Greg Delawie

Delawie: SHBA-ja, kundër bisedave të pakujdesshme për bashkim

Periskopi.com Lajme

Ambasadori i SHBA-së në Kosovë, Greg Delawie, i ka cilësuar deklaratat për mundësinë e bashkimit të Kosovës dhe Shqipërisë, si të “pakujdesshme”.

“Qeveria amerikane e mbështet sovranitetin edhe të Kosovës edhe të Shqipërisë. Ne jemi kundër bisedave të pakujdesshme për bashkim dhe të reagimeve të tepruara ndaj deklaratave të tilla, të cilat minojnë qëndrueshmërinë në rajon”, tha Delawie në një deklaratë për Radion Evropa e Lirë.

Reagimi u bë pas një interviste të kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, për portalin Politico, në të cilën tha se rruga e hapur drejt integrimeve evropiane dhe perspektiva e qartë janë mënyra e vetme që Ballkani të jetë i qetë “por nëse kjo shpresë, perspektivë, mungon atëherë unionet e vogla mund të ndodhin”.

Pas kësaj Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, i tha Radios Evropa e Lirë se nëse Bashkimi Evropian e mbyll derën për Kosovën, “atëherë të gjithë shqiptarët në rajon do të jetojnë në një hapësirë të vetme”.

Kryeminstri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, u ka bërë thirrje, siç i ka cilësuar, përfaqësuesve politikë të shqiptarëve, që të mos dalin në opinion me deklarata për nevojën që të gjithë shqiptarët e rajonit të krijojnë shtetin e përbashkët, nëse ndalet procesi i integrimeve evropiane, ka transemtuar Beta.

“Ne i lusim, po e përsëris, i lusim që me deklarata të tilla të mos dalin në publik, sepse ato nuk u kontribuojnë marrëdhënieve të mira në rajon dhe as krijimit të atmosferës së bashkëpunimit dhe punës së përbashkët në projekte të rëndësishme”, tha Vuçiq në konferencën për gazetarë në Qeverinë e Serbisë.

Ndërkohë, zëdhënësja e përfaqësueses së lartë të BE-së për siguri dhe politikë të jashtme, Maja Kocijançiq, i tha Radios Evropa e Lirë se “Ballkani Perëndimor ka një perspekitvë të qartë dhe për këtë punohet së bashku me partnerët në rajon, mbi parimet e pajtimit dhe bashkëpunimit rajonal”. (REL)

Limaj as nuk pranon të flet më për Hashim Thaçin, ka një arsye

Periskopi.com Lajme

Deklaratat e presidentit Hashim Thaçi për bashkim të shqiptarëve në rast se BE vazhdon për të mos pranuar Kosovën, lideri i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj i ka quajtur shaka.

“S’merrem me deklaratat hajgare të Thaçit, sepse ai brenda dite 10 herë i ndërron deklaratat”, ka thënë  Limaj në Televizionin Rrokum.

Limaj ka thanë se BE nuk i merr seriozisht deklaratat e Thaçit, sepse nuk ka seriozitet në atë çka thotë.

“Ato deklarata janë mashtrim për qytetarët, si me rastin e ushtrisë”, ka thënë Limaj.

Sipas Limajt, deklaratat dhe marrëveshjet e Thaçit i kanë dërgu vetëm dëme Kosovës.

 

 

 

 

 

Thaçi sikur Edi Rama ‘kërcënon’ BE-në: Nëse na e mbyllni derën, shqiptarët do të jetojmë në një hapësirë të vetme

Periskopi.com Lajme

Nëse Bashkimi Evropian e mbyll derën për Kosovën, atëherë të gjithë shqiptarët në rajon do të jetojnë në një hapësirë të vetme, ka deklaruar për Radion Evropa e Lirë, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi.

Reagimi i tij, pason deklaratën e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama i cili ka thënë se bashkimi i Shqipërisë me Kosovën nuk mund të përjashtohet nëse perspektiva për anëtarësimin e Ballkanit në BE venitet.

“Bashkimi Evropian, aktualisht as në raport me Kosovën dhe as me Ballkanin Perëndimor, nuk ka as vizion dhe as lidership për integrimin apo zgjerim me përfshirjen e vendeve të Ballkanit Perëndimor”, ka thënë Thaçi.

“Këtë vonesë, këtë ngurtësi, e këtë jovizion për Ballkanin Perëndimor, për fat të keq janë duke e shfrytëzuar ideologji dhe vende joevropiane dhe të frymës dhe vizionit jo euroatlantik”, ka theksuar ai.

“Natyrisht që qytetarët e Kosovës janë të frustruar me Bashkimin Evropian, me ngurtësinë e tyre, me bllokadën e tyre dhe padrejtësinë dhe ndëshkimin që po u bëhet qytetarëve të Kosovës për procesin e liberalizimit të vizave, sepse Kosova ka përmbyllur të gjitha kriteret e nevojshme dhe të domosdoshme dhe krejtësisht me të padrejtë e ka vënë edhe çështjen e demarkacionit”, ka thënë tutje presidenti i Kosovës.

“Natyrisht, atë që e kam thënë edhe në vitin 2013 e them edhe tani, nëse Bashkimi Evropian e mbyll derën për Kosovën, të gjithë shqiptarët në rajon do të jetojnë në një hapësirë të vetme për t’u integruar pastaj tutje në familjen evropiane”, është shprehur Thaçi.

Ditë më herët, në një intervistë për “Politico”, Edi Rama ka paralajmëruar se “Evropa mund të përballet me një makth” nëse vendet e Ballkanit “çmenden” si pasojë e nxjerrjes së zgjerimit jashtë agjendës së BE-së.

Ai në plan të parë e ka vënë bashkimin e shqiptarëve në kuadër të integrimit të tyre në Bashkimin Evropian. Por, nëse kjo rrugë pamundësohet, ai ka paralajmëruar edhe mënyra tjera.

“Askush nuk do të shohë drejt unioneve më të vogla. Të gjithë duan që të bashkohen në Unionin e madh. Por nëse nuk ka shpresë, nuk ka perspektivë dhe nuk ka hapësirë, atëherë bashkimet e vogla mund të ndodhin”, ka thënë Rama.

Ndërkohë, kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, i kishte cilësuar si populiste deklaratat e homologut të tij nga Tirana, Edi Rama.

Në një intervistë për “KTV”, ai është shprehur se Kosova nuk synon bashkim tjetër veç BE-së.

“Ne nuk e kemi orientimin që të bëjmë bashkime tjera, përveç Bashkimit Evropian. Edhe nëse s’na pranojnë për dere, do të hyjmë për dritareje”, ka theksuar ai. (REL)

Limaj tregon se kush e prishi projektin për ushtrinë

Periskopi.com Lajme

Kryetari i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj, ka thënë se ideja për mocion tashmë ka marrë formë konkrete si një angazhim i opozitës në Kosovë.

