Lajçi e quan politik Komisionin për matje të territorit

Ali Lajçi, ish-anëtar i Komisionit Shtetëror për shënimin e vijës kufitare me Malin e Zi, e ka quajtur komision politik, komisionin e ekspertëve të thirrur nga Qeveria për matjen e territorit të Kosovës.

Periskopi.com Lajme

Ai thotë se komisioni ishte krejtësisht politik dhe komision që ishte thirrur vetëm që të vërtetonte variantin aktual të kufijve, të cilin Lajçi e quan të dështuar.

“Që në fillim e kemi marrë këtë komision si komision i stisur, komision farsë për qëllime krejt politike, sepse donte të vërtetonte edhe njëherë variantin, të cilin e konsideroj të dështuar në të gjitha pikëpamjet. Ky komision u angazhua për t’i dhënë shkas që të futet sërish në Kuvend për ratifikim”, ka thënë ai në Interaktiv të KTV-së.

“Ani pse këtu ka të bëjë politika shtetërore, ky komision shërbeu si strukturë. Hivzi Islami ishte njëri që mori pjesë më 3 gusht në debat dhe tregoi qasjen e vet se ishte pro atij komisioni, dhe Tomor Qela që dihet tashmë puna e tij. Këta dy ishin bazë e komisionit dhe komisioni nuk e ka as legjitimitetin”.

Lajçi thotë se përzgjedhja e metodës kadastrale për matjen e territorit të Kosovës është “rrudhje e territorit, ashtu siç ndodhi me Malin e Zi”.

“Prona private nuk e përcakton vijën e kufirit shtetëror. Sepse sovraniteti i shtetit varet nga pronat shtetërore. Aty nuk jepet një vijë kufitare të ligjshme, por japin një vijë të tkurrjes të territorit”, ka shtuar ai.

 

 

Gashi: Ky është fundi i kësaj Qeverie, Mustafës nuk i ka mbetur asgjë

Opinionisti Astrit Gashi thotë se fundi i Isa Mustafës po vjen shpejt.

Periskopi.com Lajme

Sipas tij, Mustafës ia kanë lënë vetëm Kryeministrinë por gjithçka tjetër ia kanë rrëzuar.

Kjo deklaratë e Gashit vjen pas dorëheqjes së gjeografit të vetëm që ishte pjesë e Komisionit të Ekspertëve për Matjen e Territorit, në kuadrë të Qeverisë.

Shkrimi i tij i plotë:

Fundi i hidhur i Kryeministit Isä ?

– Asociacionin ja rrezuan,

– Demarkacionin ja rrezuan,

– Cdo lidhje me shoqerine ja rrezuan,

– Komisionet po ja rrezojne,

Ises, ja dhane Kryeministrine, por asgje nuk i lane me i ece.

Tash ju ka mbetur vetem qe ta rrezojne edhe Isen. Se shpejti, si duket!

Dilema eshte a do te mesojne gje te tjeret edhe nga ky shembull i fresket apo jo?

Urime.Suksese! / Periskopi

Thaçi lë në hije Mustafën

Periskopi.com Video

Matoshi – kryeministrit: Nuk është marre me e lut opozitën (Video)

Analisti i RTV21, Halil Matoshi iu drejtua kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafës, duke i thënë se nuk është marre që një kryeministër ta thërrasë opozitën për të ndërtuar një koncenzus kombëtar.

Periskopi.com Lajme

“Nuk është marre një kryeministër ose një president me e thirr opozitën përditë me i lut me ardh në takime edhe me ndërtu koncenzus kombëtar për çështje e mëdha të interesit vital të Kosovës të shtetit edhe të kombit”, tha ndër të tjerash Matoshi, shkruan rtv21.tv

Matoshi shtoi se duhet lutur dhe thirrur publikisht edhe serbët por edhe opozitën, kjo pasi që siç tha ai Kosova po humb shumë kohë e kemi sfida të mëdha shtetërore si ajo e formimit të ushtrisë.

 

 

 

Mustafa: Lista Serbe po dirigjohet nga Serbia, e kemi mbështetjen e NATO-s për FSK-n

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka deklaruar se Lista Serbe po dirigjohet drejtpërdrejt nga Qeveria e Serbisë.

Periskopi.com Lajme

Ai ka folur për shndërrimin e FSK-së në Ushtri për të cilën tha se për një ardhme të afërt kjo çështje do të përfundoj.

Mustafa i ftuar në televizionin 21 ka thënë po ashtu se Qeveria e Kosovës e ka mbështetjen e ndërkombëtarëve për procesin e Ushtrisë.

Mustafa ndër të tjera theksoi se vullneti i deputetëve është i mjaftueshëm që të formohet Ushtria e Kosovës.

Ai në anën tjetër ka vlerësuar do të vazhdohen ende bisedimet me Serbinë ku sipas tij është në interes të vendit.

Mustafa sërish flet për vende pune, tash thotë një shifër tjetër (Video)

Në emisionin debatues Click i ftuar për të diskutuar rreth sukseseve dhe dështimeve në prag të nëntë vjetorit të Pavarësisë së Kosovës ishte Isa Mustafa.

Periskopi.com Lajme

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa ka thënë se ajo që konsiderohen një arritur është stabilizimi i rritjes ekonomike, shkruan rtv21.tv

“Kemi pasur në vitin 2015 një rritje ekonomike prej katër për qind e kemi mbajt atë rritje edhe në vitin 2016 dhe pse kemi pritë që do të jetë më e madhe mirëpo duhet të kemi parasysh që kemi pas disa ngjarje në Kosovë të cilat nuk kanë qenë shumë nxitëse për ardhjen e investitorët të huaj dhe për zhvillim, por megjithatë është mbajt një rritje ekonomike e cila është rritje mbi rritje prej katër për qind që ka ndodh në vitin 2015” ka thënë Isa Mustafa.

Mustafa tha se norma e papunësisë sipas statistikave zyrtare ka rënë nga 35 për qind sa e kemi pas në vitin 2014 në 26 për qind në fund të vitit të kaluar.

