Ja 12 kushte për të pasur respektin e të tjerëve

Periskopi.com Lajme

“Nëse kërkon të respektohesh nga të tjerët, gjëja më e mirë është të respektosh veten. Vetëm kështu do të mund të fitosh respektin e të tjerëve,” Fyodor Dostoyevsky.

Po merr respektin që meriton? Apo, njerëzit tuaj të afërt duket se kërkojnë t’ju ulin, përkufizojnë a anashkalojnë?

Ja 12 mënyra për të fituar respektin që meritoni:

 1. Përpiqu për veten dhe të tjerët

Edhe të rriturit mund të abuzohen verbalisht apo keqtrajtohen. Çohu me qëndresë dhe tregoji njerëzve së kjo sjellje është e papranueshme. Mos u bëj bashkëpunëtore në heshtje për gjërat që të shqetësojnë.

 1. Përgjigju – Mos reago

Të lidhesh me emocionet e tua është diçka pozitive dhe e fuqishme. Mos reago në momente konfuzioni dhe trishtimi. Jepi vetes kohë të përpunosh ndjenjat në një mënyrë që të përgjigjesh në një mënyrë të shëndetshme.

 1. Thuaj shpesh “Jo”.
 2. Mos harxho kohë nga koha e askujt.
 3. Përcakto kodin tënd të moralit dhe jeto sipas tij.
 4. Respekto kodin moral të njerëzve të tjerë.
 5. Trajtoji njerëzit me mirësjellje dhe në mënyrë të barabartë.
 6. Ji i sinqertë. Ruaj kufijtë e tu.
 7. Mos u merr me thashetheme.
 8. Kërko falje atëherë kur e ndjen.
 9. Jepi prioritet veprimit/veprave.
 10. Qëndroji angazhimeve. Mbaje fjalën.

Zvicerani lë shtetin e tij, erdhi për të jetuar në Kosovë (Video)

Periskopi.com Lajme

Ky është zvicerani që e la Zvicrën dhe erdhi me familje të jetojë dhe të punojë në Kosovë.

Zgjodhi një fshat të Komunës së Gjilanit për ta vazhduar jetën…

Për më shumë ndiqeni intervistën e tij:

Horoskopi zbulon kombinimet më të këqija të mundshme të dashurisë!

Periskopi.com Showbiz

Me disa persona të njëjtin çast gjejmë gjuhë të përbashkët, ndërsa me disa të tjerë, sado që të përpiqemi që të krijojmë ndonjë komunikim, energjitë nuk na përputhen.

Yjet na tregojnë që disa shenja horoskopi thjesht nuk janë të përshtatshme, prandaj po e japim listën që kombinimet e dashurisë për astrologjinë janë më të këqijat.

Lexojini:

Dashit nuk u përshtaten Binjakët, Peshqit dhe Virgjëreshat

Demi nuk pajtohet mirë me Deshët, Shigjetarët dhe Binjakët

Për Binjakët, të këqij janë Demat, Gaforret dhe Peshqit

Gaforrja është kombinim i keq me Deshët, Binjakët dhe Shigjetarët

Luanit nuk u përshtaten Binjakët, Bricjapët dhe Peshqit

Për Virgjëreshën janë të këqij Deshët, Peshoret dhe Ujorët

Peshores nuk u përshtaten Virgjëreshat, Akrepat dhe Gaforret

Akrepat nuk përshtaten me Deshët, Shigjetarët dhe Binjakët

Për Shigjetarët kombinimi më i keq është lidhja me Demat, Gaforret dhe Virgjëreshat

Bricjapit nuk i përshtaten Deshët, Binjakët dhe Shigjetarët

Ujorit nuk u përshtaten Demat, Gaforret dhe Virgjëreshat

Peshqit më së keqi përshtaten me Deshët, Luanët dhe Binjakët.

FOTO-ja e çiftit që përloti mijëra njerëz

Periskopi.com Uncategorized

Një fotograf australian ka kapur një moment të radhë dhe emocionues kur një çift i sapomartuar shpërthyen në lot gjatë realizimit të setit fotografik. Fotografia është pëlqyer tej mase dhe ka prekur dhjetëra mijëra njerëz anekënd botës.

Më 30 Prill fotografiJames Day po realizonte setin fotografik të dasmës së Adrian dhe Rosyln në Bowral, Australi. Por, kur po përgatitej të shkrepte fotot në perëndim të diellit, ai vendosi të dilte nga korniza e monotones dhe të provonte diçka më reale.

“Ndaloni së pozuari. Vetëm shijoni perëndimin e parë të diellit si burrë dhe grua”, u tha Day të sapomartuarve, sipas një postimi në Facebook.

“Kam një pyetje për ty, – i tha dhëndrit – , por dua që përgjigjen t’ia thuash Roslynit dhe jo mua. Nga miliarda njerëz në planet, ti ke zgjedhur ta kalosh pjesën tjetër të jetës me Roslyn. Mund t’ia thuash pse?”

Në këtë moment Adriani i pëshpëriti arsyen në vesh nuses dhe lotët nisën të rrjedhin në fytyrën e saj.

Po çfarë i tha? Kjo nuk ka rëndësi. Nuk pati rëndësi as për fotografin, i cili po ashtu u përlot.

Gjithçka përfundoi me një përqafim të të treve.

“O Dashuri, ti je kaq e çmuar”, shkroi fotografi në postimin e tij në Facebook.

Më pas, Day tha për Hupost se i kishte kërkuar dhëndrit t’ia thoshte nuses në vesh sepse “ajo ishte diçka vetëm për veshët e saj.”

Që kur u postua në Facebook, fotoja prekëse është shpërndarë nga më shumë se 33 mijë persona dhe është pëlqyer nga 151 mijë të tjerë./tvklan.al

Katër arsye përse nuk është problem nëse ti fal i pari

Periskopi.com Lajme

Sa herë që përmendet emri i dikujt me të cilin akoma nuk ke zgjidhur një problem zemra jote rreh më fort. Dhe ti pyet veten se si shkuan gjërat deri në këtë pikë? Sepse nuk ta kishte marr ndonjëherë mëndja se do të qëndroje pa folur me shokun tënd të ngushtë, për kaq shumë kohë. Dhe jo vetëm me miqtë e tu, ndonjëherë edhe me familjarët.

Asnjëherë nuk duhet të kërkosh falje vetëm për inerci apo për të rënë rehat. Gjithashtu kur e kupton që përfundimisht e ke gabim është koha për të gjetur personin ndaj të cilit e ke bërë këtë gabim. Të jesh i pari që kërkon falje do të thotë që e vlerëson marrëdhënien më shumë se egon tënde. Kështu që ngrije telefonin, dërgo një mesazh që kërkon falje pasi të kesh lexuar katër arsye të cilat tregojnë se nuk ka asnjë problem nëse je ti i pari që kërkon të falur.

 1. Ti e ke kuptuar që e kishe gabim

Studiuesit kanë gjetur se ka dy lloje kryesore të pendimit: pendim me veprim dhe pendim pa veprim. Njerëzit që u morën në studim u ndjenë keq për veprimet e tyre si p.sh të folurit keq për dikë pas shpine. U penduan për veprime që nuk i kanë ndërmarrë si p.sh të ishin atje kur miqtë e tyre vërtet ua kishin nevojën. Kur ti e lëndon dikë, edhe pse jo qëllimisht, vijnë keqardhja dhe pendesa. Por mos u paralizo me pendesën tënde. Mos u druaj asnjëherë nga të kërkuarit falje kur e di se duhet ta bësh. Ti supozon se personi tjetër nuk do donte më kurrë që të fliste përsëri me ty, por si do të veproje nëse e di që falja ju çliron që të dyve?

