në forma tjera.

“Nëse vajtoj për diçka s’vajtoj për Serbinë dhe veriun. Kemi mjaftë çështje tjera për të cilat mund të ndiejmë hidhërim të brendshëm. Kështu që ne në asnjë rast nuk do ta vajtojmë atë. Por duhet ta pranojmë një fakt, që ne akoma kemi probleme me veriun e vendit dhe atë fakt s’mund ta fshehim. Ka probleme, problemet janë reale. Unë s’mund të them që gjendja në veri të vendit, është sikurse gjendja në pjesën tjetër të Kosovës… Ne mund të krekosemi me lloj- lloj kërcënimi dhe lloj-lloj qëndrimi. Po unë se kam as natyrën e tillë që ta bëj. Ligjin e kemi përpara. Do të bëjmë përpjekje që ligji të funksionojë dhe çdo gjë që zgjidh në këtë vend dhe në veri dhe jug ta zgjidhim përmes ligjit”, tha ai.

Stojanoviq pranon se marrin urdhra nga Serbia: Muri hiqet shpejt (Video)

Zëvendëskryeministri i ngrirë, Branimir Stojanoviq ka konfirmuar se Lista Serbe merr urdhra nga Qeveria e Serbisë.

Periskopi.com Lajme

Ai në një intervistë për Klan Kosovën foli edhe për asociacionin e komunave serbe dhe për murin në veri të Mitrovicës.

 

VV nuk merr pjesë në tryezën e Veselit: Është dorëzim i pushtetit përballë Listës Serbe

Subjekti më i madh opozitar, Lëvizja Vetëvendosje vlerëson se ideja e Kadri Veselit për një tryezë me liderët e subjekteve politike është absurde dhe e dëmshme

Periskopi.com Lajme

Shkodran Hoti nga ky subjekt thotë për Periskopi.com se Asociacioni dhe Demarkacioni janë tema të vdekura, ndërsa Veseli, sipas tij, synon që t’i kthejë në diskutim të dyja këto marrëveshje që cenojnë sovranitetin dhe integritetin territorial.

“Në lidhje me këtë nuk kemi marrë ftesë, dhe kemi dëgjuar vetëm nga mediat. Por kjo ide e Kadri Veselit është jashtëzakonisht absurde dhe e dëmshme, marrë parasysh se qëllimi i kësaj tryeze është diskutimi për “Zajednicën” dhe Demarkacionin me Malin e Zi, marrëveshje të cilat ne i konsiderojmë të vdekura. Pra, Kadri Veseli synon që t’i kthejë në diskutim dy marrëveshje që cenojnë sovranitetin dhe integritetin territorial të Republikës së Kosovës, dy marrëveshje që janë antishtetërore e antikombëtare”, thotë Hoti.

Hoti thotë se nuk i përgjigjen ftesës së tillë.

“Ne nuk i përgjigjemi një ftese të tillë, e cila fillimisht është shenjë e dorëzimit të pushtetit përballë Listës Srpska, e cila po bën presion të vazhdueshëm për themelimin e “Zajednicës”. E në anën tjetër, është tentim për t’u dukur se pushteti po do që të gjejë zgjidhje për demarkacionin, gjë që nuk qëndron, pasi që pushteti s’është i interesuar ta zgjidhë këtë çështje, por të na bindë se versioni aktual i demarkacionit qenka i mirë”, thotë ai për Periskopin.

Hoti thotë se do të vazhdojnë të kundërshtojnë ndaj këtyre dy marrëveshjeve, që sipas tij, në asnjë mënyrë nuk guxojnë të jetësohen.

Vetëvendosje vlerëson se këto marrëveshje e rrezikojnë të ardhmen e Republikës sonë, dhe kushdo që tenton avancimin e tyre, do të mbahet përgjegjës./ Periskopi

Ministrja Jevtiq futi në sherr Listën Serbe me Isa Mustafën

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka pranuar sot zyrtarisht kërkesën për largimin e ministes së Pushtetit Lokal, Mirjana Jevtiq.

