Zyrtare: Greizman shpallet lojtari i vitit

Antoine Griezmann, është shpallur lojtari më i mirë francez për vitin 2016, nga France Football.

Periskopi.com Sporti

Sulmuesi francez, ka pasur një sezon të mrekullueshem me ekipin spanjoll Atletico Madrid dhe kombëtaren franceze.

Me Atleticon, ka shkuar në finale të Ligës së Kampionëve, ku është mposhtur nga Real Madridi në penallti në ‘San Siro’.

Me kombëtaren franceze, poashtu ka humbur në finale kundër Portugalisë në EURO 2016, por është shpallur lojtari më i mirë i këtij kompeticioni, duke fituar këpucën e artë, me më së shumti gola të shënuar, gjithsej 6 gola, transmeton lajmpress.

Disa thashetheme e lidhin lojtarin për një transferim të mundshëm tek Manchester United me shumën prej 100 milionë eurosh, dhe vet lojtari ka shprehur dëshirën se dëshiron të luaj së bashku me Paul Pogban tek ‘Djajtë e Kuq’.

Deschamp i gatshëm të kthejë Benzeman

Trajneri i Francës, Didier Deschamps i hap dyert, sulmuesit të Real Madridit, Karim Benzema.

Periskopi.com Sporti

Në një intervistë për mediat franceze numri Deschamps la të hapura mundësitë që ish lojtari i Lyonit të rikthehet të luajë me ekipin përfaqësues.

Deschamp në fjalën e tij bëri të ditur se arsyeja që ai nuk është mbështetur te Benzema gjatë kësaj periudhe ka patur të bëjë vetëm me faktin se lojtari u përfshi në çështjen Valbuena duke i bërë shantazh këtij të fundit.

Megjithatë trajneri u tregua i gatshëm për të grumbulluar sërish në kombëtaren franceze 28-vjeçarin edhe pse për diçka të tillë duhet të vendosin instancat më të larta të shtetit, sepse skandali në cilin u përfshi i Benzema i kaloi përmasat e futbollit duke u kthyer në një çështje kombëtare, pasi në lojë ishte imazhi i shtetit francez në sytë e Evropës dhe Botës.

“Benzema ka qenë një lojtar shumë i rëndësishëm për kombëtaren franceze, por më pas ndodhën gjëra të çuditshme, kur marr disa vendime të caktuara unë e bëj për të mirën e ekipit”, theksoi trajneri i gjelave.

Benzema ka që nga tetori i vitit 2015 që nuk grumbullohet në kombëtaren franceze por Deschamps la të kuptohet se situata në të cilën ndodhet futbollisti nuk do të jetë e njëjtë pas 4 muajsh apo ndoshta 1 viti.