Zgjedhjet në Drenas u paraprijnë zgjedhjeve nacionale

Zgjedhjet komunale në Drenas janë afruar, ndërsa nesër edhe zyrtarisht pritet që të filloj fushata zgjedhore.

Periskopi.com Lajme

Derisa KQZ-ja dhe kandidatët e partive politike të kësaj komune janë bërë gati për këto zgjedhe, edhe në nivel qendror, ndonëse në heshtje po përgatiten për zgjedhje nacionale.

Adrian Çollaku, njohës i rrethanave politike thotë se mungesa e numrave të mjaftueshëm në Kuvend për t’i kaluar marrëveshjet dhe ligjet e rëndësishme, detyrimisht e shtynë vendin që të shkoj në zgjedhje të parakohshme jo më larg se në pranverë.

“Edhe pse kemi një koalicion me 2/3 i bie që nuk i kanë votat për të kaluar një marrëveshje, dhe në situata të tilla zgjidhja e vetme janë zgjedhjet. Shtyrja e zgjedhjeve deri në vitin e ardhshëm vetëm i dëmtojnë vend, duhet që kjo Qeveri ti nënshtrohet edhe një herë votës”, thotë ai pë Tribuna

Çollaku, thotë se zgjedhjet në Drenas janë me rëndësi të veçantë  për shkak se shefi i ri i PDK-së, Kadri Veseli duhet të kaloj testin e parë të tij.

“PDK me të gjitha mjetet që i ka, më të gjitha kapacitet  po dëshiron ta fitoj këtë Komunës, sepse duan realisht që shefi i tyre të jetë i suksesshëm në sfidën e parë”, thotë Çollaku.

Ndërsa në KQZ thonë se për zgjedhjet në Drenas janë të gatshëm për zgjedhje, e sipas tyre, kurdo që u kërkohen edhe zgjedhjen nacionale ata janë të gatshëm.

Të gjitha partitë anë shprehur të gatshme për të hyrë në një proces të tillë, ndonëse jo të gjitha u konvenon kjo gjë.

 

Avdullah Hoti

Hoti thotë se s’ka probleme mes koalicionit PDK-LDK, beson se buxhetin e votojnë edhe opozita

Ministri i Financave, Avdullah Hoti thotë se nuk ka probleme mes koalicionit LDK-PDK sa i përket buxhetit.

Periskopi.com Lajme

Në Klan Kosova ai duke e arsyetuar buxhetin aktual tha se atë e kundërshtojnë edhe njerëz brenda LDK-së, por është i bindur që ato janë vetëm vërejtje.

Madje Avdullahu ka besim që edhe opozita do e përkrahin në parim, ngase sipas tij, buxheti për vitin e ardhshëm është shumë më i mirë se ai i vitit që po lëmë pas.

“Nuk ka probleme mes koalicioni, por ka njerëz edhe brenda LDK-së që e kundërshtojnë. Do kalojë në lexim të parë. e pas kësaj, do ulemi do bëjmë shpërndarje. Në parim besoj që  përkrahin edhe opozita. Do e realizojmë këtë buxhet”, thotë Avdullahu.

Buxheti i Republikës së Kosovës, i paraparë për vitin 2017, do të jetë 2 miliardë e një milion euro me të cilin parashihet rritje ekonomike 4%. / Periskopi

Kadri Veseli dhe Isa Mustafa

Tash LDK po tallet me PDK-në

Dy vjet iu është dashur zyrtarëve të PDK-së të vijnë në konstatim se qeveria Mustafa është e dobët dhe se vendi është i bllokuar.

Periskopi.com Lajme

Shukri Buja, Bislim Zogaj, Hajdar Beqa, Isni Kilaj janë disa nga zyrtarët e PDK-së, qe me disa deklarata publike nuk kanë kursyer aspekt kritikat në drejtim të qeverisë Mustafa, sidomos për çështjen e buxhetit.

Por, këtyre akuzave u janë përgjigjur zyrtarë të LDK-së.

Anëtari i Kryesisë së kësaj partie, Muharrem Sfarqa thotë se nuk duhet të akuzohet se LDK e ka orientuar buxhetin tek komunat e LDK-së, pasi sipas tij, PDK po i jep vetit autogol dhe po tregon se partia e Kadri Veselit në të kaluarën i ka orientu investimet në komunat qe i ka udhëheq PDK.

