Shukri Buja

Deputeti i PDK-së përgënjeshtron Hashim Thaçin, tregon kush e ndali trenin

Kryeministri serb, Aleksandar Vuçiq, e ndaloi trenin që u nis nga Beogradi për në Mitrovicë, ka thënë deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës, Shukri Buja.

Periskopi.com Lajme

Veprimet e institucioneve të Kosovës bënë që të ndikojnë në vendimit e kryeministrit serb, ka vlerësuar Buja.

“Trenin nuk e ndali as Amerika por e ndali Vuciqi”, ka thënë Buja në “Rubikon” të KTV’së.

“Po ta kishte ndal Kosova, do ta ndalte në kufi. Vendosja e njësiteve speciale që gabimisht po quhen ROSU pasi nuk është më ashtu, njësitet speciale janë vendosur në kufi. Veprimet e institucioneve tona, kanë sjellë një vendim të tillë të Vuciqit”, ka deklaruar Buja.

Thaçi tregon se çfarë bisedoi përmes telefonit sot me Joe Biden, por asnjë fjalë se si ia ktheu ai

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka zhvilluar një bisedë telefonike me zëvendëspresidentin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, me të cilin ka biseduar për zhvillimet e fundit në rajon.

Periskopi.com Lajme

Presidenti Thaçi, siç thuhet në një komunikatë, ka falënderuar zëvendëspresidentin Biden për angazhimin e menjëhershëm të tij, por edhe të SHBA-së që të evitohen tensionet në mes të Kosovës dhe Serbisë.

“Ju faleminderit që keni dërguar te të gjitha palët porositë që duhet të evitohen sjelljet që nxisin tensione”, është shprehur në këtë telefonatë presidenti Thaçi.

Presidenti Thaçi ka shtuar se dialogu dhe bashkëpunimi janë e vetmja rrugë përpara për Ballkanin Perëndimor.

“Jemi të përkushtuar për dialog, për normalizim, për pajtim”, u shpreh presidenti Thaçi./ Periskopi

haki-imeri

Djali i Haki Imerit refuzon “drejtësinë kanunore” të Presidentit Thaçi

Djali i Haki Imerit, Kastriot Imeri, është kundër drejtësisë kanunore që po pretendon ta ndajë Presidenti Hashim Thaçi.

Periskopi.com Lajme

Në një postim në Facebook, ai madje shkruan se jo vetëm që se duan drejtësinë kanunore, por duan që rasti i prindit të tyre të hetohet nga drejtësia ndërkombëtare.

Ai shkruan:

Une, Kastriot Imeri, djali i Haki Imerit,

Kerkoj drejtesi Institucionale, jo Kanunore. Kerkoj nga Institucionet, qe me te vertete do ta ndriçojne vrasjen pas shpine te prindit tone, dhe vrasjeve te tjera qe u bene gjate e pas luftes ne Kosove. Kerkojme drejtesi nga Institucionet Nderkombetare. Jo nga keto vendore, te cilat udhehiqen nga kriminelet.

 

Skandaloze: Presidenti Thaçi ndan drejtësi me Kanun, i bën be familjes Imeri që s’ua ka vrarë djalin

 

 

 

 

.

 

Thaçi: Trenin e ndala unë, iu frikësova përsëritjes së rastit ‘Panda’

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka folur rreth urdhërimit të ndalimit të trenit, që ishte nisur nga Beogradi për në Mitrovicë me përmbajtje të mbishkrimeve provokuese.

Periskopi.com Lajme

Thaçi në emisionin “Komiteti” në RTV Dukagjini ka thënë se përkundër zërave se presidenti i vendit nuk kishte kompetenca për ndaljen e atij treni dhe se ndaljen e tij duhet të kërkohej nga Qeveria, atij i interesonte të mos cenohej sovranitetit i shtetit.

Thaçi po ashtu theksoi se nëse ai nuk do të kërkonte ndalimin e trenit nga Beogradi, ai do të hynte në Mitrovicë.

Presidenti ka shtuar se në rastin e trenit i është frikësuar përsëritjes së rastit ‘Panda’, kur shteti serb kishte vrarë pesë të rinj në Pejë duke ua lënë fajin shqiptarëve.

Ai ka thënë se kushtetuta e njeh presidentin si komandant i Forcave të Armatosura të Kosovës, dhe në kuadër të kësaj atij i lejohet mbrojtja e territorit dhe sovranitetit të qytetarëve.

 

Tensionimi i situatës, Thaçi zhvillon bisedë telefonike me zv.presidentin Biden

Pas zhvillimeve të fundit ndërmjet Kosovës e Serbisë, presidenti Hashim Thaçi ka biseduar në telefon me zëvendëspresidentin amerikan Joe Biden

Periskopi.com Lajme

Këtë e ka bërë të ditur vet Thaçi nëpërmjet një njoftimi në Twitter, transmeton lajmi.net

“Kisha një bisedë të mrekullueshme me zëvendëspresidentin Joe Biden në telefon. Dialogu dhe bashkëpunimi është e vetmja rrugë për Ballkanin Perëndimor.

Biden është takuar edhe me kryeministrin serb Aleksandër Vuçiq në Davos.

16176079_10158115777245301_1308070181_n

 

Lideret - photo: Agon Ferizi

Mësohet sa paguhen liderët nëpër botë, aty është edhe paga e Hashim Thaçit

Menjëherë pas zgjedhjes president, Donald Trump njoftoi se për punën në këtë post do të merrte vetëm shifrën simbolike prej 1 dollari në vit. Për një miliarder si ai, heqja dorë nga paga nuk duhet të jetë një sakrificë e madhe. Por sa fusin në xhep udhëheqësit kryesorë në botë?

Periskopi.com Lajme

Presidentët amerikanë gëzojnë një pagë prej 400 mijë dollarësh në vit. Aq kanë qenë të ardhurat e Barack Obamës në secilin prej 8 viteve të mandatit të dyfishtë. Në total bëjnë 3.2 milionë dollarë, ndërsa e konvertuar në ditë bëhet fjalë për 1.095 dollarë.

I dyti pas presidentit në largim renditet kryeministri kanadez, Justin Trudeau.

45-vjeçari sportiv, që çdo vit merr 262 mijë dollarë, gati dyfishin e pagesës së një parlamentari kanadez.

Nuk mund të mos ishte bujare paga për gruan më të pushtetshme të botës, Angela Merkel, që siguron 240 mijë dollarë për shërbimin e saj, më shumë se kushdo tjetër në Evropë.

Presidenti francez vlen 194 mijë dollarë, ndërsa kryeministrja britanike 178 mijë. Në Itali, kolltuku i “Palazzo Chigi” vlen 124 mijë dollarë në vit. Ndërkohë, kriza ekonomike e Rusisë, e përkeqësuar edhe nga sanksionet e konfliktit në Ukrainë, nuk i ka bërë mirë rublës, e as xhepave të presidentit Vladimir Putin.

