frasher-krasniqi-fotot

Rrëfimi ekskluziv i zëdhënësit të VV-së, Frashër Krasniqi, i cili akuzohet për terrorizëm (Video)

Ka 11 vite si aktivist, por që më shumë se tre muaj është në arrest shtëpiak.

Teuta GASHI Lajme

Të dyshuarin për terrorizëm, gjithë këtë kohë, një herë e mori në pyetje Prokuroria, e Policia e kontrollojnë shumë rrallë.

Vizitat nuk ia ndalon askush, aty kanë qenë edhe Visar Ymeri e Albin Kurti, raporton Periskopi.

Frashër Krasniqi tashmë përgatit ushqimin vet dhe ka shtuar sasinë e kafesë.

Mohon kategorikisht të ketë gisht në sulmin ndaj Kuvendit të Kosovës, për të cilin akuzohet edhe bashkë me pesë kolegë të tjerë, një nga ta tashmë i ndjeri Astrit Dehari.

“S’ka rëndësi a na dënojnë Kadri Veseli, Isa Mustafa e Hashim Thaçi, apo a na lirojnë, e rëndësishme për neve është se në fund ka me u dëshmu me prova e fakte që këta kanë montuar, që ne jemi të pafajshëm, dhe që secili aktivist i Vetëvendosjes është i pafajshëm në lidhje me këto raste për të cilat po akuzohemi, kjo padyshim se ka me u dëshmu”, thotë Krasniqi për Periskopi.com

Krasniqi thotë se ‘regjimi’ aktual në Kosovë është sikurse ai i viteve të ’90, i cili atë kohë i ka akuzuar për terrorizëm studentët që kanë kërkuar liri.

Kur flet për Astrit Deharin mezi i mbanë lotët. Thotë se për të ai është ende i gjallë dhe e kujton të buzëqeshur qysh edhe e ka njohur gjithmonë.

Janë njohur pesë vite bashkë, e përveç punëve kanë kaluar edhe kohë jashtë punës.

“Ne e kemi humbur një shok që është shumë e dhimbshme për neve, ka me na mungu tërë jetë, por në memorien tonë ka mbetur Astriti i buzëqeshur që sa herë e kujtoj ka me na dhanë vullnet, edhe mbas 50 viteve Astriti prapë ka me qenë në zemrat dhe mendjet tona si një njeri i buzëqeshur…..ka plotë momente kur unë mund mundem me paramendu që ai nuk është në mesin tonë”, thotë ai.

Prishtinasi është i bindur se rezistenca dhe aktivitet e tyre nuk do ndalen kurrë.

24 orët e një dite sa ishte jashtë i kishte shumë më aktive, sa në Vetëvendosje sa me biçikletë rrugëve të qytetit.

Ai punët e shumta edhe tani i realizon, ngase ka qasje në internet, miqtë i vijnë për vizita, por po përfiton nga kjo situatë, meqë nuk ka zgjedhje tjetër.

“Normalisht që në kushte të reja njeriu duhet me u përshtat dhe me shfrytëzu kohën më të mirë të mundshme, në këtë kontekst, arresti shtëpiak ma ka mundësuar që me arrit me lexu pak më shumë, me pa filma pak më shumë, me kry disa punë që nuk kam mujt sa kam qenë jashtë”, thotë ai.

Dëgjon debatet politike çdo natë, komunikon me kolegët dhe i quan të poshtër pushtetarët e vendit tonë, kur i dëgjon në debate.

“Vdekja e Astritit përkundër qëllimeve të pushteti që ne me u dëshpëru dhe me humb shpresën, ka pas një kundër efekt, sepse të them të drejtën unë jam së paku 100 herë më i revoltuar se sa që kam qenë, së paku 100 më pasionant me luftu për ndryshime thelbësore në këtë shoqëri për me pas një shtet që rinia nuk vdes në burg, rinia edukohet shkollohet dhe gjen vende pune, edhe e jeton jetën me prosperitet dhe me një të ardhme ashtu qysh e jetojnë në vendet e tjera të zhvilluara demokratike”, përfundon ai./ Periskopi

 

 

 

kurti-kadaj-topalli-haxhiu

Nëse më 14 dhjetor ka seancë për Astrit Deharin, këta deputetë të VV-së nuk marrin pjesë

Katër deputetë të Lëvizjes Vetëvendosje nuk do të marrin pjesë më 14 dhjetor, në ditën kur Kadri Veseli ka paralajmëruar se mund të mbahet seancë për të diskutuar për Astrit Deharin, në rast se mblidhen 40 nënshkrime.

Teuta GASHI Lajme

Por, kjo datë e caktuar nga Veseli, del të ketë një prapavijë.

Donika Kadaj Bujupi thotë se Veseli po e bënë këtë ngase më 14 dhjetor disa nga deputetët do të jenë në seancë gjyqësore.

Periskopi mëson se Albin Kurti, Donika Kadaj, Albulena Haxhiu dhe Faton Topalli janë të ftuar në seancë gjyqësore.

Në fakt, kjo është përcaktuar që të ndodh më 14 dhjetor, që kur ata kanë mbajtur seancën e fundit.

Të katër deputetët akuzohen për hedhjen e gazit lotsjellës, hedhjet e para që kanë ndodhur në Kuvendin e Kosovës.

Ata i kanë refuzuar ftesat zyrtare dhe kanë kërkuar që të merret parasysh kërkesa e qytetarëve për seancë, pra peticioni.

Shkodran Hoti nga Vetëvendosje thotë për Periskopin se presin që seanca për Astrit Deharin të mbahet më herët se më 14 dhjetor, duke pasur parasysh peticionin.

“Kemi thënë që është absurde kjo sjellje e Veselit, i cili është fajtor që seanca ka dështu dy herë. Kërkojmë që seanca të mbahet më herët, të përfillet peticioni”, thotë Hoti.

Ndryshe, Veseli ne seancën e fundit tha se dikush po frikësohet nga e vërteta dhe se me 14 dhjetor do të mbahet seancë e jashtëzakonshme nëse bëhen 40 nënshkrime.

Kryetari i Kuvendit ka theksuar edhe njëherë se sistemi i drejtësisë është i brishtë dhe kjo sipas tij dëshmohet me atë se për akuzë të njëjtë aktivistët e Vetëvendosjes disa prej tyre kanë qenë në paraburgim e disa të tjerë në arrest shtëpiak.

“Duhet t’i shkohet deri në fund  në mënyrë që të mos manipulohet”, ka thënë Veseli para deputetëve./ Periskopi

 

Dardan Molliqaj

Vetëvendosje këmbëngul se kanë dëshmi se ku ishin aktivistët e saj në natën e sulmit në Kuvend

Sekretari Organizativ i Lëvizjes Vetëvendosje, Dardan Molliqaj ka thënë se videot me vendndodhjen e aktivistëve të kësaj lëvizjeje në natën që ndodhi sulmi me zollë mbi Kuvendin e Kosovës, i kanë realizuar vetë aktivistët.

