Arben Gashi

Gashi thotë se Kadri Veseli nuk guxon të shkojë në zgjedhje pas asaj që ndodhi në Drenas

Pas ngjarjeve të fundit në Drenas, kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, nuk guxon të shkojë në zgjedhje.

Periskopi.com Lajme

Kështu ka deklaruar deputeti i LDK-së, Arben Gashi, në TV Rrokum.

“Nëse PDK në Drenas ka pasë 19 mijë vota, dhe ka ra në nëntëmijë. Pra, ka humbur 55 për qind të votave. Nëse me këtë logjikë shkohet edhe në Skenderaj, ajo humb 20 mijë vota. Pra, këto humbje të votave kanë shkuar diku, por jo në LDK. Sidoqoftë, me rëndësi është që në një zonë ku PDK në start ka pasë 50-60 mijë vota është përgjysmuar. Bëse ky shembull shtrihet ne krejt Kosovën, është jopozitiv për PDK-në”, thotë ai, duke shtuar se do të kalojë Buxheti për vitin 2017.

auto_15388580_10212114979567691_675626365_o1481135360

Veseli diskuton me homologun francez për 62 milionë euro për trajtim të ujërave të zeza

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, është pritur në Asamblenë Nacionale të Francës nga homologu i tij Claude Bartolone, me të cilin kanë diskutuar për zhvillimet e fundit politike në Kosovë dhe për thellimin e bashkëpunimit mes dy vendeve, njofton kumtesa.

Periskopi.com Lajme

Kryetari i Asamblesë Nacionale të Francës, Bartolone, i ka dhënë mbështetje të plotë Kryeparlamentarit Veseli dhe institucioneve kosovare për punën që po bëjnë në përmbushjen e reformave për zhvillim ekonomik dhe reformim të sistemit të drejtësisë, si dhe në rrugën drejt integrimeve evropiane.

“Qytetarët e Kosovës janë në zemrat tona dhe vendi juaj do të ketë kujdes të veçantë nga Franca. Kosova duhet të vazhdojë rrugën e reformave të nevojshme, ndërsa shteti ynë do të ndihmojë dhe angazhohet edhe më shumë për integrimet evropiane të Kosovës dhe për anëtarësimin në organizata ndërkombëtare”, tha Bartolone.

Ai, po ashtu, theksoi se Franca është e interesuar të intensifikojë raportet me Kosovën në fushën e ekonomisë, arsimit dhe të kulturës.

Gjatë takimit të veçantë me Bartolone, Kryeparlamentari Veseli tha se Kosova po vazhdon rrugën e saj drejt integrimeve evropiane dhe në rrafshin e brendshëm po bën reformat e nevojshme për zhvillim ekonomik.

Në këtë takim, Veseli foli për mundësitë që ka Kosova dhe ftoi investitorët francezë që të investojnë në Kosovë. Veseli dhe Bartololone kanë diskutuar edhe për një marrëveshje prej 62 milionë euro për trajtimin e ujërave të zeza. Kryeparlamentari kosovar theksoi se kjo marrëveshje shumë shpejt do të ratifikohet në Kuvendin e Kosovës.

fras2

I gatshëm për burg të përjetshëm nëse dëshmohet se e ka sulmuar Kuvendin (Video)

Zëdhënësi i Lëvizjes Vetëvendosje, Frashër Krasniqi, i cili është në burgim shtëpiak për më shumë se tre muaj, thotë me këmbëngulje se as ai e askush nga aktivistët e Vetëvendosjes nuk kanë gisht në sulmin ndaj Kuvendit për të cilin akuzohen.

Periskopi.com Intervista

Në një intervistë për Periskopi.com, ai thotë se Kadri Veselit nuk po i konvenon të zbardhet rasti i vrasje së dhunshme të Astrit Deharit, siç e quan ai.

Krasniqi flet për Demarkacionin dhe pjesëmarrjen e mundshme të Vetëvendosjes në Komisionin e ri të formuar nga gjeodetë, i paralajmëruar nga Isa Mustafa, flet për zgjedhjet që beson se do mbahen shumë shpejt, dhe tregon për kë kanë vija të kuqe e kujt do ia mundësonin të ndryshonin.

Thotë se Dehari u vra në mënyrë të dhunshme nga shteti, se Kadri Veseli ose i ka kërcënuar ose premtuar diçka deputetëve që tërhoqën nënshkrimet për një seancë të jashtëzakonshme për rastin Dehari.

E pranon se me një seancë në Kuvend nuk do të arrinin asgjë në zbardhjen e rastit, por thotë se shtetet demokratike nuk duhet ta zaptojnë në këtë mënyrë Kuvendin.

Për Periskopin ai thotë se Kadri Veseli ka deklaruar se kanë bërë vetëvrasje edhe Arbënor edhe Astrit Dehari, madje edhe Prokuroria, e kjo nuk do duhej të thuhej pa përfunduar hetimet.

Krasniqi hetohet për terrorizëm. Vetëm një herë është marrë në pyetje nga Porkuroria, e cila rrallëherë po i shkon te dera.

fras


 

Periskopi: Kadri Veseli në seancën e fundit tha se mund të mbahet një seancë ku do diskutohet për Astrit Deharin, pse mendon se tani po e pranon ai?

Krasniqi: Realisht Kadri Veseli nuk pranoi të mbahet seancë ku do te flitet për Astrit Deharin, po i pengon shumë. Ajo që e paralajmëroi më shumë ishte shprehje e inatit, për shkak se Kadri Veseli në seancën e fundit u demaskua tërësisht, ishte një shprehje e inatit gjoja do të mbajmë një seancë për të kuptuar se përse disa nga aktivistët po mbahen të arrestuar e disa jo. Është shumë interesante se si në Parlamentin Evropian, në zyrat e Parlamentit Evropian, në komisionet e Parlamentin Evropian në Strasburg diskutohet për rastin e Astrit Deharit, në OKB diskutohet për të, kurse Kuvendi i shtetit, në duart e të cilit ka vdekur dhunshëm Astrit Dehari nuk e mbanë një seancë të jashtëzakonshme, në fund të fundit jo për Astrit Deharin si aktivistët i Vetëvendosjes, por për një qytetar të Kosovës, për një student të Fakultetit të Mjekësisë i cili është arrestuar pa asnjë fakt dhe ka vdekur në institucionet që do të duhej të ishin më të sigurtat të shtetit të Kosovës. Kuvendi i Republikës së Kosovës nuk e bënë këtë seancë, bëhen 25 mijë nënshkrime të qytetarëve, Kuvendi nuk pranon me diskutu.

Pra, Kadri Veseli e ka shndërruar Kuvendin në një mekanizëm përmes të cilit ai krejt çka bënë është e promovon vetëm, dhe del herë pas here e mbanë ndonjë fjalim, po realisht Kuvendi  e ka humbur legjitimitetin e vet si përfaqësuesi i popullit. Cili është kuptimi me pas një Kuvend nëse asnjë peticion që është mbajtur nga qytetarët nuk është diskutuar në Kuvend, as peticioni për Demarkacionin, as peticionet e mëhershme, as peticioni tash për Astrit Deharin i cili peticion i mblodhi vetëm për dy ditë mbi 25 mijë nënshkrime, i cili tregon për sentiment shumë të madh në mesin e qytetarëve për këtë çështje.

Periskopi: Pse mendon se nuk po pranojnë të mbajnë seancë?

Krasniqi: Mendoj që ka disa arsye, por arsyeja kryesore që nuk pranojnë të mbajnë seancë për të diskutuar për Astrit Deharin është për shkak se Astrit ka vdekur në duart e shtetit i cili menaxhohet prej po këtyre njerëzve, dhe vdekja e tij e dhunshme dhe e dyshimtë, me shumë kundërthënie në raportet zyrtare, është përgjegjësi e shtetit të Kosovës. Dhe, për vdekjen e Astrit  Deharit duhet të japin përgjegjësi pikërisht këta njerëz që nuk po pranojnë me organizu seancë për të. Është interesante, jo vetëm që nuk po pranojnë me diskutu por edhe po kërcënojnë deputetët që kanë dhënë nënshkrime për të mbajtur seancë të jashtëzakonshme.