Kreu i Nisma për Kosovën Fatmir Limaj, në intervistën në RTK ka thënë se në dhjetor dhe janar ka pasur komunikime dhe ishin bërë plane që sivjet të kryhej çështja e ushtrisë. “Por z. Thaçi nga frika që po bëhemi të gjithë bashkë dul vet dhe e prishi krejt projektin. Ai dul vet dhe e pamë përfundimin e inisiativës”, ka thënë ai.

Limaj tha se ushtria ishte përgatitur të kryhej gjatë këtij viti dhe do të përmbyllet gjatë këtij viti. Ai ka thënë se asnjë komunitet në Kosovë nuk ka të drejtë dhe nuk mundet ta bllokojë krijimin e ushtrisë.

Komuniteti serb, sipas tij, e ka të drjetën e vetos dhe pa pëlqimin e tyre nuk mund të bëhen ndryshimet kushtetuese në lidhje me të drejtat e tyre të rezervuara.

“Së pari duhet të shtjerren bisedat dhe nëse vijmë në një pikë ku serbët me direktiva të Beogradit nuk pranojnë dhe nuk kanë vullnet dhe tentojnë të bëhen bllokues atëherë është e drejta jonë me ecë dhe me ndryshu kushtetutën edhe pa pjesmarrjen e serbëve”, tha ai, duke shtuar se serbët nuk kanë instrumente bllokues për krijimin e ushtrisë.

“Projekti duhet të fillohet nga e para dhe Kosova jam i bindur se me qeverisjen e re do ta formojë për tre muaj ushtrinë”, tha ai.

Limaj tha se nuk ka asnjë dilemë që do të bëhet një freskim edhe pse ai thotë se as opozita nuk do të bëj mrekulli.

“Por, tani për tani ka vetëm një rrugë – zgjedhjet dhe fitorja e opozitës”, ka shtuar ai. Limaj ka thënë se Qeveria nuk ka asnjë rezultat.

Limaj tha se zgjedhjet e vitit 2010 janë fituar me premtimin e liberalizimit sikurse edhe zgjedhjet e vitit 2013 dhe 2014 janë fituar me të njejtin premtim.

“Përgjegjësinë për mos liberalizimin e vizave janë këta njerëz. Prandaj duhet të shkojmë në zgjedhje. Sepse këta njerëz janë përgjegjës për gjitha këto”, tha ai.

Ai ka thënë se Kosova ka 90 deputetë dhe parlamenti është jo funksional.

I pyetur nga RTK se çfarë faji ka qeveria që parlamenti nuk është funksional ka thënë se Kryetari i Qeverisë është kryetar i një partie. Ajo që po them është se nuk ndodhë që një parlament me 90 vota dhe ministrat nuk janë kurrë në parlament.

“Është një sjellje poshtëruese dhe ofenduese ndaj parlamentit të Kosovës. Klima është mosbesuese mes vete dhe ta lë përshtypjen që në Kosovë janë 3 qeveri. Një që e drejton Kryeministri, një kryeparlamentari dhe një Lista Srpska”, ka thënë Limaj.

Limaj ka folur edhe për atë nëse ideja për mocionin e Qeverisë është frymëzuar nga PDK.

“Ideja është ekskluzivisht e jona dhe ka ardhur natyrshëm. Vetëm shikoni se çka po ndodh në Kosovë dhe e shihni nga ka buruar ideja”, ka thënë ai.

Sipas Limajt, zgjedhjet japin një mundësi për ta ndryshuar këtë qasje për të filluar një riatartim dhe marrje me problemet e mëdha.

“Kjo që po ndodhë sot nuk i jep vendit asnjë shancë sepse për tri vite po sillemi në kolaps”, thotë ai.

Duke folur për temat kryesore që janë hapur në mandatin e kësaj qeverie, Limaj ka thënë se edhe çështja e Asociacionit, Demarkacioni edhe Liberalizimi i vizave ishin hapur në mënyrë të gabuar.

“Ne vazhdon të na qeverisë një qeveri e cila ka shkelur 23 herë kushtetutën e Kosovës me një marrëveshje në Bruksel. Atëherë ka qenë dashtë të japë dorëheqje kjo qeveri”, ka thënë Limaj.

Por i pyetur se pse nuk kanë inicuar mocionin e mosbesimit në atë kohë, ai tha se kërkesa në atë kohë ka qenë objektivisht e pamundur me pasë sukses sepse opozita nuk ka pasur vota të mjaftueshme për ta proceduar në Kuvend. “Situata sot është pak më ndryshe”, ka thënë Limaj.

Ai thotë se ka pasur takime me kryetarin e VV-së Visar Ymerin dhe me drejtuesin e Alternativës, Ilir Deda si dhe me deputetë të partive minoritare jo serbe.

Takime në lidhje me mocionin për rrëzimin e qeverisë sipas Limajt, janë bërë edhe me deputetë individualisht.

“Edhe shefat e grupeve parlamentare të opozitës kanë pasur takime dhe janë në fazën e harmonizimit të tekstit që duhet të përcillet për mocion. Javët e ardhshme do të jenë jashtëzakonisht dinamike në konsolidimin dhe realizimin e kërkesës për mocion”, ka thënë kryetari i Nisma për Kosovën në intervistën në RTK.

“Ideja është përpunuar dhe tash dalngadalë gjitha grupet parlamentare opozitare janë duke punuar në përgatitjen formale të kërkesës e cila është kërkesë e grupeve opozitare për mocionin e opozitës së bashkuar”, ka thënë Limaj.

Ai ka thënë se ideja për mocion ka gjetur mbështetje dhe tash është faza e dytë në formalizimin e kërkesës së përbashkët, e që sipas tij kjo kërkesë do të ecë drejt Parlamentit të Kosovës.

Po ashtu, Limaj tha se kjo është një praktikë parlamentare dhe për këtë mocion janë pjekur kushtet për shumë arsye, e mbi të gjitha për faktin se Kosova është në krizë të thellë politike.

“Kemi një Qeveri që nuk ka mundur të adresoj zgjidhjen e problemeve që e kanë sjellë vendin në krizë”, ka thënë kryetari i Nismës për Kosovën.

Njeriu më i afërt i Isa Mustafës godet Hashim Thaçin (Video)

Periskopi.com Lajme

Nënkryetari I Lidhjes Demokratike të Kosovës, Agim Veliu ka përsëritur vendimin e kësaj partie se Ushtria duhet të formohet vetëm  përmes ndryshimeve Kushtetuese, dhe partneritetit me aleatët e vendit.

Në një intervistë për Tribuna Channel, Veliu e ka quajtur të ngutshëm vendimin e Presidentit Thaçi që ta shtyj përpara këtë proces pa ndryshimet e nevojshme kushtetuese.

Konjufca ka dy fjalë për Hashim Thaçin

Lëvizja Vetëvendosje vlerëson se projektligji për FSK-në nuk është dashur të tërhiqet. Ky subjekt politik opozitar konsideron se presidenti Thaçi qysh në fillim i ka hyrë kësaj ‘pune’ për lojëra të tij politike, por jo se e ka pas njëmend qëllimin për formimin e Ushtrisë.