Periskopi.com Lajme

Ai në Klan Kosova, ka thënë se ato video dhe dëshmi, u punuan e u koleksionuan nga vetë aktivistët e lëvizjes për t’iu dhënë një pasqyrë të qartë qytetarëve se ku ndodheshin atë natë 6-të të dyshuarit e Vetëvendosjes për këtë sulm, përfshirë Astrit Deharin.

“Aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosje i kanë bërë hetimet dhe i kanë realizuar videot qe i prezantuam. Jemi dalë në terren dhe i kemi bërë fotografitë e më pas me “Google Earth”, e kemi paraqitur saktë atë që ka ndodhur në terren, si dëshmi vizuale të asaj që ka ndodhur”.

“Njerëzit duhet ta kishin sa më të qartë, që atë për të cilën po flitet, është e pamundshme të ndodhë”, ka thënë Molliqaj.

Këshilltari i kryeministrit: Rasti ‘Dehari’, eklipsoi sulmin në Kuvend

Këshilltari i kryeministrit Isa Mustafa, Faton Abdullahu, ka deklaruar rasti i vdekjes së Astrit Deharit në burgun e Prizrenit, largoi vëmendjen nga sulmi në Kuvendin e Kosovës.

Periskopi.com Lajme

Abdullahu po konsideron se për rastin e sulmit në Kuvendin e Kosovës nuk pati as peticion, as kërkesa për seanca për të dënuar siç shprehet ai, këtë çmenduri dhe të ndëshkohet kjo mendësi që e ka drejtuar atë, transmeton lajmi.net

“Humbja tragjike e jetës së Astrit Deharit dhe të gjitha reagimet rreth këtij rasti, kanë bërë që të eklipsohet pothuajse plotësisht ajo që nuk do të duhej të ndodhte, sulmi me bazukë, e pasi ka ndodhur, do të duhej të ndëshkohej në forma të ndryshme dhe të merituara”, ka deklaruar Abdullahu.

Ai shton se kjo çmenduri nuk duhet të justifikohet me të njohurën “kapja e shtetit”, por do të duhej të bëhej vetëdijesimi i qytetarë dhe patriotik se në radhë të parë kemi shtet dhe nuk duhet në asnjë variant të gjuhet me bazukë.

Deklarata e plotë e Abdullahut:

Eklipsimi i ‘bazukës’

Nuk ka pasur protesta për ta dënuar sulmin me bazukë kundër institucionit më të lartë shtetëror, nuk ka pas peticion për ta mbajtur një seancë dhe dënuar këtë çmenduri, nuk ka pas kohë dhe rrethanë të përshtatshme, sidomos për disa media, as OJQ, që ta ndëshkojnë këtë qasje në përpjesëtim me rrezikun që ka paraqitur kjo bazukë, e sidomos me mendësinë që e ka drejtuar atë, kundër vendit tonë. Humbja tragjike e jetës së Astrit Deharit dhe të gjitha reagimet rreth këtij rasti, kanë bërë që të eklipsohet pothuajse plotësisht ajo që nuk do të duhej të ndodhte, sulmi me bazukë, e pasi ka ndodhur, do të duhej të ndëshkohej në forma të ndryshme dhe të merituara. E një nga ato që do të duhej të ndodhte rreth kësaj çmendurie anti-institucionaliste që justifikohet me të njohurën “kapja e shtetit “ do të duhej të ishte së paku ndëshkimi e më pas edhe vetëdijesimi qytetarë dhe patriotik në mënyra të ndryshme se, përkundër të gjithave, jemi shtet që nuk mund ta kemi komoditetin në asnjë variant, ta gjuajmë atë me bazukë. Krejt këtë sepse mund të ketë ende të ‘dehur” me “ç ‘kapjen e shtetit” të cilët mund të mendojnë se e vetmja mundësi për ç ‘kapje është përdorimi i sërishëm i bazukës.

 

111111

Një votë e “korruptuar” e Margarita Kadriut

Një vendim i Kryeministrit Isa Mustafa, i datës 07.10.2016, po del të jetë pika më e rëndë korruptive politike e këtij viti.

Periskopi.com Lajme

Ndonëse, nënshkrimi i tij është keqpërdorur.

Kryeministri, me një vendim të tij, ka emëruar Fahri Gashin si Ushtrues Detyre i Drejtorit tëPërgjithshëm të Doganës së Kosovës (më poshtë, mund të shihni dokumentet).

Ne pikën tre të dokumentit, thuhet: Z. Fahri Gashi do të kryejë të gjitha detyrat e parapara për Drejtorinëe Përgjithshme të Doganës së Kosovës, në përputhje me dispozitat e Kodit Doganor dhe të akcizave te Republikës së Kosovës.

Në pikën 4 të këtij dokumenti, thuhet se Obligohet Ministria e Financave dhe Dogana e Kosovës për zbatimin e këtij vendimi.

Pa kaluar një muaj, një ushtrues, në emër të nënshkrimit e Kryeministrit Mustafa, merr përsipër të nënshkruajë njëvendim strategjik, që nuk duhet t’i takojë një ushtruesi të detyrës.

Ky nënshkrim (mund të ketë përgjegjësi ligjore si akt korruptiv i përfolur publikisht) lidhet me votën e kushtëzuar të deputetes Margarita Kadriu për President, për Demarkacionin dhe Asociacionin.

Për këtë nënshkrim dhe votë të paralajmëruar korruptive, ka pasur një reagim edhe të dy zyrave ndërkombëtare, qëme herët kanë paralajmëruar se nuk duhet të lejohen shpërblime për deputetë me votën e popullit.

Institucionet e Kosoves me qëndrim politik dhe me votën e korruptuar, votë kjo një herëe premtuar për zgjedhjen e Presidentit (pasuksesshëm), tash i dedikohet Demarkacionit dhe Asociacionit, kanë paraparë që të realizohet skenari i tyre politik. Ky është pazari i nënshkrimit të Fahri Gashit, për një terminal doganor në emër të Familjes Kadriu, si ushtrues detyre tëDrejtorit të Doganave të Kosovës.

Po si është historia e Margaritës dhe Familjes Kadriu për votën e korruptuar të deputetes?

Disa muaj më herët, në parkingun e PDK-së,po dilten nga Range Rover një femër bionde. Kjo foto doli në “Koha Ditore”. Po zbriste Kryeredaktorja dhe Drejtoresha e “Kosova sot”. Ishte Margarita Kadriu, mysafire në PDK.

PDK po besonte se po pranonte një femër me biznes të sukseseshëm. Por,në të vërtetë, prapa kësaj fshihej krejt diçka tjetër.

Në PDK nuk kanë besuar(së paku duhet besuar se nuk e kanë ditur) se ajo për çka bisedonin me Margarita Kadriun  ishte hiç me pak se oferta për ta pranuar gruane parë të “Kosovës sot” dhe të familjes Kadriu,si Nënkryetare dhe me këtë rast ajo guximshëm dhe me hile, përmes derës së PDK-së, po mbronte biznesin e familjes së saj, të kryesuar me letra nga Ruzhdi Kadriu.

