A po thyhet koalicioni i madh? Flasin vet përfaqësuesit e koalicionit

Periskopi.com Lajme

Pas anulimit të debatit me kandidatët për kryeministër të Kosovës, analistët kosovarë kanë vlerësuar se një gjë e tillë nuk ka ndodhur për shkak të vendimit të Komisionit të pavarur por për shkak të përçarjeve brenda PDK-AAK-NISMA.

Por një gjë të tillë e mohuan partnerët e koalicionit.

“Koalicioni PDK-AAK-NISMA, nuk po përçahet , përkundrazi janë më të bashkuar për fitore”

Kështu thotë anëtari i PDK-së  Shaip Muja,  sipas tij deklaratat e analisteve në Kosovë se mospjesëmarrja e kandidatit për kryeministër Ramush Haradinaj nga PDK-AAK-NISMA , në debatin televiziv ku ishin të ftuar kandidatët për kryeministër, nuk ka të bëjë aspak me probleme mes partnerëve të koalicionit.

“ Analistët në Kosovë ndonjëherë për të qenë të lexueshëm, janë shpikës fantastik të ideve të pa qëndrueshme dhe te pa drejta, sepse koalicioni PDK-AAK-NISMA, është koalicion shumë i vonuar dhe shumë i qëlluar dhe frika e tyre që koalicioni do të jetë shumë i qëndrueshëm dhe kohë të gjatë kanë filluar të shpikin ide se kemi problem”.

Sipas Mujës e gjithë kjo po ndodh sepse kanë frikë nga fitorja e koalicionit PDK-AAK-NISMA.

“Ne nuk kemi asnjë përçarje, se paku po flas nga këndi im personal, sepse nuk kamë vërejtur asnjë problem. Sepse çdo ditë jam me grupet e PDK-AAK-Nisma, ne jemi në një vrull të organizimit dhe entuziazmit, dhe parashikimet që ky koalicion ne krye me PDK-në, do të mbërrij mbi 51% e fitorja do të shkojë mbi 53.5% në total bën që të dalin me ide të tilla ”. përfundoi Muja.

E që anulimi i debatit televiziv nga PDK-AAK-NISMA, nuk ka të bëjë me probleme brenda këtyre partive, e thotë edhe zëdhënësi i AAK-së, Muharrem Nitaj.

“Janë të pa vërteta krejt ato që thuhen që Ramush Haradinaj e ka anuluar debatin për shkak të problemeve të brendshme brenda koalicionit. Haradianj është i nominuar për kryeministër nga koalicioni PDK-AAK-NISMA, dhe i ka të gjitha liritë që të veproj si kandidat për kryeministër të ardhshëm të Kosovës”.

Nitaj për GazetaBlic tregoi se pse po ndodh e gjithë kjo zhurmë rreth anulimit të debatit.

Ju e dini shumë mirë që ky debat është anuluar për shkak të një vendimi të një komisioni të pavarur të mediave në Kosovë, dhe çdo informacion tjetër qe nuk e ka këtë përfundim është një spekulim ordiner, që behët për kalkulime politike, ne akoma nuk jemi në fushatë dhe kemi një vendim që nuk lejohen debatet që kane të bëjnë për zgjedhjet, dhe kjo është një arsye pse Haradinaj s`ka pranuar të jetë në debat, derisa s`ka filluar akoma fushata, Haradinaj është i vendosur që t`i zbatojë, përfill normat e zgjedhjeve dhe kjo është e vërteta”.

Ndryshe GazetaBlic ka provuar të kontaktoj edhe me zyrtarë të partisë tjetër të koalicionit atë të Nismës, mirëpo nuk ka mundur.

Në anën tjetër Lëvizja Vetëvendosje e cila në zgjedhjet e qershorit do të hyjë e vetme kanë thënë që tërheqja e kandidatit për kryeministër nga PDK-AAK-NISMA është frika për ballafaqim me kandidatin e VV-së, Albin Kurtin.

“Është e qartë se pse z.Haradinaj është tërhequr nga përballja me Albin Kurtin. Z.Haradinaj ka frikë nga përballja e Albinin. Është e qartë dhe po dëshmohet në vazhdimësi se këta njerëz nuk kanë as program as dije dhe as guxim për tu përballur me Albinin ë fakt ky është koalicion i krimit dhe i natës dhe këta janë bërë bashkë për pazare. Ne e presim këtë debat sa më parë”  tha Albulena Haxhiu për GazetaBlic.

Haxhiu tutje ka thënë që mbrapa gjithë kësaj qëndron dikush.

“Ne e presim këtë debat sa më parë. Duke e ditur që prapa kësaj ka dorë edhe Kadri Veseli, ne e ftojmë këtë të fundit në debat me Albinin dhe atë në cilindo televizion që ata duan”.

Ballafaqimi i parë i kandidatëve për kryeministër , ishte paraparë që të mbahet me 26 Maj.

Ky debat u anulua për shkakt të një njoftimi të Komisionit të pavarur për Media, në të cilën ky ballafaqim cilësohej i jashtëligjshëm në kuadër të fushatës zgjedhore

 

Përplasen keq Driton Selmanaj dhe Memli Krasniqi (Video)

Periskopi.com Lajme

Analisti Driton Selmanaj i është drejtuar Memli Krasniqit në emisionin ‘CLIK’ në RTV21,  duke thënë se Partia Demokratike e Kosovës e ka tradhtinë standard të të sjellurit politik .

“Ju s’dini ndryshe, ta demaskojmë situatën skenar i përgatitur në mënyrë perfide, i organizun në mënyrë përfide i realizun me sukses”, ka thënë ndër të tjerash Selmanaj.

Në anën tjetër Krasniqi iu ka drejtuar Selmanajt duke e thënë se ai i ka folur pesë rrena.

“Pse po bohesh nervoz bash për LDK-në ti?”, ka pyetur Krasniqi.

Përplasjet e tyre kanë vazhduar deri në atë pikë sa Selmanaj i thotë Krasniqit se ka lëndë në gjykatë për kohën kur ka qenë Ministër i Kulturës.

 

Shfaqet Hajredin Kuçi, e quajnë ‘miu para termetit’

Periskopi.com Lajme

Hajredin Kuqi pas një kohë të gjatë është deklaruar për situatën politike në vend.
Normalisht, ka zgjedhur RTK-në për të folur.

Dikur dora e djathtë e Hashim Thaçit si në PDK ashtu në Qeveri, ka disa kohë që nuk ka folur për vendimet apo situatën në vendim.

Një ditë më parë ai tha se deri të hënën kreu i LDK-së dhe i PDK-së, të takohen dhe të diskutojnë.