 1. Falja të ndihmon ty të shmangësh agresivitetin

Lejoje veten që të udhëhiqesh nga sinqeriteti dhe reflektimi. Të kërkosh falje i pari pas një mosmarrëveshje të mundëson ty të jetosh në mënyrë të sigurt. Shumë shpesh ne bëjmë gabime, ose një zënkë shfaqet papritur. Dhe ne e shtypim inatin dhe fajin dhe i lejojmë këto ngjarje të acarohen. Këto dy hajdutë të paqes sonë krijojnë një vullkan të ngadaltë dhe aspak të këndshëm. Ne e gjejmë më vonë veten duke bërë komente agresive, duke vepruar të acaruar dhe të zemëruar si një mënyrë për të çliruar presionin shtypës. Por ti ktheje sjelljen tënde agresive pasive në një veprim të drejtpërdrejtë që është të kërkuarit falje. Kjo gjë do të çlirojë dhe do të kthejë paqen, ty edhe personit me të cilin je përfshirë në konflikt.

 1. Historia juaj e përbashkët do ta bëj më të lehtë që të pajtoheni

Gjatë një zënke temperamentet humbasin dhe që të dyja palët thonë gjëra për të cilat më vonë do të pendohen. Apo mundet që zënka ka qenë më e thellë se motivi nga i cili u shkaktua. Ju të dy mund të jeni të acaruar dhe të lënduar ndërkohë që shkoni nëpër qoshe për të shëruar plagët. Por të rrish i zemëruar dhe të vazhdosh zënkën nuk ka një perspektivë të gjatë. Në fakt, një studim gjeti se sa më e thellë të jetë historia e marrëdhënies dhe lidhja midis dy njerëzve, më e lehtë është që të ndodh ripajtimi. Nëse këtë periudhë je duke mos komunikuar me mikun tënd më të mirë mos nguro t’i kërkosh falje sepse reagimi i tij nuk do të jetë negativ, përkundrazi do të preket nga veprimi juaj.

 1. Krenaria jote nuk do të thyhet

Përpjekjet e mëdha për të ruajtur egon na bëjnë të ngjajmë me gjirafat të cila e mbajnë kokën  e tyre larg nga kafshët e tjera. Duke mbajtur një qëndrim të tillë ndaj njerëzve nuk do të mund të kemi marrëdhënie të mira. Është e vështirë të luftosh me egon tënde por nëse e bën do të fitosh marrëdhënien që kishe me mikun tënd dhe gjithashtu për këtë nuk ke përse të sakrifikosh krenarinë. Ti mbetesh po aq me vlerë dhe integritet edhe kur kërkon falje. Ulja e krenarisë në këtë rast është vetëm një mentalitet jo një e vërtetë.

Më thuaj numrin e këmbës, të të them sa vjet do jetosh

Periskopi.com Shëndeti

Njerëzit me këmbë më të vogël duhet të kenë një jetëgjatësi më të shkurtër se ata me madhësi të këmbës më të mesme, të cilët jetojnë më gjatë.

Shkencëtarët kanë studiuar se si madhësia e këmbës ndikon në jetëgjatësinë dhe kanë gjetur rezultate të papritura. Për disa, megjithatë, ky studim shkon përtej të çuditshmes.

Dr. Hans Bjors, epidemiolog nga Stkoholm, ka thënë se është e mahnitshme, por madhësia e këmbës mund të parashikojë jetëgjatësinë, transmeton Indeksonline.

Për këtë është bërë një studim me një grup prej 800 njerëz të përbërë nga burra dhe gra. Ndërsa, studimi i ri përfshinte një grup të vogël njerëzish.

Ne kemi përdorur të dhënat kompjuterike për të krahasuar njerëzit nga të gjitha fushat e Suedisë. Ne kemi studiuar se sa vjeç ishin ata kur vdiqën, dhe shkaku i vdekjes me ç’rast gjetëm se madhësia e këpucëve definitivisht është e lidhur me jetëgjatësinë e jetës- ka thënë mjeku.

Megjithatë, edhe pse me sa duke ekziston një lidhje në mes të madhësisë së këpucëve dhe jetëgjatësisë, nuk ka asnjë lidhje në mes të madhësisë së këpucëve dhe sëmundjeve të mundshme që një person mund të marr.

Sipas biologes, Elizabt Blackburn dhe psikologes, Elisa Epel me sa duket ka një këshillë për humbje peshe që njerëzit duhet ta respektojnë në mënyrë që njerëzit të mbetesin në formë të mirë dhe të ruajnë rinin e tyre, raporton Express.co.uk, transmeton Indeksonline.

Ju mund të na besoni, sepse ne i kemi kushtuar kësaj vite të tëra për të kuptuar procesin  e plakjes.

Këto hulumtime kanë arritur të kuptojnë se si dikush kanë shkëlqim të shëndetit dhe rinisë, ndërsa bashkëkohësit tjerë kanë rrudha, flokë gri dhe duke më të rraskapitur. Siç duket, sipas tyre çelësi për të ngadalësuar moshën qëndron në kromozome.

Shkencëtarët kanë dhënë një tabelë që tregon se kjo është shkalla e viteve në lidhje me këpucët.

Njerëzit mund të jetojnë më gjatë se sa lidhja e tyre me madhësinë e këpucëve vetëm nëse jetoni në një mënyrë të shëndetshme, theksojnë studiuesit./Indeksonline/

Kjo është tabela e jetëgjatësisë sipas numri të këmbëve:

Gratë:

Nr. 35= 67-69 vjet

Nr. 36= 70-76 vjet

Nr. 37= 77-82 vjet

Nr. 38= 78-84 vjet

Nr. 39= 73-75 vjet

Nr. 40= 70-72 vjet

Nr. 41= 67-70 vjet

Nr. 42= 66-69 vjet

Burrat:

Nr. 38= 66-69 vjet

Nr. 39= 67-72 vjet

Nr. 40= 72-75 vjet

Nr. 41= 73-77 vjet

Nr. 42= 75-82 vjet

Nr. 43= 74-79 vjet

Nr. 44= 67-72 vjet

Nr. 45= 66-69 vjet

Kjo është biografia e bujshme e Talat Xhaferit, kryeparlamentarit të Maqedonisë

Periskopi.com Lajme

Talat Xhaferri, ushtaraku egocentrik  i Armatës së Jugosllavisë dhe më pas Armatës së Maqedonisë së fundi është kandidati që pritet të zgjidhet për kryetar të Parlamentit të Maqedonisë.

Ai u lind më 15.04.1962 në fshatin Forinë të Gostivarit.  Shkollimin fillor e kreu në Çegran, fshatin fqinj, ndërsa pas kësaj shkoi në Beograd, ku kreu gjimnazin ushtarak. Pas kësaj vazhdoi karrierën e formësimit ushtarak, ashtu që u regjistrua dhe studjoi në Akademinë Ushtarake të Këmbësorisë të APJ – drejtimi këmbësori në Beograd dhe më pas Sarajevë. Karrierën e tij e ka vazhduar në disa kazerma ushtarake të asaj kohe të Armatës Popullore të Jugosllavisë, ku thuhet se ka qenë në Nish, Sarajevë, etj. Me pavarësimin e Maqedonisë, ai kthehet në vendlindje dhe inkuadrohetg në Armatën e Maqedon isë, duke qenë oficer i lart dhe pas një periudhe zgjidhet komandant i njësiteve të këmbësorisë në kazermën e Tetovës.

Më 28 prill të 2001, derisa po zhvillohej konflikti i armatosur në Maqedonisë mes forcave maqedonase të sigurisë dhe UÇK-së, Xhaferri braktis radhët e Armatës së Maqedonisë dhe kaloi në radhët e UÇK-së. Ai në këtë periudhë u njoh me nofkën komandant Forina, transmeton INA.

Gjatë viteve të përfshirjes në politikë në radhët e BDI-së, duke u zgjedhur deputet, zëvendësministër i mbrojtjes në vitin 2008 dhe ministër i mbrojtjes në shkurt të 2013.