Periskopi.com Lajme

Lajmi.net merr vesh se një kërkesë e tillë kryeministrit i ka ardhur nga Lista Serbe, ndërsa është e nënshkruar nga shefi i Grupit Parlamentar të kësaj liste, Sllavko Simiq.

Në letër ndër tjerash kërkohet që qysh sot të shkarkohet Jevtiq, ndërkaq Lista Serbe së shpejti do ta njoftojë kryeministrin Mustafa me emrin e ri për këtë pozitë.

Në anën tjetër, ministrja Jevtiq sot ka zhvilluar takim kokë me kokë me kryeministrin Mustafa. Lajmi.net merr vesh se asaj i kërkuar që ta respektojë vendimin dhe të jap dorëheqje.

Jevtiq ishte emeruar ministre pas shkarkimit të Lubomir Mariqit, mirëpo pas presionit nga Beogradi zyrtar, Lista Serbe është detyruar të kërkojë largimin e zonjës Jevtiq. /Lajmi.net

 

Sllavo Simiq kërcënohet me jetë, kërkon mbrojtje 24 orëshe nga Policia e Kosovës

Deputeti i Listës Serbe, Slavko Simiq është kërcënuar me jetë. Kështu i kanë thënë Gazetës Blic burime brenda Policisë së Kosovës.

Periskopi.com Lajme

Sipas këtyre burimeve, pos Simiqit, është kërcënuar edhe familja e tij.

 “Simiq ka kërkuar mbrojtje të afërt 24 orëshe nga ana e Policisë së Kosovës”, tha ky burim i Gazetës Blic.

Ndryshe, Simiq ishte kthyer në Kuvendin e Kosovës në seancën e kaluar. Ai para deputetëve ka thënë se serbët nuk do të tërhiqen nga kërkesa pëe Asociacionin.

Ndërkohë, para pak ditësh kishte një përplasje të ashpër brenda vetë Listës Srpaska. Simiq madje ishte shkarkuar nga shefi i deputetë të Listës Srpaska.

Kjo thyerje e Listës ka ardhur për shkak të emërimit të ministres së re të Administrimit të Pushtetit Lokal.

Kërcënon Gjuriq: Të hënën e merrni vesh kush është Mustafa e kush Vuçiq

Drejtori i të ashtuquajturës Zyre për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq pret që pas takimit të përfaqësuesve politikë të serbëve të Kosovës me kryeministrin e Serbisë, Aleksander Vuçiq, të qartësohet gjithçka. Takimi është parashikuar të zhvillohet ditën e hënë.

Periskopi.com Lajme

Para gazetarëve në Medvegjë, Gjuriq tha se pas këtij takimi beson se do të qartësohet fakti se ‘kush qëndron prapa politikës së shtetit serb, kush mbështet politikën e Qeverisë serbe, si dhe cilat grupe politike dhe individë në vend të Qeverisë së Serbisë dhe Vuçiqit, e pranojnë Isa Mustafën dhe një qeveri tjetër si të tyren”, raporton Tanjug.

Sipas tij, një ditë më parë Vuçiq e bëri të qartë se, nuk ka asnjë dyshim se ky kthimi i shpinës ndaj shtetit të Serbisë ‘nga ana e përfaqësuesve të rremë të vetë emëruar të serbëve në Kosovë”, nuk është spontan, dhe me të kanë lidhje edhe paratë e shqiptarëve dhe disa agjenci të huaja.

 

Stojanoviqi, Jevtiqi dhe Mariqi: Vulin iu nënshtrua Mustafës

Me rastin deklaratës së liderit të Lëvizjes Socialiste, Aleksandar Vulin, drejtuar serbëve të Kosovës që të “ndalin epshet”, vjen një përgjigje e nënshkruar nga Branimir Stojanoviqi, Dalibor Jevtiqi dhe Lubomir Mariqi.