Ishte përfolur prej kohësh, por në Kosovë askush seriozisht nuk ishte marrë me këtë punë, dhe askush nuk bënte pyetje se kush udhëhiqte asetet e biznesmenit personal të Millosheviçit, pronarit të Delta Group, z.Mishkoviç, nën firmën “EuropInvestment SH.P.K.(LL.C)”.

Krejt kjo nismë biznesi kishte filluar pas luftës, nga një tokë e dyshimtë në periferi të Prishtinës, ku Ruzhdi Kadriu e kishte përfituar para luftës së vitit 1999, me një truk, nga një kompani sllovene, që më vonë kishte bankrotuar për shkak të rrethanave të luftës dhe dominimit serb në Kosovë. Prona tashmë ishte në duart e Ruzhdi Kadriut.

Zyrtarizimi i Biznesit me Mishkoviçin kishte arritur në vitin 1997.

Kompania e Mishkoviqit kishte arritur një akord Biznesi me z. Ruzhdi Kadriun dhe Margarita Kadriun për 100% të aksioneve në favor të Delta Holding. Vlera e investimeve të kompanisë nga Beogradi kishte kapur shumën prej 10 milionë euro. Këtu përfshihet toka, ndërtesa, investimet.

Krejt kjo ka mbetur e fshehur për një kohë të gjatëpërderisa babë dhe bijë nuk akuzohen për keqpërdorim të mjeteve, investimeve  dhe aseteve, në një letër – dokument që kompania dërgon në një adresë amerikane.

Për shkak të problemeve Kosovë-Serbi, kompania përmes nënkryetares së kompanisë, Marija Cvetkoviç, dërgon një letër në Odën Amerikane të Serbisë, ku kërkon ndihmë për keqpërdorim të aseteve dhe parave nga Ruzhdi Kadriu dhe kompania Interpress Company.

Në letër thuhet se Delta Holding ka investuar 10 milionë euro në Kosovë përmes familjes Kadriu. Të gjitha asetet, thuhet në letër, i takojnë Kompanisë Delta, duke përfshirë toka, investime, si dhe pronë në ndërtesa. Këtu hyn edhe një ndërtesë e cila po provohet të kontrabandohet si terminal doganor në emër të Nënkryetares së PDK-së, Margartia Kadriu, duke lënë mundësinë që të pastrohen paratë e një marrëveshjeje ndërmjet Mishkoviqit dhe Margaritës e Ruzhdiut.

Po këtu nuk përfundon e gjitha.

Oda Ekonomike me seli në Beograd i kërkon ndihmë Odës Ekonomike Amerikane në Prishtinë që ta zgjidhë kontestin e kësaj jo-kulture biznisore, e cila pretendohet se ka firmën e mashtrimit në Prishtinë.

Për të qenë edhe më keq, arsyetimi që vjen nga Kompania e familjes se Margarita Kadriut, drejtuar Beogradit, ka të bëjë me një investim që po bëhet në dalje të Fushë Kosovës.

I gjithë investimi dhe asetet, sipas letrës së kompanisë Delta, i takojnë kësaj kompanie.

Po del që nga fillimi i prezencës së Delta-s në Kosovë, kjo kompani ka pasur familjen Kadriu si përfaqësuese.

Asgjë nuk mund të fshihet. Të gjitha dalin në shesh një ditë.

Në fillim të majit 2014, vajza më e njohur e familjes Kadriu, Margarita, drejtuese e “Kosovës sot”, hyn në politikë. Dhe, hapen horizontet për vlerësimin dhe përdorimin e tij. Politika bëhet derë e fortë.

Lideri i Partisë Demokratike, më 14 maj, është paraqitur në selinë e partisë së tij me anëtaren më të re të Misionit të Ri. Thaçi e pat prezantuar si Drejtoreshë dhe Kryeredaktore të “Kosova sot”, por jo si anëtare, por si Nënkryetare të PDK-së.

Kryetari i partisë as që e ka ditur se krejt asetet e kompanisë me të cilat mburrej Margarita dhe Familja Kadriu, dhe PDK-ja, ishin në dorë të kompanisë Delta Holding.

Margarita tregoi qartë arsyen e hyrjes në politikë dhe theksoi këtë arsye: “ E para, janë qytetarët e Kosovës, që vuajnë nga politikat,si dhe politikanët e mirëfilltë në interes dhe dobi të tyre”.

Kaq zgjati deklarata hipokrite. U harruan interesat qytetare dhe deklarata.

Një ndërtesë e mbetur shkretë në mes të fushës, pa ide dhe pa plan, bëhet pjesë e pazareve politike.  Fillon të rregullohet e gjithë infrastruktura brenda natës dhe bëhet kërkesa për Terminal Doganor.

Historia e ndërtesës që kushton 3 milionë euro, sipas vlerësimit të Ruzhdi Kadriut, i cili shkruan qartë për paratë e pasqaruara dhe tëderdhura – janë të pasqaruara në letrën e tij dërguar Doganës së Kosovës.

Letra mban datën 04.07.2014 me mbititull CITY PARK, zona industriale Prishtinë, që ka tri adresime, Lulëzim Rafuna si Drejtor i Përgjithshëm i Doganave, Ministri i Financave, Besim Beqaj,si dhe Agim Shahi nga Këshilli Konsultativ i Doganave.

Në pjesën e letrës, e shkruar keq, me shumë gabime dhe pa shije,  të nënshkruar nga Ruzhdi Kadriu, shkruan:

“Pas dy bisedave  që kemi patur me Ju ( Besim Beqaj, Lulëzim Rafuna dhe Agim Shahini v.j) pas vlerësimeve pozitive dhe pohuese për pëlqimin qe ju duhet me dhene, ne kemi vazhduar edhe me investime shtesë në rritjen e hapësirës së tokës dhe me destinimin e plotë për Terminal Doganor dhe ato investime vetëm para 6 muajve deri më sot kanë arritur  më shumë se 1 milion euro, ndërkaq që me parë kishim investuar afro 2 milion euro, që në fakt aty gjer me sot janë investuar mbi 3 milion euro”.

Pas kësaj letre të gjatë, e shoqëruar me ofendime dhe kërcënime, nis puna dhe komunikimi i Familjes Kadriu  me Ministrin Besim Beqaj dhe Drejtorin e Doganave, Lulëzim Rafuna.

Krejt  ishte ndërtuar si infrastrukturë ligjore për nevojat e Kosovës për Terminale Doganore, hapet një perspektivë politike për familjen Kadriu përmes Nënkryetares së PDK-së, Margarita Kadriu dhe tash deputetes që e ka vënë votën e saj në Pazar për Presidentin dhe Demarkacionin.

