Astrit Dehari

Vetëvendosje zhvillon sot aksion për Astrit Deharin

Periskopi.com Lajme

Lëvizja Vetëvendosje organizon sot një aksion simbolik në vazhdën e aktiviteteve për të kërkuar drejtësi për vdekjen e aktivistit Astrit Deharit.

Ky aktivitet pritet të mbahet te Pallatit të Drejtësisë.

VV njofton se aktiviteti do të mbahet në ora 10:00, por ende nuk dihet se për çfarë aksioni bëhet fjalë.

 

kurti-kadaj-topalli-haxhiu

Nëse më 14 dhjetor ka seancë për Astrit Deharin, këta deputetë të VV-së nuk marrin pjesë

Katër deputetë të Lëvizjes Vetëvendosje nuk do të marrin pjesë më 14 dhjetor, në ditën kur Kadri Veseli ka paralajmëruar se mund të mbahet seancë për të diskutuar për Astrit Deharin, në rast se mblidhen 40 nënshkrime.

Teuta GASHI Lajme

Por, kjo datë e caktuar nga Veseli, del të ketë një prapavijë.

Donika Kadaj Bujupi thotë se Veseli po e bënë këtë ngase më 14 dhjetor disa nga deputetët do të jenë në seancë gjyqësore.

Periskopi mëson se Albin Kurti, Donika Kadaj, Albulena Haxhiu dhe Faton Topalli janë të ftuar në seancë gjyqësore.

Në fakt, kjo është përcaktuar që të ndodh më 14 dhjetor, që kur ata kanë mbajtur seancën e fundit.

Të katër deputetët akuzohen për hedhjen e gazit lotsjellës, hedhjet e para që kanë ndodhur në Kuvendin e Kosovës.

Ata i kanë refuzuar ftesat zyrtare dhe kanë kërkuar që të merret parasysh kërkesa e qytetarëve për seancë, pra peticioni.

Shkodran Hoti nga Vetëvendosje thotë për Periskopin se presin që seanca për Astrit Deharin të mbahet më herët se më 14 dhjetor, duke pasur parasysh peticionin.

“Kemi thënë që është absurde kjo sjellje e Veselit, i cili është fajtor që seanca ka dështu dy herë. Kërkojmë që seanca të mbahet më herët, të përfillet peticioni”, thotë Hoti.

Ndryshe, Veseli ne seancën e fundit tha se dikush po frikësohet nga e vërteta dhe se me 14 dhjetor do të mbahet seancë e jashtëzakonshme nëse bëhen 40 nënshkrime.

Kryetari i Kuvendit ka theksuar edhe njëherë se sistemi i drejtësisë është i brishtë dhe kjo sipas tij dëshmohet me atë se për akuzë të njëjtë aktivistët e Vetëvendosjes disa prej tyre kanë qenë në paraburgim e disa të tjerë në arrest shtëpiak.

“Duhet t’i shkohet deri në fund  në mënyrë që të mos manipulohet”, ka thënë Veseli para deputetëve./ Periskopi

 

Donika Kadaj Bujupi

Donika-Kadaj paralajmëron protesta të dhunshme (Video)

Sa herë që ministrja për Dialog, Edita Tahiri, paralajmëron “diçka të mirë për Kosovën”, ndodh e kundërta, ka thënë Donika Kadaj-Bujupi, në emisionin Rrokum Roll në TV Rrokum.

Periskopi.com Lajme

Ajo ka komentuar edhe kushtet e ministrit të Jashtëm serb, Ivica Daçiq, për vazhdim të dialogut me Kosovën, ku potencohet formimi i Asociacionit të Komunave Serbe, ajo tha se do të ketë protesta të mëdha që do ta kundërshtojnë këtë, e të cilat mund të eskalojnë në dhunë.

Kadaj-Bujupi ka komentuar edhe deklaratën e kryeparlamentarit Kadri Veseli, se seanca – për rastin e vdekjes në Burgun e Prizrenit të aktivistit të VV-së, Astrit Deharit – do të mbahet më 14 dhjetor.

“Ka vendos për këtë datë, sepse atë ditë disa prej neve deputetëve kemi ftesa për seanca gjyqësore”, ka thënë ajo.

‘Demokracia në Kuvend ka vdekur në momentin që kryetar është bë njeriu i nëntokës’.

Astrit Dehari

EULEX: Autopsia në rastin “Dehari” u bë në mënyrë profesionale

EULEX-i shfrytëzon rastin që edhe një herë t’u shprehë ngushëllime familjes dhe miqve të Astrit Deharit, i cili vdiq derisa ishte në paraburgim në Qendrën e Paraburgimit në Prizren.

Periskopi.com Lajme

EULEX-i thotë se vdekja e një të riu në këto rrethana është me të vërtetë një tragjedi.

“Si pjesë e mandatit të tij, EULEX-i e monitoroi këtë rast dhe beson se hetimet dhe autopsia janë kryer në mënyrë të saktë, profesionale dhe me kujdes, në pajtim me praktikat më të mira evropiane dhe duke i hetuar të gjitha pistat e mundshme. Tri agjencitë përkatëse që kanë qenë të përfshira vazhdojnë t’i përmbushin obligimet ashtu siç pritet nga to. Nga rastet si ky gjithmonë nxirren mësime, ndërsa elementi më i rëndësishëm drejt përmirësimit është vënia në jetë e këtyre mësimeve”, thuhet në komunikatën e EULEX-it.

“Ndonëse rrethanat janë të jashtëzakonshme, institucionet e Kosovës kanë zbuluar se Astriti ka qenë i vetëm në qeli në kohën kur ka ndodhur rasti. Këtë e konfirmojnë incizimet e kamerave të sigurisë dhe dëshmitë e personave të pranishëm. EULEX-i i mbështetë të gjeturat dhe konstatimin logjik të nxjerrë prej fakteve dhe provave të gjetura gjatë hetimeve dhe autopsisë”, thuhet më tej në këtë komunikatë.