E një nga personat më aktiv në rrjete sociale, Asdren Rrahmani ka ironizuar me të.

E quan mi.

“Minjtë gjithmonë dalin para tërmetit. Qashtu edhe ky mini i Zhitoprometit dul sot ne skene pak mas një kohe qe ish struke ne magacin”, thotë ai./ Periskopi

Mushkolaj: Vetëm LDK-ja s’po e ka të qartë se i ka ardhur fundi koalicionit

Periskopi.com Lajme

Kryetari i Kuvendit dhe i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli të premten ka qenë shumë kritikë ndaj situatës në vend.

Ndonëse ai nuk ka treguar nëse koalicioni me LDK-në do të prishet, ka thënë se nuk mund t’i zhgënjejmë qytetarët për të ruajtur postet politike.

E sipas analistit politik Imer Mushkolaj, Veseli tashmë disa muaj ka nisur aktivitetin  për prishje të koalicionit me LDK-në.

Ai ka thënë se në këtë situate vetëm partia e kryeministri Isa Mustafa duket se nuk e ka të qartë se koalicioni është drejt fundit.

“Gjithë aktiviteti i z.Veseli në muajt e fundit është në funksion të prishjes së koalicionit . Në këtë situatë vetëm LDK-ja s’po e ka të qartë se i ka ardhur  fundi koalicionit dhe po përpiqen të gjejnë arsyetime  ose thjeshtë t’ia bëjnë vetës mirë se nuk do të ndodh një gjë e tillë”, ka thënë Mushkolaj për lajmi.net.

Veseli të premten pas mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit , ku është caktuar për të mërkurën seanca për mosbesim ndaj Qeverisë Mustafa, ka thënë se nuk është Opozita ajo që mund ta rrëzojë Qeverinë, por që ka dhënë vërejtje për situatën në vend.

“Unë do të vazhdoj bisedimin me partnerin e koalicionit, por ajo që mund të them se situata nuk është e kënaqshme. Nuk është opozita ajo që vendos ne do të vazhdojmë bisedimet me partnerin e koalicionit ku kemi komunikim intensiv duke pasur parasysh edhe zhvillimet e fundit”, ka thënë Veseli të premten.

Ndërsa për analistin Mushkolaj PDK  po dëshiron prishjen e koaliconit. Ai ka kujtuar se PDK është parti që nuk i respekton marrëveshjet.

“Është shumë e qartë që koalicioni do të prishet pasi kështu po dëshiron PDK-ja. Mocioni do të hidhet në votim dhe natyrisht së PDK-ja e ka në dorë nëse do ta votojë ose jo. Unë besojë që mocioni do të votohet”, është shprehur Mushkolaj.

Partneret e koalicionit janë shprehur edhe zyrtarisht  se nëse nuk kalon marrëveshja e Demarkacionit me Malin e Zi, shkuarja në zgjedhje të jashtëzakonshme është mundësi reale.

Qeveria ndonëse ka paralajmëruar se procedimi i marrëveshjes për kufirin me Malin e Zi do të dërgohet brenda muajit prill, një gjë e tillë nuk ka ndodhur. Ndërsa raportet mes partive në koalicion do të testohen të mërkurën, në seancën e jashtëzakonshme në të cilën pikë e vetme e rendit të ditës do të jetë mocioni i mosbesimit ndaj Qeverisë, i  dorëzuar nga partitë opozitare.

Lutfi Haziri fillon të frikësohet se mos prishet koalicioni (Video)

Periskopi.com Lajme

Zyrtari i LDK-së, Lutfi Haziri, ka thënë se PDK ka obligim ndaj marrëveshjes së koalicionit me LDK-në dhe se nuk mundet me i jep mbështetje asnjë mocioni për rrëzimin e Qeverise.

Këto komente Haziri i ka bërë për emisionin Rrokum Roll në TV Rrokum.

“S’du me paragjyku, por opozita s’mundet me ndërtu mocion kundër Qeverise”, ka theksuar Haziri. “Çdo veprim i njëanshëm i PDK-së ose LDK-së veçse e thellon krizën dhe trondit themelet e shtetit te Kosovës”.

Ai ka mohuar zërat për një takim të mundshëm të liderëve të PDK-së e LDK-së për prishjen e mundshme te koalicionit.

 

Gashi tregon kur prishet koalicioni PDK-LDK-Lista Serbe

Periskopi.com Lajme

Analisti politik, Dardan Gashi duke folur për mundësinë e zgjedhjeve të parakohshme ka thënë se “PDK ka paralajmëruar që do të shkojë në zgjedhje, por jo me një hidhërim të madh me LDK-në”.

“Pasi është menduar që këto dy parti ta vazhdojnë qeverisjen edhe më gjatë. Jemi në një situatë, kur LDK është tërhequr në mënyrë të njëanshme. Tash PDK thuajse është në pozitë të njëjtë, duke dashur që Qeveria të prishet përmes votave të opozitës”, ka thënë Gashi në Klan Kosova.

Ai ka thënë se LDK nuk do zgjedhje pasi e kanë postin e kryeministrit.

“PDK i dëshirojnë zgjedhjet shkaku i Veselit që ai të vijë në pozitën e kryeministrit. Dy partitë në koalicion po e kërkojnë rrugën e duhur për të shkruar në zgjedhje, LDK sa ma vonë dhe PDK sa ma shpejtë. Prishja e koalicionit në harmoni nuk do të ndodhë. Nëse kemi prishje të koalicionit kjo do të ndodh që PDK do të gjejë aleat në opozitë”, tha ai.

Lutfi Haziri kurrsesi nuk e pranon se koalicioni në rrezik

Periskopi.com Lajme

Lutfi Haziri, nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës ka thënë se me Partinë Demokratike të Kosovës besojnë se do ta çojnë mandatin deri në fund.

“Ne me PDK jemi dy partitë kryesore në vend dhe rivalët më të mëdhenj në vend. Oferta e LDK-së do të jetë në bazë të programit qeverisës. Besojmë se do ta qojmë mandatin deri në vitin 2018. Nëse nga PDK kërkohet një ridefinim i marrëveshjes, LDK e zbardh qëndrimin e vet”, tha ai.

“LDK ka partneritet për këtë kabinet qeveritar, marrëveshjen e LDK-së me Thaçin e ka konfirmuar Kadri Veseli në konventën e PDK-së. LDK e gatshme të diskutojë parimet e marrëveshjes, për çka nuk jemi të ftuar. LDK është ajo që do ta bartë përgjegjësinë e vet”, tha Haziri nw Klan Kosova.

