PDK anulon debatet e thirret në ligj, por tashmë ka shkelur Ligjin për Zgjedhjet

Periskopi.com Lajme

Partia Demokratike e Kosovës që është në koalicion me AAK-në dhe NISMA’n ka dy ditë që nuk pranon të jetë pjesë e debateve në televizione nënë arsyetimin që Komisioni i Pavarur për Media ka ndaluar debatet e tilla.

Madje ata kanë anuluar edhe debatin më të madh të parashikuar ndonjëherë atë mes tre kandidatëve për kryeministër duke u thirrur në atë që KPM e ka dërguar vetëm si njoftim jo vendim.

Por, ata kanë filluar fushatën zyrtare.

PDK ka mbajtur një takim me ndërmarrësit para pak çastesh e ky takim është transmetuar direkt në Klan Kosova.

Ishte pikërisht drejtori i këtij televizioni Baton Haxhiu i cili një natë më parë tha se duhet të jenë në debate përfaqësuesit e këtij koalicioni, por që mbetet vendimi i tyre sipas tij, dhe u pa tepër i nervozuar për anulimin e debateve në televizion e edhe debatit mes kandidatëve për kryeministër.

Madje tha se ata tre, Avdullah Hoti, Ramush Haradinaj dhe Albin Kurti nuk do të mund të përballen më në Klan.

E Kadri Veseli me Besim Beqajn transmetuan direkt këtë takim në po këtë televizion./ Periskopi

Tash ‘ethet’ e numrave të subjekteve

Periskopi.com Lajme

Të shtunën (27 maj) subjektet politike që garojnë në Zgjedhjet Parlamentare do të mund ta dinë numrin e tyre në fletëvotimin e këtyre zgjedhjeve.

Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi tha për Gazetën Monitor se ngjashëm sikurse herave të kaluara edhe kësaj radhe do të organizohet një ceremoni ku do të bëhet tërheqja e shortit. Sipas tij tërheqja e shortit do të jetë transparente dhe do të bëhet nga vetë përfaqësuesit e subjekteve politike.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka certifikuar 26 subjekte politike që do të garojnë në këto zgjedhje dhe ky numër është më i vogël sesa në zgjedhjet e kaluara të vitit 2014.

Përplasje e ashpër në KQZ (Video)

Periskopi.com Lajme

Në mbledhjen e sotme të  Komisionit Qendror Zgjedhor (KQZ), ka pasur një debat të ashpër në mes përfaqësuesit të Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Adnan Rrustemi dhe atij të PDK-së, Blerim Gjoshi.

Rrustemi ka akuzuar Gjoshin për presion te sekretariati.

Po ashtu, Rrustemi ka thënë se PDK është krimi i organizuar në vend.

Ndërkaq, Gjoshi iu drejtuar duke i thënë se kjo është bërë në mënyrë të rregullave. Ishte kryetarja e KQZ –së.

Valdete Daka e cila ka kërkuar na të dy palët që të ndalojnë fjalosjen.

Për më shumë shikojeni videon:

LDK flet për listën, por jo edhe për pakënaqësitë brenda partisë

Periskopi.com Lajme

Lidhja Demokratike e Kosovës bënë të ditur se koalicioni parazgjedhor LDK-AKR, në të cilin me LDK-në janë Alternativa dhe Lëvizja për Drejtësi, ka dorëzuar në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve (KQZ), listën përfundimtare të kandidatëve për deputetë të Kuvendit të Republikës së Kosovës, në zgjedhjet e parakohshme të 11 qershorit 2017.

Ky subjekt thotë se u kanë ofruar qytetarëve të Kosovës një listë kandidatësh për deputetë, të cilët përfaqësojnë unitetin politik e qytetar të Kosovës, por nuk flet asgjë lidhur me pakënaqësitë brenda partisë lidhur me këtë listë, e as me ata që i larguan në momentet e fundit nga lista, raporton Periskopi

“Kjo listë kandidatësh përfaqëson interesat e të gjithë qytetarëve të Kosovës. Është listë që përfaqëson në mënyrën më të denjë gratë dhe burrat e Kosovës, të rejat dhe të rinjtë e Kosovës. Listë e kandidatëve të dëshmuar për shërbim të ndershëm ndaj qytetarëve dhe listë e kandidatëve të rinj, profesionistë të fushave përkatëse dhe entuziastë për të përcjellë në institucionet e Kosovës njohuritë dhe përvojën e tyre të shkëlqyer nëpër universitetet më të mira të botës dhe nëpër institucione të ndryshme kredibile ndërkombëtare. Lista e kandidatëve të LDK-AKR dhe Alternativa për deputetë përbëjnë alternativën e vetme serioze për qytetarët e Kosovës”, thuhet në një komunikatë të tyre, transmeton Periskopi