Kadri Veseli i ka shti në zyre deputetët që e kanë dhënë nënshkrimi, ata të pozitës, dhe pasi kanë dal nga zyra e Veselit ata i kanë tërhequr nënshkrimet për seancën e jashtëzakonshme. Pra, është një person këtu, sidomos një person , që është ka i pengon të diskutohet për Astrit Deharin, e ai person është Kadri Veseli. I cili, për me tepër në seancën e kaluar shpalosi një mori shpifjesh dhe gënjeshtrash, që e lëndojnë familje e Astrit Deharit, e edhe neve si shokë dhe shoqe të tij dhe gjithë qytetarët e Kosovës që janë prekur nga vdekja e dhunshme e Astrit, ai jep deklarata të tilla sepse është personi kyç që duhet të jap përgjegjësi për çka po ndodh në Kosovë bashkë me Isa Mustafën dhe Hashim Thaçin.

Periskopi: A po thoni që u ka premtuar diçka deputetëve që i kanë tërhequr nënshkrimet për mbajtjen e seancës për Astrit Deharin?

Krasniqi: Kadri Veseli funksionon me premtime dhe kërcënime, tash cilën e ka përdorur në rastin deputetëve që u tërhoqën në mënyrë shumë të paturpshme nga vet fjalët e veta dhe nga nënshkrimi për një seancë shumë të rëndësishme nga një seancë që ka të bëjë me drejtësi, me vet thirrje për drejtësi për vdekjen e Astrit Deharit, vet fakti që ata iu tërhoqën nënkupton se Kadri Veseli ose e ka përdorur karotën ose shkopin.

Periskopi: Çka prisni të arrini me këtë seancë?

Krasniqi: Fillimisht ne konsiderojmë se rasti i Astrit Deharit e shpërfaqi një fenomen shumë të madh që Lëvizja Vetëvendosje ka folur që shumë kohë: që në Kosovë nuk ka drejtësi, që në Kosovë shteti është i tillë i ndërtuar dhe menaxhohet në mënyrë të tillë sa që arreston, burgos të rinj e të reja pa asnjë fakt, pa asnjë provë, dhe i nxjerrë të vdekur nga burgu. Ky është shteti i Kosovës. Shtet që nuk e ofron as minimumin e drejtësisë për qytetarëve të vet, për rininë e këtij vendi e cila do të duhej ta trashëgonte një shtet shumë më të mirë se ky që po e trashëgojmë. Dhe ky lloj shteti, doli në pah, sidomos pas vdekjes së Astrit Deharit. Ne presim që ky shtet të ndërtohet në një mënyrë shumë më të drejtë dhe më të përgjegjshme karshi qytetarëve të vet, por kjo nuk është e mundur me këta politikanë në pushtet. Kështu që, me një seancë parlamentare ne nuk presim që do të rregullohet situata në Kosovë, mirëpo ky do të duhej të ishte minimumi që do të duhej të bënte Kuvendi i Kosovës për një qytetarë të Republikës që e përfaqëson ky Kuvend, i cili ka vdekur në duart e shtetit.

Kur flitet në Evropë, në Strasburg, pse mos të flitet në Kuvendin e Kosovës, sepse ky nuk ka qenë qytetar i asnjë shteti tjetër, ka qenë i Kosovës, Kosova duhet me fol sepse e ka humbur një qytetar në duart e institucionet që ish dashtë me qenë më i sigurti në vend. Prandaj, mendojmë se kjo seancë të ishte e rëndësishme, të diskutohet dhe të bëhet thirrje në mënyrë unanime edhe nga pozita dhe nga opozita për drejtësi në rastin e Astrit Deharit dhe për hetim të pavarur, sepse shteti tashmë është palë, nuk ka kuptim të kemi hetim nga shteti, ne e pamë sa kontradiktat i nxori shteti në këtë të ashtuquajtur hetim, këtu ka kuptim vetëm një hetim i pavarur, me hetues të cilët i cakton familja, dhe kjo lejohet me ligj, nuk e di pse po hezitojnë institucionet e Kosovës ta pranojnë këtë kërkesë shumë legjitime që e parasheh edhe Ligji i Kosovës.

Periskopi:  A ka diçka Vetëvendosje që planifikon ta shpalos në seancën e thirrur për Deharin e që nuk është thënë ende, e po ia kanë frikën kësaj?

Krasniqi: Krejt çka ka fol Vetëvendosje për Astrit Deharin, prapë nuk mjafton, gjithmonë kemi çka me fol për Astrit Deharin dhe për aktivitetin e tij, është e pamundshme në vazhdimësi të mos flasim për të.

Ne i kemi thënë të gjitha publikisht, nuk është problemi se kemi nevojë me i thanë publikisht, i kemi thënë çdo ditë, është shumë e rëndësishme me u shënu që Kuvendi i Kosovës ka diskutuar për këtë padrejtësi dhe me e vendos një precedent në këtë vend, që kur ndodh një rast i tillë kaq i padrejtë, kaq makabër, kaq i tmerrshëm, Kuvendi i Republikës së Kosovës është në krye të detyrës, për kurgjo tjetër, së paku për seriozitet dhe shqetësim që një gjë ka ndodhur në shtetin tonë.

Pse duhet me i pengu kjo Kadri Veselit? Gjithkund nëpër botë kur ndodh një rast që është një rast tragjik politik, nuk është vdekje e zakonshme, është politike, Astrit Dehari është mbajt në burg pa asnjë provë, pa asnjë fakt, për të vetmen arsye: që është aktivist i Vetëvendosjes. Kur ndodh një rast si ky në një vend demokratik, Kuvendi diskuton për këtë punë, madje japin përgjegjësi njerëzit, japin dorëheqje, e madje madje shkojnë edhe në burg. Normalisht kjo i pengon politikanëve në Kosovë, i pengon Kadri Veselit e edhe Isa Mustafës sepse janë vet përgjegjës.

Periskopi: Çka quani hetim të pavarur në rastin e Deharit, nga kush do formohej ekipi, nga kush do përzgjidheshin?

Krasniqi: Fillimisht është kërkesë e familjes Dehari, është kërkesë e Vetëvendosjes që në procesin e hetimeve dhe të shfaqjes së provave ose qasjes në to, të marrin pjesë edhe dy mjeko-ligjorët e përzgjedhur nga familja, këtë nuk e ka lejuar Prokuroria, dhe sinqerisht nuk e kuptoj pse. Nëse ata nuk kanë çfarë fshehin, nëse ata janë të gatshëm ti japin të ashtuquajtura prova që nuk e dimë sa janë autentike, tua japin mediave që janë të afërta me pushtetin, pse nuk duhet dy mjeko-ligjor profesionist me përvojë shumë të madhe nëpër vendet e Evropës me pas qasje te provat.

E dyta, familja e edhe Vetëvendosje kërkon që të krijohet një ekip e re hetuese, në të cilin do të marrin pjesë edhe hetues që caktohen nga familja, dhe po e them sërish se kjo lejohet me ligj dhe nuk e kuptoj pse po ju pengon institucioneve.

Ka modalitete të ndryshme, por e rëndësishme është që çfarëdo lloj ekipi që bëhet të lejohen edhe hetuesit e pavarur që caktohen nga familja, kjo parashihet, atëherë kur familja është e pakënaqur ose dyshon në ato që prezantohen kanë të drejtë të propozojnë hetues të pavarur, të cilët duhet ti pranojë shteti, që të marrin pjesë në procesin e hetimit.

Por, në vend që të ketë hetime, kemi deklarime të Kadri Veselit që del dhe thotë se Astrit Dehari paska ba vetëvrasje.

Periskopi: Edhe Prokuroria e tha se vetëvrasje, madje mbajtën konferencë për këtë, si e vlerësoni punën e tyre?