Rikthehet si deputetë në mandatin e kaluar, ndërsa me rizgjedhjen në si deputet në zgjedhjet e fundit, ai është propozuar për postin e kryetarit të Parlamentit të Maqedonisë. Xhaferi është shqiptari i dytë në post pas Vullnet Starovës i cili ishte kryetar i Kuvendit të Republikës Socialiste të Maqedonisë në kuadër të federatës së Jugosllavisë nga viti 1986 – 1991. Në përgatitjen e fundit profesionale shkruan se ai ka mbrojtur titullin e magjistrit të mbrojtjes, në  Fakultetin filozofik, Universiteti “Shën  Cirili dhe Metodi”, Shkup. (INA)

Gazetari francez: Nëse bisedoni me një serb, jeta u shkurtohet 15 minuta

Periskopi.com Lajme

Guillaume Meris, drejtor i një radioje franceze është irrituar me koalicionin e fashistes Le Pen me serbët ka reaguar ashpër nga këtyre të fundit.

Ai thotë se nëse flisni me një serb, jeta ju shkurtohet për 15 minuta.

“Ata janë popull gjenocidin, kanë masakruar boshnjakët, kroatët dhe shqiptarët”, ka thënë ai.

Mediat serbe kanë filluar reagimet madje kanë bërë ftesë tek serbët q ëtë dërgojnë mesazhe te radioja.

“Pra, serbët, kolektivisht janë vrasës”, tha ai./ Periskopi

Gjesti më i madh sportiv në Kosovë që keni parë, ia shpëtojnë jetën shoferit

Periskopi.com Video

Analisti shqiptar i lë të gjithë pa fjalë! Poston foto me gruan dhe ish-gruan

Periskopi.com Showbiz

Analisti shqiptar ia ka dalë të lërë gjithkënd pa fjalë kur ka publikuar një foto me ish bashkëshorten e tij dhe bashkëshorten aktuale.

E kemi fjalën për analistin Andi Bejtja që përmes kësaj fotoje ka nxitur edhe “furtunën” e reagimeve në rrjetet sociale.

Shumë as që e konceptojnë një marrëdhënie të tillë mes palëve por ja që për analistin, kjo është tërësisht e mundshme.

Mësohet arsyeja pse Memli Krasniqi i është futur politikës (Video)

Periskopi.com Showbiz

Memli Krasniqi, dikur hip hop artistë  grupit ‘Ritmi i rrugës’ ka kohë që i është futur politikës.

Ai është i vetmi ministër në qeverinë e Kosovës, që adhuruesit e tij të muzikës kaluan direkt në votues të tij në profesionin e tij të tanishëm.

Aktualisht, ai është ministër në Ministrin e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural.

Por, se cila është arsyeja pse Memli Krasniqi i është futur politikës, mund ta kuptoni nga intervista në linkun më poshtë.

Doni të dini sa vite jetë ju ka ngelur, bëni këtë test

Një tjetër vit që ikën… Por a do të dëshironit të dinit edhe sa kohë ju ka mbetur në këtë botë? Përgjigjuni këtyre 14 pyetjeve në këtë pyetësor (Kliko këtu), të realizuar nga një grup ekspertësh të statistikave dhe shkencëtarë nga Universiteti i Pensilvanisë, për të gjetur moshën se kur do të vdisni.

Periskopi.com Lajme

Rezultatet janë të bazuara nga të dhënat e mbledhura nga 500 mijë shembuj përgjatë 10 viteve nga Instituti i Shëndetësisë së SHBA dhe Asosacioni Amerikan i Personave në Pension. Pra ato janë të dhëna statistikore.

Përse kaq shumë pyetje?

Sepse siç shpjegon e përditshmja britanike “The Independent”, të ardhurat, edukimi dhe statusi i lidhjes influencojnë në jetëgjatësinë tonë dhe këto janë pikërisht faktorët tek të cilët mund të infuenconi në mënyrë pozitive, për të jetuar më gjatë. Ndërsa këshillat e ekspertëve për një jetë të gjatë janë: Mos pini duhan, vendosni rripin e sigurimit dhe kokoren dhe merruni me aktivitet fizik. Në fund, bini në dashuri. “Njerëzit që janë të lumtur dhe kanë një lidhje të mirë jetojnë mesatarisht 5 vite më gjatë se ata që nuk janë të lumtur”./tvklan.

E konfirmon edhe shkenca: Gruaja ta shkurton jetën!

Shkencëtarët danezë kanë konfirmuar diçka që tashmë është dëgjuar shpesh në shoqëri, që gruaja ta shkurton jetën.

Periskopi.com Shëndeti

Ata arritën në përfundim se meshkujt e moshës mesatare kanë rrezik tri herë më të lartë të vdesin, nëse jetojnë me gra që vazhdimisht ankohen për ta, shkruajnë mediat daneze, transmeton Indeksonline.

Studimi përfshiu 9 mijë e 857 burra dhe gra të moshave 36 deri në 52 vjet, të cilët kanë jetuar me një partner me të cilin shpesh janë përleshur, e që nuk jetojnë më për shkak se ishin nën stres të vazhdueshëm.

Kjo pasi që meshkujt nuk janë të prirur i gratë që të ankohen te miqtë, por mbajnë gjithçka për vete.

Eli Fara flet për momentet e vështira në jetën e saj: Kështu ishte e shkruar (Video)

Shpesh i shohim të postojnë foto me njëra tjetrën, teksa Marina e cilëson këngëtaren Eli Fara edhe si “motër”, por a është e tillë marrëdhënia mes tyre?

Periskopi.com Showbiz

E ftuar në emisionin “Tek Unë me Arjola Shehun”, Eli rrëfehet për lidhjen e saj të veçantë me Marinën:

“Nuk eshte se jemi shoqe, eshtë pak e vështirë të bëhesh shoqe nënë e bijë, por Marina është një vajzë mjaft e dashur edhe e edukuar. Është njerëzore Marina, shumë sociale, shumë e hapur, nuk ka mendjemadhësi, përshtatet me të gjithë dhe i do shumë njerëzit.”

Këngëtarja është bërë nënë në një moshë fare të re, vetëm 18 vjeç, por siç edhe Eli tregon ajo nuk do të ndryshonte asgjë në jetën e saj:

“Kështu ishte e shkruar, unë nuk do ndryshoja asgjë. Jam përpjekur të bëj më të mirën në çdo situatë. Ndonjëherë të bie për pjesë çdo lloj gjëje dhe ndoshta atje është e bukura e jetës, t’ja dalësh edhe kur ka shumë fortuna në jetën tënde.” Intv./Albeu.com/

 

4 rregulla për të luftuar jetën sedentare

Jeta sedentare është kthyer në vrasësin e heshtur të kohëve moderne. Teknologjia dhe telekomunikaconi, gjithmonë e më shumë po bëjnë që barrierat fizike të shuhen e nga ana tjetër, në të kryejmë gjithmonë e më pak lëvizje.

Periskopi.com Lajme

Kjo do te thotë me shume probleme fizike, me shume shanse për t’u prekur nga sëmundje qe vijnë si pasoje e mungesës se aktivitetit fizik. Megjithatë me pak vullnet dhe pak kohe ne dispozicion u mund ta ndryshoni stilin e jetës suaj.

Ja cilat janë gjerat qe mund t’ju shpëtojnë jetën!

 1. Shmangni ashensorin

Vetëm pak minuta kohe me tepër ju kushton zbritja apo ngjitja ne këmbë e shkalleve te banesës ku jetoni. Mos harroni qe lëvizja ndihmon ne humbjen e kalorive dhe një qarkullim me te mire te gjakut.