Megjithatë, EULEX-i thotë se gjithçka që lidhet me vdekjen e Astrit Deharit duhet të shërbejë për të rikujtuar se megjithëse Shërbimi Korrektues i Kosovës është duke u përpjekur që të bëjë përmirësime, “duhet të bëhet edhe më shumë në të ardhmen për t’i parandaluar incidentet si ky dhe humbje të jetëve tjera”.

“Menjëherë pas këtij incidenti, Ministrja e Drejtësisë e angazhoi EULEX-in për ofrimin e mbështetjes në lidhje me mësimet e nxjerra dhe për përfshirjen e atyre mësimeve në agjendën aktuale të reformave më të gjera në shërbimin korrektues. Ministrja Hoxha kërkoi prej agjencive që t’i paraqesin të gjeturat e tyre, gjë që ato edhe e kanë bërë”, thotë më tej EULEX-it.

 

EULEX-i e përshëndetë theksin e veçantë dhe përmirësimet e iniciuara nga ministrja e Drejtësisë me qëllim të ngritjes së llogaridhënies dhe transparencës në kuadër të sistemit të sundimit të ligjit. EULEX-i është i gatshëm që ta ndihmojë Ministrinë e Drejtësisë dhe institucionet tjera të sundimit të ligjit që të ecin tutje në këtë drejtim.

cerdhet

Së shpejti, edhe Sofalia do të bëhet me Çerdhe

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, përmes një statusi në Facebook,m ka treguar se janë duke u bërë përgatitjet për hapjen e çerdhes në Sofali.

Periskopi.com Lajme

“Vazhdojmë me çerdhet e reja – përgatitjet për hapjen e çerdhes Zogjtë në Sofali”, ka shkruar Ahmeti.

Më poshtë keni postimin e plotë të Ahmetit:

Komuna e Prishtinës informon të gjithë banorët se më 30 nëntor, e mërkurë, në ora 17:00 , në sallën e Kuvendit Komunal, ndërtesa e Komunës së Prishtinës, do mbahet diskutimi publik për përzgjedhjen e Këshillit të Prindërve të cilët në bashkëpunim me Komunën do të themelojnë çerdhen me bazë në komunitet “Zogjtë’.

Të gjithë prindërit e interesuar duhet të dorëzojnë një letër me shkrim ku shprehin qëllimin për tu zgjedhur në Këshillin e Prindërve. Këshilli i prindërve do të zgjedhet me votat e personave prezent që do të jenë në sallë. Letra mund të dorëzohet në sportelin numër 5 apo në emailin [email protected] .

Të drejtë konkurrimi kanë vetëm prindërit që kanë fëmijë të moshës 0-6 vjeç dhe që kanë qëllim t’i regjistrojnë në çerdhen që do të hapet.

Prindërit që konkurrojnë të bëhen pjesë e këshillit të prindërve duhet të sjellin me vete këto dokumente:

Dëshmi se është banorë i lagjes – dokumenti nga Bashkësia Lokale dhe një faturë

Ekstrakti i lindjes se femiut”, ka shkruar Ahmeti në Facebook.

Astrit Dehari

18 mijë nënshkrime në peticionin “Drejtësi për Astritin”, mblidhen edhe nesër

Organizatorët e peticionit që thërret për “Drejtësi për Astritin”, përmes një njoftimi për media ka njoftuar se mbledhja e nënshkrimeve do të bëhet edhe nesër, në pikat qendrore në Prishtinë, si dhe në tri qytete të tjera.

Periskopi.com Lajme

Për katër ditë, janë mbledhur rreth 18 mijë nënshkrime.

Pas përfundimit të protestës #DrejtësiPërAstritin, shoqëria civile bëri thirrje për nënshkrimin e peticionit që ishte përgatitur mbi këto pika:

  1. Hetim të pavarur dhe transparent për rastin sa më parë
  2. Dorëheqjen e udhëheqësve të Ministrisë së Drejtësisë dhe Ministrisë së Punëve të Brendshme për mosgatishmërinë morale e ligjore për të kërkuar dhe dhënë përgjegjësi.
  3. Fillimin e menjëhershëm të ndjekjes penale të përgjegjësve që dështuan të garantojnë sigurinë e jetës së Astritit në institucionet e shtetit dhe shkarkimin e zyrtarëve përgjegjës në tërë zinxhirin hierarkik për mos trajtimin dinjitoz të Astritit në qendrën e paraburgimit edhe pas vdekjes së tij.
  4. Kryesia e Kuvendit të Kosovës në bazë të Nenit 38, paragrafit 1 të Rregullores së Punës së Kuvendit, të thërras mbledhje të jashtëzakonshme për rastin e Astrit Deharit.

“Aktivistët e shoqërisë civile do të vazhdojnë edhe gjatë ditës së nesërme, më datë 28 nëntor, me mbledhjen e nënshkrimeve në disa pika në Prishtinë: Sheshi Skënderbeu, Sheshi Zahir Pajaziti, Sheshi Nënë Tereza, Para Pallatit të Rinisë, përball Rektoratit dhe te Lesna.

Po ashtu nënshkrime do të mblidhen edhe në Gjakovë: te Parku i Qytetit, Sheshi Nënë Tereza dhe Qarshi të Vogël, nga ora 10:00; në Podujevë: Sheshi i qytetit, nga ora 10:00; në Ferizaj: në qendër tek Posta dhe tek në nënkalimi, nga ora 10:00.

