Forcat kanadeze po hetojnë një zë misterioz ‘fishkëllim’ që vjen nga deti (Video)

Gjahtarët në arktikun kanadez kanë shprehur shqetësimin e tyre në lidhje me një zë ushtues që po frikëson kafshët në një zonë të njohur gjuetie.

Periskopi.com Lajme

Forcat e armatosura kanadeze kanë dërguar ekipet për të hetuar këtë tingull fishkëllyes, ushtimë e cila duket se vjen nga sipërfaqja e detit, raporton periskopi

Gjahtarët janë shprehur shumë të shqetësuar dhe kanë xhiruar video, ku edhe dëgjohet fishkëllima, që sipas tyre po dëgjohet në ngushticën Fury dhe Hecla Strait, një kanal i ujit që është 75 mijë milja në veri – perëndim të Inuit.

Raportohet se tingujt vijnë nga sipërfaqja e ujit, në një zonë të njohur gjuetie, pjesë e hapur e rrethuar nga akulli e që është i pasur me gjitarë të ndryshëm.

“Një politikan lokal, Paul Quassa ka deklaruar se verën që kemi lënë pas, ka pasur mungesë të gjitarëve, gjë që ka ndodhur për herë të parë dhe po ju duket shumë e dyshimtë./ Periskopi

Infermierja kanadeze akuzohet për tetë vrasje

Një infermiere e shtëpisë së pleqve, në Ontario është ngarkuar me tetë akuza për vrasje të shkallës së parë që përfshin disa vjet.

Periskopi.com Uncategorized

Elizabeth Tracey Mae Wettlaufer nga Ontario, është paraqitur në gjykatë të martën në mëngjes, përcjellë Klan Kosova.

Viktimat ishin banorë të  shtëpisë së kujdesit Caressant në Woodstock dhe Meadow Park në Londër, raporton Klani

Zëdhënësi i Caressant Lee Griffi, ka se e akuzuara ishte një infermiere e regjistruar por që la punësimin rreth dy vjet e gjysmë më parë.

Vrasjet sipas raportimeve, u zhvilluan në mes të vitit 2007 dhe 2014.

Sulmohet kryeministri kanadez Justin Trudeau​

Periskopi.com Video