“Kjo listë, jemi të bindur se do të prodhojë shumicë solide në Kuvendin e Kosovës, e cila do t’i mundësojë koalicionit tonë krijimin e një qeverie, e cila do ta vazhdojë betejën për ç’kapjen e shtetit, sundimin e rendit dhe të ligjit, luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit, si parakushte për një zhvillim të qëndrueshëm ekonomik. Fitorja e koalicionit tonë në zgjedhjet e parakohshme të 11 qershorit 2017 do t’i japë fund izolimit ndërkombëtar të Kosovës, duke liberalizuar fillimisht vizat për qytetarët e Kosovës, për t’i hapur rrugën procesit të integrimit të plotë euro-atlantil të Kosovës”, thuhet në komunikatë./ Periskopi

Listat e natës!

Periskopi.com Lajme

Partitë politike kanë pritur minutat e fundit të afatit ligjor, përkatësisht pak para orës 24:00 të së premtes, që t’i dorëzojnë listat me emrat e kandidatëve për deputetë në KQZ.

Për shkak të koalicioneve parazgjedhore shumë emra të rëndësishëm brenda partive kanë mbetur jashtë, duke krijuar kështu edhe përçarje jo të vogla, të cilat pritet t’u kushtojnë shtrenjtë subjekteve politike. Në mungesë të koalicionit vetëm Lëvizja Vetëvendosje ka qenë e favorizuar në përpilimin e listës, shkruan sot, gazeta Zeri.

Nëse për asgjë tjetër, zgjedhjet e 11 qershorit në Kosovë do të mbahen mend si zgjedhjet e koalicioneve të mëdha dhe të cilat u kanë shkaktuar më së shumti kokëçarje partive politike.

Koalicionet e bëra në ditën e fundit të afatit ligjor, nga dy të dy blloqet, atij “të luftës” dhe “të paqes”, kanë bërë që listat e kandidatëve për deputet të partive politike të përgjysmohen, duke nxitur kështu një luftë të pakompromis brendapartiak mes individëve dhe klaneve të ndryshme.

Hiç Aleancën për Ardhmërinë e Kosovës e cila ka dorëzuar listën 24 orë para afatit përfundimtarë, PDK-ja, LDK-ja, Lëvizja Vetëvendosje dhe “Nisma për Kosovën”, kanë zhvilluar negociata intensive deri në minutat e fundit brenda strukturave partiake, duke bërë “eliminimin” e disa kandidatëve dhe “përzgjedhjen” e disa të tjerëve.

Si rrjedhojë, shumë emra të rëndësishëm brenda partive kanë mbetur jashtë duke krijuar kështu edhe përçarje jo të vogla të cilat pritet të ju kushtojnë jo pak disa partive. E arsyet për secilin prej tyre dallojnë.

Derisa disa janë tërhequr vet nga kandidatura për deputet, disa të tjerë janë eliminuar nga partitë e tyre për shkak të bindjeve dhe qëndrimeve të cilat ata i kanë pasur në legjislaturën e kaluar.

E në fund, ka pasur edhe të tillë që për interesa të partisë janë bërë edhe “Kurbanë”.

 

26 subjekte politike aplikuan për certifikim në KQZ

Periskopi.com Lajme

Valmir Elezi, zëdhënës i KQZ-së ka deklaruar se janë 26 subjekte që kanë palikuar për certifikim në këtë institucion.

Nga këto, 5 janë koalicione, 19 parti dhe dy iniciativa, raporton Periskopi

Aplikimet do të shqyrtohen në ditët në vijim dhe do të merret vendimi nëse do certifikohen ose jo./ Periskopi

 

A është i ligjshëm koalicioni LDK-AKR me Vetëvendosjen? E sqaron KQZ-ja

Periskopi.com Lajme

Kryetarja e KQZ-së Valdete Daka ka thënë se Lëvizja Vetëvendosje nuk mund të bëjë koalicion me LDK-AKR, por që sipas saj Lëvizja mund të hyjë në listën e koalicionit LDK-AKR.

Mbrëmë në orën 00:00 ka skaduar afati për dorëzimin e koalicioneve.

Ndryshe gjatë ditës është raportuar se Vetëvendosje mund t’i bashkohet koalicionit LDK-AKR, por kjo është mohuar nga zyrtarë të VV-së.

