jose moruinho

Pas yjeve si Messi e Sanchez edhe Mourinho akuzohet për evazion fiskal

Gjatë kësaj jave është përfshirë edhe emri i Jose Mourinhos në skandalin e evazionit fiskal.

Periskopi.com Sporti

Sipas ‘Mundo Deportivo’  Jose Mourinho ka bërë evasion fiskal gjatë kohës sa ishte trajner i Real Madridit.

Trajneri portugez ka dërguar parat e tij në Ishujt Virgjin të Britanisë, këtë informacione vijnë pas raportimeve se ai ka përdorur bashkëshorten e tij si mbulesë, pasi e ka shfrytëzuar emrin e saj për t’i dërguar parat në Zelandën e Re.

lojtari-i-vitit

FIFA: Këta janë tre kandidatët për ‘Futbollistin e vitit’

Federata Botërore e Futbollit ka zbuluar listën prej tre futbollistëve, të cilët janë kandidatë për çmimin ‘Futbollisti i vitit’.

Periskopi.com Sporti

Cristiano Ronaldo, Lionel Messi dhe Antoine Griezmann janë tre futbollistët finalistë për këtë çmim.

Ronaldo arriti ta fitonte Ligën e Kampionëve dhe Europianin 2016, ndërsa Messi ka treguar formë të jashtëzakonshme në La Liga.

Ndërsa, edhe Griezmann ka hyrë në rangun e futbollistëve më të mirë të botës. /Periskopi.com

messi-enrique

Legjenda e Barcelonës tregon nëse Messi do të largohet nga Barcelona

Legjenda e Barcelonës, Xavi Hernandez ka folur për të ardhmen e Lionel Messit.

Periskopi.com Sporti

Ky i fundit është përfolur shumë kohëve të fundit për një largim të mundshëm nga Camp Nou.

Mirëpo, ish-mesfushori i Barcës nuk e sheh argjentinasin në një skuadër tjetër.

“Unë jam në kontakt me Messin dhe e shoh atë të lumtur”, deklaroi Xavi.

“Unë nuk kam folur me të në lidhje me zgjatjen e kontratës, por ai e di se Barcelona është klubi më i mirë në botë për të dhe unë nuk e shoh atë në ndonjë klub tjetër”. /Periskopi.com

arsenal3

Ylli i Arsenalit then rekordin e Messit (Video)

Anësori i Arsenalit, Theo Walcott ka vendosur një rekord të ri botëror.

Periskopi.com Sporti

Anglezi ka kontrolluar një top i cili ka rënë nga një lartësi e madhe.

Bëhet fjalë për 34 metra lartësi, teksa 27-vjeçari arriti ta ndalë topin nga një lartësi e tillë.

Në garë ai ishte me bashkëlojtarët e tij, Laurent Koscielny, Francis Coquelin dhe Nacho Monreal.

Vlen të ceket se Messi kishte kontrolluar një top të rënë në lartësi prej 18 metrave, ndërsa anglezi që merret me akrobacione me topin, John Farnworth, kishte vendosur më herët rekordin për ndaljen e topit në 32 metra lartësi. /Periskopi.com

messi

Messi kishte nënshkruar me këtë klub të madh

Lionel Messi kishte nënshkruar një parakontratë me Interin vite më parë.

Periskopi.com Sporti

Këtë fakt e ka zbuluar legjenda e Interit, Luis Suarez i cili më parë gjatë viteve 55 ishte pjesë edhe e Barcelonës.

Në fillimet e para të karrierës së tij, Messi kishte një parakontratë me Interin dhe transferimi i tij në Serie A ishte shumë afër.

“Messin mund ta kishte transferuar Interi sa ishte në Barcelonë një konkurrencë e madhe me Ronaldinhon, Eto`o dhe Decon në formacion”, tregon Suarez për ‘Radio Kiss Kiss’.

“Unë akoma e kam atë parakontratë të nënshkruar nga Messi i cili ishte vetëm 18 vjeç dhe ende nuk kishte të sigurt formacionin titullar”, tregoi legjenda e zi kaltërve.

messi

Messi mund të transferohet te klubi i madh

Inter është i interesuar për transferimin e sulmuesit të Barcelonës, Lionel Messi.

Periskopi.com Sporti

E përditshmja sportive italiane “Corriere dello Sport” raporton se krerët e rinj të “zikaltërve” e duan argjentinasin në skuadër.

“Ëndrra është Leo Messi, dhe nganjëherë ëndërrat bëhen realitet”, ka thënë presidenti i Pirellit, sponsorit kryesor të Interit.

Vlen të ceket se Messi ka kontratë me Barcelonën deri në vitin 2018. /Periskopi.com

messi-ronaldo

E pabesueshme, Messi-Ronaldo, këtë nuk e kemi ditur

Na ndajnë pak ditë para derbit më të madh të futbollit në botë, ai El Clasico.