Periskopi.com Lajme

Deputeti  i Vetëvendosjes, Glauk Konjufca thotë se deklarata ‘bombastike’ e Thaçit për kinse dorëheqje në rast se nuk shkon projektligji i FSK-së, është vetëm gënjeshtër e tij e radhës, raporton Kosova Post.

“Thaçi pati premtuar se nëse projektligji nuk shkon do të jep dorëheqje, por edhe nëse nuk jep dorëheqje, kjo nuk është hera e parë që Thaçi nuk e thotë të vërtetën. Nuk e ka thënë të vërtetën dhe ka “rrejt” se do të jep dorëheqje nëse nuk kalon projektligji për FSK-në”, ka thënë Konjufca.

Ai ka kujtuar  se iniciativën për formimin e ushtrisë e kanë vlerësuar të domosdoshme, por kanë pasur dyshime në qëllimet e presidentit Thaçi.

“Reagimi jonë në momentin që presidenti ka pas dal me iniciativën për ushtrinë kemi thënë se është iniciativë e mirë nëse presidenti nuk tërhiqet. E kemi ditur që ekziston rreziku që presidenti Thaçi mos ta ketë njëmend formimin e Ushtrisë, por vetëm për lojëra politike dhe kështu ka dal në fund faktikisht ai shqetësimi jonë që i patëm thënë presidentit se është iniciativë e mirë nëse nuk tërhiqet, por tani presidenti është tërhequr”, ka shtuar Konjufca.

Sipas tij projektligji nuk është dashur të tërhiqet, sepse siguria rajonale dhe siguria në Kosovë dhe në përgjithësi nuk do të rrezikohet nëse Kosova e krijon ushtrinë. Përkundrazi thotë Konjufca, ushtria e Kosovës  do të të ofronte siguri jo vetëm për shumicën.

“Përkundrazi ne do ta argumentonim se Ushtria e Kosovës nuk është kundër askujt, por në mbrojtje të të gjithëve ku pakicat do të ndiheshin me të sigurt në një shtet i cili ka ushtri që mbron integritetin dhe sovranitetin e vendit ku ata jetojnë. Më e rëndësishme është krijimi i Ushtrisë se sa mënyra se si ajo do të bëhet. Bërja e ushtrisë nuk do të ishte vijë  e kuqe e cila do të na prishte marrëdhëniet me faktorin ndërkombëtar. Nuk duhet të mbesim peng i Listës serbe apo Beogradit për krijimin e Ushtrisë”, ka thënë mes tjerash Konjufca.

Gashi tallet me Hashim Thaçin

Analisti Astrit Gashi thotë se deklarata e presidentit Hashim Thaçi për të dhënë dorëheqje, nuk duhet trajtuar seriozisht.

Periskopi.com Lajme

Madje, Gashi shkon edhe më tej. Thotë se deklarata e e Thaçit vetëm mundet me u shënu në historikun e satirës.

“Deklarata e presidenti për dorëheqje nuk mundet me u trajtu si serioze, por vetëm në rrafshin e humorit. Pra ajo vetëm mundet me u shenu në historikun e satirës- dhe atë si më qesharakja. Refuzoj ta jepi mendim serioz për një gjë të tillë. Ju kisha orientu tek stafi i Pampress ose Kukunews, ata do të ishin më kreativ në këtë drejtim”, thotë Gashi për Periskopi.com

Kryeziu thotë se Qeveria nuk do ta procedojë Ligjin për ushtrinë në Kuvend

Drejtori i Institutit Demokratik të Kosovës, Ismet Kryeziu thotë se deklarata e presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi për të dhënë dorëheqje nuk përbëjnë ndonjë risi.

Periskopi.com Lajme

Kryeziu thotë se Thaçi , më së keqi ka bërë, kur ka vepruar për rikthimin e çështjes së transformimit të FSK-së në ushtri pa koordinim me partnerët ndërkombëtarë, raporton Periskopi

Madje, sipas tij, qeveria nuk do ta procedojë ligjin në Kuvend.

“Deklaratat e z. Thaçi dhe tërheqja e tij nga deklaratat nuk përbën ndonjë risi. Prandaj deklarata e tij është e parëndësishme përballë veprimeve jo-serioze për rikthimin e çështjes së transformimit të FSK-së në ushtri pa koordinim me partnerët ndërkombëtarë , si veprim i njëanshëm i institucioneve të Kosovës”, thotë ai.

“Tani pas një pozicionimi dhe deklarimi të qartë të partnerëve ndërkombëtar e konkretisht pas deklaratës se z. Hoyt Brian Yeet për tërheqjen e ligjit nga ana e Institucioneve të Kosovës, besoj se qeveria nuk do ta procedojë ligjin në Kuvend. Ajo do të shfrytëzojë mbështetjen ndërkombëtare për të bashkërenduar veprimet në mënyrë që ky procesi i transformimit të jetë gjithëpërfshirës dhe të bëhet përmes ndryshimeve kushtetuese”, thotë Kryeziu. / Periskopi

Thaçi e cilëson si ndëretnik sulmin që në Istog s’dihet kush e kreu

Kreu i shtetit Hashim Thaçi, e ka dënuar sulmin ndaj lokacionit të përgatitur për kthimin e disa familjeve serbe në fshatin Dragolec të Istogut. Ka thënë se kjo e dëmton paqen, teksa ka shprehur bindjen se e ardhmja nuk mund të krijohet duke mbetur peng i të kaluarës.

Periskopi.com Lajme

Por ndonëse Policia e Kosovës zyrtarisht nuk e ka saktësuar nacionalitetin e keqbërësit, i pari i vendit nuk ka hezituar ta cilësoj si incident ndëretnik atë që ka ndodhur në këtë fshat të Istogut. Policia e Kosovës, madje thotë se dëmi i shkaktuar i takon pronarit të kompanisë që po kryen punët meqë ajo ende nuk ka dorëzuar çelësat te pronari i shtëpisë së re.

“Kthimi i familjeve të zhvendosura prej pronave të tyre është një proces i drejtë dhe çdo incident ndëretnik, sado i vogël të jetë, e dëmton paqen, stabilitetin dhe procesin e pajtimit në shoqërinë tonë shumetnike. Incidentet si ky i sotmi në fshatin Dragolec të Istogut, ku është sulmuar lokacioni i përgatitur për shtëpitë e të kthyerve, janë të dëmshme për shtetin dhe shoqërinë e Kosovës”, ka shkruar Thaçi në profilin e tij në Facebook.

Thaçi ka thënë se është për mirëseardhje kthimi vullnetar dhe spontan i 13 familjeve në fshatin Lubozhdë dhe procesi duhet të përkrahet nga të gjithë, jo të pengohet.

“Çdo qytetar i Republikës së Kosovës, pa dallim përkatësie etnike, ka të drejtë të kthehet dhe të jetojë në pronën e tij. I ftoj institucionet e vendit që të bëjnë më shumë për lehtësimin e kthimit të të zhvendosurve, si dhe për sigurinë dhe integrimin e tyre në shoqëri. Nuk mund të ndërtojmë të ardhme më të mirë nëse mbesim peng të së kaluarës”, ka shtuar më tej Thaçi.