“Kjo është një autogol për ta dhe s’di pse komunikohet në këtë mënyre. Kosova nuk duhet të shikohet si pjesë e ndonjë subjekti, sepse secili qeverisë më mandat dhe gjërat janë të kufizuara. Kosovën e shoh si tërësi dhe nuk e shoh copëza të ndara”, ka thënë Sfarqa për ‘Indeksonline’.

Kryetari i Ferizajt i ka vlerësuar si aspak të ndershme kritikat e zyrtarëve të PDK-së në drejtim të qeverisë Mustafa.

“Këto më shumë janë zëra të njerëzve të pakënaqur brenda partnerit të koalicionit. Janë përpjekje për komunikim me elektoratin e vet. Besoj qe nuk ka të bëjë më kontestimin e fakteve. Nuk janë aspak të ndershme kritikat e PDK-së, por megjithatë janë brenda kufijve të lejuar në demokraci”, ka shtuar Sfarqa.

Ai ka hedhur poshtë zërat se vendi është në bllokadë. Duke shtuar se në Kuvend janë kaluar vendime të mëdha si ligji për investime strategjike dhe ligji për Trepçën.

Sfarqa ka thënë se në strukturat dhe kryesinë e LDK-së, asnjëherë nuk është diskutuar ideja për zgjedhje të parakohshme. Për këtë sipas tij, do të vendosin liderët e koalicionit.

Kadri Veseli dhe Isa Mustafa

‘Zgjedhjet e parakohshme do mbahen në tremujorin e parë të vitit të ardhshëm’

Zërat kritik brenda mazhorancës se “Demarkacioni është bërë në mënyrë të gabueshme dhe Kosova po humb mjaft shumë në këtë proces” ka bërë që të shtohen edhe më shumë zërat svendi do të shkojë në zgjedhje të parakohshme.

Periskopi.com Lajme

Opozita vazhdon të kërkojë me ngulm zgjedhje të parakohshme. Sipas tyre, tanimë ka shumë arsye pse duhet t’u drejtohemi kutive të votimit. Opozitarët vlerësojnë se mjafton dështimi i Demarkacionit dhe Asociacionit që kjo Qeveri të bjerë dhe të shkohet në zgjedhje të parakohshme.

Por, Demarkacioni nuk është shkaku i vetëm pse Kosova duhet të shkojë në zgjedhje të parakohshme. Njohësit e çështjeve politike mendojnë se tashmë nuk ka kurrfarë arsye pse kjo qeverisje të vazhdojë mandatin deri në fund.

Analisti Imer Mushkolaj, në një prononcim thotë se zgjedhjet janë të pashmangshme dh se ato mund të mbahen më së largu në tre mujorin e parë të vitit të ardhshëm.

“Koalicioni qeveritar ka dështuar të çojë përpara procese të rëndësishme dhe ka mbetur pa legjitimitet. Andaj, zgjedhjet janë të pashmangshme. Zgjedhjet e parakohshme mund të mbahen në tremujorin e parë të vitit të ardhshëm. Mbajtja e tyre mund ta nxjerrë vendin nga kriza politike që po zgjat tash një kohë të gjatë, duke e bërë të pamundur funksionimin normal të shtetit”, tha Mushkolaj.

Njësoj mendon edhe analisti Nexhmedin Spahiu, i cili beson se Kosova do të shkojë në zgjedhje të parakohshme.

“Besoj që patjetër do të kemi zgjedhje të parakohshme. Se kur do të mbahen është pak më e vështirë të perceptohet por qe ato do të mbahen”, ka thënë Spahiu.

Përkundër kërkesave të shumta që Kosova të shkojë në zgjedhje të parakohshme, ambasadorja gjermane në Kosovë, Angelika Viets, ka deklaruar se zgjedhjet e parakohshme do të sjellin ngecje në të gjitha reformat dhe në të gjitha fushat. Në qoftë se Kosova nuk shkon në zgjedhje të parakohshme, atëherë zgjedhjet qendrore të rregullta do të mbahen në vitin 2018./ Indeksonline

Kadri Veseli dhe Isa Mustafa

Buxheti mund të përçajë seriozisht koalicionin PDK-LDK

Buxheti i parashikuar për vitin 2017 vazhdon të mbetet çështje diskutimesh, por edhe mospajtimesh, rreth ndarjes dhe planifikimit në mes partive të koalicionit, përkatësisht Partisë Demokratike të Kosovës dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës.

Periskopi.com Lajme

Qeveria e Kosovës, në fillim të këtij muaji, kishte miratuar Projektligjin për Buxhetin e vitit 2017. Projektligji tashmë i është proceduar Kuvendit, ku pas shqyrtimit nëpër komisionet përkatëse, pritet të dalë në votim për miratim.