Krasniqi: Veseli në seancën e fundit tha Astrit Dehari ka bërë vetëvrasje, madje tha se e dhe vëllai i tij, Arbënor Dehari ka bërë vetëvrasje e që nuk asnjë konkludim, asnjë konfirmim zyrtar që ndonjëri prej tyre ka bërë vetëvrasje.

Me këtë deklaratë të Kadri Veselit e kuptuam më në fund, tërësisht, se përse Nexhmi Krasniqi komandant i rajonit të Prizrenit ka dal fillimisht ka thënë se Astrit ka bërë vetëvrasje. Opsioni i vetëvrasjes është opsion me të cilin institucionet tona po duan me përmbyll këtë rast. Kadri Veseli po donë me përmbyll këtë. Kadri Veseli me shumë gjasa e ka shti edhe Nexhmi Krasniqin që është njeri i SHIK-ut në krye të Policisë, me u ngut me thanë që është vetëvrasje, e njësoj e kanë shti edhe Sylë Hoxhën me u ngut me thanë që është vetëvrasje ende pa përfunduar hetimet.

Nëse këta janë të sigurt që është vetëvrasje pse ju kanë bërë thirrje britanikëve që të hetojnë në Kosovë, nëse qenkan kaq të sigurt, por, këta kanë dashtë me mbyll këtë rast dhe na e dimë që pushtetet totalitare që drejtohen nga kriminelët si Kadri Veseli mbyllin shpesh raste të tilla, duke i paraqitur si vetëvrasje, ne e dimë si e kanë mbyllur rastin e Dino Asanajt i cili 15 herë pati therje me thikë.

Metoda të tilla janë përdorur shpesh nga pushtetet autoritare, se qysh një njeri i PDK-së, Nexhmi Krasniqi thotë se ka pas vetëvrasje, tani del obduksioni që thotë se s’ka qenë vetëvrasje por asfiksi, mungesë e frymëmarrjes. Më tutje, del deklarata e mjekës e cila e pa e para trupin e Astritit, që thotë se ka pasur puls dhe frymëmarrje, tash nëse ka vdekur nga asfiksia qysh paska pas ende frymëmarrje, ai që vdes nga asfiksia i ndalet fryma.

Më tutje, e kemi deklaratën e Sylë Hoxhës që thotë se të gjitha privat janë konfiskuar dhe janë të sigurta, të nesërmen dalin një pjesë e tyre, ato që u shkojnë për shtati versionit të pushtetit, dalin në mënyrë absolutisht jo ligjore dhe  të papranueshme për familjen, dolën në mediat e afërta me pushtetin.

Dhe e fundit, Prokuroria del me një raport ende pa u kry hetimet, e përmbyll rastin si vetëvrasje ndërkohë që Ministria e Drejtësisë i bënë thirrje britanikëve që të vijnë për hetime. Krejt këto kontradikta tregojnë që ky pushtet po do me fsheh diçka, këto tregojnë që ky pushtet po do me u ngut, me mbyll diqysh këtë rast, me u harru ky rast dhe mos me u diskutu më.

Qysh ka kuptim, në cilin vend në botë qohet kryetari i Kuvendit, njëri nga institucionet kryesore të vendit, edhe e konkludon si vetëvrasje vdekjen e Arbënor Deharit, vëllait të Astritit, kur asnjë raport i Policisë nuk e thotë atë, apo asnjë raport i mjeko-ligjorëve, e hetimet ende nuk janë mbyllur.

Ai ka konkluduar diçka, çka po dinë Kadri Veseli që po thotë se ka bërë vetëvrasje?, apo për të vetëvrasje po thojka diçka tjetër?.

Përderisa ai e quan vetëvrasje edhe vdekjen e Dino Asanajt, atëherë qytetarët e kanë vështirë me e kuptu këtë lloj për çka po flet ai. Prandaj frikësohen këta me diskutu në Kuvend.

Periskopi: Ju thoni që e ka vrarë shteti, mendoni që e kanë shtyrë drejtë vetëvrasjes apo e kanë bërë përmes dikujt?

Krasniqi: Nuk i di detajet, nuk kam marr pjesë në procesin e hetimeve, unë çka di është se Astrit Dehari ka hyrë në burgun e Prizrenit, pas asnjë provë, pa asnjë fakt është mbajt për 68 ditë për arsye politike, dhe unë e di që Astrit Dehari ka dal i vdekur nga ai burg në mënyrë të dhunshme qysh edhe e kanë konkluduar vet mjeko-ligjorët.

Astrit Dehari ka vdekur në duart e institucioneve të Kosovës. Mos me pas qenë Astrit Dehari në burg, sot do të ishte në mesin tonë, e Astriti ka qenë në burg vetëm pse ka qenë aktivist i Vetëvendosjes.

Sot e asaj ditë janë tre muaj, hala Prokuroria nuk ka prezantuar asnjë fakt apo provë domethënëse në lidhje me neve, e Prokurori del deklaron se po i pret rezultatet e Forenzikës. Testet e forenzikës neve na i kanë bërë para tre muajve.

Periskopi: Kur dhe sa herë ju ka marr në pyetje Prokurori?

Krasniqi: Na ka marr në pyetje vetëm një herë pas vdekjes së Astritit, sepse ne kemi të tilla institucione që duhet vetëm të ndodh diçka e madhe që pastaj këta të lëvizin me ba diçka. Herë tjetër nuk na kanë marr në pyetje, kësaj here vetëm pas presionit publik.

Ka vetëm një arsye pse nuk na kanë marr në pyetje e edhe pse e kanë mbajt Astrit Deharin në burg pa e marr në pyetje: sepse nuk kanë pas asnjë fakt dhe asnjë provë, nuk kanë pas çka me na marr në pyetje. Forenzika i vonon rezultatet sepse nuk ka asnjë lidhje, asnjë shenjë e gishtave apo lidhje të ADN-së tonë dhe atyre që janë gjetur në mjetet që është sulmuar Kuvendi.

Periskopi: A e mohon personalisht që ke të bësh me sulmin në Kuvend dhe a mohon që nuk e kanë bërë askush nga aktivistët e Vetëvendosjes?

Krasniqi: E mohoj, jo vetëm që mohoj por është thjesht fakt, nëse Prokuroria e Gjykata dalin me vetëm një fakt të vetëm, që cilido nga aktivistët nga ne që jemi të arrestuar, por edhe aktivistët të tjerë të Vetëvendosjes ka gisht në sulmin atëherë nga nesër le të më fusin në burg kurrë mos të më nxjerrin nga aty.

Asnjë fakt nuk e kanë, se përndryshe tu e pa zellin e tyre për të luftuar dhe burgosur aktivistët e Vetëvendosjes, moti e kishin bërë. Por si është e mundur që mua më kanë mbyllur në shtëpi e nuk vijnë Policia nga 10 ditë me pa a jam këtu. I kanë marr tre në paraburgim me arsyetimin se në liri mund ti ndikojnë dëshmitarët, mund të ikin dhe e dhe përsërisin veprën, e mua më kanë lënë këtu, edhe unë mund t’i bëjë të gjitha.

Unë mundem me ik, me përsërit sulme, unë mundem me dal, Policia nuk janë askund, cili është kuptimi që unë qenkam terrorist, po më lënë me një masë kaq të vogël të sigurisë, thjeshtë është persekutim i Lëvizjes Vetëvendosje, i cili ka kulmuar me vdekjen e Astrit Dreharit, që është e pafalshme, e paharrueshme dhe nuk kanë me na ndalë derisa të vihet në vend drejtësia.

Periskopi: Gjithçka filloi me Demarkacionin, po përmendet se brenda këtij vitit do dërgohet në Kuvend, cila është përgjigja që keni tash, ngase u kërkua një Komision i ri i përbërë nga gjeodetë?

Krasniqi: Përgjigja e Lëvizjes Vetëvendosjes, e besoj edhe e krejt opozitës, shpresoj  edhe atyre, është e qartë se nuk mund të ketë Demarkacion me Malin e Zi nëse Kosova humb qoftë edhe një metër katror të tokës së asaj, kjo është e papranueshme.