 1. Bojkotoni autobusin

Nëse behet fjale për distance te afërta, zgjidhni ecjen me këmbë dhe jo autobusin. Por, edhe nëse pikëtakimi është larg, se paku një apo stacion kryejeni ne këmbë. Detyrimet dhe punët e vogla te jetës se përditshme mundohuni t’i zgjidhni pa lëvizjen e makinës. Do ta ndieni qe ne pak kohe ju do te jeni me energjike dhe ne forme.

 1. Mos u dorëzoni as në zyre

Çfarë dëmton me tepër është zyra dhe karrigia e punës. Gjate qëndrimit ne zyre çdo një ore, ngrihuni nga vendi i punës dhe kryeni lëvizje sado te vogla qofshin. Mos mendoni se këto gjëra ju marrin shume kohe. Jave veprime te vogla, por qe sjellin ndryshimin e madh ne jetën tuaj.

 1. Mbani larg telefonin

Nëse doni te takoni dike e te flisni për pune a çështje personale, shmangni bisedat telefonike. Zgjidhni takimet nëse koha nuk premton dhe për me tepër rrugën bëjeni ne këmbë.

Nga Eroll Velija

Sa nga këto produkte që ka zbuluar NASA i keni në shtëpi dhe nuk e dini?

Duke menduar që gjate tërë kohës jeta në hapsirë është një sfidë e vërtetë për astronautët, NASA gjithëmonë ka menduar të zbuloj materiale të ndryshme për të lehtësuar dhe përshatur me jetën në hapësirë me atë në planetin tokë. Por cilat janë ato materiale që ka zbuluar NASA dhe i kemi rastësisht në shtëpi, pa e kuptuar që janë zbulime nga NASA? Për më shumë lexoni si më poshtë vijon:

Periskopi.com Lajme

Super Soake

Në pamje duket shumë e njohur, por me siguri nuk e keni ditur se kjo lodër e prezantuar në vitin 1989 është zbuluar nga NASA me gjasë për të argëtuar astronautët në hapësirë.

Memory Foam (shpuza memoruese)

Ky zbulim i NASA-s është njëri ndër zbulimet që si qëllim ka pasur përmirësimin e gjumit tek astronautët pasi që është i butë dhe përshatet me formën e trupit duke lehtësuar kështu presionin në nyje dhe shtyllën kurrizore. Ky produkt po ashtu përdoret në shumicën e dyshekëve dhe shtresave në Dormeo.

Insulation (izolatori)

Zbulim ky që në shtëpitë tona gjendet në mure apo edhe në disa rubinetë që shërben si izolues i fortë. Veçanërisht përdoren për izolimin e çdo faktori të jashtëm atmosferik.

Materiali nga i cili prodhohen rrobat e zhytjes

Ky material njihet si nje nga materialet më të hollë dhe termo-rregullues, i përshatshëm për kushtet atmosferike në hapësirë apo gjatë zhytjes në ujëra të thella.

Fshesa pa kabllo

Ky është ndër zbulimet më befasues të zhvilluar nga NASA, një fshesë që nuk ka nevojë për kabllo.

Filtruesit e ujit

Pasi që në atmosferë sasia e ujit që mund të mbartet është e limituar dhe qëndrimi afatgjatë i ujit mund të shkaktoj ndryshime në cilësinë e tij, NASA është përkujdesur që astronautët mos të pijnë ujë të ndotur.

Trakat e vrapimit

Që astronautët të qëndrojnë në formë gjatë kohës që janë në hapësirë, NASA ka zbuluar trakat e vrapimit. Kjo për faktin se mundësitë që muskujt të humbasin fuqinë e tyre në hapësirë nga mos aktiviteti është shumë e madhe.

super-soaker11485279476 renew_eucalyptus_topper_061485279475 shutterstock_insulation11485279474 ribbed-swimsuit11485279472 shutterstock_cordless-vacuum11485279470 shutterstock_water-filter11485279469 2784459111485279466

7 religjionet më të reja në botë

Periskopi.com Lajme

Religjioni Open Source (Burim i Hapur)

2ce6vqf

U themelua në vitin 2001. Në krahasim me fetë që përdorin struktura autoritare, hierarkike, dhe që janë rezistente ndaj ndryshimit, ky religjion promovon diversitetin kulturor, pjesëmarrjen qytetare, vetëvendosjen, decentralizimin, dhe beson në teoritë e evolucionit.

Mrekullia e dashurisë

2pqvwo0

Themeluar nga David Swanson dhe bashkëshortja e tij Carole Seidman në vitin 1987, Mrekullia e Dashurisë predikon se ekzistenca jonë është e mbyllur në një cikël vicioz të dhimbjes, vuajtjes dhe rilindjes. Mrekullia e Dashurisë mëson se njerëzit mund të lirohen prej këtij cikli duke hequr dorë nga egoja dhe duke i shërbyer Zotit Gourasana.

Jeta Universale

1zqsgnn

Themeluar në vitin 1959 nga Kirby H. Hensley, ka 100 mijë besimtarë në të gjithë botën. I njohur gjithashtu si “ULC” (Kisha e Jetës Universale), ajo shërben edhe si një komunitet online. Ky religjion pretendon që promovon lirinë e besimit me slloganin “ne jemi të gjithë fëmijët e të njëjtit univers”.

Scientology

10dtcw7

Religjion i themeluar nga L. Ron Hubbart në vitin 1953. Ky religjion mëson besimtarët e saj që njerëzit janë qenie të pavdekshme të cilët e kanë humbur kujtesën e jetërave të mëparshme. Scientologjistët besojnë se prejardhja e njerëzve vjen nga një planet tjetër.

Shkenca e Lumtur (Happy Science)

30x78s4

Religjion që u themelua në vitin 1991 në Tyuhu Okawa. Okawa pretendon që ka kanalizuar shpirtrat e Muhamedit, Krishtit, Budës dhe Konfucios (në mesin e shumë qenieve të tjera) dhe pretendon të jetë mishërim i qenies supreme shpirtërore të quajtur El cantare.

Kisha e Modifikimit Trupor (Church of Body Modification)

zx78g6

U themelua në vitin 2010. Ky religjion ka një grup të vogël të besimtarëve (disa dhjetëra mijëra) të cilët besojnë që ritet e lashta të modifikimet trupor ngritin spiritualitetin e njeriut. Piercing dhe tatuazhi i karakterizon besimtarët e kësaj kishe.

Kreativiteti (Creaticity)

vg7ld

Është një lëvizje e re fetare me bazë në Illinois të ShBA, që u themelua nga Ben Klassen në vitin 1973. Ky religjion pretendon t’i bashkojë njerëzit e bardhë me anë të një organizate të përbashkët, raciste dhe politike. Kreativiteti fitoi vëmendje në Shtetet e Bashkuara kur Benjamin Nathaniel Smith (themeluesi i religjionit) dha dorëheqje vrau një numër të madh të njerëzve jo të bardhë./ Explorerunivers

 

 

 

 

 

 

 

Gjyshërit përjetojnë lumturinë e fëmijërisë (Video)

Një grup i pensionistëve, tashmë me flokë të zbardhur, kanë ripërjetuar ndjenjën e të qenit sërish fëmijë duke rrëshqitur mbi dëborë.

Periskopi.com Lajme

Pesë të moshuar kanë përdorur enë plastike, që shfrytëzohen për larjen e rrobave, për të rrëshqitur në një kodër në fshatin Bas Cakmaklar në provincën malore Erzurum në lindje të Turqisë, shkruan Daily Mail.

Ata lidhën me konopë dy këmbët e të moshuarve, dhe të tjerët u mbajtën për ta.

Ata qeshnin dhe luanin si fëmijët në shkollë, ndërsa e përsëritnin atë ndjenjë.

Cafer Sonmez, njëri prej gjyshërve, ka thënë se grupi u ndje sërish si në kohën kur ishin fëmijë gjatë kohës sa po rrëshqitnin mbi borë.