Zëvendësministri i Financave nga Partia Demokratike e Kosovës, Isni Kilaj, ka thënë se projekt-buxheti ende nuk është shqyrtuar në Komisionin për Buxhet dhe Financa, pasi buxheti, sipas tij, ka mangësi dhe se Grupi Parlamentar i PDK-së është duke u konsultuar rreth ndryshimeve që duhet të pësojë.

“Ende nuk është proceduar në Komisionin për Buxhet dhe Financa, aty ka ngecur, sepse grupi i PDK– së është duke bërë harmonizimin dhe vendosjen e kërkesave në buxhet”.

“Përmirësime janë duke u bërë tek Ministria e Infrastrukturës, Ministria e Shëndetësisë, Ministria e Rinisë, Kulturës dhe Sportit. Në këto ministri ka vend për përmirësime”, ka thënë Kilaj.

Ndërkohë, kryetari i Komisionit për Buxhet dhe Financa në Kuvendin e Kosovës, Naser Osmani, nga Lidhja Demokratike e Kosovës, ka thënë se projekt-buxheti ka arritur në Komision, në fund të muajit tetor, sipas afateve ligjore.

Osmani tha për Radion Evropa e Lirë se në mbledhjen e radhës të Komisionit, që pritet të mbahet në fillim të javës së ardhshme, do të shqyrtohet në parim Projektligji për Buxhetin e vitit 2017. Pastaj, shton ai, do t’i rekomandohet kryesisë së Kuvendit që ai të radhitet në njërën nga seancat e radhës për shqyrtim dhe miratim.

Për dallim nga deklaratat e Kilajt, deputeti Osmani thotë se nuk janë duke u bërë ndryshime në këtë draft.

“Si të kalojë në leximin e parë, vetëm atëherë mund të bëhen ndryshime dhe amandamentime në projekt-buxhet. Kjo është procedurë është rregull dhe nuk mund të dalë jashtë kësaj procedure”, ka thënë Osmani.

Kurse Shukri Buja, anëtar i këtij Komisioni, nga Partia Demokratike e Kosovës, shprehet kritik sa i përket ndarjes buxhetore, sidomos në nivelin komunal.

Ai ka thënë se mjetet më mëdha buxhetore janë ndarë nëpër komunat që udhëhiqen nga Lidhja Demokratike e Kosovës. Për këtë, thotë ai, të hënën kur mbahet edhe mbledhja e komisionit, do të dilet me qëndrime konkrete sa i përket projekt-buxhetit.

Buja, ndërkaq, thotë se ky koalicion duhet të prishet dhe vendi të shkojë në zgjedhje të parakohshme.

“Partia Demokratike ka qëndrime të ndryshme, por ne po shpresojmë ‘ti harmonizojmë këto qëndrime. Ndërsa, unë personalisht, kam qëndrime tjera. Qëndrimi im personal është që ky koalicion duhet të shpërbehet dhe vendi të shkojë në zgjedhje të jashtëzakonshme”, ka theksuar Buja.

Në anën tjetër, Naser Osmani nuk jep ndonjë përgjigjeje në lidhje me atë se sa i ka lëkundur themelet e koalicionit buxheti për vitin 2017. Por, megjithatë, ai shprehet se kushdo që flet për buxhet duhet të jetë kompetent në këtë fushë.

“Unë konsideroj se për çështje profesionale, siç është çështja e financave, politikat financiare, çështjet buxhetore, ata që marrin fjalën duhet të jenë më pak politik dhe më shumë profesionist”, ka thënë Osmani.

Buxheti i Kosovës për vitin e ardhshëm do të jetë mbi 2 miliardë euro, kurse pjesa më e madhe do të gjenerohet nga të hyrat fiskale. Sipas procedurave ligjore, Buxheti i Kosovës duhet të miratohet në pjesën e dytë të dhjetorit.

 

pacoli-limaj-haradinaj

Koalicioni AAK-NISMA-AKR i pashmangshëm

Koalicioni AAK-NISMA-AKR është i mundshëm dhe shumë i nevojshëm. Kështu po vlerëson anëtari i Kryesisë se AAK-së, Riza Smaka.

Periskopi.com Lajme

Profesori universitar në Tribuna Channel tha se në parim AAK nuk ka vija të kuqe për asnjë subjekt duke shtuar se koalicionit parazgjedhor AAK-NISMA mund t’i bashkohet edhe AKR.