Astrit Dehari vdiq në ditën e 5 nëntorit kohë sa po qëndronte në Qendrën e Paraburgimit në Prizren. Raporti i autopsisë ka gjetur se ai ka ndërruar jetë nga asfiksia e shkaktuar nga vet 26 vjeçari, por familja Dehari e lëvizja Vetëvendosje pjesë e të cilës ishte ai nuk po e pranojnë këtë version.

15226388_10202419121516241_702423174_n

Në Frankfurt kërkohet Drejtësi për Astritin (Foto)

Periskopi.com Lajme

Edhe në Gjermani po kërkohet drejtësi për Astrit Deharin.

Qytetarë shqiptarë që jetojnë në Frankfurt, kanë protestuar sot para Konsulatës së Kosovës atje, duke kërkuar drejtësi për aktivistin e VV-së, Astrit Dehari, i cili vdiq përderisa ishte i paraburgosur në burgun e Prizrenit.

Ata kanë mbajtur parulla përmes së cilave bëhet thirrje për Drejtësi si dhe kanë kërkuar dorëheqjen e krerëve të institucioneve përgjegjëse. /Periskopi/

15209032_10202419108355912_1402795740_n 15209254_10202419122916276_1660194451_n 15211625_10202419106795873_353055648_n 15218550_10202419106155857_894209045_n 15218551_10202419108075905_1853794948_n 15218579_10202419107035879_1276058682_n 15226388_10202419121516241_702423174_n 15239220_10202419125116331_250702880_n

15215829_10154765440071306_2072339065_o

Rreth 50 lokale mbyllen gjatë marshit “Drejtësi për Astritin” në Gjakovë (Foto)

Shumica e kafiterive në Çarshinë e vogel dhe Çarshinë e vjeter, si dhe lokale të ndryshme afariste në Gjakovë, do të mbyllen në shenjë solidarizimi me protestën e organizuar nga shoqëria civile, përmes së cilës po kërkohet Drejtësi për aktivistin e VV-së, Astrit Dehari, i cili vdiq javë më parë në burgun e Prizrenit.

Periskopi.com Lajme

“Në këtë listë janë shënuar të gjitha lokalet dhe kafiteritë që vullnetarisht i janë bashkuar  marshit që do të organizohet nga Shoqëria Civile në Gjakovë. Ata në formë simbolike do t’i mbyllin lokalet e tyre përgjatë kohës që mbahet marshi, nga ora 13:30 deri në 14:30”, thuhet në një listë të siguruar nga Periskopi.

lista 15182416_10154765439791306_324086307_o 15182436_10154765440141306_1488020437_o 15183862_10154765439956306_2012643573_o 15204050_10154765440261306_33720754_o 15205630_10154765439876306_1914404825_o 15205742_10154765439906306_779430813_o 15205745_10154765439946306_765602151_o 15215829_10154765440071306_2072339065_o 15215864_10154765440106306_1428407767_o 15215983_10154765440226306_827089051_o 15224668_10154765440266306_2106583589_o 15225143_10154765439796306_578715325_o 15225165_10154765439936306_1964620049_o 15225174_10154765440341306_818180570_o

/Periskopi/

opozita-fatmiri-visari-ramushi-670x350

Opozita për zgjedhje të dyfishta në pranverë

Kohëve të fundit janë shtuar zërat që vendi mund të shkoj drejt dy palë zgjedhjeve, atyre qendrore dhe lokale, paralelisht në pranverë të vitit të ardhshëm.

Periskopi.com Lajme

Këtë ide po e mbështetin plotësisht, tri partitë opozitare, Lëvizja Vetëvendosje, AAK dhe Nisma për Kosovën, të cilat zgjedhjet i shohin si rrugëdalje të vetme nga gjendja në të cilën ndodhet vendi, shkruan Indeksonline.

Muharrem Nitaj, anëtar i Kryesisë së AAK-së, vlerëson se kërkesa për të shkuar drejt zgjedhjeve, tashmë nuk është vetëm kërkesë e opozitës, por edhe të tjerëve në përgjithësi. Kjo sipas tij, ka ardhur si pasojë e zhvillimeve të fundit politike.

“Çështja e zgjedhjeve të parakohshme apo të jashtëzakonshme, tashmë po shndërrohet në një kërkesë përtej AAK-së, apo opozitës në përgjithësi. Momenti politik dhe zhvillimet e fundit i kanë shtruar si nevojë zgjedhjet. Nëse nuk keni harruar ne fundvitin e shkuar AAK, ka dalë me idenë që vendi të shkojë në zgjedhje të parakohshme, kjo si rrugë për të dalë nga bllokada që dukej që atëherë, por të tjerët na kanë akuzuar se kundërshtimin e dy çështjeve të mëdha, e kishim vetëm për pushtet”, ka thënë Nitaj.

Sipas tij, tani pas një viti Kosova ka ardhur në situatë, kur për zgjedhjet e parakohshme nuk mendon vetëm AAK apo opozita, por kjo ide dhe kërkesë është gjithnjë e më e shprehur edhe nga vetë eksponentë të partive në pushtet.

“Unë besoj se edhe partitë e shumicës, zgjedhjet e parakohshme duhet t’i shohin si një mundësi të rikthimit të një far lloj normaliteti në vend, dhe sot nuk kemi normalitet. Kjo nuk duhet të shihet si agjendë e opozitës, por domosdoshmëri e krijuar nga një situatë pa rrugëdalje. Tani, e mira e së mirës do të ishte që zgjedhjet të mbaheshin menjëherë, por nëse klasa politike e këtij vendi, mund të arrijë një konsenzus që zgjedhjet të mbaheshin edhe në pranverë, kjo do të ishte gjyma e të keqes”, ka theksuar Nitaj për Indeksonline.