Periskopi.com Lajme

Në letër thuhet se Vulini, që është edhe ministër i Punës në Serbi, është dashur ndikojë të largohen të gjithë akterët që “thyen unitetin nacional serb”.

“Megjithatë, Vulini, për fat të keq, në një moment vendimtar tregoi hipokrizinë politike dhe konfirmoi aleancën që partia e tij në Kosovë ka bërë me Isa Mustafën”, thuhet në letër, transmeton Telegrafi.

Stojanoviqi, Jevtiqi e Mariqi thonë se marionetat politike në Kosovë nuk do të guxonin të sulmonin Listën Serbe dhe Partinë Progresiste Serbe – pa mbështetjen e ministrit serb.

Vulini kishte thënë sot se Qeveria në Prishtinë duhet rrëzuar dhe se duhet shkuar në zgjedhje në të gjitha nivelet, ndërsa serbët i këshilloi që të gjejnë zgjidhje të përbashkët për të cilat nuk pajtohen.

 

Por, tre serbët e Listës Serbe thonë se kjo ftesë, për rrëzim të Qeverisë, është përpjekje për të shmangur përfshirjen e tij në “komplot”.

“Vulin dëshiron që miqtë e tij të jenë në Qeverinë e Mustafës”, shtojnë ata.

Në lidhur me këtë “debat”, i ashtuquajturi shef i zyrës serbe në Kosovë, Marko Gjuriq, thotë se “serbëve në Kosovë u duhet uniteti e jo hipokrizia”.

Vazhdojnë përplasjet në Listën Serbe: Vulin arriti marrëveshje me Isa Mustafën!

Branimir Stojanoviq, zëvendëskryeministër i Kosovës, Dalibor Jevtiq, ministër për Kthim dhe Lubomir Mariq, ish ministër i Pushtetit Lokal në Qeverinë e Kosovës, kanë kërkuar sot nga Aleksandar Vulin, lider i Lëvizjes Socialiste, që, nëse nuk qëndron pas tyre, t’i përjashtojë nga partia “të gjithë akterët e thyerjes së unitetit të popullit serb në Kosovë”.

Periskopi.com Lajme

Në të kundërtën, i rekomandojnë që të “shikohet në pasqyrë dhe se a e meriton të quhet ministër serb”, shkruan lajmi.net.

“Nëse ai vet nuk është kryesori në përmbysjen antiserbe në Kosovë, Vulin do të duhej që t’i përjashtonte nga partia ‘grupimin e marionetave të tij’ të cilën kanë marrë guxim ta sulmojnë Listën Serbe dhe Partinë Përparimtare serbe (partia e Vuçiqit)”, thonë tre përfaqësuesit serbë në Qeverinë e Kosovës.

Të tre këta thonë se ata nuk do të mund ta bënin këta pa mbështetje e tij (Vulinit), të cilin e quajnë tradhtar politik. Sipas tij, Lëvizja Socialiste e Vulinit ka arritur marrëveshje personale me Isa Mustafën.

Aleksandar Vulin është ministër i Punës në Qeverinë e Serbisë e cila udhëhiqet nga Aleksandar Vuçiq.

Problemet e Listës Serbe mund të reflektohen edhe në koalicionin qeveritar në Serbi.

Sot në Kuvendin e Kosovës, pas një kohe të gjatë bojkoti, janë kthyer 5 deputetë të Listës Serbe.

 

 

 

 

Shkarkohet Slavko Simiq, ai nuk e pranon vendimin

Slavko Simiq është shkarkuar nga posti i shefit të grupit parlamentar të Listës Serbe në Kuvendin e Kosovës.