KQZ mund të mbetet pa kryetare

Periskopi.com Lajme

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mund të mbetet pa kryetare ende pa u shpallur rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të parakohshme.

Kjo mund të ndodhë nëse Gjykata Kushtetuese merr vendim në favor të Valdete Dakës, për t’u bërë kryetare e Gjykatës Supreme.

Këtë vendim, Gjykata Kushtetuese duhet ta marr pesë ditë pas datës së zgjedhjeve, pra me 16 qershor, pasi pikërisht në këtë datë skadon afati i masës pezulluese që i është vënë emërimit të Enver Pecit në krye të Supremës.

Me 16 mars, Daka e pati kontestuar vendimin e Këshillit Gjyqësor të Kosovës, të datës 6 mars 2017, me anë të të cilit Peci ishte emëruar kryetar i Gjykatës Supremës, shkruan AktivPress

Të njëjtën ditë, kryetarja e Gjykatës Kushtetuese, Arta Rama-Hajrizi e pati caktuar gjyqtaren Snezhana Botusharova si gjyqtare raportuese dhe kolegjin shqyrtues në përbërje të: Almiro Rodrigues (kryesues), Ivan Cukalovic dhe Selvete Gerxhaliu-Krasniqi.

Pas shqyrtimit të lëndës qe vendosur që të pezullohet procedura e emërimit të kandidatit për kryetar të Gjykatës Supreme nga Presidenti i Republikës së Kosovës.

“Vazhdimi i kësaj mase të përkohshme do të zgjasë deri më 16 qershor 2017”, thuhet në njoftimin e Gjykatës Kushtetuese.

Me vendimin e 16 qershorit, duhet të njoftohet presidenti, pasi ai është autoriteti që e emëron kryetarin e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve.

Me Kushtetutë është e përcaktuar që kryesuesi i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, të jetë nga radhët e gjyqtarëve të Gjykatës Supreme dhe të Gjykatave me juridiksion apeli.

Me 16 qershor, mund të jenë të përfunduara zgjedhjet vetëm në rast se nuk evidentohen parregullsi në asnjë vend-votim apo në Qendër të numërimit të votave.

Nëse merret parasysh përvoja nga e kaluara, atëherë duhet llogaritur që edhe në këto zgjedhje do të ketë ankesa nga subjektet politike për parregullsi të mundshme zgjedhore.

Anëtari i KQZ-së thotë se ky institucion përndjekë diasporën nga zgjedhjet

Periskopi.com Lajme

Anëtari i KQZ-së nga radhët e Vetëvendosjes, Adnan Rrustemi thotë se KQZ-ja nuk po bënë punën e saj.

Ai ka shpjeguar në detaje se çfarë duhet bërë ky institucion për mërgimtarët dhe çfarë po bënë, transmeton Periskopi

Thotë se po përndjek diasporën nga zgjedhjet.

Shkrimi i tij:

Lajmi që po qarkullon nëpër media se KQZ-ja e ka dërguar në polici këtë iniciativën vullnetare dhe legjitime të mërgatës për të ndarë e shpërndarë informacione që e ndihmojnë njëri – tjetrin dhe e lehtësojnë pjesëmarrjen e tyre në zgjedhjet e 11 qershorit, në fakt flet se si KQZ-ja në vend që të angazhohet ashtu siç e ka përgjegjësi për t’ua mundësuar bashkatdhetarëve pjesëmarrjen në zgjedhje, është lëshuar në gjueti të çdo iniciative vullnetmirë, tamam në rolin e përndjekjes së diasporës me synimin për t’ua pamundësuar votimin, ashtu siç i ka përndjekur për shtatëmbëdhjetë vjet çdo qeveri e Kosovës.

Nuk ka asgjë të paligjshme në krijimin e rrjeteve e rretheve, çfarëdo qofshin ato, përmes të cilave mërgata informohet, shpjegohet dhe mobilizohet për të marrur pjesë në zgjedhje. Kjo bëhet madje e domosdoshme, kur ke një KQZ, e cila thuajse nuk ka bërë asgjë për t’ia lehtësuar mërgatës votimin, e cila e zënë për të dërguar kundërligjshëm ekipe që mbledhin dhejtëra mijëra fletëvotime të falsifikuara nëpër Serbi, kërcënon e frikëson bashkatdhetarët kur këta angazhohen të përmbushin të drejtën e tyre të ligjshme për të votuar më 11 qershor.

