Dy vëllezërit kosovarë merrnin nga 4000 franga për provimin e autoshkollës

Çmimi i tyre për të kaluar provimin “me garanci” provimin ishte i lartë. Një portugez kishte paguar për këtë shërbim hiç më pak se 4000 franga

Periskopi.com Lajme

Dy kosovarë të rinj, vëllezër mes vete, gjatë vitit 2015 kanë rënë në sy se kishin bërë “para të madhe”. Ata nuk kishin fituar në loto por kishin hyrë në provimin teorik të “autoshkollës” për shumë kandidatë me prejardhje të huaj, shkruan 20minutes.ch. Çmimi i tyre për të kaluar provimin “me garanci” provimin ishte i lartë. Për të pasur idenë rreth kësaj shume shërben shembulli i një portugezi: ai kishte paguar hiç më pak se 4000 franga, përcjell albinfo.ch! Dhe assesi nuk kishte qenë i vetëm që e kishte bërë këtë.

Por, fitimeve të dy vëllezërve u ka ardhur fundi pasi që ata kanë marrë të premten dënimin nga një gjykatë e Lozanës. Hetimet kanë sjellë në konstatimin se dy vëllezërit kishin hyrë në provime në datat për të cilat në Zyrën për trafikun rrugor provimet mbahen pa caktim të mëhershëm termini. Ata, thjesht, i kishin marrë me vete ftesat e falsifikuara me emrat e kandidatëve realë, transmeton albinfo.ch. Por, zyra e përmendur e ka kuptuar mashtrimin dhe ka alarmuar policinë.

Gjykata u ka shqiptuar d vëllezërve një dënim me kusht me para, gjegjësisht me nga 60 njësi ditore. Veç kësaj, ata duhet të mbulojnë shpenzimet, rreth 6600 franga, për përgjimet e telefonave që ua ka bërë policia.

Dy vëllezërit kosovarë merrnin nga 4000 franga për provimin e autoshkollës

ISIS

Rreth 120 kosovarë që luftuan krah ISIS-it janë kthyer në Kosovë

Rreth 120 qytetarë të Kosovës që kanë marrë pjesë në luftën e të ashtuquajturit Shtet Islamik, janë kthyer në Kosovë.

Periskopi.com Lajme

Deri tash, institucionet e vendit nuk kanë bërë asgjë për ri-integrimin dhe deradikalizmin e tyre.

Një pjesë e madhe e tyre janë arrestuar e disa edhe janë dënuar në gjykatat e Kosovës.

Skender Perteshi, nga Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë, ka thënë se nuk mjafton vetëm burgosja e tyre, pasi sipas tij, radikalizmi i tyre, mund të vazhdojë edhe në burgje.

Në Ministrinë e Punëve të Brendshme e as në Ministrinë e Drejtësisë, nuk kanë pranuar të flasin për këtë temë.

Kryemami i Bashkësia Islame të Kosovës, Sabri Bajgora, ka thënë se ky institucion ka marrë pjesë në hartimin e Strategjisë Kombëtare kundër Ekstremizmit.

Gjatë luftërave të zhvilluara në Siri dhe Irak, janë vrarë dhjetëra kosovarë.

Goran Miliq

Miliq: Kosovarët kanë tejkaluar mentalitetin ballkanik

Për zhvillimet në Kosovë, analisti dhe redaktori i “Aljazeera” Goran Miliq është shprehur shumë optimist, duke bërë krahasime me hotelet e mëparshme dhe ato çfarë janë tani, ndërtimet urbanistike, etj.

Periskopi.com Lajme

“Kosovarët kanë tejkaluar mentalitetin ballkanik, absolutisht”, ka thënë Miliq.

Ndërsa analisti Behlul Beqaj, ka vënë në pah largimin në masë të qytetarëve kosovarë, njëkohësisht edhe kërkimin e zgjidhjeve nga të rinjtë, qofte për arsim, punë etj, jashtë Kosovës.

Miliq, beson që askush nuk do të duhej të rrijë në një vend deri në fund të jetës.