Periskopi.com Lajme

Këtë vendim e morrën gjashtë deputetë të kësaj liste duke thënë se ai nuk i përfaqëson më interesat e tyre, njofton Klani

Nga ana e tij Simiq për Klan Kosova ka thënë se nuk e pranon këtë vendim të cilin e ka quajtur mision të pamundur dhe se sipas tij nënshkrimet në këtë kërkesë janë edhe të Nenad Rashiqit dhe Adem Hoxhës që siç tha ai që nga dje nuk janë pjesë e Listës Serbe.

Lista Serbe, s’ka më unitet

  Shkarkimi i ministrit Ljubomir Mariq ka prishur unitetin brenda përfaqësuesve serbë, të cilët deri më tani kanë vepruar të bashkuar rreth Listës Serbe.

Periskopi.com Lajme

 

Mariqi është shkarkuar pas shoqërimit që i bëri Marko Gjuriqit gjatë hyrjes ilegale në Kosovë.

Pavarësisht thirrjeve të bashkëkombësve të vet, Mirjana Jevtiq të martën ka nisur punën në krye dikasterit të Pushtetit Lokal, shkruan sot Koha Ditore.

Ky veprim ka irrituar Listën Serbe, e cila përmes Zyrës për Kosovë në Qeverinë e Serbisë ka paralajmëruar se kjo nuk do të kalojë pa pasoja.

Edhe pse veprojnë në kuadër të Listës Serbe, dy rrymat politike ekzistojnë brenda saj – njëra me shefin e tashëm të Zyrës për Kosovën në Qeverinë serbe, Marko Gjuriq, dhe tjetra me ish-përfaqësuesin e Serbisë në Kosovë, Aleksandar Vulin. Mediet serbe kanë raportuar se Jevtiq vjen pikërisht nga radhët e Partisë së Vulinit.

Lista Serbe vazhdon ta pengojë transformimin e FSK-së në ushtri

Problemi i Forcave të Armatosura të Kosovës dhe mos miratimi i Ligjit brenda Kuvendit të Kosovës do të vazhdojë edhe më tej, për faktin e vazhdimit të bojkotit të punës nga Lista Serbe, por njëkohësisht edhe mosmarrëveshjeve në skenën politike në vend, meqë bazën për të sabotuar transformimin e FSK në forcën e armatosur, e ka kushtetuta.

Periskopi.com Lajme

Sa ma parë që të zhvillohen bisedimet e suksesshme në mes Serbisë dhe Kosovës, aq më shpejtë edhe formimi i ushtrisë, do ta ketë rrugëtimin e themelimit të sajë të shkurtër.

Ministri i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Haki Demolli ka pohuar se ndryshimet kushtetuese, të cilat do t’i hapnin rrugë transformimit të Forcës së Sigurisë së Kosovës në Forca të Armatosura të Kosovës, kanë mbetur peng i zhvillimeve politike në vend.

Sipas tij, aktet normative apo draftligji për transformimin e FSK-së në FAK i kanë dërguar në Qeveri të Kosovës si dhe amendamentet kushtetuese të cilat kanë të bëjnë me transformimin e FSK-së që janë në Kuvendin e Kosovës.

“Ishin deputetët e Kuvendit të Kosovës nga Lista Serbe ata të cilët e bojkotuan punën e Kuvendit të Kosovës dhe të cilët nuk treguan gatishmëri për të dhënë votën e tyre pro ndryshimeve kushtetuese, të cilat do të ishin edhe bazë për fillimin dhe zhvillimin e këtij procesi”, është shprehur Demolli.

Ai ka pohuar se shtyrja e këtij procesi mund të jetë demotivim sa i përket zhvillimeve të brendshme në FSK.

“Kjo vërtetë mund të krijojë demotivim tek pjesëtarët e FSK-së, të cilët ka dy vite që po presin fillimin e këtij procesi”, ka thënë Demolli.

Ndërsa njohësit e çështjeve politike dhe të sigurisë, kanë vlerësuar se mos transformimi i FSK-së në ushtri, ngadalëson edhe më tutje procesin e pavarësimit të Kosovës si dhe sovranitetit të saj.