Madje, vetë KQZ-ja e ka për obligim të shpërndajë informacione, duke ju dërguar formularët për regjistrim dhe udhëzime për mënyrën e votimit përmes postës, qendrave, shoqatave, klubeve e subjekteve politike kudo në diasporë.

Roli i diasporës sot, ashtu si edhe më parë në momente kthese është i rëndësishëm dhe i domosdoshëm. Ky regjim në ikje, që po gjen shëmbëlltyrën e tij edhe në KQZ , e që e ka interes, sikurse që e kishte qëllim në vetvete përjashtimin e diasporës nga angazhimi politik në Kosovë. Këtë e bënte, dhe po përpiqen që ta bëjnë për një arsye të thjesht, ngase votuesi i diasporës as nuk i nënshtrohet shitjes së vullnetit të tij ndaj klanit Pronto, e as manipulimit që mund t’i bëhet. Prandaj, meqenëse periudha e regjistrimit për të votuar përmes postës është shumë e shkurtër, ju ftoj që të organizoheni e mobilizoheni që të shfrytëzoni çdo mundësi që ua lehtëson apo mundëson pjesëmarrjen në zgjedhje, duke u bërë kështu edhe pjesë edhe kontribuues në ndryshimin që po vjen, fillimi i të cilit padyshim që do të jetë edhe fundit i këtyre.

Le të kujtojmë që pikërisht kjo KQZ e drejtuar nga znj. Valdete Daka dhe me rolin e kësaj të fundit në zgjedhjet e 2013 dhe të 2014 kishin bredhur nëpër Rashkë e Nish për të mbledhur dhjetëra mijëra fletëvotime që e sollën Listën Serbe në Kuvend dhe në Qeveri!  / Periskopi

KQZ-ja tregon vendimin për zgjedhjet serbe në Kosovë

Qeveria e Isa Mustafës ka miratuar mbajtjen e zgjedhjeve presidenciale serbe në Kosovë. Mirëpo, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) thotë se këto zgjedhje nuk ekzistojnë.

Periskopi.com Lajme

Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka ka thënë për “Indeksonline” se Komisioni që ajo drejton nuk merret fare me këto zgjedhje.

Ajo ka sqaruar se këtë do ta bëjë OSBE-ja.

“Ne nuk kemi asgjë të bëjmë me këto zgjedhje. S`kemi asgjë. Për ne ato zgjedhje nuk ekzistojnë. Me këto zgjedhje merret vetëm OSBE-ja”, ka thënë ajo.

Ndërkohë, OSBE-ja ka sqaruar se qendrat ku pritet të votohet, do të quhen si qendra grumbullimi ose degë përkatëse. Lidhur me mbajtjen e këtyre zgjedhjeve janë shprehur pakënaqësi nga ana e opozitës, për të cilët kjo përbën shkelje të Kushtetutës së Kosovës.

Deri sa, për partinë që udhëhiqet nga kryeministri Isa Mustafa (LDK), është veprim i duhur që kësaj çështje nuk i është bërë bujë.

Zgjedhjet pritet të mbahen ditën e diel, më 2 prill.

KQZ e gatshme për zgjedhje

Shefja e Komisionit Qendror Zgjedhor, në Ballë për Ballë të Klan Kosovës, ka thënë se institucioni që ajo drejton është i gatshëm për të organizuar zgjedhje të parakohshme nëse kjo gjë kërkohet.

Periskopi.com Lajme

Ajo ka deklaruar se KQZ tashmë e ka kaluar provimin në organizimin e zgjedhjeve, por në bindjen e saj personale ka theksuar se nuk beson të ketë zgjedhje të parakohshme paralamentare, njofton Klan Kosova.

“KQZ e ka obligim kushtetues që të organizojë zgjedhje sa herë kërkohen. Normalisht që ato të parakohshmet janë sfiduese. Por nëse presidenti i vendit i shpall, neve nuk na mbetet tjetër vec t’i organizojmë. Nuk do të ishte e para herë që organizojmë zgjedhje. Në fakt, prejse jam kryetare e këtij institucioni asnjëherë nuk kemi pasur zgjedhje në afat të rregullt. Do të ishte më mirë që ato të organizoheshin në afat optimal, megjithatë”.

“Konsideroj që nuk do të ketë zgjedhje të parakohshme parlamentare. Ky është mendimi im personal, jo si kryetare e Komisionit Qëndro Zgjedhor”.