Deputeti i PDK-së e pranon: Nuk ka qëndrueshmëri brenda koalicionit

Periskopi.com Lajme

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Elmi Reçica i ftuar në emisionin Politikë të Tribuna Channel është shprehur se koalicioni aktual aktual ka vota por nuk ka qëndrueshmëri brenda partive.

Ai ka shtuar se kur ka pasur koalicione më të vogla në numra merreshin vendime më lehtë.

Ndërkaq, Deputeti i PDK-së i ka bërë thirrje opozitës për unitet.

“Kur kanë filluar bisedimet e Vjenës, Thaçi ka qenë pjesë e grupit të unitetit edhe pse ishte në opozitë. Edhe opozita duhet ta ketë parasysh këto çështje për të qenë unik.” ka shtuar ai.

Elmi Reçica flet për vija të kuqe koalicionesh, thumbon dikë rëndë

Anëtari i Kryesisë së Partisë Demokratike të Kosovës, Elmi Reçica ka thënë se kjo parti do të jetë fituese e zgjedhjeve të ardhshme kurdo që mbahen ato dhe se PDK-ja nuk ka vija të kuqe për asnjë subjekt politik.

Periskopi.com Lajme

“PDK-ja nuk ka vija të kuqe për askënd, nuk ka kufizime siç nuk ka pasur asnjëherë. Por PDK-ja do të del fituese në zgjedhje dhe pastaj do t’i zgjedhë partnerët në bazë të programit”, ka thënë Reçica për lajmi.net.

Ndërsa, duke komentuar deklarimet e disa subjekteve politike për vijat e kuqe me partitë në pushtet, Reçica ka thënë se nuk është në rregull që partitë që nuk e kanë të sigurt hyrjen në Kuvend të flasin për vija të kuqe.

“Besoj që nuk është në rregull që partitë që nuk dihet as nëse do të jenë në Kuvend mandatin e ardhshëm të flasin për vija të kuqe. Një kriter do të duhej të ishte që cilado parti politike që vepron dhe funksionon në Kosovë ta njeh Kushtetutën dhe simbolet shtetërore”, ka shtuar Reçica.

Ushtria thellon dallimet mes partnerëve të koalicionit

Iniciativa e befasishme e presidentit Hashim Thaçi për shndërrimin e Forcës së Sigurisë në Ushtri, përmes ndryshimit të ligjit, ka thelluar dallimet mes partnerëve të koalicionit qeverisës.

Periskopi.com Lajme

 

Në Lidhjen Demokratike të Kosovës nuk janë përcaktuar ende se cili do të jetë qëndrimi i tyre kur projektligji të sillet për votim, ani pse qeveria e ka futur në procedurë të rregullt, shkruan sot Koha Ditore.

LDK-ja vazhdon të jetë e rezervuar për shkak të kundërshtimit të hapur që kanë shprehur aleatët strategjikë të Kosovës, ShBA-ja dhe NATO.

Këta dy akterë kanë kërkuar që mandati i FSK-së të avancojë përmes ndryshimeve kushtetuese, për të cilat nevojiten edhe dy të tretat e votave të komuniteteve pakicë. Për shkak të kundërshtimeve të Listës Serbe, amendamentet e propozuara qysh para dy vjetësh nuk janë hedhur asnjëherë në votim.

Deklarata kontradiktore për formimin e qeverisë në Maqedoni

Harmonizohen qëndrimet me partitë shqiptare? Kreu socialdemokrat, Zoran Zaev pohon se ka arritur ujdi me partitë shqiptare. Por nga ana e saj BDI-ja pohon se mund të mbetet në opozitë.

Periskopi.com Lajme

Kryetari i Lidhjes Social Demokrate të Maqedonisë Zoran Zaev ka bërë të ditur se i ka siguruar nënshkrimet e nevojshme të deputetëve të partive politike shqiptare për të marrë mandatin nga Presidenti për krijimin e Qeverisë së re. Zaev ka thënë, se ka harmonizuar qëndrimet me partitë politike shqiptare, përfshirë edhe Ligjin për përdorimin e gjuhëve.

“Tanimë kemi siguruar nënshkrimet e nevojshme të deputetëve për të marrë mandatin. Besoj se ka mbetur një pjesë e vogël për t’u biseduar rreth formimit të Qeverisë së Maqedonisë, sepse çështjet kruciale, siç është platforma e Qeverisë së re, platforma e Lidhjes Social Demokrate, platforma e partive politike shqiptare, ligji që rregullon përdorimin e gjuhëve tanimë janë harmonizuar”, ka theksuar Zaev.

Sipas tij ka mbetur që të diskutohet me kryetarët e partive të tjera për të diskutuar rreth ndarjes së dikastereve ministrore dhe kuadrin që do të jetë pjesë e qeverisë së re .”Besoj se brenda 10 apo 15 ditëve në fillim të muajit mars, Maqedonia do ta ketë qeverinë e re, të kryesuar nga social demokratët”, është shprehur Zaev. Ai nuk beson se do të ketë protesta të organizuara nga VMRO DPMNE, e kryesuar nga Nikolla Gruevski si shenjë pakënaqësie apo shfaqje revolte. “Ajo se do të ketë protesta apo bojkot nga VMRO DPMNE nuk do të ndodh, sepse siç e dini kur e majta vjen në pushtet atëherë ka dialog. Ne jemi të hapur për të biseduar për gjithçka dhe të arrihet një zgjidhje. Nëse dëshirojnë pa arsye të mbajnë protesta atëherë le të shëtisin pak rrugëve “, ka thënë Zaev.

BDI në dilemë – pë pozitë apo opozitë?

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka thënë se BDI-ja mund të mbetet në opozitë dhe kjo është një nga opsionet e debatit në mbledhjen e kryesisë qendrore të mbajtur të premten. Kryesia qendrore e Bashkimit Demokratik për Integrim ka analizuar dy opsione, nëse do të përkrahë një qeveri të pakicës, ose të marrë pjese në qeverinë e ardhshme të Maqedonisë.

“Shqyrtojmë opcionin të ngelemi në opozitë”, është përgjigjur Ahmeti i pyetur lidhur me pozicionin e partisë së tij në negociatat për formimin e qeverisë së re. Sipas tij, akoma nuk është arritur marrëveshja se vallë do t’i jep apo jo firmat e deputetëve kreut të LSDM-së, Zoran Zaev, që ai të mund të marrë mandatin nga presidenti Gjorge Ivanov. I pyetur nëse në këto bisedime a bisedohet për një koalicion eventual me VMRON-DPMNE-në , zëdhënësi i BDI-së Bujar Osmani është përgjigjur shkurt, se një gjë e tillë nuk po bisedohet.

