Takimi që vendos të ardhmen e koalicionit Rama-Meta

Periskopi.com Lajme

Sot do të zhvillohet një takim zyrtar mes kreut të Partisë Socialiste, Edi Rama, dhe kreut të Partisë Lëvizja Socialiste për Integrim, Ilir Meta, ku do të diskutojnë mbi të ardhmen e koalicionit.

Në takimin e parë zyrtar që pritet të mbahet në orën 10:00 në Hotel Tirana, Rama dhe Meta pritet të vendosin nëse do të vijojnë koalicionin PS-LSI edhe për katër vitet e ardhshme.

Ende nuk dihet nëse krerët e dy partive të koalicionit qeverisës do të jenë të vetëm në takim apo bashkë me ta do të marrin pjesë edhe përfaqësues të tjerë, nga këto dy forca politike.

Pse Rama ka ftuar Metën nesër në orën 10-të në takim?

Periskopi.com Lajme

Nesër vendoset fati i koalicionit Rama-Meta Ditën e nesërme aleanca e majtë organizon paradite takimin e parë zyrtar ku do të flitet për rikonfirmimin e koalicionit për “Shqipërinë Europiane” edhe për katër vitet e ardhshme.

Ky takim mes palëve pritet të mbahet në Hotel Tirana, dhe të do jenë përballë njëra¬tjetrës vetëm Partinë Socialiste dhe Lëvizjen Socialiste për Integrim. Mësohet se takimi mes palëve është thirrur nga Rama dhe do të mbahet në orën 10:00.

Dy kryetarët Rama dhe Meta do të shoqërohen edhe nga dy pjesëtarë secili, po ende është e paqartë axhenda e takimit, ndërkohë që edhe gjatë ditës së sotme nuk munguan replikat mes deputetëve të dy krahëve, si Luan Rama me Pjerin Ndreun.

Duket se firmosja zyrtare e koalicionit, përveç modaliteteve të brendshme si dhe programit të përbashkët, do ketë pikë të fortë edhe mënyrat e zgjidhjes së krizës aktuale dhe përfshirjes së opozitës në zgjedhje si edhe çështjen e Presidentit të ri të vendit.

Seanca e parë është javën e ardhshme dhe megjithëse e majta i ka votat, ka lëshuar sinjale se do të kërkojë një President konsensual me të djathtën./Albeu.com/

Përfundon takimi 1 orësh mes Ramës dhe Metës

Periskopi.com Lajme

Sapo ka përfunduar takimi i kryeministri Edi Rama me aletin e tij në koalicion Ilir Meta.

Takimi i cili zgjati 60 minuta, nuk pati prononcim për media nga asnjëri prej aleatëve.

Takimi vjen në një kohë që Presidentit aktual të Shqipërisë Bujar Nishani po i mbaron mandati dhe duhet zgjedhur pasuesi i tij.

Kreu i grupit parlamentar i Partisë Socialiste, Gramoz Ruçi i kërkoi sot kryeparlamentarit Meta që të nisë procedura për zgjedhjen e Presidentit të ri, duke nënvizuar se të enjten duhet të mblidhet Konferenca e Kryetarëve dhe më 18 prill të zhvillohet raundi i parë i votimit./albeu

Kjo është super vila për fundjavë e Ilir Metës (Foto)

​Vila e Ilir Metës në Gjirin e Lalzit ka një shpenzim përrallor. 2000 m2 oborr me ullinj dhe palma gjigande që u sollën me helikopter nga madhësia si dhe brenda në vilë ndodhne 11 WC. Mobilimi kushton mbi 400 mijë euro.

Periskopi.com Lajme

Kjo është thjesht vila për fundjava sepse ata jetojnë në një palalt 5 katësh ku 4 kate janë banesa e tyre në qendër të Tiranës në zonën e bllokut. Kjo është një foto e bërë gjatë një interviste të dhënë për mediat nga bashkëshortja e kreut të LSI, Kryemadhi, e cila është edhe deputete. Sipas Monikës edhe macja ka tualetin e veçantë për të kryer nevojat personale.

Bëhet fjalë për shtëpinë në Gjirin e Lalzit të Metës. Disa ditë më parë pamë festën faraonike të Metës për ditëlindjen e tij në këtë zonë turistike, shpenzimet e së cilës kanë kaluar 500 mijë eurot. Tani, po shihni se si është arreduar nga brenda kjo vilë luksoze ku vetëm kolltuqet “skavolini” kushtojnë 32.000 euro.

Kjo është thjesht vila për fundjava, sepse ata jetojnë në një pallat 5 katësh, ku 4 kate janë banesa e tyre në qendër të Tiranës në zonën e bllokut.