Periskopi.com Sporti

Barcelona dhe Real Madridi takohen këtë të shtunë për të zhvilluar derbin më të shikuar.

Përveç rivalitetit të skuadrave, ka rivalitet edhe mes dy superyjeve, Lionel Messit të Barcelonës dhe Cristiano Ronaldos së Real Madridit.

Është shumë interesante se të dy futbollistët kanë shënuar më shumë gola si mysafir në El Clasico.

Messi ka shënuar në total 21 gola në El Clasico, 12 prej të cilave i ka shënuar si mysafir.

Ndërsa, Ronaldo ka shënuar si mysafir 10 gola, nga 16 sa ka shënuar në total në këta derbi. /Periskopi.com

ronaldo-messi

Messi apo Ronaldo, kush është mbreti i El Clasicos?

Barcelona dhe Real Madridi takohen këtë fundjavë për të zhvilluar derbin më të madh në botë, El Clasico.

Periskopi.com Sporti

Superylli i gjigandi katalunas, Lionel Messi është futbollisti i cili ka shënuar më së shumti gola nëpër ndeshjet e El Clasicos, plot 21.

Në anën tjetër, Cristiano Ronaldo, futbollisti kryesor dhe më i miri në historinë e Real Madridit ka shënuar 16 gola në ndeshjet e këtij derbi.

Vlen të ceket se Messi ka zhvilluar më shumë ndeshje në El Clasico sesa Ronaldo, ku argjentinasi numëron 32 paraqitje, ndërsa portugezi 25.

Edhe sa i përket asisteve në këto sfida, Messi del të jetë i pari me 13 sosh, ndërsa Ronaldo ka bërë vetëm një asistim. /Periskopi.com

messi-statistika

ronaldi-statistika

messi

Messi ka marrëveshje me këtë gjigand evropian?

E ardhmja e Lionel Messi është objektiv i fundit nga mediat botërore të sportit.

Periskopi.com Sporti

Chelsea, Man United dhe Man City janë lidhur më herët me sulmuesin argjentinas, edhe ky i fundit e ka refuzuar një gjë të tillë publikisht.

Por, tani RTL shkruan se Paris Saint-Germain ka zbuluar taktikat për transferimin e pesë herë fituesit të ”Topit të Artë” në Parc des Princes.

Mediumi prestigjioz francez shkruan se Paris Saint-Germain do të tentojë për transferimin e Messit në vitin 2018 dhe se drejtuesit e PSG-së kanë qenë vazhdimisht në kontakt me babain e yllit të Barcelonës.

messi

Vjen lajmi më i keq për Barcelonën para El Clasicos

Lajmet shumë të këqija për tifozët e Barcelonës vijnë nga Spanja.

Periskopi.com Sporti

E përditshmja spanjolle AS shkruan se pesë herë futbollisti më i mirë në botë, Lionel Messi nuk ka stërvitur me Barcelonën në ditën e sotme.

Raportohet se argjentinasi ka probleme fizike.

Mbetet të shihet nëse ai do të jetë i gatshëm për derbin më të madh të futbollit në botë, atë kundër Real Madridit.

Por, dihet se në rast të mungesës së tij, Barcelona do të kishte shumë më pak gjasa për triumf ndaj rivalit më të madh. /Periskopi.com

messi9

Ja kur pritet të mësohet e ardhmja e Messit

E ardhmja e superyllit të Barcelonës, Lionel Messit pritet të mësohet pas El Clasicos.

Periskopi.com Sporti

Ndeshja ndaj Real Madridit zhvillohet më 3 dhejtor.

E ardhmja e argjentinasit vazhdon të mbetet e paqartë, për shkak se ai po heziton të rinovojë kontratën. /Periskopi.com

messi-guardiola

Zyrtare: Guardiola tregon nëse Messi do të transferohet te City

Trajneri i Manchester Cityt, Pep Guardiola ka folur rreth të ardhmes së Lionel Messit.

Periskopi.com Sporti

Strategu katalunas thotë se argjentinasi do ta përfundojë karrierën te Barcelona, duke hedhur poshtë mundësinë e transferimit të tij në Etihad Stadium.

“Unë e kam thënë këtë më shumë se një herë”, tha Guardiola.

“Messi do ta përfundojë karrierën në Barcelona. Dhe, kjo është ajo që unë thellësisht e dëshiroj”, shtoi ai.

29-vjeçari nuk po gjen gjuhë të përbashkët me klubin rreth rinovimit të kontratës, gjë e cila ka nxitur spekulimet për një largim të mundshëm të tij nga Camp Nou. /Periskopi.com

messi

Messi paralajmëron largimin: Barca nuk varet nga një lojtar

Superylli i Barcelonës, Lionel Messi thotë se nuk preferon që të flasë rreth mosrinovimit të kontratës.