Më parë, Policia e Kosovës përmes një njoftimi për media ka bërë me dije se ka ndodhur një rast i vënies së zjarrit në fshatin Dragolec të Istogut.

“Njoftoheni se sot më date 03.04.2017, rreth orës 08:10, Policia e Kosovës, Drejtoria Rajonale e Policisë në Pejë, është njoftuar për një rast të Zjarrëvënjes Në Fsh. Dragolevc K.K.Istog. Sipas ankuesit Kosovar/Shqiptar N.I.1967, pronar i kompanisë së ndërtimit të shtëpive, në fshatin e përmendur kishte vërejtur se persona të panjohur në kohë të pacaktuar gjatë natës kishin vënë zjarrin derës se hyrjes të një shtëpie të pa përfunduar si dhe të disa copave të materialit ndërtimor stiropor”, thuhet në njoftimin e PK-së.

Policia njofton se shtëpia ishte në ndërtim e sipër për pjesëtarin e komunitetit serb por e njëjta ishte e papërfunduar dhe ende nuk i ishte dhëne ne pronësi-shfrytëzim pronarit.

“Dëmi i shkaktuar sipas vlerësimit të punë kryesit ishin të vogla. Nuk kishte të lënduar, Njësitet relevante të Policisë kanë ndërmarrë të gjitha veprimet e duhura hetimore, është njoftuar prokurori i Shtetit, dëmi material i është shkaktuar kompanisë së ndërtimit e cila punët i kryen përmes IOM-it. Vlerësim i Prokurorit të shtetit është se viktimë e këtij rasti deri në momentin e dorëzimit të shtëpisë tek pronari i kësaj shtëpie dhe shtëpive të tjera në ndërtim i takon kompanisë së ndërtimit dhe përgjegjësitë i bartë kompania e ndërtimit të këtyre shtëpive, dëmi në këtë rast iu ka shkaktuar kompanisë”, thuhet më tej aty.

Portali Koha.net ka kontaktuar me zyrtarët për informim të Policisë së Kosovës për rajonin e Pejës, pas deklaratës së Thaçit në Facebook. Xhevat Ibraj ka thënë se për këtë rast nuk ka kurrfarë risie dhe se të gjitha detajet e njohura deri tani janë në komunikatën e lëshuar për media.

Thaçi në asnjë rast nuk do dorëhiqet, thotë analisti

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka premtuar se do dorëhiqet nëse deputetët nuk e votojnë projektligjin për transformimin e FSK-së. Anaisti Imer Mushkilaj thotë se kurrë nuk do të ndodh dorëheqja e Thaçit. Jep shumë arsye për këtë që e thotë.

Periskopi.com Lajme

Thaçi ka premtuar, por ai nuk ka thënë se do të dorëheiqet nëse Qeveria nuk e dërgon në Kuvend. Por, Mushkolaj në asnjë rast nuk beson se Thaçi jep dorëheqje, raporton periskopi

Sipas tij, mund të ndodh që Qeveria ta dërgojë projektligjin në Kuvend, por të mos hidhet në votim. Ose, mund të ndodh që fare të mos e dërgojë në Kuvend, me arsyetimin se kështu i është rekomanduar nga SHBA.

“Por, kurrsesi nuk mund të ndodh që Thaçi të jep dorëheqje. Ai nuk e njeh institucionin e dorëheqjes, përndryshe duke pasur parasysh premtimet që i ka dhënë për një dekadë dhe mospërmbushjen e tyre, ai nuk do të ishte fare në pozitën ku është. Thaçi, thjesht, me premtimin e tij për dorëheqje ka bërë një lojë, në të cilën tash do të përfshihet kryeministri Mustafa, për ta shpëtuar nga situata:, thotë Mushkolaj për Periskopi.com

Thaçi ra në kurthin që ngriti për të tjerët

Periskopi.com Video

Thaçi jep dorëheqjen, ia vunë kusht për t’i shpëtuar Speciales

Diplomati amerikan Hoyt Yee qëndroi dy ditë në Kosovë. Ai nuk u takua me Presidentin Hashim Thaçi zyrtarisht por vetëm në një drekë pune, por ajo mjaftoi që ta detyronte të mbante premtimin. Thaçi sot gjatë ditës do të jap dorëheqje.

Periskopi.com Lajme

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi i ka vetëm edhe pak orë në këtë post. Ka vendosur të mbaj premtimin, por pas presionit, që mësohet se edhe e detyruan amerikanët.

Këta të fundit, sipas burimeve, ia qitën kusht, nëse dëshiron të jetë jashtë listës së Gjykatës Speciale, kur dihet se nuk pajtohen që Ushtria e Kosovë të bëhet me Ligj.

ShBA kërkon Ushtrinë e Kosovë përmes Kushtetutës. Burimet të Periskopi.com bëjnë të ditur se Thaçi ishte i obliguar të mbante premtimin, për t’i shpëtuar Speciales.

Deri tek kjo erdhi ngase Thaçi ‘rrahte gjoks’ në televizione, duke thënë se do të dorëhiqet nga posti, nëse deputetët nuk e votojnë projektligjin për transformimin e FSK-së të iniciuar nga vet ai.

Nga aty gjërat morën kahje tjetër. ShBA dhe NATO nuk përkrahën që Ushtria e Kosovës të themelohet me Lijg dhe po provonin të bënin gjithçka që të mos ndodhte dhe Thaçi të tërhiqej nga kjo kërkesë, por ai dha premtim publik dorëheqjen.

Gjërat u vështirësuan. E gjithë Evropa po e diskuton këtë, ndërsa Amerika e ripërsëriti disa herë se kjo nuk guxon të ndodh. Madje e dërguan në Kosovë edhe Zëvendësndihmës-Sekretari Amerikan të Shtetit, Hoyt Brian Yee për të takuar përfaqësues të skenës publike në vend, e në një takim me Thaçin, pas të cilit fotografinë as që e publikuan ata, por vetëm Thaçi, e që ky i fundit i tregua veprimet që duhet bërë, pas gabimeve tashmë të bëra, raporton Periskopi.

Themelimi i Ushtrisë është premtuar që shumë vite, ndërsa mos krijimin e saj e ka përgjegjësi më së shumti vet Thaçi që ishte kryeministër shumë vite dhe që premtimin e dha vazhdimisht.

E kur gjithçka u teprua, ai shfrytëzoi të drejtën pasi mori postin, ngase presidenti sipas Kushtetutës është Komandant Suprem i Forcave të Sigurisë të Kosovës.

Thaçi që u mundua të merrte meritat për mospunën e tij shumëvjeçare, tashmë nuk do të jetë as president.

E në gjithë këtë, thuhet që kontribut të çmuar ka dhënë edhe kryetari i PDK’së dhe Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, i cili prej kohësh është në luftë të ftohtë me Thaçin, dhe të cilin me çdo kusht e donte larg skenës politike.

Të kontaktuar nga Periskopi, zyra e presidentit nuk kanë dashur të komentojnë asgjë.