Marrëveshja që është nënshkruar nga Hashim Thaçi dhe Skender Hyseni nuk mundet me kalu në Kuvendin e Kosovës, nuk ka nevojë për fakte shtesë, thjeshtë nuk ka me kalu qysh nuk ka kaluar edhe deri tash.

Moskalimi i Demarkacionit me Malin e Zi i ka dëshmuar dy gjëra, e para që rezistenca qytetare kundër një projekti të dëmshëm me Kosovë kjo mund të ketë sukses, pra kur kemi vendosmëri, dhe e dyta tregon se kjo Qeveri ka nënshkruar diçka që nuk e ka ditë as çka po nënshkruan, dhe e ka bërë gjithë atë zhurmë, gjithë atë intervenim policor nga Vetëvendosjes për me mbrojt një marrëveshje për të cilën është bindur edhe vet se është e dëmshme. Sot kemi zyrtar të BE-së që po vijnë dhe po thonë se nuk bahet nami edhe me rishiku këtë marrëveshje. Kemi zyrtar ndërkombëtar dhe vendor që po tregojnë se kjo marrëveshje është vënë kusht për liberalizimin e vizave me kërkesë të vet kryeministrit dhe personave të tjerë të rëndësishëm në institucione.

Pra, krejt këtë zhurmë e kanë bërë për një marrëveshje të dëmshme, mirëpo ju ka hasur sharra në gozhdë, pikërisht për shkak të angazhimit qytetar dhe pikërisht për shkak të këtij angazhimi nuk do të mundemi me kalu këtë demarkacion.

Nëse ndryshohet Komisioni, nëse përfshihet opozita, nëse vijnë ekspertët e pavarur dhe e nxjerrin një marrëveshje të re e cila nuk e cenon territorin e Republikës së Kosovës, atëherë Lëvizja Vetëvendosje do të jetë e hapur për të nënshkruar, pranuar e të tjera.

Periskopi: A do jeni të gatshëm të jeni pjesë e Komisionit të paralajmëruar së fundmi në lidhje me Demarkacionin?

Krasniqi: Është shumë e rëndësishme me ditë kush do ta drejtoj atë Komision, kush do e krijoj, çfarë përbërje do të ketë, dhe kur të vjen konkretisht atëherë do të mund të vendosim nëse do marrim pjesë Në parim, ne jemi të gatshëm të shpalosim argumentet tona, të ofrojmë kontributin tonë profesional e politik që të vijmë te një marrëveshje e cila nuk cenon territorin e Republikës së Kosovës.

Qeveria është tërhequr nga Demarkacioni, këtë që po e thonë do e sjellim javën tjetër apo atë tjetrën, këto janë thjesht llafe të kota me të cilat Isa Mustafa po mundohet me e mbuluar dështimin e vet, me thanë që nuk kam dështu, Demarkacioni është ende në agjendë, por jo. Ajo mund të sillet në Kuvend vetëm atëherë kur të rinegociohet si marrëveshje.

Periskopi: Nëse të dyja palët jeni aq këmbëngulës, a i shihni zgjedhjet si zgjidhje?

Krasniqi: Është një problem i madh që po ndodh në Kosovë, e kjo është që e kemi një mazhorancë që nuk ka më legjitimitet popullor edhe pse i ka numrat në Kuvend, kanë dështu në shumë raste për shkak të reagimeve gjithëpopullore.

Duhet me shku në zgjedhje, është shumë indikative që këta nuk po dojnë me shku në zgjedhje, sepse e dinë që e kanë humbur shumicën e elektoratit, prandaj po dojnë me shty edhe pak, sa të munden, sepse ka pakënaqësi të madhe qytetare, e do detyrohet kjo Qeveri me shku në zgjedhje.

Periskopi: Meqë zgjedhjet po thua se do të vijnë me kë do bëni koalicion parazgjedhor  e me kë pas zgjedhor?

Krasniqi: Lëvizja Vetëvendosje ka treguar edhe më herët që ne e konsiderojmë që nuk do të ishte pushtet për ndryshim të kësaj gjendje, një pushtet brenda të cilit do të merrte pjesë edhe PDK-ja, e cila e ka kapur shtetin dhe çdo instancë ekonomike, drejtësinë etj. Nuk mundesh me ndryshu gjendjen në Kosovë pa e larguar PDK-në nga pushtet, dhe nuk mundesh me ndryshu gjendjen në Kosovë nëse bashkëpunon me LDK-në që drejtohet nga Isa Mustafa i cili ka bërë gabime dhe dëme të pafalshme për Kosovën. Vetëvendosje, kur të ofrohet data e zgjedhjeve do të vendos edhe rreth koalicioneve dhe bashkëpunimeve, normalisht që për të gjitha këto vendos anëtarësia me referendum të brendshëm.

Vetëvendosje do të jetë e hapur për të gjithë ata që janë të gatshëm në mënyrë të sinqert që ta ndryshojnë këtë realitet të padrejtë në Republikën e Kosovës, kushdo që është i gatshëm për një shtet me zhvillim ekonomik, me mirëqenie sociale, me sovranitet, pa krim pa korrupsion, dhe shtet që nuk fal territore apo shtet, me të tillë jemi të hapur. Normalisht që kemi kriteret apo kërkesat tona por kjo çështje vendoset sa më afër zgjedhjeve.

Periskopi: Edhe nëse PDK-ja bëhet kaq e sinqert?

Krasniqi: E thamë që PDK-ja duhet me shku në opozita, përndryshe Kosova nuk çlirohet nga kriminalizimi i institucioneve që ka ndodhur në vendin tonë.

Periskopi: Për LDK-në a vlen e njëjta?

Krasniqi: Me LDK-në e Isa Mustafës që drejtohet nga ai, prapë kemi vija të kuqe. Një LDK që eventualisht do të reformohej duke ndryshuar drejtimin e saj, duke ndryshuar këtë nomenklaturë e cila e ka kap vet LDK-në e po e qon çdo herë e më afër PDK-së, e po ja përshtat interesave të PDK normalisht që është vështirë bashkëpunimi./Intervistoi: Teuta GASHI

 

Kadri Veseli

Kadri Veseli kërkon që shteti të bëjë më shumë për personat me aftësi të kufizuara

Kryetari i Parlamentit të Kosovës, Kadri Veseli me rastin e “Ditës Botërore për Pesona me Aftësi të Kufizuara”, ka thënë se është angazhuar që në Kuvendin e Kosovës të rritet numri i të punësuarve nga ky komunitet.

Periskopi.com Lajme

“Personalisht, jam angazhuar që në Kuvendin e Kosovës të rritet numri i të punësuarve nga ky komunitet, si dhe kam mbështetur financimin e gazetës me alfabet brail”, ka shkruar Veseli në daqën e tij zyrtarer në “Facebook”.

Kryeparlamentari ka shtuar se shteti duhet të bëjë më shumë për mirëqenien e tyre e për t’i integruar në mënyrë gjithëpërfshirëse në shoqëri.

Asambleja e Kombeve të Bashkuara, në vitin 1992, shpalli 3 Dhjetorin ditë ndërkombëtare të personave me aftësi të kufizuar

Drejtesi per Astritin

Nuk përkrahet iniciativa e Kadri Veselit për rastin e Deharit

Vetëvendosje do që seanca e jashtëzakonshme për Astrit Deharin të mbahet sipas thirrjes së shoqërisë civile përmes peticionit e jo nga iniciativa e kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli. Ndërsa, partitë e tjera opozitare do ta mbështesin një seancë të tillë, pavarësisht nga kush thirret, ani pse e shohin të pavend iniciativën e kreut të Kuvendit kur ekzistojnë nënshkrimet e qytetarëve.