20170121192853464 20170121192859400 20170121192926684

 

Data e lindjes në muaj cakton karakterin dhe të ardhmen tuaj

Numerologët besojnë se karakteri ynë dhe e ardhmja në masë të madhe caktohen me numra, përkatësisht datën në të cilën kemi lindur.

Periskopi.com Lajme

Dita e lindjes së personit flet për personalitetin e tij, sepse pikërisht që të gjithë lindin nëntë muaj pas ngjizjes.

Ndoshta pikërisht ato disa ditë të lindjes së hershme apo të vonë caktojnë karakterin e njeriut. Gjeni ditën tuaj të lindjes në muaj dhe kontrollojeni nëse ka diçka të vërtetë në përshkrimin e personalitetit tuaj dhe çfarë ardhmërie ju kanë caktuar numrat.

Data 1 e muajit

Të lindurit në ditën e parë të cilitdo muaj mund të jenë persona të falshëm, si dhe të jenë të vërejtur në bazë të veprave të tyre të mira dhe të këqija. Këtyre njerëzve u jepet mundësia të lënë shenja prapa vetes. Lehtë përparojnë dhe bëhen liderë, e më shumti suksese mund të kenë në punët shoqërore. Keni talent për veprim të pavarur, jeni origjinalë dhe kreativë dhe silleni me kujdes.  Do të arrini shumë në jetë nëse koordinoheni me rrethin tuaj, por shmangeni të jeni vetjakë, kokëfortë dhe të mos jetë gjithçka siç thoni ju. Nëse mendoni lart për veten tuaj, kjo nuk dërgon askund, e ata që mendojnë se gjithmonë e kanë mirë, shpeshherë gabojnë.

Data  2 e muajit

Nëse në jetë ju shkon keq, ju po mendoni tepër. Njerëzit e lindur në ditën e dytë të muajit do të duhej t’i përkushtohen jetës shoqërore, të punojnë në ekip e jo në mënyrë individuale, gjejeni veten përreth njerëzve të mirë. Mos u mundoni që gjërat t’i ndryshoni në mënyrë revolucionare, sepse nga kjo jetë duhet të mësoni. Kënaquni me atë që keni, por edhe ruajeni atë që keni. Keni lindur për t’ju ndihmuar të tjerëve, por kujdes, mos lejoni që të tjerët t’ju shfrytëzojnë. Jeta ju sjell shumë ndryshime, pasiguri dhe kjo do t’ju shqetësojë. Për këtë duhet të gjeni ilaçin për tensionimet tuaja, për pakënaqësitë dhe depresionin. Nëse gjeni ilaçin për nervat tuaja (ndoshta në art), do të përjetoni lumturi të madhe, e madje edhe famë.

Data 3 e muajit

Keni dhunti për komunikim dhe zgjedhjen e situatave të ndryshme jetësore, gatishmërinë për t’ju ndihmuar të tjerëve, guxim që të përballeni me problemet e ndryshme, lojalitet dhe vetëdisiplinë. Për këtë arsye, në jetë do të jeni në gjendje të merrni përgjegjësinë, dhe me dhuntitë tuaja të mbroni atë që është e drejtë. Do të keni shumë fat dhe përkrahje nga të tjerët, që ju ndihmon të theksoheni dhe të merrni pozita të larta.  Nuk është mirë që nganjëherë të thoni se do të përmbushni diçka e nuk e bëni. Prandaj, kujdes të mos premtoni gjithçka dhe mos pikëlloni ata që presin shumë prej juve. Te ju mundet të vijë te ndryshime të mëdha, sidomos në disponim. Përndryshe, do të punoni shumë në jetë dhe do të mundoheni, por në fund do të shpaguhet.

Data 4 e muajit

Jeni të lindur që në jetë të keni shumë pengesa dhe probleme, por kjo nuk ju jep shkas që të tërhiqeni dhe të vajtoni, jini praktikë, punoni në shtigje të gjata, përkushtojuni që t’ju ndihmoni të tjerëve. Te ju është e theksuar dëshira për vlerat materiale, shtëpi, patundshmëri dhe tokë. Nuk ju pëlqejnë ndryshimet, kështu që do ta provoni secilën mundësi për ta siguruar të ardhmen. Kujdes të mos jeni vetëm për vete, idealist i madh. Kjo ju mundon, e në punë nuk ju sjell dobi, përpos punë dhe vetëm punë.

Data 5 e muajit

Nëse keni lindur në ditën e pestë të muajit, mos shikoni të kaluarën, jini të kthyer drejt të ardhmes. Rreth vetes përhapni vibrime pozitive dhe jetoni në të tashmen, për këtë moment. Nëse shoqëroheni, ata do t’ju kujtojnë për lëvizshmërinë, natyrën jo të qetë, se keni shumë të njohur nga gjinia e kundërt dhe për aftësinë se dini të bëni punë të ndryshme. Mos jini kryefortë dhe të papërgjegjshëm, dhe nuk është mirë të ndryshoni shpesh zanatet. Pleqërinë do ta kaloni të qetë dhe do të jetoni gjatë. Të tjerët ju ndihmojnë, sikurse ju atyre.

Data  6 e muajit

Keni fatin që të jeni njerëz besnikë, të heshtur, të tërhequr dhe të sakrifikuar. Dikush do t’ju thotë se jeni të neveritshëm, por kjo është gabim, sepse ju ndjenjat tuaja i mbani në vete. Jeni mjaft kryefortë dhe nuk lëshoni pe, por njerëzit ju duan. Detyra juaj është të gjendeni atje ku ndodh diçka e bukur, ku ka atmosferë të relaksuar, të prisni njerëzit, ku ofrohet dashuri dhe përkrahje. Kjo është arsye e mjaftueshme që të dilni nga jeta e vetmuar dhe vetmia.

Data 7 e muajit

Gjithmonë do të jeni në kontakt me njerëzit, kështu që jeni miqësor dhe me diskonim ndaj të tjerëve dhe pranoni njerëzit ashtu si janë. Jeta ka gjasa t’ju tërheqë në izolim, ose do të keni një lloj të tillë të punës, ku do të jeni të pavarur.  Do të mund të zhvilloni talent për analiza të thella mendore. Ana juaj shpirtërore duhet të zhvillohet edhe më shumë, dhe këtë e arrini me veten tuaj. Për juve me rëndësi është të mësoni që autoriteteve t’ju thoni “jo”, t’ju tregoni se vleni.

Data 8 e muajit

Nëse keni lindur në ditën e tetë të muajit, në jetë më shumë do të merreni me gjendjen materiale se atë shpirtërore. Për juve puna do të jetë më e rëndësishmja, keni talent që situatën ta vlerësoni mirë dhe gjithmonë të gjeni një dalje. Por, mënyra se si do të arrini deri te caku, shumicës nuk do t’i pëlqejë. Dëshironi të dominoni dhe të tjerëve t’jua vendosni vullnetin. Por kjo është vetëm maskë, sepse e keni të rëndësishme të lini përshtypje të mirë dhe të mos u lejoni të tjerëve t’i zbulojnë pikat tuaja të dobëta.  Do të ishte çudi nëse do të ishit të varfër.

Data 9 e muajit

Keni talente të ndryshme, intuitë të fortë dhe vullnet, jeni të fortë, të përmbajtur, të sinqertë dhe të hapur. Shkaku i pavarësisë dhe vendosmërisë tuaj mund të bartni të gjitha peshat e jetës, e mund të arrini edhe famë. Dinamika e jetës tuaj theksohet në planin fizik, keni një tërheqje të veçantë.  E gjithë kjo gjithmonë nuk sjell dashuri dhe lumturi e fat, por ju ia dilni disi. Rrini njeri human përkundër pikëllimeve dhe humbjeve në jetë. Të tjerët do t’ju lëndojnë shpesh, por edhe ju do t’i lëndoni të tjerët. Familja nga ju nuk pret vetëm të mira materiale, por edhe më shumë.