Edhe zyrtari për media i Lëvizjes Vetëvendosje, Shkodran Hoti vlerëson se zgjedhjet duhet të mbahen sa më parë, aq më mirë. Madje, ai ka thënë se VV-ja veçse ka filluar përgatitjet në teren, duke u bërë gjithmonë e më e fortë.

“Për ne është jashtëzakonisht urgjente mbajtja e zgjedhjeve dhe kjo duhet të ndodhë sa më parë. Kjo sepse shtetin nuk mund ta drejtojë tutje një qeveri e cila punon në kundërshtim me vullnetin e popullit, e cila është e kriminalizuar dhe të cilës i ka humbur legjitimiteti. Ne ka kohë që kërkojmë zgjedhjet dhe mendojmë që sa më shumë vonohet mbajtja e tyre, aq më shumë stërkeqet vendi, prandaj do të duhej që pranvera e 2017’së ta gjente Kosovën me një qeveri të re”, ka thënë Hoti për Indeksonline.

Ndërsa sa i përket zgjedhjeve lokale, Hoti ka shtuar se edhe në nivel lokal, në shumicën e komunave gjendja është e rëndë sepse udhëheqin këto parti dhe kanë model të njëjtë. Megjithatë, sipas tij,  prioritare dhe urgjente janë zgjedhjet e përgjithshme, ngase është i nevojshëm një ndryshim rrënjësor në qendër.

“Por, sidoqoftë, ne jemi duke u forcuar në terren dhe VV është më e fuqishme se kurrë më parë. Paralelisht me shtrirjen e madhe në terren jemi në përgatitje edhe për proceset zgjedhore”, ka thënë tutje Hoti.

Partia tjetër opozitare, Nisma për Kosovën mbështet mbajtjen e zgjedhjeve sa më parë që është e mundur. Bilall Sherifi, anëtar i Kryesisë së Nisma-s ka thënë për Indeksonline se meqë asgjë nuk po bëhet si duhet në Kosovë, zgjedhjet janë zgjidhja e vetme.

“Duke e parë që në vend asgjë nuk është duke u bërë sikur që duhet, atëherë rëndësi ka që zgjedhjet të mbahen sa më shpejt qoftë menjëherë brenda 45 dite, qoftë në pranverë”, ka thënë shkurt Sherifi. /Indeksonline/

Adea Batusha

Adea Batusha flet nga arresti shtëpiak, thotë se në burg ka pasur provokime verbale

E dyshuara për sulmin e Kuvendit që ndodhi më 04 gusht Adea Batusha ka folur sonte nga arresti shtëpiak.

Periskopi.com Lajme

Ajo është shprehur e pafajshme se kishte të bënte me rastin e asaj nate, e që tashmë e njëjta me katër të tjerë akuzohen si të dyshuar për terrorizëm për sulmin ndaj kuvendit.

“Atë natë kam qenë në lagje të spitalit duke pirë kafe, pastaj kam shku në shtëpinë time ku më sa e mbaj mend kam parë lajmin që është sulmu Kuvendi i Kosovës. Jemi të pafajshëm por jemi te etiketuar veç pse jemi aktivistë të Vetëvendosjes. E di se do të shpallemi të pafajshëm sepse provat janë jo të qëndrueshme. Janë disa pamje që paraqesin përditshmërinë tonë”, thotë ajo, transmeton lajmi.net.

Ajo tregon se gjatë qëndrimit të saj në burg ka pasur provokime verbale, ndërsa thekson se është mbrojtur në heshtje sepse beson që ky është një montim politik.

Batusha në një intervistë për Info Box të Dukagjinit, flet edhe për të ndjerin Astrit Deharin i cili dyshohej me të njëjtën akuzë për terrorizëm por që i njëjti ndërroi jetë teksa po gjendje në paraburgim.

“Unë Astritin e kam njohur në VV, kemi qenë bashkëaktivist dhe shokë, e njoh që 4-5 vite. Ka qenë një shok shumë i mirë dhe akvitistë shembullor. Kjo është një goditje jo vetëm për neve dhe familjarët por për tërë shoqërinë tonë, një rast i rëndë dhe i pabesueshëm dhe spo mujë ende ta kuptoj se si shteti ka lejuar të ndodh një ngjarje kaq e rëndë që një i burgosur poltik të vdes brenda ambientit të burgut dhe të mos jap prap përgjegjësi. Kam qenë e mërzitur për ditë të tëra, kujtimi për të dhe mënyra se si ai ka biseduar me aktivistë të tjerë dhe çfarë punëtori ka qenë ai ne na bën që ta vazhdojmë rrugën që ai fatkeqësisht e la në gjysmë”.

Ajo nuk jep një mendim të prerë se çfarë mendon rreth deklarimeve të institucioneve se Astrit Dehari ka bërë vetëvrasje, thotë se refuzon të jap një mendim personal për këtë rast, por shprehet e shqetësuar se si shteti lejoi që një gjë e tillë të ndodh brenda burgut.

“Ne kemi pa versionin zyrtar por mënyra se si ka ardhur ecuria e kësaj ngjarje na bën dyshues, shoqëria jonë është duke u ndje e pasigurt, sepse janë dhënë deklarata të ndryshme, edhe raporti i autopsisë ka pasur terma kundërthënëse dhe ka qenë i mangët, ka shumë zëra që e kundërshtojnë.

Me aq sa e kam njohur Astritin ai ka qenë energjik dhe i buzëqeshur, refuzoj të krijojë një mendim personal për një rast të tillë”, ka treguar Adea Batusha.

Ajo bëri të ditur se  rruga e saj, çfarëdo vendimi që do t’i jepet, ka thënë se nuk ndalet me kaq.