Në ndërkohë, Dogana, në një vendim të datës 20.05.2014, kishte sqaruar pozicionin e saj të funksionimit.

Stafi i saj ka shpjeguar se Doganat e Kosovës janë të ndara në shtatë zona, regjione, dhe vëtem nëse ajo vlerëson se duhet dhe ka nevojë shtesë për terminal doganor, do të japë rekomandim.

 

Në po të njëjtin muaj,Nënkryetarja e re e PDK-së, Margarita Kadriu, fillon procedurën dhe investimet për shndërrimin e objektit në shitje në Terminal Doganor.

Këtu fillon presioni të Ministria e Infrastrukturës, Ministria e Financave, Dogana e Kosovës dhe Këshilli Konsultativ.

Fillimi i politikës së Margaritës në emër të qytetarëve dhe për ta, e bën PDK-në të shndërrohet në derë ku ndihmon bizneset familjare. Kjo bëhet në emër të Margaritës dhe për Margaritën.

Edhe më keq që prona e Terminalit Doganor, e familjes Kadriu, për shkak të kontekstit dhe arbitrazhit, me biznismenin Mishkoviq, mund te rezultojë që kjo shtëpi doganore e familjes Kadriu mund të jetë nesër shtëpia doganore e Mishkoviqit.

image035-768x1024 image033-768x1024 image031-768x1024 doc-9-ne-vazhdimleterkembime-te-familjes-kadriu-me-zyrtaret-e-kompanise-delta-kompani-kjo-ne-pronesi-te-ish-ministrit-te-slobodan-milosheviq-mishkoviq doc-8-dokument-qe-konfirmon-regullimin-e-maredhenies-biznesore-mes-familjes-mishkoviq-dhe-familjes-se-deputetes-margarita-kadriu doc-6-shkeputjet-nga-kontrata-e-shitblerjes-se-kompanise-delhaize-pronari-i-se-ciles-eshte-mishkoviq-ku-subjekt-i-shitjes-jane-edhe-pronat-e-familjes-kadriu image023-768x895 image021-768x1024 image019-768x1024-1 image019-768x1024 image018 image015-768x1024 doc-4-shkrese-e-drejtorit-te-doganave-adresuar-ministrit-infrastruktures-ku-vertetohet-per-kapacitetet-e-mjaftueshme-te-ndarjes-ne-regjione-te-terminaleve-doganore image013-768x1024 image011-768x977 image009-768x1024 doc-2b-vendimi-i-ministrit-te-infrastruktures-per-pezullimin-e-lejimit-te-licencave-per-terminale-bazuar-ne-raportin-e-punes-se-komisionit-profesional doc-2a-shkeputje-nga-raporti-i-punes-ku-konstatohet-qarte-se-kapacitetet-prezente-jane-te-mjaftueshme-dhe-ende-te-pashfrytezuara doc-2-raporti-i-punes-i-komisionit-te-verifikimit-te-kapaciteteve-te-terminaleve-doganore-komision-ky-i-formuar-nga-ministri-i-infrastruktures doc-1-vendimi-i-kryeministrit-mustafa-per-emerimin-e-ushtruesit-te-detyres-se-drejtorit-te-pergjithshem-te-doganes-se-kosoves-nga-i-cili-rrjedh-vendimi-i-autorizimit-te-terminalit-doganor

lista-1

Deputetët serbë nuk shkojnë në Kuvend as për Ligjin për Liritë Fetare

Deputetët e Listës Serbe nuk do të marrin pjesë në seancën e nesërme të Kuvendit të Kosovës, edhe pse është në rendin e ditës Ligji për Liritë Fetare, transmeton Klan Kosova.

Periskopi.com Lajme

Në një njoftim për media thuhet se përfaqësuesit e popullit serb në Kosovë janë deklaruar se kjo çështje duhet  rregulluar me ligj, por vetëm kur kushtet favorshme politike janë të favorshme për t’u kthyer në institucionet e Prishtinës, atëherë  Lista Serbe padyshim se do ta mbështes miratimin e një ligji të tillë.

“Për fat të keq, tani për tani kushtet për pjesëmarrje në institucionet qendrore të përfaqësuesve serb nuk ekziston, sepse populli serb në Kosovë e Metohi ka premtime vetëm boshe që do të respektohen të drejtat e tyre, si dhe interesat e tyre jetike do të merren parasysh në procesin e marrjes së vendimeve të rëndësishme”, thuhet në deklaratën e Listës Serbe, transmeton Klan Kosova.

Deputetët e Listës Serbe kanë “ngrirë” punën në institucionet e Kosovës pas miratimit të Ligjit të Trepçës.

Glauk Konjufca

Konjufca: Po të ishin gjallë dëshmorët, do të na jepnin vërejtje

Shefi i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca, ka vlerësuar se përpjekjet e vazhdueshme të të parëve sollën çlirimin e Kosovës, raporton Zëri.info.

Periskopi.com Lajme

Ai në një intervistë dhënë Zëri.infos, ka thënë se të gjithë dëshmorët kanë kontribuuar në këtë drejtim.

“28 nëntori ka paraqitur atë motivin shtesë që të vazhdohet puna për gjendjen më të mirë të kombit shqiptar. Mendoj që pikërisht kjo përpjekje ishte ajo që e solli edhe çlirimin e Kosovës. Të gjithë ata dëshmorë që kanë rënë për lirinë janë pika preferenciale absolute e çlirimit shqiptar”, ka deklaruar Konjufca.

Ndërkaq, ka vlerësuar se po të ishin gjallë dëshmorët, ata do të na jepnin vërejtje për këtë Kosovë që është tani.

“Dëshmorët po të ishin sot gjallë do të na jepnin shumë vërejtje. Ushtarët e kanë dhënë jetën për bashkimin kombëtar, për një Kosovë që nuk është e ndarë në mënyrë etnike”, ka shtuar ai.

Siç është shprehur ai, dëshmorët e kanë dhënë jetën për një Kosovë më të mirë.

kuvendi-i-shqiperise2

Sherri në Kuvendin e Shqipërisë, deputetët shahen mes vete (Video)

Seanca e sotme në Kuvend është shoqëruar me debate të shumta mes opozitës dhe mazhorancës.

Periskopi.com Lajme

Në momentin kur ish-kryeministri Berisha fyejti deputetët e PS-së, duke iu thënë se “ju socialistët jeni racë e neveritshme”, ka nisur një përplasje mes Taulant Ballës dhe deputetit Asllan Dogjani.

Ky i fundit deri në vitin 2013 ishte deputet i PS-së.

Dogjani tentoi të afrohej te Balla për t’u konfrontuar fizikisht, ndërsa lëshoi ndaj tij sharje dhe fyerje të ndryshme.

Shihni videon e siguruar nga Lapsi.al, ku Dogjani në një moment e shan Ballën me fjalët: Do të të q*j rrobt…

veriu

Kosova ngec me Asociacionin e komunave serbe

Kosova zyrtare po i zbut pritjet që marrëveshja për themelimin e një Asociacioni autonom të Komunave Serbe në Kosovë mund të ndodhë këtë vit.