Ai tha se gjatë këtyre dy viteve kemi arritur të punësojmë dyzetë mijë veta, të krijojmë dyzetë mijë vende pune.

Kryeministri Mustafa njofton kabinetin e tij  për vlerësimet e fundit të Kosovës në aspektin ekonomik

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, gjatë mbledhjes së sotme të Qeverisë, ka përgëzuar qytetarët e Kosovës për dy vlerësime që ka marrë së fundi Kosova, i pari në Forumin Botëror të Investitorëve 2017 ku Qeveria e Kosovës fitoi çmimin “Qeveria më e mirë në Evropën Juglindore për mbështetjen e ndërmarrësisë” si dhe vlerësimin e Fondacionit HERITAGE i cili ka renditur Kosovën në vendin e 46-të në botë dhe të 22-të në Evropë për sa i përket lirisë ekonomike.

Periskopi.com Lajme

“Dëshiroj po ashtu të përgëzoj Kosovën, Qeverinë apo Ministrinë e Tregtisë dhe Industrisë për mirënjohjen që është dhënë si “Qeveria më e mirë në Evropën Juglindore për mbështetjen e ndërmarrësisë”. Ky çmim na është dhënë në Forumin Botëror të Investitorëve 2017, që u mbajt në Stamboll”, tha Mustafa.

Ai tha se ky çmim, i pranuar nga ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Hykmete Bajrami, është një prej vlerësimeve më të mëdha që vjen pas një periudhe të angazhimeve të jashtëzakonshme të Qeverisë së Kosovës për përmirësimin e mjedisit afarist dhe krijimit të politikave të favorshme të ndërmarrësisë.

“Kjo mirënjohje është marrë në një tubim prej 450 investitorëve nga 54 vende të botës, ku ne jemi vlerësuar si vendi më i suksesshëm dhe më i mirë”, u shpreh më tej kreu i ekzekutivit.

Kryeministri Mustafa foli edhe për vlerësimin që i është bërë Kosovës nga juria ndërkombëtare e Forumit si vendi më reformator sa i përket mbështetjes së ndërmarrjeve të reja (start-up).

“Juria ka marrë për bazë reformat sa i përket fillimit, përkatësisht regjistrimit të bizneseve, duke iu referuar raportit të fundit të Bankës Botërore ku Kosova është ngritur në vendin e 13-të në nivel botëror nga vendi i 47-së sa ishte një vit më parë. Po ashtu juria ndërkombëtare ka konstatuar se Kosova ka lehtësuar procedurat burokratike, ka thjeshtëzuar sistemin e tatimeve dhe ka ndërtuar një nga regjimet më të ulëta të taksave në Evropë, me 10 % tatim në të ardhura dhe me 0 % tatim në dividendë”, tha më tej shefi i Qeverisë.

Ai njoftoi edhe për një vlerësim tjetër që tha se i është bërë Kosovës.

“Fondacioni HERITAGE ka bërë vlerësimin e renditjes së shteteve sa i përket indeksit të lirisë ekonomike. Sipas kësaj, dua t’ju njoftoj se Kosova është renditur në vendin e 46-të në botë, dhe vendi i vendi 22-të në Evropë për sa i përket këtij treguesi. Në rajonin e Ballkanit jemi renditur në vendin e dytë në këtë tregues. Po ashtu dëshiroj të inkurajoj të gjithë anëtarët e kabinetit qeveritar për masat që edhe më tutje mund t’i ndërmarrim tek bizneset por edhe në fushat tjera, në mënyre që të gjithë ne të promovojmë rezultatet dhe të krijojmë sa më shumë kushte për investitorët e jashtëm”, tha Mustafa.

Nesër në Kuvend debati për FAK-un e interpelanca për Mustafën

Nesër, Kuvendi i Kosovës vazhdon punimet e seancës plenare të lënë në gjysmë të enjten.

Periskopi.com Lajme

Në rend dite janë 17 pika, në mesin e të cilave edhe debati për FAK-un dhe interpelanca e kryeministrit Isa Mustafa për sigurimet shëndetësore.

R e n d i i d i t ë s

 1. Votimi i Propozim-rezolutës në lidhje me arrestimet e aktivistëve të Lëvizjes Vetëvendosje,
 2. Votimi për formimin e Komisionit ad-hoc për përzgjedhjen e një (1) anëtari të Bordit të Radiotelevizionit të Kosovës.
 3. Votimi i Propozim-rezolutës në lidhje me situatën e krijuar në Mitrovicë,
 4. Interpelanca e Kryeministrit të Kosovës Isa Mustafa, sipas kërkesës së deputetit Visar Ymeri, i mbështetur edhe nga 8 deputetë nënshkrues, në lidhje me përgjegjësinë mbi Ligjin e sigurimeve shëndetësore në Republikën e Kosovës,
 5. Debat parlamentar në lidhje me Forcat e Sigurisë së Kosovës, sipas kërkesës së deputetit Daut Haradinaj, i mbështetur edhe nga 10 deputetë tjerë nënshkrues,
 6. Shqyrtimi i parë i Projektligjit nr. 05/L-129 për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit nr. 04/L-149 për ekzekutimin e sanksioneve penale,
 7. Shqyrtimi i parë i Projektligjit nr. 05/L-127 për plotësimin e Ligjit nr. 04/L-033 për Dhomën e Posaçme të Gjykatës Supreme të Kosovës për çështjet në lidhje me Agjencinë Kosovare të Privatizimit,
 8. Shqyrtimi i parë i Projektligjit nr. 05/L-150 për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit nr.03/L-209 për Bankën Qendrore të Republikës së Kosovës,
 9. Shqyrtimi i parë i Projektligjit nr. 05/L-135 për ndërmjetësim,
 10. Shqyrtimi i parë i Projektligjit nr. 05/L-133 për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit nr. 04/L-036 për Statistikat zyrtare të Republikës së Kosovës,
 11. Shqyrtimi i parë i Projektligjit nr. 05/L-143 për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit nr.04/L-072 për kontrollin dhe mbikëqyrjen e kufirit shtetëror, i ndryshuar dhe plotësuar me Ligjin 04/L-214,
 12. Shqyrtimi i Agjendës për Reforma Evropiane (ARE),
 13. Shqyrtimi i Raportit të Komisionit për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim lidhur me mbikëqyrjen e zbatimit të nenit 11 të Ligjit nr. 03/L-149 për Shërbimin Civilë të Republikës së Kosovës,
 14. Zgjedhja e një (1) anëtari të Këshillit Gjyqësor të Kosovës nga radha e komuniteteve tjera,
 15. Zgjedhja e një (1) anëtari të Bordit për Ankesa të Mediave.
 16. Votimi i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Lirinë Fetare në Kosovë, (për miratimin e këtij Projektligji kërkohen, të paktën 61 vota „Për“, prej tyre 11 vota „Për“ të komuniteteve që nuk janë shumicë) Amendamenti 2, i Kushtetutës së Republikës së Kosovës, në nenin 81, paragrafi1),
 17. Shqyrtimi i Projektligjit nr. 05/L-137 për ratifikimin e Marrëveshjes përkitazi me themelimin e Fondit të Ballkanit Perëndimor,
 18. Shqyrtimi i Projektligjit nr. 05/L-149 për ratifikimin e Marrëveshjes për themelimin e Zyrës rajonale për bashkëpunim rinor në mes Kosovës, Shqipërisë, Bosnjës dhe Hercegovinës, Malit të Zi, Maqedonisë dhe Serbisë,
 19. Zgjedhja e një (1) anëtari të Këshillit Gjyqësor të Kosovës nga radha e komunitetit serb.