VMRO-DPMNE: Nuk do të lejojmë ridefinimin e shtetit

Njoftimet për arritjen e marrëveshjes për gjuhën shqipe kanë nxitur reagime të shumta, në veçanti nga VMRO DPMNE-ja e Nikolla Gruevskit, e cila ka paralajmëruar kundërshtimin e një zgjidhjeje të tillë me të gjitha format e mundshme.Lideri i VMRO-DPMNE-së, Nikolla Gruevski vlerëson se LSDM-ja dhe Zoran Zaev duan t’i defaktorizojnë maqedonasit në këtë shtet.

“Tentativa e LSDM-së dhe BDI-së është që të bëjnë defaktorizim të maqedonasve, të popullit maqedonas dhe të bashkësive të tjera etnike si turqit, serbët, vllehët, romët etj. Këtë defakrorizim nuk do ta lejojmë. VMRO-DPMNE-ja do të qëndrojë fuqishëm, në cilën do situatë në mbrojtjen e shtetit dhe të interesave nacionale. LSDM bën garë me veten se sa më shumë do t’u ofrojë partive shqiptare. Kjo duhet ndalur. Dikush nuk e kupton seriozisht këtë, por koha tregon në se LSDM fuqishëm kërkon të bëjë ridefinimin e Republikës së Maqedonisë”, ka thënë Gruevski.

Mbështetje Zaevit, nëse ai pranon platformën shqiptare

Dy partitë e tjera shqiptare Aleanca për Shqiptarët dhe Lëvizja Besa thonë se do të deponojnë nënshkrimet e deputetëve të tyre për të marrë mandatin kryetari i Lidhjes Social Demokrate të Maqedonisë, dhe pas kësaj do të fillojnë bisedimet për të marrë ose jo pjesë në Qeveri ndërkohë që kanë thënë se do ta mbështesin Qeverinë e kryesuar nga LSDM-ja. Të dyja partitë pohuan se do të negocionin me LSDM-në për koalicionim të mundshëm, por vetëm nëse plotësohen kushtet e tyre. Ziadin Sela nga Aleanca betonoi edhe njëherë qëndrimin se nuk do të jetë pjesë e një koalicioni që nuk do ta barazonte shqipen me maqedonishten.

Drafti për ligjin për gjuhën shqipe është i përgatitur me kontributin tonë dhe janë gjërat kryesore, të cilat ne i mendojmë se duhet të jenë në ligj dhe akoma do të punohet në mënyrë që të jetë një ligj i mirëfilltë për përdorimin e gjuhës shqipe, ka thënë Zijadin Sela nga Aleanca për Shqiptarët.

E “vulosë” Xhavit Haliti: Tregon çka do të ndodhë me koalicionin dhe me zgjedhjet e reja

Pas zërave të shtuar për prishjen e koalicionit dhe për mbajtjen e zgjedhjeve të reja të parakohshme, shumë gjëra qartëson njëri nga njerëzit më të fuqishëm të PDK-së.

Periskopi.com Lajme

Ai në një prononcim për Gazetën Blic ka theksuar se nuk ka prishje të koalicionit me LDK-në e as zgjedhje të shpejta.

Ai tha se në mbledhjen e djeshme të Këshillit të Përgjithshëm të PDK-së nuk është biseduar për prishje të koalicionit me Lidhjen Demokratike të Kosovës.

Sa i përket deklaratave të Shukri Bujës, i cili tha se shumë shpejt PDK do ta prish koalicionin dhe se ka pajtueshmëri në partinë më të madhe në vend për këtë gjë, Haliti tha që “njerëzit janë të lirë të diskutojnë, dhe që qëndrimin e Bujes e dimë të gjithë sepse e ka shprehur edhe në parlament”.

“ As une e as Shukri Buja nuk mund të marrim vendime të tilla, për këto kujdeset kryetari Veseli”, shtoi tutje Haliti.

Ndryshe, ditëve të fundit ka pasur përplasje ndërmjet PDK-së e LDK-së, rreth koalicionit dhe zgjedhjeve.

Hahn: Duhet më shumë kohë për formimin e qeverisë në Maqedoni

Ndryshe nga apelet e një dite më parë për përshpejtim të procesit të formimit të Qeverisë së re të Maqedonisë, duket që kjo do të marrë më shumë kohë.

Periskopi.com Lajme

Këtë e bëri të ditur komisari evropian për zgjerim Johanes Han i cili pas takimeve të një dite më parë me krerët e partive politike deklaroi se cilësia e marrëveshjes për qeverinë e re është më e rëndësishme se sa shpejtësia e krijimit të ekzekutivit.

“Me sa duket, kjo do të marrë pak kohë. Partitë duhet të negociojnë dhe duhet të marrin vendim në interes të vendit, të qytetarëve, të perspektivës evropiane dhe të jenë të fokusuara në punë konkrete. Ne do të bëjmë çdo gjë për të ndihmuar vendin dhe lidershipin në vend. Ka të bëjë me cilësinë dhe jo shpejtësinë dhe ata duhet të negociojnë, duhet të dëshmojnë pjekurinë e tyre demokratike, duhet të kenë një program të shkëlqyer, bazuar në Marrëveshjen e Përzhinës, përkushtimin në perspektivën evropiane dhe nëse bëhet kështu unë jam shumë i bindur për të ardhmen e vendit. Unë jam gjithmonë optimist”, ka thënë Johanes Han, komisionari për zgjerim.

Megjithatë nevoja për Qeveri të re dhe rikthimi në funksion të plotë i të gjitha institucioneve shtetërore në një kohë të shpejtë është theksuar edhe gjatë takimit të eurokomesarit Han me presidentin George Ivanov.

Në takim u potencua se është e rëndësishme që sa më shpejtë të formohet Qeveria sepse vetëm me institucione tërësisht funksionale shteti do të jetë i gatshëm të merret me të gjitha sfidat si dhe të angazhohet në reformat evropiane dhe qëllimet euro-integruese.

Negociatat për formimin e Qeverisë nuk kanë lëvizur në drejtim të një marrëveshje. Kreu i BDI-së Ahmeti sot ka zhvilluar konsultime me nënkryetarët e partisë por mbledhja e kryesisë ku pritet të merret një vendim, nuk është caktuar akoma. Ahmeti së fundmi publikisht ka kërkuar të shkruara në letër të gjitha kushtet që ofron LSDM-ja për një koalicion të mundshëm mes këtyre dy partive. Nga LSDM-ja deklaruan se nuk e kanë problem t’i dorëzojnë edhe të shkruara kushtet e negocimit, por vazhdojnë t’i mbajnë ato larg syve të opinionit. Një ditë më parë mediat u shmangën dhe nuk arritën të sigurojnë pamje dhe prononcime nga takimi i kreut të VMRO-DPMNE-së Nikolla Gruevski me eurokomesarin Han kurse heshtja e tyre ka vazhduar edhe sot.