Periskopi.com Lajme

Megjithë raportimet se Qeveria e Kosovës do të shtyjë përpara krijimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe, zyrtarë të qeverisë kanë konfirmuar për BIRN-in që kjo nuk do të bëhet as sivjet.

Bajram Gecaj, Zëvendës Ministër i Administrimit të Pushtetit Lokal i Kosovës deklaroi se qeveria ka shumë punë para se të mund të realizohet marrëveshja.

Në mes të protestave të vazhdueshme kundër marrëveshjes nga partitë opozitare dhe me bojkotin e Kuvendit nga deputetët serbë, qeveria nuk po ngutet që formalisht të propozojë modelin që do të mund t’i jepte komunitetit serb autonomi në qeverisje lokale.

Megjithëse qeveria formoi një grup punues për ta hartuar statusin e asociacionit serb në korrik, Gecaj tha se nuk janë ndërmarrë hapa në atë drejtim.

Siç kishte raportuar më parë BIRN, marrëveshja e ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian në mes të Serbisë dhe Kosovës e arritur në mes të vitit 2015 parashikoi se statusi i Asociacionit do të hartohej brenda katër muajsh, një afat kohor që skadoi dhjetorin e kaluar.

Por Gecaj tha për BIRN se puna në atë draft mund të marrë më shumë muaj kohë, pasi institucionet e Kosovës janë të nxënë duke punuar në marrëveshjen e telekomunikacionit me Serbinë.

“Puna në draft nuk ka filluar ende. E kishim çështjen e telekomit dhe tash pasi u arrit kjo ne do të presim sinjale, por do të duhen disa muaj”, tha Gecaj.

Marrëveshja e arritur javën e kaluar për telekomin, në mes të Kosovës dhe Serbisë është parë si një hap para për zgjidhjen e statusit të komunave me popullsi shumicë serbe.

Më 6 nëntor, Kosova dhe Serbia u pajtuan që ta lejojnë Unionin ndërkombëtar të Telekomit (ITU), që të alokojë një kod të veçantë telefonik, +383 më 15 dhjetor.

Serbia kishte rezistuar në kohë të gjatë për shkak të qëndrimeve të saj që ti mohojë Kosovës atributet e një shteti të pavarur.

Kosova ka deklaruar pavarësinë në vitin 2008 por Serbia akoma e pretendon pjesë të territorit të saj.

Komisioneri për zgjerim i BE-së, Johanes Han tha se marrëveshja e telekomunikacionit mund të hapë rrugë për progres në Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe.

Një problem tjetër që mund të shkaktojë vonesa, sipas Gecajt, është se parlamentarët serbë momentalisht po i bojkotojnë institucionet serbe për një çështje tjetër, miratimit të ligjit kontrovers për minierën e Trepçës, të cilën Serbia gjithashtu e pretendon si pronë të saj.

“Koha politike nuk është e duhur, pasi kontaktet me Listën Serbe nuk janë aq të mira për shkak të mosmarrëveshjes për Ligjin e Trepçës”, shtoi ai.

Javën e kaluar, mediat kanë raportuar se Lista Serbe, një aleancë e partive serbe, ishte gati të kthehej në Parlament për të mundësuar votat e nevojshme për tu miratuar Asociacionit të Komunave Serbe.

Më 14 nëntor, u tha se votimi për marrëveshjen e komunave mund të jetë një arsye për kthim në Parlament.

Qeveria megjithatë insistoi se çështja e formimit të asociacionit nuk mund të fillojë pa u kthyer Lista Serbe në Kuvend.

Rregullat e marrëveshjes të nënshkruar në Bruksel, në gusht të vitit 2015 përcaktojnë se serbët e Kosovës duhet të kenë mbikëqyrje të plotë në zhvillimin ekonomik, edukim, shëndet, planifikim urban dhe rural, me kontribute buxhetore që vijnë direkt nga Serbia.

Në shkëmbim të kësaj, komunat do të pajtoheshin për integrim të plotë në Kosovë.

Asociacioni do të kishte pushtet të gjerë, duke përfshirë një President, Zëvendës President, Kuvend, Këshill, stemë dhe flamur.

Përderisa qeveria zotohet formalisht që e mbështet idenë, Vetëvendosje ka kundërshtuar fuqishëm marrëveshjen që nga nënshkrimi i saj, shpesh edhe duke hedhur gaz në Parlament.

Partia ka thënë se do të sillet njëjtë nëse ka tentime të reja për procedim të marrëveshjes nga qeveria.

“Përkushtimi ynë politik është bllokimi i procesit para arritjes në Kuvend. Partitë e tjera opozitare janë gjithashtu kundër asociacionit”, tha për BIRN, Glauk Konjufca, Shef i Grupit Parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje.

Një analist politik nga Prishtina, Agon Maliqi, tha se pas  miratimit të marrëveshjes së telekomit me Serbinë , çështja e komunave me siguri do të jetë në tavolinë në Bruksel së shpejti.

Ai tha se partitë shqiptare në qeveri kishin ngadalësuar procesin e vendosjes së asociacionit, duke pritur për një moment më të mirë politik, pasi kjo marrëveshje shkaktoi tension në mes të qeverisë dhe partive opozitare.

“Fakti që institucionet e Kosovës kanë dështuar ta ratifikojnë marrëveshjen për demarkacionin me Malin e Zi është një problem tjetër që mund të shkaktojë vonesa”, theksoi Maliqi.

“Vendosja e Asociacionit është politikisht e vështirë, pasi kjo qeveri nuk mundi të vendosë për demarkacionin [me Malin e Zi], tha ai.

Një zgjidhje e mundshme sipas Maliqit mund të jetë përfshirja e opozitës , Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) dhe NISMA-n në procesin e hartimit të statusit.

Kosova Ngec me Asociacionin e Komunave Serbe

Demarkacioni

Harrohet Demarkacioni, nuk kryhet këtë vit

Marrëveshja e shënjimit të vijës kufitare me Malin e Zi, ende nuk dihet se kur do të procedohet për të dytën herë në Kuvendin e Kosovës.

Periskopi.com Lajme

Edhe, pse janë bërë më shumë se dy muaj kur kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka tërhequr këtë projektligj nga rendi i ditës me pretekstin se nuk janë rrethanat qe të votohet një ligj i kësaj rëndësie, kjo gjë si duket është harruar.

Këshilltari politik, i kryeministrit Mustafa, Faton Abdullahu, ka thënë për Tribuna Channel se çështja e demarkacionit mbetet peng i pamundësisë për të reflektuar arsyeshëm dhe pragmatikisht për këtë çështje.

I pyetur se a pritet që kjo marrëveshje të procedohet në këtë vit para se Kuvendi i Kosovës të shkoj në pushim dimëror, Abdullahu nuk është përgjigjur.