Kryeministri Mustafa tregon a është bërë marrëveshje me Serbinë për murin në Mitrovicë

Kryeministri i vendit, Isa Mustafa,në një intervistë për Telegrafin ka treguar se procesi i dialogut në mes të Kosovës dhe Serbisë ka hyrë tashmë në fazën përfundimtare, duke theksuar se në këtë fazë ka hapësirë që pala kosovare të jetë më gjithëpërfshirëse, të ketë përfaqësues të opozitës, të shoqërisë civile dhe që të konkludohet në një të ardhme të afërt.

Periskopi.com Intervista

Gjatë kësaj interviste kryeministri Mustafa ka folur edhe për propagandën e vazhdueshme të Serbisë se “Kosova po përgatitet për luftë”, duke thënë se kjo është në shpërputhje me realitetin. Po ashtu Mustafa ka folur edhe për ndërtimin e të ashtuquajturit “muri i ri” në veri të Mitrovicës, për politikën e brendshme, për zgjedhjet e parakohshme dhe Demarkacionin me Malin e Zi.

Mustafa, ka treguar se a është arritur ndonjë marrëveshje  me Serbine pë murin në Mitrovicë

Cili është komenti juaj lidhur me propagandën e vazhdueshme të Serbisë se Kosova po përgatitet për luftë?

Kryeministri Mustafa: Mund të them se propaganda mediale në Beograd karakterizohet nga një shpërputhje e paparë me realitetin. Është e çuditshme deri në çfarë nivelesh mund të arrijë përpjekja për të bërë lajm, duke mos u shërbyer me asnjë argument. Megjithatë, ajo çfarë mund të them është se të ashtuquajturat ‘Lajme të Rreme’, të njohura në anglisht si ‘Fake Neës’ që janë bërë aktuale në botë së fundi, në disa medie të Beogradit kanë traditë dhjetëra vjeçare dhe nuk duhet të merremi seriozisht me to. Bile, miqësisht i ftoj edhe disa media tonat, që të mos e trajtojnë me prioritet të madh dhe të mos i konsiderojnë si “barometër i së vërtetës” deklaratat e disa zyrtarëve të Beogradit, siç ka ndodhur në disa raste së fundi.

Ajo që mund të them është se Republika e Kosovës është modeli më i mirë rajonal dhe më gjerë i shtetit demokratik, i cili ofron të drejtat më të avancuara si dhe siguri të plotë për komunitetet jo shumicë. Institucionet tona janë të përkushtuara për dialog më të gjithë fqinjët, për ruajtjen e paqes dhe stabilitetit. Republika e Kosovës, po ashtu, po forcon çdo ditë e më shumë shtetësinë, sovranitetin, subjektivitetin ndërkombëtar si dhe institucionet e saj në kuadër të rrugës integruese euroatlantike, në partneritet me SHBA-në dhe BE-në.

Muri në veri u rrëzua, mirëpo u tha se po ndërtohet një “mur i ri”. A ka hapësirë këtu për shqetësim se Serbia nuk do ta respektojë marrëveshjen e arritur?

Kryeministri Mustafa: Ajo që thuhet, siç e përmenda më parë, është shpeshherë në shpërputhje me realitetin. U tha që treni hyn në Kosovë, por nuk hyri. Bile, pati që kërkuan dorëheqje “pse hyri treni”! U tha që muri nuk rrëzohet, por u rrëzua. Po thuhet që po ndërtohet një mur i ri, por nuk është e vërtetë. Andaj, unë preferoj të flas për atë që po ndodhë, dhe jo për atë që po thuhet. E ajo që duhet të ndodhë është se sipas planit, për të cilin janë pajtuar ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Ferat Shala dhe kryetari i Mitrovicës së Veriut, Goran Rakiq, aty nuk do të ndërtohet mur, por do të ndërtohet një shesh për këmbësorë, me disa pjesë përcjellëse, të cilat do të jenë plotësisht në përputhje me ligjet dhe praktikat e ndërtimit të shesheve.