Nëse në vitin 2014 shijoi një pagë prej 7.7 milionë rublash, apo 193 mijë dollarësh, në vitin 2015 rroga e tij u rrit në valutën lokale në 8.9 milionë rubla, por e këmbyer në monedhën amerikane ajo rezulton e ulur në 137 mijë dollarë.

Në këtë mes, kemi futur edhe Presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, i cili brenda vitit merr pagë rreth 35 mijë euro. Kështu e ka deklaruar ai vet në Agjencinë Kundër Korrupsionit, raporton Periskopi

Presidenti i Republikës Popullore të Kinës mbështetet te 22 mijë dollarë të ardhura në vit, po aq sa marrin edhe 22 pjesëtarët e Komitetit të përhershëm të zyrës politike të Partisë Komuniste kineze.

Për drejtuesin e ekonomisë së dytë më të madhe në botë dhe një vendi me 1.4 miliardë njerëz, shifra duket pak e ulët, sidomos nëse krahasohet me udhëheqësin ekzekutiv të Hong Kongut, që merr plot 545 mijë dollarë në vit. / Top Channel

Thaçi dhe Rrahman rama

FSK-ja, forcë profesionale e gatshme të bëhet ushtri

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka pritur sot në takim Komandantin e Forcës së Sigurisë së Kosovës, gjenerallejtënant Rrahman Rama, me të cilin ka biseduar për të arriturat e FSK-së dhe ngritjen e kapaciteteve të saj për t’iu përgjigjur nevojave të Republikës së Kosovës për të garantuar sigurinë e të gjithë qytetarëve të saj.

Periskopi.com Lajme

Gjenerallejtënant Rrahman Rama e informoi presidentin Thaçi për të arriturat e FSK-së dhe ngritjen e kapaciteteve të kësaj force.

“Forca e Sigurisë së Kosovës është trajnuar sipas standardeve më të larta të NATO-s dhe është e gatshme të jetë ushtri e Kosovës”, u shpreh gjenerallejtënant Rama.

Presidenti Thaçi u shpreh i kënaqur me të arriturat e Forcës së Sigurisë së Kosovës dhe me planet për të ardhmen e kësaj force.

“Forca e Sigurisë së Kosovës është rekrutuar dhe është përgatitur në bashkëpunim me NATO-n dhe sipas standardeve të NATO-s”, u shpreh presidenti Thaçi.

“FSK është forcë profesionale e standardeve të NATO-s, shumetnike, me përfaqësim të duhur gjinor dhe e gatshme t’u përgjigjet të gjitha sfidave të sigurisë në tërë territorin e Republikës së Kosovës”, u shpreh presidenti Thaçi./ Periskopi

 

ashton

Ashton vjen në Kosovë

Ish-përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, do të qëndrojë në një vizitë disaditore në Kosovë, me ftesë të Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi.

Periskopi.com Lajme

Gjatë qëndrimit të saj në Prishtinë, Ashton pritet të takohet me presidentin Thaçi dhe me përfaqësues të Qeverisë së Kosovës dhe shoqërisë civile.

Por, përveç takimeve, ajo do të dekorohet nga Thaçi edhe me Medaljen Presidenciale të Meritave. Zyra e Informimit e presidenti Thaçi ka konfirmuar për KosovaPress se Ashton do të dekorohet për kontributin e saj në dialogun për normalizim ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe për përafrim të Ballkanit me BE-në.

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, udhëhoqi procesin e normalizimit për një kohë të gjatë.

Ajo kishte deklaruar se ndër sukseset më të mëdha të saj ishte arritja e marrëveshjes ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në vitin 2013.

Hashim Thaçi dikur qeshte me paralajmërimet e Kurtit për luftë, por nuk qesh me ato të Nikoliqit

Presidenti i vendit e kishte quajtur paralajmërim qesharak, parashikimin e Albin Kurtit për luftë të mundshme në Ballkan, por e ka marrë me seriozitet kërcënimin e Nikoliqit për luftë në Kosovë. Ka propozuar dialog në vend të luftës.

Periskopi.com Lajme

Kur ish-kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti nga Tirana, shtatorin e vitit të kaluar, paralajmëroi se “mund të ketë luftë në mbrojtje të kufirit”, presidenti i vendit Hashim Thaçi e kishte quajtur këtë deklaratë qesharake.

Kurti kishte paralajmëruar luftë duke folur për çështjen e demarkacionit me Malin e Zi, teksa kishte folur para shqiptarëve të Shqipërisë.

“Ballkani po rrezikohet prej stuhive të reja, për bindjen time, dhe nëse nuk ndryshon diçka, atëherë, në 4 -5 vitet e ardhshme, më shumë ka gjasa që të ketë luftë, sesa që të mos ketë luftë. Nuk po them që do të ketë luftë, mirëpo nëse nuk ndryshohet diçka, nëse nuk fuqizohemi e organizohemi, nëse nuk i zmbrapsim këto apetite, atëherë dobësia jonë do të shndërrohet në një magnet për apetitet e shtuara të të tjerëve, dhe asisoj ne rrezikojmë që edhe një herë të ndodhemi para konflikteve të përgjakshme”, kishte thënë Kurti.

Thaçi një ditë më vonë kishte thënë për Gazeta Express se “zëra të tillë të vetmuar që kanë humbur arsyen ka edhe në Kosovë”.

“Prandaj konsideroj se pretendimet dhe thirrjet e tyre për luftë dhe konflikt aq sa janë qesharake, absurde, ato janë të rrezikshme dhe të papranueshme”, kishte thënë Thaçi.

Ai madje kishte ftuar qytetarët e Kosovës që “mos të bien pre e deklaratave dhe thirrjeve të tilla luftë nxitëse”.

“Kosova ka institucionet e veta shtetërore që së bashku me NATO-n kujdesen për lirinë dhe tërësinë territoriale të Republikës së Kosovës”,  kishte thënë Thaçi, shtatorin e vitit të kaluar.

Por katër muaj më vonë, një kërcënim për luftë në Kosovë ka ardhur nga vet presidenti serb, Tomisllav Nikoliq.

Nikoliq, pengimin e trenit rus për të hyrë në Kosovë e ka cilësuar si provokim për të nxitur luftë nga ana e Prishtinës, dhe ka kërcënuar se nëse edhe një herë ndodhë kështu, Kosova do ta pësojë keq.

Presidenti Thaçi e mori seriozisht këtë kërcënim.

Tha se kërcënimet e Serbisë se janë të gatshëm për luftë dhe për të dërguar forcat ushtarake në Kosovë, flasin qartë se qëllimet e Serbisë janë të njëjta me ato të regjimit të Millosheviqit gjatë viteve të 90-ta.

“Këto kërcënime për luftë janë të papranueshme, në kundërshtim me dialogun për normalizim të marrëdhënieve dhe rrezikojnë drejtpërdrejtë paqen në Ballkanin Perëndimor”, ka shkruar presidenti në Facebook.

Përkundër kësaj gjuhe që Thaçi e quajti “të vjetër kërcënuese dhe provokuese “ që vjen nga Serbia, ai bëri thirrje që të vazhdohet me “rrugën e deritashme të dialogut, bashkëpunimit dhe zbatimit të marrëveshjeve të arritura mes dy shteteve”.