“Për këtë çështje të rëndësishme do të vendoset për të diskutuar përsëri, atëherë kur të gjitha palët e koalicionit konsiderojnë se është reflektuar sa duhet dhe se i kanë numrat e nevojshëm”, thotë ai.

Ratifikimi i Demarkacionit me Malin e Zi është vendosur kusht i BE-së për Kosovës për liberalizimin e vizave. Këtë e thotë edhe kreu i Qeverisë, Isa Mustafa.

 

Kadri Veseli

Veseli tregon pse u mbajt sonte mbledhje e Kryesisë

Kreu i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, pas mbledhjes urgjente të Kryesisë ka treguar për arsyen pse u dashtë të mbahet sonte.

Periskopi.com Lajme

Seanca është caktuar për 13 ditë më pas.

“Takimi ka qenë një mbledhje e rregullt e Kryesisë së Kuvendit, në fakt ka qenë më tepër çështje teknike për përcaktimin e një seancë parlamentare, e cila do të jetë më datën 30 nëntor. E kemi lënë për këtë datë për vet faktin se një pjesë e madhe e Kryesisë të Kuvendit, por po ashtu edhe të deputetëve, do të mungojnë dhe për të mos humbur një sesion parlamentar, atëherë e kemi vendosur sonte në orët e vonshme ta mbajmë këtë mbledhje”, tha Veseli pas takimit.

Kryesia / ARKIV

Nis mbledhja e kryesisë së Kuvendit, Vetëvendosje nuk merr pjesë

Kryesia e Kuvendit e ka nisur mbledhjet ku do të flitet për seancën që pritet të mbahet në ditët në vazhdim, ku parashihen 17 pika në rend të ditës.

Periskopi.com Lajme

Përfaqësuesit e Lëvizjes Vetëvendosje, nuk po marrin pjesë në mbledhjen e Kryesisë.

Ata të enjten u larguan nga seanca parlamentare, pasi që disa deputetë të pozitës, i tërhoqën nënshkrimet e kërkuara nga Vetëvendosje, për mbajtjen e një seance të jashtëzakonshme ku pritej të diskutohej për rastin e vdekjes së Astrit Deharit.

 

Kryesia e Kuvendit

Këto janë arsyet për të cilat mblidhet kryesia e Kuvendit sonte vonë (Dokument)

Kryesia e Kuvendit të Kosovës pas dy orësh do të mbaj mbledhje urgjente.

Periskopi.com Lajme

Në orën 20:30 mblidhet kryesia e Kuvendit, e partitë opozitare ende nuk kanë marrë ndodnjë qëndrim në do të marrin pjesë ose jo.
Tashmë janë mësuar temat për të cilat do të diskutohet.

Kryesia

Kryesia e Kuvendi sonte ka mbledhje urgjente

- Kryesia e Kuvendit të Kosovës pas dy orësh do të mbaj mbledhje urgjente.

Periskopi.com Lajme

Nuk është e qartë se çfarë janë pikat e diskutimit, por tashmë është konfirmuar se një ftesë e tillë është dërguar tek subjektet politike.

Periskopi ka konfirmuar nga tri subjekte se tashmë kanë marr një ftesë të tillë./ Periskopi

Shqipe Pantina

Pantina: Dyshojmë se nënshkrimet u tërhoqën nga presioni politik

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Shqipe Pantina ka thënë se deputetët kanë tërhequr nënshkrimet në momentin e fundit për thirrjen e seancës së jashtëzakonshme për Astrit Deharin.

Periskopi.com Lajme

“Deputetët i tërhoqën nënshkrimet, pasi e dhanë njëherë pëlqimin për një seancë të jashtëzakonshme për Deharin. Por në momentin e fundit ata i tërhoqën. Aktualisht kemi 39 nënshkrime, dhe na duhen 40 për të iniciuar seancën”.

Pantina në Klan Kosova ka thënë se në Lëvizjen Vetëvendosje dyshojnë që deputetët i kanë tërhequr nënshkrimet nga presioni politik.

“Njëri nga këta deputetë është parë të hyjë në zyrën e kryetarit të Kuvendit para se të fillojë mbledhja, dhe me të filluar takimi ka pasur deklarata se ai po e tërheqë nënshkrimin”.

Ajo ka thënë gjithashtu se krerët e institucioneve përgjegjëse, si Nexhmi Krasniqi dhe kryeprokurori i Prishtinës kanë dhënë deklarata kontradiktore.

Sipas saj, Ministria e Drejtësisë është përgjegjëse për mbikëqyrjen e të gjitha burgjeve ndërsa Ministria e Brendshme e mbikëqyrë Policinë e Kosovës.

“Janë 12 ditë dhe askush nuk dha përgjegjësi për një jetë të humbur”.

 

Astrit Dehari

Kryesia nesër shqyrton kërkesën për seancë të jashtëzakonshme për Astrit Deharin

Kryesia e Kuvendit nesër do të mbajë mbledhje ku do të diskutohet kërkesa për mbajtje të seancës së jashtëzakonshme për vdekjen e Astrit Deharit.

Periskopi.com Lajme

Nga zyra për informim e Kuvendit bëhet e ditur se mbledhja e Kryesisë e cila do të fillojë në orën 9 e 30 do të ketë një pikë të rendit të ditës.

Njoftimi për mbledhje të Kryesisë:

Rendi i ditës

Shqyrtimi i kërkesës për mbajtje të seancës së jashtëzakonshme, me këtë rend dite:

Debat në lidhje me zhvillimet e fundit hetimore në rastin e vdekjes së të paraburgosurit, Astrit Dehari, në Qendrën e Paraburgimit në Prizren.

 

Kuvendi i ksooves / arkiv

Çfarë mund ta çojë Kosovën në zgjedhje ?

Pamundësia e koalicionit qeverisës që t’i çojë deri në fund çështjet si Demarkacioni i kufirit me Malin e Zi - si kusht për liberalizimin e vizave - si dhe ngecja me zbatimin e disa obligimeve nga dialogu me Serbinë dhe pamundësia e themelimit të Forcave të Armatosura, besohet se mund ta çojnë Kosovën në zgjedhje të parakohshme në pranverën e ardhshme.

Periskopi.com Lajme

Aktualisht, është kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, njëherësh kryetar i Lidhjes Demokratike të Kosovës, ai i cili nga liderët vendor po kundërshton zgjedhjet e parakohshme.

Por, opozita, si edhe disa nga deputetët e Partisë Demokratike të Kosovës, nuk e përjashtojnë opsionin e zgjedhjeve që do të mund të organizoheshin eventualisht në pranverën e ardhshme.

Sidoqoftë, kryeministri Isa Mustafa vazhdon të besojë se zgjedhje nuk do të ketë dhe se qeveria e tij do të përfundojë mandatin në vitin 2018.

Zgjedhjet, sipas tij, po kërkohen vetëm për arsye politike dhe nuk kanë të bëjnë me çështjen e demarkacionit të kufirit dhe liberalizimin e vizave.