Ali Ahmeti tregon me çfarë kushte pranon koalicion

Ali Ahmeti, kryetari i BDI-së ka thënë se partia e tij është e gatshme të kaloj në opozitë në qoftë se Zoran Zaevin, nuk e pranon platformën shqiptare.

Periskopi.com Lajme

Prishja e partneritetit me VMRO DOPMNE-në, nuk i siguron koalicion të domosdoshëm LSDM-së me BDI-në. Madje Ali Ahmeti, kryetari i BDI-së ka thënë se partia e tij është e gatshme të kaloj në opozitë në qoftë se Zoran Zaevin, nuk e pranon platformën shqiptare dhe nuk realizon marrëveshje të shkurruar për koalicion.

Por, ky kërcënim i Ahmetit për të kaluar në opozitë, sipas analistëve në Shkup, ndihmon VMRO-DPMNE-në që të realizojë skenarin për ta çuar vendin sërish në zgjedhje të parakohshme. Madje njohësit e çështjeve politike i kanë quajtur të pa sinqerta paralajmërimet e Ahmetit se mund të mos bëhet pjesë e qeverisë së re për të ti hapur rrugë zbardhjes së të vërtetës për të.

Ata vlerësojnë se shqiptarët ndëshkuan Ahmetin në zgjedhje pikërisht për shkak të koalicionimit me Gruevskin.

“Shkuarja e BDI-së në opozitë me këto numra ia mundëson VMRO-së realizimin e skenarëve për përsëritje të zgjedhjeve për të marrë një numër më të madh të deputetëve dhe për të ndryshuar situatën aktuale të numrave në Kuvend” deklaroi Sulejman Rushiti, ish politikan.

“Nëse është e vërtet se dëshiron të mbetet në opozitë ai në mënyrë indirekte punon në favor të Gruevskit që kriza të thellohet, qeveri të mos ketë, ndërsa institucionet edhe ashtu janë në duar të partive”, tha ndërkaq analistë Xhevdet Hajredini.

Nga ana tjetër ish-nënkryetari i BDI-së Nazmi Beqiri, në emisionin “Rruga Drejt…” ka thënë se Ahmeti duhet të mbajë llogari më tepër për përmbushjen e platformës shqiptare se sa për formimin e qeverisë. “Le të realizohen kërkesat tona dhe ne vazhdojmë më tutje. Nëse do ketë vendi qeveri apo jo, kjo duhet ti interesoj edhe palës tjetër” u shpreh Beqiri.

Lideri i BDI-së Ali Ahmeti pas takimit me komisionerin Johanes Han deklaroi se janë duke i pritur materialet e shkruara nga LSDM-ja. Pasi ti marrin këto material, ai tha se do të thirret Këshilli Qendror i partisë për të vendosur hapat e mëtutjeshëm. “Pa materialet eshkruara, LSDM-ja nuk do ti marr nënshkrimet e BDI-së”, u shpreh Ahmeti.

Ahmeti kërkon që marrëveshja për qeverinë të firmoset dhe dokumentohet, ndërsa më pas të zbatohet në tërësi.

Madje, vetë Ahmeti ka thënë se partia e tij po shqyrton seriozisht mundësinë që të mbetet në opozitë, nëse Zaev nuk i përmbushë kriteret e shqiptarëve.

BDI: S’ka koalicion të domosdoshëm me LSDM-në

.

.

.

.

Muja: PDK të dalë menjëherë nga koalicioni me LDK-në

Deputeti i PDK-së, Shaip Muja, është i gatshëm ta votojë rrëzimin e Qeverisë, nëse kjo kërkohet përmes një votëbesimi në Kuvend.

Periskopi.com Lajme

Ai këto komente i bëri në emisionin InfoBox të RTV Dukagjinit, ku tha se nuk është i vetmi deputet i PDK-së që nuk e do këtë qeverisje, duke thënë se të këtij mendimi janë mbi 10 për qind e deputetëve të këtij subjekti. Madje, Muja shprehet se sa më parë subjekti i tij duhet ta braktisë koalicionin me LDK-në.

“Mendoj që janë pjekur kushtet që vet tani PDK-ja të flasë e të divrcohet nga koalicioni menjëherë”, ka thënë ai

Muja foli edhe për demarkacionin me Malin e Zi, për të cilën tha se Qeveria e Kosovës po mundohet të blej kohë derisa Komisionin qeveritar për këtë çështje e quajti mashtrues. Deputeti gjithashtu tregoi edhe për propozimin e tij për një komision të ri për përcaktimin e vijës kufitare me fqinjët malazez.

Në këtë intervistë ai komentoi edhe lidhur me vazhdimin e problemave që sjell pala serbe, sidomos me arrestimet që po i bën, duke thënë se institucionet tona duhet të marrin vendime të baraspeshuara, duke ngritur aktakuza edhe për liderët serbë që, sipas tij, janë të përlyer në mijëra vrasje.

Pas shumë zhurmave, mësohet kush votoi PËR e kush KUNDËR buxhetit për vitin 2017 (Dokument)

Kuvendi i Kosovës në një seancë të mbajtur në mesnatën e së enjtes dhe premtes ka votuar projektligjin për Buxhetin e vitit 2017.

Periskopi.com Lajme

Kjo ishte në leximin e dytë, ndërsa leximi i parë u votua gjatë të enjtes pas një debati të gjatë mes deputetëve, ku nuk pati pajtime, madje e kundërshtuan edhe ata nga koalicioni, pra PDK-ja, por në fund e votuan.

Periskopi.com nga burime brenda Kuvendit ka siguruar listën e deputetëve se si kanë votuar ata, kush e kundërshtoi e kush dha miratimin e tij./ Periskopi

1 2 3 4123

Kuvendi fillon seancë pas mesnatës, po votohet për buxhetin e vitit 2017

 

Dita e BUXHETIT, ka më shumë se një orë që nuk po mblidhen deputetët

Projektligji për buxhetin për vitin 2017 është miratuar me shumicë votash në lexim të parë, kjo pas shumë fjalimeve të deputetëve.

Periskopi.com Lajme

Ka disa javë që kanë filluar pakënaqësitë mes dy partnerëve të koalicionit PDK-LDK, në lidhje me buxhetin.

Pavarësisht kërcënimeve se do të prishet edhe koalicioni e se PDK-ja nuk do e votojnë ai kaloi të enjten në lexim të parë, raporton Periskopi

Por, pas kësaj u paralajmërua se më orën 21:00 do të vazhdojë seanca e paraparë të shqyrtohet leximi i dytë i Projektligjit për Buxhetin e vitit 2017, kjo ende nuk po ndodh, as pas më shumë se një orë e gjysmë.