Në fund bëri thirrje që të së Serbia dhe Kosova duhet të punojnë së bashku për normalizimin e plotë të marrëdhënieve ndërmjet dy vendeve./Insajderi.com

Miku i Kosovës William Walker tregon se si ishte mashtruar nga Hashim Thaçi

Periskopi.com Video

Thaçi tregon çfarë bisedoi me Haradinajn, kërkon vija të kuqe për Serbinë dhe BE-në

Presidenti i Kosovës , Hashim Thaçi ka rrëfyer bisedën që ka zhvilluar përmes telefonit me ish-kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj.

Periskopi.com Lajme

Ai thotë se ka folur të premten me të përmes telefonit dhe se ka qenë një bisedë miqësore.

Madje, Thaçi sikur nervozohet përveç me Serbinë edhe me BE-në. Thotë se duhet vija të kuqe për të dy palët sa i përket tolerimit të Kosovës.

” Unë sot kam biseduar me Haradinajn dhe ai e kupton gjendjen në të cilën është. Por është momenti i fundit që të ngrisim zërin edhe BE-ja që të ndryshojmë qasjen ndaj Beogradit. Kjo çështje duhet të jetë kusht i BE-së se kjo është sjellje tipike armiqësore si në kohën e Milloshëviqit.

Kemi folur se si duhet të lëvizim, se kjo duhet të na afrojë, pavarësisht bindjeve politike që kemi sot. Ka qenë bisedë miqësore. Besoj se Haradianj do të kthehet së shpejti. Duhet të jetë vija e kuqe e mos tolerimit tonë.

Unë nuk mund të them se frikësohem, por se më ka ndodhur dhe e ndjej shumë mirë gjendjen e zotit Haradinaj. Nuk është ndjenjë e mirë të të ndërprejnë në udhëtimin tuaj me akuza shpifëse të një shteti që ka kryer gjenocid ndaj Kosovë”, tha ai.

hashim-thaci-niset-per-ne-turqi-650x358

Thaçi: Pavarësisht ndryshimit të administratës, ShBA e fokusuar për të mirën e Kosovës

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi thotë se vizita në SHBA ishte në vazhdën e vizitave në Amerikë dhe sipas tij, i ka informuar për progresin që po shënon Kosova.

Periskopi.com Lajme

Thaçi në një intervistë në Info Magazin në Klan Kosova tha se ka takuar senatorë të të dyja krampeve dhe ka vënë kontakte me administratën e re amerikane, atë të Presidentit Trump.

“SHBA do ta ruaj vëmendjen, por edhe me përpjekjet e mia, për të diskutuar me administratën e re, se roli i SHBA duhet të jetë rol udhëheqës në Ballkanin Perëndimor, që të mos vonohet. Janë të vetëdijshëm për sfidat që i kemi në Kosovë, por ka gatishmërinë e qasjes së drejtpërdrejt për rajonin”, tha ai.

Është shprehur i bindur se pavarësisht ndryshimit në administratën e ShBA-së, Kosova do të ketë vëmendjen e shtetit më të fuqishëm në botë.

“Unë dua t’i siguroj qytetarët e Kosovës se nuk ka asnjë dilemë sa i përket angazhimit të SHBA për Kosovën, nuk ka asnjë skepticizëm se Uashingtoni do e mbështesë Kosovën”, tha Thaçi./ Periskopi

thaci-8

“Thaçi e Veseli janë në fokusin e Speciales”

Presidenti Hashim Thaçi e kryeparlamentari Kadri Veseli janë vetëm dy nga figurat e elitës politike që janë nën hetime për krimet e para dhe pas luftës. Dhomat e Veçanta janë caku i tyre.

Periskopi.com Lajme

Gazetari Vehbi Kajtazi në Rubikon të KTV-së ka thënë se zhvillimi i hetimeve po bëhet krejtësisht ndryshe nga ajo se çfarë ka bërë EULEX-i, Tribunali Hagës apo UNMIK-u.

“Nën hetime janë presidenti i Kosovës, Hashim Thaçin, kryeparlamentari Veseli, Haliti, Syla dhe të tjerë të këtij niveli. Ata hetohen për një seri krimesh para dhe pas luftës. Strukturalisht hetimi qysh është zhvilluar dhe si po vazhdon dallon shumë nga ajo që është bërë nga Tribunali i Hagës dhe asaj që e ka bërë EEULEX-i e UNMIK-u”, ka thënë Kajtazi.

“Kjo Gjykatë është pasojë e mosveprimit tonë”, shtoi tutje Kajtazi.

E në anën tjetër, Besa Luzha thotë se kryesisht shoqëria civile e ka përkrahur themelimin e Gjykatës Speciale.

Ndërsa, opinionisti Mufail Limani theksoi se themelimi i kësaj Gjykate është e keqja më e madhe që i ka ndodhur shtetit të Kosovës.

“Gjykata Speciale është një e keqe e madhe që i ka ndodhur Kosovës. Keqkuptimi thelbësor është se në fakt nuk gjykohet Hashim Thaçi ose Kadri Veseli, por lufta e UÇK-së për liri”, ka thënë ai.

hashim-thaci-niset-per-ne-turqi-650x358

Thaçi: Çështja e Kosovës është politikë zyrtare e SHBA-së

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se është fat i mirë që çështja e Kosovës nuk ka qenë e lidhur vetëm me një kamp politik në Uashington, por ka qenë një politikë zyrtare e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, një mbështetje e dy kampeve politike edhe republikan edhe demokrat.

Periskopi.com Lajme

Në një intervistë për Zërin e Amerikës, Thaçi ka folur edhe për arrestimin e Ramush Haradinajt në Francë, duke e cilësuar si akt arbitrar.

Zoti President, ju ndodheni në Washington në prag të të ndërrimit të administratave. Cili është synimi i kësaj vizite?

Thaçi: Unë ndjehem tepër mirë që fillimin e këtij viti, të punës time si president e kam filluar në Uashington, ku kam ardhur fillimisht për të falenderuar administratën Obama, zëvendës-presidentin Joe Biden për mbështetjen e fuqishme që i kanë dhënë Republikës së Kosovës, paqes dhe stabilitetit në Kosovë dhe rajon. Në të njëjtën kohë, kam informuar për progresin që kemi shënuar në Kosovë, por edhe për të vazhduar me hapa të mëtutjeshëm me administratën e re të presidentit Trump. Në të gjitha takimet që kam zhvilluar, edhe me senatorë, kongresmenë, të të dyja kampeve politike, republikanë dhe demokratë, me njerëz të instituteve të ndryshme, është një konkludim se Kosova ka ecur shumë mirë, Kosova duhet të vazhdojë në rrugën e vet të drejtë, të integrimeve euro-atlantike, të reformave demokratike qoftë në politikë dhe ekonomi, apo në legjislacion, në luftën kundër korrupsionit, krimit të organizuar, në luftën kundër fundamentalizmit islamik dhe terrorizmit, në zhvillimin ekonomik, në krijimin e vendeve të punës. Edhe një herë i jam shumë mirënjohës administratës së presidentit Obama dhe nënpresidentit Biden me të cilin diskutuam dje gjatë për zhvillimet në Kosovë, për hapat tonë të mëtutjeshëm, për progresin e arritur por edhe për sfidat që mund të kemi në të ardhmen, kështu që mund të them lirisht se Uashingtoni do të vazhdojë të ruaj vëmendjen tek zhvillimet në Kosovë me një vëmendje dhe mbështetje të fuqishme.