“Zgjedhjet më sfiduese kanë qenë ato lokale të vitit 2013. Sepse janë mbajtur për të parën herë në të gjithë territorin e Kosovës. Edhe në komunat me shumicë serbe”. /klankosova.tv

Zyra e BE-së detyron Isa Mustafën që të publikojë financat e LDK-së

Kërkesa e Isa Mustafës drejtuar KQZ-së për të publikuar raportet vjetore dhe të shpenzimeve të LDK-së, vije vetëm pas kërkesës së drejtpërdrejt të përfaqësues së BE-së në Kosovë Nataliya Apostolova.

Periskopi.com Lajme

Një kërkesë të tillë Felix Rathje, përfaqësuese e Zyrës së BE-së e ka parashtruar pa disa ditësh edhe në Zyrën për Regjistrimin e Partive Politike të KQZ-së.

Se kërkesa e Isa Mustafës erdhi pas presionit të Zyrës së BE-së, mësohet edhe nga burime në KQZ, ku para disa ditësh, Felix Rathje, kishte vizituar Zyrën për Regjistrimin e Partive Politike dhe kishte kërkuar që nëse partitë politike nuk i publikojnë raportet e shpenzimeve, atëherë një gjë të tillë ta bëjë vet KQZ-ja.

Në bazë të ligjit për financimin e subjekteve politike përcaktohet se KQZ-ja duhet ti publikoj të gjitha raportet vjetore financiare së bashku me deklaratën e auditimit të subjekteve politike në faqen zyrtare të saj.

Duke qenë se auditimi i këtyre raporteve nuk ka ndodhur asnjëherë që nga viti 2013, KQZ-ja nuk i ka publikuar këto raporte.

Ligji po ashtu thekson se Subjektet politike duhet të publikojnë dhe të mbajnë të publikuar së paku një (1) vit në faqet e tyre zyrtare Raportin Vjetor Financiar të vitit paraprak dhe Raportin e Deklarimit Financiar të Fushatës së zgjedhjeve paraprake.

Një gjë të tillë e kishte bërë vetëm Lëvizja Vetëvendosje. Madje dy partitë politike, LDK e PDK nuk kanë fare as uebfaqe funksionale./ Periskopi

KQZ shpalli rezultatet përfundimtare për kryetar të Drenasit

KQZ-ja shpalli sot rezultatet përfundimtare të raundit të dytë të zgjedhjeve të jashtëzakonshme për kryetar të Komunës së Drenasit (Gllogocit).

Periskopi.com Lajme

Në mbledhjen që mbajti sot nën kryesinë e Valdete Daka, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve miratoi dhe shpalli rezultatet përfundimtare, pasi Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa ka njoftuar se nuk ka pasur asnjë ankesë që mund të ndikojë në këto rezultate.

Rezultatet Përfundimtare janë si në vijim:

Demokracia në Veprim reagon ndaj KQZ-së

Pas vendimit të marrë nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, për caktimin e raundit të dytë të zgjedhjeve që do të mbahet me 18 dhjetor, ndryshe nga 1 janari siç ishte planifikuar në fillim, ka reaguar Demokracia në Veprim

Periskopi.com Lajme

Në reagimin e tyre, thuhet se vendimi është marrë në ora 15:30, ende pa përfunduar afati prej 24 orësh nga data e mbajtjës së zgjedhjeve, pa u dorëzuar ankesat dhe pa u bërë certifikimi i rezultateve zgjedhore, shkruan Gazeta Fjala.

“Vendimi i KQZ-së është marrë në ora 15:30 pa përfunduar afati prej 24 orësh nga data e mbajtjes së zgjedhjeve për të dorëzuar ankesat, pa u numëruar fletëvotimet me kusht, dhe për më tepër pa u bërë certifikimi i rezultateve zgjedhore. KQZ nuk ka marrë parasysh që PZAP mund të urdhëroj KQZ-në të rinumëroj apo të përsërisë votimin në ndonjë Qendër të votimit në rast se konstatohen parregullsi”, thuhet në reagim.

Ndërsa me këtë vendim sipas DNVsë, KQZ ka rënë në kundërshtim me ligjin.