Sipas tyre, Serbia përmes zyrtarëve të saj të cilët i ka në qeverinë aktuale, po e bllokon këtë proces, duke e shfrytëzuar paaftësinë e tyre.

Njohës i çështjeve politike, Ismet Haziri, ka pohuar se paqartësitë dhe mos definimi i një shteti me të gjitha institucionet e veta për të qenë sovran dhe pavarur , i trimëron të gjithë armiqtë e Kosovës dhe disa profiter që duke qenë Kosova në tranzicion e shfrytëzuan maksimalisht për qëllime të veta.

“Siç po duket kushtetuta e Kosovës në shumë fusha nuk është ’nuse’ me këmbën e hajrit, ngase për shumë çështje të rëndësishme numrat i ka në kundërshtim me interesin e shumicës së qytetarëve të Kosovës. Pra bazën për të sabotuar transformimin e FSK në forcën e armatosur e ka kushtetuta. Përveç tjerave, ne kemi qenë në situata të volitshme që në kompromise të dhembshme diçka të bëjmë ma shumë në lidhje me këtë çështje, fajtor janë elita politike dhe përfaqësuesit institucionale që në paaftësitë e tyre po pësojmë edhe ne si qytetar dhe si institucione. Në lidhje me këtë do të ishte mirë, që mos të marrin përgjegjësi askush që në një mënyrë edhe mund të ballafaqohet me drejtësinë, ngase në proceset e shtet ndërtimit duke mos qenë kredibil dhe me fuqi të plotë nuk po janë partner të mirë të shtet ndërtimin”, ka thënë Haziri për gazetën Bota sot.

Ndërsa, njohësi i çështjeve të sigurisë, Hajrullah Tërnava, në një prononcim për gazetën Bota sot, ka thënë se mos transformimi i FSK-se në ushtri, i konvenon armiqve tonë, pasi mos transformimi i FSK-së në ushtri e ngadalëson edhe procesin e pavarësimit të Kosovës si dhe sovranitetin e saj.

Sipas tij, përbërja e Parlamentit të Kosovës sipas planit të Ahtisarit e paraparë që lista serbe duhet ta jep pëlqimin e saj me 2/3 për tu miratuar vendimi i transformimit te FSK-së në ushtri, sipas kushtetutës tonë që në këto rrethana gati e bën të pamundur themelimin e ushtrisë.

“Në Finlandë, nga është Ahtisari, kultura e popullatës edhe që ka përzierje të ngjashme me finlandezë dhe rus si te ne është tjetër dhe të drejtat që ju garantohen pakicave në Kosovë e sidomos serbëve, vështirë është në botë që gëzojnë të drejta më të mëdha se në kushtetutën tonë. Prandaj tani lista serbe vështirë që e jep pëlqimin sikur që e shpjegova për formimin e ushtrisë. Në rrethanat në të cilat gjendet shteti i ynë gjithsesi duhen të gjenden mënyra për themelimin e ushtrisë, se kjo është garantuese e shtrirjes se saj në çdo cep te kufijve tonë dhe garanton sovranitetin e shtetit’, ka thënë Tërnava.

Ai madje edhe jep edhe disa mënyra së zgjidhje.

‘Një ndër mënyrat e mundshme nëse ndryshe nuk mundet, ekziston mundësoja që parlamentaret me vendimin e tyre, ta ndërrojnë klauzolën në kushtetutën e Kosovës të listës serbe, aty ku është e paraparë kushti që duhen ta japin pëlqimin me 2/3 që të jetë ai vendim i plotfuqishëm. Mënyra tjetër është ajo që miqtë tonë që na kanë ndihmuar të çlirohemi si Amerika dhe BE me NATO-n, të bëjnë presion të shteti serb, që të ndikojnë ne pakicën serbe konkretisht lista serbe në parlament, që ta miratojnë dhe ta japin pëlqimin sipas kushtetutës tonë në fuqi. Formimi i ushtrisë është i lidhur edhe me bisedimet dhe pajtimin, mes dy shteteve që po vazhdon, me bisedimet mes veti Serbi-Kosovë. Sa ma parë që të zhvillohen bisedime të suksesshme mes këtyre shteteve, edhe formimi i ushtrisë do ta ketë rrugëtimin e themelimit të saj më të shkurtër”, ka thënë Tërnava.