Ndryshimet në Washington pritet të jenë të mëdha, si në çdo ndryshim administrate, as që më tepër që kjo vjen pas 8 vjetësh të qëndrimit në pushtet të demokratëve dhe të fitores së zgjedhjeve nga zoti Trump, që pak kush e kishte parashikuar. Cila është pritshmëria juaj për administratën e re në lidhje me Kosovën? A jeni takuar këto ditë me zyrtarë të ekipit të politikës së jashtme të zotit Trump?

Thaçi: Është fat që çështja e Kosovës nuk ka qenë e lidhur vetëm me një kamp politik në Uashington por ka qenë një politikë zyrtare e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, një mbështetje e dy kampeve politike edhe republikan edhe demokrat sepse në kohën e presidentit Clinton ne kemi fituar lirinë dhe jemi çliruar dhe në kohën e presidentit Bush kemi fituar pavarësinë ndërsa në kohën e presidentit Obama jemi konsoliduar si shtet. Unë pres që edhe administrata e re e presidentit të ri Trump të mbështes Kosovën. Këto ditë unë kam patur kënaqësinë që të vë kontaktet e para me njerëzit e ri që mund të jenë në Departamentin e Shtetit, gjithashtu edhe në Departamentin e Mbrojtjes por edhe në departamentet e sigurisë që do të merren drejtpërdrejt me çështjet e Evropës, gjithashtu të Kosovës dhe të Ballkanit perëndimor. Unë nuk mund të them se do të jetë vëmendje sikurse ka qenë më herët dhe është mirë pasi Kosova nuk është ndonjë vend i krizës, por jam i bindur se Shtetet e Bashkuara të Amerikës, administrata e re e presidentit Trump do ta mbështesin Kosovën në rrugën e saj për themelimin e ushtrisë së Kosovës, për futjen në partneritetin për paqe, dhe prespektivë të sigurtë për Nato. Kosova ka qënë, është dhe do të mbetet partneri më i besueshëm dhe falenderues i përjetshëm i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për këtë mbështetje. Kështu që shoh edhe tek njerëzit e administratës së re vullnet dhe gadishmëri por edhe vendosmëri që kauza e Kosovës të lëviz në binarët e drejtë, në vlerat euro-atlantike.

Ju erdhët në Shtetet e Bashkuara, ndërsa në Kosovë ka filluar një krizë e re pas arrestimit të ish kryeministrit Ramush Haradinaj nga autoritetet franceze bazuar në një urdhër-arresti të qeverisë së Serbisë. Çfarë ndikimi do të ketë ky zhvillim për marrëdhëniet e Kosovës me Serbinë dhe procesin e normalizimit të këtyre marrëdhënieve?

Thaçi: Besoj se ky akt arbitrar i ndalimit të zotit Haradinaj dhe ndalimet e mëhershme të mijat, të zotit Nehat Thaçi, edhe të kryeministri Çeku edhe të luftëtarëve dhe komandantëve të tjerë të Ushtrisë së Kosovës paraqesin një akt ofendues për dinjitetin e shtetit tonë, edhe për qytetarët tanë dhe është një veprim i politikës së vjetër të Serbisë sikur në kohën e Sllobodan Milosheviqit. Serbia, pasi që humbi betejat në luftën me Kosovën, pasi që humbi betejën për të penguar pavarësinë e Kosovës, tani me çdo kusht përpiqet për t’i paraqitet si të kriminalizuar liderët politikë të Kosovës. Edhe kjo tendencë do të dështojë, prandaj lirimi me kusht i zotit Haradinaj më së pari është një veprim i mirë që ka ndodh, në anën tjetër është i pamjaftueshëm dhe do të duhej që pa asnjë kusht të lirohej dhe të kthehej në shtëpinë e vet dhe në agjendën e tij politike. Në të njëjtën kohë vetë Bashkimi Evropian do të duhej të ishte shumë më i qartë në raport me Serbinë që gjërat të tilla të mos lejohet të bëj sepse po ato programe që kanë të bëjnë me Bashkimin Evropian e kanë luftuar regjimin e Sllobodan Milosheviqit dhe vetë liderët e atyre vendeve të Bashkimit Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë qenë me akuza të njëjta të akuzuar nga regjimi i Sllobodan Milosheviçit duke filluar nga presidenti Clinton, presidenti Jacque Shirac gjithashtu ministri i Jashtëm Fisher, Tony Blair, të gjithë ata njerëz që kanë qenë në krye të përgjegjësive shtetërore që kanë qenë qoftë në SHBA, qoftë në vendet e Bashkimit Evropian apo në NATO kanë qenë të akuzuar me akuza të tilla false apo të rreme nga ana e regjimit të Milosheviqit dhe të vazhduar nga qeveritë aktuale, prandaj është një veprim kriminal i shtetit të Serbisë.

A mendoni se gjatë viteve të kaluara, kur keni qenë ju në qeveri ose qeveria e tanishme duhet të kishte bërë më shumë në bisedimet me Beogradin që të ishte zgjidhur, të ishte kaluar çështja e urdhër-arresteve të Serbisë, të cilat janë të vjetra, kanë disa vite që janë në fuqi por nuk janë zgjidhur?

Thaçi: Kosova nuk e ka atë mundësi që ta bindë Serbinë për heqjen e këtyre fletë-arresteve, për arsye se duhet të sqaroj, që të gjithë ne ish-liderët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës jemi në atë listë, ndërsa ata që janë mbartës të institucioneve e fitojnë një lloj imunitetin nga vendet evropiane ku lëvizin, por nuk hiqen nga lista por vetëm është një ngrirje e atyre fletë-arresteve. Unë kur kam qenë në opozitë, vetë jam ndaluar në Budapest dhe e ndjej edhe gjendjen e zotit Haradinaj, edhe bashkëluftëtarëve të tjerë, kur u ndodhin gjëra të tilla, por Bashkimi Evropian duhet të jetë i qartë, i saktë dhe i vendosur në presionin e drejtpërdrejtë ndaj Serbisë. Serbia nuk mund të lëvizë drejt Bashkimit Evropian me qasjen e mentalitetit të Sllobodan Millosheviçit, prandaj këtu faji kryesor për këtë ndalim është mospresioni i Bashkimit Evropian ndaj Serbisë.

Institucionet e Kosovës kanë qenë të gjitha të mobilizuara dhe kanë kryer obligimin e vet kushtetues dhe ligjor ndaj këtyre çështjeve për aq sa kanë mundësi dhe kanë fuqinë e vet, por unë këtë çështje e kam ngritur edhe në Uashington dhe kam telefonuar përsëri edhe në Bruksel dhe do të diskutojmë edhe në ditët e ardhshme që njëherë e përgjithmonë kjo çështje të mbyllet plotësisht dhe është plotësisht e padrejtë dhe në të njëjtën kohë është qasje që e lëndon përpjekjen për normalizimin e marrëdhënieve dhe pajtimin Kosovë-Serbi.