“Për më tepër, vendimi për caktimin e datës për raundin e dytë të zgjedhjeve është bërë në kundërshtim me nenin 9.6 të Ligjit Nr. 03/L-072 për Zgjedhjet Lokale që përcakton se Raundi i dytë i zgjedhjeve mbahet ditën e diele katër (4) javë pas raundit të parë, duke shkurtuar kështu në mënyrë të kundërligjshme afatin për raundin e dytë. Përkundër që Neni 4.4 i Ligjit për Zgjedhjet Lokale parasheh mundësinë e ndryshimit të afateve kohore në rast se kjo nevojitet për shkak të rrethanave të jashtëzakonshme, ne pretendojmë që ky Nen ka të bëjë vetëm me qeverisjen e zgjedhjeve dhe jo me caktimin e afateve të cilat janë qartë të përcaktuara në nenin 9.6 të këtij ligji” /Gazeta Fjala/

Paditet KQZ-ja për ndryshime mandatesh të këshilltarëve të Prishtinës

Nëntë këshilltarë të Kuvendit Komunal të Prishtinës kanë hequr dorë nga postet, duke ua lëshuar vendin personave të tjerë bashkëpartiakë, brenda mandatit të fundit të kësaj përbërjeje të kuvendit, që ka nisur para 3 vjetësh.

Periskopi.com Lajme

 

Por, ndryshimi i fundit ka çuar para Prokurorisë Komisionin Qendror Zgjedhor, si organin që ka pranuar dhe i ka bërë të ligjshme këto ndryshime, shkruan sot “Koha Ditore”.

Nga LDK-ja janë ndërruar 4 herë anëtarët e KK-së së kryeqytetit, duke u zëvendësuar me të tjerë, dy herë janë ndërruar anëtarët e partisë që drejton Prishtinën lëvizjen Vetëvendosje, dy herë janë ndërruar edhe anëtarët e partisë tjetër të madhe opozitare-PDK si edhe është ndërruar edhe një anëtar i AKR-së, duke u zëvendësuar me një tjetër anëtar të kësaj partie.

Megjithatë, ndryshimi i fundit i bërë në KK, do ta dërgojë KQZ-në para organeve të drejtësisë, për shkak se VV-ja ka bërë padi, duke e quajtur të paligjshëm pranimin e ndërrimit të Lirjeta Rexhepit me Egzona Podvoricën. Ndërsa, ka pasur kritika se po u bëhet vendi anëtarëve të partive sipas dëshirës.

KQZ-ja bën thirrje për votim në Drenas

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka bërë të ditur se është shpërndarë sipas planifikimeve i gjithë materiali sensitiv nëpër të gjitha Qendrat e Votimit në Komunën e Gllogocit.

Periskopi.com Lajme

 

Po ashtu, KQZ-ja bën të ditur se janë hapur me kohë të gjitha Vendvotimet në Komunën e Gllogocit për Zgjedhjet e Jashtëzakonshme për Kryetar të Komunës.

Përmes një njoftimi për media, KQZ u ka bërë thirrje qytetarëve me të drejtë vote që të shfrytëzojnë të drejtën e tyre.

Numri i qytetarëve me të drejtë vote në këtë komunë sipas Listës Përfundimtare të Votuesve të miratuar nga KQZ-ja është: 52 mijë e 569.

Numri i Qendrave të Votimit është 28 me gjithsejtë 72 Vendvotim

KQZ: Nëse s’ka fitues në raundin e parë, balotazhi në Drenas mbahet më 1 janar

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve dhe Sekretariati i saj, kanë kryer të gjitha obligimet për përgatitjen e një procesi zgjedhor në Drenas.

Periskopi.com Lajme

“Tash jemi në fundin e këtyre përgatitjeve dhe gjithçka ka shkuar sipas planeve tona operacionale dhe nuk ka diçka për të mos u theksuar në kuptimin e mos realizimit”, ka thënë Enis Halimi, kryeshef i sekretariatit të KQZ-së në Tribuna Channel.

Sipas tij, materiali tani gjendet në depot e KQZ-së përfshirë edhe fletëvotimet.

“Lista zgjedhore është tema bosht e një procesi zgjedhor. I kemi disa probleme në kuptimin e cilësisë së listës, por ne kemi bërë gjithçka për ta pasur një listë cilësore, një listë të pastruar”, ka deklaruar Halimi.

Sa i përket akreditimit të vëzhguesve ai ka thënë se nuk ka numër të saktë të tyre sepse afati për akreditim është ende i hapur.

Ligji parasheh që balotazhi të mbahet katër javë pas ditës së votimit në raundin e parë dhe nëse do të këtë balotazh atëherë del se data 1 janar do të jetë dita kur qytetarët e Drenasit, ndonëse festë, do t’i drejtohen edhe njëherë kutive të votimit.

“Ne jemi të përgatitur për çdo proces. Por tani jemi fokusuar vetëm në ruanin e parë”, ka deklaruar Halimi.