Data 10 e muajit

Personat e lindur në ditën e dhjetë të muajit janë me vetëbesim, luajal dhe të ndershëm. Do të keni probleme në jetë, por edhe mundësinë që t’i mposhtni se keni vullnet të fortë, shëndet të mirë dhe mënyrës pozitive të menduarit,  kështu gjithmonë përmirësoni gjërat përreth vetes. Nëse prisni që dikush me këtë rast t’ju ndihmojë, ky është gabim i madh dhe keqkuptim, sepse të tjerët këtë e kërkojnë prej jush. Nuk keni pse t’ia keni frikën jetës, por kini kujdes me energjinë që ju është dhënë. Te ju fshihet diçka, shumë burrështetas kanë lindur me datën dhjetë.

Data 11 e muajit

Kini shumë kërkesa, punoni sipas kokës tuaj. Partneri nuk ju është stabil, janë të pranishme shumë ndarje, ndërsa që jeta do të jetë me shumë batica dhe zbatica në rrafshin emocional. Në jetë do të keni dëshira të posaçme, e kur të keni arritur sukses në diçka, këtë do ta bëni në mënyrë të jashtëzakonshme. Keni talent që vizionet tuaja t’i shndërroni në realitet, sidomos në art. Kur nuk kaloni mirë me rrethin, mund të keni tensionime dhe nuk jini të aftë të punoni diçka. Në situata të tilla do ta pyesni veten pse jeni kaq të pafat dhe pse po ju shfaqen kaq shumë armiq, si dhe probleme në jetën private me personat e dashur me gjininë e kundërt. Më së shumti fajet i keni vetë, sepse i nxisni.

Data 12 e muajit

Po mendoni tepër dhe shumë po i ndryshoni mendimet, kështu që miqtë dhe të afërmit kurrë nuk janë të sigurt në juve. Keni mendje filozofike dhe religjioze, keni talent për komunikim, ndërsa që qëndrimi në jetë ju ndihmon t’ju përshtateni situatave në jetë.  Shpeshherë nuk i shikoni problemet, jetoni duke u munduar shumë. Shpeshherë gjendeni në situata aspak të këndshme, ju lejoni të tjerëve t’ju shfrytëzojnë, e jetën nganjëherë e keni në kaos. Por, ju ndihmojnë shumë miqtë dhe njerëzit përreth. Por, pa marrë parasysh sa shumë fitoni, gjithmonë gjendet dikush pranë teje që t’jua shpenzojë të hollat.

Data 13 e muajit

Nga ju pritet që të jeni besnikë, të vetëdijshëm, praktikë dhe person i hareshëm që mundet t’i kuptojë gjërat dhe t’i zgjidhë problemet. Por, për t’i ndihmuar të tjerët dhe për të qenë të përgjegjshëm, duhet t’i zgjidhni konfliktet e brendshme dhe të mos shfryheni me të tjerët. Shmangni fjalosjet dhe konfliktet, sepse kjo është mënyra e vetme që të gjeni paqe me veten tuaj. Shmangni situatën që të tërhiqeni në vetmi, mposhteni pesimizmin. Po ashtu, duhet ta kuptoni se dashuria nuk ka lidhje me fizikë dhe logjikë.

Data 14 e muajit

Ju është e shkruar të jeni të vërejtur dhe të suksesshëm, por kjo ndoshta nuk ju sjell shumë lumturi, shkaku i ndryshimeve që i kërkon jeta. Kjo sidomos ka të bëjë me punën dhe mundësitë në të holla. Zgjidhni punën në të cilën kërkohet lëvizje, ide revolucionare, ku sfida e mposht frikën. Kini  kujdes, sepse jeni të prirë për bixhoz, alkool dhe seks. Duhet të prisni shumë konflikte në jetë, shumë humbje financiare, probleme me partnerët, por edhe në komunikacion. Për t’i parandaluar këto, ndaluni, përmbushni premtimet.

Data 15 e muajit

Ju është e shkruar që të jeni një person pozitiv, që pëlqen luksin dhe të mirat materiale, te ju është e pranishme kombinimi i mendimeve, suksesit material, shoqërisë dhe popullaritetit. Ju intereson leximi, arti, udhëtimet dhe dashuria. Të tjerët ju ndihmojnë dhe janë gjithmonë të gatshëm për bashkëpunim. Te ju njerëzit shohin një person sentimental, të ndjeshëm dhe person tërheqës. Jeni plot me disponim dhe energji, sepse dini të kënaqeni me jetën. Kur të zemëroheni, do të kalojë kohë te gjatë për ta kaluar atë zemërim.

Data 16 e muajit

Më shumë do të ëndërroni se sa që do të mendoni, do të mund të sillni vendime të gabuara dhe më pas të jeni të dëshpëruar. Ju jeni një idealist, një ëndërrimtar, e madje edhe bohem, e në fund mund të përfundoni në shkretëtirë.  Të lindurit në këtë ditë shpeshherë kanë mungesë të ambicieve dhe iniciativave. Më me dëshirë përcaktoheni për ëndrra se sa për t’u kënaqur. Lejoni që me juve të mbizotërojë kokëçarja, e nganjëherë jeni edhe destruktiv dhe nuk keni fare disponim. Në jetë do të përjetoni shumë rënie dhe ngritje. Keni lindur me qëllim që bëjeni të përsosur dhe ekspert në një zanat, se gjithçka do të arrini qetë, e jo në mënyrë të imponuar dhe eksploduese.  Keni detyrë të mirë – që të merreni me veten tuaj, me ndryshimin tuaj, dhe mos kaloni jetën duke u marrë me problemet e të tjerëve.

Data 17 e muajit

Njerëzit ju njohin si të lumtur dhe me obligime, ju quajnë të lumtur, por ngadalë – deri te suksesi nevojitet punë e lodhshme. Juve ju është dhënë një detyrë e rëndësishme, të punoni shumë me veten tuaj dhe pas vetes të lini rezultate të prekshme, për të cilat do të kujtoheni edhe pas vdekjes. Nëse ia dilni të zhvilloheni shpirtërisht, mund të arrini gjithçka dhe të kaloni të gjitha pengesat. Njerëzit e lindur në ditën e 17-të të muajit shpeshherë janë në gjendje ta zgjedhin secilin problem, janë realë, të këndshëm, dhe konstruktivë për rrethin, janë të ndershëm dhe të respektuar. Do të pasuroheni në gjysmën e dytë të jetës tuaj. Por, në familje dhe dashuri nuk do ta keni këtë sukses. Para se të merrni vendime, mendoni mirë. Me kujdes zgjidhni miqtë dhe kujdes familjen.

Data 18 e muajit

Do të ballafaqoheni me shumë pengesa në jetë. Rrezatoni me energji dhe silluni ashtu, por kjo mundet t’ju dërgojë në situata të pakëndshme. Ju nuk mendoni për pasojat, kështu që kini kujdes me ngjarjet. Njiheni si luftues i fortë, që ju sjell në mbijetimin e rrethanave të vështira. Mu për këtë arsye, më së shumti ju përshtatet puna e ushtarit apo marinarit. Fuqinë tuaj nuk do të ishte mirë ta tregoni me familjen apo me të dobëtit. Jeni të prirë për të fituar të holla në mënyrë aspak të ndershme, që nuk  ju bën më të preferuarin në shoqëri. Nëse prirjen tuaj për të fituar të holla e përdorni me kujdes, deri në moshën 40 vjeçe do të keni pozitë të lartë. Thuhet se personat që kanë lindur në ditën e 18-të të muajit janë liderët më të suksesshëm në botë.