Ndërsa, deputeti i Nisma për Kosovës, Zafir Berisha, ka thënë se mos transformimin i FSK në FAK natyrisht se i konvenon vetëm Serbisë e cila përmes zyrtarëve të saj në qeverinë aktuale PDK e LDK e bllokoi këtë proces.

“Aty po shfrytëzohet edhe paaftësia por edhe hipoteka e dyshimit e kryeministrit për të mos arritur vendi këtë objektiv”, ka thënë deputeti Berisha.

Gecaj demanton Listën Serbe: Bashkë me juve e shkarkuam Mariqin

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Branimir Stojanoviq ka reaguar ashpër ndaj vendimit të sotëm nga Isa Mustafa për shkarkimin e Ljubomir Mariqit nga detyra e Ministrisë të Administratës së Pushtetit Lokal.

Periskopi.com Lajme

Stojanoviq ka thënë se ky vendim nuk është bërë në koordinim me Listën Serbe dhe se ky veprim i kryeministrit, sipas tij, është hedhje e benzinës në zjarr nga Mustafa.

Mirëpo, me këto deklarata nuk është pajtuar zv/ministri i Pushtetit Lokal, Bajram Gecaj. Në një prononcim për “Indeksonline”, ai ka theksuar se kryeministri në kuadër të kompetencave të veta ka ndërmarrë një veprim të ligjshëm të cilin e ka të drejtë kushtetuese të shkarkojë cilin dush ministër.

“Kryeministri Mustafa është shef i gjithë Qeverisë së Republikës së Kosovës andaj në qeveri nuk ka demokraci por ka hierarki. Vendimi i kryeministrit Mustafa është përfundimtar dhe Mariqi është shkarkuar dhe në vend të tij është i emëruar një person tjetër”, ka thënë ai.

Më tej, Gecaj tha se deklarata e sotme e lëshuar nga ekzekutivi sqaron drejtë se vendimi është marrë në bashkëpunim dhe koordinim me Listën Serbe, parti kjo e udhëhequr nga Slavko Simiq.

Ndryshe, vendin e Mariqit pritet ta zë Mirjana Jevtiq, e cila deri më tani ka qenë zëvendësministre e MPMS-së.

Lista Serbe: Mustafa nuk na konsultoi për shkarkimin e Mariqit, ja hapat e ardhshëm

Lista Serbe ka mohuar të ketë qenë pjesë e vendimit për shkarkimin e ministrit të Administratës dhe pushtetit Lokal, Lubomir Mariq.

Periskopi.com Lajme

“Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa do të duhet të bëjë të ditur se në çfarë baze ka vendosur për të hequr një prej ministrave tanë dhe emërimin e një tjetri, dhe pse administrata e tij po mashtron publikun se ajo është bërë në pajtim me Listën e Serbisë”, thekson Lista Serbe.

Lista Serbe ka thënë se me vendosmëri do t’i përgjigjen këtij sulmi politik ndaj tyre dhe popullit serb, përcjell lajmi.net.

“Serbët në Kosovë na kanë dhënë besim se ne do t’i mbrojmë interesat e tyre dhe për të mbrojtur atë kundër të gjitha formave të dhunës, dhe atë që bëri sot Mustafa është një akt i dhunës, i cili nuk do të mbetet pa përgjigjen tonë,” thotë lista e Serbisë.