KQZ zgjat afatin për regjistrimin e vëzhguesve ndërkombëtare për zgjedhjet në Drenas

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve njofton se ka pranuar kërkesën nga Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar i akredituar në Kosovë, Ruairi O’Connell, e shkruar edhe në emër të përfaqësuesve të katër shteteve mike të Republikës së Kosovës.

Periskopi.com Lajme

KQZ, në përgjigje të kësaj kërkese, sipas kumtesës dërguar medieve, transmeton Koha.net, ka marrë vendim që të shtyjë deri ditën e shtunë (3 dhjetor) afatin për aplikim për akreditim të vëzhguesve ndërkombëtarë për të vëzhguar Zgjedhjet e Jashtëzakonshme për kryetar të Komunës së Drenasit (Gllogocit) që do të mbahen më 4 dhjetor 2016, konform dispozitave ligjore për rolin e vëzhguesve të zgjedhjeve.

Kurse, lidhur me kërkesën specifike, KQZ-ja, duke u mbështetur edhe në ligjet në fuqi, njofton se nuk ka pasur asnjë pengesë që këtë proces, ndonëse i jashtëzakonshëm, ta implementojë deri në fund me sukses të plotë.

Përfaqësuesi i PDK-së në KQZ: Kërkesa e O’Connell cenon pavarësinë e KQZ-së dhe të shtetit

Periskopi.com Lajme

Ambasadori i Britanisë së Madhe, Ruairi O’Connell, i ka kërkuar Kryetares së Komisionit Zgjedhor, Valdete Dakës, që misioni i OSBE-së dhe stafin e saj të kenë qasje të duhur në qendrat e votimit dhe stacioneve në ditën e zgjedhjeve, në mënyrë që të sigurojë një vlerësim profesional të zhvillimin e procesit.

Mirëpo, kjo gjë po kundërshtohet nga PDK-ja.

Përfaqësuesi i këtij subjekti politik në KQZ, Ilir Gashi, ka thënë se kjo kërkesë cenon sovranitetin e KQZ-së e edhe pavarësinë e Kosovës.

Më poshtë statusi o plotë i Gashit:

Shkresa e Ambasadorit O’Conell, drejtuar Kqz -s, nëse permban versioni anglisht sikur se shqip, ateher cenon sovranitetin e Institucionit te Pavarur dhe në një forme, edhe te pavarsis se Kosoves!

OSBE mund te jetë vezhguese e procesit zgjedhor dhe kaq!

Shkresa e Ambasadorit, bie ndesh me deklarimet e Keshillit te Sigurimit se Kosova ka organizuar zgjedhje te lira dhe demokratike!

Nuk guxojm te kthehemi në vitin 2002! /Periskopi/

Anëtari i KQZ-së thotë se KQZ-ja kontrollohet nga Kadri Veseli

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve po kontrollohet nga Partia Demokratike e Kosovës (PDK) për t’i legjitimuar lojërat dhe pazaret e kryetarit të kësaj partie dhe njëherësh kryetar i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli.

Periskopi.com Intervista

Kështu ka thënë anëtari i Lëvizjes Vetëvendosje në KQZ, Adnan Rrustemi në një intervistë për Periskopin.

Rrustemi, vendimin e këtij komisioni për decertifikimin e kadidatëve të pavarur Naim Bazajt dhe Rrahim Elshanit e ka quajtur të paligjshëm, pasi këtë vendim e ka anuluar Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa.

Ai ka thënës e KQZ-ja tashmë e ka humbur kredibilitetin duke theksuar se me shkeljet ligjore të këtij komisioni nuk mund të priten zgjedhje të lira dhe me integritet, qoftë në Drenas apo edhe zgjedhje të përgjithshme.

Intervista e plotë:

Periskopi: A është shkelje ligjore nga ana e KQZ-së, decertifikimi i kandidatëve të pavaruar për Drenasin, derisa Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa nuk e ka mbështetur këtë vendim?

Rrustemi: Decertifikimi i kandidatëve të pavarur ka qenë tërësisht i paligjshëm që nga fillimi.  Ndërsa, vendimi i PZAP-së si institucion me karakter dhe përbërje gjyqësore, vetëm sa e ka vërtetuar këtë, kur e ka anuluar vendimin e KQZ-së.  Ndërsa KQZ, në vend që në mbledhjen e djeshme të shfrytëzoj shansin që të kompensojë sado pak dëmin e këtij vendimi, ndoqi rrugën e shkeljeve edhe më të mëdha dhe të shumëfishta, duke nxjerrë sërish të njëjtin vendim, por tashmë dy ditë pas hedhjes së shortit dhe pa qenë fare në rend të ditës . Vendimi i fundit përbënë po ashtu një rast të rrezikshëm dhe të paprecedent kur KQZ-ja nuk i zbaton vendimet e një gjykate siç është PZAP.