Data 19 e muajit

Pak a shumë nga natyra jeni kompleks – nuk duroni ndikimet e të tjerëve dhe dominimin. Por, kjo nuk është  karakteristika kryesore e personave të lindur në këtë datë, sepse do të keni shumë fat në jetë, forcë dhe mundësi të mirë në ballafaqimin e sfidave serioze. Jeni me vlerë, punoni shumë, nuk ndryshoni dhe dëshironi të jeni të pavarur – e kështu do të arrini deri te suksesi, por edhe vetmia – sepse në majë ka vend vetëm për një person.  Vetëm kini kujdes të mos ju kap lakmia për të mirat materiale, për pozita më të larta në shoqëri, pasuri, sepse të gjitha këto mund t’i arrini në mënyrë të ndershme.  Nëse nuk keni pozitë të lartë, atëherë jeni bashkëpunëtor i vlefshëm, plot entuziazëm, që nuk është negativ, por plot me vullnet pozitiv. Por, do të keni edhe shumë pengesa dhe jostabilitet në jetë.

Data 20 e muajit

Prej juve pritet përgjegjësi e shtuar dhe obligime. Jeni tepër të ndjeshëm, që mund të ndikojë në zhvillimin e talentit tuaj, apo në kuptimin e të tjerëve. Në variantin harmonik ju dallojnë brengat për të tjerët dhe se nga ju pritet të krijoni harmoninë përreth vetes. Nëse zhvilloni dashuri të madhe ndaj njerëzve, do të mund të shndërroheni në një paqeformues me domethënie. Ju thjesht armatosni të tjerët me bujarinë dhe dashurinë tuaj. Por në jetë nuk do të shpërbleheni për të gjitha mundimet e dhëna dhe duhet vetë të luftoni për sigurinë materiale. As jeta martesore nuk do të jetë e suksesshme. Familjen do ta lini nga anash, sepse jeni tip materialisti. Në variantin negativ, nëse jeni tepër të ndjeshëm, mund të keni probleme psikike ose të jeni shumë nervoz. Duhet të keni një zanat të pavarur.

Data 21 e muajit

Nëse keni lindur në këtë ditë të muajit, në jetë do të jepni më shumë se sa që do të merrni. Prej juve pritet që të jeni komunikues, që të lëvizni në shoqëri, e kurrsesi që të jeni të vetëm. Vetëm kështu do të arrini sukses, e këtu ju ndihmon edhe gjinia e kundërt. Për këtë jeni të vetëdijshëm, kështu që lehtë lëshoheni në njohjen e njerëzve. Në punë, e keni të vështirë të arrini në pozitën që dëshironi, por vështirë e keni edhe ta mban pasi ta keni arritur. Por, mund të mposhtni pengesa të ndryshme. Talentin se gjendeni mirë në situata të ndryshme, shfrytëzojeni në punë.  Të lindurit në këtë datë të muajit janë më nervoz. Duhet të kenë më shumë durim dhe, kjo është  e tëra.  Ankoheni se nuk keni aspak fat, se askush nuk ju dashuron, ose se jeni të pikëlluar. Por, duhet ta dini se fatin e keni brenda. Kjo varet edhe në suksesin në jetë që e arrini.

Data 22 e muajit

Nëse keni lindur në këtë datë, në jetë gjithmonë dhe gjithçka duhet ta bëni dy herë, dhe në njëfarë mënyre do të vuani se jeni të ndarë nga familja.  Nga pak, jeni person pa fat nga natyra. Në planin e punës duhet të keni kujdes, sepse nuk do ta keni përkrahjen e kolegëve, miqve, familjes apo farefisit – të cilët ju punojnë prapa shpinës. Përmes problemeve në martesë do të arrini përvojën për t’i zgjedhur problemet e tjera në jetë. Nuk ju pëlqejnë rregullat.  Në jetën private jeni shumë kokëfortë, e familja dhe miqtë ju konsiderojnë si person të vështirë. Ardhmëria ju ka caktuar që për të arritur diçka duhet të mundoheni shumë, por nëse jeni të organizuar, do ta arrini suksesin. Mos lejoni që tepër të jepen pas punës, e të harroni miqtë e rinj dhe të vjetër. Është me rëndësi që të pushoni më shumë , pasi  organizmin e keni shumë të ngarkuar. Nuk keni pse të brengoseni për gjendjen e krizës, sepse ju ndihmojnë të kthjelleni për diçka të rëndësishme.

Data 23 e muajit

Keni më shumë liri në jetë se sa të tjerët që ju nevojitet që më lehtë ta krijoni lumturinë dhe të jeni të kënaqur. Njerëzit me siguri se do t’ju kujtojnë sipas suksesit dhe si person i dashur. Keni status të lartë, ju pret edhe fama – e ju duhet të theksoheni. Në variantin harmonik ju pret suksesi në jetë. Nëse talentet tuaj i përdorni me kujdes, mënyrat e jetës ju sjellin popullaritet. Në rrugën tuaj, do të hasni në ndihmën që ua ofron gjinia e kundërt, autoritetet si dhe disa njerëz me pozita të larta në shoqëri. Rënie tuaja shndërroni në fitore. Duhet të jetoni me jetë më aktive në shoqëri dhe do të siguroni edukim solid. Në përgjithësi, ju nuk mund të ankoheni, sepse ju është ofruar e gjithë liria e mundshme për të vepruar, talenti dhe mundësia apo shanset e mira.

Data 24 e muajit

Nëse keni lindur më datën 24, ju pret një kthesë e madhe në jetë. Asgjë që do ta bëni në jetë nuk do të jetë kaq e lehtë. Keni detyra të vështira, por sa më të vështira që janë ato detyra, fitimet do të jenë më të mëdha. Prej juve pritet që të jeni më seriozë, të fortë, të punoni fort, por edhe t’ju ndihmoni të tjerëve. Do të jeni në situata kur nga ju kërkohet shumë besnikëri dhe besim në ruajtjet e fshehtësive.  Do të keni shumë dobi nga gjinia e kundërt, porse nuk do të jeni mirë me familjen, e cila në njëfarë mënyre do t’ju tradhtojë. Kujdes në kokëfortësinë tuaj, dhe mos mëtoni që të tjerëve t’jua impononi mendimin tuaj. Jeni orator bindës, prind i mirë dhe pedagog i lindur. Mënyra sa të hapur jeni ju bën simpatik, sidomos kur jeni shumë të disponuar. Kujdes nga xhelozia.

Data 25 e muajit

Ju do t’ju ndihmoni të tjerëve dhe do t’ju sillni fat. Njiheni se jeni të butë. Disa rrethana nga rinia juaj nuk janë më të lumturat, nga natyra ëndërruese dhe filozofike. Fjalët tuaja duken se kanë dy mendime, që juve ju argëtojnë. Në variantin harmonik do të arrini sukses të madh në jetë dhe do t’ju qaseni formave tradicionale.  Kini iniciativë, kështu që aftësitë kreative do të gjenden në miratimin nga autoriteti, qoftë në pyetje arti apo ndonjë hapësirë tjetër e veprimit. Por karshi kësaj, duhet të reagoni gradualisht, pa rrezikuar dhe pa e tepruar.  Pa mundim të shtuar, ngadalë por sigurt, do të arrini në pozitë të mirë. Në lidhjet në dashuri nuk keni edhe aq shumë fat, e telashe do të keni edhe në martesë.

Data 26 e muajit

Gjatë jetës ju ndjek fati. Por, ai vjen në shprehje vetëm në pjesën e dytë të jetës, kur në një mënyrë të rëndë do të mësoni se duhet ta përfundoni atë që e keni nisur. Në shumë gjëra do të vareni nga të tjerët, veçanërisht nga personat e gjinisë së kundërt. Njerëzit e lindur në këtë ditë janë fatalistë dhe materialistë. Në vitet e hershme të jetës do të përballen me shumë probleme dhe pengesa. Duhet të jeni shumë të kujdesshëm në investime financiare, madje edhe nëse janë brenda familjes. Sa më me kujdes që ta zgjidhni shoqërinë, aq më lehtë  e më mirë do ta keni në jetë. Jeni shumë tërheqës për personat e gjinisë së kundërt, por ajo tërheqje është shkaktarja kryesore e problemeve në jetën tuaj. Pra, keni kujdes me zgjedhjen e partnerit martesor! Njerëzit harmonikë të lindur në këtë ditë janë të zellshëm, këmbëngulës, optimistë dhe zemërgjerë. Ata jo harmonikë janë hakmarrës, të vrazhdë dhe xhelozë.