Periskopi.com Lajme

Në mesin e këtij muaji grupi parlamentar i Partisë Demokratike të Kosovës do të iniciojë thirrjen e një seance të jashtëzakonshme për të diskutuar rreth vdekjes së Astrit Deharit në Burgun e Prizrenit, më 5 nëntor. Këtë zotim e ka dhënë kryetari i PDK-së, njëherësh kryetar i Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli, ani pse opozita, konkretisht Lëvizja “Vetëvendosje”, ka dy javë që po e kërkon një seancë të tillë. Madje në seancën e së mërkurës pati përplasje të ashpër mes Kadri Veselit e deputetëve të “Vetëvendosjes” rreth debatit për këtë vdekje, shkruan sot, gazeta Zeri.

Derisa “Vetëvendosja” kërkoi futjen në rend dite të seancës së jashtëzakonshme, kreu i legjislativit Kadri Veseli hodhi në votim kërkesën e subjektit opozitar, e cila mori vetëm 26 vota që nuk mjaftuan për debat. Mirëpo, kreu i PDK-së dhe i Kuvendit bëri me dije se një seancë të jashtëzakonshme do ta kërkojë grupi parlamentar i partisë së tij.

“Më 14 dhjetor grupi parlamentar i PDK-së do të kërkojë seancë të jashtëzakonshme për rastin ‘Dehari’, në mënyrë që të dihet e vërteta, cilado qoftë ajo”, ka theksuar kreu i Kuvendit dhe i PDK-së, Kadri Veseli.

Kadri Veseli pati problem në Drenas, 40 burra po e mbronin (Video)

Në Baicë të Drenasit, mbrëmë vonë, në kuadër të fushatës elektorale kishte shkuar kreu i PDK-së, Kadri Veseli dhe kandidati për kryetar të Drenasit, Ramiz Lladrovci, raporton Periskopi

Periskopi.com Lajme

Aty kishte filluar një debat jo fort i këndshëm nga tonet e larta që dëgjohen në një video të publikuar nga Faton Ramadani. Ky i fundit i ka kërkuar drejtësi për vëllezërit e tij, Burimt dhe Arsim Ramadanin.

Aty dëgjohet Ramiza Lladrovci teksa mundohet t’i qetësoj, e Kadri Veseli që është i ulur dhe ndihet në siklet.

Fatoni thotë se Kadri Veselin po e mbronin 40 burra, në fshatin e Arsim e Burim Ramadanit që po mbahen në burg pa faj.

“Pse u ni në siklet kur unë kërkoja të bëj pyetje rreth rastit Ramadani? Ne nuk do të heshtim,jemi të pafajshëm”, thotë ai.

Ndryshe, Burim Ramadani, Arsim Ramadani, Arben Kiçina dhe Blerim Kiçina janë dënuar me 100 vjet burgim për vrasjen e Hamëz Hajrës në vitin 2001 dhe tre anëtarëve të familjes së tij./ Periskopi

 

Veselit e Lladrovcit i përmendet “Rasti Kiqina”, kërcet debati me tone të larta

Në Baicë të Drenasit sonte në kuadër të fushatës elektorale kishte shkuar kreu i PDK-së, Kadri Veseli dhe kandidati për kryetar të Drenasit, Ramiz Lladrovci.

Periskopi.com Lajme

Aty kishte filluar një debat jo fort i këndshëm nga tonet e larta që dëgjohen në një video të publikuar nga Burim Kiqina. Ky i fundit thotë se ka kërkuar drejtësi për “Rastin Kiqina”, transmeton Koha.net.

Kiqina dëgjohet duke thënë se ka dëshmitarë, kurse Lladrovci ia kthen “nuk është e ndershme prej teje”. Këto janë pak nga zërat që dëgjohen qartë, teksa Lladrovci i ofron të konsultohen kur të duan jashtë nga aty, që refuzohet nga Kiqina.

Më poshtë keni videon e publikuar nga Kiqina:

 

auto_dadsd1480529620

Veseli shpreson se zgjedhjet në Drenas do dëshmojnë unitetin dhe fuqinë e PDK-së

Kryetari i Partisë Demokratike e Kosovës, Kadri Veseli, bashkë me kandidatin e PDK-së për kryetar të Drenasit, Ramiz Lladrovci, kanë takuar qytetarë të shumtë në takime të ndara, duke shpalosur para tyre planet për investime në projektet kapitale për komunën e Drenasit.

Periskopi.com Lajme

Kreu i PDK-së, Kadri Veseli, theksoi se zgjedhjet e jashtëzakonshme në Drenas, sado të padëshirueshme, po ndodhin për shkak të dënimeve të padrejta ndaj ish-luftëtarëve të UÇK-së, porse sërish do të dëshmohet uniteti dhe fuqia e PDK-së, thuhet në njoftimin e PDK-së.

Vizionin për një Drenas të zhvilluar ekonomikisht, me infrastrukturë, me perspektivë dhe tërheqës, do të kujdeset kryetari i ardhshëm i saj, Ramiz Lladrovci, ka thënë Veseli, transmeton lajmi.net.

“Ramiz Lladrovci është zgjedhja më e mirë e mundshme, për vizionin tonë për Drenasin me perspektivë, për Drenasin e zhvilluar ekonomikisht, për Drenasin e unitetit të Drenicës dhe PDK-së”, theksoi kryetari Veseli.

Ai ftoi të pranishmit që të dalin në zgjedhje dhe të votojnë numrin 13, kandidatin Ramiz Lladrovci, si zgjedhja më e mirë e mundshme, për Drenasin, Drenicën dhe më gjerë.

Kurse, kandidati i PDK-së për kryetar të Drenasit, Ramiz Lladrovci, theksoi se shumë projekte nga Qeveria dhe nga investitorë të jashtëm do të vijnë në Drenas për shkak të rrethanave të reja që do të krijohen, lehtësirave dhe për shkak të mikpritjes që do ta ofrojë komuna e Drenasit.

“Në pesë vitet e ardhme, Drenasi do të ketë 70 milionë euro për investime kapitale. Me këto investime do ta përfundojmë çështjen e infrastrukturës dhe nevojat tjera të investimeve. Brenda pesë viteve, po ashtu do ta finalizojmë projektin e ngrohjes për Drenasin dhe funksionalizimin e parkut të biznesit që do të ketë 82 hektarë. Me këto synime, kërkojmë rikonfirmimin e besimit, ashtu si çdoherë që ia keni dhënë PDK-së t’ia jepni sërish. Kemi shumë arsye të jemi krenarë me punën tonë dhe synimet tona”, theksoi Lladrovci.

Në të gjitha takimet me qytetarë, lideri i PDK-së, Kadri Veseli, bashkë me kandidatin për kryetar të Drenasit, Ramiz Lladrovci, i kanë ftuar qytetarët që më 4 dhjetor të dalin në mënyrë masive në zgjedhje.

Image

Image

kadri_veseli_3

Veseli: Seanca për Astritin do të mbahet më 14 dhjetor

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka thënë se më 14 dhjetor Grupi Parlamentar i PDK-së do të kërkojë seancë të jashtëzakonshme për Astrit Deharin.

Periskopi.com Lajme

Ai ka thënë se duhet të dihet se pse djali i një veprimtari është mbajtur në burg, deri sa tre persona të tjerë kanë qenë jashtë burgut ani pse akuzoheshin për vepër të njëjtë, terrorizëm.

“Më 14 dhjetor PDK-ja do të kërkojë seancë të jashtëzakonshme. Në rend të parë dihet e vërteta ajo që është. Të njëjtën kohë të kërkohet pse sistemi i brishtë i drejtësisë mban një djalë të një veprimtari në burg veç pse ka qenë i ardhur nga Kumanova e tre të tjerë i lë jashtë për të njëjtën aktakuzë”, është shprehur Veseli./Indeksonline/

Thaci - Veseli

Thaçi e Veseli nderojnë të rënët, injorojnë të gjallët

Liderët institucionalë Hashim Thaçi dhe Kadri Veseli kanë bërë homazhe te kompleksi memorial i Jasharëve në Prekaz, duke thurur lavde për Adem Jasharin dhe heronjtë e Kosovës. Por as Veseli e as Thaçi nuk kanë shkuar në kullën e Jasharëve për t’ua uruar këtë festë Jasharëve të gjallë.

