epa05564361 Leipzig's Emil Forsberg (C) celebrates with his teammates Timo Werner (L) and Yussuf Poulsen (R) after scoring the opening goal during the German Bundesliga soccer match between RasenBallsport Leipzig and FC Augsburg in Leipzig, Germany, 30 September 2016.  EPA/HENDRIK SCHMIDT (EMBARGO CONDITIONS - ATTENTION: Due to the accreditation guidlines, the DFL only permits the publication and utilisation of up to 15 pictures per match on the internet and in online media during the match.)

Këta janë katër yjet që po e udhëheqin Leipzing drejt titullit në Bundesligë

E kush do ta kishte menduar se një tjetër skuadër do të bënte mrekullinë si Leicetser në sezonin e fundit. Ju duket e pabesueshme, por në Bundesligë Leipzig është 6 pikë përpara Bayernit.

Periskopi.com Sporti

Me një lojë të bukur skuadra gjermane po dominon në Bundesligë, duke mos pësuar asnjë humbje deri më tani. më lart keni dhe 4 yjet që po shkëlqejnë dhe kërkohen nga gjysma e ekipeve të mëdha europiane.

Qendërmbrojtësi Willy Orban është një nga te mbrojtësit më të mirë në këtë sezon. Ai është kapiten i skuadrës dhe nja nga mbrojtësit që ka fituar më shumë duele në kampionat, gjithsej (70). Vetëm Mats Hummels ka më shumë.

Naby Keita është një nga mesfushorët më premtues në Evropë. Ai ka befasuar të gjithë me paraqitet e tij këtë sezon. Shumë specialist e krahasojnë me N’Golo Kante për lojën e ngjashme që kanë. Ai përshtatet mirë si në fazën mbrojtëse edhe në atë sulmuese.

Emil Forsberg është zemra dhe truri i skuadrës kryesuese të Bundeligës. Asnjë lojtarë nuk ka dhënë më shumë asist se Emil Forsberg, 7 në këtë sezon, por dhe ka shënuar katër gola

Ai është vetëm 20 vjeç. Timo Werner u transferua nga Stuttgart pasi kjo e fundit ra në Bundesliga 2.
Këtë sezon ka shënuar 6 gola në kampionat. Asnjë sulmues U-21 nuk ka shënuar në shumë në Evropë në këtë moshë në kampionatet kryesore.