Mirena tregon se pse nuk i beson raportit të autopsisë për Deharin

Publicisti dhe gazetari Ilir Mirena ka dhënë arsyet e tij pse nuk i beson raportit të autopsisë së Astrit Deharit.

Periskopi.com Lajme

Ai ka përmendur shumë vrasje që nuk janë zbardhur në Kosovë.

Shkrimi i tij i plotë:

Pse kam te drejt te mos i besoj raportit te autopsise per Astrit Deharin?

Do t’i besoja raportit të autopsisë për Astrit Deharin, sikur sistemi yne i drejtësisë dhe sigurisë më herët të kishte zbardhur edhe rastin e Shaban Manajt, Xhemajl Mustafes, Ekrem Rexhes, Smajl Hajdarajt, Rexhep Lucit, Shefki Popoves, Ismet Racit, Agim Murtezit – komandant Murrizit, Sadri Berishes, Tahir Zemajt, Avni Elezit, Smajl Elezit, Bekim Kastratit, Sadik Musajt, Enver Haradinajt, e deri tek Elvis Pista.

S’po i përfshijë rastet e renda te krimeve të ndryshme, siç është ai i vjedhjes së 57 kg drogë brenda dhomës së dëshmive, sepse lista bëhet teper e gjatë.

Pra, pse duhet t’iu besojm per rastin e Astrit Deharit?

Besojuni ju, une jo!

Mirena dyshon në vërtetësinë e videove të publikuara për Astrit Deharin

Publicisti dhe gazetari Ilir Mirena ngrit dilema se përse nuk janë publikuar deri më tani videot ku shihet se çfarë ka ndodhur në burgun e Prizrenit në ditën kur vdiq aktivisti i vetëvendosjes, Astrit Dehari.

Periskopi.com Lajme

Mirena thotë se tani ka mundësi të shumta të editimit të videove.

Ai thotë se për autenticitetin e këtyre videove duhet hetim special.

Ja shkrimi i plotë i tij:

Kushdo qe merret me prodhimin dhe editimin e videove sot e di se sa leht mund te manipulohet dhe rieditohet nje video. Teknikat jane te panumerta. Kerkojini ne Google dhe i gjeni lloj-lloj softëare per qellime te tilla.

Nje pyetje shume e thjeshte: Pse u vonua kaq shume publikimi i videove?

Fakt me i rendesishem se sa keto video te dyshimta eshte trupi i Astrit Deharit qe eshte varrosur dje.

Per autenticitetin e ketyre videove duhet hetim special.

Fantazmat nuk e mbyten Astritin!/ Periskopi

 

Mirena: Gazetaria në Kosovë në vdekje klinike

Analisti Ilir Mirena ka thënë se në Kosovë ka një agresivitet medial, dhe jo të gjitha portalet që operojnë tash mund të mbijetojnë.

Periskopi.com Lajme

“Gazetaria është në një lloj vdekje klinike”, shton Mirena.

“Gazetarinë globalisht e ka shkatërruar zhvillimi teknologjik. Kjo ka ndikuar në zbehjen e profesionit të gazetarit”, raporton Klan Kosova

“Portalet në Kosovë janë lider në rajon, ka faktor ku është popullsia e re në moshë, diaspora që është e etur për lajmet e këtushme”.

“Ne aspektin online i kemi tejkaluar shtetet e rajonit. Portalet kryesore në Kosovë kanë afro 2 milionë e gjysmë vizita në ditë. Portalet mbesin një e mirë publike që i kanë kontribuar zhvillimit të fjalës së lirë në Kosovë”.

“Kjo është e shëndetshme dhe e kisha inkurajuar secilin banor të Kosovës me e mbajt një portal”, thotë Mirena.

Kurse analisti Dardan Gashi, thotë se disa portale vendore nuk do të mbijetonin po që se do të vepronin në Perëndim.

“Këso lloj gazetarie nuk ka në Perëndim, jo në këtë masë. Te ne na ka zënë faza e modernizimit të internetit”, thotë Gashi.

“Ne kemi ecur me trendin e gjithë rajonit. Nuk është shumë problem që në mënyrë agresive ti sulmojnë oponentët politik ose dikush që nuk na pëlqen”.

“Problemi është te gjykatat tona sepse edhe portalet kishin provu të korrigjohen nëse gjykata do të merrej me ato”, thotë Gashi.

Ai thotë se shpreson që do të vetrregullohen mediat por gjithmonë duhet me qenë aspekti ligjor që i rregullon ato.

“ Pa aspektin ligjor vetrreullativa nuk do të funksiononte. Duhet të jenë më të kujdeshëm kur kryqëzojnë dikë pa arsye”, përfundon Gashi.

Çfarë trashëgimie do t’i mbetet të majtës shqiptare nga Edi Rama?

Periskopi.com Lajme

 

Mirena thotë se seanca e nesërme është tallje për luftëtarët

Analisti Ilir Mirena ka thënë se seanca e së enjtes e Kuvendit të Kosovës për luftëtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës që po përballen me akuza për krime lufte është thjesht lojë me ata që po gjykohen.

Periskopi.com Lajme

“Kjo është një lloj parodie, një tallje për personat që po gjykohen. Kjo mbrojtje që po përpiqet nesër të bëhet është duke u realizuar pasi që dëmi veçse është bërë. Ky është një tentim me dalë me pak fytyrë, aq sa ju ka mbetur”, tha ai në Klan Kosova