Data 27 e muajit

Me kundërshtime të forta të brendshme, me shumë rrethana fatkeqe dhe varësi të madhe ndaj të tjerëve, megjithatë në jetë do t’ia dilni që të pavarësohen. Të dhënë e keni iniciativën, shpikjen, fuqinë dhe aftësinë e planifikimit. Personat e lindur në këtë ditë punën e sotme nuk e lënë për nesër. Kur silleni mirë, ju zbukuron këndshmëria dhe kujdesi për familjen, ndërsa do ta realizoni secilin projekt që e keni planifikuar mirë. Bëhuni pozitivë, konstruktivë, të pavarur dhe të sigurt në vete dhe në qëndrimin dhe diturinë tuaj. Për këtë arsye duhet ta zgjidhni ndonjë punë të pavarur, sepse nuk preferoni që të punoni nën autoritetin e dikujt tjetër. Jeni ambiciozë, të vendosur dhe shumë efikas. Për shkak të ndjeshmërisë duhet të jeni më të kujdesshëm me sjelljen tuaj, sepse mund të reagoni shumë ashpër.

Data 28 e muajit

Keni vullnet të fortë. Luftoni, por edhe të tjerët i nxitni që ta bëjnë këtë, por do t’ju duhet që t’i kontrolloni pasionet tuaja të fshehta. Kjo aftësi e kontrollimit do t’ju ndihmojë në jetë, sepse në ndonjë rast duhet që të përmbaheni ose t’ia falni gabimin dikujt, e kjo do të jetë e mirë për përparim në punë. Janë të mundura pozitat udhëheqëse. Por duhet ta dini, ju presin edhe humbje të mëdha, ju pret një hap i gabuar. Në jetë do të kaloni nëpër shumë vështirësi, me shumë mundime dhe kundërshtarë publikë. Në rastin tuaj është e rëndësishme edhe kjo: të jesh i pari do të thotë t’u shërbesh të tjerëve dhe të luftosh për ta, kundër padrejtësisë, shtypjes, sepse vetëm ashtu mund të bëheni hero. Ju pret një rol i madh, e si do ta luani atë varet nga ju. Thuhet se në këtë ditë lindin udhëheqës të mëdhenj.

Data 29 e muajit

Do të keni mjaft fat në jetë, edhe pse fillimi do të jetë i mbushur me pasiguri. Jeni të prirë për sjellje ekstreme, e për këtë arsye detyrë juaja është që ta gjeni një mes, ta shmangni ngutjen, dhe ta zbutni tendencën për pavarësi. Ka gjasa që ta arrini suksesin dhe të përfundoni në pozitë të lartë, por duhet të siguroni shkollim solid. Megjithatë, gabimet janë të pashmangshme në jetën profesionale, dashurore dhe martesore. Për këtë arsye zgjidheni me kujdes partnerin martesor. Pozitën e lartë e keni të sigurt, e me të edhe vetminë, nga jashtë dukeni të lumtur, qeshni vazhdimisht, por brenda jeni të ftohtë dhe egoistë, gjë që për fat të keq ka ndikim edhe në jetën familjare. Mendoni për tolerancën personale dhe për nevojat e të tjerëve. Është gjë interesante që të lindurit në ditën e 29 të muajit martohen në moshë të re, që është gjë e mirë, sepse martesa e mëvonshme u sjell fat të keq dhe probleme.

Data 30 e muajit

Do të keni më pak fat sesa të tjerët, por kjo ndodh për të qenë në gjendje që ta zhvilloni personalitetin tuaj. Në jetë ju presin shumë pasiguri, vetmi dhe probleme. Kjo do të thotë se do t’ju duhet që të investoni më shumë mund sesa të tjerët dhe t’i shfrytëzoni të gjitha talentet për ta siguruar një jetë të mirë. Njerëzit do të mendojnë se të gjitha i keni arritur pa mund, por ju e dini më së miri se kjo nuk është e vërtetë. E keni një filozofi të veçantë jetësore të bazuar në përvojën e hidhur nga rinia dhe vështirë do ta pranoni ndonjë tjetër. Më së lehti mund të gjeni punë në institucione shtetërore dhe kudo që kërkohet kreativitet dhe talent. Të pranishme janë edhe tendencat jo harmonike: egoizmi, mendimi i pandryshueshëm, bindja se gjithmonë keni të drejtë, dominimi dhe fanatizmi.

Data 31 e muajit

Fati edhe nuk është aq shumë në anën tuaj. Shpesh jeni të vetmuar, njerëzit nuk ju kuptojnë. Do të jeni kryengritës dhe do të luftoni kundër padrejtësisë. Njerëzit e lindur në ditën e 31-të të muajit shpesh mund të jenë asocialë, t’i kundërshtojnë idetë e pranueshme dhe t’i pranojnë ato që janë më ndryshe, ndërsa në politikë zgjedhin gjithmonë opozitën. Dëshironi drejtësi, e nuk i aplikoni mjetet e drejta. Edhe pse jeni të zellshëm, do t’ju duhet punë shumë e madhe për t’u theksuar në shoqëri. Në jetë nuk do të kuptoheni dhe do të keni pak miq. Harmoninë do ta arrini nëse bëheni më praktikë, më realë, më të kuptueshëm, më të përgjegjshëm dhe nëse këmbëngulni që të jeni me një person besnikë, sepse ju presin qëllime të larta. Përpiquni që problemet në të cilat hasni të mos i merrni tepër personalisht. E ndaj të afërmve tregoni më shumë tolerancë dhe mos u bëni kërkesa të paarritshme.

ILUSTRIM

20-vjeçarja shqiptare lë në rrugë 3 vajzat: Nuk i dua, kam gjetur të dashur

Tre vajza të mitura, përkatësisht 4-vjeçe, 18-muajshe dhe 5-muajshe janë gjetur të braktisura në rrugë, në Patra të Greqisë.

Periskopi.com Lajme

Rreth një javë më parë, ato kanë tërhequr vëmendjen e kalimtarëve, të cilët kanë lajmëruar policinë; më pas janë çuar në spitalin e qytetit, ku po trajtohen nga psikologët.

Sipas burimeve të policisë, pasditen e së enjtes është arrestuar babai i tyre, 27 vjeçari nga Shqipëria, që punon në fermat bujqësore të fshatit Lehena, të prefekturës së Ilias në Peloponez. Një muaj më parë, atë e ka braktisur gruaja për një person tjetër, duke i lënë edhe të 4 fëmijët që kishin bashkë, 3 vajza dhe një djalë.

Për t’i rifituar zemrën, shqiptari në fjalë, identiteti i të cilit ende nuk bëhet i njohur publikisht, ka lënë djalin në shtëpinë e tij në fshat, ka marrë vajzat dhe i ka çuar te shtëpia e vjehrrës në qytetin e Patrës. Pasi është njoftuar nga e ëma, nëna e 3 vajzave ka shkuar në shtëpi për t’i lënë vajzat në rrugë dhe është larguar.

Me të dëgjuar lajmin në media, babai ka shkuar në polici, bashkë me avokatin e tij, ku edhe është arrestuar. Policia mësoi cila ishte nëna e tre vajzave dhe tentoi ta kontaktojë, ndërsa ajo thuhet t’i jetë përgjigjur: ‘Nuk i dua fëmijët, kam gjetur një dashuri tjetër, jepini për birësim!’. Sipas policisë, nëna e vajzave, edhe ajo shtetase shqiptare, është vetëm 20 vjeçe.

Burimi: Top Channel