“Kemi konstatuar se Kosova ka përmbushur të gjitha kushtet për liberalizim të vizave, ka mbetur vetëm demarkacioni”, ka thënë Mustafa.

Po ashtu, edhe diplomatë ndërkombëtarë, nuk preferojnë që Kosova të humb sërish kohë në organizimin e zgjedhjeve.

Pas komenteve që i bëri në Prishtinë, komisionari për Zgjerim dhe Negociata i Bashkimit Evropian , Johannes Hahn, i cili u shpreh i habitur se si një koalicion me mbi 80 vota në Kuvend nuk po arrin të marr vendime dhe po kërkon zgjedhje, së fundit edhe ambasadorja gjermane, Angelika Vietz ka dalë me qëndrime kundër zgjedhjeve të shpejta.

“Unë vetëm mund ta përsëris vetveten, se zgjedhjet duhet të ndodhin sipas afatit të përcaktuar, më 2018. Në të kundërtën, Kosova do të humb shumë kohë në zbatimin e reformave të rëndësishme në drejtësi dhe çështje tjera, si arsimi, punësimi dhe zhvillimi ekonomik”, ka thënë Vietz.

Megjithatë, faktori ndërkombëtar ka adresuar këto ditë edhe disa kërkesa për koalicionin qeverisës, duke insistuar që të angazhohet dhe të gjejë zgjidhje për Demarkacionin, ngjashëm siç do t’i kërkohet edhe për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

Kurse, opozita në anën tjetër, tashmë e ka orientuar gjithë programin e vet kah mobilizimi në terren, duke organizuar debate e vizita nëpër lokalitete të ndryshme të Kosovës. Po ashtu, nuk mungojnë as prezantimet e aderimeve të reja nëpër parti politike, ndër të cilat është përfshirë edhe partia e më e madhe në pushtet, Partia Demokratike e Kosovës.

Shefi i Grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Pal Lekaj ka deklaruar se Qeveria e Kosovës, edhe pse i ka numrat e mjaftueshëm në Kuvendin e Kosovës, nuk po arrin që t’i çojë përpara shumë procese te rëndësishme.

“Është për të ardhur keq se në çfarë gjendje kemi rënë, prandaj mund të them lirisht se sa ma parë që të shkohet në zgjedhje aq më mirë do të jetë për qytetarët e Kosovës, sepse me këtë qeveri janë ngopur qytetaret e Kosovës”, ka thënë Lekaj.

Zgjedhjet e parakohshme janë fuqizuar si opsion edhe me vendimin e Listës Serbe për t’i bojkotuar institucionet qendrore, me çka është vështirësuar edhe më tepër vendimmarrja në Kuvend për çështje të rëndësishme. (REL)

Kryesia e Kuvendit

Vetëvendosje nuk merr pjesë në seanca tjera, pa u mbajtë ajo për Astrit Deharin

Kuvendi vazhdon punimet të enjten, në orën 10:00, me pikat e mbetura nga seanca e kaluar.

Periskopi.com Lajme

Të enjten, më 17 nëntor, në orën 10:00, Kuvendi i Republikës së Kosovës do të shqyrtojë pikat e mbetura të seancës së 28 tetorit, e cila ishte ndërprerë në mungesë të kuorumit.

Kështu vendosi sot Kryesia e Kuvendit, në mbledhjen e përbashkët me kryetarët e grupeve parlamentare, të kryesuar nga Kadri Veseli, kryetar, raporton Periskopi

Në këtë vazhdim të seancës, pritet të mbahet raundi i dytë i votimit të fshehtë për zgjedhjen e një anëtari të Këshillit Prokurorial të Kosovës, si dhe votimi, po ashtu i fshehtë, për zgjedhjen e një anëtari të Bordit të Komisionit të Pavarur për Medie.

Në vazhdim, pritet formimi i Komisionit ad hoc për përzgjedhjen e një anëtari në Bordin e Ankesave të Komisionit të Pavarur për Medie, formimi i Komisionit Hetimor Parlamentar, sipas kërkesës së deputetes Shqipe Pantina, mbështetur edhe nga tetë deputetë të tjerë nga Grupi Parlamentar i Lëvizjes “Vetëvendosje” lidhur me Radiotelevizionin e Kosovës, si dhe të zhvillohet debat parlamentar sipas kërkesës së deputetes Margarita Kadriut-Ukelli, mbështetur edhe nga nëntë deputetë tjerë nënshkrues, lidhur me detyrimet e mundshme financiare të Kosovës për pretendimet e kompanive që kanë ushtruar padi në Gjykatën Ndërkombëtare të Arbitrazhit.

Më pas, Kryesia u njoftua me kërkesën e Lëvizjes Vetëvendosje dhe të deputetë nënshkrues, për seancë të jashtëzakonshme, për datën 16 nëntor, në lidhje me zhvillimet e fundit hetimore në rastin e vdekjes së të paraburgosurit Astrit Dehari në Qendrën e Paraburgimit në Prizren, si dhe me shkresën e deputetit Bislim Zogaj, për tërheqjen e nënshkrimit të tij nga kjo kërkesë.

“Deklaroj se me dt. 12. 11. 2016, kam firmosur kërkesën e GP VV për mbajtjen e një seance plenare për sqarim lidhur me rastin. Mirëpo, ju njoftoj se firma ime është përdorur për një seancë të jashtëzakonshme, për të cilën nuk jam i gatshëm. Preferoj që paraprakisht të priten rezultatet e hetimit nga institucionet përkatëse”, thuhet në sqarimin e deputetit Bislim Zogaj.

Në këto rrethana, u konstatua se kërkesa, e mbetur me 39 nënshkrime, nuk i plotëson kushtet për seancë të jashtëzakonshme.

Në këtë situatë, përfaqësuesit e GP të Vetëvendosjes në Kryesi, e lëshuan mbledhjen, duke bërë të ditur se nuk janë të gatshëm të marrin pjesë në asnjë seancë të rregullt, pa këtë seancë të jashtëzakonshme.

Kryesia nuk pati kuorum për të vazhduar më tej mbledhjen./ Periskopi

 

KUVENDI

Me ndryshimin e numrit të deputetëve në Kuvend përfitojnë pakicat

Përmbyllja e reformës zgjedhore në Kosovë mbetet problematike, ndonëse nevoja për një gjë të tillë është theksuar edhe nga presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, rreth 10 ditë më parë, vlerësojnë njohësit e çështjeve juridike - kushtetuese dhe të zhvillimeve politike në vend.

Periskopi.com Lajme

Presidenti Thaçi, në një tryezë bisedimesh në të cilën pati ftuar partitë politike, institucionet e angazhuara në procesin zgjedhor dhe shoqërinë civile, pati propozuar që Kuvendi i Kosovës të zvogëlojë numrin e ulëseve nga 120 në 100, apo edhe të sigurojë dy ulëse për komunitetet pakicë, përkatësisht për komunitetin kroat dhe atë malazez.