Ata kanë ftuar Mirjana Jevtiqin për të kundërshtuar emërimin e sotëm si një ministre, dhe kështu të pengojë përpjekjen e Mustafës që të dobësojë, siç thonë ata njerëzit e tyre në Kosovë.

 

Serbët kanë një kusht për tu kthyer në institucionet e Kosovës

“Për mua është absurde që mos të shkojë në punë dhe të marr pagë”, ka thënë ministri për kthim dhe komunitete në Qeverinë e Kosovës, Dalibor Jevtiq.

Periskopi.com Lajme

Megjithatë, ai ka thënë se nuk ka kthim në institucione pa dekretin për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

“Mendoj se nuk është gjë e mirë që të marr pagë pa shkuar në punë”, ka thënë Jevtiq për TV Kim, transmeton lajmi.net.

Ai ka shtuar se megjithatë është bërë kompromis për këtë çështje, që përfaqësuesit serbë të shkojnë në punë, por mos të marrin pjesë në mbledhjet e qeverisë.

“Në anën tjetër në punojmë dhe jemi aty ku mund të ndikojmë me punën tonë, në procese të caktuara, ne kemi vazhduar të punojmë”, ka thënë Jevtiq.

Sipas tij, vendimi për “ngrirje të pjesëmarrjes” është mesazh për partnerët e koalicionit “se dëshirojnë të punojnë së bashku në zgjedhjen e të gjitha problemeve”, e jo të jetë në institucione vetëm sa për “sy e faqe”.

 

Lista Serbe thotë se nuk ka kushte për kthim në Kuvend

Ende nuk janë pjekur kushtet që deputetët e Listës Serbe të kthehen në Kuvendin e Kosovës që ta kryejnë punën e tyre normalisht, vlerësojnë zyrtarët e këtij subjekti politik parlamentar, i cili përfaqëson komunitetin serb në institucionet e Kosovës.

Periskopi.com Lajme

Slavko Simiq, kryetar i Listës Serbe, duke folur për Radion Evropa e Lirë, thekson që përfaqësuesit e kësaj liste në institucione, e kanë vullnetin që të kthehen në institucione dhe po presin, siç thotë ai, krijimin e kushteve normale për një kthim të tillë në Kuvend.

Kjo për faktin se, sipas tij, legjislativi dhe ekzekutivi nuk e kanë legjimitetin e mjaftueshëm në qoftë se në të nuk marrin pjesë përfaqësuesit e komunitetit serb, gjë e cila është e garantuar edhe me Kushtetutën e Kosovës.

Më 15 dhjetor të këtij viti, pritet të hyjë në fuqi zbatimi i marrëveshjes për telekomunikimin, e cila është arritur së fundmi ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në dialogun e Brukselit. Kjo datë, sipas Simiqit, do të jetë pikënisje për të shkrirë edhe ngecjen e fillimit të zbatimit të marrëveshjes për Asociacionin e komunave me shumicë serbe.

“Sigurisht që në rast se do të ndodhë diçka pozitive në këtë drejtim dhe në qoftë se shkrihet procesi i formimit të Bashkësisë së komunave serbe, sigurisht që kjo do të ishte një lëvizje dhe hap pozitiv që deputetët e bashkësisë serbe të kthehen dhe të bisedojnë me partnerët e tyre të koalicionit, t’i definojnë mjaft gjëra dhe çështje, të cilat janë me rëndësi esenciale për bashkësinë serbe. Pas kësaj, edhe të sjellim vendimin për pjesëmarrjen tonë në institucione”, tha Simiq.

Në anën tjetër, Faton Abdullahu, zëdhënës i Qeverisë së Kosovës, thotë për Radion Evropa e Lirë që komunikimi me përfaqësuesit e Listës Serbe është i vazhdueshëm. Sipas tij, përkundër deklarimeve të Listës Serbe për pjesëmarrje në institucione, të gjithë ata që janë nga kjo listë dhe që kanë marrë pjesë në konstituimin e qeverisë, nuk e kanë ndërprerë praninë e tyre në institucione.