E sa i përket reformës zgjedhore, Smaka tha e ajo mund të bëhet pa pjesëmarrjen e opozitës. Duke shtuar se këtë iniciative do të duhej ta ndërmerrte kryeministri Mustafa e jo presidenti Thaçi.

Sa i përket koalicionit PDK-LDK, ai tha se këto parti i ka bashkuar interesi individual i krerëve të këtyre partive.

LDK, sipas tij, bën gjithçka për ta fryrë buxhetin.

“Fushata zgjedhore, vetëm sa ka filluar. Qeveria e Mustafës po synon qe në mënyre artificiale të rrisë buxhetin vetëm për tu paraqitur para qytetarëve si qeveri e suksesshme”, ka thënë profesor Smaka.

Agim Veliu

Agim Veliu jeton i qetë, thotë se s’ka as zgjedhje para vitit 2018

Nënkryetari i LDK-së, Agim Veliu, ka thënë të mos ketë asnjë telash në funksionimin e koalicionit qeverisës me PDK-në në qendër.

Periskopi.com Lajme

Sipas tij, ky koalicion i ka numrat dhe se nuk do të ketë zgjedhje parlamentare para vitit 2018, shkruan sot Koha Ditore.

“Koalicioni qeverisës është stabil. Koalicioni është duke punuar, i ka numrat, Qeveria është në punë, ka bërë shumë punë të mira edhe nuk e ka asnjë telash për sa i takon funksionimit të këtij koalicioni. Për ne kjo çështje nuk është temë e diskutimit në Lidhjen Demokratike, sepse nuk është hapur asnjë diskutim në forumet e këtij subjekti politik për zgjedhjet. Zgjedhjet nacionale janë në 2018, ndërsa ato lokale janë në vitin e ardhshëm”, ka theksuar Agim Veliu, kur është pyetur nëse e kanë përkrahjen e PDK-së për miratimin e buxhetit për vitin 2017.

Astrit Gashi

Gashi thotë se ka gjasa për koalicion LDK-Vetëvendosje

Analisti Astrit Gashi ka deklaruar se zhvillimet e fundit në skenën politike të vendit, lënë të kuptojnë se nëse shkojnë në zgjedhje, atëherë Lidhja Demokratike e Kosovës mund të hyjë në koalicion me Lëvizjen Vetëvendosje.

Periskopi.com Lajme

Këtë konstatim ai e ka dhënë mbi bazën e një deklarate të Bardhyl Metës, i cili është shprehur se në rast të zgjedhjeve votuesi duhet të zgjedhë mes molotovit dhe Klanit Pronto, njofton Klan Kosova.

Ai ka akuzuar qeverinë për mungesë vizioni dhe dështim në cështjet kryesore dhe me rëndësi jetike për të ardhmen e vendit, duke nisur nga raporti me Listën Serbe, deri tek cështjet ekonomike.

“Ju po qeverisni me ampliduta të Beogradit. E keni futur dhe e keni tërhequr ligjin për Trepçën për ta rikthyer pas një viti në kuvend. Sa i përket zhvillimit ekonomik kemi lëvizur vetëm për një ose dy vende tek Doing Bussines përderisa Maqedonia, për të cilën kemi thënë shtet i keq diktatorial etj, është e dhjeta. Parametrat e zhvillimit ekonomik nuk janë në rregull. Ku janë ato vendet e punës te premtuar – 200 mijë.

“Këtu e mora sloganin zgjedhor të LDK-së. E në bazë të sloganeve, këta do të hyjnë në koalicion me molotovin, sepse kënd e shajnë hyjnë në koalicion me të”, tha ai.

Isa Mustafa

Mustafa i bindur se me PDK-në do e përfundojnë mandatin e rregullt

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka thënë se koalicioni PDK-LDK është duke funksionuar mirë. Ai ka mohuar edhe mundësinë që vendi të shkojë në zgjedhje

Periskopi.com Lajme

I pari i ekzekutivit ka thënë se kjo qeveri do të çojë mandatin deri në fund. Ai ka thënë se deklaratat e Kadri Veselit janë keqinterpretuar.

“Nuk është folur asnjëherë për zgjedhje. Ne jemi duke funksionuar tepër mirë. PDK dhe LDK si koalicion qeverisës do ta çojnë mandatin deri në fund. Zgjedhjet do të mbahen ashtu siç parashihen, pra pasi ne ta përfundojmë mandatin”, ka thënë Mustafa.

Ai është shprehur i bindur se deklaratat e kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli, të bëra ditë me parë në media për mundësinë e shkuarjes në zgjedhje, janë keqkuptuar.

