Hakerët rusë: Ky sportist i njohur ka përdorur substanca të ndaluara

Periskopi.com Sporti

Ata quhen Fancy Bears dhe në të kaluarën kanë bërë disa goditje kibernetike me profil të ulët që i garantuar disa mijëra dollarë. Por arritja më e madhe e grupimit të piratëve informatikë nga Rusia është padyshim vjedhja e dosjeve që përmbajnë të dhënat e atletëve elitarë të planetit.

Fancy Beras kanë ekspozuar jo pa krenari faktin se kanë arritur të përvetësojnë të dhënat mjekësore për dy protagonistë absolutë të Lojërave Olimpike, në përgjigje të Agjencisë botërore antidoping për pezullimin e Rusisë.

Tenisti spanjoll Rafael Nadal dhe 4 herë kampioni olimpik Mohamed Farah janë mes personazheve që në mënyrë kriminale u janë vjedhur detajet e testeve të dopingut dhe të dhënat personale.

Rekordet konfidenciale mjekësore të atletëve elitarë zbulojnë disa detaje të panjohur për publikun. Për shembull, atletit olimpik Mo Farah iu lejua përdorimi i substancës kortikosteroid triamcinolon në Tetor 2008 dhe Korrik 2014, pas një incidenti në stërvitje. Kjo bie në kontrast me deklarimet e sportistit.

Grupimi i piratëve Fancy Bears ka zbuluar të dhënat e 9 nga 336 atletët britanikë që garuan në Lojërat olimpike të Rio de Zhaneiros, duke përfshirë dhe fituesin e Turit të Francës, Kris Frum.

/ Top Channel

Hakerët rusë: Sportistët amerikanë përdorën doping në Lojërat Olimpike

Periskopi.com Sporti

Një grup i hakerëve rusë pretendojnë se kanë prova që dëshmojnë se sportistët e Shteteve të Bashkuara të Amerikës kanë përdorur doping në Lojrat Olimpike ‘Rio 2016’, të cilat u mbajtën në këtë verë.

Agjencia botërore Angi-Doping (WADA) ka paralajmëruar se është sulmuar baza e të dhënave të saj, shkruan e përditshmja britanike The Independent.

Grupi në fjalë njihet me emrin Fancy Bear, ndërsa raportohet se publikoi të dhëna për katër sportistet amerikane që morën pjesë në ‘Rio 2016’, ku bënin pjesë Serena dhe Venus Williams, fituesja e medaljes së artë në gjimnastikë, Simone Biles dhe basketbollistja Elena Delle Donne. /Periskopi.com