shperthim

Shpërthimi i fuqishëm në një rafineri në Itali, paralajmërohen qytetarët të mos dalin nga shtëpitë (Video)

Një shpërthim ka ndodhur pasditen e sotme në Itali, rreth orës 16, në rafinerinë e gazit “Eni” në Sannazzaro de’ Burgondi, pranë Pavias, një nga rafineritë më të mëdha në vendin fqinjë.

Periskopi.com Lajme

Mediat lokale raportuan vetëm për një punëtor të plagosur lehtë, ndërsa dëmi material raportohet se është i madh. Në vendngjarje kanë ndërhyrë disa ekipe të zjarrfikësve.

Pas ngjarjes, autoritet lokale u kanë bërë thirrje banorëve që të mos dalin nga banesat. Në një njoftim të shpërndarë edhe në Facebook, komuna Sannazzaro de’ Burgondi shkruan se “për momentin nuk rrezik për popullsinë lokale”.

“Qëndroni brenda shtëpive tuaja ose kërkoni strehim në zonën e mbyllur më të afërt. Kushtojini vëmendje mesazheve të transmetuara deri në normalizimin e situatës”, vijon njoftimi.

Zona e prekur është ajo në territorin Ferrera Erbognone, zona e largët më larg nga qendrat e banuara.

Alarmi i lëshuar nga autoritet është i tipit 2, që parashikon vetëm emergjencat e brendshme. “Në çdo rast, thotë Roberto Fuggini nga institucioni i Mbrojtjes Cilivie, si një masë paraprake kemi mbyllur rrugët e lidhura me rafinerinë dhe kanë lajmëruar njerëzit me SMS, lajmërime në sajtin e institucionit, në faqen në Facebook dhe me megafonë, duke u bërë thirrje të gjithëve të qëndrojnë në shtëpi. Kemi të bëjmë me një nga incidentet më të mëdha të ndodhura në këtë impiant”.

Kompania “Eni”, përmes një njoftimi zyrtar, deklaroi se shkaqet e shpërthimit mbeten për tu zbardhur.

 

 

 

Në Itali shkatërrohet banda e prostitucionit, kapen 6 shqiptarë

Policia italiane ka goditur një tjetër organizatë kriminale që merrej më prostitucion, ku ka arrestuar 6 shqiptarë, ku 3 prej tyre janë lënë në arrest shtëpie.

Periskopi.com Lajme

Operacioni i policisë së vendit fqinj u zhvillua në Modena mëngjesin e kësaj të mërkure.

Të arrestuarit e këtij aksioni të policisë italiane, janë rumunë, italianë, shqiptarë të cilët shfrytëzonin vajza të reja, në zonën përreth teatrit të ‘’Tempullit’’, pranë qendrës së qytetit.

Sipas policisë italiane të arrestuarit shqiptarë janë Ismet Rapi, 36-vjeç Flamur Beluli, 30-vjeç dhe Petrit Thartori, 41-vjeç, i njohur si Titi.

Ndërkohë tre shqiptarë të tjerë janë në arrest shtëpie dhe bëhet fjalë pikërisht për Gerta Rapi, e njohur si Pamela në rrjetin e prostitucionit, 34 vjeçe, Dorian Cakri 27 vjeç dhe Fabiol Cakri, 25-vjeç.// Shqiptarja

Dy të vdekur dhe dy të zhdukur nga stuhia në Itali

Dy persona kanë humbën jetën dhe dy të tjerë konsiderohen të zhdukur nga stuhia që ka goditur Italinë, raportojnë mediat italiane.

Periskopi.com Lajme

Për shkak të shirave të rrëmbyeshëm dhe stuhisë kanë humbur jetën dy të moshuar, trupat e të cilëve janë gjetur në Xhenova dhe në Piemonte, transmeton kp

Po ashtu mediat raportojnë edhe për dy të moshuar tjerë që konsiderohen të zhdukur, një në Sicili dhe një në Agrigento.

Autoritetet italiane kanë shpallur gjendje emergjente në rajonin e Kalabrisë, Lombardisë dhe në Emilia-Romagna.

Në zonat që janë më të prekur nga stuhia, qindra njerëz janë evakuuar nga shtëpitë e tyre dhe shumë rrugë, shkolla dhe biznese janë mbyllur.

arrest

Trafikonin njerëz, çifti shqiptar prangoset në Itali

Periskopi.com Lajme

Një çift shqiptarësh ka përfunduar në prangat e policisë në Udine të Italisë, për trafik klandestinësh. Sipas mediave italiane të ndaluarit janë një 32 – vjeçar dhe një grua 34 – vjeçare, emrat e të cilëve nuk bëhen të ditur.

Gjithçka nisi kur skuadra lëvizëse dalloi një Mercedez me tagë belgë të parkuar në rrugën Roma. Nga automjeti zbriti gruaja, e cila u takua me dy burra, më pas mori makinën dhe u largua drejt një hostel. Kjo bëri që agjentët e policisë të dyshonin, ndaj dhe ata i mbajtën nën vëzhgim.

Gjatë mbrëmjes, shkruajnë mediat fqinje, çifti shkoi për në stacionin e trenit të qytetit, ku i prinin dy të huaj me çanta në krahë.

Shqiptarët u ndaluan pak më vonë teksa ishin drejtuar për nga Passo della Mauria. Pas kontrollit të policisë, rezultoi se klandestinët ishin dy të rinj nga Turqia, të cilët u kthyen mbrapsht. Ndërsa çifti shqiptar u arrestua për favorizim të emigracionit klandestin.

Gjatë kontrollit, në çantën e 34-vjeçares u gjetën 2400 euro, që vinin nga transporti i jashtëligjshëm.

Gjendje e rëndë në Itali, të lënduar dhe dëme pas dy tërmeteve (Foto)

Dy lëkundje të forta tërmeti kanë goditur pasditen dhe mbrëmjen e sotme Italinë Qendrore.

Periskopi.com Lajme

Tërmeti i parë, me magnitudë 5.4 i shkallës Rihter, është shënuar në orën 19:11, me epiqendër në provincën e Macerata-s.

Tërmeti fillestar është shoqëruar edhe me dy lëkundje të tjera prej 2.6 dhe 2.5 ballë.

Ndërsa i dyti ka qenë edhe më i fortë, me magnitudë 5.9 i shkallës Rihter me epiqendër në zonën e Peruxhias dhe ka rënë në orën 21:18 minuta.

Sipas mbrojtjes civile, dy të plagosur janë shënuar në komunën Visso, si dhe janë shembur banesa e janë shënuar dëme.

Ndërsa sizmologët italianë bëjnë me dije për mediat vendase se është riaktivizuar tërmeti i mëparshëm që shkaktoi qindra viktima e të plagosur.

Capturefddsd Capture  204756838-553b168a-c0e6-4058-8721-a70c86659e6f