Ilir Meta nga Skrapari dhe Sali Berisha nga Tropoja kundër ambasadorit amerikan Lu

U bë hera e dytë brenda pak ditëve që zëdhënësi i Departamentit Amerikan të shtetit, merr mundimin të sqarojë shqiptarët, se institucioni i tij e mbështet ambasadorin në Tiranë, Donald Lu.

LAPSI.al Uncategorized

Megjithëse këto reagime të Mark Toner janë interpretuar në mënyra kundërthënëse, duke diskutuar nëse ai është pjesë e administratës së vjetër të Hillari Klintonit dhe jo i asaj të re të Donald Trump, sërish fakti mbetet.

Në Uashington po ndjejnë valën e sulmeve që kanë shpërthyer në Tiranë, si kurrë ndonjëherë më parë ndaj ndonjë kryediplomati të ShBA-sw.

Dhe duket se vala e sulmeve i ka kaluar edhe kufijtë e vendeve ballkanike.

Në një shkrim dje në prestigjiozen “The Huffington Post”, Luke Coffey, drejtori i Qendrës për Politikë të Jashtme në Fondacionin “Heritage”, duke i’u referuar rastit shqiptar, bënte thirrje që diplomacia amerikane duhet të tregohet e kujdesshme për emërimet e ambasadorëve të saj në vendet e Ballkanit.

Atëherë çfarë po ndodh? Pse ky sulm i brendshëm dhe i jashtëm ndaj Donald Lu?

Në fakt edhe më parë ambasadori i fundit amerikan nuk i ka shpëtuar kritikave. Vetë Ilir Meta e shigjetoi publikisht atë për kërcënimet që i’u bënë deputetëve gjatë miratimit të reformës në drejtësi.

Sali Berisha në emisionin “Studio e hapur”, e quajti atë një “guvernator që mbështet politikat e qeverisë” ndërsa Lulzim Basha e injoroi para gazetarëve duke thënë: “nuk pres nga asnjë ambasador të më tregojë cila është detyra kushtetuese e PD, e opozitës apo e imja si qytetar”

Po atëherë çfarë ka ndodhur? Pse reagimet e tanishme po ngjallin më shumë kundër-reagime nga Uashingtoni.

Përgjigjja është e thjeshtë. Sepse këtë radhë kemi të bëjmë me një sulm të koordinuar të PD, LSI dhe mediave të tyre për ta zbuar Donald Lu nga Tirana.

Dy duket se janë strategjitë. Së pari që me anë të firmave lobuese Lu të goditet në Uashington, si një njeri i përzgjedhur nga rrjeti i Sorosit, për ta bërë reformën në drejtësi në favor të Edi Ramës. Ndërsa version i dytë, nëse i pari nuk funksionon, është që ti serviren diplomacisë së re amerikane post Trump, fakte, reagime drejtuesish institucionesh dhe mediave lokale se  Donald Lu e ka humbur besimin e publikut shqiptar.

Kështu shpjegohet sulmi i paprecedent që atij i bëri kryeprokurori Llalla ku u përfshinë nga akuzat për lobim personal e deri tek ato politike. Kështu shpjegohet edhe deklarata e Metës se njërit e drejtësisë nuk mund të digjen nga zyra konsullore e asnjë ambasade. Po në këtë linjë ishte edhe fakti se organi zyrtar i PD, Rilindja Demokratike e vuri në vend të editorialit shkrimin e Huffington Postit të së mërkurës me titullin: “Pse Departamenti i Shtetit duhet të ndërhyjë në Shqipëri”?

Pra është e qartë se Donald Lu është vënë në syrin e ciklonit. E vetmja gjë që mbetet të shikohet është nëse ai do të bëhet pre e ndryshimit të madh që ndodhi përtej Altantikut, siç shpresojnë kundërshtarët e Ramës në Tiranë, apo në Amerikën e Trump, problemet janë aq të mëdha, sa shqyrtimit të dosjes së tij, nuk do ti vijë radha kurrë. (Lapsi.al)

Meta: Ndalimi i Haradinajt, i pakuptimtë dhe i papranueshëm

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta ka reaguar ndaj ndalimit të kryetarit të AAK-së, Ramush Haradinaj nga policia franceze.

Periskopi.com Lajme

Meta është shprehur i befasuar nga lajmi për ndalimin e Haradinajt në bazë të një urdhëri të vjetër arresti të lëshuar nga Serbia, por beson se autoritetet policore franceze do të qartësojnë rrethanat e pakuptimta të këtij ndalimi dhe do të veprojnë shpejt për t’i kthyer të drejtën e lëvizjes së lirë dhe të ligjshme kryetarit të AAK-së, shkruan Klan Kosova.