Ndërkaq, sa i përket pyetjes se a do ta respektojë Serbia këtë marrëveshje, siç keni pasur mundësi që të informoheni në detaje gjatë ditëve të kaluara, ne në asnjë rrethanë nuk kemi bërë marrëveshje me Serbinë për këtë çështje. Ne kemi biseduar me kryetarin e Mitrovicës së Veriut dhe pjesëtarët e komunitetit serb në Kuvend dhe në Qeveri të Kosovës, të cilët janë zgjedhur me votat e qytetarëve, për zgjidhjen ligjore të kësaj çështje. Kanë qenë prezent edhe përfaqësuesit ndërkombëtar, ata të Zyrës së BE-së dhe Ambasadori i SHBA-së. Pra, çështja e murit ka qenë çështje e brendshme e Kosovës, e zgjidhur përmes bisedash ndërmjet autoriteteve qendrore dhe lokale të Kosovës, me përkrahjen evidente të partnerëve ndërkombëtarë.

Po flitet se do të ndryshojë formati i dialogut. A do të jetë Presidenti Thaçi ai që do të marr në duar timonin e bisedimeve me Serbinë?

Kryeministri Mustafa: Përtej përfoljeve, mund të them se kjo nuk është çështje e njëanshme e Kosovës. Pra, formati i dialogut do të jetë rezultat i vendimeve që do të merren në bashkëbisedim me partnerët të BE-së dhe në përputhje me dinamizmin e këtij procesi.

Unë mendoj se kemi hyrë në fazën përmbyllëse të këtij procesi të ndërmjetësuar nga BE-ja dhe me praninë e domosdoshme të SHBA-ve. Vlerësoj se në këtë fazë ky proces duhet të jetë shumë më dinamik, me afate dhe caqe më të qarta. Ka hapësirë që pala jonë të jetë më gjithëpërfshirëse, të ketë përfaqësues të opozitës, të shoqërisë civile dhe që të konkludohet në një të ardhme të shpejtë.

Të kthehemi pak tek politika e brendshme. Si po shkojnë punët brenda koalicionit PDK- LDK? Ditëve të fundit sërish janë paraqitur deputetë të PDK-së që kërkojnë prishje të koalicionit. Cili është komenti juaj? A pritet të ketë riformatim të Qeverisë?

Kryeministri Mustafa: Unë mendoj se koalicioni qeverisës është rezultat i votës së qytetarëve, në përputhje me interesat e vendit dhe me vullnetin e subjekteve politike, pjesë të saj. Pra, ky koalicion as nuk është krijuar për t’ia bërë qejfin personave të caktuar, e as nuk mund të prishet për shkak të “analizave”, interesave, pakënaqësive apo dëshirave të individëve.

Kjo Qeveri ka përmbyllur MSA-në, ka bërë reforma të mëdha ekonomike, ka shënuar rritjen ekonomik më të lartë në regjion për dy vite rresht dhe Buxhet 2 miliardë euro, ka zgjidhur pas 17 vjetësh çështjen e Trepçës dhe çështjen e veteranëve, uli papunësinë nga 35% në 26%, rriti pensionet deri në 70%, rriti asistencën sociale 25%, plotësoi kriteret dhe mori rekomandimin pozitiv për liberalizim të vizave, krijoi kushte që Kosova të ecë përpara në anëtarësimin në UEFA dhe FIFA, bëri të mundshme pajisjen me Kod Shtetëror Telefonik, u ballafaqua me sfidat e brendshme dhe të jashtme, që po e lufton me çdo mjet korrupsionin dhe krimin e organizuar… Andaj, para se t’ia bëjmë qejfin individëve të caktuar në partitë tona, ne tani jemi të fokusuar në zhvillimin e mëtejshëm të vendit, në transformimin e FSK-së, në punësimin e qytetarëve, në rritje edhe më të madhe ekonomike, deri në 5%, e jo të merremi me gara elektorale të panevojshme që do t’i prolongonin këto procese zhvillimore për shtetin.

Edhe opozita vazhdimisht po kërkon zgjedhje të parakohshme në vend, duke thënë se koalicioni nuk është parimor. A do të shkojë vendi këtë verë në zgjedhje apo jo?

Kryeministri Mustafa: Një opozitë që nuk kërkon zgjedhje, së paku deklarativisht, nuk do të mund të quhej opozitë.

Kurse, parimet vijnë në shprehje më së miri në punën dhe përkushtimin që dëshmohet gjatë një qeverisjeje, e jo në leksionet opozitare mbi parimësinë.

Parimore është t’ia avancosh rrugën integruese vendit duke përmbyllur MSA-në, dhe duke përmbushur kriteret për liberalizim vizash, të bësh reforma të gjithanshme, të arrish zhvillim ekonomik, të zgjidhësh brenda 2 vjetësh qeverisjeje çështje të hapura për 17 vjet, si çështja e Trepçës dhe e veteranëve, që të forcosh shtetësinë dhe subjektivitetin ndërkombëtar, që të mos lejosh zhytjen e vendit në kaos e anarki, që të ulësh papunësinë, të rritësh pensionet dhe asistencën sociale, të pajisësh vendin me Kod Shtetëror Telefonik, e jo të shkruash letra kundër realizimit të një të arriture të tillë, që të luftosh korrupsionin dhe krimin e organizuar, e shumë të arritura të tjera që i kemi realizuar gjatë kësaj kohe.

Andaj, unë mendoj se ne duhet të respektojmë kalendarin zgjedhor dhe që në vjeshtë të mbajmë zgjedhjet lokale, ndërkaq që në qershor 2018, të mbahen zgjedhjet e rregullta nacionale.

Kur pritet që Demarkacioni të rikthehet në Kuvend?

Kryeministri Mustafa: Sa i përket demarkacionit, ne gjatë kësaj kohe kemi krijuar një hapësirë të mjaftueshme që të zhvillohet debat argumentues, të adresohen të gjitha dilemat dhe pretendimet, përkundër se ka pas një qartësi të konsiderueshme që nga fillimi, aq më shumë pas qëndrimeve të qarta të Departamentit të Shtetit të SHBA-ve, ekspertëve vendorë dhe ekipit tre anëtarësh kredibil ndërkombëtar.