Periskopi.com Lajme

Thurin lavde për heroizmin e ikonës së luftës së UÇK-së Adem Jasharin, duke thënë se në Prekaz marrin forcë dhe energji për punën e mëtutjeshme për ndërtimin e shtetit të Kosovës, shkruan “Zëri”.

Por, asnjëri prej tyre nuk shkoi në kullën e Jasharëve për t’i uruar burrat e familjes Jashari, të cilët mbajnë derën hapur për të gjithë shqiptarët që duan të takohen me ta, jo vetëm për festat e nëntorit, por edhe në ditë të tjera.

Kadri Veseli e Hashim Thaçi, dy figurat kyçe të shtetit të Kosovës, nuk gjetën forcë për t’u kthyer deri në kullë të hënën, ditën më të madhe të shqiptarëve – 28 Nëntorin. Derisa Veselin në Shalë dhe në Drenicë e quajnë “Kryeministër”, ai herë-herë kthente kokën nga kulla, Thaçi nuk shikonte fare andej.

Presidenti Hashim Thaçi tha se ndihet krenar që festat e nëntorit i festojnë të gjithë shqiptarët kudo që janë, ndërsa përkujtoi se 28 Nëntori është festë e bashkimit dhe e sakrificës. Në Prekaz Thaçi përcolli mesazhe bashkimi për të mirën e vendit.

“Është kjo festë e bashkimit, festë e sakrificës, festë e kujtimit, por edhe e përgjegjësive për të ardhmen. Andaj dëshiroj t’i uroj të gjithë me mesazhin e bashkimit. Dëshiroj të shpreh vlerësimin dhe respektin më të lartë për të gjithë ata njerëz që sakrifikuan për lirinë e Kosovës, për bërjen e Shqipërisë së pavarur, për këtë progres të madh. Ndërsa sot ndihemi shumë mirë që sot Kosova është vend i lirë, i pavarur, sovran në rrugë të sigurt për integrime euroatlantike. Sot kujtojmë sakrificën e të gjithë komandantëve të UÇK-së, sakrificën e Jasharëve, sakrificën e të gjithë invalidëve të luftës, të gjithë atyre veteranëve dhe gjithë qytetarëve të Kosovës që dhanë gjithçka për këtë ditë e që e gëzojmë sot”, tha Thaçi.

ukshini-shtatorja-780x439

Përurohet shtatorja e Ukshin Hotit

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, ka përuruar sot shtatoren e Ukshin Hotit në oborin e Universitetit “Ukshin Hoti” në Prizren.

Periskopi.com Lajme

Kryeparlamentari Veseli ka thënë se ndihet i nderuar, që sot, në këtë vend të edukimit të brezave të ri, po përuron shtatoren e njërit prej personaliteteve më të shquar të luftës për liri dhe pavarësi.

“Ukshin Hoti ishte dhe mbeti deri në fund veprimtar i pakompromis i lëvizjes sonë kombëtare për lirinë e Kosovës.

Ai ishte ideologu, që me guximin e tij politik dhe mendimin e thellë intelektual frymëzonte këtë lëvizje. Ai ishte në kuptimin e plotë të fjalës filozofi i çështjes sonë kombëtare”, ka thënë kryeparlamentari Veseli.

Kreu i Kuvendit ka thënë se në fillim të viteve ‘80 të shekullit të kaluar, kur terrori i regjimit jugosllav po përgjakte rininë e Kosovës, kur shumë kush e zgjodhi heshtjen dhe mbylljen e syve, Ukshin Hoti ngriti zërin e protestës dhe kundërshtimit.

“Ngriti zërin e protestës, sepse besonte fuqishëm se dija dhe intelektuali kanë kuptim vetëm duke qenë në shërbim të lirisë, dinjitetit njerëzor e kombëtar. Dhe Ukshin Hoti i qëndroj deri në fund këtij besimi. U përpoqën ta joshin me poste, por nuk e bën dot ideolog të sistemit. E burgosën, por nuk ia thyen dot përcaktimin intelektual e kombëtar”, ka thënë kryeparlamentari Veseli.

Ai ka thënë se Ukshin Hoti ndoqi rrugën e Hasan Prishtinës.

“Ashtu si Hasan Prishtina, ai në vend të posteve zgjodhi rrugën e disidencës”, ka thënë Veseli. Amensty International, në vitin 1983 e kishte shpallur Ukshin Hotin të burgosur të ndërgjegjes. Në këtë mënyrë, Veseli tha se emri i tij iu bashkua listës së gjatë të disidentëve që po luftonin për liritë njerëzore gjithandej botës komuniste.

“Në vitet ‘90 kur lëvizja jonë kombëtare po përgatiste formimin e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, regjimi përsëri e burgosi Ukshin Hotin. E izoluan, sepse e dinin shumë mirë se filozofi i çështjes shqiptare do të bëhej zëri i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Por, përsëri dështuan. Dështuan, sepse tashmë Ukshin Hoti ishte kthyer në ikonë të lëvizjes sonë kombëtare”, ka thënë kreu i Kuvendit, Kadri Veseli.

Kryeparlamentari Veseli ka thënë se Kosova sot është e lirë, shtet i pavarur dhe sovran, por plagët e luftës ende nuk na janë shëruar.

“Janë më mijëra qytetarë të pagjetur Kosovës, për fatin e të cilëve ende shteti serb nuk jep përgjigje se ku janë. Në mesin e tyre është edhe profesori Ukshin Hoti. Ne nuk do të ndalemi asnjëherë derisa të dihet fati i tyre dhe të vendoset drejtësia për ta dhe për Ukshin Hotin”, ka thënë ai.

Kreu i Kuvendit ka thënë se duhet të punojmë shumë, pa u lodhur asnjëherë, për ta forcuar shtetin, për ta zhvilluar ekonominë dhe për t’i fuqizuar universitetet tona, në mënyrë që t’iu krijojmë perspektivë të sigurt të rinjve tanë në Kosovë. /Telegrafi/

Kadri Veseli

Kadri Veseli ceremoni për fillimin e ndërtimit të një salle të edukatës fizike

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli nesër do të jetë në Komoran.

Periskopi.com Lajme

Që kur është caktuar data e zgjedhjeve për kryetar të Drenasit, që pritet të jenë më 4 dhjetor, Veseli asnjëherë nuk është ndalur duke bërë fushatë atje. Kësaj radhe shkon për diçka shumë të thjesht.

Nga agjenda që kanë dërguar nga Kuvendi i Kosovës, thonë se ai nesër do të jetë në ceremoninë e fillimit të punimeve për ndërtimin e sallës së edukatës fizike në shkollën ‘Xheladin gashi – Plaku”.

Ngjarja do të ndodh në orën 10:00 në Komoran të Drenasit./ Periskopi

albulena-730x440

Albulena Haxhiu u bën thirrje deputetëve të mos i nënshtrohen Kadri Veselit

Deputeteja e Lëvizjes Vetëvendosje, Albulena Haxhiu ka thënë se derisa në Strasburg u votua amendameni që kërkon htim të pavartuar për vdekjen e Astrit Deharit, deputetët e koalicionit qeverisës në Kosovë po tentojnë ta heshin këtë rast.

Periskopi.com Uncategorized

Haxhiu u ka bërë thirrje deputetëve që të reflektojnë dhe të mos i nënështrohen presionit të kryetarit të Kuvednit, Kadri Veselit.

