unnamed-11

Mustafa e pret në takim Ministrin e Brendshëm të Jordanisë

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, priti në takim ministrin e Brendshëm të Mbretërisë së Jordanisë, Salameh Hammad.

Periskopi.com Uncategorized

Gjatë takimit, u diskutua për marrëdhëniet ndërmjet dy shteteve si dhe për mundësitë e thellimit të mëtejmë të bashkëpunimit dhe shkëmbimeve.

Duke e njoftuar për prioritetet e Qeverisë së Kosovës për fuqizimin e shtetësisë dhe sundimin e rendit dhe ligjit, kryeministri Mustafa shprehu mirënjohjen e Kosovës për përkrahjen e Jordanisë.

Ministri i Brendshëm jordanez, Salameh Hammad, i përcolli kryeministrit Mustafa përshëndetjet e Mbretit të Mbretërisë Hashemite të Jordanisë, Abdullah II Ibn Al Hussein.

Ministri Hammad, po ashtu, vlerësoi të arriturat e Kosovës duke theksuar mbështetjen e mëtejme të Mbretërisë së Jordanisë për progresin e Kosovës në të gjitha fushat, duke shprehur përkushtimin për thellimin e mëtejmë të bashkëpunimit bilateral.

eer4

Kryeministri Dorëheqja e Matteo Renzit “ngrihet” përkohësisht nga Presidenti italian

Kryeministri i Italisë, Matteo Renzi, do të vazhdojë të qëndrojë në zyrën e tij për së paku edhe një javë, pasi Presidenti i Italisë, ka kërkuar nga social-demokrati ta “ngrijë” dorëheqjen e tij përkohësisht derisa Senati ta kalojë buxhetin për vitin 2017,

Periskopi.com Lajme

Renzi u takua me Sergio Mattarellan të hënën në pallatin presidencial – Quirinale – që kështu zyrtarisht ta japë dorëheqjen et tij pas disfatës që pësoi në referendumin e iniciuar për ndryshime kushtetuese.

Renzi pritej të largohej menjëherë, por tani dorëheqja e tij mund të vonohet të paktën deri në Krishtlindje.

Top Channel skandal

Top Channel ua shton lumturinë mediave serbe, e bëri Vuçiqin ‘kryeministër të Kosovës’ (Foto)

Mjaftoi një gabim amatoresk i televizionit më të madh në Shqipëri “Top Channel” dhe të ironizojnë mediat serbe më të.

Periskopi.com Lajme

“Kryeministri kosovar Vuçiq”, ishte fillimi titulli të lajmit që televizioni shqiptar “mahniti” të gjithë ata që ishin duke u njoftuar për të rejat e fundit në Kosovë, shkruan lajmi.net.

Sipas medieve serbe, “Top News” i cili televizion jep vetëm informacione të shkurta, por është pjesë e Top Channel, raporton mbi gjetjen e armëve në Jajnik, por që kryeministrit serbi i referohen si “kryeministri kosovar”.

“Mediat shqiptare duke cituar Vuçiqin “nuk ka asnjë dëshmi se dikush u përpoq të më vriste”, thonë kryeministri i Kosovës Vuçiq, në vend të kryeministri serb.

Sulmohet kryeministri kanadez Justin Trudeau​

Periskopi.com Video