Januzaj vendosë, Kosova apo Belgjika?

Kosova apo Belgjika, për herë të parë, Adnan Januzaj, flet për vendimin e tij, dhe këtë e bënë për mediat belge.

Periskopi.com Sporti

Ai shpreh synimin e tij që ka për t’u kthyer sërish tek Belgjika, derisa Kosovën nuk e përmend fare, përkundër pyetjes së gazetarit belg, përcjell Gazeta Olle.

Grumbullimi i fundit i Adnan Januzajt me Belgjikën ishte në shtator 2015, përderisa këtë vit nisën thashethemet se ai ka vendosur të zgjedhë Kosovën, por cili është komenti i tij për këtë?

“A e kam zgjedhur përgjithmonë Belgjikën? Nuk mund ta mohoj se synimet e mia janë të luaj sërish me Belgjikën në Kupën e Botës ‘Rusia 2018’”, përgjigjet Januzaj për “Het Laatste Nieuws”, përcjellë “GazetaOlle.com”.

Ai komenton edhe kritikat e njerëze për formën e tij. Januzaj u huazua në verë nga Manchester United tek Sunderland, por edhe këtu nuk është se po shkëlqen.

“E di se ka shumë dyshime për mua, por unë jam duke bërë çmos për t’i demantuar të gjithë ata që nuk besojnë në mua. Jam gati për këtë sfidë. Njerëzit po harrojnë se unë jam vetëm 21-vjeçar”, shtoi ai.

Januzaj, me prejardhje nga Istogu, asnjëherë nuk ka kthyer përgjigje për Kosovën.

Ndahen në paqe, Holanda dhe Belgjika (Video)

Ka përfunduar ndeshja miqësore ndërmjet Kombëtares së Holandës dhe Belgjikës me barazim 1 me 1.

Periskopi.com Sporti

Kombëtarja Holandeze ishte ajo që e zhbllkojë takimin duke shnëuar nga pika e bardhë e penaltisë përmes, mesfushorit të Ajaxit, Klaassen.

Reagimi i Belgjikës ishte në pjesën e dytë ku barazoj rezultatin përmes lojtarit më në formë të tyre, Yannick Carrasco.

Holanda për kualifikimet në fazën e grupeve do të përballet me Luxembourgun më 13 nëntor, ndërsa Belgjika kundër Estonisë në të njëjtën datë. /Periskopi.com

https://www.youtube.com/watch?v=6_q19ixC_9g&feature=youtu.be

Formacionet zyrtare: Holandë-Belgjikë

Holanda dhe Belgjika do të zhvillojnë një miqësore, para ndeshjeve kualifikuese për Botërorin Russia 2018.

Periskopi.com Sporti

Këto janë formacionet zyrtare:

Holandë :Stekelenburg; Blind, Van Dijk, Bruma, Veltman; Klaasen, Schaars, Wijnaldum; Sneijder, Janssen, Lens.

Belgjikë: Mignolet; Meunier, Kompany, Ciman, Vertonghen; Ëitsel, Defour; De Bruyne, Carrasco, Mertens; Hazard. /Periskopi.com