Deda thotë se Thaçi po e kërcënon sigurinë e vendit

Deputeti i Kuvendit të Kosovës, Ilir Deda thotë se të gjithë janë për themelimin e Ushtrisë së Ksovës, por ai shpjegon se nuk duhet në kundërshtim me SHBA-në dhe NATO-n.

Periskopi.com Lajme

Sipas tij, udhëheqësia aktual, për synime afatshkurta dhe joracionale po e kërcënon sigurinë e Kosovës.

Shkrimi i tij i lotë:

Nuk është pyetja a jemi për Ushtri – se të gjithë jemi për. Por, 18 vjet pas bombardimeve të Serbisë nga NATO, Serbia është në Partneritet për Paqe, dhe Ushtria e ShBA ka bashkëpunim të thellë me Ushtrinë e Serbisë. A duam që Ushtria jonë të mos ketë bashkëpunim me Ushtrinë e ShBA dhe NATOn?

Udhëheqësia aktuale për synime afatshkurta dhe joracionale po e kërcënon sigurinë e Kosovës duke na e rrezikuar partneritetin me aleancën Euro-Atlantike. A i harruam rezultatet e kësaj mendësie: -fusnotën; bashkësinë e komunave serbe; dështimin në UNESCO; demarkacionin e keq; izolimin e Kosovës; Gjykatën Speciale; shkatërrimin e ekonomisë; kapjen e shtetit?

Vetëvendosje nuk ka vija të kuqe për “Alternativën” e Ilir Dedës (Video)

Ani pse Ilir Deda braktisi Lëvizjen Vetëvendosje për një nismë të re politike, Vetëvendosja nuk ka hatërmbetje me të.

Periskopi.com Lajme

Madje Lëvizja Vetëvendosje,  është e gatshme për koalicion me “Alternativën” e Dedës përderisa plani politik i kësaj të fundit, nuk bije ndesh me parimet e Lëvizjes Vetëvendosje.

Këtë gjë e ka konfirmuar lideri i kësaj Lëvizje,  Visar Ymeri në emisionin “Republika” me Dardan Gashin.

Ymeri ka thënë se nuk ka asnjë problem që Deda e ka lëshuar Vetëvendosjen, dhe nëse programet politike i kanë të përafërta, nuk do mungojë bashkëpunimi e as koalicioni me këtë parti.

Deda dhe Kusari-Lila përcaktojnë tema në televizion dhe ‘recitojnë’ programin

Dy nga themeluesit e subjektit të ri politik Alternativa, Ilir Deda me Mimoza Kusari - Lila janë parë të nervozuar në një debat televiziv.

Periskopi.com Lajme

Në emisionin te Baton Haxhiu, ata ishin përball analistëve Astrit Gashi dhe Dardan Gashi por në secilën nga pyetjet reagonin, duke tentuar t’i mësonin ata se për çfarë duhet diskutuar.

Përderisa ankoheshin se nuk po i lejonin të shpalosin programin, ktheheshin vet në të kaluarën e tyre duke e përmendur atë, normalisht në pjesët ku e ndjenin vetën të fortë, raporton Periskopi. Madje shumë herë nuk u pajtuan me temat për të cilat u pyetën.

Pati disa herë mosmarrëveshje mes tyre, nga krejt debati ajo që u dëgjua ishte se ata kanë vija të kuqe për PDK-në dhe LDK-në.

“PDK-ja është establishmenti ynë, se janë ata që na kanë pru në këtë gjendje”, tha Deda duke i vënë vija të kuqe kësaj partie për bashkëpunim në të ardhmen.

E Kusari-Lila që tha se PDK-ja është fajtori e zbuti qëndrimin duke thënë se edhe LDK-ja është rrugës së keqe.

“Ne kemi thënë ne nuk jemi liderët. Ne jemi nismëtar, keni me e pa në fund. Pritni deri në fund të marsit”, ka thënë Deda, duke mos pranuar në asnjë mënyrë që të thoshte emra tjerë se kush do u bashkohet, madje duke u nervozuar se përse po i pyesin për pjesën e atyre që do u bashkëngjiten.

Në disa raste Kusari-Lila fliste gjatë dhe nuk lejonte ta ndërprisnin, ndërsa Deda pati rast kur tha ‘a dal unë?’

Nuk duhet harruar me Deda ka ndërruar dy parti deri tani, ndërsa Kusari-Lila [asi fitoi në Gjakovë nën petkun e AKR-së, e braktisi atë./ Periskopi

Ilir Deda zyrtarizon ‘Alternativën’ në Facebook

Deputeti i pavarur Ilir Deda, ka zyrtarizuar partin e tij të re “Alternativa” në Facebook.