“Deklaratat në media shpesh po keqinterpretohen dhe po u jepen kahje të ndryshme”, ka thënë Mustafa në RTK.

 

Kadri Veseli dhe Isa Mustafa

Përçahet koalicioni qeverisës PDK-LDK

Demarkacioni i mbajti të bashkuar, e pikërisht i njëjti duket se po i ndanë. Partnerët kryesor të koalicionit qeverisës në Kosovë tashmë kanë filluar të përçahen.

Periskopi.com Lajme

Akuzojnë njëri – tjetrin se nuk i kanë votat për Demarkacionin, kusht ky i BE-së për liberalizimin e vizave për popullin e Kosovës, raporton Periskopi

Përderisa opozita ka shumë muaj që e ka kundërshtuar, e pozita sikur janë ofruar mes vete për këtë çështje, tashmë kreu i PDK-së, Kadri Veseli është i gatshëm për zgjedhje meqë nuk kanë vota si koalicion.

E anëtari i kryesisë së LDK-së, Muharrem Sfarqa, që është edhe kryetar i Ferizajt, komunë kjo e treta për nga banorët, që i iki për herë të parë PDK-së nga dora, e kundërshton Veselin. Thotë se PDK-ja janë ata që nuk i kanë votat për Demarkacionin, andaj sipas tij, u konvenojnë zgjedhjet.

Si pasojë e mossigurimit të votave për demarkacion, kryetari i PDK-së, Kadri Veseli nuk e ka përjashtuar mundësinë që vendi të shkojë në zgjedhje.

“Nuk është fundi i botës nëse nesër del një opsion me marrëveshje politike në mes të kampit të pozitës dhe opozitës që të shkohet në zgjedhje dhe të kemi normalitet”, ka deklaruar Veseli për kohën

Madje ka fajësuar Qeverinë, duke thënë se ka bërë gabim me Asociacionin e Komunave me shumicë serbe.

“Ne si partner i koalicionit pa Listën Serbe nuk mund t’i arrijmë 81 vota”, ka thënë Veseli.

Mirëpo, me këtë deklaratë të Veselit nuk është pajtuar LDK.

Sfarqa thotë se për Veselin janë zgjidhje zgjedhjet, ngase sipas tij, janë PDK-ja ata që nuk i kanë votat për Demarkacioni, ndërsa LDK-ja po.

“Nëse thotë kryetari i Kuvendit se duhet të shkohet në zgjedhje me marrëveshje, atëherë ai duhet të dijë raportin e forcave politike brenda partisë së vet”, ka thënë ai për Periskopin.

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri ka thënë se ideja e Kryetarit të PDK-së për zgjedhje të reja, nuk është e qëlluar dhe as nuk përkrahet nga Partia e Isa Mustafës.

Haziri ka thënë se ide të tilla janë deklarata dhe lëvizje interesante të udhëheqjes së PDK-së. Ky zyrtar i LDK-së dyshon se PDK s’ka punuar seriozisht për çështjen e demarkacionit kur po lëshon akuza në këtë kohë.

Ndryshe, ka shumë muaj që institucionet e vendin janë përqendruar në Demarkacionin, me arsyetimin se duhet plotësuar kushtin e BE-së për liberalizimin e vizave, ndërsa opozita duke vlerësuar se me marrëveshjen aktuale Kosova humb territor.

Nuk duhet harruar se partneri i treti i koalicionit qeverisë, Lista Serbe ka disa ditë që po bojkot institucionet, duke e bërë kështu të pamundur çdo votim kur kërkohet patjetër edhe vota e tyre./ Periskopi

Sadri Ferati

Deputeti i LDK-së thotë se koalicioni jo lehtë i siguron 80 vota

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Sadri Ferati, ka thënë se koalicioni qeverisës është stabil për shumicën e çështjeve, por ai ka pranuar se koalicioni i madh nuk e ka të lehtë t’i sigurojë dy të tretat e votave që janë të nevojshme për ratifikimin e demarkacionit me Malin e Zi.

Periskopi.com Lajme

Ferati ka thënë për “Epoka e re” se për ratifikimin e demarkacionit do të ishte mirë të arrihej një konsensus nacional.

Ai ka shprehur drojën e tij se, pavarësisht asaj çfarë do të ndodhë në Kuvend me demarkacionin, Kosova do të jetë humbëse.

Ferati ka vlerësuar se në këtë rast palët nuk kanë ditur të bëjnë politikë.

Ai ka thënë se sfida kryesore të Qeverisë mbeten zbatimi i ligjit dhe luftimi i korrupsionit.