Merkel

Merkel: E kam zemrën e thyer, Irani dhe Rusia do përgjigjen për Alepon

Liderja e shtetit që ka strehuar numrin më të madh të refugjatëve sirianë, ka reaguar ashpër për masakrën që Irani dhe Rusia kanë shkaktuar mbi civilët e Aleppos lindor.

Periskopi.com Lajme

Angela Merkel ka bërë përgjegjës kryesor Iranin dhe Rusinë për vrasjen e civilëve dhe tha se këto krime duhet të ndëshkohen, shkruan “Die Zeit”.

“Diskutimi rreth ngjarjeve të fundit në Aleppo është tejet trishtues. Është për t’u turpëruar që në shekullin e 21 ndodhin ngjarje të tilla, që të thyejnë zemrën. Fatkeqësi të tilla s’mund ti zgjidhim vetem politikisht, siç do vepronim me gjithë dëshirë,” tha ajo.

Merkel paralajmeroi se do përdorë gjithë mjetet diplomatike për t’u ardhur në ndihmë civilëve.

Evakuimet e para nga lagjet rebele të Alepos kanë filluar dje, me një autokolonë të përbërë nga ambulanca dhe autobusë me 951 persona në bord, mes të cilëve 200 rebelë dhe 108 të plagosur, sipas një burimi ushtarak në vend.

Në Bruksel, ku u mbajt një samit evropian, ishte presidenti francez, François Hollande ai qe nënvizoi se ishte urgjente evakuimi i shpejtë i popullsisë civile që nuk mund të durojë më bombardimet dhe masakrat.

Hassan Rouhan

Presidenti i Iranit reagon ndaj fitores së Trump

Presidenti i Iranit, Hassan Rouhani ka reaguar ndaj fitores së Trump duke thënë se kjo nuk do të ndryshojë trajektoren e politikës së jashtme të vendit të tij dhe se besueshmëria e SHBA-së në mesin e komunitetit ndërkombëtar kishte rënë tashmë.

Periskopi.com Lajme

Rezultatet e zgjedhjeve amerikane nuk do të kenë asnjë ndikim në politikat e Republikës Islamike, tha kleriku iranian gjatë një takimi të mërkurën me kabinetin e tij, raporton Klan

“Për shkak të politikave të gabuara, pozita e Amerikës në bashkësinë ndërkombëtare dhe opinionin publik botëror është zvogëluar”, ka përfunduar Rouhani.