Një çështje tjetër që ka shkaktuar një krizë politike në Kosova ka qënë marrëveshja me Malin e Zi që nuk po ratifikohet dot nga parlamenti. A ka rrugëdalje për këtë çështje?

Thaçi: Kjo është një kauzë elektorale e panevojshme që është ngritur. Çështja e demarkacionit është përmbyllur njëherë. Është marrëveshje e drejtë, e saktë, e konfirmuar prej ekspertëve vendorë dhe atyre ndërkombëtar.

Po përse nuk po ratifikohet?

Thaçi: E konfirmuar edhe prej hartave të NATO-s, prej ekspertëve të NATO-s, e vlerësuar prej presidentit Obama dhe vetë Shteteve të Bashkuara. Mendoj se mentaliteti lokal i ndikimit në votim në parlamentin e Kosovës i ka sjellur dëm shtetit të Kosovës në procesin e liberalizimit të vizave dhe perspektivës së sigurtë evropiane. Kjo çështje nuk është e hapur mes Kosovës dhe Malit të Zi, është çështje e brendshme në parlamentin e Kosovës që padrejtësisht po i mban peng qytetarët e Kosovës me mosvotimin.

Meqë çështja e brendshme e parlamentit të Kosovës, e politikanëve në Kosovë, a mendoni se kjo çështje mund të bëhet shkas për zgjedhje të parakohshme?

Thaçi: Unë si president i vendit jam në kontakt të vazhdueshëm me liderët politikë. Nuk shoh ndonjë kërkesë që është ofruar për zgjedhje të parakohshme. Janë dy mundësi për të shkuar në zgjedhje të parakohshme. E para nëse kjo mazhorancë humb fuqinë e vet në parlamentin e Kosovës. E dyta janë marrëveshjet mes liderëve politikë. Nuk po shoh as njërën e as tjetrën të ndodh prandaj do të respektoj e vendit dhe do t’u jap mbështetje institucioneve në punën e tyre që e bëjnë sot dhe në të ardhmen.

Pak më parë ju përmendët se një nga përparësi ose një nga sfidat me të cilat ndeshet Kosova është lufta kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit. Ka patur shumë vërejtje dhe një ndër to është se po futet një kulturë pandëshkueshmërie, pra nuk po ndëshkohen krerët, organizatorët e këtyre akteve të kësaj natyre. Përse nuk po luftohet më seriozisht krimi dhe korrupsioni?

Thaçi: Definitivisht, Kosova ka pas sukses në luftë kundër korrupsionit. Është vlerësuar edhe nga Bashkimi Evropian dhe prej 95 kritereve që BE-ja i ka vënë Kosovës për liberalizimin e vizave ne i kemi plotësuar 94 prej tyre edhe në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar. Natyrisht kjo luftë nuk përmbyllet me veprime të shkëputura por është një proces që duhet të vazhdojë dhe duhet të jemi të vendosur. Nuk ka vend në rajonin e Ballkanit perendimor që ka goditur në nivele më të larta korrupsionin dhe krimin e organizuar sesa Kosova, qoftë në nivel të zëvendës-kryeministrave, të ministrave, të kryetarëve të komunave, të drejtorëve të agjencive të ndryshme, që kanë qenë edhe në procese të hetuesisë, edhe të ngritjes së akt-akuzave edhe në procese gjyqësore. Që në ditët e para të ardhjes sime si president ka filluar reforma në sistemin e drejtësisë që është në fazën përfundimtare dhe unë dua të besoj që atë vakum ligjor që është vërtetur që ekziston, apo të hapësirave që janë vërtetur që duhet të plotësohen me ekspertizë ligjore më të fuqishme, do të kaloj në parlamentin e Kosovës dhe Kosova edhe pse ka kodin penal më të mirë në rajon, të konsultuar me Komisionin Evropian gjithashtu edhe me Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të bëj hapa të tjerë përpara në luftë edhe kundër korrupsionit edhe krimit të organizuar, edhe trafiqeve por në të njëjtën kohë e theksoj edhe në luftë të vendosur kundër fundamentalizmit islamik dhe terrorizmit. Kosova do të vazhdoj të mbetet kampion në rajon në luftë kundër të keqes.

A mendoni se gjatë viteve të kaluara, kur keni qenë ju në qeveri ose qeveria e tanishme duhet të kishte bërë më shumë në bisedimet me Beogradin që të ishte zgjidhur, të ishte kaluar çështja e urdhër-arresteve të Serbisë, të cilat janë të vjetra, kanë disa vite që janë në fuqi por nuk janë zgjidhur?

Thaçi: Kosova nuk e ka atë mundësi që ta bindë Serbinë për heqjen e këtyre fletë-arresteve, për arsye se duhet të sqaroj që të gjithë ne ish-liderët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës jemi në atë listë, ndërsa ata që janë mbartës të institucioneve e fitojnë një lloj imunitetin nga vendet evropiane ku lëvizin, por nuk hiqen nga lista por vetëm është një ngrirje e atyre fletë-arresteve. Unë kur kam qenë në opozitë vetë jam ndaluar në Budapest dhe e ndjej edhe gjendjen e zotit Haradinaj, edhe bashkëluftëtarëve të tjerë, kur u ndodhin gjëra të tilla, por Bashkimi Evropian duhet të jetë i qartë, i saktë dhe i vendosur në presionin e drejtpërdrejtë ndaj Serbisë. Serbia nuk mund të lëvizë drejt Bashkimit Evropian me qasjen e mentalitetit të Sllobodan Millosheviqit, prandaj këtu faji kryesor për këtë ndalim është mospresioni i Bashkimit Evropian ndaj Serbisë.

Institucionet e Kosovës kanë qenë të gjitha të mobilizuara dhe kanë kryer obligimin e vet kushtetues dhe ligjor ndaj këtyre çështjeve për aq sa kanë mundësi dhe kanë fuqinë e vet, por unë këtë çështje e kam ngritur edhe në Uashington dhe kam telefonuar përsëri edhe në Bruksel dhe do të diskutojmë edhe në ditët e ardhshme që njëherë e përgjithmonë kjo çështje të mbyllet plotësisht dhe është plotësisht e padrejtë dhe është jo “fair” dhe në të njëjtën kohë është qasje që e lëndon përpjekjen për normalizimin e marrëdhënieve dhe pajtimin Kosovë-Serbi.

A mendoni se gjatë viteve të kaluara, gjatë procesit të negociata me Serbinë, kohë që ju vazhdimisht keni qenë në krye të qeverisë, a mendoni se duhej të ishte bërë më shumë, se qeveria juaj duhet të kishte këmbëngulur më shumë për të zgjidhur çështjen e urdhër-arresteve të Serbisë.