Së fundi, ne kemi krijuar edhe një Komision të ekspertëve për matjen e territorit të Republikës së Kosovës në të cilin janë ftuar anëtarë nga: Akademia e Shkencave dhe Arteve të Kosovës, Tri partitë opozitare, Fakulteti i Shkencave Matematikore Natyrore, Grupi për Hulumtimin e Politikave të Ballkanit dhe dy ekspertë nga shoqëria civile, Agjencia Kadastrale e Kosovës, Agjencia e Ujërave, Agjencia e Pyjeve, KOSTT-i, Agjencia Kosovare e Privatizimit, Policia e Kosovës, Agjencia e Statistikave të Kosovës, Kryetari i Komunës së Pejës, Kryetari i Komunës së Deçanit, Kryetari i Komunës së Istogut, Kryetari i Komunës së Junikut dhe dy përfaqësues nga Rajoni i Rugovës në Pejë.

Pas përfundim të punës nga Komisioni i pavarur i ekspertëve, raporti i tyre do të aprovohet në Qeveri dhe do të dërgohet për njoftim në Kuvendin e Kosovës si dhe do të njoftohen qytetarët lidhur me territorin e Kosovës para dhe pas nënshkrimit të marrëveshjes për shënjimin e kufirit me Malin e Zi.

Pas kësaj, deputetët e Kuvendit do ta kenë në dorë çështjen e ratifikimit të marrëveshjes për shënjimin e kufirit me Malin e Zi. Duhet ta kemi të qartë se ratifikimi i demarkacionit do t’i mundësonte qytetarëve lëvizje të lirë, do të ketë ndikim substancial në forcimin e sovranitetit dhe integritetit territorial të shtetit përmes shënjimit të një kufiri ndërshtetëror, si dhe do të ketë edhe efekte të tjera shumë pozitive në partneritetin strategjik me SHBA-të dhe vendet tjera mike në BE dhe më gjerë, si dhe do të ishte kontribut për fuqizimin e paqes, sigurisë dhe stabilitetit në rajon.

Sa i përket lëvizjes së lirë, tashmë është e qartë se ne i kemi plotësuar të gjitha kushtet, duke përfshirë luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit, angazhim i cili do të vazhdojë edhe më tej, dhe se ka mbetur vetëm çështja e demarkacionit.

Mustafa: Korrupsioni në Kosovë është perceptim

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, në konferencën Ambienti i Biznesit 2017 ka thënë se korrupsioni në Kosovë është më shumë perceptim se realitet.

Periskopi.com Lajme

Ai ka përmendur raportin e Transparency International lidhur me nivelin e korrupsionit për të ilustruar këtë bindje të tij, njofton Klan Kosova.

“Në raportin e fundit të Transperency International, raportohet se 65 % e qytetarëve tanë e shohin korrupsionin si problemin kryesor në vend, në anën tjetër qytetarët e Kosovës shprehën se 10 për qind e tyre janë ballafaquar me kërkesa të drejtpërdrejta për mito në shërbime të ndryshme.

Në këtë rast shohim se perceptimit realiteti sa i përket korrupsionit nuk janë në harmoni me njëra-tjetrën”.

 Thaçi e Mustafa vitin e kaluar paralajmëruan se demarkacioni do të jetë kusht për Ushtrinë

“Kosova është shembull i asaj çfarë ndodh kur bashkësia ndërkombëtare, e udhëhequr nga Amerika, angazhohet për mbrojtjen e interesave dhe vlerave të veta. Në përgjithësi, do të rekomandoja pakësime në përputhje me situatën e sigurisë në terren, por e kuptoj që, tani për tani, Forca mbetet kritike për sigurimin e stabilitetit të rajonit. Përveç kësaj, para se të pakësohet prania ushtarake e SHBA-së, Forcat e Sigurisë së Kosovës duhet ta marrin një mandat për ta kryer sigurinë e brendshme dhe mbrojtjen territoriale, një ndërrim që do të kërkojë ndryshim kushtetues me mbështetje të parlamentit”.

Periskopi.com Lajme

 

Ka qenë kjo deklaratë e Sekretarit amerikan të Mbrojtjes, James Mattis, e bërë më 12 janar 2017 para Komitetit të Senatit të SHBA-së, që ka shtuar zërat në vend për formimin e Ushtrisë së Kosovës.

Dje gjatë ditës, ministri i FSK-së, Haki Demolli, në një bisedë me Koha.net, ka bërë të ditur se ekzistojnë të gjitha përgatitjet për transformimin e FSK-së në Forcë të Armatosur të Kosovës, qoftë përmes ndryshimeve kushtetuese, apo edhe përmes ndryshim-plotësimit të Ligjit për FSK-në.

Por, siç shprehet ministri, të gjithë hapat do të bëhen në koordinim me partnerët ndërkombëtarë.

I pyetur nga koha.net për opsionet që ekzistojnë në këtë drejtim, Demolli ka thënë se në bazë të koordinimeve të deritanishme me kryeministrin dhe Qeverinë, Ministria e FSK-së i ka bërë të gjitha përgatitjet, prandaj FSK është e gatshme në të gjitha aspektet për transformim, për marrjen e kompetencave të plota ushtarake, si dhe për të kryer të gjitha funksionet në fushën e sigurisë së Republikës së Kosovës.

Sa i takon mundësisë që FSK-ja të transformohet përmes ndryshimeve kushtetuese, ministri Demolli, tha se ekzistojnë të gjitha përgatitjet mbi bazën e akteve normative, por që ende mungon vullneti i përfaqësuesve të komunitetit serb.

“Kemi përgatitur ndryshimet kushtetuese që do të mundësonin një proces të tillë dhe po ashtu Ligjin i cili do të bënte transformimin e FSK-së në Forcë të Armatosur të Kosovës (FAK) përmes ndryshimeve kushtetuese. Por, për një gjë të tillë kërkohen 2/3 e dyfishta në Kuvend. Ndërkaq, deri më tani, ne kemi zhvilluar dhjetëra biseda, por ende mungon vullneti te përfaqësuesit e komunitetit serb”, bëri të ditur ministri i FSK-së.

Sa i përket mundësisë së transformimit përmes ndryshimeve ligjore, ministri Demolli tha se janë bërë të gjitha përgatitjet e nevojshme edhe për një opsion të tillë.