Periskopi.com Sporti

Argjentinasi dhe klubi nga Camp Nou nuk po gjejnë gjuhë të përbashkët për rinovimin e kontratës së 29-vjeçarit.

Mirëpo, ai disi indirekt lë të kuptohet se mund të largohet nga katalunasit, duke thënë se ky klub nuk varet nga një lojtar.

“Nuk më pëlqen të flas për këtë. Siç e kam thënë disa herë më parë. Unë jam duke luajtur në ekipin më të mirë në botë dhe ky ekip nuk varet nga një lojtar”.

“Ne kemi një skuadër të mahnitshme por mund të them Barcelona nuk është në dorën e një lojtari. Nuk di të them”, ka thënë Messi. /Periskopi.com

messi11

Messi tregon arsyen pse u bë bjond

Superylli i Barcelonës, Lionel Messi ka treguar arsyen pse vendosi të bëhej bjond.

Periskopi.com Sporti

Ai thotë se dëshironte të ndryshonte pas humbjes në penalty në Kupën e Amerikës.

“Në ndryshimin tim ka pak nga të gjitha. Doja të ndryshoja paksa, të nisja nga e para, një vit i ri, një nisje e re pas Kupës së Amerikës ku humbën sërish me penallti”, deklaroi lojtari i Barcelonës. /Periskopi.com

messi

Messi vazhdon me rekorde të reja, 100 gola në garat ndërkombëtare me Barcelonën (Foto)

Sulmuesi i Barcelonës, Lionel Messi ka arritur shifrën jubilare prej 100 golash me Barcelonën në garat ndërkombëtare.

Periskopi.com Sporti

Messi këtë shifër e arriti ndaj Celtic ku realizoi dy gola për fitoren e blaugranëve. Argjentinasi këtë rekord e ka realizuar në Ligën e Kampionëve, Kupën e Botës për Klube dhe Superkupën e UEFA-s.

leo
Lionel Messi

Vetëm në këtë sezon, ai ka shënuar nëntë gola në Ligën e Kampionëve, katër më shumë se Edinson Cavani, i cili është i dyti.

Vlen të theksohet se goli i parë i Messit ndaj Celticut, ishte goli i 400-të i Barcelonës në të gjitha garat nën drejtimin e Luis Enriques. /Periskopi.com/

iaf

Është ai përsëri miq (Video)

Barcelona ka shënuar edhe golin e dytë ndaj Celticit.

Periskopi.com Sporti

Goli erdhi në minutën e 55-të nga Lionel Messi nga pika e bardhë.

mesafi

Barcelona hap llogarinë ndaj Celtic (Video)

Barcelona ka kaluar në epërsi ndaj skuadrës skoceze Celtic.

Periskopi.com Sporti

Golin e katalunasve e shënoi ylli argjentinas Lionel Messi në minutën e 24’. /Periskopi.com/

mourinho-messi1

Zyrtare: Mourinho tregon nëse do ta transferojë Messin

Trajneri i Manchester United, Jose Mourinho ka folur rreth mundësisë së transferimit të Lionel Messit në Old Trafford.

Periskopi.com Sporti

Portugezi thotë se është i sigurtë se argjentinasi nuk do të transferohet te 20 herë kampioni i Premier Ligës.

“Për te Manchester United, jam i sigurtë se Messi nuk do të vijë”, tha Mourinho.

“Për Messin është gjithmonë e njëjta ngjarje, çdo sezon thuhet se do të largohet dhe më pas nuk largohet”, shtoi ai. /Periskopi.com

mourinho-messi

Mourinho me deklaratë të pabesueshme për Messin

Trajneri i Manchester United, Jose Mourinho ka dhënë një deklaratë tejet të pazakontë.

Periskopi.com Sporti

‘Special one’ shpreson që Lionel Messi të mos largohet kurrë nga Barcelona.

Kjo, pasi sipas tij argjentinasi i përket klubit nga Camp Nou dhe klubi i përket atij.

“Shpresoj që ai të mos largohet asnjëherë, Messi i përket Barcelonës dhe Barcelona i përket atij”, tha Mourinho. /Periskopi.com

messi9

Fundi i Messit te Barcelona?

Lionel Messi ka shumë gjasa të largohet nga Barcelona në fund të këtij sezoni.

Periskopi.com Sporti

Mediat ndërkombëtare shkruajnë se argjentinasi është duke u kërkuar me ngulm nga Manchester City.

Madje, drejtuesit e klubit nga Etihad Stadium janë duke punuar shumë për të sjellë 29-vjeçarin në skuadër.

Mbetet të shihet nëse Barcelona do të pajtohet ta shesë futbollistin më të mirë në histori të futbollit. /Periskopi.com