Ermina Lekaj-Përlaskaj

Deputetja e parë shqiptare në Kroaci thotë se atje janë 90 mijë shqiptarë

Deputetja shqiptare në parlamentin kroat, Ermina Lekaj-Përlaskaj ka thënë aktualisht në Kroaci janë të regjistruar 90 mijë shqiptarë.

Periskopi.com Lajme

Ajo ka treguar se ka edhe shumë të tjerë që nuk janë të deklaruar për shkaqe si politike dhe ekonomike, njofton Klan Kosova.

“Kroatët kanë simpati ndaj nesh dhe na janë falënderues për punën dhe kontributin tonë kemi pasur vullnetar që kanë luftuar rreth 2500 veta, ku kemi edhe të rënë atje.”

Në Vukovar ushtari i fundit që ka rënë është shqiptar, ka thënë Përlaskaj.

Përlaskaj, që me prejardhje është nga qyteti i Prizrenit nuk ka lënë pa përmendur edhe raportet Kosovë-Kroaci.

Ajo ka thënë se beson shumë që shteti kroat do të vazhdojë mbështetjen për Kosovën.

“Me integrimin tonë atje do t’i ndihmojnë edhe shtetit tonë – Kosovës. Çdo herë kërkoj që pakica shqiptare të përmendet më shumë dhe Kosova të jetë prioritet”, ka pohuar Përlaskaj.

Ajo ka shtuar se ka pasur edhe mbështetjen e Qeverisë së Kosovës gjë që ka thënë se shpreson ta ketë edhe në të ardhmen.

loro3

‘Loro Boriçi’ ushton nga thirrjet Shqipëri Etnike (Video)

"Shqipëri Etnike", janë thirrjet e tifozëve në tribuna.

Periskopi.com Sporti

Valon Berisha of Kosovo (15) jubilates after equalizing against Finland during the 2018 World Cup Group I European qualifying soccer match, Finland against Kosovo, Monday, Sept. 5, 2016 in Turku, Finland. (Jussi Nukari/Lehtikuva via AP)

Rreth 400 media duan ta ndjekin sfidën Kosovë-Kroaci

Është i jashtëzakonshëm interesimi i mediave vendore dhe të huaja për sfidën Kosovë-Kroaci.

Periskopi.com Sporti

Ndeshja zhvillohet këtë të enjte, ndërsa Koha.net shkruan se në adresë të Federatës së Futbollit të Kosovës kanë shkuar rreth 400 kërkesa për akreditim.

Megjithatë, jo të gjitha këto kërkesa do të aprovohen.

“Nuk është për t’u habitur që ka interesim të madh nga mediumet në Kosovë dhe Shqipëri për ta përcjellë këtë ndeshje, por nuk kam pritur që kaq i madh të jetë interesimi edhe i mediave botërore. Mbulimi nga mediumet i jep rëndësi kësaj loje që është unike, pasi kemi përballë një përfaqësuese të madhe në ndeshjen e dytë. Do të varet sa është kapaciteti, por do të tentojmë që ta bëjmë hapësirën maksimale, sepse mediumet e kanë rolin e vet”, ka thënë sekretari i përgjithshëm i FFK-së, Eroll Salihu.  /Periskopi.com