“I kemi gati edhe Plotësim Ndryshimet e Ligjit për FSK-në, i cili do t’i jepte FSK-së të gjitha kompetencat e Forcë së Armatosur, por që do të mbetej me të njëjtin emër, ndërkaq ajo do të kishte të gjitha kompetencat dhe kapacitetet e nevojshme për mbrojtjen dhe sigurinë e Kosovës”, tha ministri Haki Demolli.

“FSK është ndërtuar mbi bazën e një mbështetje, bashkëpunimi dhe partneriteti me NATO-n dhe partnerët strategjikë dhe ne do të angazhohemi që edhe transformimi i saj të bëhet në bashkërenditje me këta partnerë, duke i ndjekur procedurat në Qeveri dhe në Kuvendin e Republikës së Kosovës”, theksoi ai.

Po dje gjatë ditës, edhe ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Arban Abrashi, që njëherësh është edhe zëdhënës i Qeverisë së Kosovës, ka deklaruar se themelimi i Ushtrisë së Kosovës do të varet nga demarkacioni i kufijve të Kosovës, raporton Koha.net.

Ai në televizionin publik tha se “ky kusht u është përmendur zyrtarëve të shtetit të Kosovës nga BE-ja”.

Sipas tij, NATO nuk dëshiron që një shtet mos ta ketë të definuar kufirin me fqinjët.

Ndaj kësaj deklarate kanë reaguar deputetë opozitarë, por edhe nga opozita, duke thënë se kjo deklaratë nuk qëndron.

Por, nëse kthehemi në kohë pak muaj më parë, mund të gjejmë deklarata të tilla edhe nga krerët shtetërorë, nga presidenti i vendit, Hashim Thaçi, e deri tek kryeministri Isa Mustafa.

Më 13 korrik të vitit të kaluar, kryeministri Mustafa, në një deklaratë për televizionin publik pati thënë se demarkacioni me Malin e Zi është interes shtetëror dhe në interes të shtetit, prandaj sipas tij duhet ikur nga kauzat partiak dhe vetjake.

“Ne nuk e japim asnjë metër katror të Kosovës për asnjë çmim, as për viza as për asgjë. Jam i bindur se komisioni e ka bërë punën e vet mirë dhe nuk ka dyshime. Po të kishte bërë punën keq atëherë secili duhet ta dijë se kjo ka pasoja penale, pra është krim dhe dikush duhet të përgjigjet për atë vepër”, pati thënë Mustafa.

Kryeministri për herë të parë e pati përmendur në këtë deklaratë demarkacionin si kusht për themelimin e Ushtrisë së Kosovës.

Ai ka thënë se Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe BE-ja nuk dëshirojnë të themelojnë ushtri në një vend që ka probleme kufitare me një shtet fqinjë.

Ngjashëm, rreth 1 muaj e gjysmë më vonë, më 31 gusht, një ditë para se në seancën e Kuvendit të zhvillohej votimi për demarkacionin me Malin e Zi, i cili pati dështuar, presidenti Thaçi, në një intervistë për rrokum tv, pati thënë se pret që kjo çështje të kalojë pasi që, sipas tij, është e lidhur jo vetëm me liberalizim vizash, por edhe me FAK-un.

“Me kalimin e Demarkacionit, do të ndodhë perspektiva për liberalizim të vizave dhe gjithashtu do të kalojë themelimi i Forcave të Armatosura të Kosovës”, ka thënë më tej presidenti Thaçi.

Por, analistë të çështjeve politike, asokohe patën thënë se këto deklarata po bëhen “sa për t’i hedhur hi syve opinionit publik”, ndërsa theksonin se kryeministri dhe presidenti, fatkeqësisht, e kanë lidhur fatin e tyre politik me demarkacionin.

 

Mustafa nuk heq dorë se korrupsioni është perceptim

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, në konferencën Ambienti i Biznesit 2017 ka thënë përsëri se korrupsioni në Kosovë është më shumë perceptim se realitet.

Periskopi.com Lajme

Ai ka përmendur raportin e Transparency International lidhur me nivelin e korrupsionit për të ilustruar këtë bindje të tij, njofton Klan Kosova.

“Në raportin e fundit të Transperency International, raportohet se 65 % e qytetarëve tanë e shohin korrupsionin si problemin kryesor në vend, në anën tjetër qytetarët e Kosovës shprehën se 10 për qind e tyre janë ballafaquar me kërkesa të drejtpërdrejta për mito në shërbime të ndryshme. Në këtë rast shohim se perceptimit realiteti sa i përket korrupsionit nuk janë në harmoni me njëra-tjetrën”.

Mustafa i bindur se Haradinaj kthehet në Kosovë, e quan padrejtësi atë që po i bëhet

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa thotë se Serbia ka kryer krime dhe masakra në Kosovë dhe flet edhe për Haradinajn.

Periskopi.com Lajme

Thotë se atij po i bëhet padrejtësi dhe shprehet i bindur se së shpejti ai do të kthehet në Kosovë, raporton Periskopi

Shkrimi i tij i plotë:

Me keqardhje pritëm zvarritjen e vendimit i cili do të mundësonte kthimin e ish-Kryeministrit të Kosovës dhe Kryetar i AAK-së, z. Ramush Haradinaj nga Franca në Kosovë. Ironia qëndron në faktin se ky proces po bëhet peng i shtetit mbi të cilin bie përgjegjësia për krimet dhe masakrat në Kosovë. Jam shumë i bindur se së shpejti do të rikonfirmohet e drejta, dhe z. Haradinaj do të triumfojë mbi padrejtësitë që po i bëhen edhe me këtë zvarritje. IM   / Periskopi

Isa Mustafa – Shpëtim Bulliqit: Të ka hy shumë thellë Mali i Zi

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, njëkohësisht edhe kryetar i LDK-së gjatë ditës ishte në interpelancë, por menjëherë pas saj reagoi në Facebook.