Periskopi.com raporton se nuk po arrijnë të mbledhin deputetët për të filluar vazhdimin e seancës, datë kjo që konsiderohet vendimtare për vendin, ngase vendoset për buxhetin.

E gjatë ditës, kritikat nuk munguan për këtë projektligj, jo vetëm nga opozita, por edhe nga pozita.

Ndërkohë, kritikave të opozitës për disa çështje rreth buxhetit për vitin e ardhshëm, iu përgjigj ish ministri i financave, tani deputet i PDK-së, Besim Beqaj, i cili tha se shumë çështje do të rregullohen me amendamente në leximin e dytë.

E nëse ndodh kjo që Beqaj e tha, buxheti i vitit 2017, do ta ketë edhe votën e AAK-së.

Ndërkohë, sipas qeverisë, ky buxhet do të jetë me i madhi në historinë e shtetit të Kosovës, e kjo tregohet edhe në këtë grafike ku janë paraqitur buxhetet që nga viti i shpalljes së pavarësisë./ Periskopi

Mustafa: Vizat ua kemi borxh të rinjve, koalicioni vazhdon edhe nëse s’ka liberalizim

Liberalizimi i vizave për qytetarët e Kosovës do të rrezikohet seriozisht, nëse Kosova nuk do ta ratifikojë Marrëveshjen për demarkacionin e kufirit me Malin e Zi gjatë këtij muaji, ka deklaruar kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa.

Periskopi.com Intervista

Në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, Mustafa tha se janë disa deputetë të partive në pushtet, bashkë me opozitën, që e kanë krijuar një qëndrim të gabueshëm në lidhje me shënjimin e vijës kufitare me Malin e Zi.

Radio Evropa e Lirë: Zoti kryeministër, pak ditë më parë ju realizuat një takim me homologun tuaj malazias. A është trajtuar aty çështja e demarkacionit të kufirit dhe cilat ishin rezultatet e këtij takimi?

Isa Mustafa: Takimi është iniciuar nga ne. Kemi pasur dëshirë të ulemi dhe të diskutojmë. Dëshira jonë ka qenë që ne të rikonfirmojmë edhe një herë vullnetin e fqinjësisë së mirë të Kosovës me Malin e Zi.

Është hapur edhe çështja e demarkacionit, sepse nuk është çështje që mund të kapërcehet, ngase kemi mbetur që ta ratifikojmë marrëveshjen me Malin e Zi. Të dy palët kemi konstatuar se puna e komisioneve është bërë me një përkushtim të madh dhe se ka pasur pajtueshmëri të plotë të punës së tyre. Mali i Zi ka shprehur vullnetin që të ndihmojë që sa i takon anës së tyre kjo çështje të kalojë. Nuk kemi pasur ndonjë marrëveshje konkrete se çfarë të bëhet më tutje. Por, themi se ka një pajtueshmëri të plotë të Malit të Zi, ku ata nuk e shohin fare problem në marrëdhëniet tona, të dy vendeve, mos-ratifikimin e deritanishëm dhe ne kemi konsideruar që kjo është çështje e brendshme e Kosovës dhe se ne duhet ta bëjmë punën tonë, në mënyrë që ajo çështje të kalojë në Kuvend.

Radio Evropa e Lirë: Për faktin që është një çështje e brendshme, a do të gjendet një zgjidhje për demarkacionin gjatë këtij muaji, në mënyrë që Kosova të mos e humb hapin e saj për liberalizimin e vizave gjatë vitit 2017?

Isa Mustafa: Mund të them që ne jemi në takime ditore me kryetarin e Kuvendit, i cili është partner i koalicionit, me presidentin e vendit, i cili po ashtu ka interesim dhe interes të madh që të punojë në këtë fushë, e po ashtu edhe me përfaqësuesit e Bashkimit Evropian dhe Ambasadës Amerikane që të gjejmë mënyrën dhe të punojmë.

Ka mbetur që të punojmë prapë edhe me deputetët tanë, edhe ata të koalicionit, edhe të opozitës, që të gjejmë një gjuhë të përbashkët dhe një zgjidhje për ta kaluar ligjin për ratifikim në Kuvend. Duhet të jemi të gjithë të vetëdijshëm se nëse këtë nuk e bëjmë tani, e them gjatë kësaj periudhe deri në fund të vitit, ose eventualisht në fillim të vitit të ardhshëm, ne do ta humbim hapin dhe do të ngecim në këtë proces.

Ua kemi borxh qytetarëve të Republikës së Kosovës, sidomos të rinjve, që t’u krijojmë kushte që ata ta shfrytëzojnë këtë liri të lëvizjes, ashtu siç e shfrytëzojnë të gjithë të tjerët.

Por, po ashtu ia kemi borxh vendit që ne të përcaktojmë kufirin ndërkombëtar të Kosovës me Malin e Zi, sepse është çështje e sovranitetit të vendit. Prandaj, këtë ne nganjëherë po e harrojmë dhe po e marrim vetëm si çështje të heqjes së vizave.

Radio Evropa e Lirë: Do t’ua drejtoni ndonjë ftesë partive opozitare që ta diskutoni këtë çështje?

Isa Mustafa: Po ne jemi ulur disa herë dhe kemi diskutuar. Janë shfrytëzuar kanale të ndryshme, qoftë edhe vizita të zyrtarëve të lartë të Bashkimit Evropian. Ishte së fundi edhe komisionari Hahn, e kishim një tryezë, ku u ulëm e biseduam. Kemi shfrytëzuar po ashtu edhe organizatat e shoqërisë civile, që përmes tyre të krijojmë tryezë. Por, ne kemi një situatë në të cilën opozita ngul këmbë në kauzën e tyre.

Unë dëshiroj vetëm të ripërsëris nevojën që ne ta bëjmë një përpjekje si vend, si shtet, si shoqëri, në mënyrë që ta gjejmë një zgjidhje, ta kapërcejmë këtë, sepse do ta marrim në qafë qytetarin e Republikës së Kosovës, por edhe do të tregojmë para opinionit ndërkombëtar se ne si vend nuk jemi përgjegjës që të marrim disa vendime të rëndësishme.

Koalicioni mbijeton edhe pa liberalizimin e vizave

Radio Evropa e Lirë: Gjatë vizitës së fundit në Prishtinë, Komisioneri Hahn ka shprehur edhe habinë e tij se si një koalicion që ka mbi 80 vota në Kuvend nuk po arrin të ratifikojë demarkacionin. Ka probleme te koalicioni?