“Pushteti po mundohet të na frikësojë vazhdimisht neve pesë aktivistëve, kjo mënyrë e frikësimit është shumë e ultë dhe nuk ka mundësi të funksionojë”.

15123270_10153842665652000_7240572060758748873_o

Zbulohet se si u manipulua raporti i obduksionit te Astrit Deharit

Kryeprokurori i Prokurorisë Themelore të Prizrenit, Sylë Hoxha, më datë 18 nëntor 2016, ka lëshuar raportin e autopsisë me një trik, për të manipuluar me shkaqet e vdekjes se Astrit Deharit

Periskopi.com Lajme

Raporti i obduksionit nuk e thotë askund se Astit Dehari te ketë vdekur nga vetëlëndimet, ata thonë se vdekja është e dhunshme dhe asfiksia, apo bllokimi i rrugëve te frymëmarrjes ka qenë me mjet të fortë, dhe se për shkak te kësaj ka ardhur deri te ndalja reflektor e punës së zemrës, ne ketë rast është keqpërdorur nga raporti i obduksionit nga prokuroria duke i paraqitur lëndimet si hezituese, janë dy raporte të obduksionit dhe qëllimisht renditja në njërin është shënuar me numra nga 1 – 4, dhe në tjetrin raport nuk ka fare numra.

Kryeprokurori i Prokurorisë Themelore të Prizrenit, Sylë Hoxha, më datë 18 nëntor 2016, ka lëshuar raportin e autopsisë me një trik për të manipuluar me shkaqet e vdekjes se Astrit Deharit. Në faqen e fundit, radhit këto pika. I njëjti ka lëshuar raport një ditë më vonë me faqen e fundit pa radhitje numerike.

1. Vdekja e tani të ndjerit Astrit Dehari, ka ardhur si pasojë e asfiksisë mekanike nga mbyllja(bllokimi) i rrugëve të sipërme të frymëmarrjes nga mjeti i konsistencës solide(të fortë)

Image

(Këto janë pikat brenda raportit që raporti i obduksionit i nxjerrë si shkaktarë të vdekjes së Astritit)

2. Mekanizmi i vdekjes mund të shpjegohet me “ndaljen reflektor të punës së zemrës” (nga refleksi vazovagal), mbase edhe i shoqëruar me ngacmimin autonom të pleksusit nervor laringal-spazëqm laringale.

Image

(Këto janë pikat brenda raportit që raporti i obduksionit i nxjerrë si shkaktarë të vdekjes së Astritit)

Dhe në pikën e (3) thotë se “Dëmtimet e shkaktuara në pikën 1 dhe 2 , me besueshmëri janë dëmtime të vetëshkaktuara ”hezituese”, të cilat kanë qenë të shoqëruara me gjakderdhje të jashtme, por të cilat nuk kanë çuar në shok. Mirëpo, në raportin e dytë të datës 19.11.2016, faqja e fundit heq radhitjen me numra, sepse përshkrimet në 1 dhe 2 brenda raportit të autopsisë përshkruajnë dëmtimet në qafë dhe në dorë.

Pikat (1) dhe( 2) në të cilat i referohet raporti i obduksionit janë këto përshkrime të dëmtimeve:

1. Në anën e djathtë të qafës rreth 4 cm nën nofullën e poshtme dhe rreth 4 cm mbi klavikulën e djathtë paraqiten gërvishtje lëkurore gjatësore pothuajse paralele njëra me tjetrën, në pozicion të pjerrët në raport me boshtin gjatësor të trupit, me ngjyrë të kuqe në vjollcë, me gjatësi nga 7 cm deri me 9 cm, me gjerësi 1-2 mm dhe me thellësi rreth 1 mm. Këto gërvishtje ndodhen në formë të tufave (gjithsej tri) me nga tri deri katër gërvishtje. Buzët e këtyre gërvishtjeve janë të lëmuara, të rregullta dhe me primesh gjaku. Këto gërvishtje, bazuar në karakteristikat e tyre me besueshmëri janë të shkaktuara nga veprimi mekanik i mjeti të mprehtë, me teh të ngushtë të cekët, i cili ka vepruar me mekanizëm tangjencial të veprimit duke shkaktuar dëmtime sipërfaqësore lëkurore.

2: Në pjesën e poshtme të brendshme të parakrahut të dorës së majtë (byzylyku i dorës) ndodhen tri gërvishtje në formë gjatësore, pothuajse paralele njëra me tjetrën, ku gërvishtja e mesme, në njërin skaj të saj paraqet në formë dycepëshe. Këto gërvishtje janë me ngjyrë të kuqe, me buzë relativisht të rregullta, me gjatësi nga 3 cm deri në 5 cm, gjerësi rreth 1-2 mm dhe thellësi rreth 1 mm dhe janë pothuajse në kënd të drejtë me boshtin gjatësor të dorës. Këto gërvishtje, me besueshmëri janë shkaktuar me mjete me veçori të ngjashme të mjetit të përshkruar në pikën 1 ose me ndonjë mjet të ngjashëm.

Edhe avokati i familjes Dehari, Tomë Gashi, thotë se atij i janë dorëzuar dy raporte në dy data të ndryshme, i pari me tendencë manipulimi të opinionit publik. “Është keqpërdorur nga raporti i obduksionit nga prokuroria duke i paraqitur lëndimet si hezituese, janë dy raporte te obduksionit dhe qëllimisht renditja ne njërin është shënuar me numra nga 1 deri 4, dhe në tjetrin raport nuk ka fare numra”, ka bërë të ditur për gazetën”Zëri” avokati Gashi.