Kështu duket se do të ketë ndryshime të mëdha në skenën politike. Nuk dihet nëse ai do të kthehet përsëri në PDK e as çfarë do të ndodh me Ushtrinë.

APRILILIIIIIIIII

P.S. Ky tekst botohet për 1 pril, në ditë e gënjeshtrave e cila shënohet në shumë vende të botës. Teksti nuk ka përmbajtje të vërtetë.

Nejse, gënjeshtra është gjysmë e vërtetë thuhet…..

 

 

 

 

 

Thaçi flet për Specialen, ndërsa për Ushtrinë me qëndrim të zbutur

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se Kosova nuk ka asgjë për të fshehur dhe se Gjykata Speciale ishte projekt ndërkombëtar.

Periskopi.com Lajme

“Nuk ka hapësirë apo nevojë për ndonjë panik, sa i përket Gjykatës Speciale. Kjo gjykatë do të spastrojë gjërat nga akuzat e një bote false, të prezantuara dhe të pretenduara ndaj luftës së Kosovës”, ka theksuar ai. “Thjesht ai projekt ka qenë një projekt ndërkombëtar; ‘lëre ose merre’ për Kosovën”.

Në një intervistë për emisionin “Udhëve” të Radio Televizionit të Kosovës, ai ka shtuar se Forcat e Armatosura të Kosovës do të bëhen me ndryshimet kushtetuese ose me ligj.

“Askush nuk mund të na vejë veto për themelimin e Forcave të Armatosura të Kosovës, sepse ky është vullnet i dy milionë qytetarëve të Kosovës. Është e drejtë e jona kushtetuese, ligjore, historike dhe garanci për të ardhmen që të jemi pjesë e NATO-s”, tha Thaçi.

Hashim Thaçit i vjen edhe një goditje e papritur nga SHBA-ja (FOTO)

Ambasada Amerikane në Prishtinë i ka bërë edhe një goditje presidentit të vendit, Hashim Thaçi.

Periskopi.com Lajme

Në faqen zyrtare në facebook të ambasadës, janë disa fotografi të ndihmëssekretarit amerikan të shtetit, Hoyt Yee me zyrtarët e lartë shtetëror të Kosovës, por këtu mungon i pari i vendit, Hashim Thaçi.

Derisa Ambasada Amerikane ka postuar fotografitë e takimeve të Yee me  kreun e Kuvendit, Kadri Veseli, me ministrin e FSK-së, Haki Demolli, me drejtuesit e Listës Serbe dhe me ministren për dialog, aty mungon fotografia me Hashim Thaçin, raporton Gazeta Blic.

Ndryshe, amerikanët kanë dalë kundër nismës së Hashim Thaçit për krijimin e Ushtrisë së Kosovës pa ndryshime kushtetuese.

Këto janë fotografitë e postuar në faqen e Facebookut të ambasadës amerikane.

Surroi ia kujton Thaçit premtimin: A është koha për dorëheqjen

Publicistja Flaka Surroi ka reaguar pas tërheqjes së Hashim Thaçit nga iniciativa për ndërrimin e misionit të FSK-së përmes ndryshimit të ligjit.

Periskopi.com Lajme

I pari i vendit, tash po kërkon që FSK-ja të shndërrohet në ushtri përmes ndryshimeve kushtetuese.

Surroi përmes një statusi në Facebook ia ka kujtuar Hashim Thaçit premtimin që e kishte dhënë që nëse nuk kalon ligji për FSk-në, atëherë ai do të jap dorëheqje.

“Kush nuk e kaloi ligjin tash? A është koha për dorëheqjen e premtuar?”, tha ajo.

Në anën tjetër, SHBA-të dhe NATO kanë kundërshtuar fuqishëm krijimin e ushtrisë përmes ndryshimeve ligjore.

Thaçi i ‘ha’ fjalët e veta, harron  Ligjin për Ushtrinë, do t’i nisë ndryshimet kushtetuese

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, i tha Radios Evropa e Lirë se ‘pajtohet me zyrtarët e lartë amerikanë për krijimin e Forcës së Armatosur të Kosovës përmes ndryshimeve kushtetuese’.

Periskopi.com Lajme

 

Thaçi tha se transformimi i FSK-së në Forcat e Armatosura “duhet të jetë një proces gjithëpërfshirës vendor dhe i partneritetit të gjithëmbarshëm ndërkombëtarë, në veçanti SHBA-së dhe NATO-s”.

Ai tha se do ta nisë dhe udhëheqë një proces të diskutimeve me përfaqësuesit politikë të serbëve të Kosovës “për të shteruar të gjitha mundësitë e koordinimit me ta për krijimin e Ushtrisë së Kosovës”.

Në intervistë me Radion Evropa e Lirë, presidenti Thaçi tha se asgjë “nuk mund ta bllokojë themelimin e Forcave të Armatosura të Kosovës”, meqë siç tha “është një e drejt e patjetërsueshme e qytetarëve të Kosovës dhe e institucioneve të një vendi të pavarur dhe sovran”.

Në intervistë presidenti Thaçi flet edhe për vizitat e zyrtarëve serbë në Kosovë dhe për mundësinë e mbajtjes së zgjedhjeve presidenciale serbe edhe në territorin e Kosovës.

Zoti President, zyrtarët amerikanë që kanë vizituar Kosovën kanë shprehur shqetësimin e Washingtonit zyrtar lidhur me procesin e transformimit të FSK-së me ligj. Ata kanë thënë se e përkrahin transformimin por vetëm me ndryshimet kushtetuese në një proces gjithëpërfshirës dhe transparent. A është kjo temë tani ‘jashtë tavolinës’ kur flasim për transformimin me ligj?

Hashim Thaçi: Ideja për themelimin e Forcave të Armatosura të Kosovës nuk është ide e sotme, është në kuadër të projektit për rishikimin e sektorit të sigurisë. Ndërsa, ne kemi pajtueshmëri të plotë si Kosovë me SHBA-në dhe NATO-n që nga fillimi i vitit 2014 për themelimin e Forcave të Armatosura të Kosovës. Unë edhe dje jam takuar me zotin Hoyt Yee gjithashtu edhe me ambasadorin e SHBA-së zotin Delawie. Ajo që është me shumë rëndësi është se kemi qëllimin e njëjtë, objektiven e njëjtë që Kosova të ketë Forcat e veta të Armatosura, të jetë një proces gradual, gjithëpërfshirës, me praninë e të gjitha komuniteteve, përfshirë këtu edhe serbët.

Ata janë të përfshirë edhe tani, por jemi që të marrin rol edhe më aktiv që të kemi Forca të Armatosura të Kosovës si Forcë multietnike, e standardeve të NATO-s. Dakordohemi plotësisht që ky proces të ndodh përmes ndryshimeve kushtetuese. Tani edhe koha që ka mbetur është një mundësi e re, në veçanti pas kthimit të Lista Sërpska në institucionet e Kosovës, që të diskutojmë me ta, t’i dëgjojmë sërish shqetësimet në mënyrën më serioze të mundshme, vullnetin e tyre dhe që të gjithë të jenë pjesë e këtij procesi, pra gjithëpërfshirës vendor dhe partneritetit të gjithëmbarshëm ndërkombëtarë në veçanti të SHBA-së dhe NATO-s.