Periskopi.com Lajme

 

Ai i ka njoftuar të gjithë simpatizantin, se prej tani do të njoftohen për të rejat e partisë përmes faqës zyrtare të Alternativës, transmeton lajmi.net.

“Miq të dashur, më poshtë është faqja zyrtare e Alternativës, ku mund të njoftoheni me të gjitha ngjarjet rreth nesh. Gjithashtu, tani e gjeni edhe deklaratën politike dhe vizionin tonë për Kosovën. #Alternativa”, shkruan ai.

alternativa

Ilir Dedës i duket vetja si Winston Churchill

Periskopi.com Video

Deda: Krijimi i ushtrisë, përgjigje ndaj kërcënimeve të Beogradit

Deputeti i pavarur, Ilir Deda, ka thënë se shndërrimi i Forcave të Sigurisë në Ushtri, duhet të jetë përgjigje ndaj kërcënimeve të fundit të Beogradit.

Periskopi.com Lajme

Deda ka sugjeruar se tryeza e liderëve të partive politike për agjendën e re shtetërore duhet të mbahet sa më shpejt.

“Forcimi i FSK-së në ushtri të Kosovës duhet të jetë përgjigje e Kosovës ndaj kërcënimit të radhës të Beogradit, ku kryetari i Serbisë deklaron “ajo që kam thënë se do të çojmë ushtrinë, janë konkluzionet e Këshillit për Siguri Kombëtare”. Gjithashtu, tryeza e liderëve të partive politike për agjendë të re shtetërore duhet të mbahet sa më shpejtë. Për mbrojtje nuk mund të na gjykojë askush. E as që duhet të flasim për këtë çështje në Bruksel”, ka shkruar Deda në Facebook.

Deda: Ta obligojmë qeverinë me rezolutë, rrëzojeni murin deri me 31 dhjetor

Deputeti i pavarur i Kuvendit të Kosovës, Ilir Deda, ka thënë se pasi që të gjithë po pajtohen se muri është ilegal dhe duhet të rrëzohet, atëherë përse nuk po e zyrtarizojnë këtë mospajtim dhe ta rrëzojnë murin.

Periskopi.com Lajme

“Ta bëjmë një rezolutë të përbashkët e cila thotë se deri me 31 dhjetor muri duhet të largohet dhe kështu të obligohet qeveria”, ka thënë Deda në fjalën e tij në seancën e Kuvendit, ku po diskutohet për murin pranë urës mbi lumin Ibër, raporton Klani

“Rrëzojeni murin, sepse nuk jeni marrë vesh për atë mur”, pohoi Deda.

“Mos pritni që këtë ta bëjë Brukseli”, tha ai.

 

Ilir Deda kërkon dorëheqje të përgjegjësve në rastin Dehari

Deputeti i pavarur, Ilir Deda, tha se debati parlamentar për vdekjen e Astrit Deharit nuk mund të përfundojë në ajër, por me një vendim të prerë.

Periskopi.com Lajme

“Nëse i shkojmë faktet, janë këto: i kemi dy raporte, një vendor dhe një ndërkombëtar. Të dy japin vendime të ndryshme. Siç jemi mësuar në Kosovë, institucioneve vendore nuk u besohet. Kjo është për fajin tonë, të politikanëve, që qytetarët të mos u besojnë institucioneve vendore. Kjo për shkak të kulturës së pandëshkueshmërisë. Dhe kërkesa më normale në situatën jonormale në të cilën gjendemi është një hetim ndërkombëtar në rastin Dehari”, tha Deda.

“Përgjegjësia e institucioneve publike është dorëheqja”, por që, sipas Dedës, “kjo nuk ndodh në Kosovë”.

 

Deda: Kosova të përgatitet për goditjen që do të marrë nga Gjykata Speciale

Ilir Deda deputet i pavarur i Kuvendit të Kosovës, ka deklaruara se politika në vend duhet të jetë e mobilizuar në mënyrën se si do të sillet me procesin e Gjykatës Speciale.

Periskopi.com Lajme

Sipas Dedajt, nuk është me rëndësi se kush do të jetë i akuzuar, por se ajo do të jetë një goditje e fortë në proces të marrëdhënieve ndërkombëtare.

“Sepse ne nuk e kemi përfunduar shtetësinë në nivelin ndërkombëtar. Imagjinojeni se çfarë do të bëjë Rusia me disa vende tjera, me Serbinë, në momentin që të vijnë aktakuzat. Për këtë është me rëndësi që të ekzistojë konsensusi politik se si do të sillemi si politikë gjatë aktakuzave që do të ngrihen vitin e ardhshëm”, tha Deda në një intervistë për Radio Evropa e Lirë.