Kosova ka mbi një vit që është në krizë politike për shkak të marrëveshjeve me Serbinë dhe kufirin me Malin e Zi. Cila është rrugëdalja nga kjo gjendje?

A i shikoni ju zgjedhjet e parakohshme si një prej alternativave për të dalë nga kjo situatë?

Krimi i organizuar dhe korrupsioni janë një problem shqetësues për Kosovën, sa që Bashkimi Evropian kërkon dëshmi konkrete të luftës kundër tyre. Organizatat ndërkombëtare por edhe ato vendëse tërheqin vërejtjen se ka shumë pak rezultate dhe pak dënime për këto vepra. Si e shpjegoni ju këtë kulturë pandëshkueshmërie? /Zëri i Amerikës/

nela-kuburovic

Ministrja serbe e Drejtësisë: Kemi urdhër arrest edhe ndaj Thaçit

Ministrja serbe e Drejtësisë, Nela Kuburovic, duke folur për arrestimin e Ramush Haradinajt në Francë, ka përmendur edhe presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, duke thënë se edhe ndaj tij ka një urdhër arrest.

Periskopi.com Lajme

Ajo ka thënë se për dallim nga Haradinaj, Interpoli nuk e ka pranuar urdhër arrestin për Hashim Thaçin, ndaj të cilit tani ka një verdikt, për terrorizëm, shkruan gazetametro.net.

Në Serbi sipas saj është ende në fuqi urdhër arresti për presidentin e Kosovës, Hashim Thaçin.

“Në rastin e tij, ai akuzohet për terorizëm, e me ç’rast ka ardhur edhe deri tek zgjerimi i akuzës. Por për dallim prej rasteve tjera, Interpoli e ka ndaluar këtë padi për të mos u futur në sistemin e tyre”, ka thënë Kuburovic.

Ajo me këtë rast ka folur edhe për kërkesën për ekstradim të Ramush Haradinajt e cila do të dërgohet në Francë gjatë ditës së enjte.

Kuburovic tha se Serbia është duke e kërkuar ekstradimin e Haradinajt për krime të luftës ndaj civilëve gjatë vitit 1999 për të cilat nuk ishte dënuar në gjykatën e Hagës.

foto5

Presidenti Thaçi merr përkrahje nga Senati amerikan për Forcat e Armatosura

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, i cili po qëndron në Shtetet e Bashkuara të Amerikës për një vizitë zyrtare, mbrëmë është takuar edhe me Kryesuesin e Komitetit për Marrëdhënie me Jashtë të Senatit amerikan, senatorin Bob Corker.

Periskopi.com Lajme

Presidenti Thaçi dhe senatori Corker kanë biseduar për thellimin e marrëdhënieve dypalëshe.

“Diskutuam për nevojën për rol udhëheqës të SHBA-së në Kosovë dhe në rajon, sepse vonesat e Bashkimit Evropian po krijojnë vakum të cilin po e shfrytëzojnë aktorë të tjerë”, është shprehur presidenti Thaçi.

Nga ana tjetër, Kryesuesi i Komitetit për Marrëdhënie me Jashtë në Senatin amerikan, senatori Bob Corker, ka rikonfirmuar përkrahjen e SHBA-së për themelimin e Forcave të Armatosura të Kosovës, për anëtarësimin e Kosovës në Partneritetin për Paqe të NATO-s dhe ka shtuar se Kosova po luan një rol të rëndësishëm në luftën kundër terrorizmit.

foto4-1 foto1-1 foto3-1 foto2-1

auto_hashimramush6661484033674-640x360

I paprekshmi Hashim Thaçi dhe burgosja e dyshimtë e Ramush Haradinajt

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, po vazhdon akuzat dhe sulmet ndaj Presidentit të vendit Hashim Thaçi, pas paraburgimit të liderit të saj, Ramush Haradinajt në Francë.

Periskopi.com Lajme

 

Ka qenë Deputeti i AAK-së Daut Haradinaj, ai i cili i ka dërguar një mesazh të fortë Thaçit, duke ia kujtuar 21 korrikun e vitit 2010 kur Ramush Haradinaj kishte marrë thirrjen për në Hagë derisa Thaçi kishte udhëtuar në Amerikë.

I njëjti rast, sipas Daut Haradinajt, ndodhi edhe aktualisht kur Thaçi udhëtoi për në Amerikë, pikërisht pas ndalimit të Ramushit në Francë.

“Hashim Thaçi mbërriti në Amerikë edhe me 21 Korrik 2010 kur u thirr Ramushi në rigjykim në Hagë.  A mos po na thotë diçka prapë?  Hashim mos e harro darkën e 13 Dhjetorit 2010 kur folke Dik Marti në Restorant Puro?  Çka të duash bëj, por e vërteta është e vërtetë. Kosova është më e madhe se ti”, ka shkruar Daut Haradinaj në mesazhin për Presidentin Thaçi.

Gazeta “Bota sot”,  ka provuar të marr përgjigje nga z. Daut Haradinaj, lidhur me këtë çështje, mirëpo telefoni i tij ka qenë i mbyllur.

Thaçi i paprekshëm!

Nga ana tjetër, anëtari i Kryesisë së AAK-së Muhamet Kelmendi, ka përmendur shumë raste të gjykimeve të ish-ushtarëve të UÇK-së në të cilat Presidenti Thaçi po mbetet i paprekur.

“Dyshime për veprime të dëmshme dhe shumë jo ligjore për Hashim Thaçin ekzistojnë dhe ato janë edhe shumë të bazuara. Si gjatë viteve të rënda në Gjykatën Ndërkombëtare në Hagë, ashtu edhe tash, ka mendime jo faktike, se Hashim Thaçi ka vepruar dhe po vepron në drejtim të ndalimit dhe të dënimit të tjerëve, në llogari të veten. Shume burgosje po ndodhin! Kemi burgosje për gjoja krimet e UÇK dhe Thaçi nuk preket!? Kemi kapje për krime pas luftës dhe Thaçi është i paprekshëm !?”, ka thënë Kelmendi për “Bota sot”.

Sipas tij, tash në vend që të angazhohet me pushtet dhe me popull për lirimin e Ramush Haradinaj nga burgu në Francë, Thaçi shkon në SHBA.

“Pse? Po qarkullojnë mendime në skenën politike se ndalja e Ramush Haradinaj në Francë është vepër e Hashim Thaçit. Ka gazeta që përmendin edhe emra të shërbyeseve të shërbimit francez për të cilët punon Hashim Thaçi. Mendimet po lidhen edhe me Gjykatën Speciale. Ndërsa, të tjerët e lidhin ndaljen ne Francë si vepër e Hashim Thaçit, në mënyrë që të ndalet z. Haradinaj nga pjesëmarrja në ditën e inaugurimit te z. Trump si president i SHBA-ve. Pra, ka shume dyshime për punën e Hashim Thaçit në burgosjen e Ramush Haradinaj në Francë  Natyrisht se ne nuk duam të jenë të vërteta këto dyshime”, ka deklaruar ai.

Por, këto dyshime sipas Muhamet Kelmendit vetëm Presidenti Thaçi ka mundësi t`i sqaroj.