A do të thotë kjo se ngadalë duhet të bëhen përpjekje për ndryshime kushtetuese për transforimimin…

Hashim Thaçi: Definitivisht, ne jemi gati të nisim këto ndryshime kushtetuese. Do të vazhdojmë në ditët dhe javët e ardhshme me komunitetin serb të flasim me Lista Sërpska dhe me të gjitha komunitetet e tjera, që të jetë një proces i koordinuar dhe mirë i organizuar. Unë nuk besoj se dikush mund të rezistojë, kësaj të drejte të institucioneve të Kosovës për themelimin e ushtrisë, deri në pafundësi apo të pretendojë të vë veto sepse askush nuk ka veto. Ne duam që të themelojmë ushtri të Kosovës për të qenë pjesë e integruar në NATO dhe jo ushtri të Kosovës për të qenë e izoluar. Prandaj do të punojmë gjithanshëm edhe në rrafshin koordinues vendor me të gjithë por edhe në rrafshin ndërkombëtar që të jetë një angazhim i pranueshëm nga të gjithë dhe i mirëpritur nga të gjithë.

Por a ka Lista Serbe ndonjë kusht që t’I japin mbështetje FSK-së?

Hashim Thaçi: Realisht deri më tani nuk kanë prezantuar ndonjë platformë se si ata do të mund të inkuadroheshin në këtë proces, apo ndonjë ide. Me përjashtim të refuzimit që e kishin të nxitur, inkurajuar dhe të urdhëruar nga Beogradi. Unë nuk dua të besoj se pas kthimit në institucione ata do të vazhdojnë të jenë refuzues në kuptimin absolut. Do ta kuptojnë se themelimi i Forcave të Armatosura të Kosovës nuk është i drejtuar kundër askujt përkundrazi është në shërbim të qytetarëve pa dallim etnie, do të jetë një forcë multietnike e kritereve dhe vlerave të NATO-s.

Në ditët e ardhshme planifikoj që të takohem edhe personalisht, të bisedoj me ta në mënyrën më të sinqertë dhe të përgjegjshme dhe në kuadër të kompetencave kushtetuese dhe ligjore të lëvizin përpara. Unë e theksoj se ne do të jemi shumë serioz në këtë proces. Ka filluar, do të përmbyllet suksesshëm, do ta themelojmë ushtrinë e Kosovës dhe do ta ruajmë partneritetin me bashkësinë ndërkombëtare. Me rëndësi është shumë që tani agjenda e themelimit të Forcave të Armatosura të Kosovës nuk është më vetëm një agjendë lokale por është agjendë e nivelit më të lartë botëror që do të përfshijnë edhe SHBA-në edhe NATO-n. Ky ka qenë edhe synimi edhe qëllimi im. Është një proces i pakthyeshëm.

E keni një plan si t’i bindni serbët, meqë kanë qenë kategorik se nuk do ta votojnë, siç thonë, kurrë ushtrinë?

 Hashim Thaçi: Në politikë nuk ka kurrë, kurrë! Nuk mund të thuhet kurrë se një proces nuk mund të ndodh. Nuk ka forcë që do të mund ta bllokojë themelimin e Forcave të Armatosura të Kosovës. Është një e drejt e patjetërsueshme e qytetarëve të Kosovës dhe e institucioneve të një vendi të pavarur dhe sovran. Tani hapat duhet të koordinohen që të jetë një proces inkluziv, I dëgjimit edhe të opinioneve të ndryshme dhe në të njëjtën kohë unë dua të besoj fuqishëm se serbët e kanë kuptuar që ideja jonë nuk është e drejtuar kundër askujt përkundrazi është në interesin e të gjithëve që vendi ynë të faktorizohet dhe forcohet.

A duhet qeveria ta tërheqë ligjin?

Hashim Thaçi: Mendoj se koha që ka mbetur është e mjaftueshme që të ndodhin bisedimet e hapura me komunitetin serb, prej bartësve të institucioneve dhe e thash se do të udhëheqë vet me këtë proces të diskutimeve me ta. Do të jetë një proces plotësisht i koordinuar me qeverinë dhe Kuvendin, pasi vetë kryeparlamentari Veseli dhe kryeministri Mustafa kanë qenë ndër të parët që janë informuar me idenë time që nëse serbët shkojnë deri në pafundësi me propozimin për ndryshime kushtetuese atëherë Kosova ka të drejtën e vet edhe ligjore për themelimin e ushtrisë. Kështu që agjenda nuk do të ndalet.

Do të respektohen hapat e domosdoshëm. Do të shterim të gjitha mundësitë e koordinimit me serbët. Të bëjmë gjithçka që është e mundur për integrimin e tyre në proces dhe unë shpresoj dhe besoj se përvoja ime në këto vite që kam bashkëpunuar me ta më thotë se diçka e tillë është e mundshme dhe serbët do të jenë pjesë e procesit.

Thaçi krenohet me një foto, diplomati amerikan i tregon se Ushtria duhet vetëm me Kushtetutë

Diplomati amerikan Hoyt Yee po qëndron në Kosovë. Në agjendën e tij kishte disa takime, por jo edhe atë me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi. Megjithatë, me të u taku jo në Presidencë por në një restorant, pas kundërshtimeve që ia bëri ai dhe shteti që ai përfaqëson, planit të Thaçit për transformimin e FSK-së.

Periskopi.com Lajme

Yee, në një takim të përbashkët ka takuar deputetë, përfaqësues të subjekteve politike në vend dhe me ta ka biseduar disa çështje. Periskopi mëson se dy nga temat kryesore ishin Demarkacioni dhe transformimi i FSK-së.

Gjatë takimit ua ka bërë të qartë edhe një herë deputetëve që Amerika është për Demarkacionin, për të cilin deputetët që ishin në takim kanë dhënë qëndrimet e tyre, ndërsa për krijimin e ushtrisë e ka ripërsëritur se ajo duhet bëhet përmes Kushtetutës.

Në takim nuk ishin vetëm deputetët që kundërshtojnë demarkacionin. Përzgjedhja nuk dihet si është bërë.

Periskopi.com mëson se aty ishin Zafir Berisha nga NISMA, Rrustem Berisha nga AAK, Sali Morina dhe Anton Çuni nga LDK, Elmi Reçica dhe Zenun Pajaziti nga PDK, Visar Ymeri nga Vetëvendosje dhe Ilir Deda e Vjosa Osmani, por këta dy të fundit nuk dihet në çfarë cilësie.

Shkodran Hoti nga Vetëvendosje thotë se ai ka qenë një takim sikur me gjithë zyrtarët e tjerë dhe është diskutuar për çështjet aktuale.

Ai thotë për Periskopin se është folur për Demarkacionin.

Ndërsa Rrustem Berisha nga AAK ka thënë për Periskopin se në takim u shfaqën edhe qëndrimet e partive por edhe qëndrimi i Shteti Amerikan, rreth demarkacionit dhe Ushtrisë.