Dedaj tha se Gjykata Speciale do të jetë shumë sfiduese, pasi sipas tij luftërat dhe krimet në ish-Jugosllavi janë duke u harruar për vendet e tjera.

“Kurse po hapet një kapitull kur një Gjykatë gjysmë ndërkombëtare do të merret kryekëput me Kosovën dhe vetëm me shqiptarët e Kosovës dhe ata të Shqipërisë dhe është një etnike, çka është jo pozitive.

Mimoza Kusari dhe Iliri Deda në kërkim të financave te Devollët, ia huqin shkojnë te Margarita Kadriu

Mimoza Kusari dhe Ilir Deda kanë krijuar një parti të re. Ata duket se kanë dal në kërkim të mbështetësve financiar, por teksa ia kanë mësyrë Devollëve ata kanë gabuar terminalin. Shkojnë në atë të Margarita Kadriut, deputetes së dikurshme të PDK-së, që tashmë është e pavarur, e cila terminalin e ka të sajin, e edhe gazetën që raporton për huqjen e Kusarit dhe Dedës.

Periskopi.com Lajme

 

Shkrimi i Kosova Sot:

Të bësh parti të re nuk është kaq e thjeshtë. Nuk ka të bëjë vetëm me një numër të caktuar nënshkrimesh. Kuptohet, duhen lekë. Shumë lekë. Oligarkja e Gjakovës, Mimoza Kusari, bashkë me partnerin e saj, Ilir Deda, që herë graviton në opozitë e herë në shoqërinë civile, ia kishin mësyrë këtë të mërkurë që lamë pas një terminali në Prishtinë. Me “Opel Corsa”-n e tyre, në turin me siguri partiak, dy themeluesit e subjektit më të ri kosovar ndaluan gabimisht e padashje në oborrin me dyert e hapura të Terminalit të ri Doganor dhe kërkuan të takoheshin me drejtorin, Blerimin,shkruan gazeta Kosova Sot.

Iliri me arrogancë iu drejtua punëtorit të sigurimit, duke kërkuar drejtorin, Blerimin ( e kishte fjalën për oligarkun Blerim Devolli), por pasi nga sigurimi mori përgjigje se këtu është një Terminal i ri dhe nuk ka një drejtor me emër të tillë (Blerim), ngase këtu nuk ka drejtor Blerim, vetëm atëherë kur Iliri mëson për mbiemrin e drejtorit të Terminalit ku kishte hyrë bashkë me Mimozën, arrin të kthjellet dhe të shohë se ishte ndalur në adresën e stacionin e gabuar, ia mbyll njërin sy Mimozës dhe largohet me shpejtësi me bashkudhëtaren e tij, “të ikim shpejt nga këtu, kemi gabuar adresën”, tha Iliri, duke u larguar pa përshëndetje… Sigurisht, disa qindra metra u është dashur për t’i dhënë fund huqjes, e për ta gjetur destinimin e tyre tek “Devolli” , që jo vetëm në këtë fushë, por edhe në të tjera mbajnë monopole të forta, edhe pse paligjshëm, sepse shumë pushtetarë në të tri pushtetet, fatkeqësisht të inkriminuara, janë dhe qëndrojnë pas tyre për motive korruptimi. Me gjasë, pushteti aktual është i tëri edhe pas alternativës së re hibride politike të Mimozës e Ilirit. E para, pasi e “moli” mirë e mirë e deri në shterje partinë e biznesmenit Pacolli, e fitoi komunën në saje të milionave të tij të dyshimtë, ia ktheu shpinën ish-shefit, për t’i hyrë një aventure të re. Kësaj radhe, me kuletën bosh dhe prej koprraceje, nuk mund të hidhte asnjë hap përpara. Partneri i ri, ish-anëtar i ‘Vetëvendosjes’, ish-këshilltar qeveritar dhe presidencial, e kishte të qartë rrugën për te burimi i financimit, sepse këtu i vinte në ndihmë FER-i i dështuar.