“Sot, në Strasburg u votua amendamenti me të cilin kërkohet hetim i pavarur për vdekjen e dhunshme të Astritit ndërsa deputetët e Kuvendit nga radhët e mazhorancës me çdo kusht po tentojnë ta heshtin vdekjen e dhunshme të Astritit! Nuk mund që Kuvendi, të veproj në rrethana normale pas vdekjes së dhunshme të një qytetari, aktivisti e të burgosuri politik, në qendrën e paraburgimit të Prizrenit!Ne do të vazhdojmë të këmbngulim në mbajtjen e një seance të jashtëzakonshme. Na duhet vetëm edhe një nënshkrim, për tu bërë i mundur ky debat.  Andaj i ftoj deputetët të reflektojnë, të japin shembullin e pëfaqësuesit të popullit dhe të mos i nënshtrohen presionit të Kadri Veselit”, ka thënë Haxhiu./Periskopi/

veseli-e-haliti

Skandaloze: Kadri Veseli krye në veti ia ndan 18 mijë euro Xhavit Halitit

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, me vendim personal dhe pa mbështetje ligjore ia ka ndarë 18 mijë euro nga paratë e taksapaguesve bashkë partiakut, njëherësh nënkryetarit të Kuvendit, Xhavit Haliti, raporton gazeta Fjala.

Periskopi.com Lajme

Këto mjete, mësohet se i janë dhënë për trajtim mjekësor jashtë vendit, përkundër faktit se Kuvendi nuk ka një linjë zyrtare buxhetore për raste të tilla të deputetëve.

E vetmja rrugë ligjore është ajo përmes Ministrisë së Shëndetësisë, e cila përkrah qytetarët që nuk kanë mundësi ti mbulojnë shpenzimet për shërim jashtë vendit.

Mirëpo ky nuk del të jetë rasti edhe për nënkryetarin e Kuvendit, i cili në Agjencinë Kundër Korrupsionit ka deklaruar se posedon pasuri të majme.

Haliti ka 110 mijë euro para të gatshme në bankë, 30 mijë euro të hyra vjetore nga Kuvendi dhe është aksionarë në dy kompani private.

foto 2 haliti

E pavarësisht kësaj, kolegët e tij dhe ata që e monitorojnë punën e legjislativit thonë se deputeti Haliti u ndihmua financiarisht, ani pse qindra rasteve tjera të qytetarëve në nevojë presin në listë.

Ndarja e 18 mijë eurove joligjore

Gazeta Fjala ka siguruar një kopje të raportit të fundi të Kuvendit, ku thuhet se shuma prej 18 mijë eurove është futur tek kategoria e subvencioneve, praktikë kjo e pazakontë për Kuvendin dhe e pambështetur ligjërisht.

Aty nuk sqarohet se për çfarë arsye i janë ndarë këto mjete Halitit.

foto 1 haliti

Mirëpo anëtarja e Kryesisë se Kuvendit, Aida Dërguti, për Gazetën Fjala, ka sqaruar se është në dijeni për këtë rast.

Sipas saj, këto para Halitit i janë ndarë për trajtim mjekësor jashtë vendit, megjithatë mohon se ka pasur një vendim të kryesisë për këtë punë.

Vendimi thotë Dërguti është kryekëput i kryetarit të Kuvendit, Kadri Veseli.

“Sipas dokumenteve zyrtare subvencioni për intervenim kirurgjik jashtë shtetit i është ndarë kolegut tonë Xhavit Halitit me vendim të kryetarit Kadri Veseli. Një vendim i tillë nuk është marrë në kryesi”, ka thënë Derguti për Gazetën Fjala.

Aida Derguti ka pranuar se një vendim i tillë nuk ka mbështetje ligjore, porse është bërë edhe në të kaluarën, në raste kur ka pasur nevojë për trajtim mjekësor të ndonjë deputeti.

“Meqë nuk ka mbështetje ligjore ky vendim është futur tek kategoria e subvencioneve”, ka thënë Dërguti.

E vetmja mundësi ligjore për këso rastesh është ajo përmes Ministrisë se Shëndetësisë, ku ekziston linjë e veçantë buxhetore, ku mund të kenë qasje të gjithë qytetarët që kanë nevojë.

Albert Krasniqi nga KDI thotë se as rasti i Halitit apo kujtdo tjetër nuk do të duhej të bëjë përjashtim nga kjo rregull.

“Normalisht një gjë e tillë nuk ish dashtë me ndodh, pasi ka institucione, si Ministria e Shëndetësisë që e ka një buxhet të veçantë për trajtim të pacientëve jashtë vendit nëse këto nevoja nuk mund të mbulohen nga institucionet shëndetësore në vend”, thotë Krasniqi.

Sipas Krasniqit, edhe deputetët, sikur çdo qytetar, duhet t’iu nënshtrohen këtyre rregullave.

Kuvendi fsheh vendimin për Halitin

Gazeta Fjala ka kërkuar një kopje të këtij vendimi, për një javë rresht nga Kuvendi dhe kabineti i krye kuvendarit, por të dyja palët, nuk kanë pranuar ta bëjnë publik.

Ndërkohë të gjitha vendimet që i merr kryetari dhe kryesia e Kuvendit duhet të publikohen në faqen zyrtare të Kuvendit. Aty figurojnë të gjitha vendimet varësisht prej kohë kur janë marrë, por jo edhe ai për Halitin.

Një vendim i tillë për subvencionim nuk përmendet fare as në procesverbalet e Kryesisë së Kuvendit, ndërkohë që aty figurojnë të gjitha vendimet për subvencionet tjera të ndara gjatë gjashtë mujorit të këtij viti.

I kontaktuar disa herë nga Gazeta, sekretari i Kuvendit Ismet Krasniqi, nuk ka pranuar të jap detaje, duke aluduar se kjo është punë e kryesisë.

“Ne e kemi zbatuar vendimin e kryesisë”, ka thënë shkurt për këtë rast, Krasniqi.

Kur Gazeta ka kërkuar një kopje të vendimit, Krasniqi ka thënë se fillimisht do të konsultohet me kabinetin e krye kuvendarit. Por pas kësaj telefoni i tij ka qenë i pa qasshëm.

Gazeta ka kontaktuar edhe Xhavit Halitin. Telefoni i tij personal dhe ai në zyrë ka qenë i pa qasshëm./Gazeta Fjala/

Naim Bazaj

Naim Bazaj ka një arsyetim pse u kthye në PDK, mos qeshni me të

Periskopi.com Lajme

Nazim Bazaj e la PDK-në për pak ditë, vendosi që si i pavarur të kandidojë për kryetar të Drenasit.

Në ditën kur e bëri këtë, nuk la fjalë pa thënë për Kadri Veselin, madje ia tha në sy, ia braktisi mbledhjen dhe tha se duhet marrin fund vendimet nga qendra.

Përçahet PDK-ja në Drenas, revoltohet Bazaj kandidati më serioz

Bazaj, përveç kësaj tha se ka për ta marrë elektoratin e PDK-së, por sonte ai u pendua.

Periskopi mëson se pati shumë presion dhe oferta për poste të ndryshme nga partia ku ishte deri tani.

Por meqë e fiku telefonin e shkoi në krahët e Veselit në një takim me elektoratin e PDK-së në Drenas, aty u fishkëllye nga shumë njerëz si një dezertor, por Veseli e mbrojti dhe gjithçka përfundoi.

Fishkëllehet Kadri Veseli në Drenas, ia ndërpresin fjalimin (Video)

Pas kësaj foli për Klanin.

Tha se sikur u inspirua nga grupi “Drenica I” dhe “Drenica II” të cilët sipas tij janë përçarë, e nuk deshi që njëlloj të ndodh sërish.

“Isha në PDK do të jem në të. Tërhiqem nga gara si i pavarur. Për arsye të grupit Drenica I dhe II, për këtë arsye, nuk dehsha të përçahemi edhe ne. Thash të jemi bashkë të gjithë”, tha Bazaj./ Periskopi

Rexhep Selimi

Flet Rexhep Selimi: Kadri Veseli shkeli rregulloren e Kuvendit në lidhje me rastin Dehari

Lëvizja Vetëvendosje 12 ditë pas vdekjes së aktivistit Astrit Dehari, në Burgun e Prizrenit, nuk është ndaluar së kërkuari drejtësi për të.

Periskopi.com Lajme

Sipas tyre, Astriti është vrarë nga pushteti, i cili nuk lejoi që të mbahej një seancë e jashtëzakonshme për vdekjen e aktivistit brenda burgut.