Pra, nuk janë kundër themelimit të Ushtrisë, por duhet ndodh me koordinim të hapave mes partnerëve strategjik dhe shtetit të Kosovës.

“Nuk kemi të bëjmë me nguti, rreziqet kërcënimet janë në rritje e sipër. Ne nuk dëshirojmë të jemi vetëm konsumues të sigurisë por edhe të krijojmë siguri. duhet krijuar hapat, por vonesat e transformimit të FSK-së janë të papranueshme. Duhet themeluar ajo por të bashkërendohen hapat. Çdo fillim duhet ta ketë mbarimin, pa e ditë se deri ku do të presim nuk është zgjedhje, e dimë qëndrimin e Listës Serbe, ata nuk bëjnë asnjë hap pa miratimin e Beogradit. Është e vështirë të binden. Janë dy mundësi ose të presim deri në pafundësi ose sipas mënyrës së presidentit”, ka thënë Rrustemi.

Për Periskopin ka folur edhe Zafir Berisha nga NISMA.

Ai tha se Presidenti Thaçi edhe hapin më të vogël nuk e ka bërë për tu konsultuar me partnerët strategjik të Kosovës.

Kur foli për Demarkacionin, ai tha se edhe deputetët nga mazhoranca e kanë kundërshtuar para amerikani mostransparencën e institucioneve të Kosovës përballë kësaj çështje.

“Presidenti ka bërë një akrobacion jo të mirë”, tha ai.

E ky i fundit, është takuar dikur vonë të mërkurën me diplomatin e lartë amerikan. Por, vetëm në një restorant, jo në Presidencë.

Thaçi, që takimin e quan drekë pune, ka treguar përmes rrjetit social se për çfarë biseduan, por ndryshe që Yee ka kundërshtuar krijimin e Ushtrisë me Ligj, Thaçi i është shmangur kësaj pjese duke e përmendur problemin vetëm sipërfaqësisht.

Thotë se për këtë pjesë u morën vesh të bëhet nëpërmjet një procesi transparent dhe gjithëpërfshirës.

Ai, potencon se në një periudhë sfiduese për rajonin, roli i SHBA-së si gjithmonë është vendimtar për ruajtjen e stabilitetit dhe paqes në Ballkanin Perëndimor.

“Ne u pajtuam për veprimet konkrete drejt realizimit të prioriteteve kryesore për Kosovën, që ndërlidhen me luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit, ratifikimin e marrëveshjes për shënimin e vijës kufitare me Malin e Zi, fillimin e punës për hartimin e statutit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe, si dhe për procesin e transformimit të FSK-së në ushtri të Kosovës, nëpërmjet një procesi transparent dhe gjithëpërfshirës”, ka thënë ai.

Zëvendësndihmës-Sekretari Amerikan të Shtetit, Hoyt Brian Yee, përveç me deputetët dhe Thaçin në një drekë pune, ai takime zyrtare pati me kryeparlamentarin Kadri Veseli, zëvendëskryeministrin Branimir Stojanovic dhe udhëheqësin e grupit parlamentar “Srpska Lista” Slavko Simic, ministren për Dialog Edita Tahiri, ministrin e FSK, Haki Demolli dhe Gjeneralin Rrahman Rama./ Periskopi

Thaçi nuk jep dorëheqje nëse Qeveria nuk e kalon Ligjin për Ushtrinë

Presidenti Hashim Thaçi kur e ka nisur iniciativën për transformimin e FSK-së ka dhënë edhe një premtim, duke thënë se nëse projektligji shkon në Kuvend dhe nuk kalon, atëherë, ai do të jap dorëheqje.

Periskopi.com Lajme

Ai ka folur sërish për këtë çështje, raporton Periskopi

Thotë se premtimin do e mbanë. Por, ai ka thënë se jep dorëheqje nëse nuk kalon në Kuvend, jo edhe nëse atë nuk e dërgon Qeveria deri atje, raporton Periskopi

“Deklarata ime ka qenë shumë e qartë që nëse projektligji shkon në Kuvend dhe nuk votohet, atëherë jap dorëheqje, kjo qëndron edhe sot, por unë kam besim se deputetët do të jenë në krye të përgjegjësive të tyre dhe e theksoj edhe një herë një konsensus i skenës politike Kosova nuk ka përjetuar kurrë në historinë e vet. Nëse deklaratën e pavarësisë së kanë nënshkruar 109 deputetë, tash minimum 110 deputetë do të jenë për të votuar ushtrinë e Kosovës”, u shpreh Thaçi./ Periskopi

Thaçi e pranon se po i pret serbët për të vendosur pastaj për Ushtrinë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi thotë se do të presin deri në sekondën e fundit që deputetët serb të kthehen në institucionet e Kosovës dhe t’i votojnë ndryshimet kushtetuese për ta themeluar ushtrinë e Kosovës, por, nëse kjo nuk ndodhë, kreu i shtetit është i bindur se këtë do ta bëjnë përmes projektligjit që ai ka iniciuar, e i cili tani gjendet në Qeveri për komente nga ana e ekzekutivit.

Periskopi.com Lajme

Në vazhdimin e dytë të intervistës për KosovaPress, presidenti Thaçi thotë se iniciativa e tij nuk është nxitim, madje e quan të vonuar.

Ai thotë se që nga viti 2014, kur është bërë rishikimi i sektorit të sigurisë dhe kur dështoi themelimi i ushtrisë, ka kërkuar rikthimin e kësaj çështje në Kuvendin e Kosovës, porse deputetët serbë kanë bllokuar meqë janë të urdhëruar nga Beogradi për të mos i votuar ndryshimet kushtetuese që mundësojnë transformimin e FSK-së në Forca të Armatosura.

“Unë jam plotësisht në favor të ndryshimeve kushtetuese sepse do të ishte me interes të përbashkët sepse të gjithë të jemi në këtë proces vendimmarrës, por aktualisht Lista Serbe e ka thënë qartë se nuk e voton sepse është urdhëruar nga Beogradi që të mos e votoj themelimin e Forcave të Armatosura të Kosovës. Unë dhe gjithë spektri politik do të presim deri në sekondat e fundit ardhjen e votimin e Listës Serbe për ndryshimet kushtetuese, ndërsa poqesë kjo nuk ndodhë, atëherë ne do të vazhdojmë me projektligjin që kam iniciuar”, tha Thaçi.

Thaçi thotë se bashkësia ndërkombëtare, e cila nuk po pajtohet me metodologjinë e themelimit të ushtrisë, nuk e ka ruajtur dinamikën e interesimit për kthyer Listën Serbe në proceset e rëndësishme për shtet ndërtimin e vendit.

