Europol: Shqipëria, burim i hashashit

“Shqipëria mbetet burimi kryesor i kanabisit që trafikohet në Europë”. Konstatimi vjen në raportin më të fundit të Europol, mbi vlerësimin e rrezikshmërisë së krimit të organizuar për vitin 2017, ku përshkruhet edhe rruga që përshkon kanabisi shqiptar.

Periskopi.com Lajme

Raporti vlerëson se kanabisi është droga më e përhapur që konsumohet në mënyrë të paligjshme në 28 vendet e Bashkimit Europian. “Në vitet e fundit, kanabisi bimor ka qenë gjithnjë e më popullor tek përdoruesit dhe është shoqëruar me një rritje të prodhimit”, thuhet në raportin e Europol për vitin 2017.

Raporti vlerëson se kultivimi i brendshëm i kanabisit bimor në vendet e Bashkimit Europian pritet të zgjerohet më tej, falë teknikave të reja në rritje dhe gjithnjë e më të sofistikuara. Sipas Europol, raporti, është një analizë e detajuar e kërcënimit të krimit të organizuar mbështetur në informacionin e vendeve të Bashkimit Europian.

Agjencia europiane e zbatimit të ligjit thotë se Europol ka ndërmarrë procesin më të madh të zhvilluar ndonjëherë në mbledhjen e të dhënave për krimin e organizuar në vendet e Bashkimit Europian. Krimi kibernetik, prodhimi i drogës, trafikimi dhe shpërndarja e saj, kontrabandimi i emigrantëve, krimi i organizuar dhe trafiku i qenieve njerëzore mbeten në përparësitë e luftimit të krimit nga vendet e BE-së.

Sipas Europol për pothuajse të gjitha llojet e krimit të organizuar, elementët kriminalë kanë përshtatur aktivitetin e tyre me zhvillimin e teknologjisë, shkruan TCH, përcjellë Klan Kosova .

“Kjo është tani, ndoshta, sfida më e madhe që përballen autoritetet e zbatimit të ligjit në mbarë botën, duke përfshirë edhe në Bashkimin Europian”, vlerësohet në raport.

Enca ‘drogohet’ në Amsterdam?

Këngëtarja Enca Haxhia menjëherë pas publikimit të këngës së re ‘Love on my body’ është zhvendosur në Amsterdam.

Periskopi.com Showbiz

Mes së gjithave ajo po shijon dhe jetën e natës ku ka vepdosur të provojë dhe kanabis. Ajo ka publikuar këto voto që tregojnë se mban në dorë lëndën narkotike, e cila ëshët e legalizuar në Amsterdam.

auto_enca12_1485694125-36494581485695566 auto_enca_1485694116-57187611485695565

 

Mamaja e Noyzit përfundon në spital nga hashashi

Një nga historitë më epike dhe të sinqerta të treguara ndonjëherë në televizionet shqiptare, Noizy rrëfen sesi nëna e tij përfundoi në spital për shkak të një incidenti me disa ëmbëlsira të gatuara me vaj hashashi që ja kishte sjellë një fans i zjarrtë.

Periskopi.com Showbiz

Pa e ditur se çfarë ishin, ajo kishte ngrënë dy copa prej ëmbëlsirave që ndodheshin në studion e të birit. Bashkëshorti, mjekët dhe I biri fillimisht nuk kanë arritur ta kuptojnë shkakun e gjendjes së saj derisa vetë Noizy vuri re se ëmbëlsirat mungonin.

Mes të qeshurave pafund në studio, ai tha “Do të më vrasë mami!”. /Xing.al.

Video ekskluzive/ Si ruhen me armë parcelat me hashash pak metra larg Tiranës

"Panorma" publikon një video ekskluzive sot në të cilën tregohen pamjet e parcelave të mbjella me hashash në rrethinat e Tiranës.

Periskopi.com Lajme

Në pamjet që shihni më poshtë, dëgjohen të shtëna me armë zjarri të cilat qëllohen nga personat që ruajnë këto parcela, vetëm pak metra larg kryeqytetit.

Kjo video është siguruar nga personi i cili ka kaluar rastësisht në këtë zonë dhe ka diktuar kanabisin.

Por ai ka shpëtuar paq nga krismat e armës së rojës së parcelave, i cili sapo ka parë një person të panjohur, një person që nuk i përket “grupit”, ka shtënë pa u menduar dy herë.

Ajo që mund të thuhet është se si i ka shpëtuar Policisë kjo zonë në rrethinat e Tiranës, mbrapa malit të Dajtit, e mbjellë me hashash, kur blutë janë shtrirë në të gjithë Shqipërinë madje edhe me një plan konkret masash në aksionet antikanabis.