“Isha për vizitë në Janjeve dhe kuptova që nga 3 mijë kroatë kanë mbetur 200, dhe thash se ata 2 mijë e 700, që janë larguar janë më të mençur se këta që kanë mbetur. Ata jetojnë në Zagreb, janë më të pasur atje ndërsa këtu janë më të vobektë”, ka thënë Miliq në Klan Kosova.

E Miliq beson që kroatët të cilët janë larguar, do të kthehen në Kosovë.

Kafebari i kosovarëve zgjedhet më i miri në Londër

Gjatë një ceremonie të organizuar të hënën, lokali ”My Place” fitoi çmimin e parë në “London Awards Lifestyle 2016”. Ky kafebar është i specializuar në përgatitjen e kafes por është i njohur edhe për përgatitjen e 'çabapave' nga Kosova.

Periskopi.com Lajme

Bashkëpronari i këtij lokali ka folur në një intervistë për KultPlus ku shpalos detaje rreth punës së tij.

20161004200714241

Kosovarët po vazhdojnë të korrin suksese në botë në fusha të ndryshme të jetës.

Përveç kulturës, artit, muzikës dhe sportit ata po dëshmohen edhe në shëbime hotelierike, përkatësisht në artin e gatimit dhe të përgatitjes së kafesë.

Të tillë janë edhe dy prishtinas, Abedin Shahini dhe Samir Maqedonci, të cilët, si bashkëpronarë të një lokali, mbrëmë janë laureuar në kryeqytetin britanik me një çmim të madh, për punën dhe përkushtimin e tyre.

Kafebari i tyre ”My Place” është zgjedhur më i miri në Londër. Gjatë një ceremonie të organizuar të hënën, lokali i dy shqiptarëve nga Kosova, fitoi çmimin e parë në “London Awards Lifestyle 2016”.

Ky çmim organizohet qe 10 vjet dhe ka për qëllim të vlerësojë kafebaret më të mira të Londrës, në aspektin e cilësisë së shërbimeve, mikëpritjes, dizajnit të lokalit, të cilat zgjedhen përmes votimit online në internet nga konsumatorët. Enterieri i lokalit është disenjuar nga studio e arkitekturës 4M Group e udhëhequr nga arkitekti i mirënjohur Përparim Rama. Ai kishte disenjuar edhe lokalin “Hamam Jazz Bar” në Prishtinë me të cilën vepër në vitin 2013 kishte fituar çmimin e parë në botë në kategorinë e enterierit për bar.

Samir Maqedonci ka deklaruar se ndihet shumë i lumtur për këtë çmim.

“Ka qenë një befasi për ne. Nuk e kemi pritur pasi ka qenë konkurrenca e fortë dhe këtë lokal e kemi hapur relativisht vonë para rreth një viti e gjysmë”, ka theksuar Maqedonci.

”My Place”, është hapur në janar të vitit 2015 dhe gjendet në zonën Soha të Londrës.

Maqedonci rrëfen se janë të specializuar në përgatitjen e katër llojeve të kafesë, ekspresos, makiatos, kapuçinos dhe flate white. Ai thekson se posedojnë makinën më të vjetër në Soho për prodhimin e kafes e tipit Gaggia, e cila është prodhuar në vitin 1961.

Lokali ”My Place” frekuentohet kryesisht nga banorët lokalë por ka edhe italianë dhe shqiptarë që jetojnë në Londër.

Sipas Maqedoncit rreth 95 përqind e mysafirëve janë anglezë kryesisht njerëz të industrisë së muzikës dhe filmit.

Dy kosovarët kanë emigruar në Londër para 20 vjetësh dhe tashmë janë integruar në rrethin anglez.

Por, ndonëse kanë kaluar gati dy dekada, ata nuk e kanë harruar traditën. Në lokalin e tyre ata përgatisin një specialitet të veçantë nga vendlindja e tyre.

“Ne në lokalin tonë përgatisim çebapa të cilët janë specialiteti numër një dhe më i kërkuari”, thekson për KultPlus, Samir Maqedonci.

Menaxherët dhe stafi i “My Place” janë uruar edhe nga ambasadori i Kosovës në Londër, Lirim Grejçevci dhe Ministrja e Drejtësisë Dhurata Sadiku Hoxha e cila gjendet në kryeqytetin britanik.