“Bashkësia Ndërkombëtare nuk e ka ruajtur dinamikën e interesimit për të rikthyer Listën Serbe në proces të rëndësishëm për konsolidimin e shtetit të Kosovës. Ata janë qytetarë të Kosovës, janë deputetë të Kosovës, janë legjitim, janë njerëz që kemi diskutuar privatisht dhe zyrtarisht dhe kanë deklaruar se nuk do të ishin kundër themelimit të ushtrisë së Kosovës por janë të urdhëruar nga Beogradi, kështu që ne nuk mund të mbetemi peng i Beogradit, jemi vend i pavarur dhe sovran. Veprimi ynë, angazhimi ynë nuk paraqet rrezik për paqen dhe sigurinë në rajon. Pikërisht MIG-at rus, aviacioni rus, armatimi rus në Serbisë, paraqet rrezik për paqen dhe stabilitetin në Ballkanin Perëndimor”, theksoi ai.

Kreu i shtetit thotë se SHBA tash e tri vite kanë mbështetur themelimin e ushtrisë përmes ndryshimeve kushtetuese, porse serbët kanë deklaruar qartë se nuk e votojnë themelimin e ushtrinë.

Mirëpo, Thaçi thotë se SHBA nuk është kundër ushtrisë, porse ata kanë dallime në metodologjinë se si kjo të bëhet.

“Qëllimi im, i Washingtonit dhe NATO-s është i njëjtë, Kosova duhet të ketë ushtrinë. Kjo është e drejt, e ligjshme kushtetuese dhe legjitime. Askush nuk e konteston dhe nuk do ta kontestoj as në të ardhmen, kemi dallime në metodologjinë se si të lëvizet përpara, prandaj shpresoj që në ditët dhe javët e ardhshme do të harmonizohet gjithçka dhe do të kemi një proces gradual dhe inkluziv dhe të suksesshëm për themelimin e ushtrisë së Kosovës”, shtoi ai.

Megjithatë, presidenti nuk ka ndonjë datë se kur do të mund të harmonizohen qëndrimet, derisa takimin me ambasadorin amerikan, Gred Delaëi e quan të zakonshëm, porse të veçantë.

“Prandaj nuk dua të flas me ditë dhe datë, por një ditë dua të konfirmoj, ushtria e Kosovës do të themelohet në një proces që ka filluar, një herë do të vazhdojmë të diskutojmë më serbët deri në ministrat dhe sekondat e fundit, që ata të binden dhe të kthehen në institucione ku edhe e kanë vendin, sepse ne duam ta themelojmë edhe Asociacionin, ata bojkotojnë institucionet, ne dëshirojmë të lëvizim për demarkacionin, ata bojkotojnë institucionet e vendit, ne dëshirojmë t’i themelojmë Forcat e Armatosura, ata bojkotojnë institucionet dhe nuk dëshirojnë të marrin pjesë në këtë proces. Pra do t’i shterim të gjitha mundësitë e dialogut tonë të brendshëm që ata të jenë pjesë e procesit vendimmarrës, por nëse ata nuk dëshirojmë, atëherë ne do të lëvizim me projektligjin i cili është i saktë, i mirë, profesional”, theksoi kreu i shtetit”, tha ai.

 

Në këtë intervistë, presidenti Thaçi ka folur edhe për iniciativën e tij për dekriminalizimin e skenës politike në vend. Ai tha se dekriminalizimi i skenës politike është i shëndetshëm për vet partitë politike.

“Unë me zgjedhjen time president kam iniciuar reformën në sistemin e drejtësisë, në kuadër të kësaj edhe dekriminalizimin e skenës politike kosovare. Mendoj që kjo duhet të arrihet përmes një kodi të mirësjelljes apo qoftë nevoja edhe përmes ligjit që njerëzit që janë nën hetime apo me akuza nga organet e drejtësisë të mos jenë as kandidat për kryetar komune, as kandidat për deputet, as mos të bartin poste institucionale. Mendoj që kjo është në shëndetin e partive, shoqërisë kosovare, në të mirë të rendit dhe ligjit”, theksoi Thaçi.

Ish lideri i PDK-së beson fortë se edhe ish partia e tij që tani udhëhiqet nga Kadri Veseli, do ta përkrahë iniciativën e tij për dekriminalizimin e skenës politike, ani pse kjo parti ka thuajse me së shumti të akuzuar e nën hetime.

“Definitivisht, unë kam besim të plotë se të gjitha partitë politike e kuptojnë rëndësinë e këtij mesazhi, këtyre vendimeve që Kosova të qeveriset prej njerëzve të mirë, pastër, njerëzve meritor që i shërbejnë vetëm qytetarit”, u shpreh ai.

Koalicioni qeverisës, edhe pse ka numrat e dy të tretave të deputetëve, ende nuk po arrijnë t’i kalojnë temat e mëdha, siç janë demarkacioni, e themelimi i asociacionit.

Për këtë, presidenti Thaçi thotë se është në përgjegjësinë e partnerëve të koalicionit t’i kryejnë këto tema, sepse i kanë numrat dhe të mos i lënë qytetarët të bllokuar, pa mundësi të lëvizjes së lirë.

“Por është në përgjegjësinë e vet partnerëve të koalicionit të lëvizin në themelimin e Asociacionit, sikurse edhe demarkacionin, sepse pa demarkacion nuk ka liberalizim të vizave. Edhe këtu mbetet përgjegjësi e partnerëve të koalicionit sepse i kanë numrat që të shtyjnë këtë proces përpara dhe të ndodhë liberalizimi i vizave për qytetarët e vendit. Përndryshe vendi do të mbetet në një vendnumërimi me kosto të lartë për ekonominë, për zhvillimin, për mirëqenien e qytetarëve, për liberalizimin e vizave. Se kur vendi do të shkoj në zgjedhje unë jam i obliguar si president të respektoj Kushtetutën dhe ligjet e Kosovës, por nëse ekzistoj vullneti i partive politike, presidenti i vendit do të respektoj vendimin e spektrit politik kosovar”, u shpreh Thaçi.

Megjithatë, kreu i shtetit e lë të diskutueshëm funksionimin e koalicionit aktual qeverisës, pikërisht pse nuk po arrijnë t’i përfundojë disa tema të mëdha, që po e mbajnë Kosovën peng të integrimit, ani pse i kanë numrat e mjaftueshëm prej dy të tretave.

“Unë nuk flas në emër të partnerëve të koalicionit dhe as të opozitës, unë flas në emër të të gjithëve dhe ju shërbej të gjithëve. Kosova ka institucione e veta legale dhe legjitime, sa i përket efektivitetit është i diskutueshëm dhe mund të bëjmë edhe më tepër, gjithmonë ka hapësirë dhe ka kualitet që të lëvizet në rrugë me efektive për qeverisje me të mirë në Kosovë, gjithmonë duke realizuar aspiratat e njerëzve të vendit. Kështu që partia ime është Kosova dhe i shërbej vetëm vendit, jo aspiratave të asnjë partie të vetme, por të gjithave njësoj”, tha kreu i shtetit.

Thaçi shtoi se të mbyllur i lënë qytetarët ata që duhet të votojnë demarkacionin, por që vet dhe familjet e tyre kanë vizat në gjep dhe nuk mërziten për këtë çështje.

Thaçi zbutet për ushtrinë

Periskopi.com Video