Periskopi.com Uncategorized

Nuk ia përmend emrin, por flet për SHpëtim Bulliqin e mes tjerash i thotë se atij Mali i Zi i ka hyrë shumë thellë, raporton Periskopi

Shkrimi i tij i plotë:

Ishte nje deputet yni që, për habinë time, tha se të tjerët e ndalën trenin, sepse ai do të arrinte në Kaçanik. Unë ia ktheva se ky do të ishte lajm i mirë për Serbinë, por se lajmi i vertetë (jo i mirë për Serbinë) është se treni nuk do ta kalonte kufirin. Të njëjtit deputet (që akoma vazhdon të thotë se është në LDK) edhe Mali i Zi i ka hyrë shumë thellë.  / Periskopi

Mustafa tregon deri ku do hynte treni serb nëse nuk do ishin Policia dhe ndërkombëtarët

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, pasi që dëgjoi një debat të gjatë në seancën e Kuvendit tha se institucionet e Kosovës do të zbatojnë ligjin dhe Kushtetutën në tërë territorin e Kosovës.

Periskopi.com Lajme

Kryeministri i Kosovës gjatë fjalës së tij tha se po mos të ishte Policia e Kosovës dhe ndërkombëtarët treni do të vinte deri në Kaçanik.

Mustafa tha se përderisa njësitet e Policisë kanë qenë në kufi me Serbinë, treni i nisur nga Beogradi nuk do të hynte me asnjë kusht.

Ai tha se Policia e Kosovës nuk ka dal atje për të bërë humor me askënd, por për ta mbrojtur sovranitetin e shtetit të Kosovës.

​Kryeministri Mustafa sot në interpelancë

Kuvendi i Kosovës sot mban senacën e radhës, ku kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa do të ketë dy interpelanca, të iniciuara nga Lëvizja Vetëvendosje.

Periskopi.com Lajme

Rendi i ditës së seancës së sotme:

Koha për deklarime jashtë rendit të ditës,

Koha për pyetje parlamentare,

Miratimi i procesverbalit nga seanca e mëparshme,

Votimi i Propozim-rezolutës në lidhje me organizimin e arsimit parashkollor, parafillor dhe parauniversitar në Kosovë,

Votimi i Propozim-rezolutës në lidhje me arrestimet e aktivistëve të Lëvizjes Vetëvendosje,

Formimi i Komisionit ad-hoc për përzgjedhjen e një (1) anëtari të Bordit të Radiotelevizionit të Kosovës.

Interpelanca e Kryeministrit të Kosovës Isa Mustafa, sipas kërkesës së deputetit Rexhep Selimi, i mbështetur edhe nga 14 deputetë nënshkrues, në lidhje me situatën e krijuar në Mitrovicë,

Interpelanca e Kryeministrit të Kosovës Isa Mustafa, sipas kërkesës së deputetit Visar Ymeri, i mbështetur edhe nga 8 deputetë nënshkrues, në lidhje me përgjegjësinë mbi Ligjin e sigurimeve shëndetësore në Republikën e Kosovës,

Debat parlamentar në lidhje me Forcat e Sigurisë së Kosovës, sipas kërkesës së deputetit Daut Haradinaj, i mbështetur edhe nga 10 deputetë tjerë nënshkrues,

Shqyrtimi i parë i Projektligjit nr. 05/L-129 për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit nr. 04/L-149 për ekzekutimin e sanksioneve penale,

Shqyrtimi i parë i Projektligjit nr. 05/L-127 për plotësimin e Ligjit nr. 04/L-033 për Dhomën e Posaçme të Gjykatës Supreme të Kosovës për çështjet në lidhje me Agjencinë Kosovare të Privatizimit,

Shqyrtimi i parë i Projektligjit nr. 05/L-150 për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit nr.03/L-209 për Bankën Qendrore të Republikës së Kosovës,

Shqyrtimi i parë i Projektligjit nr. 05/L-135 për ndërmjetësim,

Shqyrtimi i parë i Projektligjit nr. 05/L-133 për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit nr. 04/L-036 për Statistikat zyrtare të Republikës së Kosovës,

Shqyrtimi i parë i Projektligjit nr. 05/L-143 për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit nr.04/L-072 për kontrollin dhe mbikëqyrjen e kufirit shtetëror, i ndryshuar dhe plotësuar me Ligjin 04/L-214,

Shqyrtimi i Agjendës për Reforma Evropiane (ARE),

Shqyrtimi i Raportit të Komisionit për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim lidhur me mbikëqyrjen e zbatimit të nenit 11 të Ligjit nr. 03/L-149 për Shërbimin Civilë të Republikës së Kosovës,

Zgjedhja e një (1) anëtari të Këshillit Gjyqësor të Kosovës nga radha e komuniteteve tjera,

Zgjedhja e një (1) anëtari të Bordit për Ankesa të Mediave.

Votimi i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Lirinë Fetare në Kosovë, (për miratimin  e këtij Projektligji  kërkohen,  të paktën 61 vota „Për“, prej tyre 11 vota „Për“ të  komuniteteve që nuk janë  shumicë) Amendamenti 2, i Kushtetutës së Republikës së Kosovës, në nenin 81, paragrafi1),

Shqyrtimi i Projektligjit nr. 05/L-137 për ratifikimin e Marrëveshjes përkitazi me themelimin e Fondit të Ballkanit Perëndimor,

Shqyrtimi i Projektligjit nr. 05/L-149 për ratifikimin e Marrëveshjes për themelimin e Zyrës rajonale për bashkëpunim rinor në mes Kosovës, Shqipërisë, Bosnjës dhe Hercegovinës, Malit të Zi, Maqedonisë dhe Serbisë,

Zgjedhja e një (1) anëtari të Këshillit Gjyqësor të Kosovës nga radha e komunitetit serb.

Isa Mustafa shpalos në LDK planet e tij për demarkacionin dhe FSK-në

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, njëherësh kryeministër i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, sot ka mbajtur takim me kryetarët e degëve të LDK-së.