Isa Mustafa: Unë nuk shoh probleme ndërmjet partive të koalicionit, po flas në lidhje me PDK-në dhe LDK-në. Shoh probleme te disa deputetë të këtyre dy partive, të cilët më shumë mendojnë për interesat e tyre personale sesa të vendit.

Vet fakti që unë kam kërkuar që të bëhet matja e territorit – që të kemi edhe ekspertë të opozitës në këtë matje, të kemi edhe të shoqërisë civile, të institucioneve profesionale e shkencore dhe se kjo është kundërshtuar nga ata që e kanë lansuar tezën se Kosova po humb mbi 8 mijë hektarë – flet se ata nuk kanë argumente.

Po të kishin argumente do të thoshin urdhëroni mateni, po hyjmë edhe ne po masim me ju dhe po konstatojmë që Kosova në vend të 10 mijë e 906 kilometrave katrorë që i ka pasur si Krahinë (në kohën e ish-Jugosllavisë) dhe mbi të cilin territor ne e kemi shpallur pavarësinë, tani ka 80 kilometra katrorë më pak. Dhe, ajo do të ishte e qartë dhe unë në atë rast do ta merrja përgjegjësinë si kryeministër dhe do të thosha se është punuar gabimisht. Por, nuk e kanë shprehur këtë gatishmëri.

Fakti që disa ekspertë, shkencëtarë që po e quajnë vetën, dalin dhe thonë se nuk mund të bëhet kjo matje, sepse Kosova nuk i ka kufijtë, atëherë shtrohet pyetja në çfarë kufij ata konstatuan se Kosova i humbi 8 mijë hektarë, sepse nëse është bërë një matje në disa kufij në të cilët është konstatuar humbje, pse mos të bëhet matje në ata kufij për të konstatuar një gjendje reale.

Andaj, nuk ka probleme sa u përket qëndrimeve politike të koalicionit, por ka tek individët, por tani e kemi edhe problemin e Listës Serbe, e cila i ka 11 vota në Kuvend, pa të cilat ne nuk mund ta bëjmë demarkacionin, ngase nuk mund t’i arrijmë pa të (Listën Serbe) 80 vota në Kuvend.

Radio Evropa e Lirë: Me pak fjalë, konsideroni se ky koalicion do të mbijetojë edhe nëse nuk arrin të sigurojë lëvizjen e lirë, pa viza, për qytetarët e Kosovës?

Isa Mustafa: Mendoj që ky nuk ka qenë kusht i koalicionit. Është një prej detyrave shumë të rëndësishme, strategjike, por edhe përcaktimeve tona se ne gjatë kësaj periudhe do ta bëjmë këtë. Ky koalicion ka arritur të marrë rekomandimin për liberalizimin e vizave. Ky është rezultat shumë i madh dhe është konfirmim i punës së koalicionit, me vet faktin që në muajin maj Komisioni Evropian ka dhënë rekomandimin për liberalizim dhe ka konstatuar se ne prej 95 kritereve i kemi plotësuar 93.

Nga dy kriteret e mbetura (përveç demarkacionit), është edhe një kriter i lëvizshëm, pra ai i luftës kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit. Ai nuk mund të matet në mënyrë statike, por është si trend të cilin ne duhet ta pasqyrojmë para Bashkimit Evropian se po e rrisim luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit. Dhe, na është thënë qartë që ky është kriteri i fundit që duhet ta plotësojmë që ne të mund të lëvizim lirshëm pa viza.

Muri në Mitrovicë ilegal – BE-ja ta reformojë dialogun

Radio Evropa e Lirë: Kryeministër Mustafa, nëse mund të kalojmë në një temë tjetër. Është bërë temë debati çështja e ndërtimit të një muri në veri të Mitrovicës. Si do të veproni në këtë rast si qeveri; do ta rrënoni apo ri-dizajnoni këtë mur?

Isa Mustafa: Tash unë mund të them që neve po na imponohen nganjëherë disa tema të cilat krejtësisht, në pikëpamje, të them të opinionit, po na qesin jashtë agjendës shtetërore, agjendës ditore të cilën e kemi ne.

Askush nga ne nuk ka llogaritur që neve tash do të na lind një muri në veri të Mitrovicës dhe tash i tërë opinioni publik do të drejtohet andej, në vend që të punojmë se çfarë të bëjmë me zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asocimit, agjendën e reformave evropiane, çfarë të bëjmë me liberalizimin e vizave, me rritjen e zhvillimit ekonomik dhe uljen e papunësisë, çfarë të bëjmë për rritjen e cilësisë së arsimit dhe shëndetësisë.

Kështu që tani të gjitha këto tema po mbeten nën hije, të cilën serbët po na e imponojnë neve si temë dhe ne tani kemi filluar të grindemi mes vete se kush po jep qëndrime më të forta e më të buta sa i përket murit.

Qëndrimi im dhe i qeverisë është se ai mur është ilegal. Është mur jo ligjor. Është ndërtuar pa leje. Nuk ka qenë kurrë pjesë e projektit të ri-konstruktimit të urës mbi Ibër, e as të rregullimit të sheshit, sepse marrëveshja në Bruksel ka qenë që Bashkimi Evropian ta ri-konstruktoj urën dhe ajo nënkupton një rrethrrotullim në pjesën veriore dhe një në pjesën jugore dhe lëshimi i urës për automjete, për këmbësorë dhe biçikleta. Kurse pjesa e sipërme, do të thotë rruga “Kral Petar”, të shndërrohet në shëtitore. Por, kurrë aty nuk është paraparë që të ndërtohet një mur.

Muri është ndërtuar në mënyrë ilegale, joligjore, nuk ka projekt. Inspeksioni i Ministrisë së Mjedisit e ka shpallur atë jo ligjor. Ajo që mund ta them është se ai do të trajtohet sipas ligjit. Diçka që është jo ligjore nuk do të bëhet kurrë ligjore e as legale dhe do të merren masa.

Ne do të kërkojmë nga Bashkimi Evropian që ata të ushtrojnë ndikim që ta rrënojnë murin ata që e kanë ndërtuar, përndryshe ne do ta konsiderojmë atë gjithmonë jo ligjor dhe gjithmonë si objekt potencial për rrënim, i cili nuk mund të ekzistojë, sepse nuk mund të bartet një barrikadë nga ura në një rrugë që pengon pastaj lëvizjen e lirë të qytetarëve dhe sidomos sigurinë e atyre banorëve.