Deputeti i Vetëvendosjes, Rexhep Selimi në një prononcim për “Indeksonline”, ka thënë se pushteti dëshiron që ta mjegullojë çështjen e vdekjes së Deharit.

Kjo, sipas tij është vërtetuar dje, kur pasi Vetëvendosje kishte mbledhur 40 nënshkrime aq sa nevojiteshin për ta mbajtur seancën e jashtëzakonshme për Deharin, dy deputetë e kishin tërhequr atë. Selimi thotë se kjo ka ardhur pas kërcënimeve që pushteti iu ka bërë deputetëve.

“Ajo çka ne do të vazhdojnë me këmbëngulësi është që të zbardhim rastin e vdekjes së Astritit në burg. Pra nuk do të heshtim për asnjë çast për asnjë moment, deri sa ne ta kemi të qartë dhe të zbardhet gjithçka para publikut që ka të bëjë me vdekjen e Astritit në Burgun e Prizrenit. Ndërkohë kur ne duam ta zbardhim, pushteti po mundohet ta mjegullojë. Kështu ndodhi edhe sot në Kuvend, ne deshëm të bisedonim, ata duan ta heshtin. Ne duam ta zbardhim, ata duan ta mjegullojnë. Ne duam ta zgjidhim, ata nuk duan ta zgjidhin. Kështu që këto dallime janë thelbësore, por ne nuk do të ndalemi deri sa të ketë drejtësi për Astritin”, është shprehur ai.

Selimi ka thënë se kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli e ka shkelur Rregulloren e Punës së Kuvendit sepse ndonëse ishin mbledhur nënshkrimet, ai e kishte shtyrë mbledhjen e Kryesisë.

Sipas deputetit, Veseli në orën 14:00 e kishte pritur në zyre deputetin Danush Ademaj, i cili më pas edhe e kishte tërhequr nënshkrimin. Ai thotë se tek pas kësaj është mbledhur Kryesia.

“Ne kemi kërkuar për dje mbledhjen kur i kemi pasur 40 nënshkrime. Kryesia nuk e ka thirrur mbledhjen për të cilën ka qenë e detyruar deri sa ia ka arritur të bëjë presion te njëri ose te dy deputetë që t`i tërheqë nënshkrimet. Pra, kur ka arritur t`i tërheqë nënshkrimet, njëri nga ta Danush Ademaj, atëherë kryetari i Kuvendit e ka thirrur mbledhjen që ne e kemi kërkuar, pra tek kur ka arritur që ta tërheqë dikush nënshkrimin. Dje në orën dy deputeti Danush Ademaj ka qenë i ftuar te kryetari i cili është detyruar që ta tërheqë nënshkrimin. Kjo thjeshtë nuk është hipokrizi, kjo është shkelje flagrante e Rregullores së Punës së Kuvendit dhe në anën tjetër, është thyerje e çdo norme e politikëbërjes ku ky pushtet po vazhdon t`i kërcënojë deputetët për tërheqjen e nënshkrimeve”, është shprehur Selimi.

Selimi ka komentuar edhe marshin e nesërm që pritet ta mbajnë nxënësit e shkollave të mesme të Prishtinës të cilët do të kërkojnë drejtësi për Astrit Deharin. Për Selimin, ky mardh është thjeshtë një zingjir i kërkesës për drejtësi të Astrit Deharit.

Kadri Veseli

Veseli tregon pse u mbajt sonte mbledhje e Kryesisë

Kreu i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, pas mbledhjes urgjente të Kryesisë ka treguar për arsyen pse u dashtë të mbahet sonte.

Periskopi.com Lajme

Seanca është caktuar për 13 ditë më pas.

“Takimi ka qenë një mbledhje e rregullt e Kryesisë së Kuvendit, në fakt ka qenë më tepër çështje teknike për përcaktimin e një seancë parlamentare, e cila do të jetë më datën 30 nëntor. E kemi lënë për këtë datë për vet faktin se një pjesë e madhe e Kryesisë të Kuvendit, por po ashtu edhe të deputetëve, do të mungojnë dhe për të mos humbur një sesion parlamentar, atëherë e kemi vendosur sonte në orët e vonshme ta mbajmë këtë mbledhje”, tha Veseli pas takimit.

Drenori

Bazaj përpiu fjalët e tij, Drenori ende po kërkon vota nëpër oda (Foto)

Derisa Naim Bazaj i përpiu fjalët e tij, dhe u kthye sërish pranë Kadri Veselit në PDK, edhe pse u kandidua si i pavarur për kryetar të Drenasit, fjalët ende nuk i ka ndryshuar XHavit Drenori.

Periskopi.com Lajme

Me kapacitet e tij, ai po shkon odë më odë.

“Konsultime në Sankoc. Ne nuk ndalemi, sepse jemi në rrugë të drejtë”, ka shkruar ai.

15095724_10154262201818772_8849966998739626920_n

Ditë më parë në një intervistë për Periksopi ai ka akuzuar Ramiz Lladrovin, kandidatë i PDK-së për Drenas, se ka vjedhur para të dedikuara për UÇK-në.

Ramiz Lladrovci akuzohet për keqpërdorim të parave të UÇK-së

E Bazaj që tentonte të merrte elektoratin e PDK-së, u pendua sot. Mësohet se pas presionit që iu bë dhe ofertave të ndryshme për poste./ Periskopi

Bazaj fikë telefonin, kishte presion për t’u larguar nga gara për Drenasin

Naim Bazaj

Bazaj ‘ndryshon’ mendje, sërish në krahët e Kadri Veselit (Foto)

Naim Bazaj i është rikthyer Partisë Demokratike të Kosovës. Lajmin e ka bërë të ditur vetë shefi i kësaj partie, Kadri Veseli, nëpërmjet një shkrimi në Facebook.

Periskopi.com Lajme

Veseli e ka kthyer në bazë Bazajn – që ditë më parë u paraqit si kandidat i pavarur për zgjedhjet e jashtëzakonshme në Drenas, para se të tërhiqte kandidaturën e tij sot – për ta mbështetur bashkë Ramiz Lladrovcin për Kryetar të Drenasit.

“Ishte ndjenjë e jashtëzakonshme pritja dhe përkrahja që na dhanë sonte qytetarët e Drenasit për kandidaturën tonë të përbashkët Ramiz Lladrovci. Bashkë me Naim Bazajn, i cili na u bashkua sot, vazhdojmë për t’i garantuar Drenasit perspektivë”, ka shkruar Veseli në rrjetin social.

“Zgjedhjet në Drenas më 4 dhjetor do të konfirmojnë fuqinë dhe unitetin e PDK-së në gjithë Kosovën”, është shprehur i bindur Veseli.

kadri-bazaj1 kadri-bazaj 15129479_680299395478603_740908935975221482_o-1 15069152_680299388811937_7417581768984446154_o 15025161_680299335478609_3354554123823669033_o 15123430_680299475478595_3768563679479941020_o 15128936_680299472145262_1361285660458062712_o

sigal-prishtina-780x439

Veseli: Sportisët janë amabasadorët më të mirë të shtetit

Kryekuvendari i Kosovës, Kadri Veseli, i është gëzuar fitores së Trepçës në kuadër të Ligës Ballkanike dhe njëherësh e ka uruar Prishtinën dhe Pejën për paraqitje të dinjitetshme në FIBA Europe Cup.

Periskopi.com Sporti

Në atmosferën e nxehtë të krijuar nga tifozët Torcida në Mitrovicë, basketbollistët e Trepçës dhuruan një spektakël me fitoren e dytë të tyre në Ligën Ballkanike, duke i shkaktuar liderit të grupit, klubit Sutjeska nga Mali i Zi, humbjen e parë pas tri fitoreve rresht”.

“Edhe Prishtina e Plisat dhe Peja e Shqiponjat kishin paraqitje dinjitoze”.

“Sportistët po vazhdojnë të jenë ambasadorë të shkëlqyeshëm të shtetit tonë!”, ka shkruar Veseli. /Periskopi.com/