“Deri atëherë mbetet dyshim i bazuar për të”, është shprehur Kelmendi.

Nga Thaçi pritet çdo gjë!

Ndërsa, analisti Hidajet Ahmeti, ka thënë se akuzat e Daut Haradinajt do t’i dëshmoj koha, edhe pse sipas tij, nga zoti Thaçi çdo gjë është e pritur.

“Daut Haradinaj është mbështetur në retrospektivë, por kjo nuk do të thotë se akuzat e tij qëndrojnë realisht. Etiketimet, akuzat, shpifjet  bëhen me qëllime të caktuara politike. Në njërën anë për  të manipuluar më opinionin publik dhe në anën tjetër  shpërqendrimin e opinionit publik karshi problemeve reale. E në rastin Haradinaj, nëse mbështetemi në retrospektivë dhe nga premisat logjike atëherë nxjerrim konkluzionin së Thaçi ka gisht në arrestimin e Ramush Haradinajt. Po prapë po them se nga premisat logjike nxjerrim një teori konspirative, ku gjasat janë të njëjta si në aspektin e të vërtetës ashtu edhe të pavërtetës. Akuzat e Daut Haradinajt do t’i dëshmoj koha, edhe pse nga zoti Thaçi çdo gjë është e pritur çdo gjë”, është shprehur Ahmeti.

Sipas tij, Presidenti Thaçi, shumë herë e ka dëshmuar se për pushtet është në gjendje të kërcënoj, shantazhoj e bëjë presion bashkë partiakëve të tij.

“Thaçi, shquhet për dinakërinë e tij dhe personalitetin e tij përçarës. Thaçi shumë herë e ka dëshmuar se për pushtet është në gjendje të kërcënoj, shantazhoj e bëjë presion bashkë partiakëve të tij. Nuk është mirë të dalim me akuza publike përderisa të vërtetohen rastet, por në Kosovë nuk merr askush përgjegjësi për peshën e fjalës publike. Po të kishim një sistem të mirëfilltë të drejtësisë, shpifjet, akuzat, etiketimet nuk do të kishin vendin në  shoqërinë kosovare”, ka deklaruar ai.

Dauti e di pse u ndalua Ramush Haradinaj

Për njohësin e rrethanave politike në vend, Arbër Gashin, Daut Haradinaj dhe të tjerët e dinë fare mirë se përse u ndalua kreu i AAK-së, z. Ramush Haradinaj.

“Realiteti me të cilin po ballafaqohemi nuk piku dot nga qielli. Daut Haradinaj dhe të tjerët e dinë fare mirë se përse u ndalua vëllai i tij, kreu i AAK-së, z. Ramush Haradinaj! Pra, për ata që politikën e kanë profesion e jo biznes, kjo rrjedhë e ngjarjeve ka qenë gjithmonë opsion i mundshëm dhe nuk mund të bëhet fjalë për një befasi apo për diçka që nuk është pritur të ndodhte me Kosovën, me shqiptarët dhe me vet z. Haradinaj. Përkundrazi, e kam cekur shpeshherë edhe herëve të tjera, se dialogu me Serbinë është veprim i pamatur dhe në kundërshtim total me interesin tonë nacional”, ka thënë Gashi.

Po ashtu, sipas tij, se formimi i Gjykatës vendore për krime të luftës është domosdoshmëri, të cilën për të keq nuk e ka mbështetur me kohë as vet AAK-ja si subjekt, që tani po ballafaqohet me një hapje të re të lojës gjeopolitike.

“Personalisht jam thellësisht i brengosur me instrumentalizimin e vullnetit të mirë të qytetarëve, të cilët i kuptoj dhe bashkëndjej me ta. Megjithatë, unë personalisht nuk i miratoj dhe nuk kam kurrfarë mirëkuptimi për sjelljet histerike të drejtuesve politik, të cilët, në vend se të ofrojnë zgjidhje, sugjerojnë përkushtim e atdhetarizëm të rrejshëm dhe pa mbulesë”, ka deklaruar ai.

Kurse, për publicistin Rexhep Shahu, Ramush Haradinaj, vazhdon të jetë i shënjestëruar nga serbët si armikun më të madh të luftës, ndërsa nga shqiptarët si komandantin më të shquar.

 

“Edhe inatet e mëritë mes shqiptareve nuk shpërfillen, inatet mes liderëve, nëse mund t’i quajmë liderë, por vazhdoj të besoj se ndaj Ramush Haradinajt vazhdon të bjerë inati e mallkimi serb. Serbët e kanë armikun më të madh për vitet e luftës Ramushin dhe sa të jetë e mundur nuk ia falin. Ndërsa komandantët apo liderët shqiptare e kanë pranuar në heshtje Ramushin si komandantin ma komandant gjatë luftës dhe janë pajtuar se pas luftës kanë vallëzuar njëlloj mbi shpinën e Kosovës”, ka theksuar ai.

E Naim Miftari, ish pjesëtar i Shërbimit Inteligjent të Kosovës, nuk ka hequr dorë nga fajësimi i Presidentit të vendit Hashim Thaçi lidhur me paraburgimin e kreut të AAK-së Ramush Haradinaj në Francë.

“Po nuk është sekret më së Hashim Thaçi ka qenë bashkëpunëtorë i  DGSE shërbimit sekret francez, para shumë vitesh pata potencuar vet në shtyp publikisht këtë sekret që shumë i ka kushtuar Kosovës gjer tani ku faktikisht Kosova është satelit i ndërkombëtarëve dhe i Serbisë. Dihet shumë mirë se shërbimi sekret francez ka bashkëpunim vëllazëror shekullor me shërbimet sekrete serbe sidomos ish UDB dhe tani BIA shërbimi i inteligjencës serbe. Hashim Thaçi nuk është përgjigjur kurrë në pyetjen krejt të thjeshtë si ndodhi e u vranë shumica e komandantëve të luftës që e luftuan me Serbinë. Adem Jashari, Zahir Pajaziti, Salih Çeku, Ahmet Krasniqi, Shkëlzen Haradinaj, Agim Ramadani, Abeja, Toni e mici. Si ndodhi kjo nuk është rastësi. Kryetari i Kosovës duhet po ashtu të shpjegoj rolin e vëllait të tij dhe bashkëpunimin që e kishte me UDB para dhe gjatë luftës (por mos të harroj se G2 i UÇK-së ka fakte për ato akuza)”, ka pyetur Miftari.

Hashim Thaçi ka dorë në arrestimin e Haradinajt!

Naim Miftari mbështetë deklaratën e Deputetit të AAK-së, Daut Haradinaj, lidhur me interferimin e Presidentit Thaçi në arrestimin e Ramush Haradinajt.

“Daut Haradinajn e mbështes plotësisht në deklaratën e tij ku ceket roli negativ i Presidentit i cili para disa ditësh, deklaratat e Dik Martit dhe akuzat e Serbisë i pranoi si të  vërteta ku deklaroi kinse janë vrarë dëshmitarët. Po kush tjetër ka vrarë dëshmitarë më shumë se sa vet Hashim Thaçi dhe klani i tij. Plus inatet personale për mos ftesën në SHBA  te cilat i shprehte publikisht  edhe vet qartë në televizionet pro qeveritare”, është shprehur Miftari.