Radio Evropa e Lirë: Rivitalizimi i urës mbi Ibër ishte pjesë e negociatave të Brukselit. Ngjashëm, është edhe kodi telefonik, të cilin ITU ia ndau Kosovës. Ishte çështje diskutimesh nëse Kosovës i është ndarë kod telefonik shtetëror apo gjeografik…

Isa Mustafa: Tani unë mos ta them as shtetëror e as gjeografik, por e ka fituar kodin ndërkombëtar. Unë e kam lexuar vendimin dhe aty shkruan që Kosova e mori kodin ndërkombëtar. Kur merr kod ndërkombëtar, atë e merr si shtet dhe nuk e merr as si rajon e as si komponentë apo kuptim gjeografik, por e merr si shtet.

Me rëndësi është që Kosova tash e ka kodin e vet telefonik, i cili është kod ndërkombëtar. Kod ndërkombëtar nuk mund të marrë asnjë komunë, asnjë krahinë, asnjë regjion gjeografik ose regjion tjetër. Ajo që serbët dhe Serbia kanë pasur nevojë t’i krijojnë vetës është një mbulesë para opinionit të vet se ata tash nuk po e pranojnë sovranitetin dhe pavarësinë e Kosovës dhe është punë e tyre se si ata shprehen atje. Por, nëse lexohet vendimi i ITU-së, qartë aty shkruhet që Kosovës i është ndarë kodi ndërkombëtar telefonik 383. Kjo paraqet një të arritur të madhe, sepse tani ne jemi të pavarur edhe në këtë fushë.

Radio Evropa e Lirë: Te çështja e dialogut, konsideroni se ky dialog duhet të vazhdojë si i tillë apo duhet të kalojë në një stad, fazë tjetër, ku do të preken edhe çështjet bilaterale mes dyja vendeve?

Isa Mustafa: Mendoj që për Bashkimin Evropian, sinjal më të mirë – sesa ndërtimi i këtij muri nga ana e serbëve – të Beogradit nuk ka, që të sheh se mënyra se si është dialoguar deri më tani, rezultatet e këtij dialogu dhe implementimi i marrëveshjeve ka defekte shumë të mëdha.

Është e pakuptueshme që ne që gjashtë vjet zhvillojmë negociata në Bruksel me Serbinë për normalizimin e marrëdhënieve, ndërkaq një ditë na lind një mur i cili nuk është vetëm simbolikë, por është realitet i vullnetit të insistimit të Serbisë dhe të serbëve që ata të kenë ndarje në Kosovë.

Domosdo duhet të ri-formatohet apo reformohet dialogu dhe të shihet se çka mund të bëjmë ne, në mënyrë që të mos mbetemi ne – derisa Serbia ta kryen gjithë rrugën e vet të integrimit në Bashkimin Evropian – dhe të themi se po dialogojmë, kurse ata të mos e zbatojnë asnjë marrëveshje dhe gjithmonë të kenë shkak ose shkas ose arsye që të justifikojnë veprimtarinë dhe qëllimet e veta para BE-së.

Mendoj që duhet të ulemi tani seriozisht, duke marrë parasysh edhe këtë ngjarje të fundit, të bisedojmë dhe të shihet se cila është periudha në të cilën ne duhet të dialogojmë, cilat janë çështjet që duhet përfundimisht të përmbyllen në procesin e dialogut ndërmjet Serbisë dhe Kosovës.

Çështjet e strukturave paralele të cilat i mban Serbia ende në Kosovë – të aseteve të cilat i mban akoma të okupuara dhe i shfrytëzon në mënyrë ilegale – duhet të zgjidhen. Ato (strukturat e Serbisë) duhet të dalin nga territori i Kosovës. (REL)

Zgjedhjet në Drenas u paraprijnë zgjedhjeve nacionale

Zgjedhjet komunale në Drenas janë afruar, ndërsa nesër edhe zyrtarisht pritet që të filloj fushata zgjedhore.

Periskopi.com Lajme

Derisa KQZ-ja dhe kandidatët e partive politike të kësaj komune janë bërë gati për këto zgjedhe, edhe në nivel qendror, ndonëse në heshtje po përgatiten për zgjedhje nacionale.

Adrian Çollaku, njohës i rrethanave politike thotë se mungesa e numrave të mjaftueshëm në Kuvend për t’i kaluar marrëveshjet dhe ligjet e rëndësishme, detyrimisht e shtynë vendin që të shkoj në zgjedhje të parakohshme jo më larg se në pranverë.

“Edhe pse kemi një koalicion me 2/3 i bie që nuk i kanë votat për të kaluar një marrëveshje, dhe në situata të tilla zgjidhja e vetme janë zgjedhjet. Shtyrja e zgjedhjeve deri në vitin e ardhshëm vetëm i dëmtojnë vend, duhet që kjo Qeveri ti nënshtrohet edhe një herë votës”, thotë ai pë Tribuna

Çollaku, thotë se zgjedhjet në Drenas janë me rëndësi të veçantë  për shkak se shefi i ri i PDK-së, Kadri Veseli duhet të kaloj testin e parë të tij.

“PDK me të gjitha mjetet që i ka, më të gjitha kapacitet  po dëshiron ta fitoj këtë Komunës, sepse duan realisht që shefi i tyre të jetë i suksesshëm në sfidën e parë”, thotë Çollaku.

Ndërsa në KQZ thonë se për zgjedhjet në Drenas janë të gatshëm për zgjedhje, e sipas tyre, kurdo që u kërkohen edhe zgjedhjen nacionale ata janë të gatshëm.

Të gjitha partitë anë shprehur të gatshme për të hyrë në një proces të tillë, ndonëse jo të gjitha u konvenon kjo gjë.

 

Avdullah Hoti

Hoti thotë se s’ka probleme mes koalicionit PDK-LDK, beson se buxhetin e votojnë edhe opozita

Ministri i Financave, Avdullah Hoti thotë se nuk ka probleme mes koalicionit LDK-PDK sa i përket buxhetit.

Periskopi.com Lajme

Në Klan Kosova ai duke e arsyetuar buxhetin aktual tha se atë e kundërshtojnë edhe njerëz brenda LDK-së, por është i bindur që ato janë vetëm vërejtje.

Madje Avdullahu ka besim që edhe opozita do e përkrahin në parim, ngase sipas tij, buxheti për vitin e ardhshëm është shumë më i mirë se ai i vitit që po lëmë pas.

“Nuk ka probleme mes koalicioni, por ka njerëz edhe brenda LDK-së që e kundërshtojnë. Do kalojë në lexim të parë. e pas kësaj, do ulemi do bëjmë shpërndarje. Në parim besoj që  përkrahin edhe opozita. Do e realizojmë këtë buxhet”, thotë Avdullahu.

Buxheti i Republikës së Kosovës, i paraparë për vitin 2017, do të jetë 2 miliardë e një milion euro me të cilin parashihet rritje ekonomike 4%. / Periskopi