Meta thekson se ky veprim është i pakuptimtë, i papranueshëm dhe nuk ndihmon frymën e dialogut dhe bashkëpunimit të deritanishëm mes Prishtinës dhe Beogradit.

Ai u bën thirrje autoriteteve franceze dhe atyre të Bashkimit Evropian për të zgjidhur këtë incident, për të qartësuar qëndrimin e tyre lidhur më këtë rast e për të parandaluar përsëritjen e rasteve të tilla në të ardhmen.

Meta flet pë Ligjin për mbetjet dhe për kanabis

“Mjedisi dhe ruajtja e tij është një fushë që i takon interesave të të gjithëve, prandaj dhe ligji i Mbetjeve, nëse miratohet, duhet të sjellë qetësi dhe garanci dhe kurrsesi mosbesim apo probleme të rënda për mjedisin”.

Periskopi.com Lajme

Ky është qëndrimi i aleatit kryesor në qeverisje me Partinë Socialiste, lideri i LSI-së Ilir Meta.

I ftuar në “Ora News” kryeparlamentari Meta vuri në dukje se i gjithë konflikti i shkaktuar lidhur me këtë ligj, ka çaluar seriozisht te komunikimi me grupet e interesit.

“Kam pasur fatin të takoj dy grupet, edhe përfaqësuesit e shoqërisë civile dhe ata të importuesve. Shqetësimi tjetër është që ky ligj ndoshta do të dekurajojë procesin e riciklimit të mbetjeve vendase, që do të thotë më shumë probleme për të ardhmen. Jemi në një situatë të tillë që mendojmë se duhet të ishte bërë një punë shumëpërfshirëse. Disa prej përfaqësuesve të ricikluesve që kam takuar, duken njerëz seriozë me investime që i duhen mendoj ekonomisë tonë edhe si mbështetje për zhvillimin e bujqësisë. Pasi kartonat për fruta dhe perime do ketë dhe nuk ka asnjë arsye që mos të zhvillohet kjo industri. Por besoj se duhen bërë përpjekje më të mëdha për të bindur të gjitha palët”, tha kreu i LSI-së.

Ai shtoi se çdo vazhdimësi me konflikt aspak pozitive, perceptimi i këtij konflikti ku dhe opozita është përfshirë në krah të pretendimeve të shoqërisë ricikluese nuk do ishte pozitiv për vendin dhe zhvillimin e turizmit.

Një tjetër çështje e diskutuar në emisionin televiziv përballë analistëve ishte edhe ajo e kanabisit në vend. Meta theksoi se kjo është përgjegjësi e të gjithëve dhe në radhë të parë e institucioneve të zbatimit të ligjit.

“Puna është shumë e madhe që duhet bërë për koordinimin e tyre. Në radhë të parë përgjegjësinë e ka politika për këtë çështje, pasi nuk është fenomen i ri. Pavarësisht përmasave. Lazarati ka qenë monument i dukshëm i kanabisit por ka pasur dhe zona të tjerë që nuk raportoheshin pasi buletinet nuk ishin publike. Kanabisi nuk është fenomen që lindi sot, duket se ka një problem real, sidomos në zonat e thellat”, u shpreh Meta.

Ky është një problem vijoi kryeparlamentari, me të cilin duhet të përballemi dhe jo duke akuzuar.

“Duhet të kemi parasysh që ka një institucion që e ndjek këtë dhe ka një rol lider në këtë mision, është misioni italian. Të dhënat janë kritike por dhe vlerësim për punën pasi ka çdo ditë aksione.Shqiptarët duhet ta dinë se mbjellja e kanabisit nuk është e mbështetur nga asnjë politikan”, deklaroi ai.

Thaçi e pranon se Kosova është larg BE-së

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka qëndruar këto ditë në Tiranë ku ka takuar krerët institucionalë të vendit.

Periskopi.com Lajme

Thaçi, përmes një postimi në Facebook, ka treguar se ka zhvilluar një takim edhe me kryetarin e Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta, me të cilin tha të kenë biseduar për bashkëpunimin ndërmjet dy shteteve tona.

“Duhet vazhduar me shkëmbimin e përvojave ndërshtetërore, për të forcuar edhe më shumë demokracinë parlamentare si në Shqipëri, ashtu edhe në Kosovë. Shqipëria ka bërë hapa përcaktues drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian, derisa Kosova, pas MSA-së, pret liberalizimin e vizave dhe dinamikë të shtuar drejt anëtarësimit në BE. Orientimi kah vlerat euroatlantike dhe perëndimore është njëra ndër të arriturat më strategjike të shqiptarëve në këtë shekull”, ka thënë Thaçi.

Debat mes Ilir Mirenës dhe Edi Ramës për plehërat në Shqipëri

Periskopi.com Lajme