Devolli e kishte financuar fort këtë subjekt dikur. Andaj, Terminalet e Blerimit (Devolli) ishin dhe janë burimi i shumë milionave të monopoleve të paligjshme, dhe për këtë arsye edhe ishte adresa e duhur e dyshes kërkuese të shumë lekëve. Çuditërisht, edhe pse me shkallë të lartë inteligjence, dy nismëtarët e partisë së re e ngatërruan rrugën dhe e huqën Terminalin e piketuar. Mesditë me plot diell, e mjegull nuk kishte, por me sa duket truri u është mjegulluar nga sponsorimet, që ua ka premtuar pushteti për lojën e radhës, që duan ta bëjnë në politikën e tejinkriminuar kosovare. Të financohesh nga korporatat e monopoleve korruptive dhe të krimit të organizuar, të shantazhit dhe të korrupsionit, do të thotë shumë për votuesin që më kot pret nga një alternativë të re (e vjetër). Ndoshta Iliri e Mimoza kishin një arsye të fortë që goxha nguteshin dhe e ngatërruan adresën në rrugën e tyre te gabuar. Fyti u ishte tharë të dyve shumë dhe dikush duhej t’ua lagte. Blerimi, cili Blerim?! E dinë Mimoza dhe Iliri. Ua kanë borxh qytetarëve të sqarojnë se si dhe pse e kanë humbur adresën në terminale (të Blerimit) në drejtim të fshatit Miradi, para se ta shpallin themelimin e partisë. Në aksion për të zhvatur cakun e radhës “haram” – të ndaluar, papritmas nga Zoti ranë në “grepin” e një Terminali tjetër, që në fakt këto ditë theu një monopol, zbriti çmimet, u ofroi bizneseve kushte dhe standarde më të mira, ofroi konkurrencë të shëndoshë në një ekonomi të tregut të lirë. Mimoza dhe Iliri mund të jenë ende duke kërkuar do hise në një Terminal ( nga Blerimi), sepse u duhen lekë, shumë lekë. Por, para se ta zyrtarizojnë, është e qartë tashmë se kjo është edhe një shaka tjetër politike me popullin e varfër e të pashpresë. Sa për votat që do t’i presin, merret me mend se mund të jetë një histori e përsëritur e ish-FER-it. Epilogu fer apo jo,vlerësojeni ju, lexues të nderuar!

Deda: Zgjedhjet në Drenas, fillimi i fundit të bastioneve politike në Kosovë

Periskopi.com Lajme

Deputeti i pavarur Ilir Deda, ka folur rreth zgjedhjeve për kryetar të Drenasit, të cilat u mbajtën dje.

Sipas tij, Zgjedhjet në Drenas janë fillimi i fundit të monopoleve e bastioneve politike në Kosovë.

“Vetëdijësimi në rritje i qytetarëve e zhbën politikën klienteliste. Demokratizimi që filloi në Drenicë është jashtëzakonisht i rëndësishëm dhe duhet të rezultojë me ndryshim e kryetar të ri në janar 2017. Urime Isa Xhemajlajt dhe Xhavit Drenorit në suksesin e arritur”, ka shkruar Deda në Facebook.

Kusari–Lila: Deri në fund të vitit do t’i funksionalizojmë këshillat iniciues nëpër qytete

Iniciativa e re politike e kryetares së Gjakovës, Mimoza Kusari-Lila dhe ish-deputetit të VV-së, Ilir Deda, ndonëse ishte paralajmëruar se do të dalë zyrtarisht në tetor, kjo gjë ende nuk ka ndodhur.

Periskopi.com Lajme

Kursari-Lila në një prononcim për Telegrafin tha se ata në muajin tetor kanë dalë me grupin e parë të asamblistëve të Gjakovës, që u bën pjesë e kësaj iniciative politike.

Ajo tha se për momentin janë të fokusuar në formimin e këshillave iniciues nëpër komunat e Kosovës.

“Jemi duke u përpjekur që këshillat iniciues t’i funksionalizojmë deri në fundin e vitit, e pastaj me vazhdu me pjesët tjera”, ka shtuar ajo.

Kusari–Lila, ka theksuar se aktivitetet që po bëhen me këshillat iniciues nuk janë gjëra të cilat ata i bëjnë publike sepse është punë e cila po bëhet çdo ditë në terren.

Ajo ka folur edhe për prurjet në partinë e re, duke thënë se tash janë në fazën e organizimit, dhe kur është koha e nevojshme, të gjitha do t’i bëjnë publike.

Ndryshe, muaj më parë dy eksponentë të njohur të skenës politike kosovare, Mimoza Kusari – Lila dhe Ilir Deda, pas largimit nga partitë e tyre të mëparshme, Aleanca për Kosovë të Re (AKR) dhe Lëvizja Vetëvendosje (VV), paralajmëruan se shumë shpejt do të dalin më emrin e subjektit të ri politik.

Pavarësisht se tetori ishte muaji kur u tha se kjo parti do të dalë zyrtarisht në skenën politike, kjo ende nuk ka ndodhur. E vetmja gjë që ndodhi në tetor ishte lëvizja e disa asamblistëve të Komunës së Gjakovës në subjektin të cilin pritet ta themelojë e para e kësaj komune. /Telegrafi/

Ilir Deda​ në TV Dukagjini ka kritikuar Lëvizjen Vetëvendosje

Por, dëgjojeni se çfarë kishte thënë kur kishte aderuar në VV

Periskopi.com Lajme