Periskopi: Sipas jush pse KQZ-ja e ka marrë një vendim të tillë?

Rrustemi: Pasi që KQZ po kontrollet nga PDK, ajo po shfrytëzohet për të legjitimuar lojërat dhe pazaret e Kadri Veselit.  KQZ nuk duhet të lejoj të bëhet palë në këto pazare e aq më tepër që t’i legjitimoj. Ligji për zgjedhjet, neni 20.3 e thotë qartë se kandidatët e pavarur nuk mund të tërhiqen nga gara deri pas certifikimit të rezultateteve, ndërsa neni 28.1 e përcakton qartë afatin kur do të duhej të tërhiqen subjektet politike.

Periskopi: Si do të duhej të veprohet me këtë rast ?

Rrustemi: Këtu gjithçka është e qartë, se kandidatët e pavarur për kryetar të Komunës së Drenasit mund të tërhiqen nga aktiviteti i tyre paraelektoral, por nuk mund të tërhiqen nga fletëvotimi.  Këtë e ka vërtetuar edhe vendimi i PZAP-it, i cili dy ditë më parë e kishte anuluar vendimin e KQZ-së. KQZ-së, duhet të respektoj dhe zbatoj vendimet e PZAP-it, duke e rikthyer kandidatin e pavarur në fletëvotim dhe të marr masa që të jetë e paanshme ndaj palëve.

Periskopi: A mendoni se ka ndikime politike në vendimet e KQZ-së?

Rrustemi: Për fat të keq, ndikimi politik nuk është vetëm në komision, por edhe në segmente të administratës të KQZ-së, veçanërisht në Zyrën për Regjistrimin dhe Certifikimin e Subjekteve Politike, ku përmes drejtoreshës së saj znj. Drejtoresha e ZRPP-së po sjell në mbledhje të KQZ-së rekomandime të kundërligjshme, të manipuluara, gjysmake që pastaj po i paraprijnë vendimeve të paligjshme  të KQZ-së.  Kësisoj, KQZ po merr rolin e legjitimuesit të presioneve e pazareve të Kadri veselit, aty, ku në fakt do të duhej të ndërhynte prokuroria për të hetuar dhe vetë KQZ për të ruajtur integritetin e procesit. Moszbatimi i vendimit të PZAP-it implikon edhe përgjegjësi penale për anëtarët e KQZ-së dhe ZRPP-n, prandaj, nisur nga zhvillimet e fundit ka hapësirë të mjaftueshme që Kryeprokurori Lumezi të filloj hetimet përkitazi me këto shkelje.

Periskopi: A po humb kredibiliteti i KQZ-së?

Rrustemi: Pa dyshim, edhe pse në bazë të Kushtetutës, por edhe për nga roli në përputhje me standardet ndërkombëtare të zgjedhjeve, KQZ-ja si institucion që organizon zgjedhjet është e domosdoshme të jetë profesional, i pavarur dhe i besueshëm për të gjithë akterët zgjedhor. Nuk mund të presim zgjedhje të lira dhe me integritet, kur vetë institucioni që i organizon ato nuk i trajton të gjitha subjektet politike në mënyrë të njëjtë, kur vetë KQZ-ja e shkelë ligjin e aq më tepër nuk e zbaton një vendim me karakter gjyqësor, siç është vendimi i PZAP-it.

Vendimet dhe veprimet e fundit të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, duke shkelur ligjin për zgjedhjet dhe moszbatimi i  vendimeve të detyrueshme të PZAP-it, e ka nxjerrë në pah një fakt shqetësues jo vetëm për zgjedhjet e jashtëzakonshme në Drenas, por edhe për integritetin e zgjedhjeve në përgjithësi, kurdo që do të mbahen. Prirja dhe insistimi i KQZ-së që përmes vendimeve të paligjshme, moszbatimit të vendimeve të PZAP-it e që këto të fundit kanë efektin e vendimeve gjyqësore, ka bërë që ky institucion që do të duhej të ishte i pavarur dhe i paanshëm, të vihet në shërbim të një partie politike të caktuar apo të kontrollohet tërësisht, siç është rasti nga PDK-ja dhe Kadri Veseli. / Periskopi/