 

Astrit Dehari

Prokuroria e Prizrenit vazhdon hetimet për rastin e vdekjes së Astrit Deharit

Periskopi.com Lajme

Prokuroria Themelore e Prizrenit është duke i vazhduar hetimet për zbardhjen e rastit të vdekjes së Astrit Deharit në Qendrën e Paraburgimit në këtë qytet, me gjithë faktin që kërkesa e Ministrisë së Drejtësisë për përfshirjen e Policisë Metropolitane Scotland Yard në hetime është refuzuar nga autoritetet britanike, shkruan sot Koha Ditore.

Kryeprokurori i kësaj prokurorie, Sylë Hoxha, ka theksuar se hetimet në këtë rast nuk janë ndërprerë, pavarësisht veprimeve që ka ndërmarrë MD-ja, ndërkohë që me rrjedhën e hetimeve janë njoftuar edhe zyrtarët e Misionit të EULEX-it.

Xhemile Dehari

Xhemile Dehari 17 vite punoi vetëm natën, që ditën të kujdesej për fëmijët

Sekretari organizativ i Vetëvendosjes, Dardan Molliqaj ka treguar detaje të familjes Dehari.

Periskopi.com Lajme

Ai thotë se Xhemile Dehari, nënë e Astrit dhe Arbnor Deharit (të dy tashmë të vdekur), për 17 vite në Zvicër ka punuar natën, në mënyrë që ditën të mund të qëndronte pranë fëmijëve të saj, ngase në atë kohë bashkëshortin e kishte të angazhuar politik.

Molliqaj tregoi në RTV 21 edhe më shumë. Tha se Astrit Dehari ka qenë aktivist politik dhe si i tillë është burgosur, por pa të drejt.

“I akuzuar politik është. Pse ne jemi ne të përfshirë? A është përfitim? Angazhimi i Astriti Deharit dhe krejt neve është për me ndryshu këtë gjendje. Ne po kërkojmë të sqarohet rasti. Ne nuk po thojmë se duhet dënohen Isa Mustafa, Dhurata Hoxha apo të tjerët se nuk e dimë kush e ka vra, por duhet të paktën të dorëhiqen. Dhe noraml që nuk i besojmë kësaj drejtësie”, tha Molliqaj. / Periskopi

Drejtesi per Astritin

Vetëvendosje nuk ka informacion nëse është lejuar hetim ndërkombëtar për Astrit Deharin

Shkodran Hoti nga zyra për informim e Lëvizjes Vetëvendosje thotë se nuk ka asnjë informacion nëse Shteti i Kosovës ka lejuar hetim ndërkombëtar lidhur me vdekjen e Astrit Deharit.

Periskopi.com Lajme

“Personalisht nuk kam ende ndonjë informacion nëse është lejuar hetimi ndërkombëtar nga institucionet për Astrit Deharin. Në rast se do të ketë ndonjë informacion më të ri do të ju kontaktojmë”, tha Hoti.

Analisti Halil Matoshi, përmes një shkrimi në “Facebook” ka thënë se Institucionet e Kosovës kanë lejuar një shtet evropian të bëjë hetimet e pavarura lidhur me vdekjen e Astrit Deharit. Këtë informacion nuk e ka konfirmuar ende as avokati Tomë Gashi.

Halil Matoshi

Për autopsinë e Astrit Deharit flet edhe Halil Matoshi

Raportin e mjekësisë ligjore për vdekjen e Astrit Deharit i cili u publikua sot, e ka komentuar edhe analisti i vendit Halil Matoshi.

Periskopi.com Lajme

Sipas tij, ekspertiza e ka thënë fjalën e saj, por që vuajtja për Astritin do të vazhdojnë, sikurse po vazhdon edhe abuzimi politik me tragjiken e tij.

Madje Matoshi ka shtruar pyetjen se përse nuk po falsin ekspertët e propozuar nga familja Dehari por se vetëm po flet avokati Tomë Gashi që Matoshi e quan “mbrojtësi zamadh e punëpak“.

Familja, mbrojtja dhe Lëvizja Vetëvendosje, siç shkruan Matoshi, duhet të fokusohen tek zbardhja e fakteve.

Postimi i tij:

Cka tash?

Ekspertiza e ka thane fjalen e vet: Astrit Dehari ka vdeke tragjikisht, duke ia marr vetes jeten.

Pos qe vuejtja e dhembja per Astritin vazhdojne, po vazhdon edhe abuzimi politik me tragjiken e tij.

Cka munemi me thane ne qe s’marrim vesh ne mjeksi ligjore dhe forenzike e fusha tjera specifike? Me mbylle gojen e me heshte, pervuejtesisht!

Pse gjith ky dyshim, dyshim, dyshim?

Cfar po ndodh me kete shoqnine kosovare?

Asht fakt se institucionet e shtetit e kane humb besimin (vertet nuk e kan kriju asnjihere) porse kso dyshimesh arbitrare nuk cojne kerrkund hiq.

Shoqnia duhet te ngritet ne mbrojtje te institucioneve, e me ba t’pamundshmen per me i reforimue e ngrit profesionalisht ato – duhet me ba lufte te pakompromis ne dekriminalizimin e tyne po jo te turret per permbysjen e tyne…

Pos shperbamjes se shoqnise dhe shtetit!?

Pse nuk po falsin ekspertet e propozuem nga familja Dehari porse vetem mbrojtesi zamadh e punepak?

Ku asht morali i ksaj historie?

Pra Vv-ja nuk fiton dot asnji vote ma shume nese abuzon me nji tragjedi, qe sinqerisht u pa se e preku deri n’lote tan Kosoven!

Familja, mbrojtja dhe Levizja Vetevendosje duhet te fokusohen tek zbardhja e fakteve nese Astriti ishte arrestu arbitrarisht dhe me nji skenar politikisht te influencuem si dhe tek padrejtesia e caktimit te parburgimit – ndonese gati tre muej dite ne arrest – pa e pyet kush pse asht aty?

