Nëse keni probleme me gjumë, ja zgjidhja

Ndonjëherë secili prej nesh ka nevojë ta mbulojë veten me një batanije të ngrohtë dha ta bëjë një gjumë të rehatshëm, mirëpo shqetësimet e përditshme, problemet shëndetësore jo gjithmonë lejojnë këtë, transmeton Periskopi

Periskopi.com Shëndeti

Periskopi ju sjell disa këshilla se si duhet të veproni në këto raste:

–        Nëse keni problem të flini gjumë

Refuzoni kafenë dhe çajin 7 orë para se të flini dhe bëni ushtrime çdo mëngjes.

–        Në qoftë se gërhitja ju mundon

Flini në krahë me duart nën jastëk, shpërlani hundën me ujë të kripur para se të flini dhe evitoni alkoolin.

–        Nëse ju dhemb qafa

Ndërroni jastëkët çdo dy javë dhe zgjidhni jastëk të bërë nga lateksi.

–        Nëse zgjoheni shpesh gjatë natës

Sigurohuni që temperatura e dhomës është 20 – 22 gradë, dhe mos pini alkool.

–        Nëse vuani nga thartira e stomakut

Flini në anën e majtë me duart nën një jastëk të lartë dhe të madh.

–        Nëse ju dhemb shpatulla

Flini në shpinë ndërkohë që ‘përqafoni’ edhe një jastëk

–        Nëse e keni të vështirë për tu zgjuar

Bëjeni një orar dhe zgjohuni çdo ditë në të njëjtën kohë madje edhe gjatë fundjavës.

–        Nëse ju dhemb shpina

Vendoseni një jastëk tjetër nën kofshë nëse flini në stomak, ose nën këmbë nëse flini në shpinë./ Periskopi

E zë gjumi në metro në krahët e 20 vjeçarit të panjohur (Foto)

Shumë pasagjerë në tren apo metro kanë përjetuar momente të sikletshme kur një person të huaj e zë gjumi pranë tyre.

Periskopi.com Fun

Ky 20 vjeçar ka vuajtur makthin e tij në transportin publik kur një grua ulur ngjitur me të ra në gjumë mbi shpatullën e më pas kraharorin e të riut.

Euan McMillan nga Bathgate, Skoci postoi dy selfie nga momenti qesharak në Twitter.

“Nuk mund ta besoja, ajo ishte rreth 45 vjeç. Miqtë e saj e lejuan të ndodhte një gjë e tillë sikur të ishte normale, por unë nuk fola,” shkruan 20 vjeçari në një status tjetër, shkruan Ora.

klan1 klamii

Pas mesnatës ndërrohet ora

Si çdo vit në datën 30 tetor do të përfundojë ora verore, akrepat e orës do të kthehen 60 minuta prapa.

Periskopi.com Lajme

Të dielën, në orën 03:00 akrepat kthehen 60 minuta prapa duke iu mundësuar të gjithëve që të flenë një orë më tepër.

E kujt ishte ideja që ora të ndryshohet?

Një anglez i quajtur William Willett në vitin 1907 prezantoi idenë e ‘Kohës Verore’, në mënyrë që njerëzit të mos i çojnë kot orët e çmuara të dritës gjatë mëngjeseve verore.

Ai e mendoi këtë ide në mënyrë që t’i nxirrte njerëzit nga shtrati më herët, duke e ndryshuar orën. Ai propozoi se ora duhet të shtyhet për 80 minuta në katër hapa progresiv gjatë muajit prill dhe në të njëjtën mënyrë gjatë muajit shtator.

Willett pastaj kaloi pjesën tjetër të jetës së tij duke u përpjekur për t’i bindur njerëzit se skema e tij ishte e duhura.