Sipas Naim Miftarit, çdo e ligë e vendit te ka adresën pranë Hashim Thaçit.

“Publikisht deklaroj se në arrestimin e Ramush Haradinajt ka dorë pikërisht  presidenti ynë Hashim Thaçi i cili përmes lidhjes Franceze dhe ndihmës serbe përgatitën ndalesën, arrestimin e komandantit të luftës Ramush Haradinajt i cili, shpëtoi gjallë gjatë luftës edhe pse shumë i dëmtuar familjarisht dhe i plagosur disa herë edhe  vet nga makineria vrasëse Serbe. Çdo e ligë që i vjen vendit tonë që nga viti 1997 adresën e ka pran Hashim Thaçit dhe klanit të tij të konspiracioneve”, ka potencuar ai.

Ai ka thënë se edhe Gjykata Speciale u formua duke u bazuar pikërisht në akuzat që i bëheshin pikërisht Hashim Thaçit nga raporti i Dik Martit.

“Çka presim nga një president i cili gjer disa jav para sete formohej gjykata speciale deklaronte se është themelues dhe lider i UÇK dhe kur trokiti gjykata e pa drejt në portën  e shtetit tonë ky i njëjti themelues deklaroi se nuk ka qenë fare në UÇK. Edhe pse kjo gjykatë u formua duke u bazuar pikërisht në akuzat që i bëheshin pikërisht Hashim Thaçit nga raporti i Dik Martit, por ky po tenton ta shpëtoj veten. Nuk njeh kufi ligësia e tij”, ka përfunduar Miftari.

Ndryshe, kreu i AAK-së Ramush Haradinaj, po vazhdon të mbahet nën masën e paraburgimit në Francë, për shkak të një fletarresti të lëshuar nga Serbia.

biden-thaci-650x358

Thaçi do të pritet në Shtëpinë e Bardhë nga zëvendëskryetari Biden

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka filluar vizitën e lartë zyrtare në SHBA, në kuadër të së cilës do të takojë zyrtarë të lartë të Administratës amerikane, senatorë, kongresmenë dhe udhëheqës të ‘think-tankeve’ dhe personalitete që kanë luajtur rol apo që do të luajnë rol në zhvillimet në Uashington në raport me Kosovën dhe me Ballkanin.

Periskopi.com Lajme

 

Në Shtëpinë e Bardhë, presidentin Thaçi do ta presë zëvendëskryetari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, thuhet në njoftim.

Ndërsa, në Senatin e SHBA-së, Thaçi do të ketë takime të ndara me senatorë të rëndësishëm për zhvillimet në Evropë dhe në rajonin tonë. Takimi i parë është me senatorin Bob Corker, kryesues i Komisionit për Punë të Jashtme në Senatin amerikan.

Pastaj me senatoren Joni Ernst, republikane nga Iowa, veterane e ushtrisë amerikane e cila ka vizituar Kosovën dhe është zë përkrahës për Kosovën, veçanërisht për Forcën e Sigurisë së Kosovës.

Takimi tjetër në Senat është me senatorin John McCain, gjithashtu veteran i ushtrisë, por edhe i politikës në SHBA, si dhe takimi me senatorin Jim DeMint, ndër figurat më të spikatura të Partisë Republikane dhe kryesues i The Heritage Foundation- think-tankut më me ndikim në formimin e ekipit tranzitor të presidentit të zgjedhur, Donald Trump.

Në Kongresin Amerikan, presidenti Thaçi do të takojë kongresmenin Eliot Engel dhe kongresmenin Michael Turner, i cili është edhe kryetar i Asamblesë Parlamentare të NATO-s.

Ndër takimet të tjera të rëndësishme është edhe ai me Bob Doll, ish-senator dhe një ndër zërat më të fuqishëm për Kosovën në Uashington, i afërt edhe me ekipin e presidentit të zgjedhur, Trump.

Ndër takimet kryesore me përfaqësues të think-tankeve me ndikim në politikën e Shteteve të Bashkuara, është takimi me Strobe Talbott, ish-zëvendëssekretar i Shtetit, ekspert i Politikës së Jashtme amerikane që tani vepron si president i Brookings Institute; me Morton Abramowitz dhe JimHooper, që kanë luajtur rol të rëndësishëm në politikën ndërkombëtare në raport me Kosovën, si dhe takimi me Frederick Kempe dhe me Damon Wilson nga Atlantic Council.

Në të gjitha këto takime, presidenti Thaçi do të diskutojë vazhdimin e bashkëpunimit të Kosovës me SHBA-në dhe thellimin e tij.

“Vizita ime dhe pritja që më bëhet në Uashington është konfirmim i miqësisë speciale dhe të përhershme që kemi me Shtetet e Bashkuara të Amerikës”, është shprehur Thaçi në fillim të vizitës së tij në Uashington, citohet në njoftim.

“Me ndryshimet në botë, miqësia jonë me SHBA-në- raporti ynë special, është vital për të ardhmen e Kosovës, për paqen dhe stabilitetin në rajonin tonë”, ka përfunduar ai.

Hashim-Thaçi-650x358-1

Thaçi i shqetësuar me sulmet terroriste

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka reaguar për sulmin me kamion që ndodhi pak orë më parë në Jerusalem ku mbetën të vdekur 4 persona dhe 15 të lënduar

Periskopi.com Lajme

Thaçi ka shkruar në Twitter, duke thënë se është i shqetësuar nga sulmet me kamionë, transmeton lajmi.net

“Edhe një sulm vrasës me kamion, tani në Jerusalem. Jam i shqetësuar nga ky trend i sulmeve terroriste, dialogu s’ka alternativë”, ka shkruar Thaçi.

Sulmi në Jerusalem la të vdekur 4 persona dhe 15 të lënduar. Policia konfirmoi se ka vrarë shoferin e kamionit dhe ngjarjen e cilësoi si sulm terrorist

hakiu

Abazi: Agjenda e Thaçit në SHBA është inatqore dhe e kotë, ja kush ia siguroi ftesën

Njohësi i çështjeve politike, Haki abazi ka dal kundër vizitës së presidentit të vendit, Hashim Thaçi, në Amerikë.

Periskopi.com Lajme

Sipas Abazit kjo vizitë është inatqore dhe e kotë, derisa ka zbuluar se kush ia siguroi Thaçit ftesën për Lutjet e Mëngjesit.

“Agjenda e HTH ne Amerike eshte kote, e panevojshme dhe inatqore. Ai me shpenzimet e buxhetit te shtetit ka ardhur per te marre pjese ne nje takim qe quhet Lutjet e Mengjesit. Ftesen per kete takim e ka siguru Ahmet Shala qe ne fakt do te duhej te ishte ne Kosove per tu pergjigjur per akuzat e Hashim Rexhepit per manipulimet dhe tentimet per te investuar fondet e bankes qendrore. A ka marre vize Grabovci!?”, ka shkruar Abazi./Periskopi/