Kesaj shoqnie i duhet besim e jo frike e rrenim!

Kosova ka nevoje per nji kontrate e re shoqnore, qeverisje jo perfituese dhe ne integritet moral e profesional por jo kthim ne metodat permbysese revolucionare!

Astrit Dehari

Vetëvendosje: Ekspertëve të angazhuar nga familja Dehari do u duhet disa ditë kohë

Lëvizja Vetëvendosje thotë se Kryeprokurori Sylë Hoxha doli në konferencë dhe konstatime për vdekjen e Astrit Deharit ende pa përfunduar hetimet.

Periskopi.com Lajme

Sipa këtij subjekti ekspertët e mjeksisë ligjore që i ka angazhuar familje Dehari, kanë qenë të pranishmë gjatë obduksionir, por nuk janë ftuar për të thënë fjalën e tyre dhe u jaë dhënë materialet bazë e provat, madje as fotografitë me ngjyra, transmeton Periskopi.

Sipas VV-së, raporti dhe konkluzioni i tij mbi shkaktarin e vdekjes ëhstë krejt i pabesuseshëm,. Andaj do të nmevojiten disa ditë, sipas tyre, ta analizojnë raportin e autopsisë dhe të thonë mendimin e tyre di ekspertët e angazhuar nga familja.

Ja reagimi i plotë:

Sot, avokati i familjes, z. Tomë Gashi, e ka marrë Raportin e Autopsisë. Aty konfirmohet se Astrit Dehari ka vdekur nga asfiksia mekanike, nga bllokimi i rrugëve të sipërme të frymëmarrjes nga mjeti i fortë.

Kryeprokurori z. Sylë  Hoxha doli në konferencë shtypi me konstatime ende pa u bërë e pa u kryer hetimet.

Ekspertët e mjekësisë ligjore që i ka angazhuar familja, Dr.Besim Ymaj dhe Dr.Besim Latifaj, kanë qenë të pranishëm gjatë obduksionit, por nuk janë ftuar për të thënë fjalën e tyre dhe nuk u janë dhënë materialet bazë e provat, madje as fotografitë me ngjyra.

Në këtë Raport nuk shpjegohen lidhjet shkencore e logjike midis konstatimeve të shkakut të vdekjes (asfiksisë) dhe shkaktarit të vdekjes (dëmtime të vetëshkaktuara “hezituese”). Rrjedhimisht, raporti është dhe konkluzioni i tij mbi shkaktarin e vdekjes është krejt i pabesueshëm.

Do të nevojiten disa ditë që Dr.Besim Ymaj e Dr.Besim Latifaj ta analizojnë këtë Raport të Autopsisë dhe ta thonë mendimin e tyre, bazuar edhe në shënimet e tyre të vëzhgimit të obduksionit.

 

 

lvv_2689

Haxhiu: Prokurorët që po hetojnë rastin e Deharit, nuk kanë kredibilitet profesional e moral

Periskopi.com Lajme

Lëvizja Vetëvendosje ka mbajtur sot një konferencë për media në lidhje me rastin e vdekjes së aktivisitit Astrit Dehari.

Deputetja e këtij subjekti politik, Albulena Haxhiu, ka thënë se VV dhe familja Dehari kanë kërkuar që vdekja e Astritit të hetohet nga njerëz të pavarur dhe me kredibilitet.

“Ju kujtohet se si menjëherë pas vdekjes së Astritit, prokurori Sylë Hoxha tha se është angazhuar edhe një prokuror tjetër për hetimin e këtij rasti. Ai prokuror ishte Metush Biraj. Ky i fundit është njeri i afërt me Sylë Hoxhën që u bë prokuror nga klani Pronto”, ka thënë Haxhiu.

Deputetja Haxhiu ka thënë se për të argumentuar që Biraj nuk ka kredibilitet as professional e as moral, dëshmon fakti se ai është duke u hetuar për veprën penale të konfliktit të interesit, nga Agjencia Kundër Korrupsionit.

“Pra, zbardhja e vdekjes së Astritit po udhëhiqet nga një prokuror pa kredibilitet dhe i cili është nën hetime. Këta prokurorë nuk do ta sjellin të vërtetën për vdekjen e dhunshme të Astrit Deharit”, është shprehur Haxhiu.

 

arber-zaimi-2-696x464

“Xhemile dhe Avni Dehari dhanë gjithçka për çlirim të atdheut, pa kërkuar kurrë asgjë”

Periskopi.com Lajme

Aktivisti i Lëvizjes Vetëvendosje nga Shqipëria, Arbër Zaimi, ka komentuar paraqitjen televizive të prindërve të Astrit Deharit, Xhemile dhe Avni Dehari.

Sipas tij, të tillë njerëz, si Xhemile dhe Avni Dehari i bën dinjitozë dhe të fortë vetë përkushtimi i tyre jetësor dhe qenia e tyre politike.

“Modestisht, pa shumë zhurmë, ata i kanë falur gjithçka idesë së pasosur të luftës për çlirim të atdheut pa marrë e pa kërkuar kurrë asgjë. Dhe lufta mund të fitohet vetëm nëse ka të tillë, që kur thonë “gjithçka” nënkuptojnë bash “gjithçka”. Idetë mund t’u japin dritë të gjithëve, ata me forcën e tyre, janë ndër të rrallët që mund t’i japin dritë idesë”, ka shkruar Zaimi.

14976715_10153806888147000_4830827986689704525_o

Ahmeti: Guximi i prindërve të Astritit, thirrje për mos ndalje të kërkimit së drejtësisë

Periskopi.com Lajme

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti përmes një postimi në Facebook ka thënë se është shumë e rëndë dhe e dhimbshme me i pa prindërit e Astrit Deharit duke folur për vdekjen e të birit.