“Të gjithë ata që janë në një ose në mënyrë tjetër, të përfshirë në qeverisje, vazhdojnë të jenë pjesëmarrës, në forma të ndryshme. Pra, të dalin në vende të punës, në dikastere në të ndryshme qeveritare, ndërkohë që nuk dalin vetëm në mbledhjet e qeverisë. Pra, ata janë aktivë, gjë që është e mirë, aq më shumë që na e bëjnë të mundshëm komunikimin e vazhdueshëm dhe që të arrijmë deri te ajo fazë ku nuk do të kemi çfarëdo, siç thuhet, ‘ngrirje’”, tha Abdullahu.

Mos-shkëputjen e komunikimit ndërmjet partnerëve të koalicionit qeveritar, Abdullahu e sheh si mundësi pozitive që të shqyrtohen vërejtjet dhe qasjet që kanë përfaqësuesit e Listës Serbe lidhur me situatën e krijuar me “ngrirjen” e pjesëmarrjes së tyre në institucionet qendrore.

Por, a është kusht krijimi i Asociacionit të komunave me shumicë serbe, që përfaqësuesit e Listës Serbe të heqin dorë nga “ngrirja’ e pjesëmarrjes së tyre në institucionet qendrore?

Simiq ka hedhur poshtë se kjo mund të jetë kusht. Sipas tij, themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe e kanë obligim autoritetet e Kosovës. Por, sipas tij, komuniteti serb dëshiron që të nis ky proces dhe në rast se ai fillon, atëherë edhe deputetët serb janë të obliguar të kthehen në institucione, për të marrë pjesë në përpilimin e statutit të Asociacionit dhe që atë ta inkorporojnë në mënyrë ligjore.

“Ky nuk mund të jetë kusht, në asnjë mënyrë. Por, thjeshtë, ky mund të jetë një tregues dhe një vullnet i mirë në qoftë se ‘shkrihet’ dhe niset ky proces”, tha Simiq.

Miratimi i Ligjit për Trepçën dhe Ligjit për investime strategjike nga Kuvendi i Kosovës, në tetor të këtij viti, kanë bërë që përfaqësuesit e Listës Serbe ta ‘ngrijnë’ pjesëmarrjen e tyre në ekzekutiv dhe legjislativ, duke thënë se miratimi i atyre ligjeve nga Kuvendi i Kosovës, nuk i mbron, siç i kanë quajtur ata, interesat vitale të komunitetit serb. /REL/.

Deputetët serbë nuk shkojnë në Kuvend as për Ligjin për Liritë Fetare

Deputetët e Listës Serbe nuk do të marrin pjesë në seancën e nesërme të Kuvendit të Kosovës, edhe pse është në rendin e ditës Ligji për Liritë Fetare, transmeton Klan Kosova.

Periskopi.com Lajme

Në një njoftim për media thuhet se përfaqësuesit e popullit serb në Kosovë janë deklaruar se kjo çështje duhet  rregulluar me ligj, por vetëm kur kushtet favorshme politike janë të favorshme për t’u kthyer në institucionet e Prishtinës, atëherë  Lista Serbe padyshim se do ta mbështes miratimin e një ligji të tillë.

“Për fat të keq, tani për tani kushtet për pjesëmarrje në institucionet qendrore të përfaqësuesve serb nuk ekziston, sepse populli serb në Kosovë e Metohi ka premtime vetëm boshe që do të respektohen të drejtat e tyre, si dhe interesat e tyre jetike do të merren parasysh në procesin e marrjes së vendimeve të rëndësishme”, thuhet në deklaratën e Listës Serbe, transmeton Klan Kosova.

Deputetët e Listës Serbe kanë “ngrirë” punën në institucionet e Kosovës pas miratimit të Ligjit të Trepçës.