Shorti i gjysmëfinales në EFL, i vështirë për Liverpool

Është hedhur shorti për gjysmëfinalet në EFL Cup.

Periskopi.com Sporti

Manchester Unitedi pas fitores 4-1 ndaj West Hamit do të luajë në gjysmëfinale kundër Hull Cityt.

Kurse Liverpoolit do të luajë ndaj Southamptonit, ndeshja e parë do të jetë në stadiumin St Mary.

Ndeshjet e para do të zhvillohen me nëntë janar, kurse ato të kthimit me 23.

Fiton Arsenali, Xhaka shënon super-gol

Periskopi.com Sporti

Granit Xhaka ka shënuar golin e parë te Arsenali.

Mesfushori nga Kosova ka shënuar një super-gol në minutat shtesë të takimit ndaj Hull City, ndeshje të cilën e fitoi skuadra e trajnerit Arsene Wenger me rezultat 4:1 si mysafir.

http://www.dailymotion.com/video/x4tlrnf_sport

 

Formacionet zyrtare: Hull City – Arsenal

Periskopi.com Sporti

Nga ora 16:00 fillon ndeshja ndërmjet Hull City dhe Arsenal në kuadër të xhiros së pestë në Premier Ligë.

Edhe pse më herët u paralajmërua nga mediat angleze se Granit Xhaka do të startonte për londinezët, një gjë e tillë nuk ka ndodhur.

Këto janë formacionet zyrtare:
Hull City:  Jakupovic, Elmohamady, Livermore, Davies, Robertson, Meyler, Huddlestone, Clucas, Diomande, Hernandez, Snodgrass.

 

Arsenal: formacioni i arsenalit

Xhaka pritet të startojë ndaj Hull Cityt, Giroud mungon

Periskopi.com Sporti

Mesfushori i Arsenalit, Granit Xhaka pritet të startojë në ndeshjen e sotme që skuadra e tij e zhvillon ndaj Hull City në ora 16:00.

23-vjeçari me prejardhje nga Kosova ishte lënë në bankën rezervë në sfidën e mesjavës në Ligën e Kampionëve kundër Paris Saint-Germain dhe në ndeshjen e javës së kaluar kundër Southampton në Premier Ligë.

Por, në ndeshjen e sotme pritet që trajneri Arsene Wenger të pushojë njërin nga mesfushorët, Francis Coquelin ose Santi Cazorla, për t’i dhënë hapësirë në formacionin bazë Xhakës.

Në anën tjetër, sulmuesi i ‘topçinjve’ Olivier Giroud pritet të mungojë në këtë sfidë, për shkak të një dëmtimi të vogël që ka pësuar në ndeshjen ndaj Paris Saint-Germain. /Periskopi.com

Phelan trajneri i muajit në Premier Ligë

Periskopi.com Sporti

Trajneri i Hull Cityt, Mike Phelan është zgjedhur trajneri më i mirë i muajit gusht.

Në këtë garë ai kishte mposhtur tre trajnerët e njohur, Jose Mourinho, Antonio Conte dhe Pep Guardiola.

Ndërsa, futbollisti i muajit u shpall anësori i Manchester Cityt, Raheem Sterling. /Periskopi.com