Ahmeti ka thënë se guximi dhe qëndrimi i tyre është thirrje e zëshme që të mos ndalemi së kërkuari drejtësinë për Astritin dhe Astritët e Kosovës.

Postimi i plotë:

“Shumë e rëndë dhe e dhimbshme me i pa Axhen Avni e Tezen Xhemile duke folur për Astritin dhe në përgjithësi për dhembjen e familjes. Por në të njejten kohë guximi dhe qëndrimi tyre sonte është thirrje e zëshme për secilin prej neve të mos ndalemi së kërkuari drejtësinë për Astritin dhe Astritët e Kosoves.”

Kryesia e Kuvendit

S’ka seancë për Astrit Deharin se paku edhe një muaj

Kryesia e Kuvendit të Republikës së Kosovës, ka mbajtur sonte mbledhjen e radhës, në të cilën ka vendosur që Kuvendi, më 30 nëntor, në orën 10:00, të mblidhet në seancë të rregullt plenare, si dhe ka përcaktuar rendin e ditës për këtë seancë.

Periskopi.com Lajme

Mbledhja e kryesisë, u mbajt të enjten, në orët e vona, e burime të Periskopit, bëjnë të ditur se kjo është mbajtur me qëllim para se të dilte autopsia e Astrit Deharit, ku do të kërkohej seancë nga Vetëvendosja, ngase ajo që u kërkua, u tërhoqën shumë nënshkrime me arsyetimin se drejtësia nuk e ka dhënë fjalën e fundit.

E si rrallëherë, për të mos thënë kurrë, kryesia cakton seancë, për të martën e 30 nëntorit, që mbahen të enjteve, dhe cakton për dy javë më vonë, që gjithmonë ndodh vetëm dy më së shumti tre ditë para.

Pikat që do diskutohen në seacnë e 30 nëntorit, do të shqyrtohen disa projektligje, raporte vjetore, rekomandime dhe propozim-vendime.

Ndryshe, në mbledhjen e kryesisë, që e shtyu kaq shumë seancën e radhës, nuk morën pjesë Vetëvendosja, e sipas llogarive seancë për Astrit Deharin edhe nëse mblidhen nënshkrimet nuk mund të mbahet edhe së paka një muaj.

Në seancën e 30 nëntorit këto janë në rend dite:

Pas pikave të rregullta, kohës për deklarime jashtë rendit të ditës dhe pyetjeve parlamentare, në seancën e 30 nëntorit Kuvendi do të shqyrtojë për herë të parë shtatë projektligje: Projektligjin për ratifikimin e Marrëveshjes financiare për IPA 2015 ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian, Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Kodit të Procedurës penale, Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për procedurën përmbarimore, Projektligjin për kontrollin e brendshëm të financave publike, Projektligjin për Inspektoratin Shëndetësor,

Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për lirinë fetare në Kosovë, si dhe Projektligjin për tregtinë me produkte të naftës dhe karburante të ripërtërishme në Kosovë. Nëse kalon procedurat e parapara parlamentare, ndërkaq, në këtë seancë do të shqyrtohet edhe Projektligji për Obiliqin.

Kuvendi do të vazhdojë punën me shqyrtimin e dytë të dy projektligjeve: Projektligjit për performancën energjetike në ndërtesa dhe Projektligjit për akreditim. Më pas, deputetët do ta shqyrtojnë raportin vjetor të Auditimit të Zyrës Kombëtare të Auditimit, si dhe raportin vjetor financiar të Zyrës së Auditorit të Përgjithshëm, për vitin 2015.

Po ashtu, do të shqyrtohet edhe Rekomandimi i Komisionit për Buxhet dhe Financa lidhur me kërkesën e Fondit të Kursimeve Pensionale të Kosovës për miratimin e taksave vjetore për vitin 2017, si dhe dy propozim-vendime: propozim-vendimi i Komisionit për Buxhet dhe Financa për caktimin e pagës së kryesuesit dhe anëtarëve të Bordit të Drejtorëve, të kryesuesit dhe anëtarëve të Komisionit të Auditimit, të Operatorit të Sistemit, Transmisionit dhe Tregut-KOSTT sh.a., si dhe për caktimin e kompensimeve për kryetarin, nënkryetarët dhe anëtarët e Këshillit për Trashëgimi Kulturore. Në fund, pritet shqyrtimi i rekomandimit të Komisionit ad-hoc për zgjedhjen e dy anëtarëve të Bordit të Radio Televizionit të Kosovës.

Në mbledhjen e sotme, Kryesia shqyrtoi nismën legjislative të Projektligjit për plotësimin e Ligjit nr. 04/L-033 për dhomën e posaçme të Gjykatës Supreme të Kosovës për çështjet në lidhje me Agjencinë Kosovare të Privatizimit, e hartuar nga Komisioni për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri, si dhe nismën legjislative të Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit nr. 03/L-163 për Minierat dhe Mineralet, i ndryshuar dhe plotësuar me Ligjin nr. 04/L-158, hartuar nga deputeti Shaip Muja, i mbështetur edhe nga 5 deputetë të tjerë, të cilat iu dërguan qeverisë për mendim.

U miratua, gjithashtu, edhe rekomandimi i Komisionit për Buxhet dhe Financa lidhur me kërkesat buxhetore të Kuvendit të Kosovës për vitin 2017-2019 në bazë të Qarkores së dytë buxhetore të Ministrisë së Financave 2017/02.

Në këtë mbledhje, Kryesia shqyrtoi edhe çështje të tjera nga fushëveprimtaria e saj./ Periskopi