Periskopi.com Lajme

Në një komunikatë nga kjo parti, thuhet se gjatë takimit u diskutuan zhvillimet e fundit politike në vend me theks të veçantë, procesi i shenjëzimit të vijës kufitare me Malin e Zi dhe procesin e transformimit të FSK-së në Forcë të Armatosur.

Kryetarët e degëve unanimisht përkrahën punën dhe qeverisjen e kryeministrit Mustafa, dhe vlerësuan lartë qasjen ndaj zhvillimit ekonomik dhe përmirësimit të mirëqenies së qytetarëve.

“Forumi i Kryetarëve të degëve të Lidhjes Demokratike të Kosovës, vlerëson se tejkalimi i këtyre proceseve dhe përmbushja e obligimeve shtetërore, do të forcon sovranitetin dhe integritetin e vendit, dhe njëkohësisht përafron edhe më tepër Kosovën drejt BE-së”, thuhet në njoftim./Periskopi

Mustafa: Kosova model rajonal për të drejtat e njeriut

 Kryeministri Isa Mustafa sot ka pritur në takim komisionarin e Këshillit të Evropës për të drejtat e njeriut, Nils Muzinieks.

Periskopi.com Lajme

 

Gjatë këtij takimi u diskutua për tema që lidhen me avancimin e të drejtave të njeriut, lirinë e mediave dhe aspekte tjera zhvillimore në Kosovë, transmeton lajmi.net

Isa Mustafa shprehu përkushtim të Qeverisë për të avancuar në fushën e të drejtave të njeriut, sipas standardeve evropiane.

“Kosova, me përkushtimin e saj shumëvjeçar në aplikimin e standardeve dhe vlerave më të avancuara të të drejtave të njeriut, është bërë model rajonal e më gjerë në njohjen dhe zbatimin e të drejtave të njeriut”, tha kryeministri Mustafa, duke shprehur edhe angazhimin e Kosovës për të qenë pjesë e Këshillit të Evropës.

Molliqaj: Mustafa ia fali vrasjet Kadri Veselit dhe SHIK-ut

Sekretari organizativ i Lëvizjes Vetëvendosje, Dardan Molliqaj ka thënë se kryeministri i vendit, Isa Mustafa, qe dikur akuzonte  Kadri Veselin dhe SHIK-un për vrasjet e anëtarëve të LDK-së, ndërsa mbrëmë ua ka fali këtë.

Periskopi.com Lajme

“Të gjitha akuzat që me vite anëtarët e LDK-së i kishin bërë në lidhje me vrasjet e veprimtarëve të këtij subjekti, Isa Mustafa mbrëmë i quajti “akuza politike”. Kur u pyet për vrasjet e pas luftës, përgjigjja ishte “koalicioni po funksionon për mrekulli”. Pra krejt vrasjet, për të cilat e akuzonte Kadri Veselin dhe SHIK-un, ua fali mbrëmë në Rubikon”, ka  thënë Molliqaj.

Ai, ka shtuar se Mustafa ka ulur kokën para SHIK-ut, që  dikur, sipas tij me kuzant kundër këtij institucioni e fitoi LDK-në.

“Isa Mustafa që e mori LDK-në duke e akuzuar SHIK-un, sot ka ulur kokën turpshëm para këtij organizimi kriminal. Sot e zgjodhi në krye të AKI-së një zyrtar të PDK-së, pra prap i kreu favor të rëndësishëm SHIK-ut.Derisa ai po rehatohet çdo ditë e më shumë në krahët e Kadri Veselit, familjarët e veprimtarëve të vrarë të LDK-së presin drejtësi për humbjet e tyre. Por është e qartë që drejtësi nuk mund të ketë me këtë pushtet. Drejtësi do të ketë vetëm në një qeverisje tjetër, me VETËVENDOSJE!-n në krye”, ka shkruar Molliqaj. /Periskopi/

Mustafa e Shala sigurojnë qytetarët, s’ka pengesa për lëvizje në veri ​

 Kryeministri i vendit, Isa Mustafa, ritheksoi se marrëveshja për rrëzimin e murit, është e mirë dhe në pajtim me ligjin dhe Kushtetutën e Kosovës.

Periskopi.com Lajme

 

Mustafa para kabinetit qeveritar theksoi se ka pasur takime intensive me përfaqësuesit e komunës së Mitrovicës Veriore, kryetarin e komunës si dhe përfaqësuesit politik të serbëve, për të gjetur zgjidhje për çështjen e murit në Mitrovicë.Kreu i ekzekutivit tha se edhe komuna e Mitrovicës e ka kryer punën në përputhshmëri me marrëveshjen e arritur.

Në lidhje me murin e ndërtuar në veri të Mitrovicës ka folur edhe ministri i Mjedisit Ferat Shala, i cili tha se marrëveshja është legale dhe është bërë me pajtimin e institucioneve dhe deri më tani është zbatuar plotësisht. Shala theksoi se marrëveshja është plotësisht legale, sepse është arritur mes palëve të institucioneve pavarësisht se ka tendenca tjera.

Ai ka siguruar qytetarët se nuk do të ketë pengesë për lëvizjen e qytetarëve. Kabineti qeveritar në mbledhjen e sotme ka marr vendim për themelimin e Këshillit Organizativ për shënimin e 9 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës.

Për shënimin e këtij përvjetori Qeveria ka ndarë 70 mijë euro ndërsa kryetar i Këshillit Organizativ është emëruar ministri i Kulturës Kujtim Shala. Po ashtu, në është miratuar edhe platforma vjetore e politikës së inteligjencës dhe sigurisë për vitin 2017 si dhe një sërë propozim-vendimesh dhe projektligjesh. Qeveria po ashtu ka miratuar edhe 3 marrëveshjet financiare në vlerë prej 158 milionë euro, të cilat janë negociuar paraprakisht me Qeverinë e Francës, Qeverinë e Hungarisë, Qeverinë e Austrisë, si dhe ka miratuar Garancinë Shtetërore me BERZH-in për Linjën e Dytë Kreditore për Fondin për Sigurimin e Depozitave të Kosovës në vlerë prej 24 milionë euro.