Megjithatë, siç kishte thënë ai, këto ndryshime duhet të ruajnë përfaqësimin aktual të partive shqiptare dhe pakicave, duke ruajtur parimet e përcaktuara me Pakon e presidentit Ahtisaari, si dokumenti gjithëpërfshirës mbi bazën e të cilit ishte shpallur pavarësia e Kosovës.

Profesor Mazllum Baraliu, ekspert i çështjeve juridike kushtetuese, thotë për Radion Evropa e Lirë se për jetësimin e këtyre propozimeve të presidentit Thaçi, nevojiten ndryshimet kushtetuese.

“Ka mundësi që të zvogëlohet ose shtohet numri i deputetëve në Kuvendin e Republikës së Kosovës. Por, për këtë do të duhej një konsensus paraprak, për arsye se janë parametrat konsensual dhe politik të dhënë me propozimin gjithëpërfshirës të Marti Ahtisaarit, i cili, tashmë, me mekanizmat bllokues që janë krijuar në kushtetutën e tanishme, nuk mund të hiqen pa pëlqimin e komuniteteve pakicë”.

“Nuk mund të ndryshohen pa një konsensus gjithëpërfshirës të spektrit politik të Kosovës, duke përfshirë subjektet politike të të gjitha komuniteteve”, tha Baraliu.

Por, analisti i çështjeve politike, Driton Selmanaj nga Demokraci Plus, duke folur për Radion Evropa e Lirë thotë se me Dokumentin gjithëpërfshirës të Ahtisaarit, deputetët e komuniteteve pakicë janë të përcaktuar me numër për secilin komunitet.

Sipas tij, në rast se ulet numri i tyre, kjo nënkupton shkeljen e parimeve të këtij dokumenti. Ai thekson që në rast se ngrihet numri i deputetëve në 122, për të përfshirë edhe nga një deputet të komunitetit kroat dhe atij malazez, kjo do të shënonte përparim në të drejtat e komuniteteve.

Përparim ose diskriminim pozitiv për komunitetet pakicë, siç thotë ai, do të shënohej edhe në rast se ulet numri i deputetëve të Kuvendit të Kosovës në 100, por nëse me këtë rast nuk preket numri i deputetëve të komuniteteve pakicë.

Por, sipas tij, kjo do ta dëmtonte apo diskriminonte përfaqësimin e komunitetit shumicë, të cilit do t’i mbeteshin 80 deputetë ose më pak dhe njëkohësisht do ta vështirësonte marrjen e vendimeve nga Kuvendi.

“E vështirëson, sepse janë disa ligje, që quhen me interes vital, të cilat pa shumicën e komuniteteve në Kosovë nuk mund të kalojnë, nuk mund të ndryshohen, e lërë më ndryshimet kushtetuese. Asnjë amendament kushtetues nuk mund të kalojë pa votën e tyre. Kjo sikur i faktorizon jashtëzakonisht shumë”.

“Është shembull atipik, madje edhe për demokracitë perëndimore. Por, megjithatë, ne duhet të gjejmë formula që të shohim se a mund ta ngrehim numrin në 122 të deputetëve ose të shohim forma tjera. Por, assesi nuk mundemi ta kufizojmë numrin e deputetëve, të cilët janë të përfaqësues nga komunitetet, të cilat janë përcaktuar edhe me pakon e Ahtisaarit, sepse flet me numër”.

Analisti Selmanaj ka shtuar se, megjithatë, cilado qofshin propozimet për reformën zgjedhore, afatet që ka propozuar presidenti Thaçi për përmbyllje të kësaj reforme janë të pamjaftueshme.

“Afatet që zoti Thaçi ka propozuar për të bërë ndryshimet kushtetuese, që është 10 dhjetori, si dhe afati tjetër për reformë të ligjit zgjedhore, që është 5 dhjetori, janë afate jo ambicioze, por janë qesharake për tu menduar që brenda kësaj periudhe mund të realizohet reformë e mirëfilltë, madje duke përfshirë këtu amendamente që lidhen me tematika tjera. Nuk kryhet reforma zgjedhore dhe kushtetuese për dy javë. Madje edhe dy muaj janë pak”.

Zgjedhjet e ardhshme lokale në Kosovë, pritet të zhvillohen në vjeshtën e vitit 2017, kurse ato parlamentare në pranverën e vitit 2018.

Këto të fundit, vazhdojnë të mbeten si opsion që të thirren edhe më herët, si të parakohshme, në rast se për këtë do të vendoste koalicioni aktual qeverisës.

Qeveria

Buxheti rrezikon koalicionin qeverisës, zakon kanë miratimin e përshpejtuar të tij

Një nga kompetencat e Kuvendit e përcaktuar me Kushtetutën e Kosovës është miratimi i Buxhetit të Republikës së Kosovës.

Periskopi.com Lajme

Sipas procedurave ligjore, Qeveria e Kosovës pasi të miratoj projektligjin për Buxhetin e Kosovës për një vit fiskal është e obliguar t’ia dorëzoj atë Kuvendit jo më larg se 31 tetor të vitit aktual.

Ndërsa Kuvendi ka afat që t’i jap miratimin përfundimtar deri në fund të muajit dhjetor.

Komisioni funksional që angazhohet për shqyrtimi të këtij projektligji ka afat dy muaj që t’i paraqes Kuvendit raportin me rekomandime, vlerësojnë KDI raporton Periskopi

Projektbuxhetet për vitin 2015 dhe 2016 janë miratuar me procedura të përshpejtuara.

Projektbuxheti për vitin 2015 është miratuar brenda një periudhë kohore prej pesë ditësh kurse projektbuxheti për vitin 2016 është miratuar brenda tri javësh.

Duhet theksuar që projektbuxheti për vitin 2016 përveç miratimit me procedura të përshpejtuar, është bërë pa praninë e opozitës e për më tepër në një sallë të improvizuar të Kuvendit.

Legjislaturat e fundit të Kuvendit kanë kthyer në praktikë miratimin dhe rishikimin e buxhetit me procedurë të përshpejtuar, duke mos lënë hapësirë që ky projektligj t’i nënshtrohet një debati konstruktiv parlamentar dhe konsultimeve të nevojshme me publikun.

“Duke marrë parasysh që me anë të këtij ligj përcaktohet plani i shpenzimeve të buxhetit të shtetit për një vit fiskal, kjo formë e miratimit me nguti krijon mundësinë për planfikim jo të duhur buxhetor i cili do të duhej të reflektonte nevojat e qytetarëve. Është më se e nevojshme që miratimit i projektbuxhetit të bëhet brenda afateve të përcaktuar me Ligjin për menaxhimin e financave publike dhe përgjegjësitë, njëkohësisht t’i nënshtrohet një debati parlamentar të mirëfilltë dhe të merren parasysh kërkesat dhe nevojat e qytetarëve”, vlerëson Instituti Demokratik i kosovës./ Periskopi